MY.UAНовини
Лікар-алголог Дмитро Дмитрієв: Біль – це окрема хвороба. І її треба лікувати
Лікар-алголог Дмитро Дмитрієв: Біль – це окрема хвороба. І її треба лікувати

Лікар-алголог Дмитро Дмитрієв: Біль – це окрема хвороба. І її треба лікувати

Тією чи іншою мірою біль супроводжує нас все життя. А під час війни його дуже багато. Коли з душевним болем якось можна порозумітися, то фізичний, якщо не проходить сам, безумовно вимагає допомоги.

Чому не можна терпіти біль, хто і як його може лікувати, Коротко про розповів лікар з рідкісною для України спеціалізацією - алголог. Доктор медичних наук, професор Вінницького національного медичного університету Дмитро Дмитрієв зараз керує Центром лікування болю та реабілітації « Прометей », який нещодавно відкрився у Вінниці.

Виділено у самостійне захворювання

- Дмитре Валерійовичу, чи правда, що алгологія – терапія болю - новий напрям в українській медицині?

- Офіційно в Україні поки що навіть немає такої медичної спеціальності, як алголог, але в багатьох країнах вона існує не менше двох десятків років. Це так звана субспеціальність, тобто підпорядкована основній. Алгологією можуть займатися анестезіологи, нейрохірурги чи неврологи.

- За основною спеціальністю ви анестезіолог. У чому різниця між алгологією та анестезіологією?

- Анестезіологія – це наркоз та знеболення. А алгологія – медицина власне болю, коли лікують різні типи хронічних больових синдромів.

- Раніше заведено було вважати, що біль – це наслідок, лікувати необхідно причину.

- На сьогодні за Міжнародною класифікацією медичних хвороб біль офіційно виділено як самостійне захворювання. Існує близько 100 цого різновидів.

Візьмемо класичний приклад – мігрень. Це захворювання має різні механізми виникнення, включаючи психосоматику, і причину болю часто дуже важко встановити. Тому в деяких випадках необхідно лікувати саме біль. І є багато методів такої терапії.

Неможливо боротися одним методом

– У чому особливість вашого центру?

– Ми використовуємо досвід алгологів різних країн – Ізраїлю, Швеції, Норвегії, Америки.

В основному працюємо за методикою, яку надав шведський учений Макс Ортіс Каталан – засновник та директор Центру біоніки та дослідження болю у Гетеборзі. Спеціальна комп'ютерна програма, яку Каталан подарував нашому центру, заміряє та оцінює больовий синдром, розробляє комплекс вправ для його подолання, проводить нейром'язовий тренінг та допомагає вирішувати складні проблеми.

Другий метод полягає у психологічній роботі з пацієнтами. Напрацювати його допомогли колеги зі США та Ізраїлю. Застосовуються також мініінвазивні методи лікування болю – такі як блокади нервів та інші. Це прийшло з анестезіології.

- Тобто боротьба з больовим синдромом – це не лише пігулки та уколи?

- Звичайно, ні. Це цілий комплекс технологій. З болем неможливо боротися якимось одним методом. Необхідно поєднувати фармакологічні та нефармакологічні методи.

До останніх відноситься електронейростимуляція, робота з психологом і всі види відволікаючої терапії. Наприклад, арттерапія, терапія з тваринами.

У спеціальних окулярах пацієнт бачить свою віртуальну кінцівку та може робити нею вправи. Фото: prometei.center

Для військових терапія безкоштовна

- Зрозуміло, що зараз центр орієнтований переважно на військових. Ви дійсно лікуєте їх безкоштовно?

- До нас можуть звертатися всі, але військовим ми справді допомагаємо безкоштовно, бо це наша волонтерська місія. «Прометей» створено спільно з ветеранською організацією «Самодопомога» та за сприяння Олега Левченка – директора з розвитку громадської організації «Подільська агенція регіонального розвитку». Вони підтримують нас фінансово.

– Як шукали перших пацієнтів?

