MY.UAНовини
Як живуть нащадки «тунеядців» у гірському селі: без світла, газу та з раціями замість телефонів
Як живуть нащадки «тунеядців» у гірському селі: без світла, газу та з раціями замість телефонів

Як живуть нащадки «тунеядців» у гірському селі: без світла, газу та з раціями замість телефонів

72-річну Федору, яка мешкає на горі Яровиця в Карпатах на Буковині, називають останньою гуцулкою, яка забралася так високо. Уже 30 років вона сама веде нехитре господарство на висоті близько півтори тисячі метрів над рівнем моря. Живе в хатині, що покосилася, побудованій майже на самому верху масива Яловичори. Родичі є – донька живе нижче по схилу гори за сім кілометрів, але переїжджати до неї Федора відмовляється – з рідної хати ні ногою.

Рекордна в Україні висота, де мешкають люди

Сусідів у неї зовсім мало – нижче по схилу живе баба Фросина з сином Олексою, ще нижче – Микола. Ще три хати – «негодящі», як кажуть місцеві. У них давно ніхто не мешкає.

Те, що на такій висоті залишаються жити люди, – рекорд для України. У хаті гуцулки Федори, як і в її сусідів, немає світла та газу. Їх тут ніколи не було і, що не приховує навіть місцева влада, не буде – надто далеко та високо.

72-річну Федору називають останньою гуцулкою Фото: Скріншот відео youtube.com/watch?v=5Zlw9SwiWxs

Горянка бабуся Федора має чудове здоров'я. Топить піч дровами, на них готує. Щоб нарубати дров, наймає селян. Вода – із джерела. Як усі місцеві, тримає господарство, город. Хоч виростити щось у горах складно, але без цього – аж ніяк. Є й місцевий транспорт – кінь. Щоб зарядити телефон, спускається до доньки вниз. Звідси ж носить нагору хліб, борошно та цукор. Так організовано побут кожного місцевого.

Метрів на п'ятсот нижче, на висоті близько 1000 м над рівнем моря, оточений вершинами, лежить хутір Перкалаба. На картах ви його не знайдете – його начебто не існує... Це – колишній радянський табір так званих дармоїдів, куди їх зіслали "за неробство".

У цьому хуторі серед гір люди й досі живуть у тимчасових дерев'яних бараках та в колишніх радянських гуртожитках із зрубу. Колись у ці хатини в'їхали їхні батьки та діди, прозвані в СРСР дармоїдами та заслані сюди на заготівлю лісу. Офіційно ця гірська ділянка належить уже до села Сарата. У найкращі часи в ньому мешкало близько 200 осіб. Нині за паперами – 70, але насправді – десяток невеликих сімей.

Сарата залишається одним із найбільш важкодоступних сіл високогір'я Карпат, куди належить добиратися гірськими перевалами та бездоріжжям. Охочих долати такий шлях мало, тому туристи тут у диковинку.

Нічийні хати називають тут «негодящі». Фото: ФБ Liubov Boiko

Вигнані до раю

Місцеві зазначають – жити у горах важко. Але їхати звідси ніхто з них не хоче. Частина – це корінні мешканці гір, гуцули, частина – нащадки виселених на високогір'я «тунеядців».

Сільський голова Валерій Полянчук. Фото: selyatynska-gromada.gov.ua

– Колись там була пекарня, магазин, лісництво, лісопункт, амбулаторія, їдальня, клуб, пошта. Тих, хто не хотів працювати, в СРСР «зараховували» до дармоїдів і відправляли до цього табору. За радянських часів у Перкалабі йшла масштабна заготівля лісу, дерево сплавляли річками, - згадує старі часи у розмові з Коротко про сільський голова Селятина, до якого належить хутір та село Сарата, Валерій Полянчук. – На річках тоді ж збудували клявзи – дерев'яні греблі. Працювала прикордонна застава, але з 2010 року, як Румунію взяли до Євросоюзу, два пропускні пункти на кордоні закрили – не відповідають європейським нормам.

