MY.UAНовини
«Першоджерелами інформації про повітряні тривоги мають бути не анонімні люди з російського месенджера, а представники держави»
«Першоджерелами інформації про повітряні тривоги мають бути не анонімні люди з російського месенджера, а представники держави»

«Першоджерелами інформації про повітряні тривоги мають бути не анонімні люди з російського месенджера, а представники держави»

Представники комунікаційної галузі — про телеграм-канали, які сповіщають про повітряні тривоги, а також про те, якою має бути державна комунікація з питань безпеки.

Уночі та зранку 2 січня 2024 року Росія здійснила черговий удар по Україні різними видами ракет і шахедами. Було запущено близько 100 ракет, загинуло шестеро людей, ще більш ніж 130 постраждали. Поки пожежники гасили пожежі, а лікарі допомагали пораненим, в анонімному телеграм-каналі «Вертикаль», який вважається наближеним до Офісу президента, з’явилося повідомлення, де невідомий адміністратор хвалив телеграм-канали та їхній «внесок» у безпеку жителів України:

«Якби не телеграм-канали, багато людей не пішли б в укриття сьогодні та дізналися б про загрозу хвилин за 20–30 до неї, а не за декілька годин. Нафталіну цього не зрозуміти». Під нафталіном, очевидно, маються на увазі традиційні медіа, які систематично критикують телеграм-канали. Критикують із різних причин — але зокрема і за те, що цей російський месенджер, який Україна ніяк не контролює та до якого є суттєві нарікання з огляду на безпеку та модерацію, використовує  наша держава, толеруючи й анонімні телеграм-канали також.

 

На повідомлення «Вертикалі» відреагувала головна редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва, яка написала: «Це такий треш… За майже два роки війни держава не спромоглася, маючи “Дію”, створити нормальну офіційну систему оповіщення населення про ракетну небезпеку. Люди мають самі розуміти, самі вирішувати, на які анонімні телеграм-канали підписуватися, кому вірити. Сидіти під час тривог в анонімних телеграм-каналах, вишукуючи інформацію».

Проблема зі сповіщеннями про повітряні тривоги з початку великої війни викликає багато запитань. Одне з них — чому анонімні чи навіть не анонімні телеграм-канали взагалі отримують інформацію та публікують її часто раніше, ніж офіційні джерела? Де в такому випадку вони її отримують і чи можна їй довіряти? Також постає питання, чи можна виправити становище, коли майже вся країна користується месенджером, до даних якого, судячи з численних прикладів, має доступ російська ФСБ? І чи не становить загрозу ця монополія телеграму зі сповіщення людей про повітряні атаки?

Як реакція на цю монополію, на початку січня виник канал Повітряних сил у вотсапі, а згодом й інших державних структур, зокрема ДСНС і ГУР. Поки що у каналу Повітряних сил у вотсапі — 5 тисяч підписників (у телеграм-каналі — 625 тисяч), і нові канали інших державних чи місцевих структур зростають повільно. Також майже відсутня публічна комунікація щодо поширення серед людей знань про існування цих каналів, а також інформаційна кампанія, яка б заохочувала людей приєднатися до них і поступово знизити залежність від єдиного джерела повідомлень про загрози ракетних ударів.

«Детектор медіа» поговорив з експертами про роботу телеграм-каналів, які сповіщають про повітряні тривоги, а також про те, чи загрожує така монополія українцям. Усім опитаним ми поставили наступні запитання:

  1. Зараз телеграм — єдина соціальна мережа, де українці можуть отримати детальну інформацію про повітряні тривоги: потенційні цілі ракет, дронів, їхню кількість, тип загрози. Як ви оцінюєте таку монополію телеграм-каналів і які потенційні загрози в цьому бачите?
  2. Офіційний телеграм-канал Повітряних сил повідомляє про пуски та потенційні цілі ракет і дронів. Але також у телеграмі вистачає анонімних каналів, які надають значно більше інформації (від кількості ракет до їхнього збиття), що дозволяє українцям краще розуміти загрозу. Як ви оцінюєте таку ситуацію та загалом використання анонімних телеграм-каналів, щоби повідомляти українцям життєво важливу інформацію?
  3. Як, на вашу думку, має виглядати здорове інформування українців про повітряні тривоги?