– Пацієнти вже були. Усі співробітники нашого центру працюють у державній медицині. І працюють із пораненими. А це зараз, самі розумієте, який великий потік... У лікарнях лікують, займаються реабілітацією, але фізично не встигають приділяти уваги терапії больових синдромів, та й немає таких технологій. Це дещо інший рівень, ніж просто реабілітація.

Тому і виникла ідея створити такий спеціалізований центр, у якому можна акумулювати світовий досвід лікування болю. Колеги за кордоном висловили готовність нам допомогти та допомагають абсолютно безоплатно. Ось Макс Ортіс Каталан поставив в Україну не лише програми, а й ноутбуки, на яких вони використовуються.

Фантоми після ампутацій

- Як виникають хронічні болючі синдроми? Та ж мігрень може стати наслідком контузії?

– Розібратися в точних причинах будь-яких хронічних захворювань дуже складно. Мігрень – це хронічний больовий синдром, який можуть викликати різні впливи: контузія, баротравма, акустична травма після вибуху.

При поразках кінцівок після ампутацій велика ймовірність виникнення фантомного болю. Це коли болючі відчуття в нозі, якої вже немає. Є також больовий синдром у культі.

- Звичайній людині важко зрозуміти, як може боліти те, чого вже немає.

- Якщо говорити по-простому, то після ампутації мозок пам'ятає, як у результаті поранення у нозі виник біль. І продовжує його генерувати. Коли ставиться протез, то у 90% випадків фантомні болі проходять. Мозок отримує сигнал, що функція кінцівки відновилася.

Больовий синдром у культі може мати різні причини. Наприклад, гематома, абсцес чи рубець ушкоджує нерв. Це обов'язково треба лікувати, тому що при хронічному больовому синдромі у культі небажано ставити протез. Або дуже важко його підібрати.

Дзеркальна терапія працює не завжди так добре, як хотілося б. Фото: prometei.center/

- У вас практикується дзеркальна терапія та віртуальна реальність. Що це?

- Це саме лікування фантомного болю. Дзеркальна терапія є старим методом, але використовується до цих пір. Дзеркало ставиться біля вцілілої ноги, і людина бачить себе так, ніби має дві здорові кінцівки. Таким чином вона показує мозку, що ампутації як би не було. Але насправді в такий спосіб «умовити» мозок досить складно, більшість військових кажуть, що ця терапія не дуже ефективна. А ось віртуальну реальність сприймають значно позитивніше.

Пацієнт одягає спеціальні окуляри, завдяки яким бачить дві свої здорові кінцівки та робить ними вправи. З 10 пацієнтів 8 напевно отримують полегшення від фантомного больового синдрому.

Терпіти біль небезпечно

- Наскільки значний ризик розвитку синдрому хронічного болю після поранення?

- Вважається, що він може виникати у 60% випадків, але це можуть бути занижені дані. Реально ніхто не знає, як нова зброя впливає на нерви. При уламкових ураженнях маленький шматок металу, що залишився біля нервового закінчення, викликає біль. І тут потрібна або хірургія, або специфічні способи. Або і те, й інше. Тому що навіть якщо уламок видалити, хронічний больовий синдром може залишитися, оскільки мозок вже так налаштувався.

– Віртуальна реальність здатна допомогти і в таких випадках?

- Здатна. Віртуальна реальність поєднана з м'язовим тренінгом. Коли проводимо діагностику, бачимо, які м'язи не працюють чи які перевантажені. Тренінг допомагає перебудувати м'язову систему.

- Вважається, що чоловік має стоїчно переносити біль. Як то кажуть, «терпи, козаче». У цьому є небезпека?

- Якщо довго терпіти біль, то ймовірність, що він перетвориться на хронічний, набагато вищий, ніж коли не терпіти. І лікувати його буде набагато важче.

Хронічний біль дуже погано впливає на організм та на психіку. По-перше, різко погіршується якість всього життя. Людина, яку заповнює біль, не може нормально працювати і повноцінно відпочивати. У неї може розвинутись безсоння, депресія, інші ментальні розлади. Вона стає більш схильною до інфекцій, можуть виникнути й інші фізіологічні порушення. Це тема для цілої лекції, тому прошу просто повірити, що біль не можна терпіти.

