MY.UAНовини
Онопрієнко, Чикатило та інші маніяки як ідеальне заспокійливе. Огляд трукрайм-каналу «Ковальський»
Онопрієнко, Чикатило та інші маніяки як ідеальне заспокійливе. Огляд трукрайм-каналу «Ковальський»

Онопрієнко, Чикатило та інші маніяки як ідеальне заспокійливе. Огляд трукрайм-каналу «Ковальський»

Герой з твору Леся Подерв’янського стверджував, що людей завжди цікавили «питкі і казні». Цією короткою, однак влучною, формулою користуються творці горорів, а книги Стівена Кінга – одні з найпопулярніших у світі. Але все це часто в основі має вигадку. Розповіді ж про реальні злочини об’єднують таким словом, як «трукрайм».

Цей англіцизм, ймовірно, не всі чули. Але жанр українському глядачеві відомий давно. Поверніться у часі років так на 25 у минуле, коли з розваг у мешканні був один телевізор з кількома каналами. І на одному з них показували «Кримінальну Росію». Це, по суті, і є трукраймом, хоч тоді таке слово й не вживали. Думаю, не одну дитину ця програма свого часу лякала до гикавки. Мене так точно. Мало того, що показували страшних злочинців – неподалік мого дому була виправна колонія, що додавало певної пікантності перегляду.

У США жанр трукрайму є популярним давно. Зокрема, є цілий телеканал Investigation Discovery, де транслюють тільки програми про розслідування убивств. Але чому ж глядача так вабить ця тема? Одне з найбільш популярних пояснень, яке можна почути й від психологів, – такі історії мають заспокійливий ефект. Я проаналізувала й свій досвід, адже також люблю дивитись відео про реальні злочини. Як не дивно, це справді заспокоює. Навіть зараз, під час війни.

Під час перегляду програм про реальні злочини глядач відволікається. Уявляє себе або ж Шерлоком Голмсом, який шукає маніяка, або ставить себе на місце жертви й уявляє, щоб робив за тих обставин. Така розумова діяльність трохи вгамовує нерви, адже з’являється відчуття безпеки: сидиш у своєму помешканні та повністю контролюєш ситуацію.

Відмінність трукрайму від горрорів – немає нагнітання, річок крові й перенасичення страшною музикою. Крім того, глядач мимохіть шукає червоні прапорці у поведінці злочинця, вивчає якісь методи самооборони, як себе поводити у разі нападу, якщо, крий боже, таке трапиться.

Також часом перегляд трукрайм-історії може замінити прочитання детективу. На книгу не завжди знайдеться час, а от 20-40 хвилин для перегляду цікавого випуску можна виділити. Українські ютубери після початку повномасштабного вторгнення активно почали розвивати цей напрямок. Причина очевидна – відмова від російського контенту і активне зацікавлення аудиторією усім українським.

На цей сегмент раніше менше звертали уваги, адже були російські канали. Серед тамтешніх ютуб-блогерів не бракувало поціновувачів розповідати страшні історії серйозно – самостійно вивчати тему й заморочуватись над монтажем. Найбільш ліниві завантажували на свої канали переозвучені російською програми з каналу Investigation Discovery.

Серед українських трукрайм-каналів одним з найпопулярніших є «Ковальський». З назви, щоправда, одразу не здогадаєшся, про що саме розповідає автор. Ігор – а саме так звати ютубера – колись працював поліціянтом у Харкові, про що і згадує у випуску про салтівських канібалів. Тому вочевидь тема злочинів та покарань для нього не нова.

Канал створений ще у 2013 році, проте перше відео Ігор виклав лишень у листопаді 2022-го.

Хоча сам автор написав у дисклеймері, що це «Випуск 0» – можливо, то була тестова робота, щоб зрозуміти, чи «залетить» такий контент українському глядачеві. Бо він обрав одного з найбільш відомих українських убивць – Анатолія Онопрієнка. Починати кар’єру на ютубі з якогось ноунейма – так собі. Потрібне гучне прізвище, яке точно приверне увагу. 

