MY.UAНовини
Лікар-алголог Дмитро Дмитрієв: Біль – це окрема хвороба. І її треба лікувати
Лікар-алголог Дмитро Дмитрієв: Біль – це окрема хвороба. І її треба лікувати

Лікар-алголог Дмитро Дмитрієв: Біль – це окрема хвороба. І її треба лікувати

Тією чи іншою мірою біль супроводжує нас все життя. А під час війни його дуже багато. Коли з душевним болем якось можна порозумітися, то фізичний, якщо не проходить сам, безумовно вимагає допомоги.

Чому не можна терпіти біль, хто і як його може лікувати, Коротко про розповів лікар з рідкісною для України спеціалізацією - алголог. Доктор медичних наук, професор Вінницького національного медичного університету Дмитро Дмитрієв зараз керує Центром лікування болю та реабілітації « Прометей », який нещодавно відкрився у Вінниці.

Виділено у самостійне захворювання

- Дмитре Валерійовичу, чи правда, що алгологія – терапія болю - новий напрям в українській медицині?

- Офіційно в Україні поки що навіть немає такої медичної спеціальності, як алголог, але в багатьох країнах вона існує не менше двох десятків років. Це так звана субспеціальність, тобто підпорядкована основній. Алгологією можуть займатися анестезіологи, нейрохірурги чи неврологи.

- За основною спеціальністю ви анестезіолог. У чому різниця між алгологією та анестезіологією?

- Анестезіологія – це наркоз та знеболення. А алгологія – медицина власне болю, коли лікують різні типи хронічних больових синдромів.

- Раніше заведено було вважати, що біль – це наслідок, лікувати необхідно причину.

- На сьогодні за Міжнародною класифікацією медичних хвороб біль офіційно виділено як самостійне захворювання. Існує близько 100 цого різновидів.

Візьмемо класичний приклад – мігрень. Це захворювання має різні механізми виникнення, включаючи психосоматику, і причину болю часто дуже важко встановити. Тому в деяких випадках необхідно лікувати саме біль. І є багато методів такої терапії.

Неможливо боротися одним методом

– У чому особливість вашого центру?

– Ми використовуємо досвід алгологів різних країн – Ізраїлю, Швеції, Норвегії, Америки.

В основному працюємо за методикою, яку надав шведський учений Макс Ортіс Каталан – засновник та директор Центру біоніки та дослідження болю у Гетеборзі. Спеціальна комп'ютерна програма, яку Каталан подарував нашому центру, заміряє та оцінює больовий синдром, розробляє комплекс вправ для його подолання, проводить нейром'язовий тренінг та допомагає вирішувати складні проблеми.

Другий метод полягає у психологічній роботі з пацієнтами. Напрацювати його допомогли колеги зі США та Ізраїлю. Застосовуються також мініінвазивні методи лікування болю – такі як блокади нервів та інші. Це прийшло з анестезіології.

- Тобто боротьба з больовим синдромом – це не лише пігулки та уколи?

- Звичайно, ні. Це цілий комплекс технологій. З болем неможливо боротися якимось одним методом. Необхідно поєднувати фармакологічні та нефармакологічні методи.

До останніх відноситься електронейростимуляція, робота з психологом і всі види відволікаючої терапії. Наприклад, арттерапія, терапія з тваринами.

У спеціальних окулярах пацієнт бачить свою віртуальну кінцівку та може робити нею вправи. Фото: prometei.center

Для військових терапія безкоштовна

- Зрозуміло, що зараз центр орієнтований переважно на військових. Ви дійсно лікуєте їх безкоштовно?

- До нас можуть звертатися всі, але військовим ми справді допомагаємо безкоштовно, бо це наша волонтерська місія. «Прометей» створено спільно з ветеранською організацією «Самодопомога» та за сприяння Олега Левченка – директора з розвитку громадської організації «Подільська агенція регіонального розвитку». Вони підтримують нас фінансово.

– Як шукали перших пацієнтів?