Зворотний бік таблетки

- А нервовий стрес здатний викликати болючі синдроми? Наприклад, так звані блукаючі болі, коли гострі неприємні відчуття виникають у всьому тілу.

- Те, про що ви говорите, схоже на фіброміалгію (больовий синдром неврологічного походження, який зачіпає м'язи, сухожилля, зв'язки та інші м'які тканини. – Ред.). Про її походження медицина мало знає, і лікуванню це явище піддається, на жаль, тяжко. Мозок налаштовується, що може бути больовий синдром, і посилає сигнали у тіло. Стрес справді може стати однією із причин такого явища.

У будь-якому разі треба звертатися до лікаря.

- Але більшість із нас звикли, що до лікаря – це в останню чергу. Спочатку в аптеку, де багато-пребагато таблеточок. Так просто ковтати їх небезпечно?

- Дуже небезпечно! Неконтрольований прийом знеболюючих препаратів може спричинити зворотні наслідки. Навіть такі, здавалося б, нешкідливі препарати, як анальгін чи диклофенак, здатні призвести до аб'юзивного больового синдрому: не п'ємо ліки - починає хворіти. Простіше кажучи, виникає синдром звикання: організм генеруватиме біль, щоб отримати таблетку.

Найбільше зло - це налбуфін, опіоїдний анальгетик, який чомусь продається у нас за простим рецептом і користується популярністю. Налбуфін непогано лікує гострий больовий синдром, але для хронічного не застосовується взагалі - не допомагає, зате викликає звикання. Якщо колись в Америці була опіоїдна криза, то в Україні, на жаль, «криза налбуфінова».

Багато залежить від самого пацієнта

- Що має стати приводом для звернення до лікаря?

- Хочу звернути увагу, що больовий синдром – це не лише біль. Його проявами може бути оніміння, поколювання, печіння. Офіційно хронічним синдромом вважається біль, який системно виникає і триває три місяці поспіль. Ось тут лікування тяжке, тому діяти потрібно раніше.

Звичайно, якщо забій поболів і пройшов, то це не привід для тривоги. Але якщо була травма, вона ніби загоїлася, але біль залишається, якщо продовжує мучити після операції, потрібно звертатися за допомогою.

– З чого починати?

- Починати раджу з візиту до сімейного лікаря, невропатолога. Якщо їхня компетенція видалася недостатньою, варто пошукати лікаря-алголога. Можна звернутися до нашого центру, запис ми ведемо за телефоном (097-, 099-, 073- + 255-90-09).

Тільки треба розуміти, що "чарівну пігулку" вам ніде не дадуть, її немає і не буде. У нашому центрі з кожним пацієнтом працюємо годину, і потрібно кілька сеансів, іноді до 10.

Дуже багато залежить від самого пацієнта – як він слухає лікаря та виконує його рекомендації.

