MY.UAНовини
«Вам, гадам, назло», або Театротерапія. Чому під час війни - шалений попит на вистави та опери
«Вам, гадам, назло», або Театротерапія. Чому під час війни - шалений попит на вистави та опери

«Вам, гадам, назло», або Театротерапія. Чому під час війни - шалений попит на вистави та опери

Просто бісівщина якась: на “Конотопську відьму” в столичному театрі ім. Івана Франка квитки розкуплені аж по березень, зате продаються на OLX. З добрячою, звісно, націнкою. Люди пишуть гнівні коментарі в соцмережах, в театрі тільки розводять руками: нічого не можемо вдіяти з перекупниками, це ж не хліб, не сіль, щоб вводити обмеження в одні руки. Нині спекуляція законом не карається, але ми про зворотний бік медалі: там, де це явище присутнє, гарантовано є попит. Отже, виходить, що під час війни, коли стільки бід, тривог, горя і проблем, сценічне дійство прирівнюється до ваги хліба та солі.

Журналістка Коротко про досліджувала феномен.

Паляниця з “Наталки Полтавки”

Оті перекупники роблять свій бізнес не тільки на платформах безкоштовних оголошень. Мов голуби, вони товчуться на майданчику біля Національної опери України, пропонуючи “зайві квиточки”.

- Намагаємося ганяти, але далі як на п’ять метрів не відходять, - каже керівниця пресслужби театру Лана Роксі. – Квитки ми продаємо через інтернет, і розлітаються вони дуже швидко. Люди ображаються, коли не встигають купити. Нам дуже-дуже шкода, що через війну не маємо змоги розмістити всіх бажаючих.

В мирний час розкішна зала Національної опери могла прийняти 1300 глядачів. Як були вільні місця, безкоштовно пускали на вистави пенсіонерів. Зараз продаються лише 459 квитків.

- Коли звучить сигнал повітряної тривоги, ми перериваємо виставу. За бомбосховище у нас править гардероб. Тут є два туалети, вода, резервне освітлення, кілька виходів. Коли в травні 2022 року театр поновлювив свою роботу, представники ДСНС обстежили приміщення і дійшли висновку, що воно розраховане на 300 осіб – стільки й поставили стільчиків. Але згодом спробували трошки ущільнитися і теж отримали на це дозвіл від "надзвичайників", - пояснює Лана.

Репертуар у театрі організували так, щоб був на всі смаки. Хтось любить балет, хтось - хори та арії. І от що примітно, серед опер великою популярністю почали користуватися національні – “Запорожець за Дунаєм” та “Наталка Полтавка”.

- Якщо раніше на “Наталку” здебільшого водили дітей, бо п’єса Івана Котляревського входить до шкільної програми, то нині до вистави помітно зросла увага дорослих. А наші ще трохи “похуліганили” – вставили в дійство мем про паляницю. Це коли Петро (коханий героїні, що був у наймитах) повертається і треба дізнатися, чого прийшов і чи він наш. Сміх у залі завжди стоїть.

«Конотопська відьма» - сьогодні найпопулярніший спектакль у Києві. Квитків не дістати. Фото: Театр імені Івана Франка

Жадана феєрія кольорів

Наприкінці минулорічного жовтня в Національній опері відбулася прем’єра “Кота у чоботях” на музику нашого сучасника Юрія Шевченка, на жаль, нещодавно померлого.

- Опера поставлена за мотивами відомої казки Шарля Перро, зрозуміло, що на неї повели дітей. Але з кожним маленьким глядачем - мама, тато, бабуся чи дідусь. Либонь, ділилися з друзями та знайомими враженнями, бо ж кожною наступною виставою глядацький зал дорослішає, - каже Лана Роксі.

В соцмережах пишуть, що “Кіт у чоботях” приваблює не тільки музикою і співами, а й надзвичайно насиченими, яскравими барвами костюмів та декорацій. Війна асоціюється з чорним та сірим, а тут така феєрія життєдайних кольорів.

