MY.UAНовини
Чи поверне Байден газове домінування Росії в Європі?
Чи поверне Байден газове домінування Росії в Європі?

Чи поверне Байден газове домінування Росії в Європі?

Чи поверне Байден газове домінування Росії в Європі?

Наприкінці січня в адміністрації президента Джо Байдена оголосили про призупинення видачі ліцензій на незавершені та майбутні проєкти (!) експорту скрапленого природного газу (СПГ) в країни, які не є учасниками угод про вільну торгівлю. На який термін? Допоки Міністерство енергетики США не завершить аналізу їхнього впливу на клімат.

 

Що сталося?

Призупинення видачі ліцензій не стосується семи діючих американських заводів зі скраплення й експорту природного газу, які можуть виробляти до 87 млн тонн СПГ на рік. Між іншим, це сукупне річне споживання Німеччини та Франції. Також зазначене рішення не стосується ще п’яти проєктів, які вже схвалені та будуються і додадуть ще 63 млн тонн потужності до 2028 року.

Отже, це рішення не вплине на прогноз щодо експорту СПГ зі США до 2028 року і не матиме коротко- та середньострокового впливу на безпеку постачань до ЄС. Понад те, є певні винятки, передбачені при виникненні надзвичайних ситуацій, що загрожуватимуть національній безпеці союзників, якщо споживання СПГ різко зросте.

Тим не менш прийняте рішення може вплинути на траєкторію та темпи зростання сектору й матиме потенціал для звуження ринку в довгостроковій перспективі в разі, якщо воно діятиме довго.

 

Наскільки тривалою буде дія рішення?

Міністерство енергетики США повинне здійснити перевірку впливу на навколишнє середовище, перегляд триватиме місяці, точної дати завершення немає, але однозначно рішення діятиме до виборів. Потім буде проведено відкриті громадські слухання, що також займе певний час. Білий дім дуже розпливчасто заявив про те, скільки часу знадобиться для виконання дослідження. Але ніхто не очікує повернення до ліцензування перед листопадовими виборами. Якщо ж Джо Байден програє Дональду Трампу в листопаді, то колишній президент уже пообіцяв відновити ліцензування у свій «перший день повернення». Це цілком зрозуміло, оскільки в числі ядерного електорату Трампа — не тільки нафтогазові магнати, а й працівники американського нафтогазу, а їх 5,6% від усієї кількості зайнятих у США. Погодьтеся, це немало, коли на результат виборів впливають лічені відсотки.

 

На кого спрямоване рішення?

Востаннє проєкти експорту СПГ переглядали 2018 року, а відтоді експортні потужності зросли втричі, і планується ще більше зростання завдяки проєктам, що мають бути завершені до 2030 року. Це збільшення експорту викликало протести екологів і молодіжних груп, які є частиною електоральної бази Байдена, тож головне завдання цього рішення — допомогти Байдену здобути підтримку молодих виборців у листопаді. Також це загравання з промисловцями неенергетичних секторів, частина яких, зокрема, в хімічній, сталеливарній галузях, харчовій промисловості та сільському господарстві, виступає проти необмеженого експорту американського СПГ, аргументуючи це підвищенням ризиків зростання цін на газ на внутрішньому ринку США.

 

До речі…

Торік США встановили рекорд з експорту природного газу у вигляді СПГ — 88,9 млн тонн, або 124,5 млрд кубометрів у регазифікованому вигляді. Для порівняння: навіть якщо повірити оновленим даним російського енергетичного віцепрем’єра Алєксандра Новака, то РФ минулого року загалом експортувала 99,6 млрд кубометрів газу, з яких на СПГ припало 45,4 млрд кубометрів. Це більш як двократне падіння порівняно з 2021 роком, коли експорт російського газу становив 206,8 млрд кубометрів. Головне — провідною газовою державою-експортером є США, а не Росія. Експорт газу зі США у скрапленому вигляді кардинально збільшився за останні вісім років, а торік Сполучені Штати випередили лідерів — Австралію та Катар — за експортом СПГ. А країна-експортер №2 після США — Норвегія, газовий експорт якої за 2023 рік становив щонайменше 122 млрд кубометрів.

