MY.UAНовини
Косигінська реформа, яка так і не врятувала Радянський Союз від краху
Косигінська реформа, яка так і не врятувала Радянський Союз від краху

Косигінська реформа, яка так і не врятувала Радянський Союз від краху

"Золота" п’ятирічка дала чудові результати, після чого почалася повільна, але неухильна стагнація

Після повалення Микити Хрущова на жовтневому 1964 року пленумі Президії ЦК КПРС до влади в Радянському Союзі прийшов нестійкий тріумвірат. Він складався з нового першого секретаря Леоніда Брежнєва, голови Ради міністрів Олексія Косигіна і ще секретаря ЦК КПРС Миколи Підгорного.

Нестійкий тріумвірат

Не такий ще старий партійний функціонер, 57-річний Брежнєв вважався слабкою постаттю для самих учасників змови, удільних князів у республіках СРСР та величезної армії номенклатури. Всі вони зітхнули з полегшенням, бо добряче потерпали від волюнтаристських методів Хрущова і бажали нарешті спокою і впевненості у завтрашньому дні.

Значною мірою їхні сподівання справдилися, проте поступово Брежнєв став збирати команду однодумців. Її кістяк складався з представників "дніпропетровського клану" і всіх охочих лебезити перед вже генеральним секретарем ЦК КПРС (з 1966 року).

Однак над деякими "соратниками" по змові вже висів дамоклів меч відставки. Хай навіть і в гарній обгортці. Підгорний, який зіграв чи не найвизначнішу роль у поваленні Хрущова, вже у грудні 1965 року отримав посаду "весільного генерала" – голови Верховної Ради СРСР. У червні 1977 року його буквально викидатимуть з цього крісла на пенсію, щоб звільнити ще одну посаду для забронзовілого чотиризіркового генсека.

Леонід Брежнєв після виступу на Урочистому пленумі ЦК ВЛКСМ, присвяченому 50-річчю Ленінського комсомолу. Палац з'їздів, 25 жовтня 1968 року

А от Олексій Косигін, який пройшов непростий шлях керівника на різних високих посадах у народному господарстві — і при Сталіні, і при Хрущові, — довгі 16 років залишався головою уряду. Він став локомотивом останньої доперебудовної економічної реформи. Якій так і не судилося врятувати СРСР від майбутнього політико-економічного краху.

Господарник з економічною жилкою

Косигін народився 120 років тому, 8 лютого (21 – за новим стилем) 1904 року в Санкт-Петербурзі. Батько, Микола Косигін, належав до "робітничої аристократії" – працював токарем на заводі "Леснер". Мати померла рано, і батько виховував трьох дітей у спартанському стилі. Суворий і вимогливий, він формував характер учня гімназії та комерційного училища.

Сім'я беззастережно прийняла більшовицький переворот. Олексій пішов добровольцем у Червону армію; після Громадянської війни закінчив 1924 року кооперативний технікум. Шість років працював у Сибіру, очолював спілку кооператорів в Іркутській області, де в місті Кіренську розгорнув цілу мережу кооперативних магазинів. За досить недовгого періоду відносної свободи під час НЕПу таланти господарника з добре розвиненою економічною жилкою розкрилися повною мірою. У Кіренську Косигін 1927 року знайшов сімейне щастя. Його дружина Клавдія Кривошеїна (1903–1967) народила доньку Людмилу (діти Людмили — син та дочка — стали науковцями).

До війни Косигін був креатурою Андрія Жданова, який до самісінької смерті 1948 року мав чималий вплив як член Політбюро ЦК КПРС і улюбленець Сталіна. 1938 року з ініціативи Жданова його призначено посаду завідувача промислово-транспортного відділу Ленінградського обкому ВКП(б), того ж року він став головою Ленінградського міськвиконкому. 2 січня 1939 року (в 35 років!) очолив Наркомат легкої промисловості. Фантастична працездатність і ерудованість і водночас дуже обережне поводження з партійною елітою, дозволили Косигіну залишитися на плаву.

