MY.UAНовини
Похмурий настрій "Мюнхену". Що дасть Україні усвідомлення ЄС про необхідність великих змін: інтерв'ю з Тараном
Похмурий настрій "Мюнхену". Що дасть Україні усвідомлення ЄС про необхідність великих змін: інтерв'ю з Тараном

Похмурий настрій "Мюнхену". Що дасть Україні усвідомлення ЄС про необхідність великих змін: інтерв'ю з Тараном

16-18 лютого відбулася Мюнхенська безпекова конференція, на якій обговорили поточні та майбутні проблеми глобальної безпеки. У центрі уваги цьогорічного "Мюнхену" – підтримка України, пришвидшення військової допомоги від союзників та можливі наслідки від повернення Дональда Трампа до Білого дому.

Головний підсумок цієї безпекової конференції – тривога європейських союзників України через усвідомлення ситуації. Росія збадьорилася, США можуть скоротити підтримку України та Європи, а сам ЄС зробив замало та поки що не готовий до повноцінної війни.

При цьому всі чудово розуміють, що означає програш в Україні – це розвал цивілізованого світоустрою та заохочення інших диктаторів до нової агресії. Вселяє надію те, що Європа має фінансові ресурси, щоб захистити себе, та нарешті починає розуміти головне – треба сподіватися передусім на власні сили.

Своїми думками щодо підсумків Мюнхенської безпекової конференції в ексклюзивному інтерв’ю OBOZ.UA поділився експерт із міжнародних відносин Сергій Таран.

– Серед головних тем цьогорічного "Мюнхену" – нове бачення глобального світового порядку. За настроєм більшості учасників конференції воно постає доволі похмурим.

– Головне усвідомлення, яке нарешті приходить до західних політиків, полягає у тому, що питання і контури безпеки є головною реальністю сьогодення. Не фантазією експертів, політологів чи військових, а абсолютно життєвою реальністю, з якою зіткнуться усі без винятку країни.

Розуміння цього, яке, можливо, не створило нікому настрою під час Мюнхенської конференції, насправді є позитивним моментом, адже принаймні початок усвідомлення проблеми вже є початком її вирішення. З’явилося і загальне розуміння того, що доведеться тепер міняти і бюджети, і підходи до справжніх викликів.

Серед них російська агресія проти України, а також вибори у США з непрогнозованою зовнішньою політикою Штатів, що свідчить лише про одне – ЄС повинен розраховувати суто на власні сили. На Заході чудово розуміють, що означає програш в Україні – це повний розвал світоустрою, а політична ціна багато в чому перевищить усі фінансові витрати. Тому час великих змін настав.

– Такий сценарій великих змін дає можливості багатьом країнам. Україна серед них?

– Саме так. Для України це дійсно також шанс, тому що є небагато армій, які здатні зараз воювати і захищати Європу від російської навали. Але в такому разі Україна повинна ставити дуже чітко свої вимоги. Якщо вона захищає європейські кордони, то це має бути спільною відповідальністю європейців та українців. І треба Україну тоді брати в ЄС і НАТО, і тоді вона буде захищати цей кордон разом з європейцями.

Або, наприклад, це створює дуже цікаві можливості для такого геополітичного гравця, як Туреччина, яку до сьогодні не запрошували до ЄС. А зараз можуть взяти, тому що треба ж комусь захищати кордон.

Тому нині для Європи є багато викликів, але якщо всі можливі європейські інструменти буде застосовано, то я не думаю, що після цього відбудеться велика війна з Росією. Адже Путін завжди б'є лише по тих, хто, на його думку, не готовий і слабкий.

– Один із головних тригерів цьогорічної конференції – невизначеність зовнішньополітичної позиції США. Тобто, що буде з допомогою для України, з допомогою для Європи у межах НАТО тощо. Держсекретар США Блінкен і віцепрезидентка США Гарріс запевняли, що зобов'язання будуть виконуватися в обох напрямах. Але найближчим часом питання стосовно України навряд вирішиться позитивно. Вже не кажучи про подальші роки, коли у Штатах може змінитися президент.

– Безумовно, питання допомоги серйозно застопорилося. Однак разом із тим я не відкидаю, що все-таки домовленості буде досягнуто, тому що йдеться ж не лише про підтримку України, а також про Ізраїль і Тайвань. Це дуже серйозні стратегічні партнери для США. Стосовно допомоги вже після виборів, то я схильний вважати, що в цьому випадку можливі два сценарії.

