MY.UAНовини
Привид Новікова. Як НАЗК разом із Кабміном пропонують «удосконалити» антикорупційне законодавство
Привид Новікова. Як НАЗК разом із Кабміном пропонують «удосконалити» антикорупційне законодавство

Привид Новікова. Як НАЗК разом із Кабміном пропонують «удосконалити» антикорупційне законодавство

Привид Новікова. Як НАЗК разом із Кабміном пропонують «удосконалити» антикорупційне законодавство

Нардепи повинні удосконалити механізми антикорупційної експертизи, яку проходять законопроєкти у Верховній Раді. Про це їх просить Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), що супроводжує ініціативу уряду змінити Закон «Про запобігання корупції» (проєкт закону про внесення змін №9457). Листа законотворцям направив голова НАЗК Олександр Новіков за кілька днів до того, як пішов з посади.

Наскільки важлива якісна антикорупційна експертиза, і українці, і західні партнери зрозуміли, коли обговорювали скандальну містобудівну «реформу» (№5655) та ініціативу щодо будівництва морських портів на берегах річок (№9664) голови партії «Слуга народу» Олени Шуляк.

На жаль, пропозиції, що закладені у законопроєкті, не усувають, а додають нових корупційних ризиків під час антикорупційної експертизи НАЗК.

 

Чому не вдається побороти корупцію

Можна створити ідеальні Національне антикорупційне бюро, Спеціальну антикорупційну прокуратуру та Вищий антикорупційний суд, але це не допоможе, якщо корупційні норми є на рівні закону.

Саме антикорупційна експертиза (далі — експертиза) має забезпечити неможливість появи нових ризиків у законах, а також виявляти та усувати наявні ризики. Без цього марно сподіватися на прозорість державних процесів, зокрема майбутньої відбудови.

Закон «Про запобігання корупції» за десять років змінювали десь 70 разів. Але незмінною є ключова стаття 55.

Наприклад, «обов’язкова антикорупційна експертиза здійснюється Міністерством юстиції України, крім антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів, внесених на розгляд Верховної Ради України народними депутатами України, яка здійснюється комітетом Верховної Ради України, до предмета відання якого належить питання боротьби з корупцією».

Згідно з цією статтею, комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики обов’язково здійснює експертизу законодавчих ініціатив нардепів чи ні? За правилами української мови, при такому формулюванні — обов’язково. Але в реальності все на розсуд комітету. От і перша правова невизначеність, а це корупційний ризик.

Що перевіряє профільний комітет? Проєкти, «внесені на розгляд» нардепами. Це початкові редакції? Чи це законопроєкти на будь-яких стадіях, у тому числі до невпізнаваності змінені до другого читання, бо законопроєкт однаково залишається таким, що «внесений на розгляд» нардепами? Знову правова невизначеність.

За Регламентом Верховної Ради, профільний комітет не має повноважень перевіряти проєкти після змін до другого читання. Але парламент не змінював Регламенту в цій частині з часів держзрадника Януковича. І хоча з’явився новий закон, зберегти цей корупційний ризик на рівні Регламенту для когось дуже важливо.

Норма стосовно того, що НАЗК має право проводити антикорекспертизу «проектів нормативно-правових актів, що вносяться на розгляд» (частина 5 статті 55), допускає аж три трактування.

Так, антикоркомітет повинен проводити експертизу проєктів, «внесених на розгляд», а НАЗК — «що вносяться». Для художньої літератури це не так важливо, а в законі це принципова відмінність юридичних понять. НАЗК може перевіряти проєкти, що ще тільки вносяться на розгляд і не перейшли в категорію вже внесених? Чи слід у ширшому сенсі трактувати «внесених» і «вносяться» як синоніми?

Ну, і та сама невизначеність, що і з антикоркомітетом, — лише первинні редакції, що вносяться, чи на будь-якій стадії розгляду та доопрацювання? До речі, НАЗК це трактує прямо протилежно, ніж Верховна Рада. Воно прописало в своїй методології (пункт 2 розділу ІІ), що може перевіряти все в будь-якій редакції.

