MY.UAНовини
Косигінська реформа, яка так і не врятувала Радянський Союз від краху
Косигінська реформа, яка так і не врятувала Радянський Союз від краху

Косигінська реформа, яка так і не врятувала Радянський Союз від краху

"Золота" п’ятирічка дала чудові результати, після чого почалася повільна, але неухильна стагнація

Після повалення Микити Хрущова на жовтневому 1964 року пленумі Президії ЦК КПРС до влади в Радянському Союзі прийшов нестійкий тріумвірат. Він складався з нового першого секретаря Леоніда Брежнєва, голови Ради міністрів Олексія Косигіна і ще секретаря ЦК КПРС Миколи Підгорного.

Нестійкий тріумвірат

Не такий ще старий партійний функціонер, 57-річний Брежнєв вважався слабкою постаттю для самих учасників змови, удільних князів у республіках СРСР та величезної армії номенклатури. Всі вони зітхнули з полегшенням, бо добряче потерпали від волюнтаристських методів Хрущова і бажали нарешті спокою і впевненості у завтрашньому дні.

Значною мірою їхні сподівання справдилися, проте поступово Брежнєв став збирати команду однодумців. Її кістяк складався з представників "дніпропетровського клану" і всіх охочих лебезити перед вже генеральним секретарем ЦК КПРС (з 1966 року).

Однак над деякими "соратниками" по змові вже висів дамоклів меч відставки. Хай навіть і в гарній обгортці. Підгорний, який зіграв чи не найвизначнішу роль у поваленні Хрущова, вже у грудні 1965 року отримав посаду "весільного генерала" – голови Верховної Ради СРСР. У червні 1977 року його буквально викидатимуть з цього крісла на пенсію, щоб звільнити ще одну посаду для забронзовілого чотиризіркового генсека.

Леонід Брежнєв після виступу на Урочистому пленумі ЦК ВЛКСМ, присвяченому 50-річчю Ленінського комсомолу. Палац з'їздів, 25 жовтня 1968 року

А от Олексій Косигін, який пройшов непростий шлях керівника на різних високих посадах у народному господарстві — і при Сталіні, і при Хрущові, — довгі 16 років залишався головою уряду. Він став локомотивом останньої доперебудовної економічної реформи. Якій так і не судилося врятувати СРСР від майбутнього політико-економічного краху.

Господарник з економічною жилкою

Косигін народився 120 років тому, 8 лютого (21 – за новим стилем) 1904 року в Санкт-Петербурзі. Батько, Микола Косигін, належав до "робітничої аристократії" – працював токарем на заводі "Леснер". Мати померла рано, і батько виховував трьох дітей у спартанському стилі. Суворий і вимогливий, він формував характер учня гімназії та комерційного училища.

Сім'я беззастережно прийняла більшовицький переворот. Олексій пішов добровольцем у Червону армію; після Громадянської війни закінчив 1924 року кооперативний технікум. Шість років працював у Сибіру, очолював спілку кооператорів в Іркутській області, де в місті Кіренську розгорнув цілу мережу кооперативних магазинів. За досить недовгого періоду відносної свободи під час НЕПу таланти господарника з добре розвиненою економічною жилкою розкрилися повною мірою. У Кіренську Косигін 1927 року знайшов сімейне щастя. Його дружина Клавдія Кривошеїна (1903–1967) народила доньку Людмилу (діти Людмили — син та дочка — стали науковцями).

До війни Косигін був креатурою Андрія Жданова, який до самісінької смерті 1948 року мав чималий вплив як член Політбюро ЦК КПРС і улюбленець Сталіна. 1938 року з ініціативи Жданова його призначено посаду завідувача промислово-транспортного відділу Ленінградського обкому ВКП(б), того ж року він став головою Ленінградського міськвиконкому. 2 січня 1939 року (в 35 років!) очолив Наркомат легкої промисловості. Фантастична працездатність і ерудованість і водночас дуже обережне поводження з партійною елітою, дозволили Косигіну залишитися на плаву.