Перший – після теоретичного обрання Трампа, а, згідно із соціологічними опитуваннями, експрезидент має на це шанси, він спробує укласти певну геополітичну домовленість із Путіним та захоче виконати свою обіцянку завершити війну "за один день".

Це є дійсно реалістичним сценарієм. Україні треба бути готовою захищати при цьому свої інтереси й доводити США, що українські інтереси вигідні саме для Америки. Але я не вважаю, що Трампу це вдасться вирішити швидко, і тоді війна може відновитися, а відповідно в такому разі може відновитися і військова підтримка США.

Адже Трамп постійно говорить – якщо Путін не піде на більш-менш прийнятні, на думку особисто Трампа, умови, то він надасть Україні набагато більшу військову підтримку, ніж це робиться за Байдена. Тому тут може бути вже другий сценарій – навпаки підтримка посилиться.

Якщо йдеться про заморожування конфлікту, яке, можливо, буде нав'язано за Трампа, то треба ставити запитання – заради чого? Якщо задля того, щоб посилити свою оборону, відновити військово-промисловий комплекс, уникнути ще більшої демографічної кризи і при цьому ще й вступити в НАТО і в ЄС, хоча б із тими територіями, які Україна контролює, – то це принесе перемогу й унеможливить наступну війну.

Якщо змусити Україну просто визнати території втраченими назавжди і юридично під цим підписатися, то тоді, напевно, це замороження не на користь України.

Я вважаю, наприклад, що для України замороження війни за першим сценарієм – точно кращий розвиток подій, ніж багаторічна війна на виснаження.

– При цьому, маючи набагато більший загальний бюджет, аніж Росія, ЄС усе одно за роки війни поки так і не зробив реальних кроків, аби наростити свої військові потужності. Чому так, адже європейці ніби ж зрозуміли російську загрозу та реальність зменшення американської допомоги?

Три речі. Перша – завжди, в усі часи, починаючи від античних і до цього часу, коли воюють автократії і демократії, перші ухвалюють швидкі рішення. А демократії завжди повільні. Тим більше, що в межах Євросоюзу дуже багато бюрократичних процедур, саме тому демократії не можуть давати швидку відповідь на виклики, які створюють автократичні режими.

Друга проблема – у Європі сподівалися, що США візьмуть на себе більшу частину допомоги.

Третя причина – віра у те, що російська проблема вирішиться швидко. У Європі було таке відчуття, що агресію проти України можна вирішити політично. Це відчуття зараз минає.

– Виступи більшості європейських лідерів зводилися до того, що вони розуміють масштаб російської загрози. Водночас канцлер Німеччини Шольц каже, що вони готові до затяжної війни з Путіним та будуть підтримувати Україну, але ракети Taurus поки не передаватимуть. Чому продовжується така половинчаста позиція європейців? При тому, що під час конференції відбулося падіння Авдіївки, і більшість західних експертів сказали – це здебільшого провина саме Заходу, через неповноцінне постачання ним боєприпасів та озброєння.

– Ну, тому що вони все ще хочуть мати таку собі локальну війну, щоб вона не вийшла за межі України. І багато хто із західних політиків вважає, якщо передати більш руйнівну зброю, зокрема далекобійні ракети, якими можна стріляти по території Росії, то війна ризикує з’явитися десь на території ЄС. Це їхній головний страх. Я, до речі, з цим не згоден, але вони так вважають.

Друга причина такого розвитку подій – треба з Путіним мати торг. Тобто якщо ти надаси все, що можна, Україні, то чим ти будеш торгуватися з Путіним? От вони вважають, що якщо поступово піднімати планку, то буде простір для маневру. Ну, це такий типовий західний підхід. Із погляду України – це неприпустимо, і, звісно, ми повинні вимагати швидше надати всю необхідну зброю.

– Президент України Володимир Зеленський у своєму виступі сказав, що чекає Трампа в Україні. На ваш погляд, чи можливий його приїзд і чи змінить візит цю позицію стосовно війни?

– Поки тривають вибори, нічого не відбудеться. Тут треба ставити питання перед українською дипломатією – терміново посилювати дипломатичну присутність у Штатах. Чим більше людей туди поїдуть і будуть проводити зустрічі, тим краще. Також треба посилити відносини між експертним середовищем: круглі столи, вихід на їхні соціальні мережі та ЗМІ.

І останнє – потрібно працювати адресно з конкретними конгресменами, виходити на лобістські структури, працювати з українською діаспорою, яку треба залучати до дипломатичної роботи. І тоді матимемо більше зброї.