Як НАЗК визначає, що потрібна експертиза? Закон каже: «може проводити за власною ініціативою у встановленому ним порядку». І жодного уточнення, коли НАЗК зобов’язане експертизу провести. Це називається «надмірні та необґрунтовані дискреційні повноваження» — типовий корупціогенний фактор.

Скільки разів НАЗК може проводити експертизу проєкту під час його розгляду у Верховній Раді, враховуючи, що законодавча ініціатива може кардинально змінюватися, а корупційні ризики в нього можуть вноситися поправками поправки? Закон тут не дає відповіді.

Нацагентство відмовило Національній спілці архітекторів України в проведенні експертизи містобудівної «реформи» (№5655) до другого читання. Їхні аргументи: вже перевіряли першу редакцію, а закон не передбачає проведення повторної експертизи. Але це суперечило вже згаданій Методології НАЗК, що передбачає можливість повторної експертизи. Проте Методологія — це не закон, і за її порушення немає відповідальності.

Все це веде до появи корупції: орган влади може вільно змінювати позицію в інтересах окремих осіб без жодного ризику відповідальності. Закону він формально не порушує.

Результати експертизи, в тому числі громадської, підлягають обов’язковому розгляду суб’єктом видання відповідного акта (частина 8 статті 55 закону про запобігання корупції).

А як саме їх мають розглядати та в які строки? У законі про це ані слова. Навіть не передбачено, що відповідні органи повинні самі встановити порядок такого розгляду.

Наприклад, що у Верховній Раді повинні робити з результатами експертизи якогось із проєктів, якщо в Регламенті парламенту взагалі не враховано існування подібних документів? І це дуже суттєвий корупційний ризик, що дає змогу органам влади діяти на власний розсуд та ігнорувати висновки експертиз.

До речі, закон навіть не передбачає обов’язкового оприлюднення результатів експертизи проєктів постанов Кабміну, і їх можуть приховувати від громадськості, — все на розсуд органу, що проводив експертизу. Для чинних нормативно-правових актів таке оприлюднення передбачено (частина 6 статті 55 закону).

Нормативне регулювання проведення експертизи, метою якої є виявлення та усунення корупціогенних факторів у законах, — це набір корупціогенних факторів.

Ситуація абсурдна.

 

Які шанси це змінити

Виправити ситуацію мали б згідно з Антикорупційною стратегією на 2021–2025 роки, в якій серед очікуваних стратегічних результатів зазначається такий: «усунуто колізії, прогалини та інші корупціогенні фактори, що зумовлюють неоднозначне тлумачення, порушення принципу правової визначеності та системні корупційні ризики у сферах запобігання корупції та пріоритетних сферах, визначених розділом 3 цієї Антикорупційної стратегії» (підпункт 2.1.3).

Така сама мета і в розробленій НАЗК і затвердженій урядом Державній антикорупційній програмі (підпункт 1.1.3.3).

скриншот

Ось тільки практичне досягнення такої мети внаслідок виконання Державної антикорупційної програми неможливе. Всі визначені заходи належать виключно до усунення корупційних ризиків у «пріоритетних сферах, визначених розділом 3 Антикорупційної стратегії», а заходів щодо усунення корупційних ризиків в антикорупційному законодавстві Державна антикорупційна стратегія… не передбачає.

 

Що пропонувало змінити НАЗК спочатку

Підготовлений Нацагентством з питань запобігання корупції проєкт (№9457), який вніс уряд, не передбачає усунення зазначених вище вже наявних ризиків. Основна запропонована зміна — проста передача повноважень на проведення обов’язкової експертизи від Мін’юсту до НАЗК, як це передбачено Державною антикорупційною програмою.

При цьому НАЗК пропонує зменшити свої чинні повноваження, позбавивши себе права проводити експертизи під час розгляду та доопрацювання у парламенті урядових чи президентських ініціатив і залишивши лише право перевіряти проєкти нардепів (зміни в частині 5 статті 55 ЗУ «Про запобігання корупції»).

