MY.UAНовини
Чому Україна продовжує імпортувати сіль, маючи власне родовище
Чому Україна продовжує імпортувати сіль, маючи власне родовище

Чому Україна продовжує імпортувати сіль, маючи власне родовище

Закарпаття виявилося клондайком для видобутку солі, якої так не вистачає Україні з моменту зупинки гіганта “Артемсіль”. На якій стадії перебуває видобуток на Тереблянському родовищі, та чому досі не вдалося задовольнити потреби країни, дізнавався Уніан, пише agronews.ua.

Україна не мала проблем із видобутком харчової та технічної солі до повномасштабного вторгнення Росії, адже країну майже повністю забезпечувало одне із найбільших підприємств у Європі – “Артемсіль” в місті Соледар на Донеччині. Також його продукція постачалась у понад десяток країн світу. Навесні 2022 року воно припинило роботу, Соледар перетворився на поле бою та згодом буво окупований.

Наслідки не забарились: вартість кілограма солі на полицях українських магазинів злетіла майже у десять разів, дефіцит спровокував ажіотаж. Щоб розв’язати проблему, харчову сіль почали імпортувати, але ціни зашкалювали. Наразі сіль для харчових потреб до України, в основному, завозять із Туреччини, кількох країн ЄС та Єгипту. Вартість стабілізувалась, але все одно вища, ніж до повномасштабного вторгнення Росії.

Ще гострішою в Україні є потреба у технічній солі (її використовують для посипання доріг під час негоди, в металургії, нафтопереробці, хімічній промисловості, тваринництві). Україна теж змушена її імпортувати, зокрема з Африки.

Насправді в Україні достатньо родовищ кам’яної солі: на Донбасі, Прикарпатті, Закарпатті, у Придніпровській низовині та Криму. На жаль, через окупацію росіянами, доступною є лиш сіль, яка видобувається на заході країни. Одне з таких родовищ – в Тереблі на Закарпатті.

Місцева влада заявила, що воно може забезпечити сіллю всю Україну. Проте, як виявилося, розробляти нове родовище та видобувати сіль в умовах війни не так вже й легко.

Запускали швидкими темпами

Про поклади кам’яної солі у Закарпатській області відомо дуже давно, перші ж розробки тут датуються XVIII століттям. Після геологорозвідки в радянські часи з’явилось припущення, що запасів солі на Закарпатті – майже 350 мільйонів тонн, хоча насправді – в рази більше.

Тоді сіль видобували у Солотвині. Але майже 20 років тому шахти затопило підземними водами, солерудник довелося закрити. Вчені з кількох країн досліджували затоплені підземні шахти, але дійшли висновків, що відновлення роботи неможливе.

Крім Солотвина, поклади солі були розвідані ще у кількох місцях Закарпаття, зокрема, на відстані 30 кілометрів від нього – у селі Теребля, на території Буштинської громади (родовище солі простягається під усім селом). Після припинення роботи “Артемсолі”, на видобуток технічної солі з цього родовища стали покладати великі надії.

Голова Закарпатської ОВА Віктор Микита заявив про старт робіт ще у серпні 2022 року і зазначив, що з цього родовища можна буде добувати до 150 тисяч тонн солі на місяць.

“Уже через шість місяців ми будемо мати першу добуту сіль. Родовище зможе забезпечити 100% потреби України у технічній солі”, – зазначав тоді очільник ОВА.

Перші кілька десятків тонн технічної солі видобули вже в листопаді 2023 року. Вона одразу пішла на посипання “Київ – Одеса”, що обледеніла через негоду. Проте з подальшим видобутком у Тереблі виникли проблеми.

Голова ОВА пояснив це тим, що запуск провели надто швидко і не було необхідної технічної підготовки: “Це питання і фахового рівня працівників, і георозвідки… Вони спочатку не планували бетонувати шахту, згодом, коли прохід почав засипатися, це необхідно було зробити. Тому наново копали, ставили металоконструкції, укріплювали тощо”.

Пішли на ризик

Розробкою покладів та видобутком солі у Тереблі займається український інвестор – підприємство “Катіон Інвест”. За словами його директора Сергія Кондратьєва, на глибині до 500 метрів у межах ліцензійної ділянки зафіксовано запаси кам’яної солі обсягом 15,5 мільйона тонн за категорією С1 і понад 500 млн тонн за категорією C2 (категорійність запасів – це поняття, що свідчить про вивченість покладів: чим краще вивчене родовище, тим вища категорія запасів (A, B), тому з початком робіт у Тереблі довивчали родовище і вже підняли категорію до B, C1, C2).