Десятиліття тому життя в горах кипіло – люди тут аж ніяк не бідували. Їх навіть прозвали вигнаними до раю. Все зупинилось, коли закрили місцевий лісокомбінат та сусідній колгосп – у Сараті працювала його бригада. Бараки залишили нащадкам "тунеядців" – їм вони дісталися задарма.

Сьогодні високогір'ям у вихідні бігає з п'яток дітлахів. У будні всі навчаються в інтернаті у Селятині за 40 км. Там вони живуть від понеділка до п'ятниці. Завдання батьків – доставити сюди дітей машиною чи кіньми. Причому їхати доводиться через сусідню Івано-Франківську область, іншої дороги спуститися до центрального села в громаді немає. До найближчого населеного пункту з боку Івано-Франківщини, села Голошина зі школою, 18 кілометрів замість 40 км – до Селятина. Найближчий магазин – у тій же Голошині, але частіше їдуть до Нижнього Ялівця за 8 км або в Селятин. Періодично якісь роботи на цій дорозі проводить влада Селятина, але оскільки вона відноситься до сусідньої області, доводиться шукати спонсорські кошти – списати з місцевого бюджету не можна.

Від благ цивілізації нічого не залишилося. Забиті школи, лікарні, магазини. Фото: ФБ Robert Erik

Мобільний зв'язок тільки з'явився

Сільський голова Валерій Полянчук сам народився на високогір'ї у селі Верхній Ялівець. Сьогодні будинок на горі Яровиця неподалік хати бабусі Федори, де він виріс, пустує і потроху руйнується на пронизливих вітрах. Сам голова давно переїхав нижче, де є хоча б електрика, але мешкає у тому ж селі. Щодня на роботу дістається 20 км через гори. Газу досі немає – весь Путильський район не газифікований.

– У горах складно жити – треба дуже важко працювати, – зазначає Коротко про Валерій Полянчук. – Зарплати, якщо знайдеш роботу в навколишніх населених пунктах, мізерні – маю найменшу серед усіх сільських голів на Буковині. Влітку люди на хуторі заготовляють ягоди, гриби – з того й живуть. Але ми тут народились. Є таке поняття – Батьківщина. Де я народився, там і хотів би померти. Хоча я не живу, як сир у маслі. Сім'я у нас велика – шість чоловік, є господарство – дві корови, три телиці, скоро буде троє телят. Ще – дві кози, вівці, кури. Заготовляємо сіно, є город, молоко, сир, сметана, м'ясо – все своє. Але щоб усе це було, треба щодня рано-вранці встати і обійти все господарство, подоїти корів, напоїти всіх, нагодувати… І не важливо, здоровий ти чи хворий. Гуцульське життя складне, але тут усі так живуть – звикли.

Валерій Полянчук зазначає – і в горах, і у місті є свої плюси та мінуси. У горах - екологічно чисте повітря, є своя земля, де ти господар і тобі ніхто не вказує, що робити. Сусіди – далеко.

- А у місті один одному в спину дихають, - зазначає наш співрозмовник. – Там інше лихо – все треба купувати. Але погано, що в нас все взагалі далеко, а не тільки сусіди. І доріг немає.

У будинку діда сільського голови також немає електрики – він стоїть на найвищій точці села. Люди заряджають телефони в селі нижче схилом, купують сонячні батареї, також виручають пауербанки та генератори.

Найближча лікарня – за 60 км у районному центрі. Але це для гуцулів не проблема – кажуть, боліти немає часу. Вони загартовані та фізично витривалі. А якщо що – різні трави на допомогу.

- Уже кілька років у нас у Сараті є мобільний зв'язок і навіть інтернет, - хваляться місцеві. – Кабельний протягнули через кілька сіл, дійшли Верхнього Ялівця і до половини дороги до Нижнього Ялівця. Раніше зв'язок був дуже поганий, спілкувалися завдяки раціям. А тепер поставили вежу на горі Яровиця. Це найвища гора масиву.

Щоправда, у Перкалабі, щоб упіймати інтернет, потрібно шукати певні точки – хутір лежить «в ямі».

