MY.UAНовини
Якщо завтра війна: де і як у Європі повертають призов до армії
Якщо завтра війна: де і як у Європі повертають призов до армії

Якщо завтра війна: де і як у Європі повертають призов до армії

У багатьох європейських країнах серйозно готуються до повномасштабного зіткнення з Росією. Десь почалися навчання резервістів, хтось спішно нарощує свій ВПК, а деякі держави зберігають нордичний спокій. Загалом держави розглядають варіант мобілізації та варіант переорієнтації промислової бази на військові рейки.

Польща: нові військові квитки вже розіслали

Збройні сили країни – 125 500 осіб

Війська територіальної оборони – 35 000 осіб

За Конституцією цієї країни кожен громадянин Польщі зобов'язаний захищати Батьківщину, всі чоловіки та деякі жінки підлягають військовому призову.

На початку цього року Військо Польське оголосило про майбутні навчання резервістів. У грудні 2023-го Міністерство національної оборони Польщі оголосило про проходження військової кваліфікації майже 230 тисячам полякам і випустило мобілізаційні квитки (повістки) у новому форматі, де наказано з'явитися у військову частину протягом шести годин після отримання квитка. Відмовитися чи зіслатися на те, що «я квиток не отримував», не вийде – завдяки цифровим технологіям та численним реєстрам, де вказані контакти громадян, повідомлення від військового відомства громадянам доходять вчасно та не потребують зайвих підтверджень доставки.

Якщо хтось вирішить пограти з міністерством і не з'явиться у вказаний день, то отримає тюремний строк не менше ніж 3 роки. Якщо є поважні причини неявки на службу, необхідно повідомити про це главу ґміни (громади), мера чи президента міста не пізніше зазначеного дня у повістці. Тоді відомство призначить нову дату прибуття.

Проходження військової кваліфікації в рамках резервістських навчань у Польщі розпочнеться 1 лютого та триватиме до 30 квітня. В першу чергу викличуть чоловіків 19 років (2005 року народження), чоловіків 20-24 років (2000-2004 років народження), які не мають певної категорії для проходження дійсної військової служби, а також жінок 1997-2005 років народження та осіб, які у 2022 та 2023 роки були визнані тимчасово непридатними до служби за станом здоров'я (при закінченні терміну непрацездатності до закінчення кваліфікації).

У Польщі комісії надають такі категорії військового розряду: А – придатний до дійсної військової служби, Б – тимчасово негодний до дійсної військової служби (12 або 24 місяці), Д – негодний до дійсної військової служби у мирний час, Е – остаточно та повністю негодний до справжньої військової служби у мирний час та при оголошенні мобілізації під час війни.

Також можуть бути призвані люди, які мають необхідні в армії навички: кухарі, зв'язківці, програмісти, медики тощо.

Польща прискореними темпами створює найбільшу у Європі армію. Фото: ФБ Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Poznań

Румунія: люди бояться таємної мобілізації

Збройні сили країни – 71 500 осіб

Міністерство оборони Румунії оголосило військові навчання у кількох повітах країни. В рамках цього процесу були офіційно призвані резервісти. За інформацією відомства, весь 2024 рік у країні проводитиметься оцінка підготовки населення, економіки та території до оборони, а також проводитиметься мобілізаційне навчання. Метою цих заходів міністерство називає перевірку людських та матеріальних ресурсів у підрозділах, сприяння злагодженості дій чинних та резервних збройних сил, а також забезпечення спеціальної підготовки для кожної категорії військ.

Пересічні румуни впевнені, що це не просто навчання, а в країні починається таємна мобілізація громадян для участі в обороні через розширення російсько-української війни на решту Європи. Поки що на навчання викликаються резервісти – професійні солдати, а також громадяни, які проходили термінову службу до 2007 року (після цього року її було скасовано). Резервістів викликають на день-другий у частини, розташовані поруч із їх місцем проживання. Їм проведуть легкий інструктаж та дадуть згадати навички стрільби на полігоні із класичного пістолета-кулемета. Представники міністерства оборони заявляють, що ці навчання є чимось рядовим і не мають жодного відношення до війни в Україні.

