MY.UAНовини
Володимир Щербицький: кар’єрист, якого зупинили за крок від кремлівського трону
Володимир Щербицький: кар’єрист, якого зупинили за крок від кремлівського трону

Володимир Щербицький: кар’єрист, якого зупинили за крок від кремлівського трону

Саме за правління Щербицького почався генеральний наступ на діячів української культури

Що сучасні українці знають про людину, яка 17 років була лідером українського загону КПРС і одночасно входила до вищого керівництва Радянського Союзу? Завдяки відомому українському історику і політологу Юрію Шаповалу — досить багато. І ці дослідження не хибують на упередженість, даючи широку картину життя Радянської України 1960–1980 років. А також і взаємин таких яскравих антиподів і суперників в боротьбі за владу, як Петро Шелест та його більш удачливий опонент Володимир Щербицький.

Виходили також мемуари та інтерв’ю найближчих співробітників першого секретаря ЦК КПУ (1972–1989), як от багатолітнього незмінного помічника Щербицького — Віталія Врублевського. Звісно, вони загалом панегіричні та суб’єктивні.

Загадок багато, бо "Перший" залишався, особливо після непростої перемоги над попередником і воцарінням на Печерських пагорбах, украй закритим, сухим педантом і в роботі, і в особистому житті. А також дуже обережним у висловлюваннях ("ніколи не був відкритою людиною", як згадував Врублевський), проте, не дай Боже, хтось потрапляв під його гарячу руку. Ми торкнемося двох найбільш цікавих епізодів з біографії Володимира Щербицького…

Абсолютна перемога після болючого нокдауну: Щербицький проти Шелеста

На думку Юрія Шаповала, "Шелест не дуже прагнув робити політичну кар’єру, а тому є підстави стверджувати, що не він шукав посади, а навпаки — посади шукали його. Із Щербицьким все було навпаки. Він прагнув вершин політичного Олімпу, підкоряв їх послідовно, хоча й не без труднощів, але ніколи не рекламуючи свою "політичну технологію".

Шелест був старшим за Щербицького на ціле десятиліття. Він пройшов довгий шлях технократа у виробничій сфері та партпрацівника в оборонній промисловості; лише у 49 років, у лютому 1957-го цей досвідчений "червоний директор" був призначений на більш-менш високу посаду — першого секретаря Київського обкому КП України.

Його підтримка лінії Микити Хрущова, особливо після придушення останнім опозиції у верхніх ешелонах влади, дала старт подальшому підйому сходинками влади. З липня 1963 року до травня 1972 року Шелест обіймав найвищу посаду в УРСР — першого секретаря ЦК КП України.

Микита Хрущов (на передньому плані) і Петро Шелест. Початок 1960-х років

Потім настала ера Щербицького.

Володимир Щербицький народився 17 лютого 1918 року в місті Верхньодніпровську (нині — Дніпропетровська область) у родині робітника. До війни працював у комсомолі, закінчив Дніпропетровський хіміко-технологічний інститут. З 1942 року перебував у лавах армії в глибокому тилу в Закавказзі, брав участь у відносно мирній радянській окупації Ірану. По завершенні Другої світової війни недовго працював інженером у Дніпродзержинську (нині — Кам’янське).

А потім уже виключно на партійній роботі. Тому дещо несподіваним було його призначення наприкінці лютого 1961 року головою Ради міністрів УРСР. На цій посаді Щербицький ніби виявив характер і пішов проти політики Хрущова, виступивши проти поділу партії за "галузевим принципом". Якісь документи, що підтверджують слова Віталія Врублевського, так і були не знайдені, можливо, це були лише розмови "на тему", які стали відомі Микиті Сергійовичу.

Проте звільнення з високої посади у липні 1963 року навряд чи можна назвати повноцінним пониженням або навіть засланням, як дехто пише: вже за 10 днів Щербицький став першим секретарем Дніпропетровського промислового обкому партії. Можливо, опала стала такою м’якою, бо він уже був членом міцного і впливового "дніпропетровського" клану, до якого належав секретар ЦК КПРС Леонід Брежнєв.

Саме цей уродженець Дніпродзержинська і став разом із земляком, "сірим кардиналом" Миколою Мироновим, а також представником "харківського клану", ще одним секретарем ЦК КПРС Миколою Підгорним і головою КДБ Володимиром Семичастним ключовим учасником змови проти Хрущова, яка відбулася 12—13 жовтня 1964 року.

