MY.UAНовини
У Києві перейменували бульвар Кольцова на честь правозахисника Миколи Руденка
У Києві перейменували бульвар Кольцова на честь правозахисника Миколи Руденка

У Києві перейменували бульвар Кольцова на честь правозахисника Миколи Руденка

Миколі Руденку пощастило жити й у незалежній Україні.

Бульвар у Святошинському районі Києва, в житловому масиві Микільська Борщагівка, який має довжині півтора кілометра, виник у 60-ті роки минулого століття. Він був частиною бульвару Жуля Верна.

Тривала забудова району, тож об’єднали ланцюжок вулиць і у 1967 році відбулось перейменування на честь французького письменника Ромена Роллана. Інтенсивна забудова бульвару почалась у 1969-му, вже за 12 років, у березні 1981 року відділили частину бульвару. Одна з частин зберегла назву Ромена Роллана, а іншій дали ім’я російського поета 19 століття Олексія Кольцова.

У червні 2022 року експертна група рекомендувала Київській міській раді перейменувати бульвар Кольцова та назвати його іменем українського письменника, засновника Української Гельсінської Групи, Героя України Миколи Руденка (1920-2004).

18 січня 2024 року на засідання Київради депутати проголосували за перейменування 29 топонімів столиці, серед них був й бульвар Кольцова.

Шлях пролягає від вулиці Івана Дзюби й вулиці Зодчих до проспекту Леся Курбаса.

Найближчі станції метро «Святошин», а також залізнична станція «Святошин».

Бульвар має жвавий рух громадського транспорту: ним курсують автобуси № 9, 23, 69, 90, а також трамваї № 1,2,3.

Російський поет 19 століття Олексій Кольцов, народився у 1809 році у родині купця, який торгував худобою, у місті вороніж. Він був поетом-самоучкою, якого підтримали відомі літературні критики того часу та майстри художнього слова. Пишуть, що у групі підтримки Олексія Кольцова був Віссаріон Бєлінський, Олександр Пушкін, Петро Вяземський, байкар Іван Крилов.

Кольцов описував народне життя селян, їх побут, злиття з природою. Серед збірок автора є й «Опыт малоросийской поэзии».

Помер поет у 33 роки, він хворів на туберкульоз та впав у тривалу депресію. Похований у воронежі, в росії. Там же є кілька пам’ятників Олексію Кольцову, був на його честь названий бульвар і у Києві.

Популярні новини зараз
За часів УПЦ (МП) на території Києво-Печерської лаври діяло близько 20 виробництв — гендиректор нацзаповідника Остапенко У Києві виставили на продаж державний завод з виробництва протезів У Києво-Печерській лаврі перебувають мощі святих та діячів, хто був проти існування України. Як таке можливо? У Києві з’явилась вулиця на честь бердянців братів Чибінєєвих
Показати ще

З 18 січня 2024 року топонім перейменовано на Бульвар Миколи Руденка.

Микола Руденко, український дисидент, письменник, філософ, економіст, народився у родині шахтаря 19 грудня 1920 року.

Голодомор припав на дитячі роки Миколи, сім’я врятувалися завдяки продуктовому пайку за загиблого батька.

«Так я й пішов у життя — від одного голоду до другого. Через десять років почався Голодомор 1932-1933 років, потім — блокадний ленінград, у якому я воював. Наступний — після війни, 1946-47-й рік. Так складалися моє дитинство і молодість», — згадував Микола Руденко.

Його батько загинув під час пожежі на шахті, коли хлопцеві ще не було й 7 років.

Школярем Руденко почав друкувати перші твори. У 1937 році отримав за літературну творчість 1-шу премію Наркомосу. Попри важке поранення, пройшов всю Другу світову війну. По її завершенню працював редактором журналу «Україна», секретарем парткому Спілки письменників України, активно друкувався.

Голос протесту Микола Руденко подав вперше у 1949 році — він заступився за вислану до Казахстану авторку роману «Людолови» Зінаїду Тулуб.

Згодом, після 20 з’їзду кпрс, де розвінчали «культ особистості» і оприлюднили та визнали злочини сталіна, він критично переосмислив теорію марксизму, а за кілька років відбулось його знайомство з Андрієм Сахаровим, академіком-правозахисником.

