MY.UAНовини
Польська влада не готова вирішувати конфлікт з Україною шляхом переговорів
Польська влада не готова вирішувати конфлікт з Україною шляхом переговорів

Польська влада не готова вирішувати конфлікт з Україною шляхом переговорів

Польські фермери, які з 9 лютого відновили часткову блокаду кордону з Україною, запланували на 20 лютого повну блокаду. У Вроцлаві заявлений як мирний протест фермерів вилився в агресивну акцію з використанням яєць, фаєрів та фарби. Про це повідомляють Коментарі, пише agronews.ua.

Віце-прем’єр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина запевняє, що офіційний Київ намагається знайти вирішення проблеми. І наголошує, що економічного у цих протестів мало.

У вечірньому зверненні 15 лютого президент Володимир Зеленський наголосив на важливості разом із Польщею знайти вихід із ситуації. А також закликав визначити спільне ставлення, зокрема, до імпорту російського зерна та іншого імпорту з РФ на територію країн Європи, щоб захистити наші суспільства та, зокрема, фермерів – і українських, і польських.

Що і чому відбувається зараз на українсько-польському кордоні? Які важелі впливу на ситуацію? Що робити, щоб вирішити конфлікт?

Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, експерт РНБО у 2001-2011 рр. з питань заморожених конфліктів у Євразії (у тому числі Молдова-Придністров’я), політичний аналітик Віталій Кулик акцентує, що у ситуації з блокуванням польськими фермерами українського кордону є одразу три складові.

Першою є політичні ігри всередині самої Польщі.

“У тому числі в нинішній правлячій коаліції (“Громадянська коаліція”, від якої став прем’єром Дональд Туск, “Третій шлях” (альянс “Польщі 2050” та Польської селянської партії) та “Ліві”). Деякі сили намагаються розігрувати там внутрішні карти, використовуючи фермерські бунти як інструмент для зведення рахунків з опонентами. І для тиску, – пояснює експерт. – На цьому також спекулює опозиція (“Право та справедливість”), яка ще нещодавно була владою. Підриваючи цим позиції правлячої коаліції. Свій капітал заробляє і ультраправа партія “Конфедерація”, відома антиукраїнською/проросійською позицією, що потрапила у владу (щоправда, з малим відсотком, не прийнята до коаліції)”.

За його словами, фермерські ініціативи, які зараз здійснюють блокаду, переважно підігріваються саме конфедератами. Але вплив на них мають і опозиція, і нинішня польська влада.

Також експерт зазначив, що інструменти для вирішення проблеми офіційна Варшава має; але там цього або не хочуть, або не можуть — через, наприклад, протиріччя всередині правлячої команди.

Друга складова, за його словами, полягає в тому, що ми надто захопилися образом Польщі як надійного союзника та партнера, забуваючи, що ми маємо протиріччя інтересів. У тому числі в аграрній сфері.

“Поляки дорікають Україні, що у нас тут засилля латифундистів (землеволодіння, яке займає велику площу, аграрні корпорації). Конкурувати із якими дрібні фермери (основа аграрного бізнесу країн ЄС) не можуть. Так, в Україні є великі аграрні компанії. І на піку свого розвитку, 2013 року, 115 таких великих компаній обробляли 6 млн га. Але за останнє десятиліття в Україні спостерігається зворотна тенденція. Відбувається деконсолідація земель. Особливо на фоні бойових дій. Фермери забирають свої паї назад. І на даний момент у нас величезна маса аграрних мікропідприємств – 75 тисяч! Це на 90% мікровиробництва. Нині мікрофермери, сільські приватні господарства дають 41% усієї продукції. А аграрні компанії – 23%. Так, латифундії домінують в експорті, але у загальній структурі українського сільського господарства більше саме мікроферм”, – наголошує експерт.

Другий закид із боку поляків – наша продукція не відповідає європейським стандартам. Але це не відповідає дійсності, тому що без сертифікації (яка відбувається через компанії, які знаходяться фактично в ручному управлінні ЄС), Україна не може нічого вивезти на європейський ринок.

“Основні агропостачання України до Польщі – це макуха (шрот соняшника, який використовується як живильний корм для відгодівлі великої рогатої худоби та інших сільськогосподарських тварин – прим. ред.). Те, що треба самим місцевим фермерам. І що ми продаємо їм за непрямими цінами. Менш ніж половина експорту нашого зерна через польський кордон десь осідає. З 2,7 млн. тонн – лише близько 700 тисяч. Решта йде транзитом”, – акцентує Віталій Кулик.

Постійно точаться розмови, що якщо Україна повноцінно зайде на європейський ринок, це вб’є сільське господарство тієї ж Польщі.