Місцеві впевнені, щоб побачити таку красу, варто сюди їхати. Фото: ФБ Liubov Boiko

Є що показати, але нема кому

Чого в горах мешканцям не вистачає – то це доріг. Наразі люди також скаржаться на теплі зими – все розкисає, гірські стежки перетворюються на болото. Мороз та сніг для них – набагато краще.

- Зазвичай узимку у нас мінус 18-30 градусів, ось минулого тижня ще було -22, а тепер сніг почав танути, - зітхає Валерій Полянчук. – Ці погодні аномалії з відлигою – це щось страшне. Коли холодно, значно краще! Взяв сани, биндюги (віз для перевезення вантажів. – Авт.), коней із дзвіночками, найняв фірмана (візник. – Авт.) або сам поїхав – це для нас природно та нормально.

Громадського транспорту тут, звичайно ж, теж немає – автобуси їдуть лише до Шепота за 10 км від Селятина. До Сарати, Верхнього та Нижнього Ялівця, Перкалаби автобуси ніколи не ходили – і навряд чи підуть. Загалом транспорт у горах ходить рідко. Підвозять місцевих шкільні автобуси, які збирають дітей із навколишніх населених пунктів на уроки. З чотирьох таких автобусів, які мала сільрада, залишився один – три забрали на армію. Отримали заміну як гуманітарку – але цей бус через гірські перевали не проїде.

Зрідка до села добирається турист, але це поодинокі випадки. Місцевим прикро, але що поробиш, відчувши всі принади віддаленого високогір'я, люди більше не повертаються.

До церков ставляться дбайливо, люди тут дуже побожні. Фото: ФБ Robert Erik

- Ми їх виглядаємо, приклавши руку до лоба, – немає нікого, - зітхає сільський голова. – Пам'ятають, якою дорогою сюди добиралися, і ще раз уже не хочуть. Як у нас кажуть: «Хвалився кіт, що він убрід Дніпро перебреде. Та як пішов - і не прийшов, нема кота ніде». Отак і в нас… Хоча туристичний потенціал є, у нас гарно…

Дорогу хоча б до Селятина з районного центру, Путили, за 20 км звідси планували розпочати будувати у березні 2022 року. Вже була готова документація – селяни не могли натішитись… Але так і не почали – зі зрозумілих причин. За гроші Євросоюзу відремонтували клаптик дороги у селі Шепіт, що належить громаді, зробили берегоукріплення біля річок, тротуари у центрі Шепота, відремонтували два мости. До речі, ця громада – найбільша у колишньому Путильському районі і займає 42% його площі. Площа – 370 квадратних кілометрів, усе це – гори, 78% – ліси.

Люди сподіваються, що в майбутньому таки вдасться підняти віддалені села, в тому числі завдяки туризму. Показати є що: гірське Буковинське озеро, сірчані джерела, просвітницький центр, звіринець, стару австрійську залізницю. Є вікова церква з стільцями, що залишилися ще від австрійського імператора. На горі Яровиця стоїть покинута радянська станція радіолокації «Памір». Вона працювала до середини 1990-х. До речі, на цій горі знімали кліп Джамали до пісні "1944".

Сільський голова Селятина зазначає – якщо відкриють пункти пропуску з Румунією, «громада приречена лише на успіх». Ну а поки що залишається задовольнятися рідкісними візитами туристів та надією на краще майбутнє.

Старовинних споруд у горах вистачає. Клявза – призначена для збирання гірських вод. Фото: Robert Erik

