MY.UAНовини
За крок до торгівельної війни. Що буде, якщо Україна заборонить імпорт польської молочки
За крок до торгівельної війни. Що буде, якщо Україна заборонить імпорт польської молочки

За крок до торгівельної війни. Що буде, якщо Україна заборонить імпорт польської молочки

За словами міністра аграрної політики та продовольства Миколи Сольського, Україна розглядає можливість заборони імпорту польської агропродукції. Такий крок багато вітчизняних фахівців вважають справедливим. Фокус з’ясував, чи спричинить обмеження молочного імпорту дефіцит і як це позначиться на цінах.

Українська влада розглядає варіанти заборони імпорту агропродукції з Польщі у відповідь на блокаду кордонів. Про це йдеться у матеріалі Forbes із посиланням на слова міністра аграрної політики та продовольства Миколи Сольського.

Першочергово можуть обмежити або заборонити ввезення до України польських молочних продуктів і фруктів. Це одна з доволі великих статей польського експорту в Україну. "Ми за конструктив, але, звичайно, будемо готові реагувати", — сказав виданню міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський. Він зазначив, що деталі обговорювати поки що зарано. Українська влада ще думає, які саме обмежувальні заходи будуть впроваджуватися. Ймовірно, що заборона фруктів та молочної продукції стане тільки першим кроком.

"Це тонка тема, поки коментувати нічого… Будемо вести активні переговори з польською стороною, і виходячи з їхньої результативності, прийматимемо рішення", — додав Сольський.

Протест польських фермерів на кордоні України
Фото: Фото: Gettyimages

Імпорт зростає, експорт падає: що відбувається на ринку молочної продукції

"За декілька років до повномасштабного вторгнення імпорт масла в Україні зростав лише в окремі періоди. Однак традиційно Україна сама була великим експортером масла. Після повномасштабного вторгнення позиції масла у зовнішній торгівлі вітчизняною молочкою посилилися, зокрема у 2022-му році", — повідомила генеральна директорка Асоціації виробників молока Ганна Лавренюк.

Вона також пояснила причини такого посилення. За словами Лавренюк, 2022 року значний вимушений відтік українців з країни та скорочення внутрішнього споживання свіжих молочних продуктів (тобто молоко питне, кефір, сметана, йогурт), а також істотні логістичні проблеми із поставками молочної продукції в торгівельні мережі змусили заводи збільшити обсяги виробництва біржових молочних продуктів, що мають тривалий термін складського зберігання: вершкового масла і сухого молока.

Доля експорту молочної продукції знижується
Фото: Zaxid.net

"Завдяки сприятливій кон'юнктурі на зовнішньому ринку (починаючи з ІІ півріччя 2022 року в світі зростає попит на масло), всі складські запаси масла нашим виробникам вдалося успішно експортувати. Власне завдяки цьому галузь витримала найбільш шоковий 2022 рік", пояснила Ганна Лавренюк.

Зауважимо, що 2023-го частка масла у загальному імпорті молочних продуктів до України становила лише 6,3% (в перерахунку на молоко-сировину). І хоча були істотні втрати поголів'я корів та виробничих потужностей через війну, молочнотоварні ферми за підсумками 2023-го року спромоглися поставити на переробні заводи стільки ж молока-сировини, як у довоєнний 2021 рік.

"Відтак можемо стверджувати, що обмеження імпорту вершкового масла з Польщі не спричинить його дефіциту на поличках українських магазинів", — вважає експертка.

Обмеження імпорту молочних продуктів з Польщі не спричинить дефіцит для українського споживача
Фото: pexels.com

Дійсно, про дефіцит наразі не йдеться. Проте зараз доля експорту молочної продукції знижується, тоді як імпорт молочки, зокрема вершкового масла, зростає. Про це кажуть цифри, надані Експертно-аналітичною службою Спілки молочних підприємств України. Зокрема, йдеться про те, що загальні обсяги зовнішньої торгівлі молокопродуктами у січні-2024 ($36,9 млн) знизилися на 13,2% проти рівня грудня-2023 ($42,5 млн) та практично відповідали показнику листопада-2023 ($37,4 млн). Обсяги експорту молокопродуктів у січні-2024 ($12,6 млн) зменшилися проти рівня грудня-2023 ($13,5 млн) на 6,8 %. Крім того, вони були меншими за показник листопада-2023 на 3,6%.

