Раніше представник ГУР МО Андрій Юсов підтвердив інформацію щодо використання росіянами Starlink. Попередньо, українські війська вперше виявили використання Росією пристроїв, підключених до супутника, кілька місяців тому.
Як це відбувається
Термінали супутникового інтернет-зв’язку Starlink у Росії продають приватні продавці, які реалізують пристрої за 240 – 299 тисяч рублів. Це близько 2,6 – 3,3 тисячі доларів.
Журналісти росЗМІ під виглядом волонтерів окупаційних військ поспілкувались з трьома продавцями Starlink у країні-агресорці. Менеджери розповіли, що термінали працюють лише поряд з українськими кордонами – у глибині Росії їх використовувати не вийде.
Зокрема, двоє з них уточнили, що особистий кабінет пристрою підключається до мережі через Польщу, а на третьому майданчику відповіли, що "через європейську країну".
Продавці обіцяють, що їхні термінали буцімто безперебійно працюватимуть на окупованих територіях України, а зокрема і в Криму. Мовиться, що функціонування також може здійснюватися у європейському ексклаві Росії – Калінінграді та на Камчатці, що поблизу Японії.
Усі термінали, які знаходяться у продажу, вже налаштовані та готові до використання. За даними журналістів, у наявності є "версії V1, V2 RV і SL Global", їх вартість коливається від 240 до 299 тисяч рублів залежно від майданчика. Оплату приймають готівкою або за допомогою банківської карти,
– мовиться у повідомленні.
Ще один інтернет-магазин побутової техніки Miele, який займається продажем номінально недоступного у країні-агресорці обладнання, також готовий прийняти переказ від юридичної особи.
Натомість у Європі термінали Starlink коштують від 450 до 2843 євро. Це приблизно від 44,2 до 282 тисяч рублів. Водночас ціна на стандартну передплату починається від 50 євро на місяць.
Відомо також, що товар можна забрати самостійно у житлових будинках у Москві. Декілька будинків по сусідству із доступними до самовивозу адресами належать до списку секретних об'єктів "особливих споживачів електроенергії" та неподалік об'єктів ГРУ.
Ілон Маск заперечив використання Starlink росіянами: основне
- Після підтвердження застосування терміналів окупантами розвідка змогла перехопити розмови російських військових про налагодження доступу до інтернету. Доступ до інтернету Starlink мають окупанти з 83 окремої десантно-штурмової бригади збройних сил Росії. Відомо, що вони базуються в Донецькій області біля Кліщіївки та Андріївки.
- Втім, Ілон Маск заявив, що видання, які пишуть про те, що SpaceX продає Росії термінали Starlink, транслюють категоричну неправду. За його словами, компанії наразі відомо те, що Starlink не продавалися прямо чи опосередковано в Росію. Водночас він додав, що супутники Starlink "не відключають сигнал до Росії".
- Згодом Юсов відреагував на таку заяву та наголосив, що Росія справді продовжує працювати через так званий паралельний імпорт. Окупанти отримують "старлінки" через треті країни. За його словами, Starlink перебувають у вільному продажі на території Росії на відкритих онлайн-майданчиках.