Отака цікава «антикорупційна» ініціатива: в проєкти при їхній підготовці до другого читання можуть через поправки закласти будь-які корупційні ризики, а спеціалізований антикорупційний орган сам пропонує заборонити йому втручатися в ситуацію.

Також велике питання викликає спроможність НАЗК виконати роботу, обсяги якої мають зрости у десятки разів.

НАЗК

Однак в.о. голови НАЗК Артем Ситник переконаний: додаткове бюджетне фінансування не знадобиться. Але ж тоді постане питання вибірковості та якості перевірок.

 

Що тепер пропонує НАЗК

Свої пропозиції комітету направив голова НАЗК Олександр Новіков у січні 2024-го, за п’ять днів до того, як залишив посаду.

Він пропонує викласти статтю 55 ЗУ «Про запобігання корупції», якої стільки років не змінювали, в цілком новій редакції.

НАЗК пропонує залишити корупційні ризики при розгляді висновків громадської експертизи та при проведенні Нацагентством експертизи проєктів, що перебувають на розгляді парламенту.

Антикоркомітету ВР може пощастити. Якщо зараз його можна примусити обов’язково здійснювати експертизу всіх проєктів нардепів, то тепер НАЗК пропонує… зробити це необов’язковим.

До НАЗК, як передбачено Державною антикорупційною програмою, мають перейти повноваження Мін’юсту на проведення обов’язкової антикорупційної експертизи щодо урядових і президентських законодавчих ініціатив.

Проте, за пропозиціями НАЗК, обов’язкова зараз експертиза перестає бути обов’язковою. Обов’язковою вона буде лише «у разі, якщо за результатами моніторингу такого проекту акта встановлено наявність у ньому корупціогенного фактора». А це прямо суперечить Державній антикорпрограмі (додаток 2, підпункт 1.1.3.2.1), що передбачає покладання на НАЗК обов’язку з проведення експертизи всіх актів, що подаються на розгляд Кабміну.

Встановити на рівні закону значення та зміст «моніторингу» НАЗК не пропонує. Тобто маємо розширення дискреційних повноважень (корупціогенний фактор, за класифікацією Нацагентства) — НАЗК зможе в ручному режимі вирішувати, чи проводити експертизу актів. Ризики тут величезні.

Якщо зараз профільний орган провів обов’язкову експертизу, але в інтересах окремих осіб «не помітив» корупційних ризиків, то безпосередні виконавців та керівництво, що затверджує результати експертизи, можна притягнути до відповідальності. Крім іншого, до проведення експертизи в НАЗК залучається Громадська рада при ньому, що забезпечує додатковий контроль над діяльністю посадовців.

Запропонований Нацагентством моніторинг — це не експертиза, при проведенні якої проєкт мають детально проаналізувати і виявити всі наявні в ньому ризики. Довести порушення чиновників, які при здійсненні моніторингу «не помітили» корупціогенних норм, буде неможливо. Тож легко будується зручна корупційна схема роботи антикорупційного органу зі зливу експертиз: їх просто зможуть не проводити, посилаючись на результати моніторингу. А Громадська рада при цьому вже не може контролювати процес, бо її залучення при проведенні моніторингу не передбачено.

За пропозиціями НАЗК, висновок експертизи проєктів нормативно-правових актів, що розглядаються урядом, підлягає обов’язковому розгляду головним розробником, який зобов’язаний усунути виявлені корупціогенні фактори. Звучить чудово, аби не продовження: якщо корупціогенні фактори не усунуті, то цей орган має повідомити НАЗК про причини, а що робити далі, вирішує Кабмін. Така собі необов’язкова обов’язковість.

Пропонується імперативною нормою заборонити уряду розглядати та приймати проєкти, що не надсилалися на перевірку до Нацагентства. Гарна новація, але НАЗК одночасно отримує право за результатами моніторингу вирішувати, чи проводити експертизу. В аспекті боротьби з корупцією яка різниця, чому саме експертизу не проведено, — тому що уряд не надіслав документів у НАЗК чи тому що з Агентством домовилися, щоб корупційних ризиків «не побачили»?