– Пацієнти вже були. Усі співробітники нашого центру працюють у державній медицині. І працюють із пораненими. А це зараз, самі розумієте, який великий потік... У лікарнях лікують, займаються реабілітацією, але фізично не встигають приділяти уваги терапії больових синдромів, та й немає таких технологій. Це дещо інший рівень, ніж просто реабілітація.

Тому і виникла ідея створити такий спеціалізований центр, у якому можна акумулювати світовий досвід лікування болю. Колеги за кордоном висловили готовність нам допомогти та допомагають абсолютно безоплатно. Ось Макс Ортіс Каталан поставив в Україну не лише програми, а й ноутбуки, на яких вони використовуються.

Фантоми після ампутацій

- Як виникають хронічні болючі синдроми? Та ж мігрень може стати наслідком контузії?

– Розібратися в точних причинах будь-яких хронічних захворювань дуже складно. Мігрень – це хронічний больовий синдром, який можуть викликати різні впливи: контузія, баротравма, акустична травма після вибуху.

При поразках кінцівок після ампутацій велика ймовірність виникнення фантомного болю. Це коли болючі відчуття в нозі, якої вже немає. Є також больовий синдром у культі.

- Звичайній людині важко зрозуміти, як може боліти те, чого вже немає.

- Якщо говорити по-простому, то після ампутації мозок пам'ятає, як у результаті поранення у нозі виник біль. І продовжує його генерувати. Коли ставиться протез, то у 90% випадків фантомні болі проходять. Мозок отримує сигнал, що функція кінцівки відновилася.

Больовий синдром у культі може мати різні причини. Наприклад, гематома, абсцес чи рубець ушкоджує нерв. Це обов'язково треба лікувати, тому що при хронічному больовому синдромі у культі небажано ставити протез. Або дуже важко його підібрати.

Дзеркальна терапія працює не завжди так добре, як хотілося б. Фото: prometei.center/

- У вас практикується дзеркальна терапія та віртуальна реальність. Що це?

- Це саме лікування фантомного болю. Дзеркальна терапія є старим методом, але використовується до цих пір. Дзеркало ставиться біля вцілілої ноги, і людина бачить себе так, ніби має дві здорові кінцівки. Таким чином вона показує мозку, що ампутації як би не було. Але насправді в такий спосіб «умовити» мозок досить складно, більшість військових кажуть, що ця терапія не дуже ефективна. А ось віртуальну реальність сприймають значно позитивніше.

Пацієнт одягає спеціальні окуляри, завдяки яким бачить дві свої здорові кінцівки та робить ними вправи. З 10 пацієнтів 8 напевно отримують полегшення від фантомного больового синдрому.

Терпіти біль небезпечно

- Наскільки значний ризик розвитку синдрому хронічного болю після поранення?

- Вважається, що він може виникати у 60% випадків, але це можуть бути занижені дані. Реально ніхто не знає, як нова зброя впливає на нерви. При уламкових ураженнях маленький шматок металу, що залишився біля нервового закінчення, викликає біль. І тут потрібна або хірургія, або специфічні способи. Або і те, й інше. Тому що навіть якщо уламок видалити, хронічний больовий синдром може залишитися, оскільки мозок вже так налаштувався.

– Віртуальна реальність здатна допомогти і в таких випадках?

- Здатна. Віртуальна реальність поєднана з м'язовим тренінгом. Коли проводимо діагностику, бачимо, які м'язи не працюють чи які перевантажені. Тренінг допомагає перебудувати м'язову систему.

- Вважається, що чоловік має стоїчно переносити біль. Як то кажуть, «терпи, козаче». У цьому є небезпека?

- Якщо довго терпіти біль, то ймовірність, що він перетвориться на хронічний, набагато вищий, ніж коли не терпіти. І лікувати його буде набагато важче.

Хронічний біль дуже погано впливає на організм та на психіку. По-перше, різко погіршується якість всього життя. Людина, яку заповнює біль, не може нормально працювати і повноцінно відпочивати. У неї може розвинутись безсоння, депресія, інші ментальні розлади. Вона стає більш схильною до інфекцій, можуть виникнути й інші фізіологічні порушення. Це тема для цілої лекції, тому прошу просто повірити, що біль не можна терпіти.