“Ми спілкуємось із геологорозвідниками, які, зокрема, вивчають поклади газу, й маємо інформацію, що сіль залягає навіть на глибині 1200 метрів, – каже Кондратьєв. – Скільки тут солі? За оцінками, в межах 1,5 мільярда тонн тільки на цьому родовищі”.

Купуючи ліцензію й плануючи видобуток, “Катіон Інвест” планувало займатися виробництвом переважно харчової вакуум-виварної “Екстра” й таблетованої солі. Однак війна змусила керівництво підприємства переорієнтуватись із виробництва харчової солі на технічну, а також змінити спосіб та терміни видобутку. Починали буквально у чистому полі – без під’їзних шляхів, електропостачання, логістики та всього іншого.

“Коли ми зрозуміли, що “Артемсіль” може зупинитися, коли побачили ажіотаж із сіллю й те, що її везуть з Африки та Європи – волосся дибки ставало, – каже директор. – Розумієте, возити сіль в Україну з-за кордону – це як повітря в пакетах завозити! Мало того, що вартість зашкалювала, так фізично неможливо було привезти ті обсяги солі, найперше технічної, яких потребує країна – 450 тисяч тонн! Тому ми вирішили зробити все можливе, щоб почати видобувати сіль якнайшвидше і в потрібних обсягах”.

За його словами, існує кілька способів розкриття родовищ, кожен має свої переваги і складнощі. Технічну сіль зазвичай видобувають способом, для якого потрібно будувати вертикальні стволи на певну глибину. Так планували робити і в Тереблі. Проте в умовах війни, потрібне для цього обладнання стало або недоступним, або більше не вироблялося.

“Приміром, до 2022 року спеціальні двигуни виготовляли у Бердянську, шахтний профіль для проведення гірничих робіт – на “Азовсталі”…”, – зазначив Кондратьєв.

Тож довелося розглянути варіант розкриття родовища похилими стволами, як видобувають марганцеві руди. І хоча це теж було непросто, інвестори вирішили ризикнути.

“Звертались до всіх, до кого могли, у пошуках спеціалістів, які б виконували такі роботи, – каже пан Сергій. – У відповідь чули одне: або нема кому працювати – хтось виїхав, хтось на війні, у когось обладнання лишилося на окупованій території, або не мають досвіду роботи у таких геологічних умовах…”.

Відсутність обладнання та спеціалістів загальмували процес видобутку солі на першому етапі. Проби і спроби, зміна проєктів “на ходу”… Зрештою, інженерні рішення фахівців, яких вдалося залучити в тому числі з різних гірничих шахт зі сходу, з тієї ж таки “Артемсолі”, величезне бажання інвесторів, помножене на критичну потребу в технічній та харчовій солі, а також відновлення роботи окремих заводів на території України, дали результат – справа зрушила з місця.

Перший видобуток

До покладів солі дістались у липні 2023 року. За словами головного інженера проєкту Руслана Котенка, який раніше працював на “Артемсолі”, про наближення до шарів солі свідчила солона глина: “Шар глини, яка передує солі, має темно-синій колір.

У міру просування забою зустрічали білі домішки (кварцити, кальцити тощо), кидалися до них, думали, що сіль, а це були пісковики. Першими ознаками того, що ми наближаємося до солі, була солона на смак глина… Так, ми навіть глину пробували на смак”.

Кондратьєв додає, що першу сіль видали 22 листопада 2023-го. Проте говорити про повноцінний видобуток було зарано, бо весь процес, який відбувається відтоді до тепер, є “розкриттям родовища”: “А видобуток – це коли вже створені так звані камери й кожен комбайн видає по 6 тонн солі на хвилину, 40 тисяч тонн на місяць… Ми ж наразі можемо виконувати до 4-5 тисяч тонн на місяць”.

Зараз у Тереблі технічну сіль видобувають спеціальними комбайнами, вивозять за допомогою шахтних вагонеток. Вже триває монтаж 450-метрового шахтного конвеєра, який запрацює за кілька місяців.

Потенційні споживачі закарпатської солі

Як кажуть спеціалісти, основний показник технічної солі для посипання доріг – так звана плавильність. За стандартами, він має сягати 5 одиниць. Тереблянська ж сіль показала 19,7.