Експертиза чинних законів, постанов Кабміну та актів президента, яку має здійснювати Мін'юст, передбачена законом про запобігання корупції (стаття 55). Ці повноваження планується передати НАЗК і розширити на всі чинні нормативно-правові акти.

Однак як Нацагентство зможе якісно виконувати такі обсяги роботи, якщо виданих міністерствами, іншими органами державної влади та органами місцевого самоврядування нормативно-правових актів у десятки, якщо не в сотні разів більше, ніж законів і постанов Кабміну?

Ефективної роботи за наявних ресурсів не буде. Може, тому НАЗК пропонує розширити дискреційні повноваження, прибравши чинні в законі вимоги здійснювати таку експертизу згідно з річним планом?

Позитивно виглядає пропозиція, що суб’єкт прийняття нормативно-правових актів зобов’язаний у тримісячний строк вжити заходів, аби усунути виявлені корупціогенні фактори. Але чи не занадто великі та незбалансовані права це дає НАЗК?

Нацагентство зможе за власним бажанням без рішення суду давати обов’язкові до виконання вказівки президенту України, парламенту, уряду та іншим органам влади. У демократичних країнах для цього є суди. І що цікаво, якраз обов’язку НАЗК звернутися в суд з адмінпозовом не передбачили.

Нарешті заплановане обов’язкове оприлюднення висновків експертизи не лише чинних нормативно-правових актів, а й проєктів. Та є нюанс: це стосується лише НАЗК, а Мін’юсту та антикоркомітету — ні.

Також пропонується, що НАЗК, Мін’юст та антикоркомітет працюватимуть за єдиною методологією проведення експертизи, яку затвердить НАЗК після узгодження з іншими двома органами. Це добре, але треба враховувати, що туди можуть вписати будь-що, бо в законі навіть основні вимоги для майбутньої методології не прописані.

Таким чином, НАЗК не пропонує усунути наявні ризики і закликає парламент додати нові.

Ексголова Нацагентства Новіков, коли йшов з посади, висловив сподівання, що новим головою стане «хтось із співробітників НАЗК». Тобто колишній підлеглий Новікова.

Надіслані у парламент пропозиції до закону мають перетворити НАЗК на монополіста в проведенні експертизи, водночас розширивши дискреційні повноваження. Нацагентство має отримати шалену кількість нових прав за цілковитої відсутності обов’язку їх використовувати.

Простими словами, головний антикорупційний орган може перетворитися на «свічковий заводик». І в ручному режимі працюватиме на політичні замовлення, коли мова йде про антикорупційні ризики.