Важливо Заощадити вже не вийде? Українцям пояснили, як зміняться ціни на продукти

"Обсяги експорту молокопродуктів у січні-2024 були найнижчими із березня 2022 року, першого повного місяця повномасштабного російського вторгнення в Україну. Це стало наслідком впливу низки факторів, ключовим серед яких є втрата вітчизняною молочною продукцією цінової конкурентоспроможності через суттєве здорожчання молоко-сировини в останні місяці 2023 року, а також через блокування експорту з України агропродовольчої, в тому числі молочної, продукції. Як наслідок, вже четвертий місяць поспіль (жовтень-2023 – січень 2024) вартість імпорту молокопродуктів в Україну майже вдвічі перевищує вартість їх експорту з України", — йдеться у дослідженні.

За перший місяць 2024 року імпортери завезли більше масла на 55% порівняно з січнем 2023 року

За даними аналітиків, значне зниження показників експорту січня-2024 проти січня-2023 зафіксовано по такій позиції як "Масло вершкове" (у 3,4 рази). А от обсяги імпорту молокопродуктів у січні-2024 ($24,3 млн) зросли проти рівня січня-2023 більш як у півтора рази (на 55%). І тут значне збільшення обсягів імпорту зафіксовано по позиції "Масло вершкове" (у 13,6 разів) та "Сири усіх видів" (у 1,5 рази). Тобто за перший місяць 2024 року імпортери завезли більше масла на 55% порівняно з січнем 2023 року.

"Таким чином, внаслідок наявного дефіциту молоко-сировини та стрімкого здорожчання цін на неї в останні місяці 2023 року, Україна суттєво знизила обсяги експортної активності у січні 2024 року", — повідомляють у Спілці молочних підприємств України.

Імпорт вершкового масла зростає
Фото: "Укрінформ"

Чи потрібні обмеження, або як Україні реагувати на блокаду польського кордону

За словами директорки АВМ, заява міністра Сольського про можливу заборону чи обмеження імпорту молочної продукції із Польщі до України є логічною та справедливою. Адже протести польських фермерів стають дедалі більш неконтрольованими та зухвалими, а відсутність будь-якої правової реакції польської поліції чи влади на грубе порушення міжнародного права змушують наших політиків займати жорсткішу позицію.

Водночас експерт економічного дискусійного клубу Олег Пендзин відкидає можливість заборони Україною польського продукту, проте попереджає про серйозну проблему із молоко-сировиною, яку Україна активно закуповує саме в Польщі.

Важливо Польський шантаж. Чому в Польщі знову перекривають кордон з Україною та чи є швидке рішення

"Не буде ніякої заборони. Ми не будемо воювати з поляками. На сьогоднішній момент це не більше, ніж попереджувальний захід. Це такий натяк на дзеркальні реакції. Поляки ж теж не заборонили українське масло. Вони лише блокують кордони. В нас, дійсно, склалася серйозна ситуація в умовах зростання ціни на молоко-сировину. І це впливає на ціну на український аграрний продукт. Найбільша проблема — те, що ми імпортуємо з Польщі, а ми з Польщі завозимо молоко-сировину і тверді сири", — пояснив економіст.

Він також висвітлив проблему із зменшенням обсягів вироблення молоко-сировини в Україні.

"Достатньо великий обсяг молоко-сировини виробляється у господарствах населення. Люди сьогодні різко зменшили загальний обсяг виробництва сировини через брак робочих рук. Ми ж розуміємо, що мобілізація жорстко пройшлася по селах, зменшилася загальна кількість людей, які реально працюють в аграрному бізнесі. Як наслідок, ми маємо зменшення пропозицій. Це, до речі, стосується і свиного м'яса, тому що дуже велика доля свинини вироблялася саме в домогосподарствах населення. Це і провокує зростання цін на молочні продукти. Скоріше за все, ми будемо мати зростання цін на молочну продукцію, поки тварин не переведуть на відкрите утримання. А це буде по погоді, десь в квітні. До квітня ми будемо мати зростання цін на продукцію молоковиробництва", — розповів Фокусу фахівець.