Зворотний бік таблетки

- А нервовий стрес здатний викликати болючі синдроми? Наприклад, так звані блукаючі болі, коли гострі неприємні відчуття виникають у всьому тілу.

- Те, про що ви говорите, схоже на фіброміалгію (больовий синдром неврологічного походження, який зачіпає м'язи, сухожилля, зв'язки та інші м'які тканини. – Ред.). Про її походження медицина мало знає, і лікуванню це явище піддається, на жаль, тяжко. Мозок налаштовується, що може бути больовий синдром, і посилає сигнали у тіло. Стрес справді може стати однією із причин такого явища.

У будь-якому разі треба звертатися до лікаря.

- Але більшість із нас звикли, що до лікаря – це в останню чергу. Спочатку в аптеку, де багато-пребагато таблеточок. Так просто ковтати їх небезпечно?

- Дуже небезпечно! Неконтрольований прийом знеболюючих препаратів може спричинити зворотні наслідки. Навіть такі, здавалося б, нешкідливі препарати, як анальгін чи диклофенак, здатні призвести до аб'юзивного больового синдрому: не п'ємо ліки - починає хворіти. Простіше кажучи, виникає синдром звикання: організм генеруватиме біль, щоб отримати таблетку.

Найбільше зло - це налбуфін, опіоїдний анальгетик, який чомусь продається у нас за простим рецептом і користується популярністю. Налбуфін непогано лікує гострий больовий синдром, але для хронічного не застосовується взагалі - не допомагає, зате викликає звикання. Якщо колись в Америці була опіоїдна криза, то в Україні, на жаль, «криза налбуфінова».

Багато залежить від самого пацієнта

- Що має стати приводом для звернення до лікаря?

- Хочу звернути увагу, що больовий синдром – це не лише біль. Його проявами може бути оніміння, поколювання, печіння. Офіційно хронічним синдромом вважається біль, який системно виникає і триває три місяці поспіль. Ось тут лікування тяжке, тому діяти потрібно раніше.

Звичайно, якщо забій поболів і пройшов, то це не привід для тривоги. Але якщо була травма, вона ніби загоїлася, але біль залишається, якщо продовжує мучити після операції, потрібно звертатися за допомогою.

– З чого починати?

- Починати раджу з візиту до сімейного лікаря, невропатолога. Якщо їхня компетенція видалася недостатньою, варто пошукати лікаря-алголога. Можна звернутися до нашого центру, запис ми ведемо за телефоном (097-, 099-, 073- + 255-90-09).

Тільки треба розуміти, що "чарівну пігулку" вам ніде не дадуть, її немає і не буде. У нашому центрі з кожним пацієнтом працюємо годину, і потрібно кілька сеансів, іноді до 10.

Дуже багато залежить від самого пацієнта – як він слухає лікаря та виконує його рекомендації.