Павло Фіалковський, аналітик агенції «Мольфар»:

1. Плюси в тому, що люди  сповіщені про небезпеку та про її типи. Ні для кого не секрет, що люди вже знають типи різних небезпек і вивчили закономірності, можуть самі для себе приймати рішення, як їх оминати. Проте це палка з двома кінцями, оскільки люди, не військові чи експерти, приймають рішення, наприклад, не йти в укриття, бо це лише Міг чи «парочка шахедів».

Можемо сказати, що в телеграм-каналів монополія саме на детальне оповіщення про рухомі цілі. Проте не треба забувати, що є застосунки, які також сповіщають про тривогу, наприклад «Київ Цифровий» чи застосунок «Тривога», тому, теоретично, цей широкий функціонал сповіщення може згодом перекочувати в застосунки. І не потрібно забувати про вотсап, у якому нещодавно з’явилася функція каналів, аналогічна телеграмним.

2. Ніхто не може бути застрахований від помилок адміністрації цих каналів та від того, що в моменти, коли вам буде конче потрібна ця інформація, — вони її вам не надаватимуть. Тобто, з одного боку, добре, бо все в одному місці, з іншого — відповідальності за це ніякої  ні у кого . Ти сам прочитав певну інформацію від анонімного джерела та зробив висновки.

3. Напевно, тут усе доволі прозаїчно: це мають робити офіційні представники, за допомогою, до прикладу, застосунку, зі збалансованим рівнем деталізації загрози, проте і з достатнім обмеженням, щоб не допомагати ворогу.

Ксенія Ілюк, співзасновниця LetsData, експертка зі стратегічних комунікацій:

1. Успішна система кризового інформування зажди має бути диверсифікованою. Мова не про комунікацію з аудиторіями, а про кризове інформування. Бо для першого потрібно йти туди, де є твоя аудиторія, для другого — мати запасний план для чорного дня. Уявімо, що завтра з якихось причин телеграм стає недоступним для українців. Це насправді дуже реалістичний сценарій у контексті повномасштабної війни. Уявіть сценарій, де телеграм не працює, Росія запускає сотні ракет і дронів — й українцям необхідно протягом 10 хвилин бути в укриттях. Як вони про це дізнаються з надійного, перевіреного й звичного джерела, якщо телеграм не працюватиме? Додаток, який покриває лише частину населення країни чи сирени, які за два роки повномасштабного вторгнення так і не запрацювали в частині міст і селищ? Тому використовувати один канал кризового інформування, який не контролюється тим, хто є відповідальним за це інформування, дуже небезпечно та створює чудовий ґрунт для операцій впливу ворога.

Анонімне джерело — не джерело. Й тут не може бути дискусій, оскільки ми ніколи не знаємо, хто ховається за ширмою анонімності та які в них мотиви. Велике питання — звідки й чому анонімні телеграм-канали знають і публікують більше про ракетну загрозу, ніж Повітряні сили України й чому за два роки повномасштабної війни нема чітких протоколів, яку інформацію доносити. Ба більше, заманювання читачів такою інформацією в телеграм-канал і подальша, дуже поступова й майже непомітна маніпуляція дискурсом — звична практика для проросійських каналів в телеграмі.

2. У кризового інформування мають бути дві ключові характеристики. Перша — кризовість. Тобто перевірена, безпечна й завчасно представлена населенню інфраструктура, яка миттєво може запуститися попри будь-який сценарій кризи: відсутність електроенергії чи знищена вежа мобільного зв’язку. Важливо, щоб люди очікували повідомлення з конкретного джерела. Уявіть, якщо раптом у дуже кризовий момент масового ракетного обстрілу вам подзвонить хтось на телефон й скаже, що це дзвінок від Повітряних сил і людині потрібно йти в укриття. Якщо ви не будете чекати умовного дзвінка, які шанси, що ви йому повірите?

По-друге, вичерпність. Я не тямлю у військовій справі й не знаю достеменно, що і коли можна повідомляти про ракету, яка летить, тому не можу перерахувати специфічні деталі й час їх оприлюднення. Проте кризове інформування має бути вичерпним, тобто таким, щоб на його основі можна було приймати зважене рішення. Й у жодному разі не таким, що спонукає панікувати й витрачати цінний час на пошук додаткової інформації деінде.

3. Державним органам потрібно розгорнути систему справжнього кризового інформування, яка не зав’язана на месенджерах чи соціальних мережах. І справа тут не лише в телеграмі, а в тому, що комунікація з населенням і кризове інформування — не одне й те ж саме.

