MY.UAНовини
У Києві перейменували бульвар Кольцова на честь правозахисника Миколи Руденка
У Києві перейменували бульвар Кольцова на честь правозахисника Миколи Руденка

У Києві перейменували бульвар Кольцова на честь правозахисника Миколи Руденка

Миколі Руденку пощастило жити й у незалежній Україні.

Бульвар у Святошинському районі Києва, в житловому масиві Микільська Борщагівка, який має довжині півтора кілометра, виник у 60-ті роки минулого століття. Він був частиною бульвару Жуля Верна.

Тривала забудова району, тож об’єднали ланцюжок вулиць і у 1967 році відбулось перейменування на честь французького письменника Ромена Роллана. Інтенсивна забудова бульвару почалась у 1969-му, вже за 12 років, у березні 1981 року відділили частину бульвару. Одна з частин зберегла назву Ромена Роллана, а іншій дали ім’я російського поета 19 століття Олексія Кольцова.

У червні 2022 року експертна група рекомендувала Київській міській раді перейменувати бульвар Кольцова та назвати його іменем українського письменника, засновника Української Гельсінської Групи, Героя України Миколи Руденка (1920-2004).

18 січня 2024 року на засідання Київради депутати проголосували за перейменування 29 топонімів столиці, серед них був й бульвар Кольцова.

Шлях пролягає від вулиці Івана Дзюби й вулиці Зодчих до проспекту Леся Курбаса.

Найближчі станції метро «Святошин», а також залізнична станція «Святошин».

Бульвар має жвавий рух громадського транспорту: ним курсують автобуси № 9, 23, 69, 90, а також трамваї № 1,2,3.

Російський поет 19 століття Олексій Кольцов, народився у 1809 році у родині купця, який торгував худобою, у місті вороніж. Він був поетом-самоучкою, якого підтримали відомі літературні критики того часу та майстри художнього слова. Пишуть, що у групі підтримки Олексія Кольцова був Віссаріон Бєлінський, Олександр Пушкін, Петро Вяземський, байкар Іван Крилов.

Кольцов описував народне життя селян, їх побут, злиття з природою. Серед збірок автора є й «Опыт малоросийской поэзии».

Помер поет у 33 роки, він хворів на туберкульоз та впав у тривалу депресію. Похований у воронежі, в росії. Там же є кілька пам’ятників Олексію Кольцову, був на його честь названий бульвар і у Києві.

Популярні новини зараз
За часів УПЦ (МП) на території Києво-Печерської лаври діяло близько 20 виробництв — гендиректор нацзаповідника Остапенко У Києві виставили на продаж державний завод з виробництва протезів У Києво-Печерській лаврі перебувають мощі святих та діячів, хто був проти існування України. Як таке можливо? У Києві з’явилась вулиця на честь бердянців братів Чибінєєвих
Показати ще

З 18 січня 2024 року топонім перейменовано на Бульвар Миколи Руденка.

Микола Руденко, український дисидент, письменник, філософ, економіст, народився у родині шахтаря 19 грудня 1920 року.

Голодомор припав на дитячі роки Миколи, сім’я врятувалися завдяки продуктовому пайку за загиблого батька.

«Так я й пішов у життя — від одного голоду до другого. Через десять років почався Голодомор 1932-1933 років, потім — блокадний ленінград, у якому я воював. Наступний — після війни, 1946-47-й рік. Так складалися моє дитинство і молодість», — згадував Микола Руденко.

Його батько загинув під час пожежі на шахті, коли хлопцеві ще не було й 7 років.

Школярем Руденко почав друкувати перші твори. У 1937 році отримав за літературну творчість 1-шу премію Наркомосу. Попри важке поранення, пройшов всю Другу світову війну. По її завершенню працював редактором журналу «Україна», секретарем парткому Спілки письменників України, активно друкувався.

Голос протесту Микола Руденко подав вперше у 1949 році — він заступився за вислану до Казахстану авторку роману «Людолови» Зінаїду Тулуб.

Згодом, після 20 з’їзду кпрс, де розвінчали «культ особистості» і оприлюднили та визнали злочини сталіна, він критично переосмислив теорію марксизму, а за кілька років відбулось його знайомство з Андрієм Сахаровим, академіком-правозахисником.

Він починає вивчати твори світових філософів та економістів і приходить до висновку, що марксизм веде країну не до прогресу, а до економічної руїни.

