MY.UAНовини
"Авдіївське пекло". Історія оборони статегічного міста на Донбасі
"Авдіївське пекло". Історія оборони статегічного міста на Донбасі

"Авдіївське пекло". Історія оборони статегічного міста на Донбасі

Зараз російські війська продовжують атакувати місто, у з деяких позицій ЗСУ довелося відійти

Прифронтове місто Авдіївка на Донеччині зазнає масштабного нападу з боку росіян, всередині міста точаться запеклі бої й з часом ситуація геть не покращується. Українським військовим довелося відійти з деяких позицій, це наймасованіший наступ росіян у регіоні за останні чотири місяці, в результаті якого Україна ризикує тимчасово втратити Авдіївку.

Україна бореться за це прифронтове місто вже десять років, як до, так і після повномасштабного поранення РФ. Всі ці роки місто тероризували окупанти, роблячи життя у ньому неможливим та лишали людей без води, обстрілювали коксохімічний завод разом з робітниками й ремонтниками, те саме стосувалося фільтрувальної станції. Авдіївська промзона за десятиліття стала місцем гибелі багатьох українських захисників. "Телеграф" розповідає історію боїв за місто:

Останній наступ росіян

Активна фаза цього наступу росіян на Авдіївку розпочався 10 жовтня 2023 року, він став наймасовішим у цьому районі з 24 лютого 2022 року Окупанти тисли одночасно з двох флангів: з північного та південного, щоб спробувати взяти в кільце українські війська і під загрозою оточення змусити їх відступити. Ворог перекинув під Авдіївку величезні резерви та залучав нові підрозділи, не шкодуючи ресурсів. 10 листопада 2023 року на той час Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що під Авдіївкою за місяць штурмів РФ втратила майже 10 тисяч окупантів, понад 100 танків, 250 бронемашин, близько 50 артсистем та 7 літаків Су-25.

У середині грудня 2023 року ворог зміг здійснити невелике просування на півночі біля Степового. Успіхи їхні протягом певного часу були незначними, проте за ці місяці їм все ж вдалося дуже повільно, але дотиснути ситуацію. Протягом останнього тижня з фронту постійно лунають новини про погіршення — згідно з офіційним повідомленням ЗСУ, росіяни намагалися взяти під вогневий контроль логістичне сполучення та відрізати шляхи забезпечення українських військових у напівоточеному місті.

14 лютого голова Донецької ОВА Вадим Філашкін повідомив, що дорогу, яка веде до Авдіївки, росіяни можуть повністю прострілювати. Проте якщо основна логістична артерія до Авдіївки буде перерізана росіянами, то українське командування має запасні шляхи постачання, стверджує представник пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Дмитро Лиховій.

16 лютого вночі командувач оперативно-стратегічного угрупування військ "Таврія" Олександр Тарнавський заявив, що ситуація в Авдіївці складна, але контрольована. Запеклі бої точаться в межах міста.

"Наші війська застосовують усі наявні сили та засоби для стримування ворога. Згідно з прийнятим рішенням, відбувається планове підсилення підрозділів та здійснюється маневр військами на загрозливих напрямках. Крім того, виділений додатковий ресурс боєприпасів та інших засобів ураження. Підготовлені нові позиції й продовжують готуватися потужні укріплення з урахуванням усіх можливих сценаріїв", — заявив Тарнавський.

Судячи з мапи бойових дій Deep State, протягом доби ситуація у районі Авдіївки погіршилася. Ворог за допомогою бойовиків-терористів"ДНР" недобитків захопив Донецьку фільтрувальну станцію та просунувся біля Невельського:

Карта бойових дій за 16 лютого, Deep State

Дані військових з фронту дещо більш різкі, вони називають ситуацію не інакше як "Авдіївське пекло":

  • Так, 3-тя ОШБ підтверджує, що була терміново передислокована для посилення у найгарячішу точку фронту. Бійці змушені воювати на 360 градусів проти нових бригад, які заводить противник.
  • Командир підрозділу "Terra" у 3-й окремій штурмовій бригаді Микола Волохов повідомив, що окупанти стягнули до Авдіївки елітні війська та зосередили велику кількість піхоти.
  • Перший заступник командира полку спеціального призначення "Азов" Богдан Кротевич пояснив, що, на його думку, армії РФ треба протистояти не "лоб в лоб", а за допомогою маневрів: "Обріжте наступаючі сили противника з флангу!".
В "Азові" закликали перестати воювати з армією РФ "лоб в лоб", а скористатись маневрами

Військовослужбовець 110 ОМБР 1 батальйону 2 роти Віктор Біляк пише, що він перебуває на позиції укріпрайону "Зеніт" (південний схід від Авдіївки, майже уся зайнята росіянами). Для розуміння — росіяни публікували відео де, вони носили у цьому районі свої триколори. Згодом ЗСУ офіційно заявили, що командування прийняло рішення відійти з позиції "Зеніт" на південно-східній околиці Авдіївки. Рішення відійти було ухвалено задля збереження особового складу та покращення оперативної обстановки. Захисник, який і сам поранений, пише про надважке становище та про те, що евакуювати поранених звідти неможливо, за ними не приїжджали.