Відставка Хрущова пройшла зовсім не в сталінському стилі — через голосування. Лише голова Верховної Ради СРСР Анастас Мікоян був проти. До влади прийшов тріумвірат Брежнєв — Підгорний — Косигін. Микола Підгорний був членом Президії ЦК КПРС (з 1966 року — Політбюро), Олексій Косигін став головою Ради міністрів.

Брежнєв, якого всі вважали слабкою фігурою, вирішив поступово нарощувати м’язи й формувати когорту вірних соратників. У жовтні 1965 року Щербицький повернувся на посаду голови Ради міністрів УРСР, а в грудні знову стає кандидатом в члени Президії ЦК КПРС.

І якщо в питаннях внутрішньої політики Шелест часто займав непримиренну позицію в захисті економічних прав республіки (в міжнародних справах він якраз був "яструбом", різко критикуючи "Празьку весну", наполягаючи на введенні радянських військ до Чехословаччини), то Щербицький, який добряче обпікся, з центром був дуже обачним і поступливим.

Саме "опала" політично загартувала Щербицького, зробила його більш обережним у словах і вчинках. Відтепер він "не проявляв жодних ініціатив, вважаючи за краще бути виконавцем, аніж лідером. Подібна манера політичної поведінки стала для нього виграшною й принесла цілком реальні результати…" — пише український історик Олександр Якубець.

Поступово роль і вплив "харківської групи" в керівництві СРСР, членом якої був Шелест, зменшувалися. 1965 року Підгорний був відправлений на нічого не значущу посаду голови Верховної Ради СРСР.

На відміну від Шелеста, який в гуманітарній сфері значною мірою повторював шлях націонал-комуністів міжвоєнної доби, Щербицькому український сантимент був абсолютно чужий.

Навпаки, саме за його правління почався генеральний наступ на діячів української культури. Шелест був не ангел, але він "принаймні не виявляв агресивності по відношенню до національного дисидентства, повернувши увесь свій гнів проти "демократичного ревізіонізму" чехословацького зразка" (Мирослав Попович, "Червоне століття").

Зірка Щербицького зійшла в час апогею застою

1971 року сталася подія, яка фактично вирішила долю Шелеста. До Політбюро ЦК КПРС було введено ще одного представника України — Щербицького. Який досяг своєї головної мети в травні 1972 року. Шелеста відправили до Москви на "підвищення" — він отримав ненадовго посаду одного з заступників голови Ради міністрів СРСР, а потім… став начальником конструкторського бюро на підмосковному авіазаводі.

Колишньому "Першому" було навіть заборонено приїжджати в Україну. А наступного року в журналі "Комуніст України" опублікували розгромну рецензію на книгу Шелеста "Україно наша Радянська", яку одразу ж вилучили з бібліотек.

Щербицький розгорнув давно очікувану в Кремлі чистку партійного і державного апарату в УРСР. Було розпочато українофобську по суті політику русифікації. Українська інтелігенція опинилася в міцних "обіймах" голови КДБ республіки генерала Віталія Федорчука та головного ідеолога партії, "інтернаціоналіста" Валентина Маланчука. Вони посіли свої посади ще за правління Шелеста, але тільки після його звільнення отримали повну свободу карати і нищити.

За підтримки "сірого кардинала" КПРС Михайла Суслова його висуванці жорстоко боролися з "буржуазно-націоналістичними" проявами в усіх сферах життя. Федорчук казав: "Ми працюємо на весь Союз, і ніякої України в нашій роботі не існує". Цензура набула небачених у жодній іншій республіці СРСР меж; лише "вірні ленінці" і сексоти почувалися в цьому заповіднику застою, як риба у воді.

Звісно, Щербицький працював у фарватері брежнєвського курсу на "стабільність" в економіці, яка від стагнації поступово скочувалася вниз. Рівень життя населення в усій державі підтримувався експортом сировини в Західну Європу. "З 1961-го по 1985 рік майже у два рази знизилась рентабельність підприємств, економіка стала неприйнятною для нововведень, запровадження досягнень науки і техніки" (Юрій Шаповал).