Щодо самого Телеграму. Є різні індикатори, що вказують на незахищеність і непрозорість платформи. Ба більше, є безліч досліджень того, як Росія використовує анонімні телеграм-канали для ворожих інформаційних впливів. Проте стверджувати, що він контролюється Росією, ми не можемо. Для цього необхідно розслідувати потенційні зв’язки, аналізувати випадки використання персональних даних і системно комунікувати ризики населенню.

Паралельно необхідно повністю делегітимізувати анонімні телеграм-канали. Питання, звідки телеграм-канали мають інформацію щодо ракетних обстрілів, яку не повідомляють Повітряні сили, поки без відповіді. Як і те, чому випадки публікації телеграм-каналами фото й відео одразу після влучень ігнорують, при тому, що журналістам такий контент публікувати заборонено. З іншого боку, треба не використовувати анонімні телеграм-канали як джерела інформації, що вкотре легітимізує їх і збільшує до них довіру без жодних на те підстав.

Валентин Кучерук, співзасновник Інституту дослідження кібервійни:

1. По-перше, телеграм не є спеціалізованим додатком для сповіщення про повітряні тривоги. Існує додаток «Повітряна тривога», де, вказуючи район та область, місто свого перебування, людина отримуватиме сповіщення про тривоги. Для жителів столиці інформування про тривоги відбувається за допомогою «Києва цифрового». По-друге, слід звернути увагу на надійність таких джерел. Вбачаючи ризики ІПСО та загалом агентурної роботи на території України, телеграм-канали є ідеальним місцем для проведення психологічно-маніпуляційних операцій над суспільством. Більшість власників популярних телеграм-каналів є анонімними, притягнення до відповідальності чи до суду таких осіб, блокування від розробників за розповсюдження дезінформації ми ще не бачили.

Звісно, коли лунає повітряна тривога, більшість людей починає переглядати телеграм-канали, щоб отримати більше інформації про тип загрози. Але для пересічної людини це примарна безпека, оскільки така інформація в жодному разі не захистить від ракетного удару, а, навпаки, може створити ілюзію безпеки чи посіяти паніку. Так, я особисто неодноразово помічав, коли деякі популярні телеграм-канали писали про виліт понад 20 бомбардувальників і про пуски сотень ракет, які насправді виявилися не такими масштабними або взагалі не відбулися. Коли лунає повітряна тривога, потрібно спускатися в укриття — і жодна інформація про тип ракети та кількість носіїв чи установок, що їх запускає, не зможе вас захистити.

2. Офіційні джерела повідомляють про небезпеку, а уточнювати інформацію про кількість ракет, а також про маршрути прольоту ракет чи спрацювання ППО є роботою на ворога. Завдяки такій інформації людина ніяк не зможе власними силами зупинити ракети чи прорахувати траєкторію польоту й дізнатися, чи в безпечному вона місці. Ворог же, навпаки, знаючи маршрути прольоту ракет за такими публікаціями, як «працювало ППО в такому-то районі», враховує це при наступних атаках та корегує наступні удари.

Іншою та дуже суттєвою загрозою є фото й інформація, яку телеграм-канали просять або купують у своїх підписників, а потім фото прильотів з’являться в російських каналах, і з них наш ворог може спокійно дізнатися про ефективність чергової атаки та врахувати цю інформацію для наступних.

Оцінити рівень небезпеки завдяки публікаціям в телеграм-каналі неможливо, а от піддатися уявній безпеці — так. Наприклад, телеграм-канали неодноразово публікували інформацію про пуски ракет «Кинджал», а потім спростовували таку інформацію роботою РЕБ. Тривоги тривають по декілька разів на день і супроводжуються подібними публікаціями про пуски — і що ми маємо у результаті? Я впевнений, що люди, які читали такі дописи, наступного разу можуть не спуститися до укриття, виправдовуючи тривогу роботою РЕБ і наражаючи таким чином себе на небезпеку.

3. Це має бути офіційний додаток, наприклад «Повітряна тривога». Також упевнений, що потрібно краще вибудовувати комунікацію між людьми та офіційними джерелами, систематично та зрозуміло пояснювати, чому інформування відбувається саме в такій формі та чому не можна розповідати більше, ніж говориться.

