MY.UAНовини
Дослідження Chatham House: Українську інформаційну стійкість недооцінили й у Росії, і на Заході
Дослідження Chatham House: Українську інформаційну стійкість недооцінили й у Росії, і на Заході

Дослідження Chatham House: Українську інформаційну стійкість недооцінили й у Росії, і на Заході

Головне з дослідження Chatham House про російську інформаційну та кібервійну проти України.

Британський аналітичний центр Chatham House презентував дослідження «Російська кібер- та інформаційна війна на практиці: уроки війни в Україні». Його автором є старший консультант програми Росія та Євразія Кір Джайлз. Джайлз досліджує російську політику й армію, є автором «Довідника російської інформаційної війни» від Оборонного коледжу НАТО в Римі.

Нове дослідження Джайлза має на меті показати для країн НАТО справжні наміри Росії в інформаційній і кібервійні проти України. Захід має усвідомити, «як ефективно захистити себе від російських загроз у майбутньому», йдеться у дослідженні. Також Джайлз робить наголос на взаємозалежності між кібер- та інформаційними аспектами російської агресії та когнітивним доменом (виміром) і фізичним середовищем.

Одним із чинників, який допоміг Україні успішно чинити опір російським кіберопераціям, Кір Джайлз називає підтримку міжнародних партнерів. Водночас приватний бізнес теж відіграв дуже важливе значення. Поєднання зусиль державних інституцій, партнерів і бізнесу Джайлз вважає пріоритетним завданням у майбутньому.

Дослідження Кіра Джайлза охоплює період від лютого 2022 року до квітня 2023 року. Основним джерелом інформації для аналізу були дані інформаційних і технологічних компаній. Доступ до даних телеметрії є конфіденційним чи засекреченим.

Нині існує 5 основних доменів (вимірів) ведення війни: суходіл, вода, повітря, кіберпростір і космос. На думку Джайлза, країни НАТО недостатньо уваги приділяли тому, як Росія поєднувала під час війни проти України бойові дії на полі бою та інформаційний вплив — особливо це було помітно у 2014–2021 роках. Але після 24 лютого 2022 року питання кібербезпеки й інформаційної війни почали більше вивчати — хоч і менше у порівнянні з конвенційною військовою присутністю Росії в Україні.

Джайлз виокремлює основні види кібер- та інформаційної війни Росії проти України:

  • заборона інформації;
  • персоналізований цілеспрямований обман, який доставляється на підключені пристрої;
  • вибіркове знищення цивільних телекомунікацій та інфраструктури;
  • спроби інтеграції кінетичної та кібер/інформаційної діяльності.

Хоча далеко не все, що планувала Росія проти України, вдалося втілити. Тим паче, що Росія розраховувала на швидку «специальную военную операцию», яка стала затяжною війною, до нової природи якої Росія насправді не була готова.

Доказом того, що Росія інформаційно готувалася до війни, був збір даних про ветеранів АТО, активістів, журналістів на територіях, які згодом були окуповані російською армією. Маючи цю інформацію, росіяни знали, кого треба вбити, арештувати та катувати. У дослідженні Джайлз вказує, що ранні етапи війни викрили критичну — і фактично смертоносну — природу персональних даних загалом. Росія спрямувала зусилля на отримання доступу до державних і приватних баз даних, включаючи не тільки державну інформацію, таку як податкові записи та записи про проживання, але також медичні записи та комерційні дані, такі як деталі страхових рахунків. Потім ця інформація використовувалася для ідентифікації осіб, які підлягали затриманню, ув’язненню чи вбивству на окупованих територіях, при цьому особливому ризику наражалися ті, хто проходив військову службу.

Також на початку вторгнення у росіян було відчуття, що українці майже не будуть чинити опору, тому їм удасться досить швидко отримати контроль над інфраструктурою.