 

Кого конкретно у США зачепить рішення Байдена?

Нижче наведено список компаній, на які потенційно може вплинути оголошене призупинення видачі нових дозволів на експорт:

Commonwealth LNG — з листопада 2022 року чекає на схвалення свого експортного СПГ-об’єкта потужністю 9,3 млн тонн на рік у Камероні, штат Луїзіана. Компанія досягла домовленостей лише про 50% потужностей і планувала прийняти остаточне інвестиційне рішення цього року;

Sempra LNG LLC — 3-тя і 4-та лінії СПГ здатні виробляти до 13,5 млн тонн на рік, заявку на дозвіл від Міністерства енергетики подано у вересні 2023 року. 2-га лінія об’єкта являє собою розширення першої фази, що вже введена в експлуатацію, штат Техас;

Energy Transfer — повторно подала заявку на отримання дозволу на експорт для свого заводу СПГ у Лейк-Чарльз, штат Луїзіана, після закінчення терміну дії початкового дозволу без завершення будівництва. У серпні 2023 року компанія подала заявку на отримання нової ліцензії;

— компанія Glenfarne Group Magnolia LNG, яка планує виробляти 8,8 млн тонн СПГ на заводі в Луїзіані, також повторно подала свій запит на дозвіл. Проєкт не просунувся.

Ще два проєкти СПГ очікують схвалення Федеральної комісії з регулювання енергетики США (FERC), яке має бути отримано до того, як Міністерство енергетики розгляне дозвіл на експорт. Найімовірніше, голосування FERC відбудеться в лютому. У разі схвалення FERC на ці проєкти також поширюватиметься мораторій на отримання дозволу на експорт.

 

Хто за? Хто проти?

Демократи та активісти кліматичних кампаній, як зазначалося вище, а також деякі сектори обробних галузей промисловості схвалили цей крок адміністрації США. Республіканці, виробники СПГ і зайняті в нафтогазовій промисловості в основному критикували. Відтак, немає сумнівів, що цей популістський крок спрямований на те, щоб зацікавити розмаїтих кліматичних та екологічних активістів у рік виборів, а також великих промислових споживачів енергоресурсів, які хочуть мати їх задешево.

 

Яким буде фактичний вплив у США?

У найближчій перспективі вплив буде незначним. За деяким оцінками, 17 проєктів, що очікують на затвердження, серед яких і перелічені вище компанії, відчують негайний вплив. Але вплив на постачання з діючих проєктів не буде відчутним до кінця десятиліття.

 

Який вплив на енергетичну безпеку ЄС?

Сполучені Штати залишаються безперечно провідним постачальником СПГ в ЄС. Доступні дані за другий квартал 2023 року показують, що на частку США припадає 46,4% від загального обсягу імпорту ЄС, за ними йдуть Росія (12,4), Катар (10,9), Алжир (9,9) і Нігерія (5,1%).

З діаграм Євростату видно, що у другому кварталі 2023-го Росія була другим за величиною постачальником СПГ до ЄС. Тут важливо зауважити, що в спину Росії дихає Катар і у третьому кварталі минулого року він потіснив Росію і став другим за величиною постачальником скрапленого газу.

ZN.UA

ZN.UA

Тобто час від часу друге місце розігрують між собою ці два постачальники. Але головне в тому, що рішення адміністрації США не впливає на поточні поставки в ЄС та Азію. Воно зачіпає сегмент експорту СПГ тільки після 2028 року. Причому у випадку, якщо в ЄС різко зросте споживання скрапленого газу, скажімо, внаслідок надзвичайної ситуації, то за таких обставин американці готові робити винятки.

Постає запитання: чи зможе Росія потенційно збільшити свою частку постачань на ринок ЄС за рахунок зменшення частки американців у разі, якщо заборона на нові ліцензії триватиме довго?