- У травні 2022 року ми відкрилися на День Європи, тому першою дали оперу “Севільський цирульник”, - згадує Лана Роксі. - Коли стихла остання музична нота, 300 наших перших глядачів аплодували стоячи – так, ніби в залі були всі 1300. Головний режисер Анатолій Солов’яненко спустився до них, пішла за ним і я. Дивлюсь – у людей сльози течуть по щоках, а ніби ж веселу оперу слухали. Анатолій Анатолійович подякував людям і спитав, що змусило їх прийти до театру, коли війна і стільки проблем. Одна жінка відповіла: щоб хоч на півтори години відійти від того, що за цими стінами. А мені один чоловік сказав, що відкриття оперного театру можна прирівняти до повернення Посольства США у Київ. Це значить, що все повертає на краще.

«Кіт у чоботях» в Національній опері України приваблює і казковим сюжетом, і яскравими барвами. Фото: opera.com.ua

Всі три зали регулярно заповнюються

Національний академічний драматичний театр імені Лесі Українки, що в Києві на вулиці Богдана Хмельницького, першим відновив свою роботу після повномасштабного вторгнення – у квітні 2022-го. Згадування про “російську драму” назавжди зникло з назви, як і російськомовний репертуар. Керівник літературної частини Борис Куріцин каже, що таке рішення колектив ухвалив 25 лютого – на другий день після початку повномаштабного вторгнення. Перебудувалися без жодних проблем.

- У нас грають випускники українських театральних вузів. Навіть актриси, які отримали дипломи московських вишів за часів радянської влади, наприклад, всіма улюблена Лариса Кадочникова, чудово оволоділи українською мовою. І п’єси ми перекладаємо не з російської, а з мови оригіналу, - каже Борис Куріцин.

Зміна мови улюблених акторів була сприйнята абсолютно природно і глядачами. Перша вистава “Три кохання” про Лесю Українку відбулася 10 квітня, коли Київ був іще напівпорожній, коли погано ходив транспорт і люди просто боялися відлучатися далеко від дому. Але квитки розкупили за одну добу...

- Кілька місяців ми були єдиним драматичним театром, який працював у Києві, - згадує наш співрозмовник. - Потім до нас доєднався театр імені Івана Франка, який теж став давати вистави на нашому майданчику. Після літа-2022, отримавши дозвіл, колеги повернулися на свою сцену.

Нині театр на вулиці Богдана Хмельницького працює на повний зал. Точніше на три свої повні зали, вистави ідуть паралельно.

- Обладнаного бомбосховища у нас немає, але в одному кроці - станція метро “Театральна”. Холодної пори року гардероби не працюють, глядачі сидять у верхньому одязі – на наш превеликий жаль, але зараз така реальність. Коли лунає повітряна тривога, вистава припиняється, і люди виходять перечекати небезпеку до підземки, - пояснює керівник літературної частини.

Попри такі незручності, всі три зали регулярно заповнюються шанувальниками драми та комедії. Говорити про щоденний аншлаг Борис Куріцин не береться. Є вистави, на які квитки розкуповуються за кілька місяців наперед (та ж проблема зі спекулянтами), є такі, що викликають менший ажіотаж, але в середньому кожна вистава набирає до 85% глядачів.

До речі, квитки в Театр імені Лесі Українки можна купити не тільки через інтернет, а в традиційній касі з віконечком. Для давніх шанувальників Мельпомени це теж дорогий серцю ритуал.

Прем’єра в театрі Лесі Українки. Фото: facebook.com/lesyatheatre

Люди приходили ніби завмерлі, а виходили з емоціями

Центр мистецтв “Новий український театр”, або Театр на Михайлівській, що в самому центрі Києва, не припиняє роботу під час повітряних тривог. Власне, театр і є бомбосховищем – вистави даються на сцені напівпідвального приміщення з міцними стінами.

- Ми відновили роботу в червні 2022 року. Було дуже непросто, бо на той момент мали можливість грати тільки одну-дві вечірні вистави та пару вистав для сімейного перегляду. Багато акторів перебували не в Києві, троє – Олексій Власенко, Олег Щербина, Таня Бондаренко  з перших днів пішли в армію і досі служать, жінки з малими дітьми виїхали за межі України. А головне, що ми не знали, як відреагує глядач, не були певні, що ось у такий момент театр комусь потрібний, - говорить директор-художній керівник Театру на Михайлівській Віталій Кіно.