Теги за темою
ЛечениеВинница
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Спадний Місяць від 16 до 30 листопада 2024 року: гороскоп для всіх знаків зодіаку
TSN
2024-11-19T09:18:06Z
У Севастополі біля причалу в Нафтовій гавані помітили розвідувальний корабель РФ «Іван Хурс»
УкраинФорм
2024-11-19T09:15:54Z
ЗСУ тримають оборону на дев’яти напрямках
360ua.news
2024-11-19T09:12:59Z
Ліквідація Транковського: російські силовики затримали двох «підозрюваних»
УкраинФорм
2024-11-19T09:12:41Z
Гірські рятувальники поділилися видами засніжених Карпат
Комсомольская правда
2024-11-19T09:08:26Z
У Вінниці попрощались з Віктором Хетчиковим, бійцем "Азову", який загинув у Бахмутському районі
24tv
2024-11-19T09:03:32Z
З 1 грудня на ТОТ Донеччини та Луганщини паспорти псевдореспублік стануть недійсними
Детектор М
2024-11-19T09:03:27Z
Червоний Хрест попередив родини зниклих безвісти та полонених про фейкові листи
УкраинФорм
2024-11-19T09:03:15Z
Синоптики попереджають про різке похолодання: коли і де вдарять морози
TSN
2024-11-19T09:01:27Z
Ведучий "Орла і Решки" розкрив найбільший секрет шоу: як працює "золота картка" у готелях
Фокус
2024-11-19T09:18:58Z
Тіна Кароль потролила Світлану Лободу на концерті у Брюсселі
Комсомольская правда
2024-11-19T09:18:00Z
Анна Кошмал пожалілася на шахраїв, які діють від її імені, і попросила у фанів про допомогу
TSN
2024-11-19T09:00:04Z
Ірина Горова відповіла, чи піде Дорофєєва на Євробачення
Фокус
2024-11-19T08:51:36Z
У 1000 день повномасштабного вторгнення: 3 фільми про війну, які має побачити кожен українець
24tv
2024-11-19T08:42:06Z
"У нас немає аліментів": колишня дружина Потапа розповіла правду про нього
GlavRed
2024-11-19T08:27:16Z
"Молоковоз наїде": Тіна Кароль висміяла Світлану Лободу просто на сцені
GlavRed
2024-11-19T08:27:00Z
20 листопада — розмова з Теодозією Зарівною та Людмилою Таран у просторі PEN Ukraine
Детектор М
2024-11-19T08:19:41Z
Це крінж: дизайнери викрили найпоширеніші помилки з візерунками, які роблять люди
24tv
2024-11-19T07:30:45Z
Путін затвердив оновлену ядерну доктрину: що вона передбачає
TSN
2024-11-19T09:24:19Z
Країни ЄС можуть дозволити Україні використовувати зброю проти цілей в Росії - Боррель
УкраинФорм
2024-11-19T09:21:01Z
1000 днів повномасштабної війни Росії проти України на фото Укрінформу
УкраинФорм
2024-11-19T09:19:08Z
У Путіна вже погрожують знищенням людства: шокувальна заява Мєдвєдєва
TSN
2024-11-19T09:18:50Z
Норвезький терорист Брейвік вдруге проситиме про умовно-дострокове звільнення
Европейская правда
2024-11-19T09:18:30Z
В Естонії назвали подію, після якої Європа може відправити війська до України
TSN
2024-11-19T09:16:02Z
1000 днів повномасштабної війни: Зеленський нагадав, що пережили українці
Фокус
2024-11-19T09:12:54Z
Путіністу Куклачеву знову рятують життя
GlavRed
2024-11-19T09:12:39Z
У Путіна погрожують "ядерною відповіддю" на застосування Україною проти РФ західних ракет
TSN
2024-11-19T09:06:54Z
Створили новий ефективніший тип знеболювальних, які не викликають звикання
24tv
2024-11-19T09:18:20Z
Як омолодити й очистити шкіру обличчя за допомогою солі: треба лише 2-3 чайні ложки
TSN
2024-11-19T09:00:50Z
Вчені назвали умову, за якої можна зберегти пам'ять і ясний розум до глибокої старості
TSN
2024-11-19T09:00:06Z
Інвалідність можна отримати без МСЕК: українцям пояснили, як це зробити
Политека
2024-11-19T08:24:13Z
Важкий перебіг коронавірусу допомагає побороти рак