Підняти російський прапор над "Зенітом" вдалося ворожій бригаді "Капєйка"

"Евак не приїхав. Остання група покинула бункер. А цей діалог по рації, ранив нас в самі наші глибини: Поранений. А що, еваку не буде? Командир. Ні, не буде, залишайте 300 (поранені, — ред.). Він не знав, що говорить з пораненим. Залишилось як мінімум шість осіб. І так само, було важко читати їхні повідомлення, в чаті в сигналі. Їхній відчай, та приреченість. Це завжди залишиться в нас. Гинуть самі сміливі. Будучи повністю виснаженими, пораненими та з мінімальною кількістю речей. І хоч ми й в Авдіївці, та готові на відхід. Командування далі тягне", — написав Віктор Біляк.

Водночас воєнний аналітик німецького видання BILD Юліан Рьопке впевнений, що російські окупанти можуть захопити Авдіївку "найближчими днями або тижнями".

Усі бої за Авдіївський укріпрайон

Авдіївка розташована дуже близько від окупованого Донецька, входить до Донецько-Макіївської агломерації, тому називається ще "брамою до Донецька", коли прийде час його звільнення від окупантів (дозволяє контролювати північні околиці Донецька і Ясинуватої, околиці Горлівки, трасу М04). Через таке розташування місто у кінці квітня 2014 року навіть захопили терористи "ДНР", але влітку українські сили відновили контроль над ним. З цього часу Авдіївка та околиці стала "гарячою точкою", зазнавала нещадних обстрілів з артилерії, мінометів, гранатометів, ДРГ противника постійно переходили лінію розмежування. Також окупанти за цей час використовували неодноразові спроби вибити українські сили з міста та навколишніх населених пунктів, що забезпечують стійкість пункту оборони.

У 2016-му році почалися запеклі бої за Авдіївську промзону, під час яких окупаційні війська застосовували САУ, 120-мм міномети, 152-мм артилерію, терористи намагалися оточити сили ЗСУ, проводили піхотні штурми тощо, проте Україна повернула позиції та остаточно закріпилась в промзоні. У 2017 році бої за промзону активізувалися, бойовики знову кілька разів намагалися штурмувати позиції.

Авдіївка стала форпостом пілся звільнення у 2014 році

Від початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року Авдіївка знову стала місцем запеклих боїв, утримувати місто стало надзвичайно складно. Проте упродовж попередніх років у населеному пункті розбудували лінію оборони, яка допомогла втримати його після початку повномасштабного вторгнення. Росіянам спочатку потрібно було витіснити українські сили з навколишнім населених пунктів, де вони тримали позиції з 2014 року та перерізали логістичні шляхи. Перша російська атака на Авдіївку відбулася 21 лютого 2022 року після проголошення Росією так званої "незалежності" терористів "ЛНР" та "ДНР".

Ескалація відбулася наприкінці травня 2022 року, коли Генштаб України повідомив, що російські війська просуваються через Авдіївку, захопивши багато районів, а 1 червня терористи "ДНР" взяла під свій контроль магістраль. У липні окупанти захопили Новоселівку Другу за 10 км, намагаючись оточити місто, 18 липня активізувалися бої на північ від Авдіївки. 28 липня росіяни почали наступ з метою оточення Авдіївки, зрівнюючи з землею околиці міста.

21 лютого 2023 року бої на цьому напрямку активізувалися. Далі бойова довкола міста продовжувалася, але без масштабних спроб росіян наступати на українські позиції. Росіяни продавлювали фланги південніше та північніше Авдіївки, утворивши два виступи, які створили загрозу оточенню українського угруповання.

