MY.UAНовини
Як живуть нащадки «тунеядців» у гірському селі: без світла, газу та з раціями замість телефонів
Як живуть нащадки «тунеядців» у гірському селі: без світла, газу та з раціями замість телефонів

Як живуть нащадки «тунеядців» у гірському селі: без світла, газу та з раціями замість телефонів

72-річну Федору, яка мешкає на горі Яровиця в Карпатах на Буковині, називають останньою гуцулкою, яка забралася так високо. Уже 30 років вона сама веде нехитре господарство на висоті близько півтори тисячі метрів над рівнем моря. Живе в хатині, що покосилася, побудованій майже на самому верху масива Яловичори. Родичі є – донька живе нижче по схилу гори за сім кілометрів, але переїжджати до неї Федора відмовляється – з рідної хати ні ногою.

Рекордна в Україні висота, де мешкають люди

Сусідів у неї зовсім мало – нижче по схилу живе баба Фросина з сином Олексою, ще нижче – Микола. Ще три хати – «негодящі», як кажуть місцеві. У них давно ніхто не мешкає.

Те, що на такій висоті залишаються жити люди, – рекорд для України. У хаті гуцулки Федори, як і в її сусідів, немає світла та газу. Їх тут ніколи не було і, що не приховує навіть місцева влада, не буде – надто далеко та високо.

72-річну Федору називають останньою гуцулкою Фото: Скріншот відео youtube.com/watch?v=5Zlw9SwiWxs

Горянка бабуся Федора має чудове здоров'я. Топить піч дровами, на них готує. Щоб нарубати дров, наймає селян. Вода – із джерела. Як усі місцеві, тримає господарство, город. Хоч виростити щось у горах складно, але без цього – аж ніяк. Є й місцевий транспорт – кінь. Щоб зарядити телефон, спускається до доньки вниз. Звідси ж носить нагору хліб, борошно та цукор. Так організовано побут кожного місцевого.

Метрів на п'ятсот нижче, на висоті близько 1000 м над рівнем моря, оточений вершинами, лежить хутір Перкалаба. На картах ви його не знайдете – його начебто не існує... Це – колишній радянський табір так званих дармоїдів, куди їх зіслали "за неробство".

У цьому хуторі серед гір люди й досі живуть у тимчасових дерев'яних бараках та в колишніх радянських гуртожитках із зрубу. Колись у ці хатини в'їхали їхні батьки та діди, прозвані в СРСР дармоїдами та заслані сюди на заготівлю лісу. Офіційно ця гірська ділянка належить уже до села Сарата. У найкращі часи в ньому мешкало близько 200 осіб. Нині за паперами – 70, але насправді – десяток невеликих сімей.

Сарата залишається одним із найбільш важкодоступних сіл високогір'я Карпат, куди належить добиратися гірськими перевалами та бездоріжжям. Охочих долати такий шлях мало, тому туристи тут у диковинку.

Нічийні хати називають тут «негодящі». Фото: ФБ Liubov Boiko

Вигнані до раю

Місцеві зазначають – жити у горах важко. Але їхати звідси ніхто з них не хоче. Частина – це корінні мешканці гір, гуцули, частина – нащадки виселених на високогір'я «тунеядців».

Сільський голова Валерій Полянчук. Фото: selyatynska-gromada.gov.ua

– Колись там була пекарня, магазин, лісництво, лісопункт, амбулаторія, їдальня, клуб, пошта. Тих, хто не хотів працювати, в СРСР «зараховували» до дармоїдів і відправляли до цього табору. За радянських часів у Перкалабі йшла масштабна заготівля лісу, дерево сплавляли річками, - згадує старі часи у розмові з Коротко про сільський голова Селятина, до якого належить хутір та село Сарата, Валерій Полянчук. – На річках тоді ж збудували клявзи – дерев'яні греблі. Працювала прикордонна застава, але з 2010 року, як Румунію взяли до Євросоюзу, два пропускні пункти на кордоні закрили – не відповідають європейським нормам.