21 березня 1939 року на XVIII з'їзді Косигін обраний членом ЦК ВКП(б). У квітні 1940 року — призначений заступником голови Раднаркому СРСР і головою Ради з питань товарів широкого споживання. Під час війни Косигін очолював групу інспекторів, яка контролювала процес евакуації заводів, запасів продовольства, сировини, промислових товарів…

По завершенні Другої світової війни обіймав кілька важливих посад в економічному блоці: заступника голови Ради міністрів, міністра фінансів, міністра легкої промисловості… Вже за правління Хрущова він також багато разів переміщався з посади на посаду, був навіть головою Держплану і представником СРСР у Раді економічної взаємодопомоги, недолугого соціалістичного аналога Євросоюзу, який не витримав випробування часом.

Олексій Косигін і президент Фінляндії Урхо Калева Кекконен, 1968 рік

Чому в СРСР забуксували реформи

Те, як ставився до економічних реформ Брежнєв, гарно відображає його реакція на доповідь голови Ради міністрів Косигіна на вересневому 1965 року пленумі ЦК КПРС, яку згадує публіцист і співавтор "Морального кодексу будівника комунізму" Федір Бурлацький: "Ну що він придумав? Реформа. Реформа… Кому це треба, та й хто це зрозуміє? Працювати треба краще, ось і вся проблема" (Ф.Бурлацький. "Русские государи", М., 1996).

Брежнєв показово дистанціювався від економічних перетворень другої половини 1960-х років, локомотивом яких був Косигін. Він, до речі, ніколи не мав своєї постійної команди й спирався на чиновників-технократів і керівників підприємств. Серед яких були такі відомі вчені, як талановитий економіст Овсій Ліберман, професійний математик Леонід Канторович (лауреат Нобелівської премії 1975 року), економіст і публіцист Олексій Румянцев, генеральний конструктор Київського авіазаводу Олег Антонов.

Радянський публіцист Рой Медведєв писав: "Що стосується, Л. І. Брежнєва, то він, безперечно, не міг не відчувати інтелектуальної та моральної переваги О.М.Косигіна. Але у заздрісного, марнославного й невдячного генсека та його найближчого оточення ця обставина породжувала лише прагнення принизити роль і заслуги Косигіна, скоротити сферу його компетенції" (цитата з книги Мирослава Поповича "Червоне століття". К., 2005). Однак тривалий час Брежнєву не вдавалося остаточно вибити з сідла свого суперника.

Головні пункти економічної реформи виглядали так:

  1. Відбулася ліквідація хрущовської системи раднаргоспів із поверненням до галузевої системи управління промисловості.
  2. Залишалися п’ять із 30 директивних планових показників – обсяг реалізації продукції; її основна номенклатура; фонд заробітної плати; прибуток і рентабельність як основний показник ефективності виробництва; взаємовідносини з бюджетом.
  3. Розширювалася господарська самостійність підприємств, а обсяги оплати праці робітників відтепер залежали від результатів роботи; підвищувалася матеріальна зацікавленість і всього колективу, і окремих трудящих.
  4. Оцінка діяльності підприємств залежала від реалізації виробленої продукції, а не від валових показників.
  5. У сільському господарстві суттєво зростали капіталовкладення; підвищували закупівельні ціни на сільгосппродукцію; скасовували обмеження відносно підсобних господарств; нарешті директивно було введено гарантовану оплату праці колгоспникам; знижували ціни на техніку і запчастини, до цього часу вони були непідйомні для селян.

Економічні реформи другої половини 1960-х років мали амбівалентний характер. Так, вони дозволяли підприємствам розширювати господарську самостійність, що давало можливість збільшувати економічні стимули до праці. Проте одночасно позиції центральних відомств були суттєво посилені. Знову, з ліквідацією раднаргоспів, були створені промислові міністерства в Москві, які замикали на собі буквально все. Ці монстри не залишали республіканським відомствам навіть мінімальної свободи дій.

Всі розподільчі функції тепер перебували у віданні центральної влади. І головне, реформи взагалі не торкалися питання власності та проходили у межах звичної командно-адміністративної системи. Паралельно з економічними перетвореннями йшов процес згортання завоювань навіть несміливої демократизації другої половини 1950-х років – періоду "Відлиги".