Тож блогер зайшов, так би мовити, з козирів – розповів похмуру історію Онопрієнка: «Він також відомий як “Український звір”, “Термінатор” та “Громадянин О.”». У першому випуску автор, мабуть, хотів здатися напрочуд загадковим оповідачем й закосити під Ганнібала Лектера, адже майже не кліпав очима, й це створило трохи комічний ефект. Свою розповідь він ілюструє фото, кадрами з допиту Онопрієнка та архівними інтерв’ю з постраждалими.

Якщо перший випуск ютубер записав просто сидячи у кімнаті й без усіляких прибамбасів, то до наступних відео підійшов креативніше: на задньому плані висить дошка з різними фотографіями і мітками, з’єднаними між собою червоними нитками. Подібне глядачі могли побачити у численних фільмах – слідчі так позначають на карті місця убивств й намагаються визначити межі «діянь» злочинця.

Взагалі на каналі «Ковальський» найбільше переглядів набирають відео про вбивць, які вчиняли злочини на території України: про Сергія Ткача, він же «Пологівський маніяк» – 510 тисяч переглядів, випуск про Онопрієнка має 291 тисячу, про Юрія Кузьменка, більш відомого як Елвіс, – 297 тисяч. Оповідь про брудні справи Андрія Чикатила набрала понад 540 тисяч переглядів. Цей душогуб народився та виріс на Сумщині, а вже після служби в армії перебрався жити в Росію, де й вчиняв злочини.

Є випуски і про закордонних убивць, але їх переглядають менше. Наприклад, про американців Денніса Рейдера (відомого як BTK) або Джека-Різника. Але про них вже настільки багато сказано і знято, що краще вже патріотично глянути випуски про вітчизняних маніяків. Прозвучить дещо цинічно, але свої маніяки цікавіші. Також у коментарях знаходяться люди, які стверджують, що пам’ятають ці історії далеко не з новин. Й згадують про свій досвід у коментарях.

Крім того, на каналі знайшлося місце й для трохи іншого формату небезпечних персон. Ковальський описав діяння секти «Біле братство», яка була популярною у 90-х роках. Зустріч лідерів культу, Марії Цвігун та Юрія Кривоногова, Ковальський описав влучно: «І тут єбобо знайшли один одного». Марія бавилась у живого бога, назвалась Марією Деві Христос й разом з Кривоноговим та своїми послідовниками захопили Софію Київську, щоб скоїти самоспалення. 

Тоді стався страшний резонанс – на радіо розповідали, що батьки не можуть лишити дітей без нагляду, деякі столичні школи навіть скорочували уроки, щоб діти повернулися додому до настання сутінків. Леонід Кравчук, тодішній президент України, видав указ про боротьбу з «Білим братством». Існує безліч теорій. Приміром, що вся ця історія, пов’язана з діяннями секти, створена аби відволікти людей від бідності, безробіття й кризи, їхню увагу перемикали на іншу тему. Або що це спецоперація російських спецслужб. 

Але ось що цікаво. Слухаючи розповідь Ковальського я зрозуміла, що це ж було вже. Тобто, майже аналогічний текст я десь чула. І справді, починаючи з 18:59 та фактично до кінця відео Ковальський просто переповідає аналогічний фрагмент з матеріалу «Суспільного» за 2021 рік, лиш трохи замінивши слова.  

Ось текст «Суспільного»: «Тим часом тисячі молодих послідовників з'їжджалися з різних країн до Києва, який назвали "Новим Єрусалимом", де оголошена зустріч "Братства". Президент України Леонід Кравчук, якого "Братство" назвало Понтієм Пілатом, видав указ про боротьбу з сектою. РПЦ і УПЦ відлучають Цвігун від церкви, а "Братство" піддають анафемі. Стає неможливо купити у магазині біле простирадло, а на вулицях очікуються масові заворушення за участю численних прихильників Братства».

А ось що говорить Ковальський: «Тим часом тисячі молодих послідовників з різних країн з'їжджалися до Києва, який вони назвали "Новим Єрусалимом", для зустрічі "Братства". Тодішній президент України Леонід Кравчук, якого "Братство" вважало Понтієм Пілатом, видав указ про боротьбу з сектою. Не менш обісрана РПЦ (хоча, як ми з’ясували, ця контора захкварніша, ніж будь-який культ) та УПЦ відлучили Цвігун від церкви, а "Братство" було піддано анафемі. Дійшло до того, що банальна купівля білого простирадла в магазині стала неможливою. І очікувалися масові заворушення на вулицях за участі прихильників Братства».