Теги за темою
ЛікуванняВінниця
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Україна втратить 17 млрд грн через олійні правки
AgroPortal
2025-07-08T14:00:29Z
Діра в бюджеті України: у ЄС знайшли способи, як покрити дефіцит у 19 мільярдів доларів
24tv
2025-07-08T13:57:50Z
В Україні заблокували 133 нелегальних онлайн-казино
УкраинФорм
2025-07-08T13:55:02Z
Курс валют на 9 липня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2025-07-08T13:51:59Z
Директорка по персоналу Метінвесту Тетяна Петрук ввійшла в ТОП-3 найкращих HR-керівників України
TSN
2025-07-08T13:45:16Z
Фуражний ячмінь подорожчав до 9300 грн/т: аграрії стримують продажі
Agravery
2025-07-08T13:45:13Z
Постачав до Росії. Виробника чаю «Мономах» і Lovare оголошено в розшук
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:42:11Z
Сьогодні в Україні знову зросло споживання електроенергії, але реальною причиною блекаутів стала негода
Известия Киев
2025-07-08T13:39:05Z
Що буде з курсом валют до кінця 2025 року
24tv
2025-07-08T13:30:48Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Охматдит отримує більш сучасне обладнання, ніж те, що було пошкоджене під час російської атаки - Ляшко
УкраинФорм
2025-07-08T13:54:35Z
Вчені Helmholtz Munich представили штучний інтелект, що може передбачати людське мислення
InternetUA
2025-07-08T13:49:34Z
Деякі аптеки втратять ліценції. Глава Нацслужби здоров'я назвала умову
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:33:17Z
Точно не згниє і не засохне: як зберегти часник до весни
GlavRed
2025-07-08T13:27:36Z
Україна закупить найсучаснішу вакцину проти вірусу папіломи людини
УкраинФорм
2025-07-08T13:15:16Z
Частота походів до туалету попереджає про небезпечні хвороби: на що варто звертати увагу
Фокус
2025-07-08T12:57:04Z
Небезпечна крижана пастка-2025: в Україну могло потрапити "отруєне" морозиво, не беріть в жодному випадку
Знай
2025-07-08T12:51:09Z
Підпал у Британії на замовлення "Вагнера": у Лондоні визнали винним трьох людей
Европейская правда
2025-07-08T14:00:52Z
Точицький, Жовква чи "темна конячка": кого Зеленський пошле до Америки замість Маркарової
Фокус
2025-07-08T14:00:31Z
WP: Невідомий, використовуючи ШІ, видавав себе за Рубіо у спілкуванні з високопосадовцями
Лига
2025-07-08T14:00:21Z
Директор НАБУ розповів про свої родинні зв'язки з начальником КМВА Ткаченком
УкраинФорм
2025-07-08T14:00:10Z
"З панського плеча": США передадуть Україні ракети для Patriot, але є нюанс
Telegraf
2025-07-08T13:57:57Z
Європарламент дав "зелене світло" для розгортання нової системи в’їзду до ЄС
Европейская правда
2025-07-08T13:57:48Z
У Франції запевнили: дзвінок Макрона Путіну не означає зміну політики щодо Росії
Европейская правда
2025-07-08T13:57:00Z
ЗМІ: США призупинили постачання зброї Україні, бо мають 25% всіх ракет для власних Patriot
Европейская правда
2025-07-08T13:55:53Z
Глави МЗС Чехії та Хорватії обговорили подальшу підтримку України
УкраинФорм
2025-07-08T13:54:20Z
СБУ затримала підполковника запасу Сил оборони, який шпигував для рашистів на Сумщині
Украина Криминальная
2025-07-08T14:00:51Z
Графік відключення води в Чернігівській області: термінове оголошення для жителів
Политека
2025-07-08T14:00:48Z
Війська Росії перейшли держкордон на новому напрямку - де ситуація загострилась
GlavRed
2025-07-08T14:00:22Z
Земля тріщить, дощів немає: врожаю якої культури загрожує сильна спека в Україні
Telegraf
2025-07-08T14:00:06Z
У Києві на Броварському проспекті демонтували футуристичну японську заправку
Комсомольская правда
2025-07-08T13:54:13Z
Захід і Південь України накриють грози та шквали: де прогнозують негоду
