MY.UAНовини
Першопричина протестів – політична: як страйки у Польщі впливають на економіку України та ЄС
Першопричина протестів – політична: як страйки у Польщі впливають на економіку України та ЄС

Першопричина протестів – політична: як страйки у Польщі впливають на економіку України та ЄС

Польські протести фермерів, які тривають на кордоні з Україною, вже призвели до чималої кількості проблем: псування українського зерна, блокування вантажних та пасажирських перевезень, а також до напруження в українському та польському суспільствах. Це змусило мобілізувати дії Києва та Варшави щодо розв’язання конфлікту.

Ба більше, від страйків польських аграріїв страждають не лише ці дві країни, але й інші держави-члени ЄС, оскільки зерно, яке блокується на україно-польському кордоні йде через Польщу транзитом, і призначено для інших країн Євросоюзу.

Про те, якими є причини цих протестів, а також до яких збитків це може призвести в економіках України, Польщі та ЄС – Факти ICTV розбирались з експертами.

Зараз дивляться

Причини протестів польських фермерів

У коментарі Фактам ICTV політолог Олег Саакян заявив, що першопричиною страйків серед польських аграріїв є політичний чинник.

– За протестами стоять не тільки і не стільки фермери, скільки праворадикальна партія Конфедерація. Друга причина в тому, що вона використовує, дійсно, проблемне становище, в якому знаходяться польські фермери, як і низка інших європейських фермерів, – вважає він.

З політологом погоджується і голова Комітету економістів України Андрій Новак.

– Це акція не стільки економічна, скільки політична, яка була організована і профінансована Росією, – сказав Новак у коментарі Фактам ICTV.

Також політолог Саакян вказує на вплив російсько-української війни на ринок Євросоюзу, коли логістичні ланцюжки постачання товарів змінились, а Україні довелось поставляти свою продукцію в обхід Чорного моря.

– Це (зміна логістичних шляхів, – Ред.) стало викликом для європейського ринку – поява такого великого гравця, як Україна, більшою мірою, ніж це було раніше. Саме через це весь праведний гнів фермерів використовується під вивіскою “Україна”. Але, якщо дивитись на причини, то більшою мірою вони не пов’язані із самою Україною, – каже він.

Політолог додає, що такі форми прояву незгоди і радикалізація польських фермерів пов’язані з тим, що партія Конфедерація намагається після провалу на парламентських виборів у Польщі продемонструвати свою здатність впливати на якісь суспільно-політичні процеси. Ба більше, ця політсила хоче набрати собі “додаткових очок” перед проведенням місцевих виборів у Польщі, які відбудуться у квітні 2024 року.

– Самі фермери кажуть, що будуть блокувати до квітня місяця, – каже він.

Саакян вважає, що нещодавно обраний уряд в Польщі має свої залежності, оскільки спирається на електорат, де фермери займають значну частину. Ба більше, для польського уряду важливо зберігати конкурентність у боротьбі за електорат з іншою політичною фракцією – Право і справедливість, яку неформально очолює президент Анджей Дуда.

– Так само і Брюссель намагається не робити різких кроків, щоб це не було використано Конфедерацією як мобілізуючий фактор для їх виборців, оскільки це все відбувається під слоганами євроскептицизму та зі спрямуванням, зокрема, проти Брюсселя, – додає він.

Які вимоги фермерів

Поляки, які вийшли на страйки вздовж польсько-українського кордону, вже давно оголосили свої вимоги. Серед них:

  • не здійснювати “зелений перехід” в рамках програми ЄС, що передбачає зменшення використання пестицидів і добрив;
  • заборонити ввезення української агропродукції (м’яса птиці, цукру, соняшникової олії, яєць та іншої продукції);
  • а також отримати додаткові дотаційні виплати на вітчизняне тваринництво.

Політолог Саакян каже, що загалом в Європейському Союзі чимало фермерів є залежними від дотацій Євросоюзу, не тільки польські аграрії.

– Є певне напруження через перехід на зелену енергетику та економіку (яке стосується використання пестицидів та інших складових, – Ред.), забюрократизованість цих механізмів та фактичну залежність через неконкурентність значної частини європейського фермерства від цих дотацій, – вказує Саакян.

Загалом, каже Саакян, протести фермерів існують не лише в Польщі, а вони мають місце по всій території ЄС. Водночас аналогічних блокувань кордону немає з боку інших сусідів України, як то, наприклад, Угорщини чи Румунії, бо в цих країнах не відбуваються виборчі процеси.

