MY.UAНовини
Як довго зможе воювати Росія? Скільки ресурсів має армія Путіна
Як довго зможе воювати Росія? Скільки ресурсів має армія Путіна

Як довго зможе воювати Росія? Скільки ресурсів має армія Путіна

За нинішніх темпів виснаження Кремль зможе продовжувати наступ на Україну ще кілька років.

Упродовж 10 років українська армія дає відсіч російським військам, які вважалися одними з найбоєздатніших у світі. Із лютого 2022 року Україна протистоїть Москві на найдовшій з часів Другої світової війни лінії фронту. Це — боротьба на виснаження, перебіг якої багато в чому залежить від ресурсів, які протиборчі сили мають у своєму розпорядженні.

"Телеграф" проаналізував дані західних аналітиків та розвідувальних служб, аби з’ясувати, скільки і чого Москва має у своєму арсеналі.

Москва має план дій до 2026 року

Російські збройні сили, ймовірно, досягнуть свого піку наприкінці цього року, а протягом 2025-го зіткнуться з низкою викликів. Такого висновку дійшли фахівці Лондонського Королівського інституту об'єднаних служб (RUSI). На думку аналітиків, Кремль досі має на меті підкорення України і планує зробити це за три етапи:

1 — тиск по всій лінії фронту з метою вичерпання боєприпасів і особового складу ЗСУ;

2 — злам рішучості міжнародних партнерів продовжувати надавати Україні військову допомогу:

"Після того, як військова допомога буде значно обмежена, а українські запаси боєприпасів вичерпаються, Росія має намір розпочати подальші наступальні операції, щоб досягти значних – хоча й повільних – успіхів на полі бою", — підкреслюють експерти.

3 — використання територіальних завоювань як важелів впливу на Київ, аби змусити капітулювати на російських умовах.

За прорахунками Кремля, перемоги над Україною треба досягти до 2026 року — принаймні на це вказують обсяги планування оборонного виробництва. "У Москви є чіткий план того, як вона налаштована діяти далі", — зазначають британські аналітики. Російська теорія перемоги ймовірна, якщо міжнародні партнери України не зможуть належним чином забезпечити ЗСУ ресурсами.

До пів мільйона особового складу на окупованих територіях

Російська армія почала 2023 рік із погано організованими силами, що налічували приблизно 360 тисяч військовослужбовців. До початку українського наступу в червні 2023 року їхня чисельність зросла до 410 тисяч. Станом на початок 2024 року оперативне угруповання військ РФ на окупованих Росією територіях налічує 470 тисяч військовослужбовців.

Противник виконує майже 85% цілей із залучення сил на фронт, тому Кремль вважає, що зможе протриматися в такому темпі до наступного року.

"Підрозділи виводять з фронту, коли вони зазнають до 30% втрат. Саме тоді настає момент, коли підрозділ вважаються неефективними", — йдеться у звіті RUSI.

Хоча російські війська зараз не проводять широкомасштабних наступальних операцій, їм доручено проводити менші тактичні атаки, що завдають постійних втрат ЗСУ і дозволяють захоплювати й утримувати позиції.

Що по бойовій техніці, артилерії та ракетах?

За даними британських аналітиків, російське угруповання в Україні має приблизно 4780 одиниць ствольної артилерії, з яких 20% — самохідні установки; 1130 установок РСЗВ; 2060 танків; 7080 інших бойових броньованих машин (ББМ), в основному МТ-ЛБ, БМП і БТР. Повітряні сили складаються з 290 вертольотів, з яких 110 — ударні, і 310 реактивних літаків.

У середньому на рік РФ постачає своїм військам близько 1500 танків і 3000 ББМ різних типів. Російське виробництво ракет також зросло. Наприклад, на початку 2023 року Росія виробляла шість ракет 9М723 "Іскандер" на місяць, при цьому тримаючи 50 одиниць в запасах.

"Росія не лише використовувала значну кількість цих ракет щомісяця з літа 2023 року, а й збільшила свій арсенал до майже 200 балістичних ракет 9М723 і 9М727 "Іскандер". Подібну картину можна спостерігати і для інших основних типів ракет, таких як Х-101", — підрахували аналітики з Лондона.