Смерть 10 листопада 1982 року лідера СРСР Леоніда Брежнєва поставила хрест на сподіваннях Щербицького узяти Кремль. Як писав багатолітній член Політбюро Віктор Гришин, Брежнєв саме Щербицького бачив своїм наступником на кремлівському троні. Проте не склалося. Комуністичний серпентарій вирішив інакше.

Почалися "перегони на лафетах" (протягом двох років з хвостиком померли генсеки Юрій Андропов і Костянтин Черненко) і нарешті у березні 1985 року прийшов до влади Михайло Горбачов. Курс на реформи в державі саме серед керівництва України отримав найменшу підтримку, а республіку навіть називали "Вандеєю перебудови".

Візит Володимира Щербицького до США. Зустріч з Рональдом Рейганом в Білому домі, 1985 рік

Проте Щербицькому вдавалося триматися на плаву, бо в усіх питаннях він гаряче підтримував Горбачова (наскільки він це робив від щирого серця — це вже інше питання), хоча на його очах відбувалося падіння у прірву — держави, комуністичних ідеалів…

Чорнобиль — злочин Кремля і влади УРСР

Найбільша у світі техногенна катастрофа, а на той час і найбільша післявоєнна гуманітарна катастрофа в Україні — на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року — наочно показала, наскільки Щербицький був залежним від кремлівської влади. Абсолютно ясно, що він не сам ухвалював рішення провести першотравневу демонстрацію на Хрещатику (автор якраз працював на ній у складі групи пересувних телевізійних станцій — ПТС).

Рівень радіації в столиці УРСР з населенням у два мільйони осіб зростав буквально щогодини, північний вітер з Прип’яті посилився. Справжній господар республіки виявився заручником імперської влади і не зміг протистояти волюнтаристському рішенню і окрику Михайла Горбачова: "Якщо зіпсуєш демонстрацію, покладеш партквиток на стіл".

Уранці 1 травня колони робітників, студентів і навіть учнів шкіл пройшли головною вулицею міста від Бессарабського ринку до будинку Укррадпрофу і поволі розтеклися найближчими вулицями. Єдине: час демонстрації був скорочений до двох годин замість звичних трьох — трьох з половиною.

Першотравнева демонстрація в Києві в 1986 році. Пройшло лише шість днів після аварії на Чорнобильській атомній станції

1 травня до Києва з Москви приїхали член Політбюро ЦК КПРС Єгор Лігачов і голова уряду СРСР Микола Рижков. Вони зі Щербицьким вирушили до Чорнобиля. Оцінити масштаб лиха він міг і був зобов’язаний це зробити як людина. Адже країні й всьому світу треба було показати, що жодної загрози здоров’ю населення нема. Щербицький прекрасно знав, що це не так.

Перше коротке повідомлення ТАРС було оголошено лише на 12-й день після аварії, 7 травня 1986 року: "Сталася аварія з частковим руйнуванням активної зони реактора. Рівень радіації не перевищив норми, встановленої Міністерством охорони здоров’я СРСР та МАГАТЕ. На території, яка безпосередньо межує із місцем аварії, рівень 10—15 мР/год".

Попереду була ще й Велогонка Миру, яка пройшла з 6 до 9 травня проспектами й вулицями Києва, ураженими радіацією; для її прямої трансляції з усієї республіки приїхали додаткові ПТС. Кияни й ті ж таки учні шкіл стояли біля доріг і радо зустрічали спортсменів. Це був злочин влади — не тільки московської, але й української, уособленням якої й був Володимир Щербицький.

Велогонка Миру 1986 року в Києві

Травневі події 1986 року і стали фактично початком кінця для лідера республіки. Вже 1989-го відносини Щербицького з Горбачовим погіршилися. 28 вересня 1989 року відбулася відставка Володимира Васильовича з усіма почестями. Він став пенсіонером союзного значення і повернувся до родини. Дружина, Рада Гаврилівна, 30 років працювала звичайним вчителем російської мови та літератури в київській школі № 57.

Помер Володимир Щербицький 16 чи 17 лютого 1989 року, офіційно — від запалення легень. Деякі дослідники вважають, що насправді він пішов з життя, скоївши самогубство.