Він починає вивчати твори світових філософів та економістів і приходить до висновку, що марксизм веде країну не до прогресу, а до економічної руїни.

У 1960-1970 роках Микола Руденко під впливом подій в країні починає переосмислювати власне життя в «країні розвинутого соціалізму».

Рух шістдесятників, а згодом, на початку 70-х «великий покос», який влаштувало керівництво радянської України, посадивши у в’язниці тих, хто уособлював громадянську совість нації, дали поштовх новій діяльності Миколи Руденка.

Він писав листи до ЦК КПУ про вади та прорахунки в керівництві суспільно-політичним життям України, його твори поширювалися «самвидавом». З 1974 року влада починає утиски щодо Руденка: його виключають з Компартії та Спілки письменників, піддають психіатричній експертизі.

Влітку 1975 року Радянський Союз підписав із Європою Гельсінські угоди. Документ мав на меті вберегти світ від нового переділу кордонів. Заграючи із Заходом, окрім іншого, СРСР зобов’язувався захищати права і свободи людини.

Микола Руденко зблизився з радянською групою «Міжнародної амністії».

Українські дисиденти почали створювати Українську Гельсінську Групу. Вони, крім росіян, мали на меті й незалежність України.

До створення УГГ причетні письменники Микола Руденко та Олесь Бердник, юристи Іван Кандиба та Левко Лук’яненко, історик Микола Матусевич, інженер Мирослав Маринович, біологиня Оксана Мешко та мікробіологиня Надія Строката, учитель Олекса Тихий і генерал у відставці Петро Григоренко.

Подружжя дисидентів Миколи та Раїси Руденків.

Третя дружина Миколи Руденка, Раїса Опанасівна, була його другом та однодумцем.

Вона передруковувала його рукописи, допомагала їх редагувати та розвозила по Україні, де добрі люди переховували їх від КДБ понад два десятиліття, ризикуючи бути заарештованими.

«Власне, якби моя дружина Раїса не заснувала гнізда-криївки по всій Україні, в мене майже нічого не збереглося б із періоду мого дисидентства» — писав він пізніше (Руденко М. «Найбільше диво — життя: Спогади»)

Обом довелось покинути місця роботи, Миколі Даниловичу — у журналі, пані Раїсі — у відділі кадрів, яким вона керувала. Він став працювати сторожем, а вона — лаборанткою водозабору у котельні поруч з будинком.

«Микола Данилович Руденко, добре розуміючи, що ризикує волею та й власне життям, стає засновником і першим головою Української групи сприяння виконанню Гельсінських угод (скорочено — УГГ) — організації, діяльність якої відіграла історичну роль у розхитуванні радянського режиму та викритті на міжнародному рівні колоніального характеру СРСР. Віддана дружина Раїса Опанасівна стає підпільним секретарем Групи. Вона друкує та розмножує, складені чоловіком проекти перших документів Групи — „Декларацію про створення Української громадської групи сприяння виконанню гельсінських угод та списки політв’язнів“, „Меморандуму № 1“, „Меморандум № 2“, „Кредо єдності“ та інші документи, в яких політика СРСР щодо України визначалася як геноцид, піклується про надійне переховування документів на випадок трусів», — описують цей період життя родини Руденків у Національній бібліотеці ім.В.Вернадського.

Микола і Раїса Руденко з генералом Петром Григоренком та його дружиною — Зінаїдою. с. Конча-Заспа. 1976 р. Фото: НБУВ

Дослідники пишуть, що за місяць до створення УГГ кадебешні «шукачі» ніби-то знайшли у квартирах письменників, вчених та правозахисників те, за що їх піддали судилищам.

У Тихого знайшли зброю, у Бердника ніби-то порнографію, а у Руденка… долари.

9 листопада 1976 року в Москві на квартирі Олександра Гінзбурга перед зарубіжними журналістами Микола Руденко офіційно оголосив про створення Української Гельсінської групи.

Дослідники з НБУВ акцентують на історичній важливості цієї події:

«Уперше за десятиліття тотальних репресій світ почув голоси кращих представників української інтелігенції, які заговорили про безправ’я власного народу».