Після того, як стало зрозуміло, що це припущення далеке від реальності, пише Джайлз, російські сили опинилися у неочікуваній війні. Тому в наступні місяці російські кібервійська перейшли до тактики, яка вимагала менше планування та була простішою у виконанні: замість потужних кібератак на державні структури вона містила DDoS-атаки та розгортання менш складного та шкідливого програмного забезпечення. Група аналізу загроз Google зазначає, що руйнівний вплив атак на українські мережі під час повномасштабного вторгнення не був таким значним, як попередні російські кіберкампанії проти України, саме через те, що росіяни не очікували спротиву і не готувалися до тривалої війни.

 Кір Джайлз

У дослідженні Chatham House вказано, що час від початку російської окупації Криму до повномасштабного вторгнення було використано Україною задля вивчення російських можливостей і планів, а також розвитку стійкості. Попри те, що Україна розвивала кібероборону, ці процеси були недооцінені у світі — тож Україна виявилася більш готовою до багатьох викликів, ніж очікували й у Росії, і на Заході.

Разом із тим, міжнародна підтримка України в кіберсфері була значною. Так, Кір Джайлз наводить приклад Google, який продовжив захист Protect Shield для сайтів українських медіа (першим було видання «Українська правда») та громадських організацій (усього 2300 сайтів) на початку російського вторгнення. Водночас були проблеми з іншими технологічними компаніями. Як виявила Україна на прикладі Facebook, який  забороняв коментарі щодо дій Росії та не відповідав вчасно на слідчі запити щодо ворожих інформаційних операцій,  платформи соціальних мереж, що працюють за нормами мирного часу, можуть бути дуже некорисними для країни, яка веде війну за національне виживання.

Зусиллям України щодо збереження цілісності власного інформаційного простору, на думку Джайлза, також заважало те, що регіональні штаб-квартири багатьох технологічних компаній були в Росії, а не в Україні. Офіс Google, який приймав рішення щодо контенту, який розміщує YouTube для України, перебував у Санкт-Петербурзі, й українські аналітики відзначили неодноразові випадки просування проросійського контенту на платформі. Вони зазначили, що Apple також керувала своїми українськими операціями з Росії, що означає, що апаратне забезпечення поширювалося через Москву. Дослідники вважають, що ФСБ потенційно мала доступ до смартфонів до того, як вони потрапили на український ринок, і таким чином потенційно могла скомпрометувати їхню безпеку. Такі компанії, як HP і Cisco, також працювали з Україною з Москви, тобто технічні дані для країни направлялися через Росію і, отже, були вразливими для доступу російських спецслужб. Тож, зазначає Джайлз, в Україні неможливо було побудувати мережеву інфраструктуру, яка була б безпечною за своєю суттю.

Попри ці виклики та проблеми, йдеться в дослідженні, асиметрична відповідь України на традиційні підходи Росії, попри її тривалу підготовку до агресії, були ефективні. І особливу роль в інформаційному опорі українців щодо російської агресії відводиться волонтерському руху, який зумів налагодити співпрацю з українською владою, а також численним навчанням і підготовці, які тривали перед війною. Це, зокрема, проявлялося у розбудові мереж, завдяки чому українські державні інституції продовжили функціонувати онлайн попри російські спроби знищити їхню технічну інфраструктуру.

Значну допомогу Україні у сфері кібербезпеки надають США (через програми агенції з міжнародного розвитку USAID) і Канада (супутникові комунікаційні сервіси). Але не лише країни-партнери надають підтримку, а й приватний бізнес. Яскравий приклад цього — надання Україні супутникових знімків із космосу, які дуже допомагають українській розвідці. Також підтримка з боку Amazon та його хмарних сервісів «була вирішальною», пише Джайлз, для евакуації українських урядових даних зі стаціонарних сховищ. Цей захід був застосований в останню хвилину, незадовго до вторгнення в лютому 2022 року.

Такі великі корпорації як Google, Microsoft, Amazon надавали допомогу Україні своїм коштом або завдяки західним урядам. Проблема вартості, здається, ще не зупинила будь-яку технологічну компанію від надання необхідної підтримки Україні, але залишається питання, як довго вона буде тривати. Хоча основні гравці достатньо великі, щоб списати витрати на підтримку без значних фінансових наслідків, це не стосується всієї галузі, особливо якщо підтримка перетворюється на багаторічне зобов’язання. Зрештою, невдоволення акціонерів може мати значний вплив на надання критично важливих послуг 
для України.