Однозначно, це була людина минулої, комуністичної епохи. Яка навіть не уявляла себе в новій системі координат, а Україну — поза межами тоталітарного Радянського Союзу, якому Щербицький вірно служив.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
ЗМІ назвали імена ймовірних кандидатів на папський престол
Украина Криминальная
2025-04-22T22:45:03Z
Скоро можуть закрити і цю "лавочку". Хто зі студентів лишиться відстрочки у 2025
Telegraf
2025-04-22T22:27:27Z
Суспільно корисні роботи: чи оплачуються вони
ZN UA
2025-04-22T22:25:56Z
Допомогу припинять менш ніж через 10 днів: одна країна ЄС попередила українців
GlavRed
2025-04-22T21:27:42Z
Від 3 до 10 тисяч гривень на день народження - хто отримає виплату у 2025 році
GlavRed
2025-04-22T21:27:04Z
23 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T21:03:00Z
Хто може стати новим Папою Римським: штучний інтелект назвав головних кандидатів та чи будуть вони вигідні Україні
Telegraf
2025-04-22T20:27:16Z
Розробники Lockheed Martin представили пускову систему Mk70 для крилатих ракет Tomahawk
InternetUA
2025-04-22T20:13:42Z
Чи треба залишати паски, яйця і цукерки на могилах померлих: священник пояснив
GlavRed
2025-04-22T19:27:54Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
"Стікалась зброя з Ірану та КНДР": що залишилось від найближчого до Москви арсеналу
GlavRed
2025-04-22T22:48:30Z
Україна може повернутися до ядерної зброї: експерт назвав неочікуваний сценарій
GlavRed
2025-04-22T22:33:31Z
Фон дер Ляєн: Світ «шикується» для співпраці з Європою
ZN UA
2025-04-22T22:25:32Z
Перспективи ядерної угоди: таємні контакти між Іраном і командою Трампа
Хвиля
2025-04-22T22:12:12Z
У Трампа очікують деескалації "тарифної війни" між США та Китаєм
Европейская правда
2025-04-22T22:03:46Z
Війна, день 1154. путін готовий відмовитися від попередніх вимог щодо 4 областей України — Financial Times
Football.ua
2025-04-22T22:01:23Z
Каллас: Розглядати визнання Криму російським – помилка. Євросоюз цього не зробить
Лига
2025-04-22T21:42:47Z
Суд наказав адміністрації Трампа відновити діяльність "Голосу Америки"
Европейская правда
2025-04-22T21:40:40Z
Знайшли ознаки хвороби Альцгеймера за десятки років до появи симптомів
24tv
2025-04-22T19:27:14Z
Видання LB.ua запустило проєкт «Боляче», в якому лікарі чесно й анонімно діляться проблемами системи
Детектор М
2025-04-22T19:01:55Z
Чи замінить ШІ лікарів: думки вчених про роль штучного інтелекту у медицині
InternetUA
2025-04-22T18:28:03Z
Нюхнув шкарпетку і опинився в лікарні: чоловік підчепив грибкову пневмонію через незвичну звичку
Знай
2025-04-22T17:51:14Z
Троє школярів винайшли холодильник, який працює без електрики
InternetUA
2025-04-22T17:28:42Z
Чи справді біг шкідливий для колін
24tv
2025-04-22T17:21:03Z
Рятувальники отримали медичний автомобіль від фонду “Українські вогнеборці”
AutoCentre
2025-04-22T17:13:36Z
Безкоштовна медична допомога для ветеранів: як скористатися нею в Харківській області
Политека
2025-04-22T15:31:27Z
Антивакцинатор, конспіролог і хейтер України: як Кеннеді-молодший руйнує систему медицини в США
24tv
2025-04-22T15:03:48Z
Уже давно бабуся: Катя Осадча розкрила особистий секрет
GlavRed
2025-04-22T21:27:52Z
Відмовилася від чоловіка: зрадниця Ані Лорак відповіла на каверзне запитання
GlavRed
2025-04-22T20:27:32Z
Відома українська акторка вперше вийшла заміж - перші деталі
GlavRed
2025-04-22T20:27:32Z
Серіал "Кохання та полум'я" розтопив серця українських глядачів: скільки серій у стрічці
24tv
2025-04-22T20:18:09Z
Камалія показала обличчя без макіяжу і свій "циганський" будинок
GlavRed