– Українська та європейська дипломатія спрацювала досить ефективно, коли з’явились такі протести в Угорщини, Словаччині та Румунії. Значна частина питань, які були обґрунтованими, були зняті в процесі перемовин, знайшли консенсуси і ситуація стала робочою, – нагадує експерт.

Де в Польщі заблоковано рух

Які є важелі впливу на фермерів

Українська влада та ЄС намагаються розв’язати проблему блокування кордонів шляхом переговорів. Так, 21 лютого президент Володимир Зеленський запропонував прибути на кордон українським урядовцям, щоб провести раунди переговорів з урядовцями з Польщі. Він закликав до цього як прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска, так і президента Анджея Дуду, та додав, що готовий особисто прибути на кордон для розв’язання проблеми.

Говорячи про фактор місцевих виборів, то політолог Саакян вказує, що протести навряд чи вщухнуть після електоральних перегонів у Польщі, оскільки в ці страйки аграріїв вкладаються ресурси. Водночас після квітня можуть бути знайдені додаткові важелі впливу.

До цих інструментів експерт відносить наступні можливі дії:

  • залучення додаткового фінансування для фермерів з боку ЄС (дотації, привілеї тощо);
  • порушити кримінальні справи в рамках вандалізму, які відбуваються під час цих протестів;
  • розслідувати російський слід в організації протестів;
  • використати механізми силового розблокування ключових логістичних шляхів, після того, як будуть проведені перші два кроки.

Щодо дій польських правоохоронців, то їх можна було побачити і протягом 20 лютого, коли на одному з тракторів, який брав участь у протестах аграріїв, помітили плакат із підтримкою повномасштабної війни Росії проти України поруч із прапором СРСР.

Цьому фермеру пізніше поліція Польщі висунула звинувачення за фактом розпалювання ворожнечі, схвалення путінської агресивної війни та пропаганди тоталітаризму.

У страйків на кордоні є слід РФ

Щодо сліду Росії, то політолог вказує на те, що активність праворадикальних та ліворадикальних сил у Європі часто пов’язані із РФ.

– Якщо ми поглянемо на прізвища організаторів цього протесту, то сміливо можемо припустити, що не без російських вух відбувається цей протест саме таким чином і саме зараз. Тим паче, що після появи отих слоганів зі зверненням до Путіна, прапорів Радянського Союзу. Тому, навіть неозброєним оком можемо констатувати, що, на жаль, такі російські впливи дійсно можуть мати місце, – каже Саакян.

Політолог вважає, що це є ключовим у польських протестах, оскільки Росія отримує таким чином можливість “реалізовувати своє рефлективне управління, щоб знизити рівень солідарності між польським і українським суспільством”.

Вплив на економіку України

За словами економіста Новака, попри першочерговий політичний фактор протестів, все ж такі страйки не можуть не створювати наслідків для економіки, оскільки будь-які обмеження призводять до збитків.

– Навіть при тимчасових обмеженнях торгівлі, то від цього завжди програють обидві сторони, – каже він.

Новак додає, що за даними уряду України блокування з боку Польщі завдали близько $500 млн втрати українській економіці, коли ж за підрахунками польських журналістів, офіційна Варшава втратила близько $600 млн за той самий період.

Економіст наголошує, що українське зерно займає меншу частку, ніж зерно з Росії.

– Якщо українське зерно займає близько 10% на європейському ринку, то російське зерно займає близько 14%. Але ми щось не бачили жодної російської фури із зерном, чи вагону залізничного, який був би заблокований Польщею, Угорщиною чи Словаччиною, – каже він.

Андрій Новак додає, що блокування кордонів з боку поляків призвело не тільки до перевезення агропродукції, але й до затримання інших товарів та пасажирських перевезень.

– Насправді через україно-польський кордон проходить лише 5% українського зерна. 95% проходить морським, річковим і залізничним шляхом. Тобто якби йшлося про економічні блокади, то з цих показників зрозуміло, що не автомобільний кордон мав би блокуватись, – додає експерт.

Схожої думки дотримується і Саакян, який вказує, що офіційний Київ з початку блокування кордонів встиг досить сильно диверсифікувати шляхи поставок, включно із портовим експортом, який був розблокований у середині 2023 року.

– Не можна казати, що це серйозно впливає на експортні можливості України. Це більш неприємно з точки зору символічного і політичного контекстів, – каже він.

Вплив на ринок ЄС

Політолог Саакян вказує, що те, що українські товари, які заблокували і частково розсипали посеред польських доріг фермери, були призначені для не для Польщі, створює додаткові напруження між офіційною Варшавою та Берліном, а також столицями країн Балтії.

– Але, сказати, що це буде матиме політичні наслідки, наразі не доводиться, – каже він.