Метою агресивної «країни-бензоколонки» є отримання 20% світового ринку СПГ до 2035 року порівняно з приблизно 8% зараз. Новий завод зі скраплення газу в Арктиці, «Арктик СПГ-2», першу чергу якого показушно запустили 27 грудня 2023-го, мав би стати третім масштабним СПГ-проєктом Росії після «Сахалін-2» і «Ямал-СПГ». Постачань з нього ще не було, оскільки іноземні інвестори почали оголошувати форс-мажор через санкції.

Розташований на Гиданському півострові проєкт «Арктик СПГ-2» складатиметься з трьох черг виробництва СПГ, кожна потужністю 6,6 млн тонн на рік (загалом майже 20 млн тонн на рік, що еквівалентно 4% світового виробництва СПГ 2022 року). Запуск третьої лінії «Арктик СПГ-2», що запланований на 2026 рік, має допомогти збільшити потужності РФ з експорту СПГ на 60% від поточних обсягів. Але тут головним фактором буде ефективність санкційної політики США.

2 листопада 2023 року проєкт «Арктик СПГ-2» потрапив до санкційного списку США, після чого деякі іноземні акціонери, зокрема французька група TotalEnergies, оголосили форс-мажор і намір дотримуватися діючого режиму санкцій. Росіянам вдалось обійти санкції та доправити частину обладнання з Китаю для будівництва другої та третьої черг заводу, проте на нинішньому етапі через брак спеціалізованих суден посиленого льодового класу виникають певні труднощі: кому поставляти і чим поставляти.

Враховуючи санкційні проблеми росіян, доцільно поглянути, як справи у багаторічного СПГ-лідера — Катару. За даними Управління енергетичної інформації США, станом на квітень 2022 року Катар посідав третє місце в світі за обсягами експорту СПГ після Сполучених Штатів та Австралії. Після того як 2011 року його останнє підприємство зі скраплення природного газу було введено в експлуатацію, експортні потужності Катару досягли 74 млн тонн/рік СПГ, або майже 104 млрд кубометрів у регазифікованому вигляді. Потужність поступово зросте до 120 млн тонн/рік (168 млрд кубометрів), коли шість нових ліній зі скраплення, пов’язаних із проєктами розширення видобутку газу з Північного родовища в Перській затоці, будуть введені в комерційну експлуатацію починаючи з 2025-го. На цьому тлі газова «супердержава» Росія, яка відкотилася за обсягами газового експорту на показники пізньорадянського періоду середини 1980-х, виглядає жалюгідно порівняно з монархією піску і газу в Перській затоці.