У Румунії вирішили провести масштабні навчання. Фото: armed.mapn.ro

Швеція: всі готуються до війни

Збройні сили країни – 14 600 осіб

Громадян Швеції прямим текстом попередили, що в країні може початися війна, якщо Росія не зупиниться у своїх спробах захоплення частини Європи. Про це заявили головнокомандувач Збройних сил Швеції Мікаель Бюден і міністр цивільної оборони Карл-Оскар Болін. Звичайно, «війна» суто теоретична, але, попередили військові, не варто сподіватися на постійний мир.

- Ризик війни в нашій частині світу значно збільшився, - погодився з ними прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон, додавши, мовляв, не треба сильно лякати народ. Однак шведи вже кинулися до магазинів і скуповують аварійні рації та фільтри для води, продукти та польові печі.

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну в 2022 році змінило ставлення досі нейтральної Швеції до НАТО, фінансування Збройних сил і взагалі до війни. Країна почала відновлювати свою систему тотальної оборони у 2015 році, після анексії Криму Росією і знову запровадила військову службу у 2018 році. Щороку на заклик служити йдуть до 4% жителів Швеції, чоловіків і жінок.

Швеція, як Україна, Швейцарія, Ізраїль та інші країни, дотримується стратегії тотальної оборони, коли не лише військовослужбовці відповідають за захист країни у разі вторгнення, а й кожна доросла людина та кожний інститут суспільства. Усі урядові установи, муніципалітети, добровільні та релігійні організації тощо мають підготуватися й у разі вторгнення взяти участь у захисті Швеції. Сильний та підготовлений рух опору стане стримуючим чинником. Навіть якщо частина країни буде захоплена ворогом, збереження окупації буде важкою і дорогою справою.

Пересічні громадяни Швеції знають, що кожне з майже 5 млн домогосподарств країни має зробити свій внесок в оборону. Згідно з шведським законом про тотальну оборону від 1994 року, кожен (!) шведський громадянин від 16 до 70 років зобов'язаний брати участь у тотальній обороні. Причому як громадяни Швеції, так і мігранти, які не отримали громадянство.

Якщо хтось не вступить до лав ополчення («Хемвернет»), то він все одно буде викликаний – або воювати, або працювати на благо країни: рити окопи, водити автомобілі, готувати їжу для солдатів тощо. Армії дозволено реквізувати будинок, машину чи бізнес громадянина Швеції, аби допомогти у обороні.

«Навіть якщо вас не покличуть, ваш обов'язок - чинити опір загарбникам усіма можливими способами. Навіть якщо всі державні установи захоплені, а лідери Швеції оголошують про капітуляцію, - йдеться у спеціальній брошурі «Якщо настане криза чи війна», випущеній у 2018 році. - Якщо на Швецію нападе інша країна, ми ніколи не здамося. Вся інформація про припинення опору є хибною».

Також у цій брошурі розміщено список продуктів та інших корисних та необхідних предметів, якими має запастися кожен громадянин, а також перелік бомбосховищ.

Кожен шведський громадянин від 16 до 70 років зобов'язаний брати участь у тотальній обороні. Фото: forsvarsmakten.se

Фінляндія: роблять ставку на озброєння

Збройні сили країни – 22 250 осіб (з них 12 000 – професійні солдати, 22 000 – строковики)

Резервісти – 900 000 осіб

У Фінляндії досить великий та сильний резерв військовослужбовців мирного часу – близько 900 000 чоловіків та жінок мають військову підготовку. Завдання воєнного часу вирішуватимуть 280 000 мобілізованих із них. Влада Фінляндії вважає, що вже необхідно створювати професійний резерв у 5000 солдатів як для оборони Фінляндії, так і для проведення операцій НАТО. У країні вже заговорили про превентивну оборону, бо поряд – божевільний сусід по кордону.

До початку війни в Україні Фінляндія скорочувала чисельність кадрових військових, роблячи ставку не на особовий склад, а на західне озброєння (у Фінляндії більше озброєння, ніж у Франції та Німеччини разом узятих). Але вже поставлено завдання якнайшвидше підготувати близько 20 тисяч призовників для запасу, а також збільшити кількість жінок на військовій службі.