За деякими даними, високопоставлені російські військові чиновники недавно відвідували концерн "Тактичне ракетне озброєння" у Московській області, щоб обговорити темпи виробництва та підкреслити важливість підтримки та збільшення поставок.

Значну частину техніки, відправленої на поле бою в Україну, росіяни розконсервували зі своїх запасів. За оцінками британського Міжнародного інституту стратегічних досліджень, протягом 2023 року РФ змогла підняти зі складів від 1180 до 1828 танків різних типів і модифікацій і ще близько 2700 бойових машин піхоти та бронетранспортерів.

Що стосується авіації, 2023 року росіяни отримали принаймні мінімум два Су-30, шість Су-34М, десять Су-35 і невстановлену кількість нових Су-57.

"Росія зможе продовжувати наступ на Україну за нинішніх темпів виснаження ще два-три роки, а може, й довше", — вважають в Інституті стратегічних досліджень.

Інфографіка "Телеграфу"

Проблеми ВПК Росії

РФ стикається із дефіцитом боєприпасів, особливо 220 мм снарядів для РСЗВ "Ураган" та артилерійських снарядів калібру 152 мм. Повітряно-космічні війська Росії зіштовхуються з браком досвідчених пілотів — втрати російського авіаційного екіпажу становлять 159 осіб.

Водночас у RUSI вважають, що РФ зможе підтримувати стабільний обсяг виробництва до 2024 року, однак до 2026-го вичерпає більшість наявних запасів. Серед причин — проблеми з довговічністю та надійністю промислового виробництва.

"Серед танків та інших ББМ, наприклад, приблизно 80% не є новими, а відремонтованими й модернізованими за рахунок російських військових запасів", — вважають експерти.

Іншим вразливим місцем Росії є велика залежність від західних деталей. Навіть враховуючи м’якість санкцій та схеми з їхнього обходу, вартість компонентів для російського оборонного сектору зросла на 30%, і РФ вдалося лише стабілізувати поставки, а не розширити їх.

Найсерйознішим обмеженням для противника є виробництво боєприпасів. Міністерство оборони РФ оцінило свої потреби на 2024 рік у приблизно 4 мільйони 152 мм і 1,6 мільйона 122 мм артилерійських снарядів. Натомість російська промисловість цьогоріч очікує збільшити виробництво 152 мм снарядів лише до 1,3 млн одиниць, а 122 мм — усього до 800 тисяч.

"Щоб і надалі безперебійно забезпечувати свої збройні сили, Росії доведеться використати збережені про запас 3 млн боєприпасів, хоча більшість із них у поганому стані", — вважають британські аналітики.

Як підрахувала розвідка Естонії, все ж збройні сили Росії мають у три-чотири рази більше боєприпасів на добу, аніж українські війська. Естонці підтверджують, що цього року росіяни зосередяться на виробництві нових снарядів:

"Тим часом Україна робить ставку на боєприпаси, поставлені із західних країн, де зростання виробничих потужностей порівняно з військово-промисловим комплексом Росії, значно повільніше. Можна сказати, що західні поставки боєприпасів в Україну 2024 року "не встигатимуть" за поставками, доступними ЗС РФ".

Заводи працюють у три зміни

Аби досягти поставлених цілей, РФ значно мобілізувала свою оборонну промисловість. За даними норвезької розвідки, на більшості стратегічних підприємств запроваджено три зміни. Відновлюється робота навіть законсервованих заводів.

При цьому норвежці попереджають про можливість "великого російського наступу" вже цього року:

"Росія перебуває в процесі відновлення потенціалу для продовження війни проти України, включаючи зброю та техніку для сухопутних військ. Також прискорюються темпи виробництва ракет і ударних безпілотників, аби зберегти здатність атакувати райони за лінією фронту, українські населені пункти та критичну інфраструктуру. Збільшення виробництва зброї та матеріальних засобів, реорганізація сил і постійне поповнення особового складу можуть прокласти шлях до великого російського наступу 2024 року", — вважає розвідка Норвегії.

Кремль не лише може продовжувати війну в Україні, а й закладає підґрунтя для швидкого відновлення своїх ресурсів у разі закінчення бойових дій.

"Росія скоротила час, необхідний для відновлення боєздатності до довоєнного рівня, до трьох-п'яти років".