А без якісної експертизи марно сподіватися на реальні успіхи в боротьбі з корупцією в Україні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Будьте уважні: чому не можна мити голову в неділю
24tv
2025-04-02T07:03:45Z
Повітряні сили збили за ніч понад 40 ударних дронів РФ
Gazeta UA
2025-04-02T06:57:35Z
Як чоловіку виїхати з України у квітні: законні підстави
Telegraf
2025-04-02T06:48:35Z
Діти товаришують із «компаньйонами ШІ», що непокоїть їх батьків
InternetUA
2025-04-02T06:46:30Z
Ілон Маск приголомшив сумою аліментів для 13-ї дитини від коханки
InternetUA
2025-04-02T06:36:00Z
У НАТО обрали рішення для боротьби з російськими КАБами
ZN UA
2025-04-02T06:31:09Z
Робота в Дніпрі: шукають пенсіонерів на цікаві посади, готові платити від 20 тисяч
Политека
2025-04-02T06:30:18Z
Ізраїльські розробники створили новітню бойову станцію Typhoon 30 для знищення дронів
InternetUA
2025-04-02T06:24:24Z
Демографічна криза в Україні. Міносвіти розповіло, що буде з дитсадками
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T06:15:30Z
У США розпочалися масові звільнення в установах охорони здоров’я
Antikor
2025-04-02T07:03:57Z
Не їв і не ходив у туалет: сенатор Букер провів рекордну 25-годинну промову проти Трампа
24tv
2025-04-02T06:58:03Z
У Франції заявляють, що ЄС дасть пропорційну відповідь на обіцяні Трампом тарифи
Европейская правда
2025-04-02T06:54:19Z
Після скандального візиту Джей Ді Венса до Гренландії їде прем’єрка Данії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T06:54:09Z
США запровадили санкції проти постачальників компонентів для іранських дронів
Факти ICTV
2025-04-02T06:51:51Z
"Ризики серйозні": експерт попередив про небезпечний сценарій завершення війни
GlavRed
2025-04-02T06:51:26Z
ЗМІ: США невдоволені намірами Європи купувати менше американської зброї
Европейская правда
2025-04-02T06:49:57Z
Німецький політик шкодує через свою заяву про купівлю російського газу
Европейская правда
2025-04-02T06:49:29Z
«Слуги народу» готують закон, який заборонить шукати в них те, що вони накрали
Украина Криминальная
2025-04-02T06:48:49Z
Похолодання та дощі скоро покинуть Київ. Коли містянам можна буде зняти куртки
Telegraf
2025-04-02T07:00:48Z
Рівне ледь не залишилось без води: чи насправді там такий низький тариф
Telegraf
2025-04-02T06:54:23Z
У березні РФ майже щодня била по електромережах
Gazeta UA
2025-04-02T06:51:47Z
В ОСУВ "Хортиця" пояснили, чому росіяни штурмують позиції ЗСУ на Донеччині на електросамокатах
24tv
2025-04-02T06:51:37Z
"Співвідношення сил 10:1": росіяни планують окупувати Лиман та Борову в найближчі місяці — ISW
ZN UA
2025-04-02T06:48:05Z
Ворог знову завдав масований удар БпЛА по Харкову: постраждали 9 людей, серед яких діти
Мій Харків
2025-04-02T06:46:47Z
Генштаб повідомив про ситуацію на фронті: свіжі карти бойових дій
Gazeta UA
2025-04-02T06:40:11Z
Втрати ворога на 2 квітня: знищено ще 1410 окупантів та 24 артсистеми
Факти ICTV
2025-04-02T06:39:01Z
Росія готується до ривка на фронті: названо терміни
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T06:36:19Z
Зростання тарифів на газ у Харкові: суми у платіжках можуть незабаром зрости, озвучено цифри
Политека
2025-04-02T07:04:25Z
OpenAI привернула рекордні 40 мільярдів доларів і увійшла в трійку найдорожчих стартапів світу
Antikor
2025-04-02T07:00:54Z
«НІБУЛОН» розпочав весняну сівбу: флагманська культура — кукурудза
AgroPortal
2025-04-02T07:00:52Z
Пшениця пішла на експортний рекорд, а прибутки аграріїв — на спад
Agravery
2025-04-02T06:55:11Z
Vodafone пропонує дуже вигідні тарифи, але скористатися можуть не всі