21 березня 1939 року на XVIII з'їзді Косигін обраний членом ЦК ВКП(б). У квітні 1940 року — призначений заступником голови Раднаркому СРСР і головою Ради з питань товарів широкого споживання. Під час війни Косигін очолював групу інспекторів, яка контролювала процес евакуації заводів, запасів продовольства, сировини, промислових товарів…

По завершенні Другої світової війни обіймав кілька важливих посад в економічному блоці: заступника голови Ради міністрів, міністра фінансів, міністра легкої промисловості… Вже за правління Хрущова він також багато разів переміщався з посади на посаду, був навіть головою Держплану і представником СРСР у Раді економічної взаємодопомоги, недолугого соціалістичного аналога Євросоюзу, який не витримав випробування часом.

Олексій Косигін і президент Фінляндії Урхо Калева Кекконен, 1968 рік

Чому в СРСР забуксували реформи

Те, як ставився до економічних реформ Брежнєв, гарно відображає його реакція на доповідь голови Ради міністрів Косигіна на вересневому 1965 року пленумі ЦК КПРС, яку згадує публіцист і співавтор "Морального кодексу будівника комунізму" Федір Бурлацький: "Ну що він придумав? Реформа. Реформа… Кому це треба, та й хто це зрозуміє? Працювати треба краще, ось і вся проблема" (Ф.Бурлацький. "Русские государи", М., 1996).

Брежнєв показово дистанціювався від економічних перетворень другої половини 1960-х років, локомотивом яких був Косигін. Він, до речі, ніколи не мав своєї постійної команди й спирався на чиновників-технократів і керівників підприємств. Серед яких були такі відомі вчені, як талановитий економіст Овсій Ліберман, професійний математик Леонід Канторович (лауреат Нобелівської премії 1975 року), економіст і публіцист Олексій Румянцев, генеральний конструктор Київського авіазаводу Олег Антонов.

Радянський публіцист Рой Медведєв писав: "Що стосується, Л. І. Брежнєва, то він, безперечно, не міг не відчувати інтелектуальної та моральної переваги О.М.Косигіна. Але у заздрісного, марнославного й невдячного генсека та його найближчого оточення ця обставина породжувала лише прагнення принизити роль і заслуги Косигіна, скоротити сферу його компетенції" (цитата з книги Мирослава Поповича "Червоне століття". К., 2005). Однак тривалий час Брежнєву не вдавалося остаточно вибити з сідла свого суперника.

Головні пункти економічної реформи виглядали так:

  1. Відбулася ліквідація хрущовської системи раднаргоспів із поверненням до галузевої системи управління промисловості.
  2. Залишалися п’ять із 30 директивних планових показників – обсяг реалізації продукції; її основна номенклатура; фонд заробітної плати; прибуток і рентабельність як основний показник ефективності виробництва; взаємовідносини з бюджетом.
  3. Розширювалася господарська самостійність підприємств, а обсяги оплати праці робітників відтепер залежали від результатів роботи; підвищувалася матеріальна зацікавленість і всього колективу, і окремих трудящих.
  4. Оцінка діяльності підприємств залежала від реалізації виробленої продукції, а не від валових показників.
  5. У сільському господарстві суттєво зростали капіталовкладення; підвищували закупівельні ціни на сільгосппродукцію; скасовували обмеження відносно підсобних господарств; нарешті директивно було введено гарантовану оплату праці колгоспникам; знижували ціни на техніку і запчастини, до цього часу вони були непідйомні для селян.

Економічні реформи другої половини 1960-х років мали амбівалентний характер. Так, вони дозволяли підприємствам розширювати господарську самостійність, що давало можливість збільшувати економічні стимули до праці. Проте одночасно позиції центральних відомств були суттєво посилені. Знову, з ліквідацією раднаргоспів, були створені промислові міністерства в Москві, які замикали на собі буквально все. Ці монстри не залишали республіканським відомствам навіть мінімальної свободи дій.

Всі розподільчі функції тепер перебували у віданні центральної влади. І головне, реформи взагалі не торкалися питання власності та проходили у межах звичної командно-адміністративної системи. Паралельно з економічними перетвореннями йшов процес згортання завоювань навіть несміливої демократизації другої половини 1950-х років – періоду "Відлиги".