Кір Джайлз окремо розглянув ситуацію зі «Старлінком» і ЗСУ, коли є залежність трансферу оборонних можливостей від рішень однієї людини — Ілона Маска. Попри те, що сама технологія «Старлінку» не розроблялася для використання під час війни, вона отримала ефективне застосування українською армією, зокрема «для контролю дронів під час атак на російські війська». Водночас були випадки, коли «Старлінк» був вимкнений під час важливих операцій, і це демонструє небезпечність залежності від однієї приватної компанії, яка може суттєво вплинути на перебіг війни.

І це важливе нагадування від Джайлза, що зараз приватні компанії мають чітко заявити свою позицію у війні, щоб запобігти внутрішнім порушенням, тобто втручанням у систему ззовні. Це стосується не так нинішньої російсько-української війни, як потенційного протистояння Заходу з Китаєм. Також приватні компанії отримали наступний урок від України: потреба розробляти стратегії, де зобов’язання з кібербезпеки будуть набагато тривалішими та більш вартісними.

Росія використовує атаки на комунікаційні системи, щоб позбавити українців доступу до новин та інформації. Такі атаки Росія здійснила на телевізійні вежі та дата-центри. Кір Джайлз також вважає «битву за доступ до інфраструктури мобільної мережі України зразком взаємозалежностей між інформаційними, кібер- і фізичними можливостями».

Аналітик Chatham House повідомляє, що російські війська на початку вторгнення не ставили собі за мету знищення мобільних мереж, адже їхні початкові плани полягали в захопленні, а не знищенні України. І саме цей намір, очевидно, призвів до неочікуваного ефекту.

На початку повномасштабного вторгнення в українських мережах з’явилися тисячі нових мобільних телефонів із російськими SIM-картками, які носили з собою російські солдати — попри багаторічні зусилля російської армії покращити власну операційну безпеку, відмовляючи солдатів від необережного використання звичайних телефонів. Це поставило українських захисників перед дилемою: заблокувати ці телефони та зробити їх непридатними чи дозволити їм продовжувати працювати, щоб Україна могла перехоплювати їхні комунікації. Було прийнято рішення заблокувати всіх вхідних абонентів роумінгу з Росії та Білорусі, що одним ударом призвело до того, що вони не змогли спілкуватися, а також знищило резервну систему зв’язку для російських сил вторгнення. Результатом цього кроку в поєднанні з власне російськими комунікаційними збоями стали численні випадки викрадення російськими військами мобільних телефонів в українських цивільних, часто з застосуванням сили чи вбивств, щоб отримати зв’язок та обізнаність про ситуацію. Це, своєю чергою, сприяло перехопленню Україною дзвінків від російських військових до Росії, які згодом використовувалися, зокрема, шляхом публічного оприлюднення аудіозаписів російських солдатів, які телефонували додому, щоб відкрито обговорювати, а часом і хвалитися своєю причетністю до воєнних злочинів.

Водночас Росія використовує тактику персональних погроз українським військовим за допомогою SMS, а також месенджерів (WhatsApp, Telegram, Signal, Viber). Таку тактику росіяни вже використовували у 2014–2015 роках, але її ефективність достатньо обмежена, вважає Джайлз. 

Росія отримала успіх на локальному рівні з блокування доступу до українських радіо і телебачення на тих територіях, які вона окупувала. І навіть коли ЗСУ звільнили частину територій, Україні дуже складно відновити роботу телебачення та зв’язку на цих територіях через фізичне знищення обладнання. Росія використовує кібероперації задля посилення ефекту від фізичного знищення об’єктів.

Кібервійна мала вимір не лише російських кібератак на Україну, але й української відповіді, коли було виведено з ладу інфраструктуру для використання російського газу й нафти, а також супутникових комунікацій армії Росії.