Текст «Суспільного» майже слово в слово блогер переказує впродовж кількох хвилин. І такі «запозичення» розкидані по усьому відео. В деяких колах такі справи вважаються навіть нормальними, мовляв це просто «рерайтинг», бачите, там не всі слова збігаються. Проте, звісно, цупити чужу роботу в таких об’ємах – це зовсім не ок. 

Ну і про хороше. Зауважу, що таке вивчення історії через розважальну форму – дуже хороша річ. Й шкода, що раніше нам таке просвітництво переважно влаштовували росіяни зі своєю повісткою. Колись на нашому телебаченні показували таку програму «Слідство вели… з Леонідом Каневським». Каневський розповідав про скоєні у Радянському Союзі злочини й паралельно вплітав у свою історію цікаві факти про життя та побут людини радянської – дефіцит, перші радянські телевізори тощо. І такі маленькі вкраплення є набагато дієвішими за годинні монотонні лекції з історії.

Може здатися, навіщо взагалі розповідати про українських маніяків? Однак ці постаті є частиною нашої історії, як не крути. Й під час оповіді глядач дізнається не тільки про страшні убивства, а й про те, як діяли тогочасні органи правопорядку: «вішали» справи на безневинних людей, щоб швиденько закрити справу, якими методами користувалися, коли шукали убивць тощо. З усіх таких фактів у людини складається враження про ті недалекі часи.

Взагалі такі відсилання у розповідях важливі. Наприклад, на ютуб-каналі «Ґрунт» є популярний цикл програм «Довга війна». Її веде політконсультант та медіаексперт Олексій Ковжун. Він розказує, як у 90-х і «нульових» роках Росія запускала свої мацаки у культуру, економіку і політику. Історичний екскурс він доповнює особистими історіями, що робить цю оповідь живішою. Наприклад, як після ганебного падіння Януковича в Івано-Франківську з’явився проєкт «Веселі яйця»: «Я приніс у виборчий штаб Ющенка – ми тоді працювали з пані Тимошенко, яка тоді була на боці України та світлих сил – яйце. Дістав його з торби і мовчки показую. І вона починає реготати. Я їй кажу: “Хочу, щоб вся Україна, коли бачила яйце, реготала”». От за допомогою таких, здавалося б, незначних подробиць екскурс в минуле стає об’ємнішим. 

Людей загалом цікавлять детективні історії. Й навіть цікавіше, коли всі описані події – не вигадка письменника. Дуже добре, що українські ютубери взялись орати цю трукраймівську цілину. Для, наприклад, тинейджерів такі канали можуть стати джерелом нової інформації, але людина, яка «в темі», з випусків того ж Ковальського нічого особливо не почерпне. Але він добре будує драматургію, його розповідь спокійна й водночас динамічна. Варто зауважити, що він добре підбирає містичні й ненав’язливі музику й звукові ефекти, що підкреслюють опис діянь чергового злочинця.

Все це дивним чином створює атмосферу затишку та спокою. Ти наче слухаєш страшну історію перед сном, яка заколисує. Власне, ось ще одне пояснення, чому так багато моторошних казок. Вони ж начебто мають лякати дитину перед сном, але діють навпаки, бо створюють ефект безпеки – люті й жорстокі монстри десь там, далеко, а я в затишній та захищеній оселі. От тільки лишилось Ковальському пильніше ставитись до свого сценарію й не «позичати» цілі фрагменти з чужих публікацій.

Фото: кадри з ютуб-каналів «Ковальський», The Ukrainians, «Ґрунт»

