MY.UAНовини
Першопричина протестів – політична: як страйки у Польщі впливають на економіку України та ЄС
Першопричина протестів – політична: як страйки у Польщі впливають на економіку України та ЄС

Першопричина протестів – політична: як страйки у Польщі впливають на економіку України та ЄС

Польські протести фермерів, які тривають на кордоні з Україною, вже призвели до чималої кількості проблем: псування українського зерна, блокування вантажних та пасажирських перевезень, а також до напруження в українському та польському суспільствах. Це змусило мобілізувати дії Києва та Варшави щодо розв’язання конфлікту.

Ба більше, від страйків польських аграріїв страждають не лише ці дві країни, але й інші держави-члени ЄС, оскільки зерно, яке блокується на україно-польському кордоні йде через Польщу транзитом, і призначено для інших країн Євросоюзу.

Про те, якими є причини цих протестів, а також до яких збитків це може призвести в економіках України, Польщі та ЄС – Факти ICTV розбирались з експертами.

Зараз дивляться

Причини протестів польських фермерів

У коментарі Фактам ICTV політолог Олег Саакян заявив, що першопричиною страйків серед польських аграріїв є політичний чинник.

– За протестами стоять не тільки і не стільки фермери, скільки праворадикальна партія Конфедерація. Друга причина в тому, що вона використовує, дійсно, проблемне становище, в якому знаходяться польські фермери, як і низка інших європейських фермерів, – вважає він.

З політологом погоджується і голова Комітету економістів України Андрій Новак.

– Це акція не стільки економічна, скільки політична, яка була організована і профінансована Росією, – сказав Новак у коментарі Фактам ICTV.

Також політолог Саакян вказує на вплив російсько-української війни на ринок Євросоюзу, коли логістичні ланцюжки постачання товарів змінились, а Україні довелось поставляти свою продукцію в обхід Чорного моря.

– Це (зміна логістичних шляхів, – Ред.) стало викликом для європейського ринку – поява такого великого гравця, як Україна, більшою мірою, ніж це було раніше. Саме через це весь праведний гнів фермерів використовується під вивіскою “Україна”. Але, якщо дивитись на причини, то більшою мірою вони не пов’язані із самою Україною, – каже він.

Політолог додає, що такі форми прояву незгоди і радикалізація польських фермерів пов’язані з тим, що партія Конфедерація намагається після провалу на парламентських виборів у Польщі продемонструвати свою здатність впливати на якісь суспільно-політичні процеси. Ба більше, ця політсила хоче набрати собі “додаткових очок” перед проведенням місцевих виборів у Польщі, які відбудуться у квітні 2024 року.

– Самі фермери кажуть, що будуть блокувати до квітня місяця, – каже він.

Саакян вважає, що нещодавно обраний уряд в Польщі має свої залежності, оскільки спирається на електорат, де фермери займають значну частину. Ба більше, для польського уряду важливо зберігати конкурентність у боротьбі за електорат з іншою політичною фракцією – Право і справедливість, яку неформально очолює президент Анджей Дуда.

– Так само і Брюссель намагається не робити різких кроків, щоб це не було використано Конфедерацією як мобілізуючий фактор для їх виборців, оскільки це все відбувається під слоганами євроскептицизму та зі спрямуванням, зокрема, проти Брюсселя, – додає він.

Які вимоги фермерів

Поляки, які вийшли на страйки вздовж польсько-українського кордону, вже давно оголосили свої вимоги. Серед них:

  • не здійснювати “зелений перехід” в рамках програми ЄС, що передбачає зменшення використання пестицидів і добрив;
  • заборонити ввезення української агропродукції (м’яса птиці, цукру, соняшникової олії, яєць та іншої продукції);
  • а також отримати додаткові дотаційні виплати на вітчизняне тваринництво.

Політолог Саакян каже, що загалом в Європейському Союзі чимало фермерів є залежними від дотацій Євросоюзу, не тільки польські аграрії.

– Є певне напруження через перехід на зелену енергетику та економіку (яке стосується використання пестицидів та інших складових, – Ред.), забюрократизованість цих механізмів та фактичну залежність через неконкурентність значної частини європейського фермерства від цих дотацій, – вказує Саакян.

Загалом, каже Саакян, протести фермерів існують не лише в Польщі, а вони мають місце по всій території ЄС. Водночас аналогічних блокувань кордону немає з боку інших сусідів України, як то, наприклад, Угорщини чи Румунії, бо в цих країнах не відбуваються виборчі процеси.

– Українська та європейська дипломатія спрацювала досить ефективно, коли з’явились такі протести в Угорщини, Словаччині та Румунії. Значна частина питань, які були обґрунтованими, були зняті в процесі перемовин, знайшли консенсуси і ситуація стала робочою, – нагадує експерт.

Де в Польщі заблоковано рух

Які є важелі впливу на фермерів

Українська влада та ЄС намагаються розв’язати проблему блокування кордонів шляхом переговорів. Так, 21 лютого президент Володимир Зеленський запропонував прибути на кордон українським урядовцям, щоб провести раунди переговорів з урядовцями з Польщі. Він закликав до цього як прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска, так і президента Анджея Дуду, та додав, що готовий особисто прибути на кордон для розв’язання проблеми.

