Цілком можливо, що "опозиціонера" могли перевезти в інше місце. На це вказує кортеж, якого бачили на переправі між Лабитнангі й Салехардом. Російський правозахисник та блогер Марк Фейгін в етері 24 Каналу припустив, що тіло не віддають рідним з кількох причин.
Або спалять, або не віддають з 3 причин
Ще 16 лютого російська Федеральна служба виконання покарань повідомила про смерть Олексія Навального. Рідних політика досі не допустили до тіла загиблого й навіть не повідомляють, де воно перебуває.
Перше, Кремль намагається приховати сліди вбивства. До того ж байдуже у який спосіб його вбили. Докази однаково потрібно знищити.
Друге, прихильники путінського режиму бояться "культу Навального", що тисячі росіян зберуться на похороні та вчинять бунт.
Третє, російське керівництво знущається з "опозиціонера" та його рідних. Оскільки Навальний тривалий час "пив кров" в еліти.
Це й форма знущання. Буцім "ми вбили й можемо поводитися, як забажаємо". Це така певна в їхньому розумінні поведінка, щоб показати "ви ніхто, ви багнюка, ми можемо робити все що завгодно і навіть з трупами вчинимо, як забажаємо",
– підкреслив Фейгін.
Російські слідчі заявили, що ще два тижні не віддадуть тіло Олексія Навального, бо начебто проводитимуть якусь "хімічну експертизу". Якщо за цей період зможуть приховати сліди злочину, як-от формаліном знищити залишки отрути, то повернуть рідним.
"Хоча "косячити" вони також вміють. Наче віддали тіло, все почистили, а там рештки волосся, нігтів, якісь пластини, які виявили за кордоном. Можуть взагалі перестрахуватися – спалити Навального й віддати урну з прахом", – підкреслив блогер.
Чи зможе Навальна консолідувати опозиціонерів
Фейгін припустив, що Юлія Навальна добре продовжувала справу чоловіка поки той 3 роки був ув'язнений. Проте вона навряд зможе консолідувати опозицію за кордоном, хоча має гарну репутацію. Для політичного лідерства потрібно мати інші якості, які жінка поки що не проявила.
Я не почув прямого лідерства та об'єднання опозиції під неї з її уст та заяв. Це зовсім інша історія. Вона стосується інших учасників процесу – їх багато. Також незрозумілі платформи та якість. Об'єднання під людину й тоді не спрацювало з Олексієм, зараз також не спрацює,
– зазначив російський правозахисник.
Лише якщо буде напрацьований механізм, який сформує консолідаційне ядро, тоді вийде згрупувати російських опозиціонерів. Водночас єдиний можливий варіант – чесні вибори, а для цього потрібний лідер, який заявить про протест.
Припустимо, Юлія Навальна скаже, щоб об'єднувалися навколо неї та вона очолить рух. Утім, якийсь опозиціонер може захотіти самостійно керувати опором, і тоді вони не зможуть домовитися. Якщо говорити про створення аморфних структур, в теорії це можливо, але воно не вирішить політичні завдання.
Якби це було всередині Росії – шанс є. Тому що Юлію Навальну вимушено мали б визнати авторитетом та об'єднатися, якби її підтримав широкий загал: активісти, населення, потенційні виборці,
– зауважив Фейгін.
Натомість в еміграції важко визначити, хто має найбільший вплив. За кордоном важливо об'єднуватися не під людину, а під її ідею. Якби Навальна сказала, що "ми будемо скидати путінський режим силовим шляхом", лише в такому випадку опозиціонери захочуть стати в її ряди. Водночас якщо знову лунатимуть заяви на кшталт "давайте якось вплинемо на вибори та проведемо акцію", це не принесе жодного результату.