Українці різко зменшили загальний обсяг виробництва сировини через брак робочих рук
Фото: Getty Images

Що далі: яких цін очікувати на молочні продукти в Україні

За словами Пендзина, зростання цін на молоко зараз відбувається не такимии стрімкими темпами, як на початку 2024 року. Але процес все ж таки триває.

"І це буде тривати. Зупинка зростання цін нас очікує в квітні. А зараз ми маємо зростання. Воно може трошки зменшилося, тому що в січні були свята — перед святами збільшується попит, зокрема, і на жири тваринного походження. Як наслідок, в січні зростання цін було вище. Але це не значить, що ціни зупинилися і почали відкат. Просто динаміка трошки зменшилася", — додав Пендзин.

Через блокування кордону підприємства не можуть вивезти на експорт масло, а значить, намагатимуться реалізувати всередині України

Однак наразі, якщо враховувати дані Спілки молочних підприємств України, у роздрібних мережах навряд чи будуть завищувати вартість масла. Адже через блокування кордону підприємства не можуть його вивезти на експорт, а значить, намагатимуться реалізувати всередині України. Тобто на різке подорожчання молочних продуктів наприкінця лютого та в березні розраховувати не варто, хоча зростання цін і буде відбуватися, зокрема, як вище зазначив Олег Пендзин, через певний дефіцит молоко-сировини, яку зараз надто складно завозити від постачальників з Польщі.

Тим часом, за даними Спілки молочних підприємств, індекс цін на молочну продукцію Global Dairy Trade (GDT) сповільнив темп, але зростає: на торгах 20 лютого він додав 0,5%. Зокрема, сухе знежирене молоко подорожчало на 1,3% – до $2788/тонна, а вершкове масло – на 0,1% до $6526/тонна.

Важливо Уряд Польщі попередив фермерів: протестувальників на українському кордоні запросили до переговорів

Що ж стосується ціни молоко-сировини, то вона зростає з середини 2023 року. Як повідомили у Спілці молочних підприємств України, у другому півріччі минулого року ціни на молоко-сировину суттєво зросли – як у гривневому вираженні, так і у перерахунку на євро. У грудні вони перевищила рівень у 15 грн/кг, тоді як ще у липні складали в середньому 11,6 грн/кг, тобто відбулося зростання на 30%. Таким чином, грудневий рівень ціни молока-сировини в Україні у перерахунку на євро та з урахуванням середньоєвропейських базисів поставки (€41,4/100 кг) є найвищим, як мінімум, за останні десять років.