Говорячи про фактор місцевих виборів, то політолог Саакян вказує, що протести навряд чи вщухнуть після електоральних перегонів у Польщі, оскільки в ці страйки аграріїв вкладаються ресурси. Водночас після квітня можуть бути знайдені додаткові важелі впливу.

До цих інструментів експерт відносить наступні можливі дії:

  • залучення додаткового фінансування для фермерів з боку ЄС (дотації, привілеї тощо);
  • порушити кримінальні справи в рамках вандалізму, які відбуваються під час цих протестів;
  • розслідувати російський слід в організації протестів;
  • використати механізми силового розблокування ключових логістичних шляхів, після того, як будуть проведені перші два кроки.

Щодо дій польських правоохоронців, то їх можна було побачити і протягом 20 лютого, коли на одному з тракторів, який брав участь у протестах аграріїв, помітили плакат із підтримкою повномасштабної війни Росії проти України поруч із прапором СРСР.

Цьому фермеру пізніше поліція Польщі висунула звинувачення за фактом розпалювання ворожнечі, схвалення путінської агресивної війни та пропаганди тоталітаризму.

У страйків на кордоні є слід РФ

Щодо сліду Росії, то політолог вказує на те, що активність праворадикальних та ліворадикальних сил у Європі часто пов’язані із РФ.

– Якщо ми поглянемо на прізвища організаторів цього протесту, то сміливо можемо припустити, що не без російських вух відбувається цей протест саме таким чином і саме зараз. Тим паче, що після появи отих слоганів зі зверненням до Путіна, прапорів Радянського Союзу. Тому, навіть неозброєним оком можемо констатувати, що, на жаль, такі російські впливи дійсно можуть мати місце, – каже Саакян.

Політолог вважає, що це є ключовим у польських протестах, оскільки Росія отримує таким чином можливість “реалізовувати своє рефлективне управління, щоб знизити рівень солідарності між польським і українським суспільством”.

Вплив на економіку України

За словами економіста Новака, попри першочерговий політичний фактор протестів, все ж такі страйки не можуть не створювати наслідків для економіки, оскільки будь-які обмеження призводять до збитків.

– Навіть при тимчасових обмеженнях торгівлі, то від цього завжди програють обидві сторони, – каже він.

Новак додає, що за даними уряду України блокування з боку Польщі завдали близько $500 млн втрати українській економіці, коли ж за підрахунками польських журналістів, офіційна Варшава втратила близько $600 млн за той самий період.

Економіст наголошує, що українське зерно займає меншу частку, ніж зерно з Росії.

– Якщо українське зерно займає близько 10% на європейському ринку, то російське зерно займає близько 14%. Але ми щось не бачили жодної російської фури із зерном, чи вагону залізничного, який був би заблокований Польщею, Угорщиною чи Словаччиною, – каже він.

Андрій Новак додає, що блокування кордонів з боку поляків призвело не тільки до перевезення агропродукції, але й до затримання інших товарів та пасажирських перевезень.

– Насправді через україно-польський кордон проходить лише 5% українського зерна. 95% проходить морським, річковим і залізничним шляхом. Тобто якби йшлося про економічні блокади, то з цих показників зрозуміло, що не автомобільний кордон мав би блокуватись, – додає експерт.

Схожої думки дотримується і Саакян, який вказує, що офіційний Київ з початку блокування кордонів встиг досить сильно диверсифікувати шляхи поставок, включно із портовим експортом, який був розблокований у середині 2023 року.

– Не можна казати, що це серйозно впливає на експортні можливості України. Це більш неприємно з точки зору символічного і політичного контекстів, – каже він.

Вплив на ринок ЄС

Політолог Саакян вказує, що те, що українські товари, які заблокували і частково розсипали посеред польських доріг фермери, були призначені для не для Польщі, створює додаткові напруження між офіційною Варшавою та Берліном, а також столицями країн Балтії.

– Але, сказати, що це буде матиме політичні наслідки, наразі не доводиться, – каже він.

Своєю чергою голова Комітету економістів України Андрій Новак вказує, що це створює збитки, переважно, для компаній-постачальників та страхового бізнесу, коли ж самі уряди країн не настільки вразливі до таких блокувань кордону.

Щодо конкурентоспроможності для фермерів з ЄС, яке створюється за рахунок української агропродукції, то такі питання не можна вирішувати питання блокування кордонів.

