MY.UAНовини
Вишиванки як от-кутюр: скільки коштує український традиційний костюм
Вишиванки як от-кутюр: скільки коштує український традиційний костюм

Вишиванки як от-кутюр: скільки коштує український традиційний костюм

Війна нагадала українцям про прадавні традиції, в тому числі в одязі. Все частіше молодь частково або й повністю відтворює стиль наших прабабусь. А вишиванки давно вже стали дрес-кодом будь-якої важливої події. Та, виявляється, створити образ  в українському традиційному стилі – справа затратна. Про вартість вишиванок, спідниць та аксесуарів для традиційного українського образу читайте у Коротко про.

Вишивані сорочки: з узором рідного регіону

І до церкви, і на хрестини, і до родини на свято. Так, одна вишиванка може замінити кілька святкових сорочок та блуз. Але зекономити не вдасться.

Українці вже натішилися штампованими китайськими вишиванками за 1500-2000 грн і обирають ексклюзивні речі, з осмисленим орнаментом, а ще краще – відтвореним зі старої фотографії предків. Звичайно, що така сорочка не може коштувати дешево.

Одна вишиванка може замінити кілька святкових сорочок та блуз. Фото: ФБ Viktoriia Hash

- З власного досвіду скажу, що все більше замовників хочуть, щоб на сорочці був узор того регіону, звідки вони родом, - розповіла Коротко про майстриня з Коломиї Вікторія Хаш. - А якщо чоловік і дружина з різних регіонів, то щоб узори на вишиванці гармонійно перепліталися. Вишивані сорочки ручної роботи – це річ, близька серцю, це те, що можна передавати у спадок. Так, це дорого. Уявіть, сорочку одного і того ж узору машинка може вишити за день, а я за пів року: усе вручну, з мережуванням, відповідним кроєм тощо. А ще є сорочки покутські, борщівські, гуцульські верховинські, в яких рукав так густо вишитий, що без найменших білих місць! Звісно, така кропітка ручна праця не може оцінюватися дешево.

Вартість вишиваної вручну сорочки стартує від 300 доларів США. Може коштувати і 3 тисячі «зелених». Так, майже наряд от-кутюр. Незважаючи на високу ціну, бажаючих у знаних вишивальниць вистачає.

- Маю чергу на найближчі 5 років, - пояснює Вікторія. - Одразу працюю над кількома сорочками. Доводиться і зір підлаштовувати, адже очі мають звикнути до більш дрібних елементів або іншого стилю вишивки.

Вартість: вишиванка ручної роботи - від 11 тисяч грн.

Така кропітка ручна праця не може оцінюватися дешево. Фото: facebook.com/viktoriia.hash ФБ Viktoriia Hash

Спідниця: важко відшукати з традиційним кроєм

Народні танцювальні та музичні колективи до сьогодні виходять на сцену у куцих спідничках та блискучих шароварах. Усе це - нав’язаний «братами»-ворогами стереотипний образ українця. Українська традиційна спідниця була інакшою: витканою, довгою, зазвичай з важкими складками, найчастіше синього, зеленого, червоного кольорів. Звісно, стиль цього одягу, спосіб носіння і навіть назва відрізнялися у різних місцевостях. Так, на Гуцульщині зазвичай носили червоні або сині спідниці, а, наприклад, на Лівобережжі полюбляли такі ж в дрібні квіточки, ще й прикрашали оксамитовою стрічкою.

Відшукати таку ж спідницю, як у прабабусі на фотографії кінця XIX-початку XX століття, досить складно. Хоча в соцмережах чимало пропозицій продажу нібито традиційного українського вбрання. Та насправді більша частина асортименту виготовлена з дешевої тканини, і якість шиття викликає чимало запитань.

Краще піти до кравця, який спеціалізується на такій роботі. Наприклад, у творчій майстерні Оленки Дідух створюють український одяг (переважно центральної частини України), в тому числі і спідниці-репліки з традиційним кроєм. Вишивання роблять вручну. Власниця та майстриня Олена Дідух стверджує, що спідниці, сорочки, а також кишені та інші аксесуари мають традиційну вишивку та прадавні техніки. І детально пояснює, як носити такий одяг.