Він згадує, як на перших виставах пильно вдивлялися в обличчя глядачів.

- Це були зовсім інші люди, ніж до війни. Приходили з очима вниз, без настрою, якісь завмерлі, наче без відчуттів. Але ставалося диво. Після вистави обличчя оживали. У когось сльози на очах, у когось – посмішка... Тоді ми зрозуміли, що є таке – театротерапія. Особливо, коли навколо суцільна драма, а ми пропонуємо комедію. Протягом року театр повністю відновився, ми поповнили трупу, запросивши нових акторів, які через війну залишилися без роботи. На сьогодні у нас повноцінна афіша і повноцінний репертуар.

Театр на Михайлівській працює і під час повітряних тривог. Фото: facebook.com/AlenaSysoieva

За що дякують на Троєщині

Театр на Михайлівській - камерний. Між глядачами та акторами відстань витягнутої руки, що створює для перших - ефект власної присутності в дійстві, а від других вимагає особливої щирості.

- Про аншлаги я промовчу, бо коли в глядацькій залі до 40 місць, ними можна хизуватися щодня, - посміхається Віталій Кіно. - Правда, бувають дні, коли зранку Київ щільно обстрілюють, і ми не знаємо, чи прийде глядач після такої нервової напруги. А увечері все одно збирається зала. І це знову трохи інші люди, ніж у більш спокійні дні. Від них особлива енергія б’є, на обличчі просто написано: "Вам, гадам, назло! Ми хочемо жити, хочемо отримувати емоції!"

З вересня 2022 року до Театру на Михайлівській почали приходити військові.

- По них видно, що проходять лікування чи реабілітацію після поранень. Кожен раз, коли в залі військовий, ми після оплесків акторам робимо оплески захисникам і згадуємо наших хлопців та дівчат, які боронять Вітчизну.

Ніхто не знає, чи ходили ці чоловіки до театрів у мирний час. Може, й не ходили. Та коли приходять зараз, отже, є потреба, отже - це теж частина реабілітації.

- А ще пів року тому ми нарешті здійснили нашу мрію, наш план, який відкладався через пандемію, – відкрили сцену на Троєщині, - ділиться Віталій Кіно. – У цьому величезному мікрорайоні, де, принаймні, до війни мешкало пів мільйона киян, не було жодного мистецького закладу. А попит, виявляється, дуже великий. Люди приходять і щиро дякують.

Відкриття проходило під жартівливим слоганом “Ми не можемо провести метро на Троєщину, але можемо привезти театр”. І це, виявляється, вкрай важливо.

Театр на Троєщині відкрився пів року тому - в репертуарі і дитячі, і дорослі вистави. Як от еротичний трилер за мотивами оповідань Ольги Кобилянської. Фото: facebook.com/teatrnatroi