Запровадженню деяких елементів ринкової економіки чи не з перших днів реформи протистояли представники галузевих відділів ЦК КПРС, а також партійні догматики. Вони мали підтримку на найвищих щаблях брежнєвської номенклатури. Партійні бонзи панічно боялися демонтажу всієї соціалістичної системи, що й фактично відбулося в КНР за правління Ден Сяопіна. Партійний апарат поступово підпорядкував державний, а виконкоми під суворим наглядом виконували його вказівки.

Реформа забуксувала вже на початку 1970-х років. Так, "золота" восьма п’ятирічка 1966–1970 років дала просто чудові результати (середньорічний приріст національного доходу – 7,1%, обсяги виробництва зростали в середньому за рік на 5,6%; продуктивність праці за ці п’ять років зросла на 37%!), а потім почалася повільна, але неухильна стагнація.

Та якби лібералізація в плановій економіці СРСР відбувалася і після її фактичного згортання, поступ науково-технічної революції у світі поховав би найсміливіші сподівання радянських реформаторів.

На початку 1970-х років Олексій Косигін у приватній розмові з головою уряду Чехословаччини Любомиром Штроугалом сказав: "Нічого не залишилося, все рухнуло. Всі роботи зупинені, а реформи потрапили до рук людей, які їх взагалі не хочуть… Реформу торпедують. Людей, з якими я розробляв матеріали з’їзду, вже відсторонили, а покликали зовсім інших. І я вже нічого не чекаю".

Економічна реформа, яка стартувала 1965 року, була останньою спробою вдосконалити соціалістичну систему господарювання держави.

Український публіцист і економіст Олекса Підлуцький писав: "Було б спрощенням вважати, що економічні перетворення Косигіна зазнали краху тільки через зовнішній спротив. І якби доля склалася трохи інакше, якби йому, а не Брежнєву вдалося зрештою зосередити у своїх руках усю повноту влади в країні, то ніякого застою не було б, а СРСР, можливо, існував би й досі…

Реформа містила зародок своєї невдачі вже всередині себе самої – через половинчастість і непослідовність. Передусім Косигін навіть не ставив питання про вільне ціноутворення на обладнання, сировину та споживчі товари. Відтак вихолощувалася економічна сутність найважливішого показника – обсягів реалізації продукції, адже реалізовувалася та продукція за штучними, "намальованими" державою цінами" (О. Підлуцький."25 портретів на тлі епохи", К., 2011).

Олексій Косигін на Меланжевому комбінаті в Іваново, 1972 рік

Здоров’я багатолітнього голови уряду, людини, яка ні себе, ні своїх підлеглих не берегла, було остаточно підірвано. 1976 року він пережив важкий інсульт. 1979 та 1980 років Олексій Косигін двічі лікувався в Кремлівській лікарні, де медики зафіксували інфаркти міокарда. 23 жовтня 1980 року він був відправлений у відставку. 18 грудня Олексій Миколайович помирає.