Вартість: від 4 тисяч грн.

Традиційне українське вбрання. Фото: ФБ Творча майстерня Оленки Дідик

Пояс та кишеня: підкреслюють силует

Наші предки зазвичай підв’язували свій одяг. Такі пояси були ткані і плетені, а жіночі мали багато китиць.

Аксесуари додавали ту сам родзинку одягу, підкреслювали силует, а певний колір пояса ще й акцентував увагу на колористиці вбрання.

Майстриня Василина Ткачук (на фото) каже, що попит на традиційний одяг зріс, черги великі, але люди готові чекати. Фото: instagram.com/vse_zapleteno/

- Попит на традиційний одяг зріс, черги великі, але люди готові чекати, - розповіла Коротко про майстриня та засновниця бренду Vse_zapleteno Василина Ткачук. – На мої пояси черга на 1,5 року вперед, і досі записуються. Помітила, що 90% замовлень - це індивідуальні. Люди хочуть певні колір, ширину, китички. В результаті отримують пояс, який буде лише в одному екземплярі. І річ лежить до душі саме цьому замовнику, що, звісно, не порівняти зі штампованим магазинним поясом.

Шалений попит є і на кишені, або гамани. Це така собі старовинна «бананка». Якщо сучасна молодь носить у своїх сумочках гаджети та всілякі дрібнички, то дівчата й хлопці минулих століть у свої кишеньки клали монети, стрічки, насіння. Такий гаман фіксували на поясі крайкою. Етнографи кажуть, що кишені особливо популярними були на Полтавщині та ще у кількох східних регіонах нинішньої України.

Вартість: пояс – від 1500 грн.

Кишені – від 800 грн.

Такий пояс привертає завжди увагу. Фото: instagram.com/vse_zapleteno/

Прикраси: 25 ниток коралів як показник достатку у сім’ї

Сережки, дукачі, персні, пацьорки… Список давніх прикрас величезний! А мати на шиї кілька ниток привозних венеційських коралів було мрією кожної тогочасної дівчини. Кількість таких ниток (разок), а ще розмір червоно-рожевих намистин був щось на кшталт банківського рахунку: такий собі тогочасний показник достатку сім’ї. Заможні дівчата та жінки могли собі дозволити і 25 разків на шиї. До речі, вага однієї невеличкої нитки могла бути 20 грамів. А тепер уявіть на шиї намисто з 25 разків! Звісно, що 2,5 кілограма коралів заможні жінки носили з гордістю та високо піднятою головою. За таке намисто можна було виміняти пару гарних волів або чималий шматок землі.

Сьогодні відшукати кілька разків стародавніх коралів можна не в ювелірних магазинах, а на різноманітних аукціонах. За 30-грамову нитку з намистинами просять від 4 тисяч гривень. Є й дешевші варіанти: це вже сучасні штучні коралі. У цьому разі ціна залежить і від якості матеріалу та виконання, і від імені самого майстра.

Вартість: намисто зі штучних коралів – від 800 грн.

За таке намисто можна було виміняти пару гарних волів або чималий шматок землі. Фото: facebook.com/GoodNewsAboutUkraine

Хустка: має бути гарний вив’яз

Досі вважаєте, що хустину носили лише бабусі? Помиляєтеся! Хустку вив’язували і дівчата, і молодиці, і вдовиці. Гарним вив’язом хвалилися, як і самим аксесуаром: у заможних жінок хустки були шовкові та вовняні.

До речі, щодо вив’язу. Бабусі, зазвичай у селах, до сьогодні зав’язують кінчики хустки під підборіддям. Хоча варіантів вив’язу є безліч. Об’ємні, асиметричні і вже навіть авторські. І навчитися цьому може кожен бажаючий, є безліч навчальних відееороликів у тому ж ютубі. Більш того, в кожному регіоні України були свої особливості носіння хустки.