“Тобто наша сіль дуже гарно плавить лід, а це значить, що для досягнення ефекту її потрібно менше, вона одразу починає працювати, – каже Сергій Кондратьєв. – Адже, приміром, єгипетська чи марокканська сіль, які наразі заїжджають в Україну, мають низьку плавильність та ще й містять до 10% вологи. Тобто, така сіль гірше плавить лід, і при плавленні випускає воду. В результаті, знову виникає ожеледиця…”.

Також закарпатську сіль планують використовувати як харчову. Хоча ті поклади, до яких вже дістались, не є такою чистою в харчовому сенсі, як з “Артемсолі” – вона містить 90-91% натрій хлору, решта – домішки (аргеліти, інші мінерали). Тобто для харчового вжитку тереблянську сіль потрібно збагачувати (переробляти).

Для цього вже провели випробування кількох технологій очистки та розпочали планування заводу з проєктною потужністю 80-100 тис. тонн кам’яної кухонної на рік. На черзі – придбання обладнання та початок робіт. За достатнього фінансування з боку інвесторів, не виключено, що можна буде розраховувати на харчову сіль з цього родовища вже цьогоріч.

При цьому не виключено, що при подальшій розробці родовища виявлять пласт гарної солі (це має бути на 99% натрій хлор), яку можна буде одразу використовувати для харчування. Але це – питання подальшого вивчення покладів.

Також в Тереблі планують виробляти соляні блоки та брикетовану сіль.

“Для цього потрібно придбати спеціальну машину, яка блоками вирізає сіль із пластів, – каже Котенко. – Такі солеблоки – дуже корисна річ у лісництві, її закуповують на ферми для тварин тощо”.

Крім власне видобутку солі, є й перспектива будівництва лікарні для пацієнтів із алергологічними та бронхолегеневими недугами. Також солі потребує промисловість: до повномасштабної війни велика кількість продукції йшла на “Азовсталь”, “Карпатнафтохім” тощо. Тож після завершення війни, коли Україна відбудовуватиметься, потреба в солі буде колосальною.

Але наразі основне питання – вийти на ті обсяги виробництва, яких критично потребує Україна. Проєктна потужність підприємства становить 400-450 тисяч тонн технічної солі на рік. Впродовж 2024 року “Катіон Інвест” планує видобути близько 60 тисяч тонн солі, а також підготувати до запуску дві камери для промислового видобутку. Тоді можна буде говорити про підйом 15-20 тисяч тонн солі на місяць.

Власне, коли отримуватимуть такі обсяги – орієнтовно, це буде 2026 рік – то й ціна технічної солі стане дуже привабливою. Вже зараз тонна технічної солі з родовища у Тереблі коштує близько 3 тис. грн, коли вдасться вийти на плановий видобуток, то собівартість знизиться удвічі.

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну вартість тонни технічної солі з “Артемсолі” коливалась у межах до 1500 гривень. У 2022 році сіль в Україну імпортувати за ціною 7000-9000 грн за тонну.

“Найдешевша європейська ціна кам’яної солі – у межах 64 євро, це орієнтовно 2 600 грн. І це – відпускна ціна, – надає розрахунки Кондратьєв. – Якщо врахувати розмитнення, сплату ПДВ, транспортування (4 600 за тонну), то у сумі виходить вже понад 7000 грн за тонну, і це щонайменше”.

Економічний ефект та амбіції на майбутнє

Миттєвого мегарезультату від видобутку солі на Закарпатті не вийшло у силу кількох причин. Це і складність процесу розкриття родовища, і критична нестача спеціалістів під час війни, і проблеми з придбанням спеціалізованого обладнання, яке наразі в Україні не виготовляється, та інвестицій, з якими під час війни також нелегко.

Однак, як зазначає перший заступник голови Закарпатської ОВА Мирослав Білецький, навіть попри це, солевидобування відіграє роль в економіці регіону.

“Розробка Тереблянського родовища ще не вийшла на повну потужність, однак для економіки краю результати діяльності підприємства більш ніж вагомі. Передусім – це створення нових робочих місць. Якщо на початку 2023 року тут офіційно були працевлаштовані 20 осіб, то станом на 1 січня 2024 року – вже 54. Торік “Катіон Інвест” сплатило майже 8 млн грн податків, і це в умовах, коли до повноцінного запуску роботи ще далеко”, – наголошує він.