Його поховали біля Кремлівської стіни. Перша програма Центрального телебачення вела пряму трансляцію похорону голови уряду держави, якій залишалося існувати лише 11 років і яку Олексій Косигін намагався врятувати.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Росіяни за добу 433 рази били по Запорізькій області - загинув чоловік, поранена дитина
УкраинФорм
2024-11-23T07:16:02Z
На Харківському напрямку росіяни атакували три рази, на Куп’янському за добу відбулося шість атак загарбників — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-23T07:12:45Z
Росіяни вночі та зранку тричі вдарили по прикордонню Сумщини
УкраинФорм
2024-11-23T07:12:31Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 23 листопада
Мій Харків
2024-11-23T07:10:44Z
Із Куп’янського та Борівського напрямків евакуювали ще 32 людей
УкраинФорм
2024-11-23T07:09:24Z
Росіяни активізувалися на Времівському напрямку: карта бойових дій 23 листопада
24tv
2024-11-23T07:06:58Z
У Лозовій на Харківщині розпочинають капремонт дитячої поліклініки
УкраинФорм
2024-11-23T06:48:51Z
Воїни ССО здійснили наліт на позиції ворога: потужне відео
24tv
2024-11-23T06:42:20Z
Росіяни вдарили по 17 населених пунктах Херсонщини. Не минулося без постраждалих
ZN UA
2024-11-23T06:39:14Z
Як народний депутат Андрій Одарченко дав хабар Мустафі Найєму, а потім втік за кордон
Украина Криминальная
2024-11-23T07:12:05Z
Північна Корея готова до ядерного випробування, але чекає “політичного рішення” — оцінка США
ZN UA
2024-11-23T07:10:44Z
Трамп розглядає ексглаву розвідки Гренелла як спецпредставника щодо війни в Україні, – Reuters
24tv
2024-11-23T07:09:29Z
Як Путін вбивав своїх супротивників: у США розсекретили важливий документ
GlavRed
2024-11-23T07:09:03Z
Нинішня влада РФ готувала геноцид українців задовго до повномасштабного вторгнення - Буданов
УкраинФорм
2024-11-23T07:03:00Z
Тиждень змін, тріумфів і викликів: 1000 днів війни, медіаграмотність як свобода та бронза «Дитячого Євробачення»
Детектор М
2024-11-23T07:01:42Z
Росія позбавлятиме громадянства тих, хто не склав військову присягу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T06:57:26Z
Трамп визначився з кандидатом на посаду міністра фінансів США: що відомо
24tv
2024-11-23T06:54:02Z
РФ скоро може знову запустити ракету "Орєшник": аналітики назвали цілі ворога
GlavRed
2024-11-23T06:45:32Z
День пам'яті жертв Голодомору: 5 художніх фільмів, які має побачити кожен українець
24tv
2024-11-23T06:33:41Z
Її "Жоржини" стали трендом у тіктоці: де зараз Наталія Бучинська
24tv
2024-11-23T05:06:09Z
У STALKER 2 з'явилася солістка The Hardkiss Юлія Саніна
InternetUA
2024-11-23T05:02:34Z
У Києві до Дня вшанування пам’яті жертв Голодомору відбулася прем’єра фільму «Сімейний альбом»
УкраинФорм
2024-11-23T00:39:03Z
Усвідомити цінність життя: фільми, серіали та мультфільми про постапокаліпсис
ZN UA
2024-11-23T00:03:12Z
Фільм «Ваяна» / Moana — Двейн Джонсон у полінезійському «костюми» на багатьох фото зі знімального майданчика
ITC
2024-11-22T22:03:39Z
Драматична історія про справедливість і помсту: які серіали подивитись, якщо сподобався "Реванш"
24tv
2024-11-22T21:39:08Z
«Ля Палісіада», «Мирні люди» і три копродукційні фільми про війну в Україні увійшли до списків «Оскара»-2025
Детектор М
2024-11-22T21:12:31Z
Пісні Tember Blanche потрапили у тренди завдяки серіалу "Реванш"
24tv
2024-11-22T21:03:41Z
Чим небезпечний анальний секс: наслідки, за та проти
CutInsight
2024-11-23T06:18:08Z
Гороскоп на завтра 24 листопада: Дівам - несподіваний дохід, Козерогам - велика удача
GlavRed
2024-11-23T04:27:10Z
На Херсонщині відкрили п’ять нових центрів телемедицини