У 1960-1970 роках Микола Руденко під впливом подій в країні починає переосмислювати власне життя в «країні розвинутого соціалізму».

Рух шістдесятників, а згодом, на початку 70-х «великий покос», який влаштувало керівництво радянської України, посадивши у в’язниці тих, хто уособлював громадянську совість нації, дали поштовх новій діяльності Миколи Руденка.

Він писав листи до ЦК КПУ про вади та прорахунки в керівництві суспільно-політичним життям України, його твори поширювалися «самвидавом». З 1974 року влада починає утиски щодо Руденка: його виключають з Компартії та Спілки письменників, піддають психіатричній експертизі.

Влітку 1975 року Радянський Союз підписав із Європою Гельсінські угоди. Документ мав на меті вберегти світ від нового переділу кордонів. Заграючи із Заходом, окрім іншого, СРСР зобов’язувався захищати права і свободи людини.

Микола Руденко зблизився з радянською групою «Міжнародної амністії».

Українські дисиденти почали створювати Українську Гельсінську Групу. Вони, крім росіян, мали на меті й незалежність України.

До створення УГГ причетні письменники Микола Руденко та Олесь Бердник, юристи Іван Кандиба та Левко Лук’яненко, історик Микола Матусевич, інженер Мирослав Маринович, біологиня Оксана Мешко та мікробіологиня Надія Строката, учитель Олекса Тихий і генерал у відставці Петро Григоренко.

Подружжя дисидентів Миколи та Раїси Руденків.

Третя дружина Миколи Руденка, Раїса Опанасівна, була його другом та однодумцем.

Вона передруковувала його рукописи, допомагала їх редагувати та розвозила по Україні, де добрі люди переховували їх від КДБ понад два десятиліття, ризикуючи бути заарештованими.

«Власне, якби моя дружина Раїса не заснувала гнізда-криївки по всій Україні, в мене майже нічого не збереглося б із періоду мого дисидентства» — писав він пізніше (Руденко М. «Найбільше диво — життя: Спогади»)

Обом довелось покинути місця роботи, Миколі Даниловичу — у журналі, пані Раїсі — у відділі кадрів, яким вона керувала. Він став працювати сторожем, а вона — лаборанткою водозабору у котельні поруч з будинком.

«Микола Данилович Руденко, добре розуміючи, що ризикує волею та й власне життям, стає засновником і першим головою Української групи сприяння виконанню Гельсінських угод (скорочено — УГГ) — організації, діяльність якої відіграла історичну роль у розхитуванні радянського режиму та викритті на міжнародному рівні колоніального характеру СРСР. Віддана дружина Раїса Опанасівна стає підпільним секретарем Групи. Вона друкує та розмножує, складені чоловіком проекти перших документів Групи — „Декларацію про створення Української громадської групи сприяння виконанню гельсінських угод та списки політв’язнів“, „Меморандуму № 1“, „Меморандум № 2“, „Кредо єдності“ та інші документи, в яких політика СРСР щодо України визначалася як геноцид, піклується про надійне переховування документів на випадок трусів», — описують цей період життя родини Руденків у Національній бібліотеці ім.В.Вернадського.

Микола і Раїса Руденко з генералом Петром Григоренком та його дружиною — Зінаїдою. с. Конча-Заспа. 1976 р. Фото: НБУВ

Дослідники пишуть, що за місяць до створення УГГ кадебешні «шукачі» ніби-то знайшли у квартирах письменників, вчених та правозахисників те, за що їх піддали судилищам.

У Тихого знайшли зброю, у Бердника ніби-то порнографію, а у Руденка… долари.

9 листопада 1976 року в Москві на квартирі Олександра Гінзбурга перед зарубіжними журналістами Микола Руденко офіційно оголосив про створення Української Гельсінської групи.

Дослідники з НБУВ акцентують на історичній важливості цієї події:

«Уперше за десятиліття тотальних репресій світ почув голоси кращих представників української інтелігенції, які заговорили про безправ’я власного народу».

У січні-березні 1976 письменник, правозахисник був підданий психіатричній експертизі.

У 1976 році Микола Руденко, у психоневрологічному госпіталі, написав поему «Хрест». У ній він описав голодне й напівмертве українське село 1933 року: агонію людей, канібалізм, плач голодних дітей, фарисейство влади.