В наш час хустина – не дефіцит. Будь-якого кольору, з орнаментом чи без, такий аксесуар можна придбати і на ринку, і в магазинах. Але якщо хочете мати якісну хустку, яка привертатиме увагу оточуючих, річ, яку дійсно можна передавати у спадок, краще замовити з авторським розписом на шовку.

Вартість: хустка 70-х років минулого століття – від 600 грн.

Хустка шовкова з авторським орнаментом – від 2 тисяч грн.

А це сучасна хустка. Фото: facebook.com/olizbrand

До речі

Зручне взуття завжди в тренді

"А що ж узувати до традиційного українського образу?" - запитують наші читачі. Відповідаємо: «Те, що зручне вашим ногам». Так, наші предки мали і постоли, і личаки, і чоботи (звісно, залежно від власного добробуту – бідняки ходили босоніж більшу частину року). І якесь тогочасне взуття, так-сяк збережене, навіть можна відшукати на різноманітних блошиних ринках. Але будьмо відверті: старі чоботи чи личаки незручні. Тому узувайте те, що вважаєте за потрібне. На щастя, сьогодні не має чітких рамок та вимог до взуття. Улюблені «мартінси» чи звичайні білі «снікерси» без надмірного декору завжди актуальні, в тому числі і в традиційному українському образі.

Замість висновку

Є два варіанти того, як ви можете скласти свій образ традиційного вбрання, - пояснює Коротко про майстриня Василина Ткачук. - Перший: це дотримуватися усіх канонів і підбирати одяг одного регіону. Тоді образ буде гармонійним, усі елементи пасуватимуть. І другий варіант: узяти з різних регіонів якісь компоненти і скомпонувати та стилізувати їх. Це теж можливо. Але тут є ризик наплутати та наробити помилок в образі. Треба бути обережними, щоб, наприклад, борщівську сорочку не надягнути до полтавської плахти. Це дуже впадає в око і за цим треба слідкувати. На мою думку, найкращим рішенням, нехай і найдорожчим, буде одяг, створений майстрами спеціально для вас. Такий одяг ви будете довго носити, і носитимете з радістю, з гордістю. А щодо пожвавлення інтересу до всього українського традиційного… Це чудово, тому що люди нарешті знову починають пізнавати нашу традиційну культуру, яка є глибочезною, прекрасною, естетично насиченою. Але і тут є ризик. Я боюся, щоб після цього шаленого попиту на традиційність не з’явилося різке та сильне згасання зацікавленості. Тому саме зараз майстри, фольклористи, етнографи працюють над тим, щоб закріпити ці знання у нашому суспільстві.

Дівчата й хлопці минулих століть у свої кишеньки клали монети, стрічки, насіння. Фото: ФБ Творча майстерня Оленки Дідик