Telegraf
2025-04-02T06:54:09Z
У Кривому Розі закупили продуктові набори на 132 мільйони гривень: ціна зросла, а конкуренції не було
Antikor
2025-04-02T06:51:19Z
Російська державна корпорація "Роснано" оголосила про дефолт
Antikor
2025-04-02T06:45:39Z
Цього року можуть зрости в ціні електроенергія та газ – експерт
ZN UA
2025-04-02T06:45:03Z
Зміна клімату може знищити світову економіку на 40%
Portaltele
2025-04-02T06:42:50Z
Вийшов перший тизер нового сезону Ріка і Морті
1News
2025-04-02T06:54:45Z
Легендарний поет-пісняр назвав українську співачку, кар’єру якої ледь не поламала Ротару
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T06:54:23Z
Сем Мендес зніме чотири фільми про The Beatles
1News
2025-04-02T06:48:12Z
Помер Вел Кілмер – зірка фільмів « Бетмен назавжди» та «Кращий стрілець»
Комсомольская правда
2025-04-02T06:48:02Z
Костянтин Грубич показав зворушливе відео зі "Сніданку з 1+1" 25-річної давнини
Комсомольская правда
2025-04-02T06:42:09Z
"Завжди на відстані": внучка Ротару зробила заяву і вразила своїм виглядом
GlavRed
2025-04-02T06:39:43Z
Зірка "Не родись красивою" показала вагітний живіт
GlavRed
2025-04-02T06:27:41Z
Анна Трінчер розповіла про нещодавній дзвінок від батька, з яким не спілкувалася 7 років
24tv
2025-04-02T06:15:37Z
Алхім та Валеулін: дружина бізнесмена відреагувала на слова його коханки
Фокус
2025-04-02T05:42:14Z
Ноттінгем Форест — Манчестер Юнайтед 1:0 Відео гола та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-04-02T07:00:10Z
Безуглий: Зробимо все можливе, щоб вийти до фіналу Кубка України
Football.ua
2025-04-02T06:52:04Z
Готовий віддати всі свої пояси, – Усик зізнався, чи заслужив Трамп на його титул
24tv
2025-04-02T06:45:03Z
Буковина — Вікторія 2:1 Відео голів та огляд матчу Кубку України
Football.ua
2025-04-02T06:21:47Z
Ліверпуль — Евертон. Напередодні
Football.ua
2025-04-02T06:21:20Z
Чуамені: У Реала Мадрид є ще один шанс на трофей, і ми його використаємо
Football.ua
2025-04-02T06:18:31Z
Реал — Реал Сосьєдад 4:4 Відео гола та огляд матчу Кубка Іспанії
Football.ua
2025-04-02T06:12:33Z
Мер Києва отримав солідну винагороду за участь у виробництві відеогри
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T06:06:45Z
Атлетіко Мадрид — Барселона. Напередодні
Football.ua
2025-04-02T06:01:49Z
Є одне важливе правило: коли обрізати троянди для пишного цвітіння
Telegraf
2025-04-02T07:00:57Z
Смачнішої капусти вже не буде: як її приготувати на гарнір чи як основну страву
Telegraf
2025-04-02T07:00:34Z
5 зодіаків, які є найкращими супутниками життя
GlavRed
2025-04-02T06:45:31Z
Експерти назвали 8 речей вдома, яких треба позбутися перед Пасхою
24tv
2025-04-02T06:30:43Z
Готується легко — виходить ситною та смачною: рецепт запіканки з лаваша та сиру
Telegraf
2025-04-02T06:15:29Z
Кращий за всі магазинні намазки: готуємо домашній плавлений сир з Ектором
24tv
2025-04-02T05:33:01Z
Де 88 серед 89: треба мати гострий зір, як у орла, щоб знайти заховане число
GlavRed
2025-04-02T04:27:27Z
Скільки знадобиться часу, щоб забути колишню: вчені вирахували конкретну цифру
24tv
2025-04-02T03:36:39Z
Оптична ілюзія: знайдіть сову, що сховалася в лісі, за 5 секунд
GlavRed
2025-04-02T03:27:37Z
Уламки у багатоповерхівках та постраждалі: кадри спекотної ночі у Таганрозі та Курську
24tv
2025-04-02T07:03:33Z
На об'їзній дорозі Вінниці ускладнено рух. Поліція звернулася до водіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T06:51:03Z
Вимагав хабарі за безперешкодне ввезення товару з-за кордону: судитимуть одного з колишніх керівників Держпродспоживслужби
