MY.UAНовини
Блокуючи кордон, поляки стріляють собі в ногу: чому уряд Польщі бездіє і чим це загрожує обом країнам
Блокуючи кордон, поляки стріляють собі в ногу: чому уряд Польщі бездіє і чим це загрожує обом країнам

Блокуючи кордон, поляки стріляють собі в ногу: чому уряд Польщі бездіє і чим це загрожує обом країнам

Ситуація на кордоні стає дедалі складнішою.

Протягом чотирьох місяців на польському кордоні триває обмеження ввозу українського збіжжя. Січнева "відлига" продовжувалась менше місяця, після чого фермери відновили акції протесту на пунктах пропуску. Ба більше, тепер активісти погрожують перекрити для українського транспорту усі вузли зв’язку, під'їзди до перевантажувальних залізничних станцій і морських портів.

У відповідь влада України розглядає можливість заборони імпорту агропродукції з Польщі вже у найближчі два тижні. Обговорюється впровадження обмежень або заборони на ввезення польських молочних продуктів і фруктів, повідомив міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський виданню Forbes.

"Телеграф" з’ясовував, чому польський уряд не вживає більш жорстких заходів для припинення свавілля на кордоні і до яких наслідків для стосунків між нашими державами може призвести ця бездіяльність.

Що відбувається зараз

Польські протестувальники, які раніше тероризували лише водіїв вантажівок з українським збіжжям, тепер унеможливлюють проїзд транспорту з швидкопсувними, небезпечними та гуманітарними вантажами на КПП Дорогуськ — Ягодин. За даними Державної митної служби, 18 лютого були спроби заблокувати й залізничні колії, але місцева поліція цьому завадила.

Наразі рух поїздів відбувається у штатному режимі, а от рейсові автобуси все ж потрапили під "роздачу": у соціальних мережах шириться відео, на якому натовп польських протестуючих блокує проїзд автобусів з пасажирами, більшість з яких — жінки і діти.

На ситуацію вже відреагував віцепрем'єр-міністр з відновлення Олександр Кубраков. Посадовець провів термінові перемовини з головою Бюро нацбезпеки Польщі Яцеком Сєвєрой.

"Блокування кордону — це пряма загроза безпеці країни, що обороняється. Подібні дії негативно впливають на наше протистояння спільному ворогу на ім’я Росія. Жінки та діти, що шукали прихистку від війни і в силу різних причин повертаються додому, не можуть ставати заручниками бізнес-інтересів", – заявив Кубраков.

Наразі заблокованими для вільного руху вантажівок є усі шість пунктів пропуску: "Ягодин – Дорогуськ", "Угринів – Долгобичув", "Устилуг – Зосін", "Шегині – Медика", "Рава-Руська – Гребенне" та "Краківець – Корчова".

У черзі на в’їзд зараз перебувають понад 3 тисячі вантажівок. При цьому з українського боку кордону фізичних черг на виїзд немає.

Втім, вже 20 лютого може розпочатися анонсована польськими протестувальниками акція не лише з перекриття руху на всіх пунктах пропуску, а й блокування вузлів зв’язку та під'їздів до перевантажувальних залізничних станцій і морських портів. Блокаду планують продовжувати до 10 березня.

Тим часом на кордоні простоюють вантажівки не лише зі збіжжям, а й з вантажем військового призначення. За словами українця, що проживає у Великій Британії і займається закупівлями техніки для ЗСУ, Назара Смика, перешкоджання проїзду почалося ще з вересня 2023-го. Весь цей час активісти намагалися владнати проблему без розголосу і роздмухування конфлікту, проте зараз поведінка протестувальників вийшла за всі рамки.

– Я єдиний, хто займається поставками таких обсягів і рівня по приватній лінії, адже співпрацюю з велики фондами. У мене щотижня приїжджає 5 фур в Україну. І поліція, і протестувальники прекрасно знають, хто і що везе у цих фурах, але нас все одно відправляють в загальну "колєйку". Замість трьох днів, які раніше займала дорога від Польщі до Києва і назад, це займає 14 днів. Це зайві витрати на логістику, нерви, ризики, це просто відверта зневага до нас, що виводить з себе. Тому я вирішив винести цю ситуацію в публічний простір, – каже Назар Смик в коментарі "Телеграфу".

За словами українця, зазвичай він переправляє фури закритого типу, але цього разу вантажівки були "відкритими" і це стало ще одним аргументом за те, щоб надати розголосу свавіллю на кордоні.

Варто зазначити, що тактика спрацювала: після допису в соцмережах вже на ранок одна з вантажівок (яка до цього три доби простояла на кордоні) була у Києві.