Десятиліття тому життя в горах кипіло – люди тут аж ніяк не бідували. Їх навіть прозвали вигнаними до раю. Все зупинилось, коли закрили місцевий лісокомбінат та сусідній колгосп – у Сараті працювала його бригада. Бараки залишили нащадкам "тунеядців" – їм вони дісталися задарма.

Сьогодні високогір'ям у вихідні бігає з п'яток дітлахів. У будні всі навчаються в інтернаті у Селятині за 40 км. Там вони живуть від понеділка до п'ятниці. Завдання батьків – доставити сюди дітей машиною чи кіньми. Причому їхати доводиться через сусідню Івано-Франківську область, іншої дороги спуститися до центрального села в громаді немає. До найближчого населеного пункту з боку Івано-Франківщини, села Голошина зі школою, 18 кілометрів замість 40 км – до Селятина. Найближчий магазин – у тій же Голошині, але частіше їдуть до Нижнього Ялівця за 8 км або в Селятин. Періодично якісь роботи на цій дорозі проводить влада Селятина, але оскільки вона відноситься до сусідньої області, доводиться шукати спонсорські кошти – списати з місцевого бюджету не можна.

Від благ цивілізації нічого не залишилося. Забиті школи, лікарні, магазини. Фото: ФБ Robert Erik

Мобільний зв'язок тільки з'явився

Сільський голова Валерій Полянчук сам народився на високогір'ї у селі Верхній Ялівець. Сьогодні будинок на горі Яровиця неподалік хати бабусі Федори, де він виріс, пустує і потроху руйнується на пронизливих вітрах. Сам голова давно переїхав нижче, де є хоча б електрика, але мешкає у тому ж селі. Щодня на роботу дістається 20 км через гори. Газу досі немає – весь Путильський район не газифікований.

– У горах складно жити – треба дуже важко працювати, – зазначає Коротко про Валерій Полянчук. – Зарплати, якщо знайдеш роботу в навколишніх населених пунктах, мізерні – маю найменшу серед усіх сільських голів на Буковині. Влітку люди на хуторі заготовляють ягоди, гриби – з того й живуть. Але ми тут народились. Є таке поняття – Батьківщина. Де я народився, там і хотів би померти. Хоча я не живу, як сир у маслі. Сім'я у нас велика – шість чоловік, є господарство – дві корови, три телиці, скоро буде троє телят. Ще – дві кози, вівці, кури. Заготовляємо сіно, є город, молоко, сир, сметана, м'ясо – все своє. Але щоб усе це було, треба щодня рано-вранці встати і обійти все господарство, подоїти корів, напоїти всіх, нагодувати… І не важливо, здоровий ти чи хворий. Гуцульське життя складне, але тут усі так живуть – звикли.

Валерій Полянчук зазначає – і в горах, і у місті є свої плюси та мінуси. У горах - екологічно чисте повітря, є своя земля, де ти господар і тобі ніхто не вказує, що робити. Сусіди – далеко.

- А у місті один одному в спину дихають, - зазначає наш співрозмовник. – Там інше лихо – все треба купувати. Але погано, що в нас все взагалі далеко, а не тільки сусіди. І доріг немає.

У будинку діда сільського голови також немає електрики – він стоїть на найвищій точці села. Люди заряджають телефони в селі нижче схилом, купують сонячні батареї, також виручають пауербанки та генератори.

Найближча лікарня – за 60 км у районному центрі. Але це для гуцулів не проблема – кажуть, боліти немає часу. Вони загартовані та фізично витривалі. А якщо що – різні трави на допомогу.

- Уже кілька років у нас у Сараті є мобільний зв'язок і навіть інтернет, - хваляться місцеві. – Кабельний протягнули через кілька сіл, дійшли Верхнього Ялівця і до половини дороги до Нижнього Ялівця. Раніше зв'язок був дуже поганий, спілкувалися завдяки раціям. А тепер поставили вежу на горі Яровиця. Це найвища гора масиву.

Щоправда, у Перкалабі, щоб упіймати інтернет, потрібно шукати певні точки – хутір лежить «в ямі».