Украина Криминальная
2025-04-02T06:42:50Z
Вбивство підлітка на фунікулері в Києві: суд завершив допит свідків
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T06:42:36Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 2 квітня
Мій Харків
2025-04-02T06:34:45Z
Розстріляв авто та погрожував вбивством перехожому: у Нікопольському районі затримали агресора
Antikor
2025-04-02T06:33:41Z
Уночі Курськ атакували безпілотники
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T05:45:16Z
Вибухи у Запорізькій області: дрон влучив в авто, загинув чоловік, є поранені
Факти ICTV
2025-04-02T04:51:21Z
У Запорізькій області дрон вдарив по автівках: є загиблий
24tv
2025-04-02T04:06:59Z
Чи можуть мобілізувати з гіпертонією у 2025 році
24tv
2025-04-02T06:57:13Z
Котики і собачки переживають через війну: як розпізнати стрес у улюбленця та допомогти йому
Знай
2025-04-02T06:51:52Z
Кому зі знаків зодіаку варто вийти із зони комфорту
24tv
2025-04-02T06:06:55Z
Новий аналіз крові виявляє хворобу Альцгеймера з точністю 92%
Portaltele
2025-04-02T05:58:32Z
Який внесок методу "Бджолине лікувальне ліжко в піраміді" в індустрію апітерапії Америки та попит на його комерційне застосування
Gazeta UA
2025-04-02T05:57:05Z
Чи справді рослинні олії наскільки шкідливі: розбір найпоширеніших звинувачень
24tv
2025-04-02T05:03:13Z
4 квітня почнуть діяти нові правила оплати лікарняних: що зміниться
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T01:39:10Z
Щоденне прибирання: 9 правил збереження чистоти в оселі
Gazeta UA
2025-04-02T00:33:19Z
Ідеальні зачіски для жінок старше 50 років із сивим волоссям
GlavRed
2025-04-02T00:27:26Z
ТОП аксесуарів для гітаристів, без яких вам буде важко
Детектор М
2025-04-02T07:04:27Z
"Супутник Притули" змінив правила гри: як Україна вплинула на фінський космічний бізнес
Лига
2025-04-02T07:03:20Z
Surface Book 3 більше не підтримується
Portaltele
2025-04-02T06:58:31Z
Оновлення до iOS 18.4 погіршує роботу акумулятора iPhone
InternetUA
2025-04-02T06:55:33Z
Супутники та метеопрогнози під загрозою: чим загрожує приватизація космосу Маском і його DOGE
InternetUA
2025-04-02T06:52:35Z
Далекі предки людини круто повернули своє життя за часів динозаврів: що сталося
Фокус
2025-04-02T06:45:11Z
«Підпишіть петицію»: українців попередили про нову шахрайську схему
Детектор М
2025-04-02T06:42:32Z
Lviv Croissants відкриються в Сеулі у Південній Кореї
AIN
2025-04-02T06:42:06Z
Американські розробники представили новий автономний бойовий дрон P100 Razor
InternetUA
2025-04-02T06:40:22Z
Xiaomi готує стильний електричний спорткар
AutoCentre
2025-04-02T07:04:39Z
Citroen перетворив електричний паркетник у практичний фургон за 18 000 євро
ЗаРулем
2025-04-02T07:03:42Z
Запас ходу – 1250 км: в Європі з'явиться недорогий електрифікований кросовер Chery
Фокус
2025-04-02T06:45:27Z
Tesla втрачає ринок – французи та шведи відвертаються від бренду
24tv
2025-04-02T05:03:38Z
11 років мовчання: що сталося з Міхаелем Шумахером після катастрофи і як він почувається зараз
Знай
2025-04-02T03:51:13Z
Чи знищать мита недорогі Mercedes в Америці?
Топ Жир
2025-04-02T01:30:24Z
Вірджинія прагне стати першою державою, що вимагає встановлення технології обмеження швидкості для безрозсудних водіїв
Топ Жир
2025-04-02T00:45:51Z
Продаж Toyota Tacoma перевищив продаж Toyota Corolla після вибухового зростання в продажах на 178% за перше квартал
Топ Жир
2025-04-02T00:15:16Z
Volkswagen та Stellantis зазнали поразки у скандалі ЄС на $495 млн після того, як Mercedes викрила їх
Топ Жир
2025-04-01T23:30:01Z