У січні-березні 1976 письменник, правозахисник був підданий психіатричній експертизі.

У 1976 році Микола Руденко, у психоневрологічному госпіталі, написав поему «Хрест». У ній він описав голодне й напівмертве українське село 1933 року: агонію людей, канібалізм, плач голодних дітей, фарисейство влади.

Учасник Другої світової війни, під час якої отримав важке поранення, член Спілки письменників України та кпрс, був виключений з партії та репресований за правозахисну діяльність та «антирадянську пропаганду».

5 лютого 1977 року його заарештували. Суд відбувався на Донеччині, у Дружківці.

Вирок був — 7 років таборів суворого режиму та 5 років заслання.

Раїса Опанасівна тимчасом продовжувала діяльність: вона зверталась до урядів демократичних країн про звільнення репресованих правозахисників.

Група впродовж січня — квітня 1977 року підготувала та поширила десять Меморандумів про переслідування громадян за інакомислення, направила їх урядам демократичних країн.

В Конгресі США створюється спеціальна комісія по захисту демократичних свобод. У 1976 році в Польщі почав діяти Комітет захисту робітників, в 1977 році у Чехословаччині — група «Хартія-77».

«В Українській групі сприяння виконанню Гельсінських угод, членами якої подружжя Руденків залишалося і в таборах, і в засланні, за весь час її існування перебувала 41 особа. 39 з них були ув’язнені в тюрмах, таборах, піддавалися примусовому лікуванню в психіатричних лікарнях. Четверо — Олекса Тихий, Юрій Литвин, Валерій Марченко, Василь Стус — загинули в неволі», — пишуть дослідники у статтії «Раїса Опанасівна Руденко — українська журналістка, правозахисниця, дисидентка».

Попри обшуки кдбешниів, попри те, що від неї відвернулись практично всі знайомі, крім родин дисидентів, Раїса Опанасівна продовжувала діяльність. Про сміливість цієї жіник говорить її вчинок.

9 травня 1978 року провела демонстрацію біля Бібліотеки ім. Леніна в Москві з гаслом «Звільніть мого чоловіка, інваліда війни М. Руденка!» (Міжнародний біографічний словник дисидентів країн Центральної та Східної Європи й колишнього СРСР).

19 грудня 1980 року в Мордовському таборі № 385/3-5 письменник Микола Руденко проголосив безтермінове голодування, проти знущань та відсутності медичної допомоги.

А 25 грудня, Раїса Опанасівна, звертається до генсека бренжнєва з відкритим листом, намагаючись не допустити злочинної розправи над поетом, публікує його в газеті «Свобода».

14 квітня 1981 року Раїсу Опанасівну арештували, за те, що вона «проводила антирадяньску агітацію та пропаганду» і хотіла підірвати основи радянської влади.

В результаті — вона отримує 5 років виправно-трудової колонії суворого режиму та 5 років заслання. Українські кадебешники зібрали на неї 12 томів карної справи, щоби довести злочинну діяльність у «розхитуванні радянського державного устрою».

У жовтні 1987 року під тиском світової громадськості Миколі та Раїсі Руденкам скоротили термін заслання, але повернутися в Україну не дозволили.

У грудні 1987 йому із дружиною було дозволено виїхати за кордон. У вересні 1990 подружжя повернулося в Україну, поновлене в громадянстві та в 1991 реабілітоване.

У 1993 Руденко отримав Державну премію України ім. Т.Шевченка.

Микола Данилович Руденко — дійсний член Української Вільної Академії наук (Нью-Йорк), почесний член Французької та Японської секції ПЕН-клубу, член Українського ПЕН-клубу; лауреат премії імені Володимира Винниченка Українського фонду культури, Національної премії України імені Т.Г. Шевченка, премії Російського фізичного товариства; нагороджений званням «Героя України», орденами Червоної зірки, Великої Вітчизняної війни І-го ступеня та сімома військовими медалями, орденом «За заслуги» ІІІ ступеня, відзнакою «Українець року» Філадельфійського науково-освітнього центру.