2025-04-22T19:27:57Z
У родині в Бейонсе сталося горе: що трапилося
GlavRed
2025-04-22T19:27:42Z
"Все, померла": російський продюсер "поховав" Аллу Пугачову
GlavRed
2025-04-22T19:27:34Z
СолоХа вагітна від Тараса Цимбалюка: представник співачки відреагував на чутки
GlavRed
2025-04-22T19:27:22Z
30% її легенів було пошкоджено, – кум Ірини Білик здивував деталями серйозної хвороби співачки
24tv
2025-04-22T19:12:16Z
Росія вдарила по Одесі безпілотниками: у місті виникла сильна пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T21:33:35Z
Одеса у вогні, гримлять потужні вибухи: місто атакував "рій" безпілотників
GlavRed
2025-04-22T21:27:08Z
Супутник NASA зафіксував масштабну пожежу на арсеналі РФ у Володимирській області – фото
Лига
2025-04-22T21:03:06Z
Інтернет-аферисти ошукали двох жінок на 122 тисячі гривень
InternetUA
2025-04-22T20:42:57Z
У Росії після детонації на арсеналі ГРАУ є прильоти у приватні будинки
24tv
2025-04-22T20:39:49Z
У Росії на одному із найбільших складів боєприпасів триває детонація
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T20:39:45Z
Жан Беленюк зустрівся із 13-річним хлопчиком, який рятував людей у Сумах після теракту Росії
24tv
2025-04-22T20:03:49Z
У Києві чоловік побив цуценя на очах у перехожих: втрутилася поліція
Telegraf
2025-04-22T18:27:05Z
На хабарі викрито головного інспектора земельного департаменту КМДА – Ткаченко
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T18:10:31Z
Велика кількість працівників у США втрачає роботу через наслідки тарифів — Volvo звільняє сотні співробітників
Топ Жир
2025-04-22T22:45:46Z
Легалізація криптоактивів за 5%: кому буде доступна пільгова ставка
Хвиля
2025-04-22T20:36:23Z
В Україні полетять вниз ціни на бензин: якою буде вартість палива у травні
GlavRed
2025-04-22T20:27:18Z
Еталонні бренди нафти стрімко зростають в ціні
24tv
2025-04-22T19:48:44Z
Пікнік влетить у копієчку: в Україні стрімко злетіли ціни на популярний продукт
GlavRed
2025-04-22T19:33:29Z
Нацбанк оцінив фінансову грамотність українських підлітків: результати невтішні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T19:09:33Z
Як у 2025 році подати заяву на отримання землі
24tv
2025-04-22T19:03:18Z
Брюссель готує удар по російському газу: як хочуть обійти вето країн-членів
Telegraf
2025-04-22T18:52:04Z
Укрзалізниця – у мінусі, Нова пошта – з рекордним доходом: хто увійшов до десятки лідерів галузі
24tv
2025-04-22T18:42:20Z
На хабарі викрито головного інспектора земельного департаменту КМДА
Украина Криминальная
2025-04-22T21:57:56Z
Одеса вчергове під атакою російських дронів: у місті є пожежі
Telegraf
2025-04-22T20:48:16Z
Наступ РФ на Харківщині: лейтенант ЗСУ заявив про втрату позицій
GlavRed
2025-04-22T20:27:32Z
Вибухи в Одесі 22 квітня: ЗСУ попередили про рух БпЛА з Чорного моря
Факти ICTV
2025-04-22T20:06:05Z
Лінія фронту станом на 22 квітня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T20:00:28Z
"Шахеди" залітають в Україну: де зараз лунає тривога
24tv
2025-04-22T19:48:03Z
Погода в Україні 23 квітня: у більшості областей +26 градусів
Комсомольская правда
2025-04-22T19:34:13Z
BBC випустило розслідування про спецоперацію СБУ з підриву Кримського мосту
Детектор М
2025-04-22T19:19:23Z
Чи може Росія готуватися до заходу на Дніпропетровщину
24tv
2025-04-22T18:57:45Z
Наче зі столу вишуканого ресторану: як перетворити елементарні гречаники на шедевр
24tv
2025-04-22T21:15:49Z
Коли садити кукурудзу у 2025 році за місячним календарем: точні дати
24tv
2025-04-22T20:12:02Z
Смаколик на всю родину: яєчні рогалики, які раніше робили тільки на свята