– Питання заморожених російських мільярдів також порушували на конференції. Деякий час тому здавалося, що його буде от-от вирішено позитивно для України, але наразі все знову зупинилося

– На мій погляд, це питання дійсно почне вирішуватися лише тоді, коли Європа остаточно зрозуміє, що США не надаватимуть допомогу. Ось тоді російські гроші буде нарешті конфісковано, розпочнеться процедура їхньої передачі Україні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На Луганщині дрон уразив автівку, в якій їхали колаборант і троє окупантів
УкраинФорм
2024-11-26T15:00:23Z
На Харківському напрямку відбулося 4 бойових зіткнення, на Куп’янському Сили оборони відбили 12 штурмів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-26T14:51:41Z
Майже 100 тисяч абонентів досі без світла: яка ситуація на Тернопільщині після нічної атаки
24tv
2024-11-26T14:48:20Z
Росіяни обстріляли приватний сектор Краматорська
УкраинФорм
2024-11-26T14:45:17Z
Сили оборони відкинули росіян від Куп’янська і контролюють ситуацію на підступах - Волошин
УкраинФорм
2024-11-26T14:45:02Z
В Україні завтра переважно без опадів, уночі до -8°
УкраинФорм
2024-11-26T14:33:45Z
У Львові відкрили рекрутинговий центр бригади морської піхоти
УкраинФорм
2024-11-26T14:21:52Z
Рекордне просування у 2024: Reuters оцінило, скільки територій захопила Росія за останніх 7 днів
24tv
2024-11-26T14:18:22Z
Найморозніша ніч у Києві: коли та якої температури чекати
24tv
2024-11-26T14:12:26Z
"Дії у відповідь готуються": російське міноборони ниє через удари ATACMS по Курщині
24tv
2024-11-26T15:00:19Z
Бербок закликала Європу посилити допомогу Україні до кінця року
УкраинФорм
2024-11-26T14:58:43Z
Світлана Гринчук повідомила про важливу підтримку Німеччини
Знай
2024-11-26T14:58:03Z
У столиці Пакистану сталися зіткнення поліції та прихильників експрем’єра, є загиблі
УкраинФорм
2024-11-26T14:58:01Z
Результати відбору керівника САП та директора НАБУ буде оскаржено
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:51:52Z
Найшвидші темпи з початку вторгнення: Reuters про просування ЗС РФ в Україні
Фокус
2024-11-26T14:51:28Z
"Томагавки" для України: НАТО закликало передати Україні ракети дальностю понад 5000 кілометрів
24tv
2024-11-26T14:49:33Z
У Фінляндії дещо знизилась підтримка членства в НАТО і ЄС
Европейская правда
2024-11-26T14:46:35Z
ЗМІ написали про новий скандал медійника Терентьєва: міг потрапити у психлікарню після передозування та побиття співмешканки Кужель
Политека
2024-11-26T14:36:01Z
«Жодна дитина зараз в світі не захищена». Про що розповідає серіал «Батьківський комітет»
Детектор М
2024-11-26T15:01:49Z
У комбінезоні з соняхами: українка на "Міс планети 2024" вразила яскравим національним вбранням
24tv
2024-11-26T14:54:17Z
Держмистецтв оприлюднило імена авторів, які претендують на здобуття премії імені Шолом-Алейхема у 2025 році
Детектор М
2024-11-26T14:40:24Z
Франко-український кінофестиваль «MICT» стартує 27 листопада
УкраинФорм
2024-11-26T14:21:12Z
Елтон Джон частково втратив зір
УкраинФорм
2024-11-26T13:55:03Z
Софія Ротару переписала трикімнатну квартиру в Москві: відомо ім'я нового власника
TSN
2024-11-26T13:51:34Z
Штучний інтелект використав понад 140 000 фільмів та серіалів для навчання — всі епізоди «Пуститися берега» та «Клану Сопрано» в тому числі
ITC
2024-11-26T13:46:15Z
Прощення як шлях до зцілення: alyona alyona назвала книгу, яка змінила її
24tv
2024-11-26T13:33:34Z
Відомий актор зізнався, що має бронь від мобілізації та чи піде служити в разі отримання повістки
TSN
2024-11-26T13:27:28Z
Децентралізована наука та її 10 лідерів: від «живого» цифрового організму на блокчейні до баз ДНК
ITC
2024-11-26T13:46:50Z
Навіть безнікотинові електронні сигарети та вейп негативно впливають на здоров’я судин – дослідження