До слова, на малій батьківщині Микола Руденка гімназію у Біліївці назвали його іменем. Нині це тимчасово окупована територія, так звана «лнр».

Микола Руденко пішов у засвіти 1 квітня 2004 року.

У 2019 році Раїса Опанасівна передала архівну спадщину чоловіка на постійне зберігання до скарбниці духовного надбання української нації — Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського

3 жовтня 2020 року Раїса Опанасівна після невдалої нейрохірургічної операції відійшла в інші світи.

Київ – Він народився на Донбасі, воював з гітлерівським нацизмом, писав вірші й фантастику, він відмовився зводити наклепи на невинуватих, його перестали друкувати та взяли під нагляд. Микола Руденко, співзасновник Української Гельсінської групи, письменник-фантаст, правозахисник і дисидент. Його доля розбиває усі стереотипи кремлівської пропаганди.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Міс Всесвіт 2024" стала 20-річна танцівниця з Данії
Комсомольская правда
2024-11-17T04:27:24Z
Оля Цибульська скасувала концерт через мобілізацію її музикантів на Рівненщині
Комсомольская правда
2024-11-16T20:42:17Z
"Прокляте селфі на Оскарі": як склалися долі Анджеліни Джолі, Бреда Пітта, Меріл Стріп та інших після 2014 року
Фокус
2024-11-16T20:27:53Z
Дитяче Євробачення-2024: яке місце посів Артем Котенко з України
24tv
2024-11-16T20:27:52Z
Цікавий вечір гарантовано: 4 фільми та серіали про радіо й телебачення
24tv
2024-11-16T20:00:23Z
Гарячий і рельєфний Бекхем схвилював шанувальниць фото в сауні
GlavRed
2024-11-16T19:27:01Z
На «Дитячому Євробаченні 2024» перемогла Грузія. Україна — на третьому місці
Детектор М
2024-11-16T19:25:01Z
Грузія перемогла на Дитячому Євробаченні-2024
24tv
2024-11-16T19:00:01Z
Дитяче Євробачення 2024: онлайн-трансляція
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T18:00:13Z
Повалення, в'язниця та смерть: з'явився несподіваний сценарій падіння режиму Путіна
GlavRed
2024-11-17T04:27:20Z
З акваторії Чорного моря ворог запустив «Калібри», у більшості областей - повітряна тривога
УкраинФорм
2024-11-17T04:18:23Z
Ілон Маск пообіцяв "знайти та знищити" тих, хто повʼязує його з Росією
TSN
2024-11-17T04:03:47Z
Китай може дозволити Москві використати ядерну зброю: журналіст назвав умови
TSN
2024-11-17T04:03:42Z
Світу пояснили, як злочини Путіна проти Сирії стали прелюдією до війни в Україні
Хвиля
2024-11-17T03:30:30Z
Глава українського МЗС обговорив із французьким колегою оборонне співробітництво
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T03:15:43Z
Україна узгодила з НАТО дії щодо фінального етапу створення спільного центру JATEC
УкраинФорм
2024-11-17T02:45:10Z
Шольц подзвонив Путіну з 2 причин
24tv
2024-11-17T02:36:35Z
У WP назвали ключову мету Путіна до початку переговорів із Україною
Хвиля
2024-11-17T02:30:01Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
5 продуктів для здорового та густого волосся: що треба їсти щодня
24tv
2024-11-16T22:18:49Z
Усього 5 хвилин у морозі: як холод зміцнює сон і знижує тривожність
24tv
2024-11-16T18:06:42Z
6 переваг сирого меду, які можуть підвищити імунітет цієї зими
Фокус
2024-11-16T18:00:58Z
Ціни на ліки мають бути доступними для українців, – Юлія Тимошенко
TSN
2024-11-16T17:51:57Z
Коли краще снідати: час прийому їжі може вплинути на здоров'я
24tv
2024-11-16T16:36:21Z
Одна з важливих причин, чому зимою не несуться кури: про це часто забувають
TSN
2024-11-16T15:48:32Z
Знайдено простий спосіб збільшити тривалість життя щонайменше на 5 років: що потрібно робити