24tv
2025-04-22T20:09:46Z
Ніколи не переступайте через ці 3 предмети: можете притягти нещастя
24tv
2025-04-22T19:30:35Z
Швидко створять затишок і красу у саду: найкращі вічнозелені кущі
24tv
2025-04-22T19:00:20Z
Кохання через сотні кілометрів: що працює на користь, а що руйнує стосунки на відстані
24tv
2025-04-22T18:57:17Z
Привернете в життя одні біди: чому нічого не можна брати з цвинтаря
24tv
2025-04-22T18:36:09Z
Найкраща локація для фото: куди поїхати в Україні, щоб побачити поле тюльпанів
24tv
2025-04-22T18:30:14Z
Поважають себе: хто зі знаків зодіаку не пробачає зраду
24tv
2025-04-22T18:15:45Z
Боруссія Дортмунд готується до переговорів із Челсі через бажання зберегти Чуквуемеку
Football.ua
2025-04-22T21:45:54Z
Буковина оголосила про реалізацію усіх квитків на півфінал Кубка України проти Динамо Київ
Football.ua
2025-04-22T21:13:12Z
Манчестер Сіті в компенсований час вирвав перемогу над Астон Віллою
Football.ua
2025-04-22T21:03:49Z
Сергій Богачук дізнався ім'я наступного суперника: коли та де пройде бій
24tv
2025-04-22T20:48:05Z
Нант став крептонітом для ПСЖ, двічі за сезон відібравши очки у чемпіона Франції
Football.ua
2025-04-22T20:46:14Z
Едерсон визначив Саудівську Аравію пріоритетом для продовження кар'єри влітку
Football.ua
2025-04-22T20:25:51Z
Каневцев: Буковина повинна грати у свій футбол проти Динамо
Football.ua
2025-04-22T19:58:49Z
Нерес пропустить місяць через травму
Football.ua
2025-04-22T19:40:36Z
Суботні матчі Серії А перенесено через похоронну церемонію Папи Римського
Football.ua
2025-04-22T19:19:31Z
Війна загострюється: у Китаї винайшли новий ШІ-чип, незважаючи на заборони США
InternetUA
2025-04-22T19:22:18Z
Колишні розробники Helldivers та WoW взяли на роботу коня: що з ним робили
Знай
2025-04-22T18:52:27Z
У Windows 11 знайшли корисну приховану функцію, яку варто спробувати
InternetUA
2025-04-22T18:42:00Z
Хакери вкрали 1,4 млн грн за допомогою смартфона: як їм це вдалося і чи можна захиститися
InternetUA
2025-04-22T17:58:17Z
Samsung розробляє смартфон зі скручуваним екраном – ЗМІ
1News
2025-04-22T17:54:42Z
Китай не потрібен: США отримуватимуть рідкоземельні метали в новий спосіб
InternetUA
2025-04-22T17:49:37Z
Зв’язки з Ілоном Маском та зловживання ШІ є найбільшими загрозами для репутації будь-якого бренду
InternetUA
2025-04-22T16:48:47Z
Учені вперше зафільмували «хмільну вечірку шимпанзе»: про що це може свідчити
ZN UA
2025-04-22T16:46:29Z
Вдихнула нове життя: жінка придбала старі меблі та вразила інтернет тим, що вона зробила з ними
24tv
2025-04-22T16:45:53Z
Автор YouTube-каналу продає це індивідуальне гоночне чудо лише після 1,100 миль
Топ Жир
2025-04-22T22:15:09Z
Переосмислення дизайну Tesla Cybertruck стає дуже схожим на модель Ford F-150
Топ Жир
2025-04-22T21:30:35Z
Audi представила унікальний універсал з потужністю 770 к.с., який зможе оцінити лише обмежена кількість осіб
Топ Жир
2025-04-22T20:45:54Z
Система "стоп-старт": експерти пояснили, чи варто її вимикати для економії палива
24tv
2025-04-22T20:42:12Z
Buick успішно розвивався, а потім стали діяти мита Трампа
Топ Жир
2025-04-22T20:00:45Z
Ford видає попередження власникам двох Bronco про негайне припинення водіння
Топ Жир
2025-04-22T19:15:47Z
Власник, у кого не вдалося продати Rimac, намагається продати одну з найрідших McLaren
Топ Жир
2025-04-22T19:00:20Z
Послідовник здобувача популярності спричинив безлад у тунелі в Бостоні
Топ Жир
2025-04-22T18:00:10Z
Електромобілі Slate, підтримані Безосом, можуть швидко заряджатися вдома за допомогою геніальної канадської технології
Топ Жир
2025-04-22T17:15:24Z