24tv
2025-07-08T13:51:59Z
Росіяни перейшли держкордон біля одного із сіл Харківської області
ZN UA
2025-07-08T13:45:53Z
Бійцю «Азова» Назарію Гринцевичу посмертно присвоїли звання Героя України
УкраинФорм
2025-07-08T13:36:32Z
З початку року в Харкові зареєстрували бізнес понад 5,5 тисячі підприємців
Мій Харків
2025-07-08T13:33:03Z
Залишила паспорт і телефон: в Італії зникла 18-річна українка Марія Бугайова
24tv
2025-07-08T14:03:38Z
З окупації повернули ще сімох українських дітей
УкраинФорм
2025-07-08T14:00:31Z
Вимовлять їх не всі: які найдовші слова української мови
24tv
2025-07-08T14:00:05Z
Допомога вже не та: чому українці у Франції обирають статус біженця, а не тимчасовий захист
24tv
2025-07-08T13:54:23Z
Поліція закрила справу проти ексзаступниці голови Чернівецької ОВА за образи ветерана
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:51:25Z
Свідки були шоковані: жінка зачинила собаку в камері зберігання і пішла на екскурсію
Фокус
2025-07-08T13:45:50Z
Чеська Excalibur Army відкрила офіс у Києві та запускає спільне виробництво боєприпасів в Україні
AIN
2025-07-08T13:42:36Z
Партнер "Української бронетехніки" Excalibur Army офіційно відкрив своє представництво в Україні
Telegraf
2025-07-08T13:39:52Z
Іран перейшов на системи ППО Китаю через провал російських С-300 – ЗМІ
1News
2025-07-08T13:39:39Z
Як почистити москітну сітку, не знімаючи з вікна: елементарний спосіб
24tv
2025-07-08T13:45:36Z
Постійні сварки та хвороби: що обов'язково потрібно викинути, щоб повернути благополуччя
GlavRed
2025-07-08T13:27:52Z
Чим можна закрити вікна в оселі від сонця: 5 ефективних речей
24tv
2025-07-08T13:15:49Z
У вас буде застій у всьому, якщо не викинете цю стару річ
Telegraf
2025-07-08T13:03:47Z
Щоб повернутися у літо посеред зими: готуємо варення з черешень всього з 2 інгредієнтів
24tv
2025-07-08T13:03:11Z
Щойно на томатах з’явилися квіти, обприскайте бутони цим розчином: жоден не засохне, а зав’язь не опаде
TSN
2025-07-08T12:36:02Z
Грибний бум на Прикарпатті: які місця вибрати для "тихого полювання" та як уникнути штрафів
Telegraf
2025-07-08T12:33:14Z
У Тайвані з’явилося пиво зі смаком гавайської піци
360ua.news
2025-07-08T12:30:10Z
Чистити більше не потрібно: копійчаний засіб надовго позбавить від пилу
GlavRed
2025-07-08T12:27:59Z
Невже знову разом: Джастін Бібер показав нові фото з дружиною на тлі чуток про розрив
24tv
2025-07-08T14:00:41Z
Слідом за Лабубу набирає обертів нова іграшка Вакуку: що це таке
Фокус
2025-07-08T13:45:02Z
Жодного розлучення: співак Бібер показав, що між ним і Хейлі все добре
360ua.news
2025-07-08T13:39:14Z
Renault об’єднує свої колекції у вражаючій виставці, відкритій для широкого загалу
AutoCentre
2025-07-08T13:37:14Z
Ідеальний макіяж на літо – ці тренди захочуть повторити всі
24tv
2025-07-08T13:30:58Z
Автор Cyberpunk Edgerunners пояснив депресивність серіалу: «Ми з Польщі, а там народжуються і помирають сумними»
ITC
2025-07-08T13:21:52Z
Відома українська ведуча власноруч коротко підстригла волосся в прямому ефірі
TSN
2025-07-08T13:03:35Z
12 вітрин паризького універмагу присвячено українському бренду
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T12:48:24Z
Кеті Перрі та Орландо Блума вперше побачили разом після заяви про розлучення
24tv
2025-07-08T12:33:41Z
Поліцейські затримали чоловіка, який пограбував жінку на дитячому майданчику у Подільському районі столиці
Украина Криминальная
2025-07-08T14:00:47Z
В Індонезії другий день поспіль триває виверження вулкана
УкраинФорм
2025-07-08T14:00:05Z
В італійському аеропорту людину засмоктало в двигун літака
