12 лютого за новим церковним календарем православні згадують святителя Олексія, митрополита Київського і всієї Русі, святителя Мелетія, архієпископа Харківського і Охтирського, а також відзначають день пам'яті чудотворної Іверської ікони Божої Матері. Про що можна помолитися цього дня, його заборони та прикмети і що відзначають у православній церкві 12 лютого за старим стилем - розповідаємо в матеріалі.
12 лютого 2024 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
12 лютого (25 лютого за старим стилем) - день пам'яті святителя Олексія, митрополита Київського і всієї Русі, і святителя Мелетія, якого особливо шанують харків'яни.
Олексій жив XIII-XIV століттях. Коли йому було 11 років, він побачив сон-знамення і після цього став ходити на церковні служби. У 15 років Олексій став ченцем і був у подвижництві понад 20 років. Потім став намісником митрополита і був ним протягом 12 років. У середині XIV століття Олексій вирушив до Константинополя до Вселенського патріарха Калліста, де той поставив його митрополитом Київським.
Святий також відомий своїм даром чудотворення - якось Олексій зцілив дружину татарського хана й отримав за це дари. Протягом усього життя митрополит опікувався паствою, запам'ятали його як благодійника, який збудував безліч храмів і монастирів. Після себе святитель Олексій залишив переписане вручну Євангеліє.
***
Святитель Мелетій (у миру - Михайло Леонтович) народився 1784 року, в селі під Полтавою. Він навчався в семінарії та духовній академії, де був найкращим учнем. Після почав викладати. У 1820 році в Києво-Братському монастирі Михайло прийняв чернецтво під ім'ям Мелетій. Через кілька років він очолив Київську духовну академію, а трохи пізніше став єпископом. Єпископ Мелетій очолював Пермську, Іркутську єпархії, часто їздив по парафіях, а також заснував церкви на півночі Камчатки. Але коли його здоров'я погіршилося, Мелетія перевели в Харківську єпархію.
"Смирення - охоронний меч, з ним безпечно пройдеш землю, пекло і досягнеш Неба", - так цитували єпископа сучасники. Відомо, що він був дуже скромною людиною і багато особистих коштів жертвував на благодійність і духовну освіту. Коли владика помер (1840 рік), то на його похорон збирали усім миром, оскільки, маючи великий казенний оклад і великі доходи з єпархії, він залишив після себе "всього-на-всього 350 рублів асигнаціями, 2 підзорних труби, два шматки оксамиту, книжки, та необхідну натільну білизну". Поховали єпископа спочатку в Поскровській церкві, а потім перенесли мощі до Благовіщенського собору Харкова, де вони перебувають і зараз. Біля мощей і після молитовного звернення до святителя не раз відбувалися чудеса зцілення хворих. Також, за переказами, 1942 року, під час Великої Вітчизняної війни, Мелетій являвся харків'янам, пророкуючи звільнення міста від німецько-фашистських загарбників.
***
12 лютого за новим церковним календарем вшановують пам'ять Іверської ікони Божої Матері, яку, за переказами, написав святий апостол і євангеліст Лука. Іверська ікона Божої Матері вважається чудотворною, її радять тримати в домі біля входу - так вона буде захищати від бід і неприємностей.
Свято 12 лютого за старим стилем - свято Собор трьох святителів Василія Великого, Григорія Богослова та Іоанна Златоуста.
Про що говорять прикмети на 12 лютого
У народному календарі 12 лютого - свято Олексій рибний. Вважається, що цього дня має добре ловитися риба. Погодні прикмети дня такі:
- іній зранку на вікнах - до зміни погоди, якщо було тепло, то почнуться морози, а якщо холодно - то буде відлига;
- вітер цього дня - буде буран;
- туман випав - літо буде дощовим.
Також вважається, що якщо цього дня холодно, то в березні буде тепло.
Що не можна робити 12 лютого
Серед заборон, що сьогодні не можна робити - лаятися, заздрити, пліткувати, відмовляти в допомозі, ображати кого-небудь.
За народними прикметами цього дня не варто відважувати гостей, але запрошувати їх потрібно в прибраний будинок. Також не слід надягати рваний одяг - можна повернути минулі образи і неприємності. Наші пращури вірили, що цього дня за всіма спостерігають ангели - горе тому, хто грішитиме.
Що можна робити 12 лютого
Святителя Мелетія просять про позбавлення від хвороб. Іверській іконі Божої Матері також моляться про міцне здоров'я, розраду в скорботі та бідах, просять уберегти від пожежі та за будь-яких важких обставин.
У народі вважають, що в день Олексія рибного має добре ловитися риба. Тому на вечерю прийнято готувати рибні страви. Згідно з повір'ями, в ніч з 11 на 12 лютого люди бачать віщі сни, які не можна нікому розповідати, щоб уникнути біди.
12 лютого - іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олексій, Антоній, Євген, Марія, Мелетій.
Раніше ми публікували церковний календар на лютий 2024 зі святами на кожен день за новим стилем.