“Щодо “вб’є” – не знаю, але конкуренцію точно створить. У нас з урахуванням окупованих територій 41 млн. га сільгоспземель. Чверть усієї сукупної площі орної землі Європи – знаходиться в Україні. І, щоб просувати бачення нашої країни у контексті майбутнього членства ЄС, загальної концепції сільського господарства – необхідно шукати якесь спільне рішення”, – упевнений Віталій Кулик.

Поки що ми, з урахуванням війни, наполягаємо на необхідності деяких ексклюзивних прав на експорт (транзит, квоти). Але не пропонуємо наше бачення майбутнього сільського господарства ЄС, коли ми станемо його частиною, наголошує експерт.

“Звичайно, тут буде протидія. Але малювати таку картинку майбутнього потрібно вже зараз з огляду на всі нюанси – вважає він. – Між Україною та Польщею (а також низкою інших країн) є фундаментальні аграрні протиріччя. І тут, по-доброму, варто було б втрутитися Брюсселю. Стати медіатором. Посадити сторони за стіл переговорів, виробити якесь рішення, яке плюс-мінус влаштувало б усіх. Інакше градус напруги підвищуватиметься. Блокування українського експорту пошириться вже не лише на Польщу, а й на низку наших інших західних сусідів. Залишиться лише морський шлях, де є небезпека ударів із боку РФ”.

Третя складова – загалом у ЄС зараз відбувається перегляд сільськогосподарської політики. Фермери потужно бунтують у Франції, Іспанії, Німеччині. Вони незадоволені субсидіями, квотами, стандартами, які висуває ЄС. Це вказує на розбалансування єдиного сільського господарства Євросоюзу (яке і так трималося в загальних рамках завдяки субсидіям та дотаціям, що скорочуються у зв’язку з бюджетним дефіцитом та кризами в економіках).

Тож тут питання ширшої межі, ніж претензії польських фермерів до українського експорту. І лише у цій загальній рамці можна вирішити хоча б частину протиріч. Виключно на двосторонньому рівні це зробити, швидше за все, не вдасться.

Керівник політико-правових програм в Українському центрі суспільного розвитку Ігор Рейтерович упевнений, що ситуація із претензіями польських фермерів до нашої країни вже давно – не економічного плану.

“Вона більшою мірою пов’язана з використанням політичного фактора (українське зерно) польськими фермерами, щоб вибити собі додаткові преференції. По суті, за допомогою неринкових методів намагаються залишитися на плаву. Зрозуміло, що українське зерно, наша аграрна продукція є серйозним викликом польським фермерам. Але протистояти цьому, як заведено в ЄС, необхідно за допомогою ринкових методів. Однак польські фермери вважали за краще експлуатувати політичну тезу про нібито загрозу, яку несе їхньому благополуччю українське зерно, яке має певні пільги від керівництва ЄС (що нормально з огляду на війну, в якій живе Україна). Також “юзається” меседж про те, що в Україні є латифундії, з якими приватні господарства європейських аграріїв тягатися в принципі не можуть”, – зазначає експерт.

На його думку, відбувається відверта маніпуляція. Економіки тут є, але мало, вважає він. Змінюватись у зв’язку з вимогами ринку польські фермери не хочуть. І фактично шантажують усіх блокадою кордону.

Позиція української влади, зауважує Ігор Рейтерович, тут є абсолютно логічною. Ми маємо дві угоди з ЄС – про асоціацію, а також, по суті, транспортний безвіз. Польща як член ЄС має виконувати ці угоди. Якщо є якісь питання – Київ та Варшава можуть вирішувати це на рівні двосторонніх відносин або на рівні Єврокомісії.

Але, продовжує він, зважаючи на все, польська влада на даний момент не готова йти шляхом переговорів — і не знає, як вийти з ситуації. З одного боку – не хочеться конфлікту з Україною, з іншого – з власними виборцями.

“Україна має продовжувати спроби домовитися з керівництвом Польщі, шукати якихось компромісних рішень задля розблокування кордону. Можливо, погодитися на додаткові перевірки, щоб зерно точно йшло виключно транзитом. Але якщо блокування кордону не припиниться – необхідно звертатись безпосередньо до європейських інституцій, – вважає експерт. – Щоби вже вони, за допомогою своїх механізмів та ресурсів, вплинули на Польщу. І змусили її діяти виключно ринковими методами”.

“Я вважаю, що у тому, що відбувається, винна українська сторона. А саме – наші експортери, які почали займатися аферами, підставляючи фермерів – і українських, і польських. І заповнюючи ринок Польщі”, – прокоментував ситуацію глава Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко.

Експерт зазначає, що 2022-го поляки зібрали врожай, але не змогли продати його значну частину, бо наші експортери завезли туди зерно та іншу продукцію АПК за різними схемами. Ситуація повторилася і 2023-го. Спалах невдоволення був лише питанням часу, тому що ніхто не хоче втрачати сам, поки наживається хтось інший.