Слабким місцем своєї армії оборони фінни вважають дуже короткий період базової військової підготовки порівняно з іншими країнами – термінова служба триває від 165 до 347 днів залежно від військового звання та посади, причому від служби у збройних силах не звільняються навіть служителі церков типу «Свідки Єгови». Але фінська армія вклала не менше 2% свого ВВП в озброєння і закупила нові винищувачі F/A-18 Hornet замість застарілих F-35A, розвинула мілководний флот, зробила запас крилатих ракет дальністю до 370 км і придбала чотири нові бойові кораблі та кілька тисяч безпілотників... Отже, повальної мобілізації всіх і вся країна може уникнути, «якщо завтра війна, якщо завтра в похід»…

У Фінляндії пам'ятають війну з СРСР 1939-1940 років. і всерйоз готуються до нової. Фото: iltalehti.fi

Німеччина: хочуть повернути термінову службу

Збройні сили країни (бундесвер) – 181 596 осіб

У резерві – 34 000 осіб

Інформація про секретний план збройних сил Німеччини (бундесвер) про захист країни від можливого російського вторгнення до Європи поширилася настільки, що план перестав бути секретним. Газета Bild розповіла, що за цим сценарієм війська НАТО будуть перекинуті до Східної Європи. Тому що влітку Росія розпочне кампанію гібридної війни проти країн Балтії, а за місяць розмістить війська на кордоні Білорусі з Польщею та у Калінінградській області, що знаходиться між Польщею та Литвою. На думку бундесвера, тоді ймовірно, що російські війська форсують Сувалкський коридор.

Сценарій бундесверу припускає, що НАТО розмістить 300 тисяч солдатів на своїх східних кордонах для стримування російської агресії. Однак не очікується, що НАТО відреагує раніше початку 2025 року. Тому Німеччина поки що демонструє занепокоєння і допускає відновлення обов'язкової військової служби в країні. Минулого року міністр оборони ФРН Борис Пісторіус на тлі війни в Україні назвав скасування військової служби у 2011 році помилкою.

Мобілізація мешканців у Німеччині навряд чи відбудеться. У разі загрози підрозділи бундесверу відразу замінять прикордонників у зоні загрози, куди висунеться цілий армійський корпус, щоб узяти на себе оборону кордону. Відразу ж у країні буде розгорнуто всі армійські дивізії, а в певних районах - війська НАТО. Усі сили прикриття будуть посилені танковими розвідувальними частинами.

Будесвер почувається цілком упевнено, але в Німеччині подейкують про його розширення. Фото: bundeswehr.de

На тему

Триста тисяч одним фронтом

Скільки людей може мобілізувати Європа чи хоча б країни - учасниці НАТО? Як повідомляє аналітичний бюлетень Military Balance, у 2023 році сукупні збройні сили країн НАТО в Європі (без Туреччини та США) становили 1 млн 593 тис. військовослужбовців. Найбільшу армію в Європі має Франція – 203 250 військовослужбовців. Потім у бік зменшення йдуть Німеччина, Італія, Великобританія, Греція, Іспанія, Польща (у всіх цих країнах в армії – понад 100 тисяч осіб, включаючи резерв), Румунія (71,5 тис.) та Болгарія (36,9 тис.).