– Виявляється, вночі митники ходили від фури до фури, шукали мого водія, щоб провести його поза цією чергою. Тобто, впливати на мітингувальників все ж можна? Диво яке. Чому тоді вони не роблять цього на постійній основі? Висновки я зробив: тепер кожна фура з вантажем військового призначення буде сфотографована, а інформація оприлюднена в мережі.

Щоб ви розуміли, вантаж був для артилеристів 47-ї бригади "Магура", хлопці чекають все це на фронті ще "на вчора", а воно просто стоїть на кордоні. Аналогічна ситуація з вантажівками з пікапами, які досі затримуються на кордоні. Навіть якщо перевізник польський, ситуація не змінюється – водії бояться роздмухувати скандал, а мені вже все одно, – каже Назар Смик.

Мовчазна згода чи принцип невтручання?

За офіційною версією, польські фермери бастують через політику Європейського зеленого курсу та відкриття ринку ЄС для сільгосппродукції з України, що буцімто робить сільгоспвиробництво в ЄС неконкурентним з виробниками за його межами.

При цьому, за даними Центру протидії дезінформації, з 2022 по 2023 роки Росія завезла до Польщі 12 мільйонів тонн свого зерна, тоді як Україна експортувала лише 4,3 мільйона тонн збіжжя.

Про те, що за блокуванням кордонів насправді стоїть Росія, а метою акцій є погіршення стосунків між Україною та її найближчим союзником, говорять давно. Після того, як мітингувальники "переключилися" на пасажирські автобуси з нашими громадянами, сумнівів у цій версії майже не залишилось.

Ба більше, про політичні мотиви акцій говорить й президент Володимир Зеленський.

"Те, що відбувається на нашому західному кордоні – кордоні з Польщею, – не можна сприймати як щось нормальне чи повсякденне. Потрібна проста і зрозуміла справедливість. Через польський кордон проходить лише 5% нашого агроекспорту. Тож насправді ситуація не в зерні, а, швидше, у політиці", — наголосив президент.

Головним питанням залишається те, чому польський уряд не вживає більш рішучих заходів для припинення блокади, навіть коли події на кордоні загрожують стати причиною розладу економічних стосунків між державами.

За словами директора Інституту світової політики Євгена Магди, причини бездіяльності влади полягають у тому, що вона стала жертвою операції з рефлексивного управління, яку досить ефективно здійснює РФ.

– Росія заклала методологічний рух в дії протестувальників, а польська влада сьогодні, на жаль, більше думає про місцеві вибори, які відбудуться 7 квітня. В цих умовах переслідувати представника конфедерації – означає подарувати йому і його партії додаткові очки на виборах. Робити цього ніхто не хоче.

Тому нам потрібно шукати спільну мову, але це дуже непросто. Кращим рішенням з нашого боку стали б асиметричні кроки. Наприклад, зустріч прем'єрів на кордоні. Втім, політична вага нашого прем'єра дещо недостатня для цього. Альтернативою могла б стати зустріч президентів, але там теж стосунки зіпсувалися. Станом на зараз хороших варіантів немає, – каже політолог в коментарі "Телеграфу".

Ситуація ускладнюється й безпековим аспектом, вважає Євген Магда, адже так звані протестувальники можуть бачити, що саме ввозиться в Україну, а також затримувати доставку цих вантажів. За слова експерта, для офіційної Варшави було б політично вигідно продемонструвати, що вона може і буде надавати Україні військову підтримку, попри ситуацію на кордоні.

Український уряд розраховував, що нова політична сила, яка прийшла до влади у Польщі, вирішить питання провокацій на кордоні, проте цього не сталося, каже голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

За словами посадовця, головною задачею української влади є збереження безпекових відносин з Польщею, навіть якщо для цього зернове питання доведеться винести за рамки.

– Це питання краще поставити окремо і розглядати його в дуже конструктивному дусі, як суто економічне. Від політизування краще взагалі утриматись, щоб в жодний спосіб воно не нашкодило загальним відносинам між нашими країнами.

Ми є союзниками у спільній боротьбі з Росією, тому все треба розглядати через призму того, як зберегти ці союзницькі дружні відносини. Вирішувати проблему повинні фахівці профільних міністерств з обох боків. Можливо, варто навіть подумати над тим, щоб залучити Європейський Союз до цього, – каже Олександр Мережко в коментарі "Телеграфу".

Щодо способів вирішення зернової проблеми, нардеп зазначає: Україна і Польща все ще можуть зробити це шляхом пошуку компромісів на рівні спільних інтересів. Втім, якщо це не спрацює, завжди залишається варіант з правовим рівнем вирішення питання. Зокрема, залучення до цього процесу Світової організації торгівлі, яка здатна врегульовувати спори такого роду.