Загалом, за даними ОВА, вихід на проєктну потужність підприємством дасть змогу створити 300 робочих місць, а створення супутніх послуг (лікування, туризм, логістика, інфраструктурні проєкти) – ще кілька десятків, якщо не сотень. Для Закарпаття, де з початку війни зупинились понад 300 тисяч внутрішньо переміщених осіб, це вкрай потрібно.

Але є одне проблемне питання – логістка. За словами голови ОВА, якщо родовище запрацює на повну, існує ризик знищити вантажівками з сіллю траси “Мукачево-Рогатин” та “Київ-Чоп”. Тому місцева влада та підприємство працюють над можливістю доставки солі до найближчого залізничного вузла у Буштині, до якого 9 кілометрів.

На підприємстві кажуть, що самі планують у це інвестувати. Наразі вже опрацьовують питання будівництва або залізничної гілки, або технологічної канатної дороги.

А коли вдасться забезпечити сіллю Україну, можна буде говорити й про експорт. Це, своєю чергою, збільшить надходження валюти у державу. До Тереблі вже надійшла пропозиція продавати сіль до Угорщини. Та наразі підприємство на неї не пристало: кажуть, спершу – Україна.



Перегляди: 2
Теги за темою
Закарпатье
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Путін оголосив великоднє перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T15:43:01Z
Передати Львів і Івано-Франківськ китайцям: в РФ озвучили божевільний план
GlavRed
2025-04-19T15:42:17Z
У Лондоні готують рішення про припинення війни в Україні
360ua.news
2025-04-19T15:33:14Z
Макрон закликав вчених переїжджати до Франції на тлі скорочення фінансування науки у США
iPress
2025-04-19T15:28:58Z
В Угорщині закликають голосувати проти вступу України у ЄС - розсилаються спеціальні інструкції
ZN UA
2025-04-19T15:28:23Z
Команда Трампа демонструє нетерплячість у питанні миру для України — The Guardian
iPress
2025-04-19T15:28:09Z
Санду: кремль прагне поставити під контроль Молдову, щоб використати її проти України
iPress
2025-04-19T15:28:08Z
Трамп близький до провалу мирного плану щодо України - Бен Воллес
GlavRed
2025-04-19T15:27:42Z
Кому війна, а кому – криптоферма: депутати зберігають сотні мільйонів у цифрових валютах, хто відзначився
Знай
2025-04-19T15:12:34Z
Культовий паб Британії опинився у центрі скандалу через фірмовий бургер: реакція соцмереж
Фокус
2025-04-19T15:45:49Z
"Ландшафтний дизайн", який не кожен може собі дозволити: в Україні знайшли найдивніший двір
24tv
2025-04-19T15:45:27Z
ЗСУ просунулись у Білгородській області
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T15:36:23Z
На межі виживання кожен третій пенсіонер: які результати дала індексація
Знай
2025-04-19T15:30:26Z
Імовірно, створюємо плацдарм для заходу: полковник запасу ЗСУ припустив мету удару по Брянщині
24tv
2025-04-19T15:24:37Z
90% українців задоволені життям у Фінляндії. Що показало соціологічне дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T15:12:50Z
З Великоднем 2025! Найкрасивіші листівки для привітання рідних і близьких
Telegraf
2025-04-19T15:12:47Z
Карантин під замком
Петр и Мазепа
2025-04-19T15:01:40Z
Чи може працювати на державній службі людина старше 65 років
24tv
2025-04-19T14:45:05Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Магнітна буря 18 квітня: яка її потужність
TSN
2025-04-19T02:30:41Z
Прогноз погоди в Харкові та області на 20 квітня: синоптики попередили, чого чекати на Великдень
Политека
2025-04-19T15:48:39Z
Окупанти системно руйнують екосистему Криму - Представництво Президента в АРК
УкраинФорм
2025-04-19T15:45:52Z
Найбільший обмін: Україна повернула з полону 277 військовополонених