Учасник Другої світової війни, під час якої отримав важке поранення, член Спілки письменників України та кпрс, був виключений з партії та репресований за правозахисну діяльність та «антирадянську пропаганду».

5 лютого 1977 року його заарештували. Суд відбувався на Донеччині, у Дружківці.

Вирок був — 7 років таборів суворого режиму та 5 років заслання.

Раїса Опанасівна тимчасом продовжувала діяльність: вона зверталась до урядів демократичних країн про звільнення репресованих правозахисників.

Група впродовж січня — квітня 1977 року підготувала та поширила десять Меморандумів про переслідування громадян за інакомислення, направила їх урядам демократичних країн.

В Конгресі США створюється спеціальна комісія по захисту демократичних свобод. У 1976 році в Польщі почав діяти Комітет захисту робітників, в 1977 році у Чехословаччині — група «Хартія-77».

«В Українській групі сприяння виконанню Гельсінських угод, членами якої подружжя Руденків залишалося і в таборах, і в засланні, за весь час її існування перебувала 41 особа. 39 з них були ув’язнені в тюрмах, таборах, піддавалися примусовому лікуванню в психіатричних лікарнях. Четверо — Олекса Тихий, Юрій Литвин, Валерій Марченко, Василь Стус — загинули в неволі», — пишуть дослідники у статтії «Раїса Опанасівна Руденко — українська журналістка, правозахисниця, дисидентка».

Попри обшуки кдбешниів, попри те, що від неї відвернулись практично всі знайомі, крім родин дисидентів, Раїса Опанасівна продовжувала діяльність. Про сміливість цієї жіник говорить її вчинок.

9 травня 1978 року провела демонстрацію біля Бібліотеки ім. Леніна в Москві з гаслом «Звільніть мого чоловіка, інваліда війни М. Руденка!» (Міжнародний біографічний словник дисидентів країн Центральної та Східної Європи й колишнього СРСР).

19 грудня 1980 року в Мордовському таборі № 385/3-5 письменник Микола Руденко проголосив безтермінове голодування, проти знущань та відсутності медичної допомоги.

А 25 грудня, Раїса Опанасівна, звертається до генсека бренжнєва з відкритим листом, намагаючись не допустити злочинної розправи над поетом, публікує його в газеті «Свобода».

14 квітня 1981 року Раїсу Опанасівну арештували, за те, що вона «проводила антирадяньску агітацію та пропаганду» і хотіла підірвати основи радянської влади.

В результаті — вона отримує 5 років виправно-трудової колонії суворого режиму та 5 років заслання. Українські кадебешники зібрали на неї 12 томів карної справи, щоби довести злочинну діяльність у «розхитуванні радянського державного устрою».

У жовтні 1987 року під тиском світової громадськості Миколі та Раїсі Руденкам скоротили термін заслання, але повернутися в Україну не дозволили.

У грудні 1987 йому із дружиною було дозволено виїхати за кордон. У вересні 1990 подружжя повернулося в Україну, поновлене в громадянстві та в 1991 реабілітоване.

У 1993 Руденко отримав Державну премію України ім. Т.Шевченка.

Микола Данилович Руденко — дійсний член Української Вільної Академії наук (Нью-Йорк), почесний член Французької та Японської секції ПЕН-клубу, член Українського ПЕН-клубу; лауреат премії імені Володимира Винниченка Українського фонду культури, Національної премії України імені Т.Г. Шевченка, премії Російського фізичного товариства; нагороджений званням «Героя України», орденами Червоної зірки, Великої Вітчизняної війни І-го ступеня та сімома військовими медалями, орденом «За заслуги» ІІІ ступеня, відзнакою «Українець року» Філадельфійського науково-освітнього центру.

До слова, на малій батьківщині Микола Руденка гімназію у Біліївці назвали його іменем. Нині це тимчасово окупована територія, так звана «лнр».

Микола Руденко пішов у засвіти 1 квітня 2004 року.

У 2019 році Раїса Опанасівна передала архівну спадщину чоловіка на постійне зберігання до скарбниці духовного надбання української нації — Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського

3 жовтня 2020 року Раїса Опанасівна після невдалої нейрохірургічної операції відійшла в інші світи.