УкраинФорм
2024-11-23T04:01:15Z
Головною лікаркою Америки стане медикиня з телеканалу Fox News
ZN UA
2024-11-23T03:07:34Z
У США вперше у світі провели подвійну трансплантацію легень за допомогою робота
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T02:42:56Z
У США виявили перший випадок зараження дитини на пташиний грип H5N1
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T23:42:27Z
За три роки Україна на 90% наблизилася до виконання європейського плану боротьби з інсультом - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-22T23:00:41Z
3 добавки, які не допомагають при випадінні волосся: що насправді треба пити
24tv
2024-11-22T22:18:06Z
Імбир ніколи не буде сохнути та псуватися: секрет його зберігання
24tv
2024-11-22T21:03:06Z
Гвардіола: 75% клубів АПЛ хочуть, щоб Манчестер Сіті відправили до Чемпіоншипу
Football.ua
2024-11-23T07:12:46Z
Баварія — Аугсбург 3:0 Відео голів та огляд матчу Бундесліги
Football.ua
2024-11-23T06:51:59Z
НБА. «Сакраменто» без Леня програв у Лос-Анджелесі «Кліпперсу»
УкраинФорм
2024-11-23T06:48:24Z
Поздєєв: Щоб перемагати, треба забивати голи
Football.ua
2024-11-23T06:30:44Z
Полтава, Київ та Львів приймають у суботу матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2024-11-23T06:30:12Z
Динамо — Чорноморець. Напередодні
Football.ua
2024-11-23T06:22:22Z
Сельта — Барселона. Напередодні
Football.ua
2024-11-23T06:18:47Z
Ворскла — ЛНЗ. Напередодні
Football.ua
2024-11-23T05:49:15Z
Кейн оновив ще один бомбардирський рекорд Бундесліги
Football.ua
2024-11-22T22:33:53Z
В Україні прогнозують рекордно високі ціни на вершкове масло
AgroNews
2024-11-23T07:06:36Z
В Україні стрімко дорожчає ще один базовий продукт
TSN
2024-11-23T07:01:54Z
Україна та Литва зробили крок до унеможливлення обігу вкраденого окупантами зерна
AgroPortal
2024-11-23T07:00:23Z
Ціни на пальне знову злетять: названо причини та терміни подорожчання
Хвиля
2024-11-23T07:00:21Z
Відключення світла 23 листопада: у ДТЕК та "Укренерго" повідомили, коли не буде електрики
TSN
2024-11-23T06:21:19Z
Стало відомо, як змінилися ціни на кукурудзу
AgroNews
2024-11-23T06:06:39Z
Ухвалено проєкт закону про залучення інвестицій у рибну галузь
Agravery
2024-11-23T06:06:07Z
В Україні ввели новий порядок бронювання - відстрочку отримають працівники з зарплатою від 20 тисяч гривень
Комсомольская правда
2024-11-23T06:01:50Z
DroneUA надасть фіналістам конкурсу СИЛА АГРОЗМІН сертифікати на придбання агродрона
AgroPortal
2024-11-23T06:00:54Z
УІНП презентував новий ролик до Дня пам'яті жертв Голодомору 1932-33 років
УкраинФорм
2024-11-23T07:16:16Z
Розвідувальний БпЛА виявлено біля британського авіаносця у Гамбурзі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T07:15:28Z
В Україні вшановують пам’ять жертв Голодоморів
УкраинФорм
2024-11-23T07:12:11Z
Пам’яті молодшого сержанта Олександра Мирзи
УкраинФорм
2024-11-23T07:03:27Z
Дивні та лякаючі: двох ШІ-репортерів "звільнили" через невдоволення глядачів
InternetUA
2024-11-23T07:01:07Z
Любив Маріуполь і хотів там жити. Згадаймо Дмитра Положенцева
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T07:00:36Z
Росія може запустити по Україні ще один "Орєшнік" найближчими днями — аналітики
ZN UA
2024-11-23T06:55:33Z
На Сумщині сили ППО знищили дев'ять російських дронів
УкраинФорм
2024-11-23T06:45:01Z
Будуть великі штрафи: з якого віку юнаків чекають у ТЦК
Знай
2024-11-23T06:36:13Z
Шляхи розійдуться – 2 знаки зодіаку, які можуть розірвати шлюб вже цього року
24tv
2024-11-23T07:03:27Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 23 листопада 2024 року
Фокус