Місцеві впевнені, щоб побачити таку красу, варто сюди їхати. Фото: ФБ Liubov Boiko

Є що показати, але нема кому

Чого в горах мешканцям не вистачає – то це доріг. Наразі люди також скаржаться на теплі зими – все розкисає, гірські стежки перетворюються на болото. Мороз та сніг для них – набагато краще.

- Зазвичай узимку у нас мінус 18-30 градусів, ось минулого тижня ще було -22, а тепер сніг почав танути, - зітхає Валерій Полянчук. – Ці погодні аномалії з відлигою – це щось страшне. Коли холодно, значно краще! Взяв сани, биндюги (віз для перевезення вантажів. – Авт.), коней із дзвіночками, найняв фірмана (візник. – Авт.) або сам поїхав – це для нас природно та нормально.

Громадського транспорту тут, звичайно ж, теж немає – автобуси їдуть лише до Шепота за 10 км від Селятина. До Сарати, Верхнього та Нижнього Ялівця, Перкалаби автобуси ніколи не ходили – і навряд чи підуть. Загалом транспорт у горах ходить рідко. Підвозять місцевих шкільні автобуси, які збирають дітей із навколишніх населених пунктів на уроки. З чотирьох таких автобусів, які мала сільрада, залишився один – три забрали на армію. Отримали заміну як гуманітарку – але цей бус через гірські перевали не проїде.

Зрідка до села добирається турист, але це поодинокі випадки. Місцевим прикро, але що поробиш, відчувши всі принади віддаленого високогір'я, люди більше не повертаються.

До церков ставляться дбайливо, люди тут дуже побожні. Фото: ФБ Robert Erik

- Ми їх виглядаємо, приклавши руку до лоба, – немає нікого, - зітхає сільський голова. – Пам'ятають, якою дорогою сюди добиралися, і ще раз уже не хочуть. Як у нас кажуть: «Хвалився кіт, що він убрід Дніпро перебреде. Та як пішов - і не прийшов, нема кота ніде». Отак і в нас… Хоча туристичний потенціал є, у нас гарно…

Дорогу хоча б до Селятина з районного центру, Путили, за 20 км звідси планували розпочати будувати у березні 2022 року. Вже була готова документація – селяни не могли натішитись… Але так і не почали – зі зрозумілих причин. За гроші Євросоюзу відремонтували клаптик дороги у селі Шепіт, що належить громаді, зробили берегоукріплення біля річок, тротуари у центрі Шепота, відремонтували два мости. До речі, ця громада – найбільша у колишньому Путильському районі і займає 42% його площі. Площа – 370 квадратних кілометрів, усе це – гори, 78% – ліси.

Люди сподіваються, що в майбутньому таки вдасться підняти віддалені села, в тому числі завдяки туризму. Показати є що: гірське Буковинське озеро, сірчані джерела, просвітницький центр, звіринець, стару австрійську залізницю. Є вікова церква з стільцями, що залишилися ще від австрійського імператора. На горі Яровиця стоїть покинута радянська станція радіолокації «Памір». Вона працювала до середини 1990-х. До речі, на цій горі знімали кліп Джамали до пісні "1944".

Сільський голова Селятина зазначає – якщо відкриють пункти пропуску з Румунією, «громада приречена лише на успіх». Ну а поки що залишається задовольнятися рідкісними візитами туристів та надією на краще майбутнє.

Старовинних споруд у горах вистачає. Клявза – призначена для збирання гірських вод. Фото: Robert Erik