Теги за темою
Традиції
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Американські розробники представили інноваційний ударний дрон P. S. Killer
InternetUA
2025-02-01T08:34:09Z
Знайдено джерело радіоактивного плутонію в пилу Сахари: вчені нарешті назвали його
Фокус
2025-02-01T08:27:48Z
7 простих способів захистити смартфон від злому та вірусів
InternetUA
2025-02-01T08:09:26Z
Злопам'ятні предмети: вчені виявили унікальні властивості у різних матеріалів
Фокус
2025-02-01T08:06:49Z
Apple не буде розробляти AR-окуляри для Mac
Portaltele
2025-02-01T08:03:38Z
Що робити, якщо ваш телефон зламали: важливі поради для безпеки
Политека
2025-02-01T08:00:30Z
Міжнародна поліцейська коаліція ліквідує два плідні форуми про кіберзлочинність і хакерство
InternetUA
2025-02-01T07:30:44Z
У Нідерландах починають розслідування щодо китайського чат-бота DeepSeek
Европейская правда
2025-02-01T07:24:25Z
Пентагон намагається заблокувати DeepSeek після підключення співробітників до китайських серверів
InternetUA
2025-02-01T07:16:46Z
Водолії будуть у центрі уваги, а Девам доведеться виявити гнучкість: гороскоп для всіх знаків на 3–9 лютого 2025
Telegraf
2025-02-01T08:33:32Z
Неймовірні сіннабони: рецепт ароматної насолоди від фіналістки "МастерШеф-14"
24tv
2025-02-01T08:33:25Z
Гороскоп на лютий 2025 для Стрільців: кохання, успіх, гроші та задоволення
GlavRed
2025-02-01T08:27:53Z
Як легко накрутити волосся без плойки
24tv
2025-02-01T08:00:50Z
Хто важче переживає розрив стосунків – жінки чи чоловіки
24tv
2025-02-01T07:57:06Z
Ще один варіант страви з фаршу: ці зрази наминатимуть за обидві щоки
Telegraf
2025-02-01T07:12:51Z
Туристам на замітку: названо найкращі безкоштовні додатки-перекладачі для подорожей
InternetUA
2025-02-01T05:01:42Z
Щоб жити не просто довше, а і якісніше: поради Білла Гейтса
24tv
2025-02-01T04:42:04Z
Свіжість, якість і емоції: особливості виробництва крафтового сиру
AgroPortal
2025-02-01T04:30:28Z
Росія атакувала Чернігівщину: одна людина отримала поранення
24tv
2025-02-01T08:45:40Z
Вночі тривогу оголошували двічі: які наслідки удару "Шахедами" по Київщині
24tv
2025-02-01T08:30:29Z
Ще одна авіакатастрофа: у США розбився літак із важкохворою дитиною
GlavRed
2025-02-01T08:27:48Z
Атака дронів на Харківщину: рятувальники показали наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T08:27:07Z
Зруйновано під'їзд, горять авто, є жертви: моторошні наслідки удару по Полтаві
24tv
2025-02-01T08:24:47Z
На Київщині у двох районах падіння уламків російських дронів є пошкодження
УкраинФорм
2025-02-01T08:21:45Z
У Філадельфії розбився медичний літак: Трамп відреагував
TSN
2025-02-01T08:21:29Z
В Охтирці на Сумщині побили підлітка, поліція порушила справу
УкраинФорм
2025-02-01T08:18:26Z
В ОВА розповіли, які наслідки спричинила масована атака на Запоріжжя
24tv
2025-02-01T08:06:16Z
Зірковий український боксер може позмагатись одразу за три титули чемпіона світу
24tv
2025-02-01T08:36:57Z
Клуб Роналду здійснив найдорожчий трансфер зими: деталі угоди
24tv
2025-02-01T07:42:10Z
Майк Тайсон назвав найкращого боксера в історії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T07:33:27Z
Фігуристи Ірина Підгайна та Артем Коваль виграли міжнародний турнір в Польщі
УкраинФорм
2025-02-01T07:33:25Z
Рух — ГАК: онлайн-трансляція контрольного матчу
Football.ua
2025-02-01T07:16:40Z
"Бачив на власні очі": суперник Дюбуа висловився про реванш Усик – Ф'юрі
24tv
2025-02-01T07:12:19Z
ЧЄ-2025 з біатлону. Сьогодні в Мартел-валь-Мартелло - гонки переслідування