Украина Криминальная
2024-11-26T13:22:21Z
Як правильно зберігати імбир: три способи
TSN
2024-11-26T13:21:38Z
Кров довгожителів демонструє кардинальні відмінності
Portaltele
2024-11-26T12:58:40Z
В медзакладах Харківщини надають допомогу пораненим внаслідок удару по центру міста
Мій Харків
2024-11-26T12:42:43Z
Дієтологиня розповіла, яким напоєм слід розпочинати свій ранок для молодості і енергії: це не кава
TSN
2024-11-26T12:39:26Z
Не коштує нічого: дієвий спосіб покращити швидкість роботи мозку
24tv
2024-11-26T12:15:57Z
Вчені розгадали таємницю «егоїстичної» B-хромосоми
Portaltele
2024-11-26T11:57:10Z
Як найкраще готувати яйця, щоб вони були не лише смачними, а й корисними
TSN
2024-11-26T11:09:01Z
Австралія довічно дискваліфікувала героя Олімпіади-2024 через зміну громадянства
24tv
2024-11-26T14:54:00Z
Футбол VS Бокс: Як Тайсон Ф'юрі та Олександр Усик захопили два світи
Football.ua
2024-11-26T14:49:06Z
«Повторюєш пропаганду Путіна»: Володимир Кличко звернувся до відомого коментатора UFC
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:42:46Z
"Краще б РЕБи купили": журналіст розніс президента Полісся за премії футболістам збірної України
24tv
2024-11-26T14:12:52Z
Цимікас травмувався на тренуванні Ліверпуля
Football.ua
2024-11-26T13:52:10Z
Олімпійський чемпіон Храмцов провів турнір у РФ, на який незаконно привезли дітей з Донеччини
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T13:45:28Z
Знаю, що припускався помилок, – МакГрегор вперше висловився про звинувачення у зґвалтуванні
24tv
2024-11-26T13:42:28Z
Барселона веде переговори з Гаві та Педрі щодо нових контрактів
Football.ua
2024-11-26T13:26:04Z
Футболістки збірної України WU19 перемогли Вірменію на старті відбору Євро
УкраинФорм
2024-11-26T13:18:53Z
Птахівники прагнуть відновити прибутковість і підвищують відпускні ціни на яйця
AgroPortal
2024-11-26T15:00:40Z
Вирощування арахісу в Україні: «Агротрейд» розглядає створення нового бізнес-напрямку
Agravery
2024-11-26T14:55:17Z
Просто сюрреалізм: окупаційне керівництво ЗАЕС надіслало нові вказівки персоналу електростанції
24tv
2024-11-26T14:54:06Z
Популярна авіакомпанія ЄС скасувала сотні рейсів у грудні: перевірте напрямки
24tv
2024-11-26T14:45:20Z
За 9 місяців цього року ОККО сплатила понад 15 мільярдів гривень податків
TSN
2024-11-26T14:39:24Z
Уряд заборонив відключення для підприємств, що імпортують понад 60% електроенергії
УкраинФорм
2024-11-26T14:33:48Z
JPMorgan приєднався до банків, що готові платити за закриття вугільних електростанцій
InternetUA
2024-11-26T14:28:10Z
На Волині агрогосподарство збільшить виробництво овочів
AgroNews
2024-11-26T14:25:24Z
Титанова взаємозалежність Росії та Заходу: український титан може потрапляти в РФ
ZN UA
2024-11-26T14:16:26Z
Родич працює в ТЦК: юристка розповіла про порушення з використання «кумівства»
Политека
2024-11-26T15:01:51Z
Професійне зростання та успіх кожного. Як "Артеріум" розвиває навчання співробітників
Фокус
2024-11-26T15:00:08Z
Чому не можна вбивати павуків: важлива прикмета, про яку знають одиниці
24tv
2024-11-26T14:54:28Z
"Це вже останні потуги": екстрасенска назвала небезпечні місця в Україні
TSN
2024-11-26T14:51:30Z
Помер найстаріший чоловік планети: скільки було років рекордсмену, його біографія та фото
TSN
2024-11-26T14:51:05Z
Міноборони РФ визнало ураження ракетами Atacms аеродрому та ППО на Курщині
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:48:19Z
МОН позбавило частину вишів ліцензій на освітню діяльність
24tv
2024-11-26T14:45:44Z
Блогер спробував унікальний суп, який готують без зупинки вже 50 років
Фокус
2024-11-26T14:42:54Z
Національний тест з медіаграмотності цьогоріч пройшли понад 76 тисяч українців - організатори