Левову частку інформаційної війни складає дезінформація та кампанії впливу. На думку Кіра Джайлза, оскільки Росія вже вела інформаційну війну проти України з 2014 року, то українська сторона покращила координацію та розбудовувала стійкість за підтримки партнерів, зокрема Великої Британії у 2015–2021 роках. Відтак, Джайлз вважає, що українці в інформаційному вимірі були готові до російського вторгнення. Зокрема, така підготовка містила заборону проросійських медіа напередодні вторгнення — крок, який на той час вважався досить суперечливим, але згодом був визнаний виправданим, враховуючи їхню роль у спотворенні істини й тим самим перешкоджанню раціональним дебатам і послабленні морального духу, необхідного для підтримки опору та захисту демократичної держави у випадку фізичного нападу. Тим часом українські стратегічні комунікації були зусиллями всього суспільства, у співпраці між урядом, військовими, медіа та громадянським суспільством. Цьому зусиллю значно сприяло переважання кваліфікованих комунікаторів на керівних посадах в українському уряді, що створило гнучкі, проактивні та захопливі стратегічні комунікації з повним використанням сучасних медіаінструментів, що різко контрастує з зусиллями Росії, а іноді й Заходу.

Російська пропаганда та дезінформація, яка поширюється на тимчасово окупованих територіях України, має довготерміновий ефект. І це, на думку Кіра Джайлза, істотний виклик для української влади по роботі з місцевим населенням уже після звільнення від російської окупації.

Поширення інформації серед російського суспільства про наслідки війни залишається одним із головних завдань для України.

Джайлз пише, що Україна була дуже ефективною в інформаційній роботі на Заході, коли поширювалися повідомлення про героїчну оборону держави від агресора. Хоча Росія продовжує використовувати можливості сіяння розколу в західних суспільствах. Так зокрема було, коли спалили Коран у Швеції, щоб дискредитувати державу в очах Туреччини, яка гальмувала процес ратифікації шведського вступу в НАТО.

Попри інформаційний успіх України на Заході, потрібно докласти куди більше зусиль для роботи на Глобальному Півдні (Азія, Африка, Латинська Америка). Роль приватного бізнесу зросла, адже окремий вимір ведення війни (кіберпростір) складається здебільшого з недержавних компаній.

