На початку лютого у військовому керівництві країни відбулися кардинальні зміни. Президент Володимир Зеленський 8 лютого призначив новим головнокомандувачем Збройних Сил України генерал-полковника Олександра Сирського. Водночас глава держави анонсував масштабні зміни на керівних посадах в армії.
Ці зміни не забарилися і протягом кількох днів після призначення Сирського в армії відбувалися кадрові перестановки. OBOZ.UA зібрав інформацію про команду нового головнокомандувача ЗСУ.
До призначення на нову посаду генерал-полковник Сирський був командувачем Сухопутних військ ЗСУ. Те, що він обіймав цю посаду на момент призначення головкомом, уже свідчило про початок масштабних кадрових змін в українській армії.
Командував миротворцями у Косово та звільняв Слов'янськ
Новим командувачем Сухопутних військ ЗСУ замість Олександра Сирського призначили генерал-лейтенанта Олександра Павлюка. Раніше він працював на посаді першого заступника Міністра оборони України. До того ж, Павлюк має багатий військовий досвід із початку російської агресії у 2014 році.
Він брав активну участь у бойових діях на сході України. Саме під його командуванням було звільнено низку населених пунктів, зокрема, Слов'янськ, Краматорськ, Сіверськ та Лисичанськ. Крім того, бригада під командуванням Павлюка з важкими боями здійснила успішне просування на Луганському напрямку та забезпечила деблокування Луганського аеропорту.
До російської агресії Павлюк командував українськими миротворчими силами у Косово у 2006-2007 роках. Офіцер в одному із інтерв'ю згадував, що українська миротворча місія успішно виконала свої завдання. Павлюк зазначив, що миротворці з України виглядали потужно на тлі всіх інших країн.
Під час представлення нового командувача особовому складу Сухопутних військ головнокомандувач ЗСУ Сирський заявив, що коли президент запитав, хто командуватиме Сухопутними військами, інших кандидатур крім Павлюка він навіть не розглядав. У свою чергу генерал-лейтенант подякував головкому за довіру та висловив упевненість у тому, що взаємна підтримка є запорукою посилення війська та наближає перемогу над агресором.
Новатор і бойовий генерал, який добре знає Сирського
На посаду керівника Генерального штабу ЗСУ замість генерал-лейтенанта Сергія Шаптали було призначено генерал-майора Анатолія Баргилевича. Раніше він очолював Сили територіальної оборони.
Примітно, що Баргилевич був фактично першим командувачем територіальної оборони. У 2020 році саме під його керівництвом почали створювати та розвивати новаторську на той час систему військ тероборони.
Також слід зазначити, що генерал-майор Баргилевич брав активну участь у бойових діях на початку повномасштабного вторгнення РФ. Зокрема він очолив оборону Києва на Гостомельському напрямку. Разом із тисячами інших бійців територіальної оборони генерал-майор не дозволив агресору захопити українську столицю.
Потім Баргилевича було призначено головою штабу оперативно-стратегічного угрупування військ "Хортиця" і пробув він на цій посаді майже півтора роки. У цей же час Сирський був командувачем ОСУВ "Хортиця", тому новий головком та керівник Генштабу вже давно знають один одного у роботі.
Варто зазначити, що війська оперативно-стратегічного угрупування військ "Хортиця" провели низку визначних військових операцій, зокрема успішні контрнаступальні операції на Харківському напрямку.
Герой України, який успішно вивів воїнів із Волновахи
Замість генерал-лейтенанта Сергія Наєва новим командувачем Об'єднаних сил ЗСУ призначений Герой України Юрій Содоль. Як і попередні генерали, він брав активну участь у бойових діях з початку російської агресії в 2014 році.
Під час АТО Содоль був командиром 25-ї окремої повітряно-десантної бригади. Його підопічні були у найгарячіших точках фронту. Бригада Содоля брала участь у боях за Рубіжне, Ямпіль та Донецький аеропорт.
У 2015 році Юрія Содоля призначили першим заступником командувача Десантно-штурмових військ, у складі яких офіцер продовжував воювати у зоні АТО.
Президент присвоїв йому звання Героя України за бої у Волновасі Донецької області. Содоль вивів особовий склад з-під атаки ворога та організував успішний контрнаступ.
Завдяки своїм особистим та службовим якостям Содоль є авторитетом серед військовослужбовців. Захисники розповідали, що генерал Юрій Содоль є тим, за ким вони без вагань підуть у найлютіший бій, бо знають, що зі своїм командиром боротимуться пліч-о-пліч.