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Армія РФ пішла у наступ на Курщині: в ЦПД повідомили деталі
GlavRed
2024-11-15T08:30:53Z
Ворог атакував 2 ракетами та 29 дронами: скільки вдалося збити
24tv
2024-11-15T08:27:39Z
СБУ затримала «крота» російського ГРУ, який передавав рашистам плани спецоперацій Сил оборони в тилу ворога
Украина Криминальная
2024-11-15T08:24:37Z
Міноборони Польщі поскаржилось НАТО на українців та Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T08:22:01Z
Укранців Фінляндії запросили на зустріч з президентом СКУ Палом Ґродом
УкраинФорм
2024-11-15T08:16:00Z
Російський міністр визнав, що військові РФ мародерять у Курській області
УкраинФорм
2024-11-15T08:15:33Z
Ілон Маск перетворився на "Елонію": в мережі поширюють меми про "першу леді Трампа"
Фокус
2024-11-15T08:12:42Z
Росія відновила наступ у Курській області
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T08:09:37Z
Лідер КНДР наказав масово виготовляти дрони-смертники
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T08:06:43Z
5 трикотажних речей від українських брендів, які мають бути у вашому гардеробі
24tv
2024-11-15T08:30:18Z
Путініста Філіпа Кіркорова оголосили в розшук у РФ - що він витворив
GlavRed
2024-11-15T08:27:09Z
Відомий 67-річний український актор заявив про готовність воювати і назвав, чим може бути корисним
TSN
2024-11-15T08:21:56Z
У Києві з’явиться Музей авангарду
УкраинФорм
2024-11-15T08:16:01Z
"Мама на городі...": Памела Андерсон підказала, як залишатися молодою після 50-ти
Знай
2024-11-15T07:51:07Z
BAFTA позбавлятиме лауреатів своїх нагород за злочини та нечесність
УкраинФорм
2024-11-15T07:49:35Z
Христина Соловій несподівано оголосила про останній концерт: "Беру паузу на невизначений період"
24tv
2024-11-15T07:45:25Z
На Apple TV+ вийшов другий сезон серіалу «Таємниця бункера» / Silo
ITC
2024-11-15T07:40:00Z
Рюші і геймерські крісла: 5 найбільших трендів у дизайні меблів 2025 року
24tv
2024-11-15T07:30:38Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Куди люди постійно падають уві сні: учені пояснили природу незвичайного явища
Фокус
2024-11-15T07:51:51Z
Медичний чекап: що треба перевірити, якщо вам більш як 30 років
24tv
2024-11-15T06:03:48Z
В Україні мобілізують з ВІЛ та туберкульозом: в Раді розкрили суть наказу Міноборони
Политека
2024-11-15T04:30:05Z
Підсовують підробки: українцям пояснили, як відрізнити натуральне вершкове масло
Хвиля
2024-11-15T04:24:55Z
Кількість хворих на діабет у світі перевищила 800 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-15T04:03:01Z
Як зробити домашній пом'якшувач для білизни: після нього забудете про магазинний засіб
24tv
2024-11-14T23:57:12Z
5 продуктів, які краще їсти свіжими, а не консервованими
Фокус
2024-11-14T21:42:52Z
Як довго не кінчати під час сексу
24tv
2024-11-14T20:39:39Z
Військовослужбовці зможуть змінювати місце служби онлайн: у Міноборони зробили важливу заяву
24tv
2024-11-15T08:30:12Z
На місяць по 4500 грн: українцям готують нову соцдопомогу
TSN
2024-11-15T08:21:38Z
У Японії померла 101-річна принцеса Мікаса
УкраинФорм
2024-11-15T08:21:20Z
Чотири країни планують спільну закупівлю польських ПЗРК Piorun
Европейская правда
2024-11-15T08:21:11Z
Які знаки зодіаку притягують гроші, неначе магнітом
TSN
2024-11-15T08:21:04Z
У Каспійському морі росіяни можуть тримати носії ракет «Онікс» і «Циркон» - Плетенчук
УкраинФорм
2024-11-15T08:19:54Z
Яка спеціальність "забрала" найбільше грантів для першокурсників
24tv