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Критик Путина прогнозирует мрачное окончание войны: какие города потеряет Украина
Comments UA
2024-05-19T10:06:21Z
ATACMS уничтожили российский носитель "Калибров": что известно об успешной операции
Апостроф
2024-05-19T19:09:27Z
Конец "партнерства без ограничений": шокирующие итоги визита Путина в Си
TSN
2024-05-17T21:06:28Z
Путин прокомментировал идею Макрона с установлением «олимпийского перемирия»
Comments UA
2024-05-17T11:42:41Z
Годжес назвал главное условие успеха в случае введения войск НАТО в Украину
Обозреватель
2024-05-19T20:25:24Z
Надо оттеснить Путина: какую помощь Великобритания передаст ВСУ в мае
Апостроф
2024-05-19T19:45:39Z
Олесь Доний объяснил, почему путин назначил белоусова вместо шойгу
Знай
2024-05-17T08:21:58Z
Си Цзиньпин унизил Путина во время его пребывания в Китае
Comments UA
2024-05-17T14:30:02Z
Перемирие пока невозможно: главные тезисы разговора Зеленского с журналистами о войне и не только
Апостроф
2024-05-17T08:48:10Z
"Аграрный социализм": почему сливочное масло в Европе можно купить вдвое дешевле, чем в Украине
Фокус
2024-05-17T10:36:56Z
От 10675 гривен: украинцам показали цены на аренду квартир в разных городах Европы
Хвиля
2024-05-19T18:51:08Z
Времени будет не так и много: "Нафтогаз" предупредил о важной процедуре для всех потребителей
Знай
2024-05-19T15:36:45Z
Инвесторы ожидают от государства решительных действий по спасению энергетики – УВЕА
Обозреватель
2024-05-19T13:31:44Z
Минфин Германии согласовал дополнительные средства для Украины - СМИ
Корреспондент
2024-05-19T20:01:26Z
Отключение света продолжится: известны графики на 20 мая
Обозреватель
2024-05-19T19:30:16Z
Писториус просит у немецкого правительства дополнительные 3,8 миллиарда евро для Украины
Известия Киев
2024-05-19T07:31:32Z
ПриватБанк зачислит на карты украинцев от 250 до 25 000 гривен: кому повезет
Знай
2024-05-17T12:30:39Z
За старые 50 копеек коллекционеры устроили драку: сколько заплатили на аукционе
Обозреватель
2024-05-17T02:25:38Z
Украинский военный рассказал, как началось наступление РФ на Харьковщине: "Это было где-то в 4 часа"
TSN
2024-05-18T18:18:35Z
Под Волчанском ликвидирован авангард противника: в ВСУ рассказали об обстановке на фронте
Новости Украины
2024-05-19T13:15:06Z
Град из трех тысяч гранат ATACMS уничтожил самые опасные самолеты РФ в Крыму, — Forbes
Фокус
2024-05-17T13:00:06Z
Штурмовать Сумы не будут: эксперт объяснил, на что способен враг на Харьковщине и Сумщине
Обозреватель
2024-05-17T01:40:14Z
Был командиром взвода: на фронте погиб депутат и отец пяти детей из Одесщины
Обозреватель
2024-05-19T20:25:35Z
Град и ливень на западе Украины — жители обнародовали кадры "заснеженных" дворов
TSN
2024-05-19T20:06:43Z
Не только электроэнергия ударит по кошельку: какая коммунальная услуга подорожает с 1 июня
Знай
2024-05-17T18:30:17Z
Заплатили больше, чем намотал счетчик: почему в платежках появляются "лишние" суммы
Знай
2024-05-19T14:30:23Z
Наступление России на Харьковщину 2024: ТСН побывала в Волчанске и узнала, что там происходит
TSN
2024-05-17T18:21:50Z
Состоится большое сражение: старец Кирилл описал победу Украины и период перемен
Апостроф
2024-05-19T19:48:21Z
Погиб при выполнении боевого задания: Украина оплакивает известного летчика
Новости Украины
2024-05-19T10:22:12Z
ВСУ уничтожили место накопления штурмовых подразделений армии РФ в Волчанске: ликвидированы десятки оккупантов. Видео
Обозреватель
2024-05-18T17:01:03Z
Российские "шахеды" начали управляться при атаке до 70 км: что изменилось в дронах врага
Фокус
2024-05-19T19:03:20Z