24tv
2024-11-19T08:21:43Z
Лікарі викрили «секретну зброю» раку
Portaltele
2024-11-19T08:10:14Z
Вже і гепатит не завадить: з якими хворобами мобілізують
Знай
2024-11-19T07:36:06Z
Свіжа зелень усю зиму: як виростити кріп на підвіконні
GlavRed
2024-11-19T07:27:48Z
Зміни у соціальному страхуванні українців: чи зростуть виплати у 2025 році
24tv
2024-11-19T06:24:58Z
На Одещині експортер сої відшкодував понад 15 млн грн
AgroNews
2024-11-19T09:25:47Z
Фонд держмайна продає машинобудівний завод «Оризон» майже за ₴1,7 мільйона
УкраинФорм
2024-11-19T09:25:27Z
Викрито масштабну схему ухилення від сплати податків на сертифікації ввезених з-за кордону автомобілів
Украина Криминальная
2024-11-19T09:24:34Z
Оформлення субсидії без черг — як подати заяву через ''Дію''
InternetUA
2024-11-19T09:16:21Z
Скільки коштує барель нафти після різкого зростання цін
24tv
2024-11-19T09:12:09Z
В Україні зростає агроекспорт, але не вистачає заброньованих працівників
24tv
2024-11-19T09:06:17Z
АРМА виставило на аукціон залізну руду вартістю пів мільярда гривень
УкраинФорм
2024-11-19T08:58:43Z
В Україні впроваджують систему «е-рослинництво»
Agravery
2024-11-19T08:51:35Z
Ціна на оливкову олію у світі зміниться: прогноз найбільшого виробника
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T08:45:21Z
На Сумщині помер письменник Євген Васильченко
Комсомольская правда
2024-11-19T09:22:39Z
Зеленська передала суботній школі у Словенії техніку та літературу
УкраинФорм
2024-11-19T09:09:40Z
Із 1 грудня забронювати працівників можливо буде лише через портал "Дія"
TSN
2024-11-19T09:09:32Z
Принц Ендрю ледь не впав із коня
Фокус
2024-11-19T09:06:37Z
Містичний прогноз на 18-24 листопада 2024 року: що руни нам віщують
TSN
2024-11-19T09:06:36Z
1000 днів великої війни. Звернення Збройних Сил України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T09:03:42Z
В Івано-Франківську викладач університету, який вів заняття російською, звільнився
Детектор М
2024-11-19T09:03:31Z
США, Великобританія, Австралія домовилися в рамках AUKUS про спільну розробку гіперзвукової зброї
InternetUA
2024-11-19T09:01:36Z
Яке завтра, 20 листопада, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2024-11-19T09:01:17Z
Китайський гороскоп на завтра 20 листопада: Бикам - проблеми із зубами, Козлам - труднощі
GlavRed
2024-11-19T09:19:01Z
Гірлянда з бантиків – тренд цього Різдва: як зробити стильну прикрасу своїми руками
24tv
2024-11-19T09:18:47Z
Ваші рідні будуть у захваті: відеорецепт пляцка "Чорнобривці" від Лілії Цвіт
24tv
2024-11-19T09:12:04Z
Любовний гороскоп на 2025 рік: Овнам - непорозуміння, Дівам - гармонія
GlavRed
2024-11-19T08:51:02Z
Qantas створює найдовший у світі авіапереліт: стало відомо, яким буде літак
InternetUA
2024-11-19T08:46:55Z
Тільки не викидайте: ось 5 несподіваних способів використовувати лотки від яєць
24tv
2024-11-19T08:36:09Z
Соромно чи солідно: топ-5 речей, які потрібно знати про секонд-хенди
Фокус
2024-11-19T08:27:39Z
Привітання з Днем народження своїми словами та у віршах: найкраща добірка для всіх
24tv
2024-11-19T08:12:14Z
Млинці з яблуками та корицею: фіналістка "Мастер Шеф" поділилася цікавим рецептом
Политека
2024-11-19T08:01:49Z
Спаринг перед Євро: онлайн-трансляція товариського матчу Італія – Україна
24tv
2024-11-19T09:06:21Z
Албанія – Україна: де дивитись заключний матч команди Реброва у Лізі націй
ZN UA
2024-11-19T09:00:21Z