Олексій Півторак, заступник голови Центру досліджень «Детектора медіа»:

1. Месенджер телеграм точно не єдине місце в інтернеті, де є можливість інформувати людей, обмінюватися повідомленнями чи блискотливими гіфками з Матінкою Божою на свята. Так само як і канали у телеграмі не є єдиними джерелами інформації про реальний світ. Паралельно з ними існують новинні видання різної якості. І чим більше цінує видання репутацію, тим більше старається перевіряти джерела та перепрошує за помилки у фактажі. Що не надто часто роблять адміністратори найпопулярніших телеграм-каналів, які женуться за гарячими темами, тому не мають часу перевіряти інформацію.

У магазинах додатків для мобільних пристроїв є багато інших месенджерів, не створених росіянами. В яких теж є можливості робити канали, групи, розсилки та сповіщення про тривоги.

Для інформування про тривоги можна обійтися без будь-якого месенджера. Не веду до того, що треба постійно бути на вулиці й чекати звуку сирени. Сирени, тим більше, не всюди лунають. Є додатки для смартфонів, які створили українські розробники. На деяких із них поряд із логотипами та назвами розробників стоїть лого Міністерства цифрової трансформації України.

Ще про тривоги інформують мобільні додатки громад, які розвивають цифрові послуги. Так, наприклад, у столиці про це повідомляє додаток «Київ цифровий». Зараз ці додатки здебільшого не повідомляють про тип загрози. Але Повітряні сили ЗСУ, на мою думку, можуть передавати цю інформацію розробникам додатків, так само як публікують її у телеграмі.

2. На мою думку, варто не переставати спиратися на офіційні джерела. Адміни телеграм-каналів точно не перебувають при всіх пусках ракет і не мають розвідувальних даних про них. Першоджерелом інформації про пуски ракет чи дронів усе одно є державні органи. Які мають обов’язок і ресурси вести розвідку та протидіяти загрозі з повітря.

У нашому випадку головними розпорядниками інформації про пуски ракет, керованих бомб і дронів є Повітряні сили. Ніхто, крім них, не може бути офіційним джерелом інформації. Якщо є запит на інформацію про кількість і траєкторію руху повітряних загроз, то вони, якщо мають таку інформацію і вона може бути оприлюднена з точки зору безпеки, могли б її повідомляти. І цим уже змусити адміністраторів телеграм-каналів посилатися на офіційне джерело.

3. Ми заслуговуємо на якнайповнішу інформацію про загрози від бойових дій. І способів доставити інформацію не може бути замало. Але першоджерелами інформації мають бути не анонімні люди з російського месенджера, а представники держави.

У нашому випадку телеграм теж працює як спосіб отримати інформацію про загрози. Але ми не знаємо тих, хто цю інформацію повідомляє. Головні мінуси телеграму сьогодні — російське коріння, дезінформація та псування людям нервів постійними сповіщеннями про події, які не завжди мають значення.