Ілюстрація: pixabay.com 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Договорняк" и "слив" Донбасса: кто виноват в обвале украинского фронта
Comments UA
2024-11-29T13:15:32Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 30 ноября - 1 декабря 2024 года
Фокус
2024-11-29T18:36:01Z
Огромная дыра: как выглядит Ан-2, который россияне перепутали с украинским БПЛА
Фокус
2024-11-29T14:15:56Z
"Власть "играется" в то, что пытается быть "хорошей", - военнослужащая резко высказалась о мобилизации в Украине
Новости Украины
2024-12-02T16:21:00Z
Гороскоп на 3 декабря: что сделать, чтобы избежать ошибок
Comments UA
2024-12-02T16:09:28Z
Кличко превращает столицу в строительный гигант – не за счёт обороны, а детских пустых садов: ушло более 30 млрд грн
Знай
2024-12-01T13:12:06Z
Враг атаковал четыре общины Никопольщины
Корреспондент
2024-11-29T17:13:36Z
«Там каждый дом как терминал Донецкого аэропорта» – в Курахово бои ведутся уже в центре города
ZN UA
2024-12-01T00:51:10Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
"Пушечное мясо". путин отправит на фронт много северокорейских солдат, - Зеленский
Известия Киев
2024-12-02T16:28:21Z
Шольц в Киеве сказал, чего никогда не получит Путин
Comments UA
2024-12-02T16:27:17Z
Захарова сказала, сколько украинцев вернулось на территории, подконтрольные РФ
Comments UA
2024-11-27T14:54:28Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
После Днепра РФ может готовить удар по Верховной Раде: нардепы отменили заседание
Фокус
2024-11-21T22:48:41Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
После бала: как прошел благотворительный вечер фонда «Жизнь как чудо»
Marie Claire
2024-12-02T16:06:31Z
Как преодолеть выгорание, чтобы эффективнее работать на работе: эксперт дает три совета
Фокус
2024-12-02T15:51:59Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Теплая пижама или отопление: что выбрать для здорового сна
Знай
2024-11-27T12:51:42Z
Регистрация домашних питомцев: зачем это нужно и как будет происходить
Корреспондент
2024-12-02T15:51:56Z
Популярная российская актриса родила первенца в 53 года
Comments UA
2024-11-30T21:33:50Z
Беременная девушка Венсана Касселя показала новые фото топлесс
Comments UA
2024-11-30T22:33:41Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
64-летний Шон Пенн закрутил роман с младшей на 34 года известной актрисой и впервые показал ее публике
TSN
2024-12-01T14:15:50Z
Университет культуры презентовал юбилейный трехтомник о Поплавском
Корреспондент
2024-12-02T16:24:14Z
Звезда Гарри Поттера попала под суд: должен заплатить миллионы штрафов
Comments UA
2024-12-02T16:06:27Z
Рэпер Yarmak рассказал, когда решил стать в ряды ВСУ
Корреспондент
2024-11-29T14:03:08Z
Британский рэпер отреагировал на слухи о его романе с 49-летней Анджелиной Джоли
UAToday
2024-11-29T16:12:51Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
Пока вы не видите этого, счета за воду уже растут
Знай
2024-11-29T13:30:20Z
Как получить "зимнюю тысячу" без использования "Дії": доступные варианты
TSN
2024-12-02T16:21:57Z
СМИ: Бизнесмен Ермолаев предоставил 83 млн грн помощи на фронт с начала полномасштабного вторжения
Comments UA
2024-12-02T16:12:49Z
Доплаты к пенсии: кто их может получить в декабре
ZN UA
2024-12-01T06:03:06Z
"Ведет к радиационному выбросу", - The New York Times пишет, зачем Путин атакует украинские АЭС
Новости Украины
2024-11-29T21:36:48Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Зеленого света теперь не будет: в Украине появятся необычные светофоры
Политека
2024-11-29T16:21:33Z
Смерть друга: король Карл III и королева Камилла объявили печальную новость
Marie Claire
2024-11-19T19:04:46Z
Сон на работе принес мужчине $48 тысяч
Фокус
2024-11-24T15:36:01Z
"Был долгожданным ребенком и имел тяжелое заболевание": что известно о детях, погибших в Сумах
Фокус
2024-11-18T19:42:20Z
Суд отменил штраф для харьковчанина: решение ТЦК сочли незаконным
Политека
2024-12-02T16:28:44Z
В ВСУ назвали "преувеличенной" угрозу передачи России корейских РСЗО
Корреспондент
2024-12-02T16:28:17Z
Фанера и иностранная электроника: ГУР показало, из чего состоит российская "Гербера"
UAToday
2024-11-18T19:30:59Z
Минобороны запустит масштабную программу поддержки бойцов "Плюсы"
Апостроф
2024-11-18T18:24:28Z