Отже, призупинення видачі ліцензій у США не вплине на поточну картину з поставками СПГ в ЄС і є продуктом передвиборної американської кухні та популізму нинішньої адміністрації. Стосовно горизонту подій за 2028 рік, то більше шансів, що до того часу цю заборону вже буде скасовано. Якщо ж розглядати гіпотетичний варіант, що вона триватиме, то тут вікно можливостей відчиниться, радше, не перед росіянами (хоча ембарго на російський газ не було прийнято, але американські санкції проти російського СПГ-сектору все ж мають свій обмежуючий ефект), а перед катарцями, які мають суттєво збільшити виробничі потужності вже 2025 року.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Днів без поранених критично мало: Михайлова розповіла, скільки бійців померли після евакуації
24tv
2024-11-25T20:21:55Z
У Києві та низці областей оголосили повітряну тривогу через загрозу балістики
УкраинФорм
2024-11-25T19:58:08Z
Україну у грудні накриє потужний антициклон, - "Укргідрометцентр"
Комсомольская правда
2024-11-25T19:28:57Z
У трьох університетах викрили схеми для ухилянтів: "рішалам" загрожує 10 років за гратами
Политека
2024-11-25T19:25:17Z
Мороз і мокрий сніг очікуються в Україні
360ua.news
2024-11-25T19:24:44Z
Чи є загроза захоплення Куп'янська окупантами: у Генштабі відповіли
24tv
2024-11-25T19:21:34Z
"До Дніпропетровської області вже 6 км, оборона не готова": командир ошелешив заявою
GlavRed
2024-11-25T19:06:17Z
Затримання кримської журналістки Едіє Муслімової має ознаки насильницького зникнення,— аналітик КримSOS
Детектор М
2024-11-25T18:52:13Z
В Україні раптово зміниться погода: синоптик назвала дату потепління
GlavRed
2024-11-25T18:25:48Z
Загроза наступу РФ: Жорін сказав, чи може ворог дійти до Запоріжжя
GlavRed
2024-11-25T20:36:53Z
Стефанішина: Україна була готова до блокади кордону польськими фермерами
Европейская правда
2024-11-25T20:36:35Z
У Білому домі вперше підтвердили використання ATACMS для ударів по території Росії
24tv
2024-11-25T20:36:22Z
Німеччина усвідомлює воєнну загрозу з боку РФ - генерал Бундесверу
УкраинФорм
2024-11-25T20:36:20Z
Путін вдвічі підняв виплати росгвардійцям за участь у війні проти України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:33:33Z
Удари ATACMS по РФ та превентивна атака НАТО: головні новини України
GlavRed
2024-11-25T20:27:38Z
Цікава гра спецслужб: ATACMS можуть бити не тільки по Курщині - Снєгирьов
GlavRed
2024-11-25T20:27:06Z
В Європі знову заговорили про відправлення військ до України: кого насправді можуть направити
24tv
2024-11-25T20:27:04Z
Європа повинна збільшити зусилля для військової допомоги Україні - міністр оборони Польщі
УкраинФорм
2024-11-25T20:21:57Z
Максим Галкін публічно принизив путініста Філіпа Кіркорова - подробиці
GlavRed
2024-11-25T20:31:07Z
Колишній чоловік Ані Лорак показав свою нову супутницю - який вона має вигляд
GlavRed
2024-11-25T20:27:36Z
Головні тренди новорічних суконь 2025
360ua.news
2024-11-25T20:15:50Z
"Раз на рік звітуватиму": Віра Брежнєва зізналася, як часто 40-річним хочеться сексу
Знай
2024-11-25T19:51:38Z
5 топових детективних серіалів, які можна подивитися на Netflix
24tv
2024-11-25T19:51:06Z
Світлана Тарабарова довела до сліз відео, як її однорічна донька вимовляє перше слово
TSN
2024-11-25T19:33:29Z
Женя Галич зізнався, що ходив на побачення з двома дівчатами: "Це було дуже незручно"
24tv
2024-11-25T19:30:14Z
Джамала назвала найбожевільніший вчинок, який зробила останнім часом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T19:30:06Z
"Гнобили мене": донька зрадниці Ані Лорак публічно розповіла моторошну правду
GlavRed
2024-11-25T19:25:33Z
Ось 12 найпоширеніших нічних жахів дорослих і що вони означають