Не получается обновить данные через ЦНАП: украинцам разъяснили, что делать
Хвиля
2024-05-19T20:15:05Z
Как получить пенсию, если не прошли идентификацию: украинцам дали последний шанс
Знай
2024-05-19T20:12:38Z
В Минобороны рассказали, что ждет военнообязанного, если не обновить данные до 16 июля
Telegraf
2024-05-18T20:45:44Z
"Любовь победит": депутат Мария Мезенцева вышла замуж
Фокус
2024-05-19T17:57:59Z
18 мая — какой церковный праздник, не делайте одну вещь этого дня, чтобы не потерять дороже всего
TSN
2024-05-17T05:06:24Z
Пассажиры начали кричать: невнимательный мужчина открыл дверь и упал с самолета
Фокус
2024-05-17T04:57:18Z
Удар по Харьковщине: пять жертв и 15 раненых
Корреспондент
2024-05-19T10:42:04Z
В трех областях Украины раздались взрывы
Корреспондент
2024-05-18T23:39:41Z
Бомбовый удар по Харькову: погибли два человека, много пострадавших
TSN
2024-05-17T19:12:43Z
В Харькове в результате обстрела повреждена детская железная дорога. Ужасные кадры
Апостроф
2024-05-19T18:48:41Z
В результате обстрела Купянского района погибли пять человек
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:52Z
В Киеве вспыхнул пожар: над Троещиной – черный столб дыма
TSN
2024-05-19T08:21:10Z
В Киеве на Троещине вспыхнул пожар, столб дыма виден из разных районов: фото и видео
Обозреватель
2024-05-19T07:28:11Z
Румынские пограничники обнаружили в Тисе еще одно тело мужчины
Комсомольская правда
2024-05-17T17:34:05Z
В каком состоянии Александр Усик после победы и когда запланирован бой-реванш с Фьюри
VGorode
2024-05-19T07:12:05Z
Усик - Фьюри: на шоу избили легенду российского бокса
Telegraf
2024-05-18T18:30:19Z
Александр Усик потеряет титул чемпиона мира: в чем причина
Фокус
2024-05-19T19:03:40Z
Усик победил Фьюри: стал абсолютным чемпионом и повторил достижение 25-летней давности
Фокус
2024-05-18T23:42:45Z
"Реал" расписал безумную ничью с "Вильярреалом" – Лунин пропустил 4 гола от конкурента Довбика
TSN
2024-05-19T20:06:50Z
Голкипер сборной Украины в матче "Реала" пропустил три гола за восемь минут. Видео
Обозреватель
2024-05-19T19:58:06Z
Александр Усик установил уникальное достижение победив Тайсона Фьюри
Comments UA
2024-05-19T12:51:44Z
"Лучший боец ​​в современной истории", - известные мировые боксеры отреагировали на победу Усика
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:04Z
Чемпион мира по боксу в сверхтяжелом весе: жена Александра Усика трогательно поздравила любимого с победой/Александр Усик победил Тайсона Фьюри
Апостроф
2024-05-19T08:21:28Z
Вишневые, желтые и даже розовые: почему в СССР черные автомобили были большой редкостью
Обозреватель
2024-05-18T06:07:47Z
Как проверять качество бензина: водители могут сделать это дома
Апостроф
2024-05-17T14:57:36Z
Новый кроссовер Renault дешевле конкурентов рассекретили в деталях
Обозреватель
2024-05-17T15:34:49Z
Топ-10 подарков для настоящего автомобилиста: понравится каждому
Telegraf
2024-05-19T16:00:56Z
Как быстро отремонтировать фары и сэкономить деньги: лайфхак от механика
Апостроф
2024-05-18T23:18:02Z
Где и когда появился первый в мире автомобиль-амфибия
AutoCentre
2024-05-19T13:16:07Z
На дорогу вернули 101-летний Ford Model T
AutoCentre
2024-05-19T09:10:29Z
Audi A7 Avant сохранит бензиновый мотор
AutoCentre
2024-05-19T08:07:00Z
Какое транспортное средство неправильно было поставлено на стоянку? Хитрый тест по ПДД
Обозреватель
2024-05-19T03:07:14Z
Что будет, если зарядить телефон "чужим" зарядным устройством
Telegraf
2024-05-19T17:24:45Z
Ученые увидели в черной дыре то, что предсказывал Эйнштейн
ZN UA
2024-05-18T14:32:22Z
Ученые нашли уникальную планету: она похожа на сахарную вату