Фокус
2024-11-16T14:51:53Z
Фізичні вправи сприяють зростанню нейронів завдяки м’язовим сигналам
Portaltele
2024-11-16T13:52:54Z
Стартує конкурс для невеликих виробників СИЛА АГРОЗМІН
AgroPortal
2024-11-17T04:30:34Z
Гроші на дрова та субсидії для боржників: як отримати допомогу на холодний період
Знай
2024-11-17T04:06:10Z
До 100 гривень за пачку масла: чому виробники продуктів закладають "запас" у ціни
Хвиля
2024-11-17T04:00:24Z
Стосується кожного: легендарний Баффет назвав інвестицію, яка завжди допоможе досягти успіху
24tv
2024-11-16T23:39:20Z
Схема «азербайджанського газу» втратила сенс: російський «Газпром» позбувся одного з двох постійних клієнтів
Украина Криминальная
2024-11-16T22:57:19Z
Найдорожча валюта світу: де долар коштує абсолютний мізер
24tv
2024-11-16T20:48:04Z
Бензоколонка Путіна на межі краху: російські НПЗ масово скорочують виробництво
Хвиля
2024-11-16T20:30:36Z
На сонячні та вітрові станції чекає серйозне випробування: експерт пояснив причину
24tv
2024-11-16T20:18:05Z
Корисний фрукт помітно здорожчав: вартість хурми зросла на третину
24tv
2024-11-16T20:00:33Z
Президентська тисяча: українцям обмежили перелік витрат – що заборонено
Знай
2024-11-17T04:36:57Z
Нових знань і можливостей: найкращі привітання з Днем студента 2024 у прозі та віршах
24tv
2024-11-17T04:33:15Z
Як сказати "попкорн" українською: лише одиниці знають правильну відповідь
GlavRed
2024-11-17T04:27:25Z
Яке сьогодні свято 17 листопада 2024 року: чому не можна одягати старий одяг
GlavRed
2024-11-17T04:27:13Z
ВМС Ірландії вивели з територіальних вод країни російський корабель-шпигун
УкраинФорм
2024-11-17T04:24:08Z
Київщина отримає з держбюджету додатково понад ₴390 мільйонів для забезпечення житлом родин ветеранів
УкраинФорм
2024-11-17T04:12:37Z
Військовий облік: що може загрожувати 16-річному юнаку, який на нього не стане
ZN UA
2024-11-17T04:03:33Z
З Днем працівників сільського господарства України: зворушливі привітання у картинках і словах
24tv
2024-11-17T04:00:54Z
Міжнародний день студента: привітання у прозі, віршах та яскравих листівках
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T04:00:27Z
Гороскоп на завтра 18 листопада: Терезам - гарний день, Водоліям - несподіваний дохід
GlavRed
2024-11-17T04:27:04Z
Приділяйте більше уваги собі: гороскоп на 17 листопада
24tv
2024-11-17T03:06:54Z
ChatGPT здивував вмінням створювати якісну поезію
InternetUA
2024-11-17T03:03:32Z
Доля підготувала дещо особливе: кого зі знаків Зодіаку чекає романтична зима
GlavRed
2024-11-17T00:27:26Z
Названо найкорисніші види риби, які треба їсти частіше: чим вони особливі
24tv
2024-11-17T00:00:27Z
День ангела 17 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-16T23:57:36Z
Як почистити дерев'яні ложки: жінка у Мережі показала дієвий лайфхак
GlavRed
2024-11-16T22:27:34Z
Не повторюйте ці помилки: ютубер запитав 70-річних, про що вони найбільше шкодують
24tv
2024-11-16T20:21:27Z
Спадний Місяць з 16 листопада 2024 року: що можна і не можна робити
Фокус
2024-11-16T19:30:52Z
Українські партизани провели диверсію на залізниці, щоб зірвати поставки зброї росіянам
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T04:18:26Z
Хмарно з проясненнями та без дощу: прогноз погоди на 17 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T04:00:39Z
Інститут вивчення війни розповів, як дрони допоможуть Україні виграти війну
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T03:42:02Z