РФ может готовить удар по Украине стратегической ракетой РС-26 "Рубеж", — соцсети
Фокус
2024-11-20T18:06:37Z
Вытирал ноги об украинский флаг: мужчину отправят в психушку
TSN
2024-11-30T17:51:54Z
Ради побега за границу женился на родственнице с инвалидностью: ГПСУ разоблачила уклониста
Апостроф
2024-11-29T16:39:06Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Гибель ребенка в ДТП в Днепре: прокуратура сделала заявление по поводу 19-летнего водителя
Апостроф
2024-12-02T15:33:01Z
Псевдоработник службы доставки: мошенники обманули девушку, продававшую телефон, на 20 тысяч гривен
Политека
2024-12-02T15:27:55Z
Подросток застрелил друга, его семью и сжег дом дотла: детали убийства
Comments UA
2024-12-02T14:54:50Z
Количество погибших от шторма "Бора" в Греции возросло до трех
Европейская правда
2024-12-02T14:33:16Z
Жуткое ДТП в Днепре, унесшее жизнь 10-летней девочки: скандальные детали о водителе и его отце
TSN
2024-12-02T14:24:52Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
Футбольный матч обернулся трагедией: морг в Гвинее переполнен жертвами
Новости Украины
2024-12-02T15:12:21Z
"Я с удивлением и легкой улыбкой произнес: о, нет ноги…" История украинца, который без ноги продолжил заниматься спортом
Апостроф
2024-12-02T13:36:33Z
Звезды британского бокса сделали противоположные прогнозы на реванш Усика и Фьюри
ZN UA
2024-12-02T11:37:20Z
Реал продлит контракт с игроком, который заменил травмированного лидера
Корреспондент
2024-12-02T11:30:35Z
Голливуду и не снилось: представлено эпическое промо к реваншу Усик – Фьюри
TSN
2024-12-02T10:36:26Z
Лучшая уличная еда мира: попали ли украинские блюда в топ
Comments UA
2024-11-29T15:27:58Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Ангельская нумерология: как трактовать совпадения в числах, которые вас преследуют
Marie Claire
2024-12-02T16:00:37Z
Гороскоп на вторник 3 декабря 2024 года
UAToday
2024-12-02T15:57:51Z
Неприятного запаха больше не будет: как сохранить приятный аромат вещей в шкафу
Знай
2024-12-02T15:54:40Z
Экономия, бренды и винтаж: почему секонд-хенды стали такими популярными
Фокус
2024-12-02T15:51:34Z
Вы еще никогда не готовили так "Селедку под шубой": один секретный ингредиент, который меняет все
TSN
2024-12-02T15:36:06Z
В каких цветах делать маникюр, для привлечения удачи, любви и богатства в 2025 году?
Фокус
2024-12-02T13:57:54Z
Самая высокая в мире ветряная турбина превзойдет Эйфелеву башню: где ее строят
Фокус
2024-12-02T13:03:04Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Спрос на новые авто в Украине снижается: какие модели продолжают покупать
Фокус
2024-12-02T15:57:17Z
"Скорпионы" готовы к бою: турецкие оружейники выкатили новый вариант броневика Akrep II
Фокус
2024-12-02T15:12:32Z
На украинский рынок выйдет доступный городской кроссовер Opel: подробности и цена
Фокус
2024-12-02T14:36:55Z
Найдешевший седан BYD на електротязі показали наживо
Portaltele
2024-12-02T14:33:26Z
Новый рейтинг легковых авто: что покупают украинцы
Апостроф
2024-12-02T14:09:31Z
Раскрыто название и подробности нового французского электрокара с запасом хода 750 км
Фокус
2024-12-02T11:51:48Z
Крупная китайская авиакомпания начинает выпуск электрокаров: подробности первой модели
Фокус
2024-12-02T10:30:37Z
З’явилися перші фото відродженого Jaguar
Portaltele
2024-12-02T09:31:13Z
В 7 раз эффективнее обычных турбин: создан первый ветрогенератор, спроектированный ИИ
Фокус
2024-12-01T16:00:20Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Археолог против нацистов: Представлен релизный трейлер Indiana Jones and the Great Circle
GameMag
2024-12-02T15:25:26Z
Ученые придумали роботов, которые работают на энергии водки
UAToday
2024-12-02T15:06:56Z
Samsung Galaxy S24 получает обновление, но не то, которое ожидали пользователи
Фокус
2024-12-02T15:00:03Z
Half-Life 2 получила полную украинскую локализацию. Как установить?
ITC
2024-12-02T13:43:16Z
Первую в мире складную батарею для смартфона-гармошки может презентовать Samsung
Фокус
2024-12-02T13:42:21Z
Впервые в мире: ученые добывают электричество из тепла весьма необычным способом
Фокус
2024-12-02T13:16:39Z
Ученые показали, как мог выглядеть на самом деле Иисус Христос – ничего общего с известными изображениями
Апостроф
2024-12-02T13:00:26Z