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Штучний інтелект прогнозує ризик раптової серцевої смерті з точністю до 90%
InternetUA
2025-07-04T04:01:36Z
Доплата за понаднормовий стаж: чи може отримати жінка, яка 50 років працювала лікаркою
ZN UA
2025-07-04T03:42:53Z
Що робить кофеїн із нашим тілом: користь і шкода
GlavRed
2025-07-04T03:27:46Z
Гороскоп на завтра 5 липня: Терезам - напруження, Рибам - цікаве запрошення
GlavRed
2025-07-04T03:27:19Z
Діабет II типу у дітей: як знизити ризик виникнення
ZN UA
2025-07-03T22:21:36Z
Болить спина - йди на прогулянку: простий спосіб повернути гарне самопочуття
Знай
2025-07-03T20:51:40Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Сумах: медики можуть допомогти безкоштовно, у МОЗ розкрили деталі
Политека
2025-07-03T20:00:29Z
Про це не говорять: які проблеми зі здоровʼям жінки можуть виникнути після пологів
24tv
2025-07-03T19:36:08Z
Аграрна освіта відкриває безліч можливостей: чому варто обирати кар'єру в сільському господарстві
AgroPortal
2025-07-04T04:00:16Z
В ОАЕ аеротаксі Midnight розпочало тестові польоти у важких умовах
InternetUA
2025-07-04T03:52:58Z
Вартість сезонних овочів: аналітики порівняли ціни на огірки та помідори у великих торгових мережах
Хвиля
2025-07-04T03:51:59Z
Євро вже по 50 гривень: українцям назвали межу до кінця року
Хвиля
2025-07-04T03:27:29Z
Зарплати чиновників в Україні зросли: кому платять понад 100 тисяч гривень
Хвиля
2025-07-04T03:00:53Z
Ексклюзивна пропозиція: Amazon Prime надає знижку $1 за галон пального цієї суботи та неділі
Топ Жир
2025-07-04T00:33:22Z
МВФ відхилив план Пакистану щодо надання пільг майнерам
InternetUA
2025-07-03T19:58:49Z
Долар подешевшав перед вихідними, що з євро
Gazeta UA
2025-07-03T19:54:23Z
Фальшиві долари заполонили Україну: де найчастіше зустрічаються та які купюри підробляють
Знай
2025-07-03T19:06:52Z
Ми мали лиш 7 людей спочатку, – інтерв'ю засновника ГУР про таємні операції та зрадників у владі
24tv
2025-07-04T04:03:28Z
Гучні вибухи та понад два десятки БпЛА: росіяни скаржаться на атаку дронів в декількох регіонах
24tv
2025-07-04T04:03:02Z
Здійнявся великий стовп диму: Підмосков'я атакували безпілотники, внаслідок ударів зникла електрика
Фокус
2025-07-04T04:00:52Z
Президент Естонії вдруге не підписав закон про розірвання зв’язків з Московським патріархатом
УкраинФорм
2025-07-04T04:00:38Z
Сенатори-демократи розслідують бездіяльність Трампа щодо санкцій проти Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T03:54:42Z
ЄС може незабаром ухвалити 18-й пакет санкцій проти Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T03:51:43Z
Змінилась до невпізнаваності: де живе та як зараз виглядає Наталія Вітренко
GlavRed
2025-07-04T03:27:47Z
Як Трамп став агентом Кремля
GlavRed
2025-07-04T03:27:31Z
Німеччина і Швейцарія підписали угоду про спільну закупівлю IRIS-T
УкраинФорм
2025-07-04T03:24:25Z
4 липня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна сваритись
24tv
2025-07-04T04:03:13Z
ГУР презентувало молитовник для воїнів-розвідників
УкраинФорм
2025-07-04T03:42:07Z
Удар по Київщині: у ДСНС показали фото наслідків
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T03:18:09Z
Дякуємо за службу: добірка найкращих привітань з Днем Національної поліції України
24tv
2025-07-04T03:03:38Z
Робота для пенсіонерів у Харкові: кого візьмуть на зарплату від 17 тисяч гривень
Политека
2025-07-04T03:00:15Z
Міноборони за пів року допустило до використання у ЗСУ 50 зразків автотехніки
УкраинФорм
2025-07-04T02:09:42Z