Заплановані витрати Москви на оборону на 2024 рік є безпрецедентними в історії Росії: вони зросли на 48 млрд доларів, тобто на 61% порівняно з 2023 роком. Офіційний оборонний бюджет РФ становить 118,5 млрд доларів, або майже 30% видатків держбюджету 2024 року.

Москва готується до протистояння із Заходом

У Європі вже неодноразово лунали заяви, що такі масштабні інвестиції сил і ресурсів у військову сферу можуть свідчити про плани Кремля вести війну не лише з Україною, а потенційно — і з країнами НАТО.

Наприкінці 2022 року міністр оборони Росії Шойгу заявив про плани провести кардинальні зміни в структурі збройних сил РФ: реформувати військове управління, створити додаткові частини та з’єднання майже в усіх видах військ і збільшити чисельність особового складу до 1,5 млн військовослужбовців. Росіяни планують завершити це протягом трьох-чотирьох років і представляють як відповідь на розширення НАТО.

Згідно зі свіжими норвезькими розвідданими, Кремль планує "відродити" Московський і Ленінградський військові округи та сформувати нові підрозділи в Карелії. Також створити кілька нових піхотних і повітряно-десантних дивізій.

Естонська розвідка вважає, що РФ налаштована на можливий конфлікт з НАТО "протягом наступного десятиліття".

"Метою Росії є досягнення військового домінування в регіоні Балтійського моря. Російська військова реформа передбачає значне збільшення російських сил біля кордону з Естонією в найближчі роки", — б’ють на сполох фахівці.

Однак усі розуміють, що успіх і строки російської військової реформи значною мірою залежать від перебігу війни в Україні.

"Якщо Росії вдасться здійснити реформу, НАТО може зіткнутися з масовою армією радянського типу в наступне десятиліття. Ця армія, ймовірно, буде технологічно поступатися силам оборони союзників по Альянсу в більшості сфер, за винятком можливостей радіоелектронної боротьби та завдавання ударів на великі відстані. Однак її військовий потенціал може бути значним завдяки розмірам, вогневій потужності (включаючи артилерію та численні недорогі безпілотники), бойовому досвіду та резервам", — прогнозують естонці.