Запровадженню деяких елементів ринкової економіки чи не з перших днів реформи протистояли представники галузевих відділів ЦК КПРС, а також партійні догматики. Вони мали підтримку на найвищих щаблях брежнєвської номенклатури. Партійні бонзи панічно боялися демонтажу всієї соціалістичної системи, що й фактично відбулося в КНР за правління Ден Сяопіна. Партійний апарат поступово підпорядкував державний, а виконкоми під суворим наглядом виконували його вказівки.

Реформа забуксувала вже на початку 1970-х років. Так, "золота" восьма п’ятирічка 1966–1970 років дала просто чудові результати (середньорічний приріст національного доходу – 7,1%, обсяги виробництва зростали в середньому за рік на 5,6%; продуктивність праці за ці п’ять років зросла на 37%!), а потім почалася повільна, але неухильна стагнація.

Та якби лібералізація в плановій економіці СРСР відбувалася і після її фактичного згортання, поступ науково-технічної революції у світі поховав би найсміливіші сподівання радянських реформаторів.

На початку 1970-х років Олексій Косигін у приватній розмові з головою уряду Чехословаччини Любомиром Штроугалом сказав: "Нічого не залишилося, все рухнуло. Всі роботи зупинені, а реформи потрапили до рук людей, які їх взагалі не хочуть… Реформу торпедують. Людей, з якими я розробляв матеріали з’їзду, вже відсторонили, а покликали зовсім інших. І я вже нічого не чекаю".

Економічна реформа, яка стартувала 1965 року, була останньою спробою вдосконалити соціалістичну систему господарювання держави.

Український публіцист і економіст Олекса Підлуцький писав: "Було б спрощенням вважати, що економічні перетворення Косигіна зазнали краху тільки через зовнішній спротив. І якби доля склалася трохи інакше, якби йому, а не Брежнєву вдалося зрештою зосередити у своїх руках усю повноту влади в країні, то ніякого застою не було б, а СРСР, можливо, існував би й досі…

Реформа містила зародок своєї невдачі вже всередині себе самої – через половинчастість і непослідовність. Передусім Косигін навіть не ставив питання про вільне ціноутворення на обладнання, сировину та споживчі товари. Відтак вихолощувалася економічна сутність найважливішого показника – обсягів реалізації продукції, адже реалізовувалася та продукція за штучними, "намальованими" державою цінами" (О. Підлуцький."25 портретів на тлі епохи", К., 2011).

Олексій Косигін на Меланжевому комбінаті в Іваново, 1972 рік

Здоров’я багатолітнього голови уряду, людини, яка ні себе, ні своїх підлеглих не берегла, було остаточно підірвано. 1976 року він пережив важкий інсульт. 1979 та 1980 років Олексій Косигін двічі лікувався в Кремлівській лікарні, де медики зафіксували інфаркти міокарда. 23 жовтня 1980 року він був відправлений у відставку. 18 грудня Олексій Миколайович помирає.