24tv
2024-11-25T20:27:06Z
Наскільки шкідливо їсти вночі: результати останнього дослідження
24tv
2024-11-25T20:06:07Z
«Будуємо першу в Україні підземну лікарню для 2000 пацієнтів», — Синєгубов
Мій Харків
2024-11-25T19:37:13Z
Венерологиня попередила про надскладні наслідки невиявленого сифілісу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T19:00:23Z
Україна та Данія підписали угоду в сфері охорони здоров’я
УкраинФорм
2024-11-25T18:01:36Z
Названо ягоду, яка лікує абсолютно все
AgroNews
2024-11-25T17:37:52Z
В Україні презентували першу версію мапи реабілітаційних закладів - Мінреінтеграції
УкраинФорм
2024-11-25T17:36:00Z
В Україні посилять контроль над психіатричними оглядами: що зміниться
24tv
2024-11-25T16:45:18Z
Як зробити так, щоб взуття не промокало: корисні поради для зимової пори
GlavRed
2024-11-25T15:27:08Z
Чемпіонат України з вільної боротьби: юний спортсмен з Львівщини виборов перше місце
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:30:43Z
Роналду розриває в Лізі чемпіонів: відео розкішного дубля португальця
24tv
2024-11-25T20:27:17Z
Аморім — після свого дебюту в МЮ: Мої гравці занадто багато думали під час гри
Football.ua
2024-11-25T20:01:29Z
6:0 від Шахтаря, осічка Ротаня та дивне пенальті для Руха: як виглядає таблиця УПЛ після 14 туру
24tv
2024-11-25T19:51:36Z
ПСВ – Шахтар: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-25T19:27:31Z
Полісся у більшості уникнуло домашньої поразки від Зорі
24tv
2024-11-25T18:51:02Z
"М'яка дупа": чемпіон світу WBC порадив Ломаченку покинути бокс
24tv
2024-11-25T18:42:03Z
УПЛ: «Полісся» уникло поразки від «Зорі» у Житомирі
УкраинФорм
2024-11-25T18:12:48Z
Саккі: У деяких матчах Леау сильний, в інших непомітний
Football.ua
2024-11-25T18:09:43Z
Скільки ракет ATACMS треба для потужної "бавовни" – експерт підрахував
TSN
2024-11-25T20:36:45Z
"Через їхню безпеку": Олена Зеленська зізналася, де перебувають її діти
GlavRed
2024-11-25T20:27:47Z
Палатний: "Українська команда" передала FPV-дрони підрозділу ССО "Рейнджер"
Знай
2024-11-25T20:21:33Z
Рік Зеленої Дерев'яної Змії: астрологиня розповіла, що на нас чекає у 2025-му
TSN
2024-11-25T20:21:14Z
Україну атакують ударні БПлА: куди летять "шахеди"
TSN
2024-11-25T20:09:30Z
Німеччина готує «бункерний план»: укриття порахують і модернізують
УкраинФорм
2024-11-25T20:03:07Z
Діти можуть залишитися без спадщини: названо ситуації, в яких це відбувається
Политека
2024-11-25T20:00:16Z
Зміна місця служби: військові отримуватимуть в «Армія+» номери наказів про переведення
УкраинФорм
2024-11-25T19:27:15Z
Умєров: Розраховуємо на ініціативу партнерів в оснащенні наших бригад і батальйонів
УкраинФорм
2024-11-25T19:22:35Z
ДТЕК поновив графіки відключень світла у 4 регіонах України
Хвиля
2024-11-25T20:21:05Z
Вартість яєць продовжує невпинно зростати: яка ситуація на ринку України
24tv
2024-11-25T20:03:01Z
В обмінниках зміниться курс долара: чого чекати українцям до 1 грудня
GlavRed
2024-11-25T19:25:24Z
Reuters: Австрія конфіскувала російський газ на 230 млн євро
Европейская правда
2024-11-25T19:16:44Z
Ціни на моркву в Україні продовжують падати: аналітики назвали вартість та пояснили тенденцію
Политека
2024-11-25T19:00:25Z
В Україні стрімко зростають ціни на овочі: як змінилася вартість огірків та помідорів наприкінці осені
Хвиля
2024-11-25T18:39:19Z
В грудні "Укрпошта" почне виплачувати українцям по 1000 гривень: кого це стосується
Фокус
2024-11-25T18:25:02Z
Польські аграрії погрожують заблокувати всі пункти пропуску на кордоні з Україною
УкраинФорм
2024-11-25T17:57:35Z
Не тільки сонце та вітер: які ще альтернативні джерела енергії можна використовувати вдома
Фокус
2024-11-25T17:48:58Z