Своєю чергою голова Комітету економістів України Андрій Новак вказує, що це створює збитки, переважно, для компаній-постачальників та страхового бізнесу, коли ж самі уряди країн не настільки вразливі до таких блокувань кордону.

Щодо конкурентоспроможності для фермерів з ЄС, яке створюється за рахунок української агропродукції, то такі питання не можна вирішувати питання блокування кордонів.

– Це вже називається недобросовісна конкуренція. Економічну конкуренцію треба вирішувати економічними заходами: знижувати вартість продукції, покращувати якісь, покращувати логістику, щоб кінцевий споживач обрав вашу продукцію. Так працює вільний ринок, тим більше в країнах ЄС.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Наречена лідера гурту БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ різко відповіла на закиди, що була його коханкою
24tv
2025-07-28T14:09:07Z
MELOVIN зіграв безплатний концерт в Одесі: скільки людей відвідали виступ співака
24tv
2025-07-28T14:03:42Z
Жінка витратила 56 млн грн, щоб отримати найвужчу талію у світі: усі її органи зрушили з місця
Фокус
2025-07-28T13:57:55Z
Стрижка Селени Гомес у стилі 90-х знову у тренді: створить свіжий вигляд
24tv
2025-07-28T13:27:55Z
Під неї танцювали "медляк" і плакали на танцмайданчиках: що відомо про найпопулярнішу пісню 1991 року
Telegraf
2025-07-28T13:18:20Z
Джонні Депп "закохався" в село і проміняв Голлівуд на тиху місцину
Фокус
2025-07-28T13:06:01Z
"Я завалила": Лідія Таран зізналася, які в неї проблеми
GlavRed
2025-07-28T12:27:15Z
Про Віслюка зі "Шрека" знімуть окремий мультфільм: Едді Мерфі поділився подробицями
24tv
2025-07-28T12:06:14Z
Хотів зробити добро: відомий ведучий переплутав заклопотану жінку з бездомною
Фокус
2025-07-28T12:06:10Z
Росіяни частіше подорожують до Європи: в цих 3 країнах найбільший ризик "зіткнення"
24tv
2025-07-28T13:54:35Z
Без хімії та зусиль: один копієчний засіб прибере всю медведку з городу
GlavRed
2025-07-28T13:54:29Z
Посівний календар на серпень 2025: що не пізно посадити
GlavRed
2025-07-28T13:42:50Z
Хіт літа: готуємо солодку кукурудзу з сиром та спеціями
Gazeta UA
2025-07-28T13:33:34Z
Більше купувати не доведеться: ось як зібрати ідеальне насіння цибулі
24tv
2025-07-28T13:27:08Z
Найстаріший житловий будинок у світі: де він розташований і який вигляд має
24tv
2025-07-28T13:27:03Z
Ідеальні відтінки для дому: які кольори пасують до різних кімнат вашої оселі
24tv
2025-07-28T13:15:18Z
Коньяк, бренді, арманьяк, дівін. Що обрати?
Фокус
2025-07-28T13:12:52Z
Діти будуть в захваті: домашні желейки "Haribo" з 2 інгредієнтів
24tv
2025-07-28T13:09:53Z
Скасувати понеділок: дослідження доводить ефективність чотириденного робочого тижня
ITC
2025-07-28T14:07:29Z
Сіль: біле золото чи біла смерть
GlavRed
2025-07-28T13:28:01Z
На Львівщині хлопець три місяці ходив зі зламаною рукою: до яких наслідків це призвело
24tv
2025-07-28T12:57:59Z
Огірки будуть плодоносити до заморозків: зробіть кілька простих кроків
24tv
2025-07-28T12:18:17Z
Коли складати іспит для найкращого результату: науковці назвали точний час
24tv
2025-07-28T12:00:08Z
Названо професію з найвищим рівнем зрад у шлюбі
GlavRed
2025-07-28T10:27:09Z
Токсичний макіяж: чому косметика і тимчасові татуювання справді небезпечні для дітей
Фокус
2025-07-28T10:15:49Z
Що впливає на тривалість життя: три ключові фактори
Gazeta UA
2025-07-28T10:15:25Z
Як скористатися програмою "Доступні ліки": поради від "Аптека 9-1-1"
Gazeta UA
2025-07-28T10:15:23Z
Рівень алкоголю перевищував норму в понад 17 разів: у Чернігові поліція зупинила водія
24tv
2025-07-28T14:12:16Z
Одеська поліція вкотре розшукує неповнолітнього Вʼячеслава Ємельяненка
Украина Криминальная
2025-07-28T14:00:18Z