УкраинФорм
2025-02-01T06:48:42Z
Мората стане гравцем Галатасарая — Романо
Football.ua
2025-01-31T23:10:52Z
Леганес у меншості втратив можливість вирвати нічию з Райо через два нереалізованих пенальті у компенсований час
Football.ua
2025-01-31T22:15:03Z
Майже по всій териорії України осінь плавно переходить у весну: чому так відбувається
ZN UA
2025-02-01T08:34:40Z
На ТОТ Луганщини критична інфрастуктура зношена майже на 80% - Лисогор
УкраинФорм
2025-02-01T08:27:08Z
Артилерія та безпілотники: ворог продовжує обстрілювати населені пункти Луганщини
УкраинФорм
2025-02-01T08:15:47Z
У КОВА розповіли про наслідки ворожої атаки на Київщину
TSN
2025-02-01T08:03:04Z
Зафіксовано просування росіян одразу на трьох напрямках: аналіз карт фронту від ISW
24tv
2025-02-01T08:00:49Z
Причиною масової загибелі лебедів на Львівщині став пташиний грип, в області запровадили карантин
Комсомольская правда
2025-02-01T07:42:22Z
Наймасштабніша атака на Запоріжжя: були пошкоджені багатоповерхівки і заклад освіти
GlavRed
2025-02-01T07:33:03Z
Ворог уночі та зранку обстрілював Сумщину п’ять разів
УкраинФорм
2025-02-01T07:21:31Z
Ворог атакував "Шахедами" та ракетами, в низці областей були вибухи: хронологія 1074 дня війни
24tv
2025-02-01T07:18:40Z
Пішов з життя заслужений артист України Станіслав Колокольніков
24tv
2025-02-01T08:45:51Z
Зірка серіалу "Емілі в Парижі" Лілі Коллінз вперше стала мамою
Комсомольская правда
2025-02-01T08:21:05Z
Під час реконструкції 135-річного будинку пара зробила неприємне відкриття: що було під домом
24tv
2025-02-01T07:36:09Z
3 високорейтингові комедії, які можна подивитись на Netflix з дітьми
24tv
2025-02-01T07:09:53Z
Найкращі романтичні комедії на Netflix: що подивитися для гарного настрою
Фокус
2025-02-01T07:00:33Z
Мстислав Чернов отримав нагороду премію за найкращу режисуру на кінофестивалі Sundance
Комсомольская правда
2025-02-01T06:19:09Z
Зрадили коріння: які російські зірки родом з України, але підтримують Росію
24tv
2025-02-01T05:00:05Z
Кендалл Дженнер показала груди й тонку талію в тісній химерній сукні
Gazeta UA
2025-02-01T02:12:10Z
Квитки на Євробачення розкупили за лічені хвилини: яка їхня вартість
ГЛАВКОМ NET
2025-01-31T23:33:29Z
Мобілізація жінок в Одесі з 1 лютого: кого торкнеться призов
Политека
2025-02-01T08:42:44Z
Скільки потрібно заробляти в Німеччині, щоб прожити без соціальної допомоги
24tv
2025-02-01T08:42:14Z
Морську свинку Тедді продають в Україні за 8 тисяч гривень: чому ця порода коштує так дорого
Telegraf
2025-02-01T08:36:18Z
В німецьких Збройних силах фіксують зменшення кількості військових
Европейская правда
2025-02-01T08:31:59Z
Російська армія штурмує в Курській області, ЗСУ проводять контратаки: деталі ISW
TSN
2025-02-01T08:21:15Z
Змінила прізвище після загибелі чоловіка: як виглядає вдова голови ПВК "Вагнер" Пригожина і де вона зараз
Telegraf
2025-02-01T08:12:30Z
Сім причин, чому вдома треба мати стрітенську свічку. Коли її запалювати
Gazeta UA
2025-02-01T08:09:41Z
Армія РФ втратила в Україні ще 1430 військових
УкраинФорм
2025-02-01T08:03:46Z
Індивідуальна надбавка для кожного пенсіонера: коли та як зміняться виплати
Знай
2025-02-01T07:36:39Z
ТЦК та лікарів ВЛК чекає кримінальна відповідальність: як каратимуть за примусову мобілізацію
Знай
2025-02-01T08:36:39Z
«Кохання на виживання»: як покращити токсичні стосунки за допомогою «Атоксілу»
Детектор М
2025-02-01T08:00:08Z