За його словами, ситуація, яка склалася, в черговий раз демонструє, що стати повноцінним членом ЄС нашій країні буде вкрай складно.

“У тому числі через такі ігри, – наголошує економіст. – Сподіваюся, український та польський уряди зроблять нормальний контроль, інакше блокада буде на постійній основі”.



Перегляди: 0
Теги за темою
переговоры
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
"Это об успехе рекордного тура": фигуры Тейлор Свифт появились в Музее мадам Тюссо
Апостроф
2025-07-28T08:21:45Z
Настя Каменских и Потап стали хедлайнерами фестиваля Лаймы Вайкуле в Юрмале
Комсомольская правда
2025-07-28T08:19:17Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Гитаристка The Rasmus высказалась о визите в Украину
Корреспондент
2025-07-22T06:54:39Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Безуглая ответила на упреки, что из-за синдрома Аспергера не может иметь доступ к гостайне
Комсомольская правда
2025-07-27T12:30:15Z
Любимый среди многих утренний напиток может быть опасен: кто в группе риска
Comments UA
2025-07-28T08:21:26Z
После 50 лет старение резко ускоряется – ученые
Корреспондент
2025-07-28T08:15:29Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
После уборки урожая посыпьте грядки этой крупой — и истощенная земля превратится в чернозем
TSN
2025-07-28T08:21:09Z
"Живчик" в домашних условиях: рецепты яблочного напитка для всей семьи
TSN
2025-07-28T07:21:59Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Астрологи назвали два знака зодиака, с которыми сложнее всего быть в отношениях
TSN
2025-07-28T07:21:49Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Лавров унизил Трампа после его угроз Путину
Comments UA
2025-07-15T18:10:38Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Таиланд и Камбоджа начали переговоры о прекращении огня
Лига
2025-07-28T08:27:34Z
В Европарламенте критикуют торговое соглашение с США
Европейская правда
2025-07-28T08:21:05Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Помощь на проживание для ВПЛ: куда обращаться переселенцам
Хвиля
2025-07-28T08:27:21Z
Украинцы могут получить до 42 тысяч гривен: заявки уже принимают
Знай
2025-07-28T08:12:54Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Число погибших от лесных пожаров в Турции возросло до 17
Европейская правда
2025-07-28T08:27:43Z
В результате атаки БПЛА на Киев пострадали восемь человек, среди них — трехлетний ребенок
Новости Украины
2025-07-28T08:24:50Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
На Одещині весняні заморозки знищили 90% врожаю персика
AgroNews
2025-07-28T08:21:28Z
Гроза и шквалы: в Киеве и области объявлен желтый уровень опасности из-за непогоды
Апостроф
2025-07-28T08:15:09Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Два рекорда за год: юная львовянка установила новое достижение на Говерле
Фокус
2025-07-27T11:39:51Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Ювентус заинтересовался капитаном Спортинга
Корреспондент
2025-07-28T08:21:59Z
Льюис объяснил, почему Усик обыгрывает британских боксеров
UAToday
2025-07-28T08:00:58Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Инсинье заинтересовал клуб из Серии А
Корреспондент
2025-07-28T06:51:29Z
В Украине масштабируют производство собственной взрывчатки
Лига
2025-07-27T12:12:38Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Финансовой помощи не хватает, война затягивается: почему Украине нужен план Б
Comments UA
2025-07-28T08:24:55Z
В Украине с августа заработает открытый банкинг
Корреспондент
2025-07-28T08:15:20Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Ученые определили, как выглядят самые красивые губы
Comments UA
2025-07-28T08:27:08Z
В США эксперимент по приглушению солнца прервали через 20 минут, — СМИ
Комсомольская правда
2025-07-28T08:07:21Z
Почему у смартфона памяти больше, чем у ноутбука: эксперты пояснили что к чему
Фокус
2025-07-28T07:45:26Z
Нацисты во время Второй мировой похитили эротическую римскую мозаику: что они с ней делали
TSN
2025-07-28T06:48:30Z
Стало відомо, як в Україні змінилися ціни на соняшникову олію та яйця
AgroNews
2025-07-28T04:05:42Z
Студентка откопала изящную голову на Оркнейских островах
Gazeta UA
2025-07-27T22:42:34Z
Трасса Спа-Франкоршам покорилась Оскару Пиастри
Корреспондент
2025-07-27T18:03:51Z
Обратите внимание на что водителям, чтобы избежать штрафов за фары
UAToday
2025-07-27T16:57:15Z
Ежемесячно "отрывай" от зарплаты по 50 долларов и авто - твое. Сколько понадобится времени
Telegraf
2025-07-27T12:21:08Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z