Теги за темою
УкраинаПротест
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Запасайтесь, пока стоят копейки: 5 продуктов, которые быстро снимают воспаление
Знай
2025-07-02T19:51:34Z
Женщина заснула на солнце и уже пять лет борется с неожиданным эффектом
Comments UA
2025-07-02T15:15:49Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Завтрак, который контролирует уровень холестерина: о каких продуктах идет речь
Gazeta UA
2025-06-27T08:27:43Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Конгрессмены США требуют от Трампа возобновить поставки оружия Украине
Апостроф
2025-07-02T22:45:04Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T02:06:19Z
Власти Венгрии использовали Зеленского в рекламной кампании против оппозиции: в МИДе раскритиковали за неуместность
Gazeta UA
2025-07-03T02:03:22Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Итоги 26.06: Большой обмен и трибунал для РФ
Корреспондент
2025-06-27T04:22:24Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
АЗС показали впечатляющий разброс цен на А-95 в Киеве: от 53 до 62 гривен за литр
Хвиля
2025-07-03T02:15:39Z
В Тамбове приостановили работу аэропорта из-за БпЛА
Корреспондент
2025-07-03T01:36:33Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Минимальная пенсия: может ли вырасти с 1 июля
ZN UA
2025-06-27T03:43:14Z
Украинцы в этом году купили в банках почти 230 килограммов золота
Корреспондент
2025-06-26T19:51:32Z
Летний отдых с шашлыками: что стоит знать, чтобы не попасть на штраф
Новости Украины
2025-07-02T18:24:07Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Улучшают сон, память и снимают стресс: пять комнатных растений, которые следует выращивать дома
Gazeta UA
2025-07-02T21:42:06Z
Тест на личность раскроет ваш стиль общения
TSN
2025-07-02T21:21:59Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Что нельзя начинать 3 июля и что нужно повесить на дерево возле дома любимого: приметы и запреты на Анатолия
Знай
2025-07-03T02:03:02Z
Минобороны допустило к эксплуатации в июне более 120 образцов вооружения и новой техники
ZN UA
2025-07-02T21:42:43Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Летние очереди на границе: какие пункты пропуска во Львовской области лучше избегать
Знай
2025-07-03T02:12:10Z
Графики отключения света в Киевской области: кого ждут обязательные обесточивания
Политека
2025-07-03T02:00:06Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Россия атаковала Украину беспилотниками: где раздались взрывы
TSN
2025-07-02T03:51:06Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
Обнаженная Кэндис Свейнпоул поделилась пикантным контентом на пляже
Gazeta UA
2025-07-03T01:15:02Z
Игра в кальмара установила новый рекорд Netflix
Корреспондент
2025-07-02T17:15:58Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
Взрывы под Житомиром: очевидцы рассказали, что чудом остались живы
TSN
2025-07-02T23:18:29Z
В Житомирской области продолжается ликвидация последствий взрыва
TSN
2025-07-02T23:18:11Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Удар по Киеву: разрушен подъезд, есть погибшие
Корреспондент
2025-06-23T04:18:26Z
Девятая жертва российской атаки на Киев - 11-летняя девочка
Корреспондент
2025-06-23T16:55:02Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Пересечение границы на авто: как подготовиться к поездке
ZN UA
2025-07-02T22:24:31Z
Tesla рассказала, что влияет на деградацию батарей в электромобилях
Корреспондент
2025-07-02T20:06:14Z
Продажи Jaguar в Европе упали на 97%
Корреспондент
2025-07-02T19:15:54Z
Может вызвать пожар в салоне: 3 вещи, которые категорически нельзя оставлять в машине в жару
Фокус
2025-07-02T17:51:15Z
Bentley обновила логотип
Корреспондент
2025-07-02T16:42:38Z
Преодолевают сотни тысяч километров без проблем: обозреватели назвали 5 самых надежных авто
Фокус
2025-07-02T10:27:57Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Свитолина победила россиянку и вышла в третий круг Уимблдона
Gazeta UA
2025-07-03T02:18:41Z
Ломаченко отреагировал на прекращение украинского гражданства митрополита Онуфрия
Gazeta UA
2025-07-03T01:45:17Z
Фьюри высказался об Усике и Дюбуа перед их реваншем
Корреспондент
2025-07-02T20:00:21Z
Украинский форвард вернулся в Сандерленд после аренды
Корреспондент
2025-07-02T19:24:22Z
Свитолина легко обыграла россиянку на Уимблдоне-2025
ZN UA
2025-07-02T19:18:09Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Литиевая батарея будет служить рекордно долго: что придумали ученые
Фокус
2025-06-19T08:42:36Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Уран меняет игру: что принесет транзит планеты революций в 2025-2033 годах
TSN
2025-07-02T23:51:18Z
В семье не стало собаки полгода назад: то, что делает теперь кошка, растрогало сеть
Фокус
2025-07-02T23:42:20Z
"Наша линейка сильна как никогда": Глава Xbox Фил Спенсер обратился к сотрудникам на фоне увольнений — настроен на успех
GameMag
2025-07-02T22:33:09Z
Атлантида под водой: найдены новые доказательства существования древней цивилизации
TSN
2025-07-02T20:09:47Z
Китай продовжує антидемпінгові мита на імпорт нержавіючої сталі
AgroNews
2025-07-02T19:48:09Z
Создатель Banjo-Kazooie и Sea of Thieves покинул Rare, в ZeniMax Online сменился глава
GameMag
2025-07-02T19:43:57Z