На саміті у Вільнюсі у липні минулого року країни НАТО розробили план розгортання на східному фланзі військ Альянсу (точніше – Сил швидкого реагування НАТО) у кількості 300 тисяч осіб за 30 днів. Поки що до планки у 300 000 осіб країнам необхідно набрати ще як мінімум 240 тисяч. Тобто, вочевидь, багатьом державам не уникнути мобілізації громадян, а також заклику «строковиків». З країн НАТО обов'язковий призов зберегли лише Греція, Литва, Норвегія, Португалія, Фінляндія та Естонія. Країни почали потроху скидати пилюку зі свого військового нейтралітету і запускати військово-промисловий комплекс якщо не з нуля, то зі скромних показників. Поки що в НАТО припускають, що впораються з усіма погрозами силами штатних армій країн - учасниць Альянсу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Американські розробники представили інноваційний ударний дрон P. S. Killer
InternetUA
2025-02-01T08:34:09Z
Знайдено джерело радіоактивного плутонію в пилу Сахари: вчені нарешті назвали його
Фокус
2025-02-01T08:27:48Z
7 простих способів захистити смартфон від злому та вірусів
InternetUA
2025-02-01T08:09:26Z
Злопам'ятні предмети: вчені виявили унікальні властивості у різних матеріалів
Фокус
2025-02-01T08:06:49Z
Apple не буде розробляти AR-окуляри для Mac
Portaltele
2025-02-01T08:03:38Z
Що робити, якщо ваш телефон зламали: важливі поради для безпеки
Политека
2025-02-01T08:00:30Z
Міжнародна поліцейська коаліція ліквідує два плідні форуми про кіберзлочинність і хакерство
InternetUA
2025-02-01T07:30:44Z
У Нідерландах починають розслідування щодо китайського чат-бота DeepSeek
Европейская правда
2025-02-01T07:24:25Z
Пентагон намагається заблокувати DeepSeek після підключення співробітників до китайських серверів
InternetUA
2025-02-01T07:16:46Z
Китайський гороскоп на завтра 2 лютого: Тиграм - витрати, Драконам - досягнення
GlavRed
2025-02-01T08:57:31Z
Водолії будуть у центрі уваги, а Девам доведеться виявити гнучкість: гороскоп для всіх знаків на 3–9 лютого 2025
Telegraf
2025-02-01T08:33:32Z
Неймовірні сіннабони: рецепт ароматної насолоди від фіналістки "МастерШеф-14"
24tv
2025-02-01T08:33:25Z
Гороскоп на лютий 2025 для Стрільців: кохання, успіх, гроші та задоволення
GlavRed
2025-02-01T08:27:53Z
Як легко накрутити волосся без плойки
24tv
2025-02-01T08:00:50Z
Хто важче переживає розрив стосунків – жінки чи чоловіки
24tv
2025-02-01T07:57:06Z
Ще один варіант страви з фаршу: ці зрази наминатимуть за обидві щоки
Telegraf
2025-02-01T07:12:51Z
Туристам на замітку: названо найкращі безкоштовні додатки-перекладачі для подорожей
InternetUA
2025-02-01T05:01:42Z
Щоб жити не просто довше, а і якісніше: поради Білла Гейтса
24tv
2025-02-01T04:42:04Z
Через вибухову хвилю впала стіна приватного будинку: у Харкові під завалами опинилася жінка
24tv
2025-02-01T08:54:05Z
Удар по Полтаві 1 лютого: кількість загиблих зросла
TSN
2025-02-01T08:54:04Z
Росія атакувала Чернігівщину: одна людина отримала поранення
24tv
2025-02-01T08:45:40Z
Вночі тривогу оголошували двічі: які наслідки удару "Шахедами" по Київщині
24tv
2025-02-01T08:30:29Z
Ще одна авіакатастрофа: у США розбився літак із важкохворою дитиною
GlavRed
2025-02-01T08:27:48Z
Атака дронів на Харківщину: рятувальники показали наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T08:27:07Z
Зруйновано під'їзд, горять авто, є жертви: моторошні наслідки удару по Полтаві
24tv
2025-02-01T08:24:47Z
На Київщині у двох районах падіння уламків російських дронів є пошкодження
УкраинФорм
2025-02-01T08:21:45Z
У Філадельфії розбився медичний літак: Трамп відреагував
TSN
2025-02-01T08:21:29Z
Зірковий український боксер може позмагатись одразу за три титули чемпіона світу
24tv
2025-02-01T08:36:57Z
Клуб Роналду здійснив найдорожчий трансфер зими: деталі угоди
24tv