Його поховали біля Кремлівської стіни. Перша програма Центрального телебачення вела пряму трансляцію похорону голови уряду держави, якій залишалося існувати лише 11 років і яку Олексій Косигін намагався врятувати.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Трамп напомнил, что "ненавидит" Тейлор Свифт и сказал, что она "не горячая"
Корреспондент
2025-05-16T20:54:33Z
Рубио: США не изолируются от мира
Корреспондент
2025-05-21T01:09:41Z
Израиль готовит удар по ядерным объектам Ирана - СМИ
Корреспондент
2025-05-21T00:24:00Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Зеленский в Ватикане встретился с Венсом
Европейская правда
2025-05-18T14:48:10Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
У Свинки Пеппы родилась сестричка: новая героиня мультсериала
Корреспондент
2025-05-20T16:51:01Z
Представители двух стран на "Евровидении-2025" просят дисквалифицировать Украину и Израиль: известна причина
UAToday
2025-05-20T16:01:21Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Баранчик Шон появится на экранах
Корреспондент
2025-05-09T08:30:51Z
От гламурной блонды до элегантной леди: как изменилась Оля Полякова за 20 лет
Gazeta UA
2025-05-09T08:06:38Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Гороскоп на 21 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-20T15:30:12Z
Чем помыть окна, чтобы стекло было идеально прозрачным и сияло чистотой до самой зимы
TSN
2025-05-20T09:06:43Z
Тельцам следует показывать свои преимущества, а Скорпионам следует позволить себе радоваться: астрологический прогноз на рунах на 19 мая 2025 года
TSN
2025-05-19T00:48:36Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Что делать с нарциссами после цветения, чтобы цветы радовали в следующем году
TSN
2025-05-20T08:52:48Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
В Калифорнии впервые в мире успешно пересадили мочевой пузырь
Корреспондент
2025-05-20T16:39:48Z
Чем опасен телефон в туалете: из-за этой привычки можно попасть на операционный стол
TSN
2025-05-20T14:03:50Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
2025-05-15T14:34:56Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
2025-05-20T08:54:29Z
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
2025-05-19T17:51:03Z
У самой пожилой матери Украины суд снова забрал дочь
Корреспондент
2025-05-20T22:24:06Z
Эктор Хименес-Браво прошёл военную подготовку
Корреспондент
2025-05-20T16:15:30Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Прокуратура разъяснила ситуацию по приговору партизану из Сумской области
Корреспондент
2025-05-20T19:33:54Z
В Киевской области агропредприятия не поделили землю, есть пострадавший
Корреспондент
2025-05-20T17:09:39Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
СМИ подсчитали количество российских дезертиров
Корреспондент
2025-05-20T18:39:33Z
Гороскоп на среду 21 мая 2025 года
UAToday
2025-05-20T16:18:53Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Россияне обстреляли Донецкую область, есть жертвы
Корреспондент
2025-05-17T17:33:33Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Peugeot-Citroen выпустила сверхдешевый электрический кроссовер в Китае
Корреспондент
2025-05-20T19:09:19Z
Tesla начала принимать Cybertruck на обмен
Корреспондент
2025-05-20T16:45:14Z
Mazda представила в Китае спортивный седан для молодежи
Корреспондент
2025-05-19T16:09:30Z
Китай продаёт каждый третий новый автомобиль в мире
Корреспондент
2025-05-19T09:15:43Z
Продажи электромобилей Xiaomi падают на фоне кризиса доверия к компании
Корреспондент
2025-05-16T16:30:22Z
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
2025-05-15T16:51:36Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Танкеры скрывают маршруты поставок российской нефти
Корреспондент
2025-05-20T17:33:18Z
Украина призвала G7 снизить предельную цену на российскую нефть до $30
Корреспондент
2025-05-20T16:48:21Z
Япония и Швеция профинансировали автотрансформаторы для Укрэнерго
Корреспондент
2025-05-20T16:15:26Z
Как приватизировать жилье в Украине: кто имеет право и какие документы нужны
VGorode
2025-05-20T14:24:49Z
Китай сократил экспорт смартфонов в США до минимума с 2011 года
Корреспондент
2025-05-20T13:30:29Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
Во Вьетнаме обнаружены уникальные деревянные двухкорпусные лодки
Корреспондент
2025-05-20T19:54:34Z
Microsoft добавляет ИИ-функции в файловом проводнике в Windows
Корреспондент
2025-05-20T18:21:52Z
"Машина времени" в Запорожье: как ученые реализовывают уникальный проект
TSN
2025-05-20T11:48:56Z
В России в третий раз за месяц "упали" госсервисы
Корреспондент
2025-05-20T11:24:56Z
Не работают даже экстренные линии: масштабный сбой связи парализовал Испанию
TSN
2025-05-20T10:51:39Z
Дрон-перехватчик Sting впервые сбил Shahed
Корреспондент
2025-05-20T09:57:47Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Манчестер Сити одолел Борнмут в матче с двумя удалениями
Корреспондент
2025-05-20T21:12:37Z
Пять украинок примут участие в главном раунде Уимблдона-2025
Корреспондент
2025-05-20T20:33:55Z
Динамо продлило контракт с перспективным нападающим
Корреспондент
2025-05-20T20:12:46Z
Атлас объяснил, почему Усику нужно опасаться Дюбуа
Корреспондент
2025-05-20T19:36:22Z
Манчестер Сити выбирает среди трех претендентов на место Де Брюйне
Корреспондент
2025-05-20T19:27:47Z