Традиція освячення верби пов’язана з входом Ісуса Христа до Єрусалиму. Оскільки у 2024 році православні віряни святкуватимуть Великдень 5 травня, Вербна неділя припадає на 28 квітня.
У давні часи на цей період припадало народне язичницьке свято, що поступово злилося з християнськими традиціями. Про звичаї освячення верби – читайте у матеріалі OBOZ.UA.
Вербна неділя
Вербну неділю здавна також називали Вербицею. З поширенням християнства цей період стали пов’язувати з подією, описаною у Новому Заповіті.
Символом свята є верба, що замінила пальмові гілочки – саме ними вітали Ісуса, що прийшов у Єрусалим. Верба уособлює відновлення природи та вічне життя.
Коли буде Вербна неділя в 2024 році
Перехід на ПЦУ та УГКЦ на новоюліанський календар не вплинув на дату святкування Великодня. Цьогоріч дата Великодня у православних християн та християн західного обряду суттєво різниться.
Оскільки православні святкуватимуть Великдень 5 травня, а католики – 31 березня, то й Вербна неділя припадає на 28 квітня та 24 березня відповідно.
Традиції свята
Мабуть, кожен чув про традицію "бити" один одного освяченою вербою та примовляти: "Не я б'ю — верба б'є, За тиждень Великдень, Недалечке червоне яєчко!". При цьому бажали один одному здоров'я і достатку: "Будь великий, як верба, і здоровий, як вода, і багатий, як земля!".
За повір’ями, освячена верба захищає оселю від усього злого та приносить родині злагоду і міцне здоров’я.
Також здавна в цей день дотримуються певних заборон: не займаються важкою фізичною працею чи рукоділлям, не саджають городину. Триває Великий піст, тож віряни не вживають молочні продукти, яйця, м’ясо.
У Вербну неділю не прийнято проводити гучних святкувань, тому якщо, наприклад, іменини припадають на цей день, застілля зазвичай переносять.
Раніше OBOZ.UA розповідав, коли починається Великодній піст та які традиції і заборони існують.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.