2024-11-23T06:00:44Z
Як найкраще просити про підвищення зарплати: у Гарварді дали цікаві поради
24tv
2024-11-23T04:30:09Z
Міні штолени з сирного тіста: простий рецепт смачнющого печива
Политека
2024-11-23T04:02:25Z
Левам треба вийти з зони комфорту: гороскоп на 23 листопада
24tv
2024-11-23T03:06:41Z
Гороскоп на 23 листопада для всіх знаків Зодіаку: Близнюки рулюватимуть суботою, Скорпіонів все-таки виведуть із себе
Знай
2024-11-23T02:30:29Z
Деруни без картоплі: зірка "Мастер Шеф" дала оригінальний і дуже смачний рецепт
Политека
2024-11-23T02:01:37Z
Чим витирати пил, щоб він менше сідав: геніальний лайфхак для прибирання з TikTok
GlavRed
2024-11-23T01:27:33Z
Просто та ефективно: як очистити пригорілі каструлі – цікавий лайфхак
GlavRed
2024-11-23T00:27:36Z
У Франції пограбували музей, виламавши коштовності з експоната, що є національним надбанням
УкраинФорм
2024-11-23T07:10:50Z
Вночі у Бердянську пролунав вибух, повідомляють про атаку на порт
УкраинФорм
2024-11-23T07:01:50Z
В Україні затримали чоловіка, який підпалив приміщення Укрпошти
InternetUA
2024-11-23T06:27:29Z
На Одещині затримали двох посадовців ТЦК та СП, які за гроші надавали відстрочку військовозобов'язаним
УкраинФорм
2024-11-23T05:19:23Z
Викрав картку у сусідки по гуртожитку та зняв кошти: поліцейські скерували справу до суду
InternetUA
2024-11-23T04:43:08Z
На Сумщині правоохоронці викрили чорного археолога
УкраинФорм
2024-11-23T02:42:59Z
Нацполіція заблокувала 9 схем ухилення від призову та затримала організаторів
УкраинФорм
2024-11-22T23:42:52Z
У Києві суд виніс вирок жінці, яка викинула з вікна 8-поверху свого кота
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T23:27:58Z
У Києві в руках чоловіка здетонувала коробка - потерпілий загинув на місці
ZN UA
2024-11-22T22:48:52Z
iPhone 17 та «iPhone 17 Air» не матимуть об’єктива з 5-кратним оптичним зумом
Portaltele
2024-11-23T06:36:53Z
Redmi оприлюднила новий логотип
Portaltele
2024-11-23T06:36:11Z
Експерт з кібербезпеки попереджає про шахрайські посилання в Telegram
InternetUA
2024-11-23T06:31:29Z
HMD готується до запуску смартфона Fusion з модульною конструкцією
Portaltele
2024-11-23T05:36:50Z
Треба знайти 6 відмінностей за 12 секунд: впорається лише людина із "зором орла"
GlavRed
2024-11-23T04:27:37Z
Кліматичні зміни пришвидшили урагани по всьому світу – Bild
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T04:15:30Z
Інсайдер розкрив плани Microsoft щодо майбутнього Call of Duty
InternetUA
2024-11-23T04:02:10Z
OpenAI випадково видалила потенційні докази за позовом про авторські права
InternetUA
2024-11-23T03:04:58Z
Android добавить функцію відновлення даних, аналогічну iOS
InternetUA
2024-11-23T02:01:27Z
Нью-Йорк запроваджує плату за в’їзд на Мангеттен на автомобілі
УкраинФорм
2024-11-23T00:06:28Z
Кабріолет Bugatti встановив світовий рекорд швидкості
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T23:00:51Z
Заощадите тисячі гривень на хімчистці: готуємо копійчаний засіб для прибирання салону авто
24tv
2024-11-22T21:42:00Z
Стартувало виробництво Mercedes-Benz eActros 600
AutoCentre
2024-11-22T19:04:37Z
Вчені знайшли спосіб заряджати акумулятори електрокарів лише за 15 хвилин
24tv
2024-11-22T18:22:34Z
Ford подав до суду за модернізацію нових Bronco
AutoCentre
2024-11-22T18:03:04Z
"Тести будуть позитивні": пілоти "Формули 1" у Лас-Вегасі поскаржились на марихуану
Фокус
2024-11-22T17:12:25Z
Tata Daewoo презентувала електровантажівку із запасом ходу 480 км
AutoCentre
2024-11-22T17:07:34Z
Брутальний і потужний: презентовано новий позашляховий кросовер Honda
Фокус
2024-11-22T17:06:38Z