Тим часом, міністр сільського господарства і розвитку села Польщі Чеслав Секерський заявив, що переговори з Україною щодо умов експорту деякої агропродукції перебувають на завершальній стадії, а прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск планує вирішити питання "нерівної конкуренції" з аграрною продукцією, яка надходить з України, на рівні Євросоюзу.

"Ми повинні будемо ухвалити рішення в Польщі, щоб захистити польське сільське господарство перед обличчям нерівної конкуренції з агропродукцією, що надходить з-за східного кордону, переважно з України. Я буду втручатися на європейському рівні", – заявив Туск.

Наслідки для обох сторін

За даними Центру протидії дезінформації, за 2023 рік експорт польських товарів в Україну склав 12 мільярдів доларів, а українських у Польщу — 4,7 мільярди доларів. Таким чином, якщо Україна все ж ухвалить рішення про дзеркальні дії і заборонить ввезення агропродукції з Польщі, найбільше від власних дій постраждають самі ж поляки.

У тому, що мотиви протестуючих лежать не в економічній, а у політичній площині, впевнений й заслужений економіст України Олексій Плотніков. За словами експерта, левова частина вантажівок зі збіжжям перетинає Польщу транзитом для ввезення зерна в інші країни ЄС.

– Те, що Україна планує звертатися до Єврокомісії, – нормальний цивілізований шлях для вирішення проблеми. Ми є кандидатами на членство в ЄС, тому прагнемо дотримуватись відповідних позицій, а не просто дзеркально перекривати дороги для польського транспорту.

Якщо обмеження чи заборона ввезення в Україну сільгосппродукції потягне за собою й харчову промисловість (кондитерка, ковбаси та інше), у першу чергу, звичайно, постраждають аграрії і виробники Польщі. Цілком може вийти так, що блокада лише погіршить становище фермерів, інтереси яких буцімто представляють протестувальники, – каже Олексій Плотніков в коментарі "Телеграфу".

Щодо наслідків для України, за великим рахунком, ми можемо використовувати інші логістичні шляхи для експорту власного збіжжя в країни Європи, каже економіст. Так, продукцію можна ввозити через Угорщину, Словаччину або Румунію. Звісно, це додасть зайвих витрат і незручностей, але збереже за Україною можливість реалізувати зерно за кордоном в обхід Польщі.

В ситуації з блокадою на кордоні європейські політики в черговий раз припускаються найнебезпечнішої помилки часів великої війни: ставлять під загрозу союзницькі стосунки з країною, яка є останньою заставою між ними і окупантами, заради політичних очків і загравання з власним електоратом.

За ким би не було останнє слово у цьому спорі, в глобальному сенсі програють обидві сторони, адже поки ми концентруємося на "перетягуванні" вантажівок через кордон, росіяни продовжують стягувати до кордонів танки.