Олександра Олійникова виграла дебютний матч в «основі» змагань WTA 125
УкраинФорм
2024-11-19T08:55:31Z
Де ла Фуенте про 3:2 зі Швейцарією: Іспанія знала, як досягти результату проти гарного суперника
Football.ua
2024-11-19T08:52:06Z
Американський легковаговик кинув виклик Берінчику
24tv
2024-11-19T08:51:35Z
Лень зіграв рекордні для себе хвилини у сезоні НБА проти «Атланти»
УкраинФорм
2024-11-19T08:34:19Z
Ребров оголосив офіційну заявку збірної України на матч проти Албанії
24tv
2024-11-19T08:27:05Z
Влахович травмувався в матчі з Данією
Football.ua
2024-11-19T08:19:09Z
Збірна ветеранів України провела благодійний матч на підтримку Сил оборони
УкраинФорм
2024-11-19T08:09:09Z
Трагедія у Глухові: 10 загиблих, серед яких одна дитина, ще кілька людей під завалами гуртожитку
Хвиля
2024-11-19T09:24:13Z
У Києві в офісній будівлі пролунав вибух
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T09:21:50Z
У Франківську експоліціянта за хабар засудили до 6 років ув’язнення
Украина Криминальная
2024-11-19T09:19:57Z
У Швеції, Фінляндії та Німеччині розслідують пошкодження кабелів зв’язку у Балтійському морі
Детектор М
2024-11-19T09:16:35Z
Нічна атака на Київщину: в ОВА розповіли про наслідки
TSN
2024-11-19T09:01:14Z
На Чернігівщині сталася смертельна ДТП: водій втік з місця аварії
TSN
2024-11-19T09:00:54Z
Судитимуть чоловіка, який виготовляв та збував наркотики у Деснянському районі столиці
Украина Криминальная
2024-11-19T08:51:34Z
Шахрай, який представився працівником мобільного оператора, ошукав чоловіка на 78 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-19T08:43:43Z
У Херсоні через російський обстріл постраждав рятувальник
УкраинФорм
2024-11-19T08:43:40Z
Мін’юст США вимагає, щоб Google продала браузер Chrome, — Bloomberg
ITC
2024-11-19T09:24:00Z
Ввчені придумали робота, який в майбутньому "перевершить Мессі"
Фокус
2024-11-19T09:21:42Z
Американська ракета SLS може не полетіти до Місяця
Portaltele
2024-11-19T09:09:37Z
Серія Xiaomi Pad 7 готується до глобального запуску
Portaltele
2024-11-19T09:09:00Z
"Сліпе" оцінювання свідчить, що люди віддають перевагу віршам, створеним ШІ, а не людиною
24tv
2024-11-19T09:06:41Z
WhatsApp отримав корисну функцію, яка давно є в інших месенджера
InternetUA
2024-11-19T09:01:08Z
Огляд ASUS Zenbook S 14 UX5406: преміальний ноутбук із незвичним покриттям та вбудованою графікою Intel Arc
ITC
2024-11-19T08:57:30Z
Як захистити особисту інформацію на телефоні: прості та дієві методи
Политека
2024-11-19T08:40:14Z
Названо новий найпотужніший у світі суперкомп'ютер
24tv
2024-11-19T08:06:02Z
Їх існує лише 5: на аукціон виставили унікальний "Гелендваген" із V12
Фокус
2024-11-19T09:12:20Z
Manhart презентував 718-сильний BMW M2
AutoCentre
2024-11-19T09:09:09Z
Volkswagen представив електричний трактор зі змінними батареями
AutoGeek
2024-11-19T08:58:02Z
Не лише електромобілі: Zeekr анонсував перший гібридний кросовер
AutoGeek
2024-11-19T08:27:08Z
Чудова сімка: Європа визначила фіналістів конкурсу “Автомобіль року 2025”
ЗаРулем
2024-11-19T08:05:35Z
З унікальними кріслами та штучним інтелектом: електричний седан Nissan N7 показали офіційно
AutoGeek
2024-11-19T07:58:32Z
Названо найпопулярніші бензинові авто в Україні: рейтинг жовтня
AutoCentre
2024-11-19T07:07:58Z
Suzuki Vitara Hybrid: нові можливості
Корреспондент
2024-11-19T06:03:03Z
Абсолютно Toyota Camry вже в Україні: комплектації та ціни
ЗаРулем
2024-11-19T05:09:51Z