Comments UA
2024-05-19T12:45:26Z
Как древним египтянам удалось построить огромные пирамиды: найдена подсказка
ZN UA
2024-05-17T12:22:50Z
Как зарядить телефон, если выключили свет: полезные лайфхаки
Политека
2024-05-19T20:01:53Z
Starlink заработает в Индонезии
Корреспондент
2024-05-19T20:01:47Z
Эйнштейн был прав: ученые нашли доказательства его теории внутри черной дыры
TSN
2024-05-18T19:07:59Z
Самое большое "зеркало" на Земле видно даже из космоса: из чего оно сделано
Фокус
2024-05-19T11:42:14Z
Россия осталась за бортом: Китай сам спешит внедрить квантовый интернет назло США
Фокус
2024-05-17T09:57:43Z
Главные везунчик мая: каких знаков Зодиака ждут приятные перемены
Telegraf
2024-05-17T08:12:23Z
Четыре знака Зодиака ждет большая удача до конца мая
Telegraf
2024-05-18T10:27:23Z
Следует быть очень осторожным: 8 фраз, используемых манипуляторами
Апостроф
2024-05-17T15:54:04Z
Как отчистить раковину из нержавейки без химии: лучшие способы
Обозреватель
2024-05-19T10:07:31Z
Приятного общения: фразы, которые помогут избежать неудобных пауз
Апостроф
2024-05-19T20:21:43Z
Для хот-дога или бургеров: "Мастер Шеф" Ярославский дал универсальный рецепт мягких булочек
Политека
2024-05-19T19:31:09Z
Закуска из лаваша: как удивить родных необычным видом и вкусом
Обозреватель
2024-05-19T05:13:08Z
Вырастет невротик: фразы родителей, которые запрещено говорить детям
Апостроф
2024-05-18T16:30:37Z
Грязная духовка - позор кухни: как быстро ее отмыть без больших затрат времени и сил
Знай
2024-05-17T11:51:45Z
5 вещей, которые никогда не наденет богатая женщина: они выдают безвкусицу и имеют дешевый вид
Обозреватель
2024-05-19T14:28:05Z
Победительница "Евровидения" Руслана Лыжичко похвасталась шикарным домом для отключений света
Знай
2024-05-19T05:51:53Z
Известная украинская певица на фоне алкогольной зависимости неожиданно заговорила об измене: "Пропасть"
TSN
2024-05-17T11:21:18Z
Украинцы довели предательницу Наташу Королеву до нервного срыва: росСМИ рассказали о состоянии певицы
Обозреватель
2024-05-17T11:13:17Z
Дмитрий Гордон показал редкое фото с тещей и рассказал, как они провели время
TSN
2024-05-19T19:51:10Z
FIЇNKA перепела хит "Гуцулянка" Ивана Поповича
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:47Z
Антин Мухарский отреагировал на заявления о своем выезде из Украины и ответил, вернется ли
Апостроф
2024-05-17T08:42:06Z
Звезда "Квартала" Ирина Гатун "отморозилась" после позорной шутки: "Адекватные люди понимают"
Знай
2024-05-17T19:30:03Z
Ирина Билык отреагировала на выступление Украины на "Евровидении-2024" и призналась, что бы она изменила
TSN
2024-05-17T13:51:46Z
Признают непригодным и исключат из учета: с какими болезнями глаз не мобилизуют
Апостроф
2024-05-17T06:15:29Z
Чеснок желтеет весной: что делать, чтобы спасти урожай
Апостроф
2024-05-18T18:24:20Z
Чем поливать морковь: рецепт натурального удобрения
Политека
2024-05-17T14:40:27Z
Можно ли снизить давление, если парить ноги: правда и мифы о распространенном методе
Апостроф
2024-05-17T12:06:44Z
Польза меда: сладкие маски «сотрут» с лица несколько лет, а чай спасет от икоты
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:03Z
5 косметических преимуществ алоэ вера: что нужно знать
Обозреватель
2024-05-19T18:10:26Z
Ученые перевернули мир с ног на голову - для чего людям нужен сон и точно ли он "лечит"
Знай
2024-05-18T16:51:46Z
6 популярных салатов, которые следует добавить в свое питание
Обозреватель
2024-05-19T04:17:57Z
Как злаки делают кожу здоровой: 5 домашних рецептов овсяных масок для лица и тела
Обозреватель
2024-05-17T16:07:18Z