Суд в Україні вперше визнав шлюбні відносини між двома чоловіками
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T01:51:42Z
4 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T23:45:57Z
Українці тепер можуть отримати направлення на ВЛК без походу в ТЦК: інструкція
InternetUA
2025-07-03T23:01:18Z
У Львові – сирник, у Полтаві – галушки: куди поїхати, щоб скуштувати найкращі регіональні страви
24tv
2025-07-04T03:48:17Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 7 секунд знайти літери M
GlavRed
2025-07-04T03:27:43Z
Капуста "цвітна" чи "кольорова" – як правильно сказати: відповідь здивує
GlavRed
2025-07-04T03:27:23Z
Довго стояти біля плити не доведеться: ця літня закуска приготується, поки гості у дорозі
Telegraf
2025-07-04T03:18:07Z
Не день, а казка: хто потрапив у список суперщасливчиків
Gazeta UA
2025-07-04T03:12:14Z
Те, що точно варто спробувати на вихідних: оригінальний шашлик з хека
24tv
2025-07-03T21:18:32Z
Дешевше за Туреччину і Єгипет: як бюджетно побувати на Канарах
24tv
2025-07-03T20:30:32Z
Це просто "вбиває" страву: поширені помилки при приготуванні літнього салату
24tv
2025-07-03T18:45:24Z
Навіть люди з найгострішим зором не помітять 3 хамелеонів: загадка "із зірочкою"
GlavRed
2025-07-03T18:27:58Z
Дефіцит продуктів у Харківській області: який товар стрімко зникає з прилавків
Политека
2025-07-04T04:00:08Z
Пошкоджені оселі, пожежі та понад 10 потерпілих у Києві унаслідок атаки РФ: головні новини ночі 4 липня 2025 року
TSN
2025-07-04T03:51:44Z
Ворожа атака пошкодила у столиці залізничну інфраструктуру
УкраинФорм
2025-07-04T03:36:46Z
Нова система оплати за проїзд в Ужгороді: для українців запровадили зміни
Политека
2025-07-04T03:31:48Z
Нашестя сарани: херсонські фермери рахують збитки
AgroPortal
2025-07-04T03:00:51Z
В Україні без опадів: прогноз погоди на 4 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T02:48:01Z
"Висока концентрація": киян закликали зачинити вікна після закінчення тривоги
Фокус
2025-07-04T02:45:58Z
Шквальний вітер та грози. Яким регіонам не пощастить з погодою наприкінці тижня
Telegraf
2025-07-04T02:39:24Z
Окупанти просунулися на 3 напрямках, Сили оборони – також: докладний аналіз боїв за добу від ISW
24tv
2025-07-04T02:24:46Z
Екстрим і грація: 66-річна Мадонна виконала небезпечний трюк
GlavRed
2025-07-03T23:27:30Z
10 найпопулярніших серіалів на Netflix, що підкорили українських глядачів
24tv
2025-07-03T21:00:51Z
Стали зірками України: 6 дітей, які прославилися ролями в кіно
GlavRed
2025-07-03T20:27:10Z
Помер актор Майкл Медсен: зірка "Скажених псів" та культових ролей
TSN
2025-07-03T18:18:02Z
У Франції створили запальничку для сигар за $500 000
360ua.news
2025-07-03T17:36:08Z
"На жаль, це кінець": у Віри Брежнєвої зробили заяву
GlavRed
2025-07-03T17:27:09Z
"Мамського блогу не буде" - Леся Нікітюк показала принади в яскравому купальнику
Gazeta UA
2025-07-03T17:09:47Z
"Парк Юрського періоду: Відродження": ефектні динозаври-мутанти та спортивна Скарлетт Йоганссон
Фокус
2025-07-03T16:27:16Z
У Римі відбудеться допрем'єрний показ українського фільму «Малевич»
УкраинФорм
2025-07-03T15:45:00Z
Уламки впали у п'яти районах: Кличко розповів про наслідки ворожої атаки на столицю
УкраинФорм
2025-07-04T04:00:50Z
Дрони рвалися до Москви. У росіян масштабна пожежа, зникло світло
Telegraf
2025-07-04T03:54:11Z
Під атакою дронів опинилась Москва та Підмосков’я
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T03:51:30Z