Европейская правда
2025-07-08T14:00:04Z
На Косівщині чоловік розстріляв машину з "пневмата": поранив 12-річного хлопчика
24tv
2025-07-08T13:54:48Z
ДБР розслідує смертельну ДТП у Житомирі за участі правоохоронця
Украина Криминальная
2025-07-08T13:48:33Z
Поліція Одещини розшукує зниклого неповнолітнього хлопця
Украина Криминальная
2025-07-08T13:45:33Z
Через спеку в Україні спалахнули масштабні пожежі, найбільше страждає Одещина
Комсомольская правда
2025-07-08T13:39:47Z
ДБР затримало батька та сина – правоохоронців, які за гроші «звільняли» чоловіків від служби в армії
Украина Криминальная
2025-07-08T13:36:10Z
17-річного диверсанта засудили до 5 років за підпал на замовлення інтернет-кураторів з рф
InternetUA
2025-07-08T13:27:23Z
Мотоцикліст на Harley врізався в оленя на великій швидкості, але дивом утримався у сідлі
Топ Жир
2025-07-08T13:18:47Z
Електрокар з пробігом у кредит від ОТП БАНК – розумне рішення для тих, хто вміє рахувати гроші
Фокус
2025-07-08T13:06:18Z
Керівник Hyundai, який створив Focus RS, стверджує, що електрокари дарують більше задоволення, ніж авто з механічною коробкою передач
Топ Жир
2025-07-08T12:48:52Z
Skoda Auto святкує 130-річчя та 22-й рік партнерства з Тур де Франс
AutoCentre
2025-07-08T12:33:53Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі Foton Aumark
AutoCentre
2025-07-08T12:18:40Z
Продажі Porsche у Китаї різко впали, але одна країна продовжує активно купувати
Топ Жир
2025-07-08T12:03:57Z
Анонс. 24 години Спа – 2025
AutoCentre
2025-07-08T11:52:02Z
ZF представив інноваційну гібридну систему: як вона працює
AutoGeek
2025-07-08T11:45:39Z
Електромобіль Slate подорожчав до початку продажу
AutoCentre
2025-07-08T11:33:22Z
Загибель Діогу Жоти: іспанська поліція розповіла нові деталі трагічної ДТП
24tv
2025-07-08T13:51:04Z
Норвіч підписав нападника збірної Данії
Football.ua
2025-07-08T13:39:35Z
Російський хокеїст поскаржився на життя у канадському місті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:36:38Z
Бідний: Понад 600 спортсменів, фахівців загинули, 760 спортивних об’єктів зруйновано
УкраинФорм
2025-07-08T13:33:36Z
Шахтар – Ільвес: де дивитися матч Ліги Європи
Football.ua
2025-07-08T13:27:00Z
Ліверпуль зацікавився одноклубником Довбика: клуб шукає заміну загиблому Жоті
24tv
2025-07-08T13:24:27Z
«Маю зірвати ці пояси». Дюбуа прокоментував майбутній бій з Усиком
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:18:24Z
"Чекає просто пекельне випробування": відомий боксер застеріг Усика перед реваншем із Дюбуа
24tv
2025-07-08T13:15:26Z
Бенчич розповіла про поєднання материнства з кар'єрою професійної тенісистки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:03:33Z
Важливий керівник ШІ проектів Apple перейшов до Meta
InternetUA
2025-07-08T14:01:07Z
Тизер і дата виходу 3-го сезону «Аліси в Прикордонні» — Sci-Fi трилеру Netflix про ігри на виживання
ITC
2025-07-08T13:46:01Z
Танення льодовиків посилює виверження вулканів у всьому світі
ZN UA
2025-07-08T13:36:19Z
Тест «чистої» та «брудної» Windows 11 в іграх дав неочікуваний результат
ITC
2025-07-08T13:33:30Z
Дослідження: YouTube масово поширює піратський контент
InternetUA
2025-07-08T13:30:55Z
Apple сильно зменшила ефект Liquid Glass в оновленні iOS 26 Beta 3: що змінилося
24tv
2025-07-08T13:16:14Z
У винятковому стані: археологи розкопали мозаїку в стародавньому місті Дара
Фокус
2025-07-08T13:06:36Z
Смартфони, годинники і не тільки. Samsung проведе презентацію нових пристроїв: що відомо
InternetUA
2025-07-08T13:01:23Z
Вчені з’ясували, кому належив моторошний "гібридний" череп
TSN
2025-07-08T12:51:38Z