Поблизу Греції затонуло судно з мігрантами, загинули шестеро дітей і двоє дорослих
УкраинФорм
2024-11-25T19:06:06Z
В Сумах затримали диверсанта, що вчиняв підпали на замовлення російських спецслужб
InternetUA
2024-11-25T18:39:17Z
В Таїланді 300 розлючених мавп увірвались до поліцейського відділку
24tv
2024-11-25T18:21:16Z
У Києві суд відпустив на волю двох пенсіонерів, які напали на волонтера через українську мову
Комсомольская правда
2024-11-25T18:15:37Z
Пекельний автопром: на заводі Tesla стався «витік токсинів» через несправні двері печі, персонал працював у тумані та за +38°C, — ЗМІ
ITC
2024-11-25T17:52:50Z
У промзоні Москви загорівся склад із фреоном - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-25T17:39:41Z
Працівники одеського ТЦК на блокпостах вимагали гроші у чоловіків
1News
2024-11-25T17:25:07Z
У Запоріжжі викрито лікарів, які за хабарі забезпечували оформлення фейкової інвалідності ухилянтам
Украина Криминальная
2024-11-25T17:01:54Z
Львівські медики врятували батька шістьох дітей, який ледь не помер через забій ноги
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T17:00:31Z
Важливе правило етикету: яку кількість квітів дарувати не можна - точна відповідь
GlavRed
2024-11-25T20:27:35Z
Сіль чи пісок: чим найкраще посипати доріжки для безпеки взимку
24tv
2024-11-25T19:57:46Z
Небезпечний дитячий одяг з'явився на Temu: токсичність перевищила норму у сотні разів
InternetUA
2024-11-25T19:49:55Z
Сомельє назвав ідеальну закуску для коньяку: що відомо про золоте правило "3К"
GlavRed
2024-11-25T19:25:59Z
У кого зі знаків зодіаку в грудні кардинально зміниться життя: перевіряйте список
24tv
2024-11-25T19:06:09Z
П'ятизірковий готель Bristol Hotel 5 * Odesa: вікенд у серці Одеси із розкішшю історії та смаку
Вива
2024-11-25T18:54:30Z
Не потрібно чекати кілька годин: найшвидший спосіб розморозити м'ясо
24tv
2024-11-25T18:30:44Z
Що зробити, щоб кіт не ліз на ялинку: експерти поділились легким рішенням
GlavRed
2024-11-25T18:25:22Z
Пальне з гнилих водоростей може врятувати екологію та цілу країну: як саме
24tv
2024-11-25T18:24:04Z
NVIDIA GeForce RTX 50xx першими отримають пам’ять GDDR7, — інсайдер
ITC
2024-11-25T20:22:27Z
Як стерти всі дані та відновити заводські налаштування на Macbook: інструкція
InternetUA
2024-11-25T20:13:57Z
На рендерах показали дизайн Samsung Galaxy A56 з новою камерою
InternetUA
2024-11-25T19:31:27Z
Лотерея як розвага: Як грати для задоволення, а не задля виграшу
iPress
2024-11-25T19:16:02Z
У космосі знайдено перший "зигзаг Ейнштейна": чому це важливо для людства та науки
24tv
2024-11-25T19:06:53Z
Американські розробники представили новітню кінетичну антидронову систему
InternetUA
2024-11-25T18:43:17Z
Учені не змогли вберегти зразки астероїда Рюгу від забруднення земними бактеріями
24tv
2024-11-25T18:06:51Z
Шахраї маскуються під UNICEF для крадіжки даних українців
InternetUA
2024-11-25T17:55:02Z
Зміна клімату посилила силу ураганів
Portaltele
2024-11-25T17:52:49Z
Mercedes-Benz W124 виповнилося 40 років
AutoCentre
2024-11-25T20:16:40Z
Розпочалися випробування першого у світі колісного навантажувача на водні
AutoCentre
2024-11-25T19:22:04Z
Tesla лідирує серед брендів за кількістю смертельних аварій
360ua.news
2024-11-25T18:33:47Z
Cтав відомий найекономічніший електричний фургон 2024 року
AutoCentre
2024-11-25T17:46:28Z
Представлено новий Chevrolet Aveo
Portaltele
2024-11-25T16:52:39Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z
Kia EV9 GT 2025: Електричний сімейний автомобіль зі спортивним характером та потужністю понад 500 к.с
ITC
2024-11-25T15:16:34Z
Автомобілі Chery продаватимуть під відродженим брендом Ebro
AutoCentre
2024-11-25T15:07:19Z