Київ – Він народився на Донбасі, воював з гітлерівським нацизмом, писав вірші й фантастику, він відмовився зводити наклепи на невинуватих, його перестали друкувати та взяли під нагляд. Микола Руденко, співзасновник Української Гельсінської групи, письменник-фантаст, правозахисник і дисидент. Його доля розбиває усі стереотипи кремлівської пропаганди.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Активістки, які облили супом картину Ван Гога, отримали суворе покарання
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T17:22:37Z
Джонні Депп повернувся до образу капітана Джека Горобця
Фокус
2024-09-27T17:21:59Z
Померла Меггі Сміт з "Гаррі Поттера": як стала популярною, тяжкі хвороби й особисте життя
TSN
2024-09-27T16:54:26Z
Подивися на себе, кому ти нужний? Новий сезон «Міняю жінку» мститься токсичним чоловікам
Детектор М
2024-09-27T16:39:39Z
Картину Ван Гога продали на аукціоні у Гонконгу за понад $32 мільйони
УкраинФорм
2024-09-27T16:33:35Z
У Києві пройшла прем'єра створеного волонтером документального фільму «1% війни»
УкраинФорм
2024-09-27T16:31:48Z
На колінах: Лорак отримала обручку від свого йога-бойфренда
GlavRed
2024-09-27T16:27:56Z
Аль Пачіно, який сильно здав, відзначив день народження своєї молодої коханої
GlavRed
2024-09-27T16:27:55Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Ізраїль вдарив по штабу Хезболли в Бейруті
1News
2024-09-27T17:21:55Z
Якщо не зважати на агресію РФ проти України, подібні війни будуть по всьому світу - президент Словенії
УкраинФорм
2024-09-27T17:21:05Z
У Нью-Йорку розпочалася зустріч Зеленського з Трампом
УкраинФорм
2024-09-27T17:20:46Z
Трамп сказав, як потрібно завершити війну в Україні
TSN
2024-09-27T17:18:10Z
Мінюст США перекрив російську схему відмивання грошей через три криптобіржі
ITC
2024-09-27T17:13:25Z
Зеленський запросив Трампа в Україну: що той відповів
24tv
2024-09-27T17:12:41Z
"Дуже чітко й однозначно": Трамп згадав, як Зеленський врятував його від імпічменту
24tv
2024-09-27T17:06:31Z
Трамп переконує, що він "за справедливий мир" для України
Европейская правда
2024-09-27T17:02:13Z
Аналізи крові більше не в моді: хвороби виявлятимуть золотом – розробка вчених
Знай
2024-09-27T17:21:10Z
Коли призначатимуть медичний канабіс - МОЗ затвердило перелік хвороб і станів
УкраинФорм
2024-09-27T17:20:04Z
Ідеальний варіант курячого супу з каррі: експерт поділився власним рецептом страви
24tv
2024-09-27T17:12:14Z
Паштет із яловичої печінки: покроковий рецепт смачної та ситної намазки
Фокус
2024-09-27T16:42:18Z
Стало відомо, кому не варто їсти волоські горіхи
AgroNews
2024-09-27T16:22:38Z
«Штучну нирку» та хірургічний VAC-апарат військовому госпіталю Чернігова передали БФ «Надія» та фонд «Рідна країна» Миколи Томенка
Политека
2024-09-27T16:22:01Z
Благі наміри стали вироком: учені з'ясували, що ЕКЗ підвищує ризик проблем із серцем у дітей
Фокус
2024-09-27T16:15:48Z
Як захиститися від брудного повітря в місті
24tv
2024-09-27T15:48:44Z
Неочікувана комбінація: чи дійсно кава з лимоном допомагає схуднути
24tv
2024-09-27T15:27:21Z
Перша ліга. Перемога Маріуполя з голом Богданова, Металіст 1925 поступився Полтаві
Football.ua
2024-09-27T17:16:11Z
ЧС-2024 з футзалу. Визначилися усі пари 1/4 фіналу
УкраинФорм
2024-09-27T16:55:32Z
18-річна велосипедистка померла у лікарні після падіння на юніорському чемпіонаті світу
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T16:30:45Z
Фанатське безумство у чемпіонаті Колумбії: відео жахливої бійки
24tv
2024-09-27T16:27:53Z
Український паралімпієць став чемпіоном світу з шосейного велоспорту