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На Харківському напрямку окупанти 8 разів штурмували позиції Сил оборони, на Куп’янському росіяни атакували 9 разів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-28T14:24:57Z
Берестинська громада отримала сучасний трактор в рамках партнерства з USAID
Мій Харків
2024-11-28T14:24:19Z
В Берестинському районі облаштували сучасне укриття у гімназії
Мій Харків
2024-11-28T14:16:01Z
Єгері на Буковині підгодовують зубрів - унікальні кадри з годівельного майданчика
Комсомольская правда
2024-11-28T14:13:11Z
Втрати перевищили Афганістан: Сибіга про ціну наступу росіян на Донбасі
TSN
2024-11-28T14:09:29Z
У Рівному відновили електропостачання після ракетної атаки
УкраинФорм
2024-11-28T14:03:41Z
Ізюмська громада отримала сучасну автовишку для висотних робіт
Мій Харків
2024-11-28T13:56:27Z
У Львові вулицю перейменували на честь Ірини Фаріон
УкраинФорм
2024-11-28T13:42:41Z
Почав роботу сайт Центру надання адміністративних послуг Куп’янської міської ради
Мій Харків
2024-11-28T13:41:40Z
Швеція просить Китай допомогти в розслідуванні обриву кабелів у Балтиці
Европейская правда
2024-11-28T14:25:26Z
Путін знову пригрозив Україні та зробив дивний жест
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T14:24:33Z
Рада ЄС затвердила склад Європейської комісії на наступні п’ять років
УкраинФорм
2024-11-28T14:24:06Z
Путін озвучив результат розмови з Шольцом
TSN
2024-11-28T14:21:28Z
"Сьогодні упродовж дня все можливо": Путін погрожує ударами "Орешником" по українцях
24tv
2024-11-28T14:21:23Z
Ставка на паніку: у ЦПД прокоментували погрози Путіна вдарили по «центрах ухвалення рішень»
УкраинФорм
2024-11-28T14:21:22Z
Повітряні сили пояснили значну кількість "прильотів" під час нинішньої атаки
ZN UA
2024-11-28T14:15:20Z
У Пакистані арештували журналіста, який висвітлював протести, - звинувачують у тероризмі
УкраинФорм
2024-11-28T14:13:32Z
80-річний Кіт Келлог, автор «мирного плану», стане спецпредставником Трампа по Україні… та Росії
Комсомольская правда
2024-11-28T14:09:35Z
Черговий хайп, – учасниця "Холостяка-13" відповіла на звинувачення в "тусовках" з росіянами
24tv
2024-11-28T14:18:45Z
Одне обличчя з мамою: син Фріске здійснив рідкісний вихід у світ
GlavRed
2024-11-28T14:06:06Z
Тоня Матвієнко показалася до та після макіяжу і похизувалася природною красою
TSN
2024-11-28T13:39:04Z
Відома українська співачка повідомила про втрату в родині: "Традиції поховання дуже болісні"
24tv
2024-11-28T13:33:42Z
Зоряні війни: Кістяк Команди: трейлер українською та дата виходу першої серії
Политека
2024-11-28T13:33:16Z
Артем Пивоваров і Макс Барських презентували спільну пісню
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T13:29:08Z
"Залишиться лише світла пам'ять": у відомої української співачки сталося горе
GlavRed
2024-11-28T13:27:33Z
Тоня Матвієнко показала чесне фото без макіяжу - подробиці
GlavRed
2024-11-28T13:27:27Z
Пивоваров і Барських підкорили дуетом на вірш відомого поета і довели до мурах чуттєвим кліпом
TSN
2024-11-28T12:39:57Z
На Харківщині рішенням облради ліквідували МСЕК
УкраинФорм
2024-11-28T14:18:27Z
Ніколи не робіть цих помилок під час розігрівання супу: як це правильно робити
TSN
2024-11-28T13:39:42Z
Чим не можна закушувати алкоголь, щоб не нашкодити організму
TSN
2024-11-28T12:51:48Z
У США дозволили трансплантацію органів між людьми з ВІЛ
1News
2024-11-28T12:48:27Z
Чи можна їсти лише один раз на день: як така дієта впливає на організм
TSN