ZN UA
2025-04-19T15:43:50Z
"Тягнуть через Маріуполь каравани труб": окупанти мега активно і тихо будують нафтопровід з Ростову в Крим
FaceNews
2025-04-19T15:30:29Z
Більшість з тих, кого вдалося повернути з Росії під час обміну молодь після 2000 року народження
24tv
2025-04-19T15:15:28Z
Голова КМВА прозвітував про заходи, які обговорили в Раді оборони Києва напередодні Великодня
Khreschatyk
2025-04-19T15:12:43Z
Генштаб повідомив де точаться найзапекліші бої з ворогом
Gazeta UA
2025-04-19T15:06:53Z
В Одесі готуються до курортного сезону
360ua.news
2025-04-19T15:01:45Z
І фільм подивитися, і гроші заробити: в Одесі студентам пропонують роботу мрії
Telegraf
2025-04-19T15:01:31Z
MamaRika – "Зв’язок" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-04-19T15:21:34Z
"Буде дійсно страшно": режисер "Грішників" знімає перезапуск "Секретних матеріалів"
Фокус
2025-04-19T14:36:11Z
Тарас Цимбалюк головний герой 14 сезону шоу Холостяк
360ua.news
2025-04-19T14:06:19Z
Довженко-Центру передали два німі фільми, які вважали втраченими
УкраинФорм
2025-04-19T13:27:28Z
Колін Фаррелл вирішив віддати 21-річного сина до спецзакладу через рідкісну хворобу
24tv
2025-04-19T13:12:38Z
Об'єднають перед екраном всю сім'ю: 4 хороші мультфільми для родинного перегляду
24tv
2025-04-19T13:00:33Z
Яку зачіску варто зробити на Великдень: прості ідеї, які вразять всіх
24tv
2025-04-19T12:36:05Z
"А Мотря в курсі?": як у мережі відреагували на те, що Тарас Цимбалюк – новий "Холостяк"
24tv
2025-04-19T12:15:59Z
Померла актриса театру Лесі Українки Ізабелла Павлова-Рушковська
УкраинФорм
2025-04-19T11:48:31Z
У бельгійському місті невідомі розклали десятки Коранів на запаркованих авто
Европейская правда
2025-04-19T15:21:52Z
Інвалідне «одруження» за ₴50000: на кордоні викрито ще один фіктивний шлюб
Украина Криминальная
2025-04-19T15:15:53Z
Вибухи у Києві 19 квітня: працює ППО по ворожих БпЛА
Факти ICTV
2025-04-19T15:03:56Z
Турист намагався встановити контакт з найізольованішим племенем у світі: його затримали
Фокус
2025-04-19T14:27:37Z
У Києві поліція затримала ще двох підозрюваних у побитті військового у Гідропарку
УкраинФорм
2025-04-19T14:12:11Z
Росіяни атакували дронами село на Херсонщині, пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-04-19T14:09:38Z
Село спадщини української культури горить у Канаді: що про нього відомо
Telegraf
2025-04-19T13:18:54Z
Двоє дітей з Львівщини втратили зір через подряпини кота
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T13:09:39Z
Судитимуть жителя Одещини, який допустив ДТП, в якому загинула його дружина
Украина Криминальная
2025-04-19T12:51:29Z
Стрибок в останній вагон: райський великодній торт без випікання
24tv
2025-04-19T15:36:17Z
Ці 5 речей завжди потрібно прибирати перед приходом гостей
24tv
2025-04-19T15:30:12Z
Навіть невеликі кімнати стануть більшими: 7 кольорів фарби, які створять цей ефект
24tv
2025-04-19T15:15:55Z
3 знаки зодіаку, які в травні 2025 найчастіше будуть мати поганий настрій
24tv
2025-04-19T14:18:48Z
Не все так просто: як вибрати якісний SPF на літо
24tv
2025-04-19T14:03:53Z
У Львові стартував сезон атракціонів: де та коли можна покататися
24tv
2025-04-19T13:33:02Z
Без них не обходиться жодне свято: готуємо оригінальні великодні тарталетки
24tv
2025-04-19T13:30:00Z
Розберуть першим: готуємо ресторанний салат з персиками та прошуто на Великдень
24tv
2025-04-19T13:00:15Z
Як правильно їсти суші та чим їх запивати: усі тонкощі японських правил етикету
GlavRed
2025-04-19T12:28:57Z
Мінеральна угода: чи розглядатиметься американська допомога як борг України