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T16:24:36Z
Стали відомі квартети групового турніру жіночої Ліги чемпіонів
УкраинФорм
2024-09-27T16:18:06Z
Зруйнований стадіон “Локомотив” у Києві планують відбудувати та створити комплексне та інклюзивне спортивне містечко
Khreschatyk
2024-09-27T16:09:20Z
Додо: Не можу забути поїздку з Києва до Будапешта у вантажному поїзді
Football.ua
2024-09-27T16:03:00Z
Сергій Нагорняк: зв’язки з ворогом і таємні бізнес-партнери
Знай
2024-09-27T15:57:50Z
Сильні дощі накриють частину України: чи є загроза великої повені
24tv
2024-09-27T17:03:09Z
У Львові переполох через кота: мережа вибухнула критикою на господарів
TSN
2024-09-27T16:54:46Z
На Україну насувається похолодання та сильні зливи: названо дату
GlavRed
2024-09-27T16:45:46Z
Як у Києві працює легендарний тролейбус Skoda 9Tr
AutoCentre
2024-09-27T16:43:59Z
Прикордонники показали, як біля Вовчанська нищать ворога за допомогою мінометів та дронів
24tv
2024-09-27T16:42:00Z
На підконтрольну Україні територію повернули ще дев'ятьох дітей
УкраинФорм
2024-09-27T16:34:12Z
Буданов відвідав найгарячішу точку Харківської області
Фокус
2024-09-27T16:27:00Z
У ГУР поділилися, як співпрацюють з партизанами на окупованих територіях
24tv
2024-09-27T16:21:51Z
Допомога до ЗСУ не дійшла: керівник благодійної організації розбагатів на десятки мільйонів
Политека
2024-09-27T16:03:50Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Які далекобійні ракети є в України: експерт розповів
TSN
2024-09-27T17:06:55Z
Що найважливіше Зеленський привіз із США: воєнне зведення Світана
24tv
2024-09-27T17:03:57Z
Українські розробники суттєво вдосконалили передову вітчизняну ракету Нептун
InternetUA
2024-09-27T17:02:11Z
Міністр оборони став новим прем’єром Японії
360ua.news
2024-09-27T16:42:02Z
До Умані напередодні Рош га-Шана прибули ізраїльські поліцейські
УкраинФорм
2024-09-27T16:39:20Z
Німеччина поставила 5-й ОТБр танки версії Leopard 1A5 з додатковою модернізацією
InternetUA
2024-09-27T16:37:33Z
Військовий пропонує виховувати школярів, як майбутніх захисників: "Їх просто треба дістати"
Знай
2024-09-27T16:21:26Z
«Все власноруч»: Ексосвітній омбудсмен показав квартиру, яку відремонтував після прильоту РФ
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T16:18:31Z
Ракетний удар по будівлі поліції у Кривому Розі: подробиці російського обстрілу
TSN
2024-09-27T17:18:44Z
На Одещині злочинна група привласнила більше мільйона гривень за допомогою фішингу
Украина Криминальная
2024-09-27T17:13:57Z
У Махачкалі сталися вибухи та пожежа на АЗС: є загиблі і постраждалі, пошкоджено ЛЕП
24tv
2024-09-27T16:36:35Z
Армія РФ сьогодні атакувала Нікопольщину, Кривий Ріг та Дніпро
УкраинФорм
2024-09-27T16:18:31Z
Росіяни вдарили "Шахедом" по житловому будинку в Ізмаїлі: подробиці моторошної атаки
TSN
2024-09-27T16:18:11Z
Ґвалтував та розбещував хлопчиків у Харкові: викрито колишнього вчителя фізкультури, який «сховався» у монастирі
Мій Харків
2024-09-27T16:18:06Z
Афериста, який виманював в людей гроші у незвичний спосіб, розшукали на Рівненщині
InternetUA
2024-09-27T16:13:46Z
У Полтаві чоловік підпалив себе у будівлі ОВА
УкраинФорм
2024-09-27T15:51:38Z
У Києві дістали уламки російського безпілотника з Дніпра: з'явилися фото
TSN
2024-09-27T15:36:30Z
Як обрізати кісточкові дерева восени, щоб наступного року мати багатий врожай: головні поради
Политека
2024-09-27T17:15:12Z
Обережно, ці 3 дні несуть невдачу: місячний календар на жовтень
24tv
2024-09-27T17:12:22Z
Як легко і швидко помити натяжну стелю: спосіб на замітку господиням