Штурмовик зі стажем, Герой України
Командувачем Десантно-штурмових військ ЗСУ став Ігор Скибюк. Він замінив на цій посаді Максима Миргородського. Як і в багатьох інших українських генералів, у Скибюка є бойовий досвід.
Примітно, що ще в 90-х роках він брав активну участь у міжнародних навчаннях та отримав значні досягнення у цій сфері. У 2016 році Скибюк командував українськими частинами у навчаннях "Кленова арка-2016".
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Скибюк продовжив обстоювати територіальну цілісність нашої країни. Восени 2022 року він командував підрозділами своєї бригади під час проведення пошуково-ударних дій зі знищення ворога у напрямку міст Балаклія, Ізюм та Куп'янськ у Харківській області. Саме завдяки чітким, своєчасним бойовим наказам та рішучості підрозділу бригади під керівництвом Скибюка звільнили від окупантів низку населених пунктів на сході України.
У 2023 році він обіймав посаду начальника штабу – заступника командувача Десантно-штурмових військ ЗСУ, а вже 11 лютого 2024 року його було призначено командувачем цими військами. Ігоря Скибюка нагороджено вищими військовими нагородами, зокрема, званням Герой України та орденами Богдана Хмельницького другого та третього ступенів.
Генерал зі "скелетом у шафі"
Новим головою Сил територіальної оборони ЗСУ став Ігор Плахута. Він змінив на цій посаді Анатолія Баргилевича, якого було призначено начальником Генерального штабу ЗСУ.
Після призначення Плахути на нову посаду деякі громадські активісти одразу ж спробували його дискредитувати, нагадавши, що під час Євромайдану він керував внутрішніми військами МВД і нібито був причетний до розгону мітингувальників.
Але після цього багато українських воїнів стали на захист генерала і закликали громадськість не дискредитувати його особу. Бійці записали відео про те, що Плахута повністю присвячує себе захисту територіальної цілісності України.
"Він вимогливий до себе і до свого оточення. Саме тому він очолив один із головних родів військ – ТРО. Він не виконував жодних злочинних наказів. Це честь служити з такими людьми поруч", – сказали військовослужбовці про Плахуту.
Жива легенда української армії
Одним із заступників нового головнокомандувача ЗСУ став полковник Вадим Сухаревський із позивним "Барсук". На новій посаді він відповідатиме за напрямок безпілотних систем та розвиток застосування дронів.
Він прославився тим, що старий першим офіцером ЗСУ, під чиїм командуванням було відкрито вогонь на ураження по російських загарбниках. Більше того, наказ Сухаревського "Бачиш – стріляй!" стало бойовим гаслом 503-го окремого батальйону морської піхоти у 2016 році.
Багато українських воїнів розповідають, що Сухаревському притаманні професіоналізм та неабияка здатність приймати правильні та зважені рішення у складних ситуаціях.
Примітно, що президент Володимир Зеленський підписав указ про створення у структурі ЗСУ нового окремого роду військ – Сил безпілотних систем. Тому перед Сухаревським, який відповідатиме за напрямок безпілотних систем, стоїть низка важливих завдань. Серед них створення спеціальних штатних посад під роботу з дронами, спеціальних підрозділів, систематизація досвіду, постійне масштабування виробництв та залучення найкращих ідей та фахівців у цю сферу.
"Народний Герой України", який вивів бійців з "пекла" Ізвариного
Заступником начальника Генерального штабу ЗСУ з підготовки та тренування військових став бригадний генерал Михайло Драпатий. Він також воює проти російських окупантів ще з 2014 року.
Офіцер керував операцією зі звільнення заручників у захопленому сепаратистами міському відділі міліції Маріуполя. Цікаво, що Драпатий особисто був за кермом БМП, яка здійснила легендарний прорив через барикади.
Крім того, Драпатий відомий тим, що відповідав за операцію з виведення українських військ із так званого Ізваринського котла, де в оточенні опинилося близько 260 воїнів та понад три десятки одиниць техніки.
Станом на 2021 рік Драпати обіймав посаду заступника командувача Об'єднаних сил ЗСУ. А після початку повномасштабного вторгнення РФ став відомий як один із командирів операції зі звільнення Херсона.
За бойові заслуги він нагороджений орденами Богдана Хмельницького та "Народний Герой України". Також має Хрест бойових нагород.
Нагадаємо, новопризначений головнокомандувач Збройних Сил України генерал-полковник Олександр Сирський зробив першу заяву після призначення. Він окреслив головні завдання, які зараз стоять перед українським військом. Новий головком також провів першу зустріч – разом із міністром оборони Рустемом Умєровим Сирський поспілкувався з генеральним інспектором Бундесверу Карстеном Брейєром.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!