Потоплення російського ВДК Цезар Куніков створює передумови для стратегічних проблем Росії, оскільки знищення усіх російських великих десантних кораблів може ускладнити логістику ворога.
Зі свого боку стало відомо, що по ВДК було завдано ударів п’ятьма дронами Magura, а сам російський корабель був завантажений і виконував перевезення вантажів.
Про це у коментарі Фактам ICTV розповів начальник ГУР МО Кирило Буданов та заступник директора українського Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.
Скільки ВДК РФ в Чорному морі
За даними з відкритих джерел, у складі Чорноморського флоту Росії було сім великих десантних кораблів станом на початок повномасштабної російсько-української війни.
Ще шість ВДК були перекинуті до Чорного моря з інших флотів, коли Росія нібито збиралась провести навчання напередодні вторгнення у лютому 2022 року.
Загалом, йдеться про наступні кораблі
- ВДК Ямал;
- ВДК Азов;
- ВДК Орск;
- ВДК Ніколай Фільченков;
- ВДК Пьот Моргунов;
- ВДК Корольов;
- ВДК Калінінград;
- ВДК Георгій Побєдоносєц.
При цьому протягом повномасштабної війни було знищено чи пошкоджено ще п’ять російських ВДК.
- ВДК Саратов — знищено у березні 2022;
- ВДК Новочеркасск — знищений у грудні 2023;
- ВДК Цезарь Куников — знищений 14 лютого 2024;
- ВДК Оленегорский горняк — пошкоджений у серпні 2023;
- ВДК Мінськ — пошкоджений у вересні 2023.
Інфографіка: Факти ICTV
За словами Самуся, українській розвідці відомо не лише про те, скільки росіяни мають кораблів у Чорному морі, але й те “скільки у кожного матроса в кишені грошей”.
– Що було зрозуміло, Чорноморський флот колись був поділений між Україною та Росією. І бази, які використовувались радянським ЧФ, потім використовувались українськими ВМС. Потім, коли була окупація, то звісно, що повна інформація про кораблі, склад і подібні речі – всі ці дані залишились і наша розвідка знає це достеменно. І скільки конкретно кораблів (має Росія, – Ред.), звісно що відомо, – каже він.
Як використовуються ВДК РФ під час війни
Після того, як на початку повномасштабного вторгнення задум росіян висадити свій десант на узбережжі Одеси та окупувати ще одне українське місто провалився, ВДК, фактично, дрейфували в Чорному морі та стримували пересування України в акваторії.
За словами Самуся, завданнями, які стояли і стоять перед російськими великими десантними кораблями залишаються:
- блокада українських територіальних вод;
- блокада навігації;
- і, за відповідних умов, все ж ще можуть висадити десант.
Військовий експерт додає, що, перш за все, ці кораблі призначені для висадки морського десанту. Водночас вони можуть використовуватись для перевезення і висадки, зокрема, техніки, зброї та боєприпасів.
– Ці кораблі є універсальними, вони можуть перевозити 10-12 танків і до 300 військовослужбовців морської піхоти. Це досить потужна одиниця флоту, – каже він.
Михайло Самусь додає, що російські ВДК активно використовувались для забезпечення логістики для армії РФ після тимчасового виведення з ладу Кримського мосту.
– Ці кораблі забезпечували, зокрема, і логістику Чорноморського флоту і взагалі окупаційного контингенту, – каже він.
Водночас знищення таких кораблів має стратегічний характер для України, оскільки у разі виведення з ладу усіх подібних ВДК РФ у Чорному морі, а також виведення з ладу Кримського мосту, може статись суттєве ускладнення для окупантів у питанні забезпечення російських сил, а також, наприклад, евакуації особового складу.
На думку Самуся, пожежа та вибухи на кораблі Цезар Куніков можуть бути пов’язані із перевезенням на ВДК саме боєприпасів чи техніки.
Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов у коментарі Фактам ICTV, корабель був завантажений і віз вантаж з Новоросійська в Севастополь. Саме на переході по ВДК був завданий удар.
Буданов додає, що росіяни досі продовжують рятувальну операцію, хоча й не мають значних успіхів.
– Екіпаж складає 90 осіб. Скільки з них вдалося врятувати, то ми точну цифру зможе сказати трошки згодом, оскільки пошуково-рятувальна операція росіян все ще триває. Вони шукають вцілілих, як їм здається. Поки що результати не дуже, – каже Буданов.
Своєю чергою експерт Самусь має сумніви щодо того, що на ВДК Цезар Куніков могли перевозитись ударні безпілотники Shahed-131/136, оскільки для цього існує транспортний зв’язок через Кримський міст, а запускати їх безпосередньо з корабля – не є практичним, оскільки на кораблі немає для цього місця.
– У цього корабля всередині величезний танковий док, звідки і відбувається висадка десанту. А палуба в нього не така, як в авіаносця. З десантного корабля їх (БпЛА Shahed, – Ред.) недоцільно випускати, – каже Самусь.
Що означає для РФ знищення ВДК Цезар Куніков
Військовий експерт вказує, що кораблі типу ВДК Цезар Куніков випускались в Гданську, що в Польщі. Після цього ані Радянський Союз, ані Росія не випускала подібних суден.
– Все це унікальні машини, як, наприклад, (стратегічні бомбардувальники, – Ред.) Ту-22М3. Тобто все – знищили і забули. Тому і кажуть, що кожен знищений такий корабель – це втрата унікальних можливостей Росії. Ще через кілька подібних ударів, то Росія залишиться без десантних кораблів, що стане страшним стратегічним ударом, оскільки вони стягнули в Чорне море кораблі з інших флотів. Це вдарить ще й по інших флотах. Це дійсно для Росії проблема і втрата унікальних кораблів, – каже він.
При цьому Самусь додає, що перекинути жодні додаткові кораблі з інших флотів Росія не зможе, оскільки використовувати для цього суходіл не є можливим, як і перекидати їх вузькими каналами.
Військовий аналітик Майкл Кларк у коментарі Sky News заявив, що удар по російському десантному кораблю показує, що Росія “не може безпечно використовувати західну частину Чорного моря.
– Це хороший удар для українців і поганий для росіян, тому що він підкреслює той факт, що вони не можуть безпечно використовувати західну частину Чорного моря, – сказав він.
За його словами, тепер українці відчувають, що західна частина моря більш-менш належить їм, “що дуже важливо для збереження їхніх торговельних шляхів до Середземного моря”.
Водночас він додає, що це збільшує стратегічні важелі впливу України.
Що відомо про знищення ВДК Цезар Куніков
14 лютого українські військові оприлюднили кадри, на яких видно, що російський військовий корабель був атакований і потоплений кількома військово-морськими безпілотниками.
На кадрах, знятих щонайменше чотирма безпілотниками, видно, як безпілотники наближаються до Цезаря Кунікова, 112,5-метрового десантного корабля, що входить до складу Чорноморського флоту Росії.
Як згодом у коментарі Фактам ICTV підтвердив начальник ГУР МО Кирило Буданов, було застосовано п’ять безпілотників Magura.
На одному з фрагментів відео видно, як морський дрон впритул наближається до лівого борту судна. На наступному кадрі він наближається до того ж місця, і видно, що судно сильно пошкоджене і частково горить.
Масштаб пошкоджень стає зрозумілим з фрагменту відео, знятого з більшої відстані, на якому видно, що корабель охоплений полум’ям і сильно нахилився на лівий борт.
За даними Збройних сил України, операція була проведена Групою 13, спеціалізованим підрозділом Головного управління розвідки Міністерства оборони України.
Детальніше про затоплення ВДК Цезар Куніков – читайте на Фактах ICTV.