УкраинФорм
2024-11-26T14:40:47Z
У Новій Зеландії врятовано понад 30 дельфінів, що викинулися на берег
Фокус
2024-11-26T14:51:50Z
У Запоріжжі надійшло 27 повідомлень про замінування
УкраинФорм
2024-11-26T14:42:10Z
Підроблений румунський паспорт за 250 євро – учасник схеми допомагав ухилянтам незаконно перетнути кордон
Украина Криминальная
2024-11-26T14:12:13Z
В Україні масштабна тривога через загрозу балістики
УкраинФорм
2024-11-26T14:12:09Z
Біля Єгипту затонула яхта з туристами: понад 40 осіб зникли безвісти
TSN
2024-11-26T14:09:36Z
У Польщі вантажівка потрапила під потяг, є постраждалі
Европейская правда
2024-11-26T14:09:25Z
Дружина "купила" дитину, щоб чоловік виїхав за кордон: ДПСУ затримала порушника
TSN
2024-11-26T14:09:17Z
В Івано-Франківську винесли вирок рецидивісту за зберігання дитячої порнографії
InternetUA
2024-11-26T14:07:23Z
У Жмеринці затримали двох зловмисників, які пограбували військовослужбовця
Украина Криминальная
2024-11-26T14:03:09Z
Як швидко позбутися волосся, жиру й мила в каналізаційному зливі: допоможуть підручні засоби
TSN
2024-11-26T14:36:54Z
Дивно, але факт: у чому різниця між коричневими та білими яйцями
GlavRed
2024-11-26T14:33:39Z
Може бути небезпечно: 5 ознак, що ніж потрібно замінити
GlavRed
2024-11-26T14:33:12Z
Як правильно носити термобілизну: секрети, які має знати кожен
GlavRed
2024-11-26T14:28:41Z
Гороскоп на завтра 27 листопада: Овнам - великий прибуток, Близнюкам - несподівана подія
GlavRed
2024-11-26T14:28:19Z
Темні овечки в астрологічному колі: які знаки зодіаку мають свої підводні камені
GlavRed
2024-11-26T14:28:03Z
5 парфумів для жінок на зиму: аромати, які закохують в себе з перших нот
24tv
2024-11-26T14:12:17Z
Не викидайте кавову гущу: 5 дивовижних способів її використання
24tv
2024-11-26T13:57:17Z
І перший "не комом": як приготувати ідеальні ажурні млинці на воді
24tv
2024-11-26T13:54:43Z
iPhone 17 Air буде настільки тонким, що не отримає лоток для SIM-карти
InternetUA
2024-11-26T15:01:12Z
Вчені дають відповідь, що ховається під поверхнею Урана та Нептуна
Portaltele
2024-11-26T14:58:42Z
Землю вдарили найпотужніші космічні промені в історії: їхнє джерело десь поруч
ZN UA
2024-11-26T14:55:50Z
Із танка в дрон: винахідник створив робота, який може літати, як БПЛА, та їздити по землі
Фокус
2024-11-26T14:51:23Z
Російські хакери використовують уразливості Mozilla та Windows для атак
InternetUA
2024-11-26T14:49:55Z
Літій-іонні відходять у минуле: нові батареї легші, щільніші та надшвидко заряджаються
Фокус
2024-11-26T14:42:56Z
Японські науковці заявили, що отримають безмежну термоядерну енергію до 2030 року
InternetUA
2024-11-26T14:31:59Z
Noctua та Seasonic об’єдналися, щоб створити тихий блок живлення на 1600 Вт
ITC
2024-11-26T14:25:02Z
Apple попередила мільйони користувачів MacBook про нову загрозу
InternetUA
2024-11-26T14:16:01Z
BYD презентував у Європі новий кросовер Sealion 07
AutoCentre
2024-11-26T14:07:32Z
У Швейцарії виявлено цвинтар раритетних автомобілів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:06:14Z
"Формула-1" поповнилася новою командою – вперше за 10 років
Комсомольская правда
2024-11-26T14:04:32Z
Перший пішов: у ДТП розбили новітній BMW M5
AutoCentre
2024-11-26T13:42:52Z
JAC та Huawei презентували розкішного конкурента Rolls-Royce і Maybach
Фокус
2024-11-26T13:36:42Z
Представлений новий Hyundai Tucson L
Portaltele
2024-11-26T12:58:07Z
ТОП-7 помилок під час сезонної заміни шин: як їх виправити
AutoGeek
2024-11-26T12:45:05Z
Альтернатива кросоверам: названо кращі сімейні авто з пробігом
Фокус
2024-11-26T12:27:45Z
Квадроцикл CFORCE 450L EPS від CFMOTO – ідеальний вибір для екстремального катання
AutoCentre
2024-11-26T11:37:21Z