Теги за темою
Польща
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
Катя Осадчая стала "шляпным альтер-эго" голливудской звезды
Апостроф
2024-11-17T19:30:14Z
Распродает платья и аксессуары: Анджелина Джоли столкнулась с финансовым кризисом
Фокус
2024-11-17T19:21:24Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
Медиум, говорящая с мертвыми, утверждает, что ее преследовал дух актера Пола Уокера
Фокус
2024-11-16T13:21:07Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Шольц защищает свой звонок Путину
Корреспондент
2024-11-17T19:57:02Z
Зеленский встревожил планами РФ на ближайшее время: к чему призывает всех украинцев
Comments UA
2024-11-16T18:36:48Z
NYT: Спецпосланником Трампа по Украине может стать уроженец РФ
Европейская правда
2024-11-17T07:21:17Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Глава МИД Финляндии призвала больше не звонить Путину
Корреспондент
2024-11-17T20:24:52Z
В Берлине прошел антивоенный марш российской оппозиции - его раскритиковали власти Украины
Комсомольская правда
2024-11-17T20:18:18Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Кличко сообщил подробные последствия атаки по Киеву
Comments UA
2024-11-17T08:54:06Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
Когда в Одессе снова появится свет и что будет с транспортом — в городе ответили
TSN
2024-11-17T20:18:30Z
Бурштын на Прикарпатье остался без тепла после обстрела
UAToday
2024-11-17T19:42:45Z
Ракетная атака: в Одессе уже раздаются взрывы
TSN
2024-11-17T06:06:49Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
9 признаков, что вы едите недостаточно углеводов
Marie Claire
2024-11-17T18:31:07Z
Судороги в икрах ночью: почему возникают и что делать, чтоб не испортить сон
Знай
2024-11-17T15:51:24Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Наперегонки со смертью: ученые представили новый метод спасения жизни при нападении акулы
Фокус
2024-11-16T19:36:35Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Цены начали снижаться: какие продукты можно купить дешевле
Знай
2024-11-17T20:12:01Z
Номинал не играет роли: в украинцев скупают старые монеты – платят тысячи
Знай
2024-11-17T18:21:42Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
За пределами полномочий: юрист объяснила, что не вправе делать работники ТЦК
Политека
2024-11-17T20:00:25Z
Британия провела первое успешное испытание новой управляемой крылатой ракеты
Европейская правда
2024-11-17T19:51:42Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Пока не очень холодно, можно готовить и не травить себя магазинным: рецепт домашней Фанты
Знай
2024-11-17T17:51:30Z
Женщина повторила судьбу матери, тоже став алкоголичкой: как ей удалось завязать
Фокус
2024-11-17T17:42:32Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
5 советов, которые помогут сохранить продуктивность в короткий световой день
Marie Claire
2024-11-17T16:45:49Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Пол вызвал Макгрегора на бой по правилам ММА
UAToday
2024-11-17T19:42:57Z
"Все равно победил": Майк Тайсон прокомментировал свое поражение и рассказал о здоровье
Фокус
2024-11-17T17:27:01Z
Албания – Украина: анонс, где и когда смотреть решающий матч в Лиге наций
ZN UA
2024-11-17T16:30:37Z
Владелец именитого французского клуба высказался о вероятном понижении в классе
Корреспондент
2024-11-17T16:15:33Z
Тренер сборной Аргентины U-20 отметился необычным поступком в спарринге про
Корреспондент
2024-11-17T14:57:55Z
"Динамо" и "Шахтер" интересуются талантом "Ворсклы"
ZN UA
2024-11-17T14:39:26Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Удар баллистикой по Сумам: среди погибших есть дети, из девятиэтажки эвакуируют людей
ZN UA
2024-11-17T20:27:42Z
Часть Украины охватила воздушная тревога: где опасно
TSN
2024-11-17T16:16:43Z
В Киеве ГСЧС автокраном сняла с крыши пятиэтажки обломки сбитой ракеты
ZN UA
2024-11-17T15:09:36Z
130 хомяков умудрились сбежать из своих клеток и "заставили" пилота идти на посадку
Фокус
2024-11-17T12:30:59Z
Обломки упали в горах: на Закарпатье найден российский БПЛА
Новости Украины
2024-11-17T12:09:40Z
На популярном туристическом пляже нашли человеческую голову
Comments UA
2024-11-17T12:00:28Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
В WhatsApp появилась новая функция – пользователи ждали ее много лет
UAToday
2024-11-17T19:42:23Z
Ліга націй. Норвегія розгромила Казахстан із хет-триком Голанда, Австрія та Словенія переможця не виявили
Football.ua
2024-11-17T19:24:40Z
Ремейк культовой JRPG Dragon Quest III показал в Steam лучший старт среди всех одиночных игр Square Enix
GameMag
2024-11-17T17:36:32Z
Пресная вода исчезает с большой скоростью: ученые из NASA бьют тревогу из-за новых данных
Фокус
2024-11-17T16:00:47Z
Вокруг света за пару часов: ученые разработали уникальный способ прокладывания маршрутов
Фокус
2024-11-17T15:12:24Z
Недорогая технология возвращает 100% емкости аккумуляторов: что придумали ученые
Фокус
2024-11-17T15:00:32Z
Отмечаем 20-летие "Half-Life 2": бесплатная закачка игры, и крутой фильм от Valve
Знай
2024-11-17T14:51:46Z
Владельцем Mercedes-AMG можно стать без огромных затрат: ТОП-10 б/у вариантов
Знай
2024-11-17T16:51:04Z
Новый электромобиль Nissan станет недорогой альтернативой Tesla Model S
Фокус
2024-11-17T11:15:04Z
Шик за $600 000: в Киеве заметили новый электрокар Rolls-Royce в интересных цветах
Фокус
2024-11-17T09:45:35Z
В Запорожье из "Славуты" сделали элитное купе: не ври, ты тоже всегда хотел себе такую
Знай
2024-11-15T18:51:47Z
Механики молчат об этом: эксперт рассказал о секретном пространстве в автомобиле
Фокус
2024-11-15T15:57:20Z
Штраф за превышение скорости можно отменить: какими лазейками пользуются водители
Знай
2024-11-15T12:51:27Z
Водители попадут в новое налоговое ярмо: кто заплатит за свой автомобиль сумасшедшие деньги
Знай
2024-11-15T07:21:09Z
Отец купил любимой 6-летней дочери уникальное авто - повзрослев, девушка выручила 1,2 млн грн
Знай
2024-11-15T05:51:16Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z