Росія вдарила по Києву та області: 14 постраждалих, пошкоджені будинки та Укрзалізниця
Лига
2025-07-04T03:42:33Z
Атака на Київ: пошкоджено залізницю, потяги прямують відхиленим маршрутом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T03:36:02Z
Виникла пожежа та здійнялися клуби чорного диму у небо: безпілотники атакували Підмосков'я
24tv
2025-07-04T03:33:51Z
Понад 10 людей постраждали під час атаки на Київ: які райони були під ударом
24tv
2025-07-04T03:33:14Z
Дрони атакували важливий для окупантів завод у Ростовській області
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T03:30:39Z
Приблизний рух ракет та дронів цієї ночі: карта
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T03:12:45Z
Якщо ці 10 знаків на панелі змушують вас панікувати – припиніть: а ось як треба діяти
24tv
2025-07-04T03:33:12Z
Збиває з пантелику водіїв: що означає дорожній знак з ромбом на синьому тлі
GlavRed
2025-07-04T03:27:53Z
Перший порушник нового закону про швидкість у Флориді затриманий одразу після його набуття чинності
Топ Жир
2025-07-03T23:48:39Z
Найпотужніший Land Rover Defender з 626 кінськими силами у похмурому виконанні
Топ Жир
2025-07-03T23:18:56Z
Аеропорт шукає нового водія після аварії з мільйонними збитками
Топ Жир
2025-07-03T22:33:19Z
Polestar анонсує новий електричний кросовер, який розроблятиметься разом із невідомою моделлю Volvo
Топ Жир
2025-07-03T21:48:44Z
Ferrari здобула важливу перемогу у суді за права на історичні торгові марки
Топ Жир
2025-07-03T21:18:41Z
На Нюрбургрингу з’явився новий лідер серед компактних авто
Топ Жир
2025-07-03T20:48:35Z
Якби BMW створили позашляховик на основі свого спідстера?
Топ Жир
2025-07-03T19:48:26Z
Пройшов Афганістан та привів сина у бокс: що відомо про батька Олександра Усика
24tv
2025-07-04T04:03:25Z
Займається спортом та хоче жити лише в Україні: що відомо та де зараз старша донька Усика
24tv
2025-07-04T02:15:10Z
"Буде виламувати руки": Гриців розкрив план Дюбуа на бій із Усиком, назвавши переваги боксерів
24tv
2025-07-04T02:06:49Z
ПСЖ — "Баварія": онлайн-трансляція матчу Клубного чемпіонату світу-2025
ZN UA
2025-07-04T00:15:05Z
Мексиканського боксера заарештували у США після поразки від Джейка Пола
24tv
2025-07-03T22:51:16Z
Чернявський: Ми вперше в історії маємо дві команди в Лізі чемпіонів, а УЄФА зробила нам такий подарунок
Football.ua
2025-07-03T21:40:31Z
Реал відкритий для продажу Родріго цього літа
Football.ua
2025-07-03T21:21:58Z
Італія обіграла Бельгію на футбольному Євро-2025 серед жінок
УкраинФорм
2025-07-03T21:18:07Z
Комо підпише вінгера Селтіка Кюна – Романо
Football.ua
2025-07-03T21:00:44Z
Огляд Samsung Galaxy A56: смартфон на кожен день чи щось більше?
ITC
2025-07-04T04:01:10Z
Як обрати джинси без примірки: блогерка показала три перевірені способи
GlavRed
2025-07-04T03:27:20Z
Лише 3% користувачів шукають у ШІ емоційної підтримки
InternetUA
2025-07-04T02:03:33Z
Як Netflix, Coca-Cola та інші світові бренди впроваджують ШІ для маркетингу
InternetUA
2025-07-04T01:01:10Z
Meta навчає ботів зі ШІ ініціювати спілкування без запиту користувача
InternetUA
2025-07-04T00:04:38Z
Вчені відновили рецепт давньоримського соусу за ДНК риб
Gazeta UA
2025-07-03T22:42:59Z
"Скарби, що викликають сльози": біля Мадагаскару знайдено судно, затоплене піратами 300 років тому
TSN
2025-07-03T21:36:54Z
Samsung та LG розпочали масове виробництво OLED-екранів для iPhone 17
InternetUA
2025-07-03T21:06:17Z
Міст із поворотом на 90 градусів: інженери з Індії здивували світ безглуздою конструкцією
Фокус
2025-07-03T20:00:22Z