Ворог продовжує тиснути та просувається на шести напрямках – карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T03:30:07Z
Їм потрібне водосховище: якою є ситуація біля Курахового
24tv
2024-11-17T03:27:01Z
У СБУ показали, як FPV-дрони зупинили ворожу піхоту, яка йшла на штурм
УкраинФорм
2024-11-17T03:18:08Z
Під Вовчанськом прикордонники уразили дронами позиції росіян та знищили військову техніку
УкраинФорм
2024-11-17T02:15:02Z
Росіяни запустили КАБ по Харкову: було чутно вибухи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T02:00:32Z
В Івано-Франківській області пролунали гучні вибухи - "шахеди" долетіли до західних регіонів України, гучно також у Чернігівській та Дніпропетровській областях
ZN UA
2024-11-17T01:49:39Z
Ліга націй УЄФА: Албанія і Чехія зіграли нічийний матч у групі збірної України
УкраинФорм
2024-11-16T23:57:44Z
Ліга націй: Нідерланди розібралися з Угорщиною після зупинки матчу
Football.ua
2024-11-16T23:57:43Z
Збірна Німеччини познущалася з боснійців та достроково виграла групу Ліги націй
TSN
2024-11-16T23:57:06Z
Ліга націй: Швеція обіграла Словаччину
Football.ua
2024-11-16T22:18:57Z
Ексдружина легенди Динамо запалила соціальні мережі пляжним образом: відверті фото дівчини
24tv
2024-11-16T22:18:04Z
Майк мав чудовий вигляд, – Льюїс розхвалив Тайсона попри поразку від блогера
24tv
2024-11-16T22:03:11Z
Україну влаштує лише перемога: всі розклади для команди Реброва перед останнім туром Ліги націй
24tv
2024-11-16T21:54:05Z
Ліга націй: Албанія та Чехія голів не забивали
Football.ua
2024-11-16T21:48:33Z
Ліга націй: дублі Вірца та Кляйндінста допомогли Німеччині розгромити Боснію і Герцеговину
Football.ua
2024-11-16T21:39:25Z
Вночі у Києві пролунали вибухи - ЗМІ
TSN
2024-11-17T04:03:58Z
Вибухи у Полтавській громаді: триває атака ударних БпЛА
24tv
2024-11-17T03:12:13Z
У повітря піднялися 7 бортів Ту-95мс
УкраинФорм
2024-11-17T02:09:34Z
Ворог атакував Харків КАБами: у місті пролунали вибухи
TSN
2024-11-17T02:00:50Z
На Одещині затримали 9 ухилянтів, які намагалися втекти до Молдови
Украина Криминальная
2024-11-17T00:36:47Z
Заарештували нападника, який взяв у заручники співробітників ресторану під Парижем
УкраинФорм
2024-11-17T00:33:27Z
Українця засудили до 7 років позбавлення волі за шахрайство
InternetUA
2024-11-17T00:19:26Z
На Вінниччині шахрай ошукав військового на 100 000 гривень
Украина Криминальная
2024-11-16T23:45:34Z
На Вінниччині пролунали вибухи, Україну атакують "шахеди", нова група дронів зайшла через Сумщину
ZN UA
2024-11-16T23:15:35Z
Не Самсунг і не Айфон: назван "найживучіший" смартфон 2024 року
Хвиля
2024-11-17T04:45:33Z
Український стартап навігаційних систем отримав $2,7 млн інвестицій
InternetUA
2024-11-17T04:03:28Z
Програма ChatGPT для Windows тепер доступна всім користувачам
InternetUA
2024-11-17T02:01:53Z
Кота знайдуть не всі: складна головоломка загнала у глухий кут користувачів соцмереж
GlavRed
2024-11-17T01:27:08Z
Google використовує штучний інтелект для боротьби з шахраями
InternetUA
2024-11-17T00:01:28Z
Останній звіт Пентагону розкриває сотні нових спостережень НЛО
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T23:21:53Z
Цей танець під трек 70-х зможуть повторити всі: що нового віруситься у тіктоці
24tv
2024-11-16T22:03:03Z
Apple оголосила про завершення підтримки двох культових моделей iPhone
InternetUA
2024-11-16T22:00:50Z
"Бермудський трикутник" на Алясці: чим цікавий штат, де бачать НЛО та зникають люди
Фокус
2024-11-16T21:36:27Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z