2024-11-28T12:39:27Z
Хурма та шарон: як знати, який фрукт обрати, переваги та користь
24tv
2024-11-28T12:09:49Z
Уже не вирок: застосування вакцин знизило смертність від раку шийки матки
Фокус
2024-11-28T10:36:41Z
Фантастична чистота гарантована: як використовувати кисневий порошок під час прибирання
24tv
2024-11-28T10:27:40Z
Покладіть подушку ось так – ваш сон буде міцним і спокійним
TSN
2024-11-28T10:06:32Z
РФ атакує ракетами енергосистему: в Україні почалися відключення електрики, — Галущенко
Фокус
2024-11-28T14:18:15Z
Які квартири відлякують покупців: на що слід звернути увагу
24tv
2024-11-28T14:12:01Z
Атака на енергосистему: нардеп відповів, скільки днів потрібно на відновлення
TSN
2024-11-28T14:09:50Z
Президент Зеленський підписав закон про державний бюджет на 2025 рік
24tv
2024-11-28T14:09:05Z
Нова атака на енергетику: чи будуть масово вимикати світло по Україні
24tv
2024-11-28T14:06:53Z
Звідки у держави кошти на виплату "тисячі Зеленського": відповідь дав Мінфін
24tv
2024-11-28T14:03:38Z
Яйця нині делікатес: як зміниться ціна перед Новим роком
24tv
2024-11-28T14:03:09Z
У США почали антимонопольне розслідування проти Microsoft - Bloomberg
УкраинФорм
2024-11-28T14:01:39Z
600 млн доларів від Японії: допомога українцям та переселенцям
Новости Украины
2024-11-28T14:01:33Z
2024 року 51% населення світу буде охоплено зв'язком 5G – дані ООН
InternetUA
2024-11-28T14:22:14Z
Як працюють QR-коди на повістках і що робити з недійсними викликами до ТЦК
24tv
2024-11-28T14:21:22Z
Сміливо боролася з раком: померла 17-річна Ліз Гаттон, з якою зустрічалася Кейт Міддлтон
24tv
2024-11-28T14:18:09Z
Міністр оборони Німеччини пояснив розгортання Patriot у Польщі
Европейская правда
2024-11-28T14:13:51Z
Статус "Дитина війни": які пільги надаються і як їх отримати
Знай
2024-11-28T14:12:52Z
Свекруха забороняла невістці займатись сексом з її сином: все закінчилось несподівано
TSN
2024-11-28T14:09:41Z
У Берліні зафіксували рекордну кількість нападів на ґрунті антисемітизму
Европейская правда
2024-11-28T14:07:38Z
Навіщо там кухонна сода: нестандартний спосіб зробити трендові оксамитові прикраси на ялинку
24tv
2024-11-28T14:06:32Z
Навіть не долітали до цілі: в МОУ розкрили подробиці скандалу навколо 120-мм мін у ЗСУ
Политека
2024-11-28T14:03:06Z
У Запорізькій області невідомі поцупили збиті КАБ та "Шахед"
Фокус
2024-11-28T14:21:16Z
У Луцьку під час ракетної атаки РФ в укритті народилася дівчинка
УкраинФорм
2024-11-28T14:12:29Z
В Івано-Франківську судили чоловіка, який зберігав дитячу порнографію
InternetUA
2024-11-28T14:10:47Z
Очільницю Хмельницької МСЕК залишили під вартою, заставу зменшили до 280 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-28T13:43:34Z
У Кривому Розі чоловік з ножем штурмував ТЦК, бо хотів "визволити" сина: коментар військових
24tv
2024-11-28T13:33:27Z
СБУ знешкодила у Харкові агентурну групу російського ГРУ, яка готувала схрони для ворожих ДРГ
Украина Криминальная
2024-11-28T13:30:43Z
Дружина Тімура Мірошниченка на Балі потрапила в ДТП: "У мене в'їхав мопед"
TSN
2024-11-28T13:27:33Z
На Хмельниччині уламки збитої ракети пошкодили об’єкт енергетики
УкраинФорм
2024-11-28T13:15:36Z
На Дніпропетровщині перекрито канал постачання наркотиків у виправну колонію
Украина Криминальная
2024-11-28T13:15:32Z
"Динамо" Київ — "Вікторія" Пльзень: де дивитися матч Ліги Європи
Фокус
2024-11-28T14:24:31Z
Кубок світу-2024/2025: де дивитися біатлонні гонки в Україні
24tv
2024-11-28T14:12:26Z