Вимагали з підприємця ₴340 тис. хабаря за ремонт дороги до банного комплексу — повідомлено про підозру керівнику КП ШЕУ Дніпровського району та інженеру
Украина Криминальная
2025-07-28T13:33:08Z
Україною ширится повітряна тривога: що відомо
TSN
2025-07-28T13:21:19Z
На Харківщині розшукали та повернули додому неповнолітню
Мій Харків
2025-07-28T13:19:31Z
На Волині поліцейські врятували підлітка, який порізав себе і втратив багато крові
24tv
2025-07-28T12:51:52Z
У Греції понад 40 градусів, у Туреччині за 50: у лісових пожежах загинули волонтери
24tv
2025-07-28T12:51:11Z
На Житомирщині під час пологів загинула дитина: слідчі повідомили про підозру лікарю
Украина Криминальная
2025-07-28T12:48:59Z
У сусідній Румунії вирують повені, є загиблий: наслідки жахливої негоди
24tv
2025-07-28T12:39:01Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Омбудсменка пропонує заборонити виконання пісень російською на законодавчому рівні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:09:44Z
Як Німеччина змінила думку щодо України за перші місяці канцлера Мерца і до чого тут НАТО
Европейская правда
2025-07-28T14:09:11Z
Російський прикордонний корабель порушив морський кордон Естонії
Европейская правда
2025-07-28T14:09:07Z
"Вони рятуватимуть себе": стала відома причина, чому Європа не хоче давати ракети Україні
GlavRed
2025-07-28T14:06:46Z
Голоси для партій: що приховує законопроєкт влади про «вдосконалення» виборів
ZN UA
2025-07-28T14:06:28Z
Німеччина передала Україні Patriot поза схемою Трампа
Лига
2025-07-28T14:06:04Z
Трамп скоротить 50-денний термін, відведений Путіну на перемир’я
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:03:34Z
Трамп про Путіна: я більше не збираюся говорити
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:00:22Z
Заплакана жінка билась у двері, бо її не пустили в літак: причина сварки — ручна поклажа
Фокус
2025-07-28T14:12:49Z
У світі це свято відзначається у серпні: коли буде День подруг у 2025 році
Telegraf
2025-07-28T14:12:45Z
Британія випробувала розвідувальний аеростат, що може працювати на висоті до 24 кілометрів
УкраинФорм
2025-07-28T14:09:23Z
Допомога від держави та достроковий відпочинок: що передбачають пенсії для УБД
24tv
2025-07-28T14:03:50Z
Горобці — потужна зброя проти сарани. Експерт розповів, чи справді цих птахів зараз стало менше
Telegraf
2025-07-28T14:00:33Z
Безкоштовне житло для переселенців в Кіровограді: як знайти домівку у складний час
Политека
2025-07-28T14:00:19Z
Держслужбовці заробляють утричі більше за пересічних українців — що показали цифри
TSN
2025-07-28T13:51:33Z
Допомога в опалювальний сезон 2025: як в Україні отримати виплати
Фокус
2025-07-28T13:51:04Z
«Кіно заради Перемоги!»: в Україні відкрили ще один кінопростір для військових
УкраинФорм
2025-07-28T13:45:49Z
Воював за Україну, а потім зрадив: військовому-дезертиру подовжили арешт
24tv
2025-07-28T14:12:43Z
Проходив детектор брехні та їздив в АТО: куди зник ексміністр оборони України Полторак
Telegraf
2025-07-28T14:12:37Z
Навіть тіло не завжди можна було забрати, – боєць "Крафт" про найважчий період на "Азовсталі"
24tv
2025-07-28T13:57:07Z
Усім покинути пляжі, – в окупованому Криму через ракетну небезпеку працювала ППО
24tv
2025-07-28T13:36:47Z
Наступ на Дніпропетровську область: ЗС РФ "розчарувались" і змінили пріоритет, — командування
Фокус
2025-07-28T13:30:46Z
Подружжя Зінченків продає свій ресторан у Києві: відомо, за яку суму
24tv
2025-07-28T13:30:29Z
Вулицями міста Бершадь на Вінниччині бігав страус: незвичний випадок потрапив на відео
24tv
2025-07-28T13:27:36Z
Росіяни поширюють фейкове відео про «розстріл командира українським військовим» - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-28T13:18:40Z