2025-02-01T07:42:10Z
Майк Тайсон назвав найкращого боксера в історії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T07:33:27Z
Фігуристи Ірина Підгайна та Артем Коваль виграли міжнародний турнір в Польщі
УкраинФорм
2025-02-01T07:33:25Z
Рух — ГАК: онлайн-трансляція контрольного матчу
Football.ua
2025-02-01T07:16:40Z
"Бачив на власні очі": суперник Дюбуа висловився про реванш Усик – Ф'юрі
24tv
2025-02-01T07:12:19Z
ЧЄ-2025 з біатлону. Сьогодні в Мартел-валь-Мартелло - гонки переслідування
УкраинФорм
2025-02-01T06:48:42Z
Мората стане гравцем Галатасарая — Романо
Football.ua
2025-01-31T23:10:52Z
Леганес у меншості втратив можливість вирвати нічию з Райо через два нереалізованих пенальті у компенсований час
Football.ua
2025-01-31T22:15:03Z
Репост цитати Тарантіно: жительку Севастополя оштрафували за «пропаганду чайлдфрі»
УкраинФорм
2025-02-01T08:54:38Z
Беруть навіть з шизофренією. Журналісти провели нове розслідування щодо мобілізації
Telegraf
2025-02-01T08:54:24Z
У лютому в Україну повернеться потепління - його принесуть повітряні маси з Атлантики
Комсомольская правда
2025-02-01T08:52:54Z
Майже по всій териорії України осінь плавно переходить у весну: чому так відбувається
ZN UA
2025-02-01T08:34:40Z
На ТОТ Луганщини критична інфрастуктура зношена майже на 80% - Лисогор
УкраинФорм
2025-02-01T08:27:08Z
Артилерія та безпілотники: ворог продовжує обстрілювати населені пункти Луганщини
УкраинФорм
2025-02-01T08:15:47Z
У КОВА розповіли про наслідки ворожої атаки на Київщину
TSN
2025-02-01T08:03:04Z
Зафіксовано просування росіян одразу на трьох напрямках: аналіз карт фронту від ISW
24tv
2025-02-01T08:00:49Z
Причиною масової загибелі лебедів на Львівщині став пташиний грип, в області запровадили карантин
Комсомольская правда
2025-02-01T07:42:22Z
Пішов з життя заслужений артист України Станіслав Колокольніков
24tv
2025-02-01T08:45:51Z
Зірка серіалу "Емілі в Парижі" Лілі Коллінз вперше стала мамою
Комсомольская правда
2025-02-01T08:21:05Z
Під час реконструкції 135-річного будинку пара зробила неприємне відкриття: що було під домом
24tv
2025-02-01T07:36:09Z
3 високорейтингові комедії, які можна подивитись на Netflix з дітьми
24tv
2025-02-01T07:09:53Z
Найкращі романтичні комедії на Netflix: що подивитися для гарного настрою
Фокус
2025-02-01T07:00:33Z
Мстислав Чернов отримав нагороду премію за найкращу режисуру на кінофестивалі Sundance
Комсомольская правда
2025-02-01T06:19:09Z
Зрадили коріння: які російські зірки родом з України, але підтримують Росію
24tv
2025-02-01T05:00:05Z
Кендалл Дженнер показала груди й тонку талію в тісній химерній сукні
Gazeta UA
2025-02-01T02:12:10Z
Квитки на Євробачення розкупили за лічені хвилини: яка їхня вартість
ГЛАВКОМ NET
2025-01-31T23:33:29Z
Буданов передав митрополиту Епіфанію ікону «Свята Трійця» XIX століття, яка вважалася втраченою
УкраинФорм
2025-02-01T08:57:21Z
Мобілізація жінок в Одесі з 1 лютого: кого торкнеться призов
Политека
2025-02-01T08:42:44Z
Скільки потрібно заробляти в Німеччині, щоб прожити без соціальної допомоги
24tv
2025-02-01T08:42:14Z
Морську свинку Тедді продають в Україні за 8 тисяч гривень: чому ця порода коштує так дорого
Telegraf
2025-02-01T08:36:18Z
В німецьких Збройних силах фіксують зменшення кількості військових
Европейская правда
2025-02-01T08:31:59Z
Російська армія штурмує в Курській області, ЗСУ проводять контратаки: деталі ISW
TSN
2025-02-01T08:21:15Z
Змінила прізвище після загибелі чоловіка: як виглядає вдова голови ПВК "Вагнер" Пригожина і де вона зараз
Telegraf
2025-02-01T08:12:30Z
Сім причин, чому вдома треба мати стрітенську свічку. Коли її запалювати
Gazeta UA
2025-02-01T08:09:41Z
Армія РФ втратила в Україні ще 1430 військових
УкраинФорм
2025-02-01T08:03:46Z