Раніше "Телеграф" писав, що в Авдіївці передбачено додаткові шляхи постачання на випадок втрати основного. У місті вже кілька днів продовжуються вуличні бої. Ситуація "диктує певну зміну тактики бойових дій".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Как "оживить" поджелудочную с помощью каши: простой рецепт для здоровья и энергии
Знай
2025-07-06T15:12:03Z
Что не стоит есть в жару: продукты, незаметно вредящие организму летом
Comments UA
2025-07-06T13:09:46Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Сок для здоровья сердца: ученые назвали самый лучший напиток для женщин после 50 лет
Gazeta UA
2025-07-05T14:06:48Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Деньги придется возвращать: ПФУ предупредил о неточностях с выплатами
Знай
2025-07-06T14:30:54Z
Скидка на голубое топливо в июле: кто получит "облегченные" платежки
Знай
2025-07-06T14:12:58Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Убийство "героя РФ" и провал Трампа в переговорах с Путиным: о чем пишут мировые СМИ
Gazeta UA
2025-07-06T08:39:28Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин рискнул похвастаться донатами россиян на "СВО" и опозорился
Telegraf
2025-07-06T15:54:45Z
Армения опровергает заявление о наращивании военного присутствия РФ
Корреспондент
2025-07-06T15:42:29Z
В МИД ответили на одно из ключевых требований России: согласна ли Украина
Comments UA
2025-07-06T10:21:45Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
ПФУ разъяснил, кто и как теперь может получить соцпомощь вместо пенсии
Хвиля
2025-07-06T15:45:17Z
Даже есть – уже роскошь: уровень бедности в Украине зашкаливает
Знай
2025-07-06T15:42:45Z
Коммуналка станет бесплатной: кому из украинцев спишут все начисления за услуги ЖКХ
Знай
2025-07-06T09:30:49Z
Авиация РФ снова на Энгельсе — самолеты в зоне поражения Сил обороны
Апостроф
2025-07-06T11:33:48Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Free Azov: в Киеве прошла акция в поддержку пленных и пропавших без вести — фоторепортаж
Апостроф
2025-07-06T15:45:27Z
Беспилотники атаковали Черноморский флот РФ в Новороссийске
Gazeta UA
2025-07-06T15:15:50Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Планируете отпуск "все включено": эти 9 ошибок могут испортить вам отдых
Comments UA
2025-07-06T16:00:25Z
Как сделать идеальные малосольные огурцы: два рецепта пикантной закуски
Gazeta UA
2025-07-06T15:36:59Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Барабанщик группы "Жадан и Собаки" мобилизовался в ряды Нацгвардии
TSN
2025-07-06T15:12:51Z
Защитник "Азовстали" Михаил Дианов во второй раз женился
Комсомольская правда
2025-07-06T14:54:02Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
Три модели купальников, которые никогда не выйдут из моды
Gazeta UA
2025-07-05T13:45:34Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
ОВА показала последствия удара по Николаеву
Корреспондент
2025-07-06T11:00:22Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Лев сбежал из зоопарка в Турции и напал на мужчину, который спал на улице
Европейская правда
2025-07-06T15:51:53Z
Россия ударила по Сумской области: горит жилой сектор
Новости Украины
2025-07-06T15:42:38Z
Ударили по голове вместо предоставления документов: Ровенский ТЦК об инциденте с нападением на военного
TSN
2025-07-06T12:21:25Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Для чего водители держат в бардачке автомобиля лак для ногтей: многие не догадываются
Gazeta UA
2025-07-06T11:15:55Z
Штраф за автомобильный видеорегистратор: кому грозит и что делать
Знай
2025-07-06T07:21:39Z
Абсолютный фаворит: эксперты назвали лучший автомобиль года
Фокус
2025-07-04T15:30:28Z
За руль не всем теперь можно: какие возрастные ограничения ввели для водителей в Украине
Знай
2025-07-04T15:21:27Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Середняк Серии А хочет подписать игрока Реала
Корреспондент
2025-07-06T15:30:18Z
Вы - невероятные: Легенда украинского гранда прощается с клубом
Корреспондент
2025-07-06T14:36:30Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Ястремская рассказала о своих дальнейших турнирах и целях в сезоне-2025
Корреспондент
2025-07-06T14:27:00Z
Известный российский футболист принял ислам
ZN UA
2025-07-06T14:09:41Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Разработчик: Графические возможности Nintendo Switch 2 и Xbox Series S в целом сопоставимы
GameMag
2025-07-06T15:24:08Z
"Ничем хорошим это не закончится": Основатель Arkane Studios Рафаэль Колантонио раскритиковал Xbox Game Pass
GameMag
2025-07-06T14:48:13Z
Основные ошибки, "убивающие" батарею смартфона: этого делать не стоит
Gazeta UA
2025-07-06T13:57:57Z
Китай представил микродрон, похожий на комара: зачем его могут использовать
TSN
2025-07-06T13:51:46Z
Топ‑5 вирусных историй недели: от ревнивого кота до подарка, хранимого 14 лет
Фокус
2025-07-06T13:45:41Z
Что делать, если OLED-монитор или телевизор выгорел: чего стоит опасаться
Фокус
2025-07-06T13:00:27Z