У вівторок прогнозують спеку до +38°, дощі та грози
УкраинФорм
2025-07-28T13:15:24Z
Страсбур орендував воротаря Челсі
Football.ua
2025-07-28T14:09:16Z
Дерюгіна розплакалася після виступу Онофрійчук на Кубку світу: зворушливе відео
24tv
2025-07-28T13:54:39Z
Де Лігт: Усі в МЮ незадоволені нашою грою минулого сезону. Відсутність єврокубків може стати перевагою
Football.ua
2025-07-28T13:49:43Z
Алекс Баена офіційно представлений гравцем Атлетіко
Football.ua
2025-07-28T13:49:33Z
Гвардіола висловився про війну в Україні
Football.ua
2025-07-28T13:28:17Z
Челсі близький до трансферу Гато з Аяксу
Football.ua
2025-07-28T13:25:47Z
"Вище за Кличків": американський тренер несподівано применшив заслуги Усика у хевівейті
24tv
2025-07-28T13:03:57Z
Антоненко: Задоволені тією роботою, яку виконала команда
Football.ua
2025-07-28T12:58:13Z
Челсі націлився на Гато та Сімонса
Football.ua
2025-07-28T12:57:20Z
Cygnet завершила обмолот пшениці: урожайність — 7,2 т/га
AgroPortal
2025-07-28T14:00:46Z
Не тільки Росія: економіка Білорусі теж перебуває у стагнації
24tv
2025-07-28T14:00:20Z
Водіям показали різницю у цінах на пальне в різних областях України: де вигідніше заправитися
Хвиля
2025-07-28T13:51:35Z
Соняшника в Україні цього сезону можуть зібрати менше 14 млн т
Agravery
2025-07-28T13:51:30Z
Microsoft перестав надавати послуги індійській компанії, в якій має частку «Роснефть»
УкраинФорм
2025-07-28T13:48:25Z
Долар летить вгору, а євро раптово пішов у піке - свіжі курси валют
GlavRed
2025-07-28T13:39:55Z
На російську вугільну промисловість чекає соціальний вибух - розвідка
УкраинФорм
2025-07-28T13:33:36Z
Торговельну угоду між ЄС та Україною не змінюватимуть попри тиск п’яти країн
AgroPortal
2025-07-28T13:30:35Z
Дефіцит продуктів у Вінницькій області: що зникає з полиць місцевих магазинів
Политека
2025-07-28T13:30:25Z
Повернення до витоків? Наступний патч S.T.A.L.K.E.R. 2 додасть прилад нічного бачення
ITC
2025-07-28T14:07:22Z
Apple iPhone 17 Pro отримає 8x зум, ще одну кнопку та професійний застосунок, — інсайдер
ITC
2025-07-28T14:07:21Z
60 хвилин геймплею Phantom Blade Zero — суміш Devil May Cry з атмосферою Sekiro
ITC
2025-07-28T14:07:11Z
High-Tech "цегла": унікальний телефон FOSSiBOT F107 Pro робить яскраві фото навіть у темряві
Фокус
2025-07-28T14:06:18Z
У Китаї розробили скляні оптичні диски ємністю 360 ТБ
InternetUA
2025-07-28T14:04:30Z
Росіяни з Уралу та Сибіру скаржаться на перебої з інтернетом
УкраинФорм
2025-07-28T14:00:23Z
Українська компанія представила у Стамбулі мінувальний дрон «Тримінер»
УкраинФорм
2025-07-28T13:48:01Z
Основні технологічні тренди 2025 року за версією McKinsey
InternetUA
2025-07-28T13:46:31Z
Чому коти панічно бояться води: все заплутаніше, ніж здається на перший погляд
GlavRed
2025-07-28T13:42:01Z
Легендарний рожевий Cadillac від Mary Kay став електричним — модель OPTIQ отримають найуспішніші продавчині
ITC
2025-07-28T14:07:17Z
На Porsche готується атака: новий суперседан – і це не німецький бренд
Топ Жир
2025-07-28T14:06:19Z
Лідери у своєму класі: експерти назвали кращі електрокросовери 2025 року
Фокус
2025-07-28T13:36:48Z
Надасть блиску та відштовхуватиме воду: один засіб змусить авто сяяти
GlavRed
2025-07-28T13:28:13Z
Відсутність ключової деталі в новій доступній моделі Tesla кидається в очі ще до входу в салон
Топ Жир
2025-07-28T13:21:19Z
Американські тюнери повернули до життя класичний Toyota Land Cruiser
AutoCentre
2025-07-28T13:15:19Z
Один із найрідкісніших купе Alfa Romeo насправді не є справжньою Alfa
Топ Жир
2025-07-28T12:51:48Z
Hyundai готує стильного суперника Volkswagen ID.2
AutoCentre
2025-07-28T12:12:57Z
Tesla підписала багатомільярдну угоду із Samsung на виробництво “мозку” для свого авто
ZN UA
2025-07-28T12:00:16Z