Відмова від телеграму зі збереженням того ж рівня поінформованості про загрози можлива вже сьогодні завдяки додаткам, які повідомляють про тривоги. Єдине, що варто в них поліпшити для поінформованості громадськості, якщо є офіційне джерело, яке володіє перевіреними даними, — це давати більше інформації про типи загроз.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
В Воздушных силах показали, как пилот МиГ-29 уничтожает «шахед»
Апостроф
2025-04-29T12:43:07Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Парламент Финляндии поддержал ограничения на использование смартфонов в школе
Европейская правда
2025-04-29T15:19:19Z
В Украине вводят уголовную ответственность за депортацию детей
Апостроф
2025-04-29T15:15:44Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Президент Финляндии считает, что у Трампа "иссякает терпение" в отношении России
Европейская правда
2025-04-29T15:19:40Z
Белый дом: Трамп подпишет указ о смягчении тарифов на автомобили
Европейская правда
2025-04-29T15:19:16Z
Трамп заявил о разочаровании Путиным и призвал подписать соглашение
ZN UA
2025-04-28T12:54:48Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Глава правительства Канады назвал главную угрозу миру
Корреспондент
2025-04-19T10:09:43Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Давайте уже после войны : как и когда вырастут тарифы в Украине/На повышение тарифов на ряд услуг ЖКХ действует мораторий военного времени
Апостроф
2025-04-29T14:55:22Z
Курс валют на 29 апреля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-04-29T14:53:19Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Мужские кроссовки: лучшие коллаборации брендов, изменившие спортивную моду
Gazeta UA
2025-04-29T15:18:53Z
Стивен Спилберг назвал величайший американский фильм всех времен
Comments UA
2025-04-29T15:01:17Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Решил спрятаться в тюрьме? Суд в Житомирской области вынес приговор дважды уклонисту
Апостроф
2025-04-29T15:12:52Z
Пьяный украинец в Польше сел за руль и влетел в кювет: пассажиры чудом не пострадали
Telegraf
2025-04-29T14:58:13Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Что нужно есть каждый день обязательно: добавьте эти пять суперфудов в свой рацион
TSN
2025-04-29T14:55:19Z
Как с помощью соды получить хороший урожай огурцов: почему она нужна растению
TSN
2025-04-29T14:54:55Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Что лечит чай из одуванчика
TSN
2025-04-29T14:52:59Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Вартість активів виробника «Моршинської» за півтора роки зросла вдвічі
AgroNews
2025-04-29T15:16:57Z
Киевская школа экономики купила гольф-центр на Оболони под новый кампус
Комсомольская правда
2025-04-29T15:12:32Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Как выбрать свежие, вкусные и качественные яйца: восемь секретов, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-29T14:55:50Z
Даже старый унитаз станет белоснежным: чем почистить сантехнику от известкового налета и ржавчины
TSN
2025-04-29T14:55:29Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Не сливочное масло и не специи: что добавить в куриный суп, чтобы он был насыщенным и вкусным
TSN
2025-04-29T14:55:25Z
Что лучше — селитра или нитроаммофоска: какое удобрение выбрать
TSN
2025-04-29T14:55:24Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Ямаль выделил сильнейшую сторону Интера перед полуфиналом Лиги чемпионов
Корреспондент
2025-04-29T14:24:54Z
Сезон для звездного защитника Реала завершился досрочно
Корреспондент
2025-04-29T13:30:10Z
Букмекеры назвали фаворита в бою Усик - Дюбуа за титул абсолютного чемпиона мира
Gazeta UA
2025-04-29T13:27:18Z
Гвоздик прокомментировал поступок Дюбуа, который толкнул Усика перед боем
Корреспондент
2025-04-29T12:51:23Z
Игрок, давно выступающий в УПЛ, озвучил имя лучшего вратаря Украины
Корреспондент
2025-04-29T12:34:56Z
Усик перед матчем-реваншем дал интервью известному журналисту
Корреспондент
2025-04-29T12:12:28Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Клад на миллионы: в Чехии археологи нашли золото
TSN
2025-04-29T14:54:13Z
Вселенная как суперкомпьютер: физик утверждает, что мы живем в "Матрице"
TSN
2025-04-29T14:53:07Z
Магнитные бури в мае: появился прогноз космической погоды на месяц
TSN
2025-04-29T14:52:43Z
Тайна "зомби-вулкана": новое исследование раскрывает причины необычной активности
TSN
2025-04-29T14:52:18Z
Растущая Луна 28 апреля — 11 мая 2025 года: что категорически запрещено делать
TSN
2025-04-29T14:50:28Z
Amazon запускает конкурента Starlink: на орбиту выведены первые спутники
TSN
2025-04-29T14:49:11Z
Маск предупредил о кризисе, который угрожает миру, и разозлил пользователей соцсетей
Comments UA
2025-04-29T14:48:07Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Банки начали охоту за подержанными авто: украинцев заставят платить годами
Знай
2025-04-29T12:30:29Z
Названы лучшие компактные кроссоверы с пробегом стоимостью до $13 000
Фокус
2025-04-29T11:45:15Z
Курс — на электрификацию: представлен новый Renault Trafic 2026
Фокус
2025-04-29T10:12:45Z
Новый Nissan N7 обеспечивает 510-625 км пробега при цене от $16500
ITC
2025-04-29T06:52:07Z
Для украинских водителей хотят ввести новый штраф: о чем идет речь
Comments UA
2025-04-29T06:21:18Z
Владелец брошенного BMW, для которого в Польше оставили "островок" на стройке, нашёлся
Европейская правда
2025-04-28T17:18:10Z
Назвали самые надежные китайские автомобили
Gazeta UA
2025-04-28T13:16:28Z
Настоящие комментаторы Формулы-1 примут участие в фильме Хэмилтона
Корреспондент
2025-04-28T10:48:58Z