Аби захиститися від подібної армії, війська західних союзників повинні мати значно вищий рівень підготовки та укомплектування боєприпасами й технікою, аніж зараз. При цьому найкращий спосіб уникнути прямого конфлікту із путінською армією – зупинити Росію раз і назавжди в Україні.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" разом із військовими та експертами розбирався, чого чекати від третього року війни.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленський провів зустріч із прем'єром Канади: обговорили взаємодію країн
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T18:33:19Z
Соратники Гончаренка відреагували на ініціативу політика щодо форми ТЦК
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T18:00:52Z
ЗМІ: Ультраправі Румунії будуть оскаржувати вибори, якщо їхній кандидат програє
Европейская правда
2025-05-17T17:22:35Z
Трамп у понеділок збирається телефонувати Путіну, а після того – Зеленському
Европейская правда
2025-05-17T16:39:42Z
У Держдепі США розповіли деталі розмови Рубіо з Лавровим
Европейская правда
2025-05-17T16:30:30Z
Наймасштабніший в історії: у ЄС розкрили деталі нового пакета санкцій проти Росії
FaceNews
2025-05-17T15:03:24Z
Нові погрози Кремля: Медведєв розповів, що буде у випадку невдалих переговорів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T14:45:29Z
В МЗС РФ заявили, що Лавров поговорив з Рубіо про перемовини у Стамбулі
Европейская правда
2025-05-17T14:30:47Z
«Путін не хоче миру». Сибіга пояснив, навіщо РФ бере участь в переговорах
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T14:24:52Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Я не ідеальний": комік Розовий відповів, чи зраджував дружині
FaceNews
2025-05-17T16:52:30Z
Nemo підтримали Україну перед фіналом «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T16:51:30Z
Куди сходити у Києві 19-25 травня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T16:21:43Z
Шведський гурт KAJ: що відомо про фаворитів «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T16:12:12Z
Фінал Євробачення-2025: де дивитися та як голосувати
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T12:57:08Z
«Культурні сили» з'явилися на червоній доріжці Каннського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T12:42:42Z
Букмекери перед фіналом оновили ставки на «Євробачення-2025»: на якому місці Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T12:09:16Z
Грандфінал Євробачення 2025 - вже сьогодні: де і коли дивитися онлайн-трансляцію українською
VGorode
2025-05-17T09:33:44Z
Майстри відтворили столітню вишиванку, знайдену в Чорнобильській зоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T18:39:07Z
Стало відомо, чи поїде Зеленський на інавгурацію Папи Римського
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:51:23Z
Одній із категорій військовозобов’язаних залишилось 20 днів для проходження ВЛК
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T13:57:28Z
«Голос епохи» Святослав Вакарчук. Йому пощастило, як біблійному Іоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T13:30:15Z
Скандал у столиці: компанія відреагувала на заяву про небезпечну рибу зі ртуттю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T10:33:32Z
ЗСУ показали українську зброю, яка вогняною кулею спалює ворога
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T09:09:23Z
Чим замінити слова «донат» і «донатити»? 10 запитань до мовознавиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T08:00:29Z
У Литві різко зросла кількість повітряних куль із контрабандою із Білорусі
Европейская правда
2025-05-17T06:58:58Z
Греція подала до суду через дрон-шоу Adidas біля Акрополя
Европейская правда
2025-05-17T06:28:52Z
У Києві - спалах «хвороби Боткіна»: симптоми і способи захисту інфекції
VGorode
2025-05-16T21:48:34Z
Чи можна їсти рибу щодня: медики дали остаточну відповідь
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Простий лайфгак, як знайти кліща у тварини за допомогою iPhone
ТСН
2025-05-16T19:22:21Z
Фонд Андрія Матюхи підтримав хірургів «Охматдиту»: операції з новою системою
ТСН
2025-05-16T19:21:48Z
Лікування алкоголізму: шлях до тверезого життя
ТСН
2025-05-16T19:21:28Z
Спалах гепатиту А у Києві. Кількість хворих зросла, пересувна лабораторія продовжить роботу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:06:59Z
Як вилікувати яблуню від чорного раку: на що звернути увагу, яка профілактика можлива
ТСН
2025-05-15T14:41:23Z
Один із найпопулярніших продуктів допоможе прожити до 100 років
TSN
2025-05-15T14:40:32Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: що варто зробити
ТСН
2025-05-15T14:39:07Z
У Вінниці чоловік поранив випадкового знайомого: деталі справи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T17:30:06Z
Вбили розробника ракетного комплексу "Іскандер": його зіштовхнули зі сходів
FaceNews
2025-05-17T15:15:28Z
У Фінляндії зіткнулися і розбились два цивільних гелікоптери з 5 людьми на борту
Европейская правда
2025-05-17T14:51:35Z
У Росії загинув один із творців ракети «Іскандер» – його вбив сантехнік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T11:03:01Z
Закарпатець намагався перетнути кордон на незвичному транспорті
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T10:00:59Z
Росіяни вбили сімʼю ударом по рейсовому автобусу на Сумщині – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T09:24:31Z
Рятувальники дістали тіла пасажирів знищеного дроном автобуса на Сумщині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T08:24:26Z