Чергова халепа Реала: Камавінга вилетів мінімум на три тижня
Football.ua
2024-11-28T14:10:57Z
Лемпард повернувся до тренерської діяльності: кого очолив легендарний англієць
24tv
2024-11-28T13:57:05Z
Зінченко взяв участь у вікторині: наскільки добре українець знає своїх одноклубників
24tv
2024-11-28T13:33:58Z
Лемпард — головний тренер Ковентрі
Football.ua
2024-11-28T13:21:54Z
Абсолютний рекорд було оцінено: гравець Шахтаря потрапив у команду тижня Ліги чемпіонів
24tv
2024-11-28T13:09:12Z
ФК «Минай» попрощався з шістьма футболістами
УкраинФорм
2024-11-28T12:54:07Z
"Це ознака чемпіона": легенда боксу назвав головну чесноту Усика, яка робить його унікальним
24tv
2024-11-28T12:36:10Z
Мариновані кальмари: рецепт, який смачно доповнить будь-яку трапезу
24tv
2024-11-28T14:12:23Z
Коли найкраще прикрашати ялинку: ця дата залучить щастя й достаток у дім
TSN
2024-11-28T14:09:14Z
Що робити з пралкою, якщо під час прання вимкнули світло
24tv
2024-11-28T14:03:02Z
Як зробити візу в Канаду: перелік необхідних документів
24tv
2024-11-28T13:42:55Z
Який колір нігтів на Новий рік 2025 не сподобається Змії: уникайте три відтінки
TSN
2024-11-28T13:39:21Z
"Спочатку було дивно": як українська пара живе в будиночку на колесах і втілює мрію у реальність
24tv
2024-11-28T13:36:48Z
Скільки за часом вариться холодець: секретна добавка врятує святкову страву
GlavRed
2024-11-28T13:27:45Z
Чим відбілити підошву білих кросівок: геніальне рішення, яке знали не всі
24tv
2024-11-28T13:27:37Z
Подарунки від Святого Миколая: діти просять гаджети, підписку на «Майнкрафт» та емоції
Комсомольская правда
2024-11-28T13:25:06Z
Ілон Маск відкриває власну ігрову студію – якою буде її головна особливість
24tv
2024-11-28T14:21:50Z
Чорна п’ятниця на парфумерному ринку: як не стати жертвою інтернет-шахраїв
TSN
2024-11-28T14:09:10Z
Не злетіло: Snapdragon X Elite займають 0,8% ринку ПК, у Q3 продано лише 720 000 ноутбуків
ITC
2024-11-28T13:37:12Z
Нова технологія дає штучному інтелекту можливість відчувати поверхні
24tv
2024-11-28T13:36:16Z
Кін, Лукман та Дзакканьї — серед претендентів на звання гравця місяця в Серії A
Football.ua
2024-11-28T13:29:15Z
Лише геній знайде 4 приховані обличчя за 5 секунд: непроста загадка на уважність
GlavRed
2024-11-28T13:27:50Z
Використовували одиниці: для чого потрібна секретна кнопка в пральній машині
GlavRed
2024-11-28T13:27:04Z
Соцмережа Threads впровадила можливість гортати стрічки на головному екрані застосунка
Детектор М
2024-11-28T13:21:43Z
Телефони Xiaomi отримають оновлення до Android 15
InternetUA
2024-11-28T13:21:07Z
Таких буде лише 300: Toyota представила 435-сильну Supra
AutoCentre
2024-11-28T14:16:45Z
Mercedes-Maybach та Rolls-Royce, посуньтесь: Huawei анонсувала розкішний електричний седан Maextro S800 класу D+ з ціною від €124,3 тис
ITC
2024-11-28T13:41:34Z
Новий кросовер Opel Mokka – тепер з технологією ChatGPT!
AutoCentre
2024-11-28T13:30:40Z
Huawei відправив у нокаут Tesla Model 3
AutoCentre
2024-11-28T13:04:03Z
Перший електромобіль Range Rover повністю розсекретили до презентації
Фокус
2024-11-28T12:36:18Z
Новий Renault Duster в Україні: більше простору, 3 двигуни та ціна від 830 тис. грн
ITC
2024-11-28T12:14:23Z
Жінка намагалась вкрасти машину, але не змогла розібратись з коробкою передач
Фокус
2024-11-28T11:42:49Z
Лімітований ексклюзив: представлено найпотужнішу і найшвидшу Toyota в історії
Фокус
2024-11-28T11:15:40Z
Представлений найчорніший Ford Bronco у світі
AutoCentre
2024-11-28T11:07:18Z