Не намагайтеся повторити: 54-річний чоловік потрапив до лікарні після небезпечного експерименту із пінцетом
Знай
2025-02-01T04:51:15Z
2 прості кроки, і проблема зникне: як прибрати роздратування після гоління
GlavRed
2025-02-01T04:27:55Z
Гороскоп на завтра 2 лютого: Тельцям - грандіозний прибуток, Рибам - успіх
GlavRed
2025-02-01T04:27:26Z
Вперше за 3 роки: в Уганді зафіксували новий спалах Еболи
24tv
2025-01-31T20:15:26Z
Безсоння піде в минуле: вчені та лікарі розповіли, як досягти ідеального сну
Фокус
2025-01-31T18:27:47Z
Знайшли новий гормон, який зменшує апетит: стимулювати його виділення зовсім просто
24tv
2025-01-31T18:15:58Z
Ніколи не снідайте цим: тренер назвав продукти, які краще не вживати зранку
24tv
2025-01-31T18:15:25Z
Ціни на сигарети й "стіки" зростуть: як акцизи вдарять по гаманцях українців
TSN
2025-02-01T08:36:57Z
У кількох областях почали вводити аварійні графіки відключення світла
24tv
2025-02-01T08:30:16Z
Євросоюз скоротив експорт пшениці майже на 40%
AgroPortal
2025-02-01T08:30:05Z
ПриватБанк розриває співпрацю з військовими, жодних попереджень не отримують: "Вимагаю від банка пояснень"
Политека
2025-02-01T08:27:27Z
У кого зросте пенсія на майже 1000 гривень у лютому
24tv
2025-02-01T08:21:37Z
Turkmenistan Airlines до березня продовжили скасування польотів до Росії
УкраинФорм
2025-02-01T08:15:38Z
"Безпрецедентний план": Трамп планує запровадити мита на майже всю імпортну продукцію, — ЗМІ
Фокус
2025-02-01T08:06:27Z
Бразилія встановила історичний рекорд виробництва м'яса
AgroPortal
2025-02-01T08:00:39Z
У Литві попереджають, що повернення ЄС до купівлі газу у Росії буде помилкою
Европейская правда
2025-02-01T07:55:59Z
Новий Lamborghini Revuelto розбили під час доставки власнику
AutoCentre
2025-02-01T08:12:06Z
Найдешевший кросовер Fiat за ціною Renault Duster отримав цікаві деталі
Gazeta UA
2025-01-31T21:00:07Z
У чоловіка поцупили "невикрадне" авто за $227 000 менш ніж через 60 годин після купівлі – фото
TSN
2025-01-31T19:36:13Z
Механік назвав 5 японських машин, які б ніколи не купив
24tv
2025-01-31T19:30:05Z
Держспецтрансслужба отримала пікапи Volkswagen Amarok
AutoCentre
2025-01-31T18:30:35Z
Для українських доріг: Opel представив гібридний фургон-кросовер із дизелем
Фокус
2025-01-31T18:15:32Z
По-багатому: в Україні помітили золотий суперкар McLaren
Фокус
2025-01-31T17:30:39Z
Влетить у копієчку: чому не можна їздити на авто з напівпорожнім паливним баком
GlavRed
2025-01-31T16:27:04Z
Фургони Opel Combo приходять на допомогу українським аграріям
AutoCentre
2025-01-31T16:01:31Z
ХАМАС звільнив ще двох ізраїльських заручників
УкраинФорм
2025-02-01T08:45:32Z
РФ атакувала ракетами, дронами і бомбами: Зеленський відреагував на обстріл України
TSN
2025-02-01T08:42:41Z
Польща піднімала винищувачі F-16 через ракетний обстріл України
УкраинФорм
2025-02-01T08:39:06Z
Адміністрація Трампа вирішила вивести з Пентагону чотири провідні ЗМІ
Детектор М
2025-02-01T08:36:19Z
Зеленський анонсує новий етап переговорів з Європою та США
360ua.news
2025-02-01T08:36:19Z
У топ-менеджера "Лабораторії Касперського" виманили мільйони. Боявся, що його гроші потраплять до України
Telegraf
2025-02-01T08:36:12Z
Кремль пішов в останній інформаційний "штурм", – ексглава МЗС України
24tv
2025-02-01T08:33:12Z
Президент Литви про інциденти у Балтійському морі: "Настав час показати м'язи"
InternetUA
2025-02-01T08:27:45Z
У ГУР відповіли на заяви Фіцо про причетність "Грузинського легіону" до протестів у Словаччині
Европейская правда
2025-02-01T08:22:36Z