2024-11-15T08:18:00Z
До сторіччя Українського Радіо на Харківщині відзначили працівників телерадіозв’язку
Мій Харків
2024-11-15T08:17:09Z
Литва вивчає український досвід із мобілізації та рекрутингу - Міноборони
УкраинФорм
2024-11-15T08:16:47Z
Транзит азербайджанського газу замість російського: Росія планує повноцінне повернення на ринок ЄС
ZN UA
2024-11-15T08:31:34Z
Тверда пшениця конкурує за рентабельністю з іншими культурами
AgroPortal
2024-11-15T08:30:06Z
Міненерго обговорило із канадською делегацією три перспективні напрямки співпраці
УкраинФорм
2024-11-15T08:25:32Z
Долар і євро дешевшають: який курс наприкінці робочого тижня
24tv
2024-11-15T08:09:54Z
Стало відомо, як змінились ринки збуту українського борошна за час війни
AgroNews
2024-11-15T08:07:09Z
Український спеціаліст за креслення і розрахунки для російських АЕС отримав 10 років ув’язнення
Украина Криминальная
2024-11-15T08:04:19Z
ФАО прогнозує рекордний збір врожаю рису у 2024 році
24tv
2024-11-15T08:03:23Z
Майже 90% зернових вантажів залізницею відправляються у напрямку портів
AgroPortal
2024-11-15T08:00:05Z
Скільки коштує переоформити земельний пай у 2024 році
24tv
2024-11-15T07:45:56Z
Чотири поради від фахівців, з чого варто починати ремонт
24tv
2024-11-15T07:30:54Z
У це складно повірити: який пункт у меню раніше існував у McDonald's
24tv
2024-11-15T07:30:04Z
Зірки обрали знаки зодіаку, у яких у 2025 році буде поповнення в сім'ї
24tv
2024-11-15T07:03:31Z
Перевірений роками та поколіннями: відеорецепт пляцка "Сирна вишиванка" від Лілії Цвіт
24tv
2024-11-15T06:48:32Z
Загадка, яка спантеличить кожного: хто чоловік дівчини – треба вгадати за 5 секунд
GlavRed
2024-11-15T06:27:58Z
Смачний десерт від популярного кондитера: як приготувати найкращий млинцевий торт
Фокус
2024-11-15T05:06:58Z
Які відмінності приховані на картинці: тільки найуважніші знайдуть за 13 секунд
GlavRed
2024-11-15T04:27:55Z
Гороскоп на завтра 16 листопада: Близнюкам - сюрпризи, Козерогам - несподіваний дохід
GlavRed
2024-11-15T04:27:04Z
Тут немає олів’є чи шуби: 10 найкращих салатів на Новий рік
24tv
2024-11-15T04:12:23Z
Допоможи Реброву обрати склад збірної України на матч проти Грузії
Football.ua
2024-11-15T08:31:25Z
Перший спаринг перед Євро: онлайн-трансляція матчу Португалія – Україна
24tv
2024-11-15T08:24:49Z
Даніель Соса отримав виклик до збірної Нігеру
Football.ua
2024-11-15T08:22:54Z
Онлайн-трансляція пресконференції Реброва перед матчем Грузія – Україна
24tv
2024-11-15T08:22:34Z
Українсько-польський діалог у спортивній сфері є продуктивним та багатовимірним
УкраинФорм
2024-11-15T08:19:56Z
Дорівал: Бразильці заслуговували на кращий результат з Венесуелою
Football.ua
2024-11-15T08:02:25Z
Дешам – про нічию з Ізраїлем: Ми мали забивати не один гол
Football.ua
2024-11-15T07:46:04Z
Карслі: Результат показує, що ми рухаємося в правильному напрямку
Football.ua
2024-11-15T07:25:49Z
ФІФА представила новий трофей клубного чемпіонату світу
Football.ua
2024-11-15T06:46:14Z
Найбільша кількість ворожих ДРГ фіксується на Сумщині - Демченко
УкраинФорм
2024-11-15T08:28:35Z
Хотіли вдарити по аеродрому: у Краснодарському краї пролунали вибухи через атаку БПЛА
Фокус
2024-11-15T08:27:39Z
Ворог знову проводить наступальні дії у Курській області, – ЦПД
24tv
2024-11-15T08:19:26Z
Головний напрямок удару: експерт розповів про наступ РФ на Запорізькому фронті
Политека
2024-11-15T08:01:37Z
На фронті - 144 бої за добу, найбільше ворог атакував на Курахівському й Покровському напрямках