Хвиля
2025-04-19T15:45:59Z
Хто отримає знижку на електроенергію у травні
24tv
2025-04-19T15:24:54Z
Ринок газу потрібно відновлювати – заступниця голови наглядової ради «Нафтогазу»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T15:24:30Z
Збільшити врожай допоможе риба: як її використовувати при посадці помідорів
Telegraf
2025-04-19T15:12:46Z
Подорожчання хліба в Києві: яких рекордів досягнули ціни
Политека
2025-04-19T15:01:48Z
Росія намагається збільшити бюджет за рахунок підняття акцизу на спиртне - розвідка
УкраинФорм
2025-04-19T14:48:48Z
Які тарифи на електроенергію чинні в Україні у квітні
24tv
2025-04-19T14:09:43Z
Спільний фонд України та США зможе інвестувати у розробку родовищ та інфраструктурні проєкти - Качка
УкраинФорм
2025-04-19T14:03:20Z
Подорожчання хліба в Запоріжжі: коли чекати рекордного зростання ціни
Политека
2025-04-19T14:00:42Z
Бундесліга: Баварія розгромила Гайденгайм, нічия Лейпцига з Гольштайном, Фрайбург перестріляв Гоффенгайм
Football.ua
2025-04-19T15:43:11Z
"Хочу натиснути на Клімаса": промоутер висловився про майбутнє Ломаченка
24tv
2025-04-19T15:39:09Z
Комо в гостях розібрався з Лечче
Football.ua
2025-04-19T15:19:15Z
Вірц хоче перейти в Реал – ЗМІ
Football.ua
2025-04-19T15:19:12Z
"Він ще молодий": колишній тренер збірної України дав пораду Зінченку
24tv
2025-04-19T15:15:23Z
"Дуже страшно": фехтувальниця збірної України розповіла про ситуацію з обстрілами в Миколаєві
ZN UA
2025-04-19T15:10:58Z
У наступному сезоні Ліги чемпіонів зіграють п'ять іспанських клубів
Подробности
2025-04-19T15:03:13Z
Трабзонспор разом із Батаговим та Зубковим обіграв Адану Демірспор
Football.ua
2025-04-19T15:01:31Z
Білодід пояснила відсутність на ЧЄ з дзюдо: чи пов'язано це з футболом
24tv
2025-04-19T14:48:32Z
Які повідомлення краще одразу видаляти зі смартфона
InternetUA
2025-04-19T15:46:27Z
NASA попереджає про загрозу для МКС і можливі катастрофічні наслідки
Gazeta UA
2025-04-19T15:21:25Z
Чому смартфон зависає і як його прискорити: ці поради вирішать проблему
InternetUA
2025-04-19T15:01:28Z
Чому повна зарядка смартфона шкодить батареї: пояснення простими словами
InternetUA
2025-04-19T14:31:01Z
Експерти назвали найкращі бюджетні смартфони 2025 року
InternetUA
2025-04-19T14:04:21Z
Учені воскресили організми з дна океану, які спали майже 7000 років
24tv
2025-04-19T14:03:47Z
Apple розширює виробництво iPhone та iPad
360ua.news
2025-04-19T13:33:46Z
SSD-накопичувачі втрачають інформацію без живлення, - дослідження
InternetUA
2025-04-19T13:31:57Z
Геймер знайшов скриншоти зі скасованої гри Mario Smash – світ не бачив їх 30 років
24tv
2025-04-19T13:21:31Z
Огляд Ford Everest 2025: Популярний SUV, недоступний в Америці
Топ Жир
2025-04-19T15:00:37Z
Розкіш для обраних: представлено найдорожчий Bentley за $2,5 мільйона
Фокус
2025-04-19T13:45:48Z
Mazda перед створенням нового RX-7 зіткнеться з однією останньою перешкодою
Топ Жир
2025-04-19T13:15:14Z
Tesla відкладає запуск «доступного» електромобіля в США - Reuters
УкраинФорм
2025-04-19T12:09:05Z
Ford призупинив постачання авто до Китаю через мита — CNN
iPress
2025-04-19T12:07:09Z
Литовський стартап Dancer Bus збанкрутував: електробуси з пластику не врятували компанію
InternetUA
2025-04-19T11:55:18Z
Які моделі Tesla найчастіше відкликаються? Гостра боротьба за перше місце
Топ Жир
2025-04-19T11:30:01Z
Чому не можна класти ноги на панель в авто: варто знати кожному
GlavRed
2025-04-19T11:27:32Z
Subaru презентувала три інноваційні моделі на автосалоні в Нью-Йорку
360ua.news
2025-04-19T10:03:20Z