– Це вже називається недобросовісна конкуренція. Економічну конкуренцію треба вирішувати економічними заходами: знижувати вартість продукції, покращувати якісь, покращувати логістику, щоб кінцевий споживач обрав вашу продукцію. Так працює вільний ринок, тим більше в країнах ЄС.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Кому легче пережить жару: мужчинам или женщинам
Gazeta UA
2025-07-01T21:39:38Z
Группу крови связали с риском раннего инсульта: результаты исследования
Хвиля
2025-07-01T18:27:48Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
На чем жарить: диетолог назвала масла, которые подходят для этого и которых надо избегать
UAToday
2025-06-23T09:00:41Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
В России задержали главу азербайджанской диаспоры
Корреспондент
2025-07-01T17:48:50Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Включая американцев: Трамп задумывается о депортации преступников
Корреспондент
2025-07-02T03:12:49Z
Не отстают от народных: ТОП-5 депутатов местных советов, чья роскошь во время войны только выросла
Comments UA
2025-07-02T03:06:43Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Итоги 26.06: Большой обмен и трибунал для РФ
Корреспондент
2025-06-27T04:22:24Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Водителям сообщили хорошую новость: ситуация на АЗС скоро изменится
Хвиля
2025-07-02T02:15:06Z
Банк передал долг коллекторам: когда это может произойти
ZN UA
2025-07-02T00:12:25Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Минимальная пенсия: может ли вырасти с 1 июля
ZN UA
2025-06-27T03:43:14Z
В Украине отменили секретность геологической информации о стратегических минералах
Хвиля
2025-06-29T01:18:06Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Гости точно удивятся: как приготовить ресторанное блюдо из кабачков с мясом
Telegraf
2025-07-02T03:15:54Z
Гороскоп на 2 июля: выделите время для себя
Новости Украины
2025-07-01T21:00:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Получателей социальных льгот предупредили: куда теперь нужно обращаться – по-старому не получится
Знай
2025-07-02T03:06:51Z
Паспорт и ID-карта больше не действуют: украинцам подсказали решение
Хвиля
2025-07-02T03:00:36Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Почему нельзя отказываться купаться 23 июня и что нужно выпрашивать сегодня: приметы и запреты на Агрипины
Знай
2025-06-23T04:03:11Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
На седьмом небе от счастья: эти пять знаков почувствуют себя любимцами судьбы
Gazeta UA
2025-07-02T03:12:59Z
Украинцев ждет неприятный сюрприз: синоптики не радуют прогнозом на конец недели
Telegraf
2025-07-02T02:30:30Z
В Киеве приспустили главный флаг Украины: какая причина
TSN
2025-06-29T06:18:48Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Слух: Белла Рамзи может сыграть Китти Прайд в перезапуске "Людей Икс"
GameMag
2025-07-02T00:57:54Z
В Украине есть свой "Памир": что известно об объекте, который светился в клипе Джамалы
Telegraf
2025-07-01T23:24:44Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
Россияне атаковали Харьковскую область: в Купянском районе есть жертвы и повреждения
Новости Украины
2025-07-02T02:42:12Z
В МВД рассказали, как действовать когда рядом взрывы
Gazeta UA
2025-07-02T02:21:59Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Девятая жертва российской атаки на Киев - 11-летняя девочка
Корреспондент
2025-06-23T16:55:02Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Штраф свыше 40 000 грн и запрет рулить: украинцев наказывают за то, что раньше стоило копейки
Знай
2025-07-02T02:51:34Z
BMW отзывает электромобили из-за риска внезапной потери мощности
Корреспондент
2025-07-01T17:54:00Z
"Что это на капоте?": во Львовской области Tesla Cybertruck озадачила украинцев
Telegraf
2025-07-01T17:24:43Z
Почему в авто могут отказать тормоза – советы, как не попасть в передрягу
UAToday
2025-07-01T16:30:06Z
"Без лишних наворотов": опытный механик назвал самый надежный автомобиль в мире
Фокус
2025-07-01T14:51:48Z
Рекордный май: какие электрокары выбирают украинские водители
Хвиля
2025-07-01T10:45:57Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Ястремская выбила одну из фавориток уже в первом раунде Уимблдона
Корреспондент
2025-07-01T21:45:49Z
Украинская теннисистка обыграла вторую ракетку мира на старте Уимблдона-2025
ZN UA
2025-07-01T20:51:42Z
Наполи заинтересовался Егором Ярмолюком
Корреспондент
2025-07-01T18:12:18Z
Ястремская - Гауфф: онлайн-трансляция матча "Уимблдон-2025"
Telegraf
2025-07-01T16:45:05Z
Боксирующий блогер попал в Топ-15 рейтинга WBA
Корреспондент
2025-07-01T16:24:07Z
Литиевая батарея будет служить рекордно долго: что придумали ученые
Фокус
2025-06-19T08:42:36Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Чем Xbox Game Pass порадует в июле 2025 — Microsoft раскрыла вторую волну игр для подписчиков на консолях Xbox и ПК
GameMag
2025-07-02T00:51:29Z
Солнечная активность: прогноз магнитных бурь на июль
ZN UA
2025-07-01T21:00:14Z
Абрамовичу загрожує втрата до 96% від інвестицій в американську сталь
AgroNews
2025-07-01T18:15:36Z
В приложении "Резерв+" запустили бета-тест оплаты штрафов
Gazeta UA
2025-07-01T18:12:37Z
Мошенники атакуют пользователей Windows через фейковые инструкции
Новости Украины
2025-07-01T17:45:16Z
Україна наростила вивезення металобрухту майже на 50%
AgroNews
2025-07-01T17:18:51Z
Хидео Кодзима доволен оценками PS5-эксклюзива Death Stranding 2: On the Beach
GameMag
2025-07-01T17:07:48Z