GlavRed
2024-09-27T17:06:22Z
Тепер гарбуз полюблять усі: рецепт смачнющої картопляно-гарбузової запіканки
Политека
2024-09-27T17:01:39Z
Друге життя для старої коробки з-під яєць: 4 неочікувані способи використання
24tv
2024-09-27T16:42:54Z
Кухня у французькому стилі: на чому акцентувати увагу
24tv
2024-09-27T16:33:06Z
Як заточити ножиці на точильному камені: легкий спосіб, про який забувають
GlavRed
2024-09-27T16:27:05Z
Чи потрібно обрізати полуницю восени: господині назвали правила максимального врожаю
Политека
2024-09-27T16:22:46Z
Скільки днів сало може зберігатися в холодильнику: треба бути дуже обережними
24tv
2024-09-27T16:18:45Z
Найбільший позашляховик Ford показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T14:45:51Z
Mercedes-Benz представляє кемпер Marco Polo у виконанні AMG
AutoCentre
2024-09-27T14:04:04Z
Новий стильний електромобіль Peugeot розсекретили до презентації
Фокус
2024-09-27T13:30:15Z
Від $33 000: Lynk&Co та Meizu представили електромобіль для геймерів
AutoGeek
2024-09-27T13:21:12Z
«Автономне» водіння Tesla Full Self-Driving потребує втручання кожні 21 км, — незалежне тестування
ITC
2024-09-27T13:05:34Z
Справжній ексклюзив: електромобілі Volkswagen ID.Buzz поставляються дилерам лімітованими серіями
AutoGeek
2024-09-27T12:39:55Z
Понад 200 км за 5 хвилин: GM і CATL показали інноваційну батарею для електромобілів
AutoGeek
2024-09-27T12:01:50Z
У Києві засвітився найоригінальніший мотоцикл Harley Davidson
Фокус
2024-09-27T11:30:42Z
Ford засвітив новий позашляховик напередодні дебюту
AutoCentre
2024-09-27T11:16:17Z
Дослідники б'ють на сполох через економіку Німеччини
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T17:15:24Z
У суботу відключення світла не прогнозуються - Укренерго
УкраинФорм
2024-09-27T17:00:29Z
В Україні очікується подорожчання картоплі: яка ціна в столичних супермаркертах
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T17:00:15Z
Відключення світла: як діятимуть графіки 28 вересня
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T16:18:04Z
У проєкті держбюджету-2025 є додаткові резерви доходів на ₴13,5 мільярда - Рахункова палата
УкраинФорм
2024-09-27T16:03:21Z
АМКУ оштрафував аграрну асоціацію за логотип на 340 тис. грн
AgroPortal
2024-09-27T16:00:09Z
Нова система тарифів “Укрзалізниці” повинна бути обґрунтованою
360ua.news
2024-09-27T15:51:44Z
Дії "Укренерго" з відпуску електроенергії боржнику на 1,4 мільярда суд визнав недобросовісними
24tv
2024-09-27T15:42:48Z
Податки зростуть для усіх: українці платитимуть більше
24tv
2024-09-27T15:42:39Z
Українцям масово розіслали фейкові "повістки від ТЦК": як вони виглядають
Хвиля
2024-09-27T17:03:34Z
Вчені стверджують, що мертві коралові скелети не дають рифам відновлюватися
Portaltele
2024-09-27T17:01:53Z
Анонс зухвалого PvP-екшену на вісьмох, де морські піхотинці грають проти руки Бога: врятуйте свою душу
Знай
2024-09-27T16:51:22Z
Компанію Meta оштрафували майже на 102 млн доларів за зберігання паролів у вигляді звичайного тексту
Детектор М
2024-09-27T16:39:10Z
Плавучі сонячні панелі: італійський стартап успішно випробував важливий винахід
24tv
2024-09-27T16:23:58Z
Вибух, що перевернув життя: вчені розповіли, як наднова назавжди змінила Землю
Фокус
2024-09-27T16:15:32Z
Іран опинився на межі водної кризи – Guardian
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T16:09:52Z
У Київстар і Vodafone з'явилася нова послуга: можна замовити номер мрії
Знай
2024-09-27T16:06:43Z
Чоловіки масово отримують електронні листи від ТЦК: у чому річ
TSN
2024-09-27T16:03:45Z