ТЦК та лікарів ВЛК чекає кримінальна відповідальність: як каратимуть за примусову мобілізацію
Знай
2025-02-01T08:36:39Z
«Кохання на виживання»: як покращити токсичні стосунки за допомогою «Атоксілу»
Детектор М
2025-02-01T08:00:08Z
Не намагайтеся повторити: 54-річний чоловік потрапив до лікарні після небезпечного експерименту із пінцетом
Знай
2025-02-01T04:51:15Z
2 прості кроки, і проблема зникне: як прибрати роздратування після гоління
GlavRed
2025-02-01T04:27:55Z
Гороскоп на завтра 2 лютого: Тельцям - грандіозний прибуток, Рибам - успіх
GlavRed
2025-02-01T04:27:26Z
Вперше за 3 роки: в Уганді зафіксували новий спалах Еболи
24tv
2025-01-31T20:15:26Z
Безсоння піде в минуле: вчені та лікарі розповіли, як досягти ідеального сну
Фокус
2025-01-31T18:27:47Z
Знайшли новий гормон, який зменшує апетит: стимулювати його виділення зовсім просто
24tv
2025-01-31T18:15:58Z
Ніколи не снідайте цим: тренер назвав продукти, які краще не вживати зранку
24tv
2025-01-31T18:15:25Z
Курс долара на початку лютого: банкір дав прогноз
Gazeta UA
2025-02-01T08:57:48Z
Підписки та сервіси принесли Apple рекордний дохід у 2024 році
360ua.news
2025-02-01T08:57:17Z
Ціни на сигарети й "стіки" зростуть: як акцизи вдарять по гаманцях українців
TSN
2025-02-01T08:51:55Z
У кількох областях почали вводити аварійні графіки відключення світла
24tv
2025-02-01T08:30:16Z
Євросоюз скоротив експорт пшениці майже на 40%
AgroPortal
2025-02-01T08:30:05Z
ПриватБанк розриває співпрацю з військовими, жодних попереджень не отримують: "Вимагаю від банка пояснень"
Политека
2025-02-01T08:27:27Z
У кого зросте пенсія на майже 1000 гривень у лютому
24tv
2025-02-01T08:21:37Z
Turkmenistan Airlines до березня продовжили скасування польотів до Росії
УкраинФорм
2025-02-01T08:15:38Z
"Безпрецедентний план": Трамп планує запровадити мита на майже всю імпортну продукцію, — ЗМІ
Фокус
2025-02-01T08:06:27Z
Новий Lamborghini Revuelto розбили під час доставки власнику
AutoCentre
2025-02-01T08:12:06Z
Найдешевший кросовер Fiat за ціною Renault Duster отримав цікаві деталі
Gazeta UA
2025-01-31T21:00:07Z
У чоловіка поцупили "невикрадне" авто за $227 000 менш ніж через 60 годин після купівлі – фото
TSN
2025-01-31T19:36:13Z
Механік назвав 5 японських машин, які б ніколи не купив
24tv
2025-01-31T19:30:05Z
Держспецтрансслужба отримала пікапи Volkswagen Amarok
AutoCentre
2025-01-31T18:30:35Z
Для українських доріг: Opel представив гібридний фургон-кросовер із дизелем
Фокус
2025-01-31T18:15:32Z
По-багатому: в Україні помітили золотий суперкар McLaren
Фокус
2025-01-31T17:30:39Z
Влетить у копієчку: чому не можна їздити на авто з напівпорожнім паливним баком
GlavRed
2025-01-31T16:27:04Z
Фургони Opel Combo приходять на допомогу українським аграріям
AutoCentre
2025-01-31T16:01:31Z
РФ атакувала ракетами, дронами і бомбами: Зеленський відреагував на обстріл України
TSN
2025-02-01T08:58:34Z
Рубіо поїде до Центральної Америки для обговорення питань міграції і впливу Китаю
УкраинФорм
2025-02-01T08:57:58Z
Російська загроза для Румунії: урок з історії, який Бухарест не хоче пам’ятати
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T08:57:18Z
Польща піднімала винищувачі F-16 через ракетний обстріл України
УкраинФорм
2025-02-01T08:48:30Z
Келлог заявив про “надійний план” Трампа для припинення війни РФ проти України: є сподівання, що “йдеться про місяці, а не роки”
ZN UA
2025-02-01T08:48:29Z
ХАМАС звільнив ще двох ізраїльських заручників
УкраинФорм
2025-02-01T08:45:32Z
Адміністрація Трампа вирішила вивести з Пентагону чотири провідні ЗМІ
Детектор М
2025-02-01T08:36:19Z
Зеленський анонсує новий етап переговорів з Європою та США
360ua.news
2025-02-01T08:36:19Z
У топ-менеджера "Лабораторії Касперського" виманили мільйони. Боявся, що його гроші потраплять до України
Telegraf
2025-02-01T08:36:12Z