Удар дрона по автобусу на Сумщині: що відомо про постраждалих
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:03:22Z
З'явились жахливі кадри з Сумщини: ворог обстріляв рейсовий автобус, є жертви
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:48:11Z
Нова підземна школа в Харкові обійдеться в понад 135 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T12:21:41Z
На Черкащині за наявності великого джерела зрошення є проблеми з водопостачанням
AgroPortal
2025-05-17T10:30:54Z
Мешканець Дніпра влаштував автоцвинтар серед багатоповерхівок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T08:09:54Z
Дрони СБУ вразили склади боєприпасів 126-ї бригади берегової оборони РФ у Криму
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:48:29Z
Росія готується до захоплення островів на Дніпрі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:30:12Z
Командир християнського підрозділу «Братство» розповів про чудо на війні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:12:08Z
Карта бойових дій в Україні станом на 18 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:03:11Z
Втрати ворога станом на 18 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T06:54:20Z
Продовольчі ярмарки у Києві 17-18 травня: де можна купити свіжі овочі та фрукти
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:09:33Z
Прифронтовий Кривий Ріг повертається до «Великого будівництва»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:30:10Z
Українці заборгували за воду понад 9 млрд грн
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T13:21:43Z
Британський виробник цукру отримав королівську відзнаку
AgroPortal
2025-05-17T13:00:00Z
У США пташиний грип дістався ферм ВРХ у гірських районах
AgroPortal
2025-05-17T12:30:10Z
VITAGRO тестує нові гібриди цукрового буряку
AgroPortal
2025-05-17T11:30:19Z
Виробник соусів Heinz модернізується на $3 млрд
AgroPortal
2025-05-17T09:00:34Z
Промислове поголів'я кролів зросло на 30%
AgroPortal
2025-05-17T08:30:56Z
В Україні буде створений перший завод з виробництва соєвого білкового концентрату
Agravery
2025-05-17T08:12:45Z
Картоплярі у Європі очікують дощів і раннього врожаю
AgroPortal
2025-05-17T06:30:12Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
В Україні почали випускати зубну пасту зі смаком борщу
AgroPortal
2025-05-17T07:30:18Z
Ці знаки зодіаку практично ніколи не дотримуються своїх обіцянок: на них не варто покладатися
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Насмажите втричі більше без додавання рису чи картоплі: рецепт пухких котлет від досвідчених кулінарів
TSN
2025-05-16T19:22:36Z
Яку помилку роблять у травні, і огірки виростають гіркими
ТСН
2025-05-16T19:22:23Z
Цей кущ у жодному разі не можна садити біля дому, і ось чому
ТСН
2025-05-16T19:21:36Z
Чим очистити сильний наліт на унітазі: залийте цей натуральний засіб на ніч — забудете про проблему
ТСН
2025-05-16T19:21:25Z
Яблунева плодожерка: коли та чим обробляти дерева, щоб захистити врожай
TSN
2025-05-16T19:20:59Z
Як зробити так, щоб паста не злипалася під час варіння: прості трюки — і ваше ставлення до спагеті ніколи не буде колишнім
ТСН
2025-05-16T19:20:58Z
Названо ідеальний колір для фарбування волосся: сивини не буде видно навіть під мікроскопом
TSN
2025-05-16T19:20:45Z
«Нелюди вирішили поховати». Тренерка з РФ прокоментувала скандал навколо російських фігуристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T16:45:42Z
Яке громадянство має ексфутболіст Анатолій Тимощук: що кажуть російські реєстри про нового «клієнта» СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:00:16Z
Чемпіонський парад «Барселони» зібрав більше 600 тисяч учасників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T09:48:59Z
ЗМІ назвали головну трансферну ціль «Реала»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:24:06Z
Від легенди футболу до пособника окупантів. Шлях Анатолія Тимощука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:00:37Z
Допомагав окупантам: екскапітан збірної Тимощук отримав підозру за пособництво РФ
ТСН
2025-05-16T19:21:42Z
Федерація дзюдо допустила білорусів до участі у турнірах під державною символікою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T18:39:10Z
П'ятиразовий олімпійський чемпіон зізнався у наркозалежності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:42:44Z
У Києві пройде зустріч гравців збірної України з футболу з вболівальниками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:12:30Z
iPhone 17 Air стане першим смартфоном Apple з акумулятором нового типу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T17:12:25Z
На Марсі вперше побачили полярне сяйво неозброєним оком: у чому унікальність відкриття NASA
ТСН
2025-05-16T19:24:40Z
Які магнітні бурі очікуються 16 травня та як з ними впоратися
TSN
2025-05-16T19:23:14Z
Сусідня до Чумацького шляху галактика розривається на частини: нові відкриття астрономів
TSN
2025-05-16T19:20:30Z
На Марсі вперше зафіксовано полярне сяйво
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:00:41Z
Три країни Європи можуть обмежити доступ до соцмереж
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T06:15:39Z
Повний гайд розʼємами сучасних телевізорів: що означають кольори USB та інші відмітки
Корреспондент
2025-05-16T06:03:42Z
Прогноз магнітних бур на 16-18 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T04:36:02Z
Жінка відвела пса до грумера — результат вразив усіх
ТСН
2025-05-15T18:18:55Z