УкраинФорм
2024-11-15T08:01:33Z
Ще 1520 окупантів і десятки одиниць техніки: втрати ворога на 15 листопада
24tv
2024-11-15T07:57:56Z
На Херсонщині росіяни поцілили в поштове відділення та магазин, а також уразили газопровід та газорозподільчу станцію – в ОВА розповіли про постраждалих та руйнування
ZN UA
2024-11-15T07:55:26Z
На Київщині екологи виявили незаконний видобуток піску та звалище будівельних відходів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T07:54:00Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 15 листопада
Мій Харків
2024-11-15T07:52:24Z
Власниця бренду One by One заявила, що її водій відмовився компенсувати гроші постраждалим
Комсомольская правда
2024-11-15T08:31:55Z
Витік електронного листування розкрив масштаби бананофобії у шведської міністерки
InternetUA
2024-11-15T08:31:35Z
Судитимуть збувача психотропів на території Святошинського району столиці
Украина Криминальная
2024-11-15T08:27:07Z
На Львівщині нацполіція затримала зловмисника, який продав в Інтернеті зброю та боєприпаси
InternetUA
2024-11-15T08:26:45Z
На Закарпатті колишній військовий зчинив стрілянину поблизу Хустського ТЦК
УкраинФорм
2024-11-15T08:25:55Z
Тайфун Усагі завдав удару по Філіппінах
360ua.news
2024-11-15T08:18:46Z
У США чоловік у костюмі ведмедя нападав на автомобілі: навіщо він це робив
24tv
2024-11-15T08:15:08Z
27 років розшукувала та три – спілкувалася: як жінка викрила вбивцю свого брата
TSN
2024-11-15T07:48:13Z
Наслідки атаки на Одесу зняли на фото: подробиці про постраждалих і руйнування
TSN
2024-11-15T07:48:08Z
Трейлер Atomfall, британського Fallout / S.T.A.L.K.E.R, розкрив дату виходу та містичний бік гри
ITC
2024-11-15T08:31:17Z
Soframe представила наземний дрон, озброєний лазерною баштою
InternetUA
2024-11-15T08:10:13Z
Огляд Nubia REDMAGIC 9S Pro: надпотужний флагман для мобільних геймерів
ITC
2024-11-15T08:07:28Z
Телефони Pixel зможуть виявляти шкідливі програми та повідомляти про них у реальному часі
InternetUA
2024-11-15T08:02:11Z
Rockstar використала текстуру з GTA 6 в GTA The Trilogy – Definitive Edition
24tv
2024-11-15T08:00:27Z
OpenAI випустить ШІ-агента, який виконуватиме завдання від імені людини – Bloomberg
ZN UA
2024-11-15T07:55:07Z
Amazon закриває секретний проект
InternetUA
2024-11-15T07:46:05Z
Океани, моря й озера Землі втрачають здатність підтримувати життя риби
Portaltele
2024-11-15T07:43:19Z
Чого очікувати від Windows 12: чутки, характеристики та можлива дата виходу
InternetUA
2024-11-15T07:40:36Z
Honda пред’явила новий Passport: подробиці та ціна
ЗаРулем
2024-11-15T08:28:06Z
Підозр більше немає? Митника Михайла Бурдейного, у якого в авто знайшли $700 тисяч, повернули на роботу
Знай
2024-11-15T08:21:34Z
Ford скорочує виробництво нового електричних кросоверів Explorer і Capri
AutoGeek
2024-11-15T08:18:51Z
Популярний седан Lexus повністю розсекретили напередодні дебюту
AutoCentre
2024-11-15T08:07:44Z
Справжня розкіш за $50 000: оновлений мінівен Buick GL8 ES показали офіційно
AutoGeek
2024-11-15T07:48:03Z
Xiaomi створила нове шасі для електромобілів: 4 мотори, понад 2000 к.с. потужності та підвищений комфорт
ITC
2024-11-15T07:37:50Z
Заради дешевих електромобілів: Volkswagen об’єднався з американським Rivian
AutoGeek
2024-11-15T07:15:26Z
В Україні зростає попит на «американців» із пробігом: Tesla Model Y у лідерах
AutoCentre
2024-11-15T07:03:37Z
З запасом ходу 1500 км: Chery представив стильний електромобіль із твердотільною батареєю
AutoGeek
2024-11-15T06:48:00Z