MY.UAНовини
«Більше буферних зон для захисту “народу Донбасу”». Російська пропаганда після захоплення Авдіївки
«Більше буферних зон для захисту “народу Донбасу”». Російська пропаганда після захоплення Авдіївки

«Більше буферних зон для захисту “народу Донбасу”». Російська пропаганда після захоплення Авдіївки

Після захоплення Авдіївки росіяни пишуть, що збираються продовжити бойові дії та шукають аргументи, щоб погіршити впевненість українців у доцільності подальшої боротьби. Розповідаємо, що неслося в «кремлеграмі» 17–23 лютого 2024 року.

17 лютого Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський повідомив про виведення українських військ із міста Авдіївка, яке розташоване за менш ніж 10 кілометрів від Донецька. Оборона міста тривала з 2014 року. Проте росіяни подавали захоплення міста як перемогу, яка далася легко. «10 років [українці] заливали Авдіївку бетоном, прос…ли за 10 днів», — написали у кримському пропагандистському телеграм-каналі, який має майже 57 тисяч підписників. І «після взяття Авдіївки Армія Росії рветься вперед», — запевняли у телеграм-каналах на 247 і 11 тисяч підписників, які висвітлюють у вигідному для Росії дусі новини з зони бойових дій.

За два дні після оголошення про виведення українських військ з Авдіївки у проросійських телеграм-каналах продовжували обговорювати теми, які мали б тішити прихильників Росії. І використовували брак інформації про обставини виходу з міста і кількість військових, які не змогли евакуюватися, щоб розхитувати нерви українцям. А російського «воєнкора» Андрія Морозова затравили інші пропагандисти через те, що він повідомив, що від жовтня 2023 року, коли почався потужний наступ на Авдіївку, росіяни втратили 16 тисяч військових. Після цього Морозов вчинив самогубство

А російські пропагандисти продовжили, як написали у кількох телеграм-каналах з аудиторією у 11 і 208 тисяч підписників, що мета захоплення Авдіївки — «створити передумови для падіння першої кістки доміно, що покладе початок кінця цілісності бандерівської оборони».

Протягом 19 і 20 лютого на запит із похідними від слова «Авдіївка» російською та українською у системі «TeleZip / Mantis Analytics» у 137 проросійських телеграм-каналах вийшло 1397 публікацій. Запит фокусувався на проросійських телеграм-каналах, про які «Детектор медіа» писав у дослідженні «Кремлівська гідра» на початку січня 2023-го. Ці повідомлення, зрештою, вписуються у традиційні теми повідомлень росіян, що жителі захоплених територій чекали на прихід росіян. Втрата Авдіївки «означає втрату підтримки України партнерами» чи «цивільні й військові лідери України маніпулюють суспільною думкою і не мають досвіду, щоб протидіяти росіянам».

Теми повідомлень у проросійських телеграм-каналах зі згадками Авдіївки

П’ята частина повідомлень у вибірці була спрямована на підтримку почуття ейфорії серед проросійських користувачів телеграму через те, що російські військові захопили Авдіївку. А практично у кожному восьмому повідомленні йшлося про те, що жителі Авдіївки радісно вітають росіян, готуються отримувати 10000 рублів виплат, а українські військові з полегшенням здаються в полон. Дарма що до початку російського вторгнення в Україну в Авдіївці проживало понад 35 тисяч осіб, а під час осінньо-зимового наступу росіян у місті залишилося тільки 1336 цивільних.

Пропагандисти поширювали твердження, що українські військові, які здалися росіянам, зробили «правильний вибір, адже врятували своє життя». Зокрема, так написали у проросійському телеграм-каналі на 41 тисячу підписників, який поширює проросійський погляд на Харківщині. Хоча, як відомо з повідомлення 110-ї окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка, росіяни вкотре вчинили воєнні злочини та стратили щонайменше трьох українських військовослужбовців. Варто додати, що це не перший випадок, коли російські військові поширюють у соціальних мережах те, як вони страчують українських полонених. У січні ми вже повідомляли, що росіяни поширюють відео зі стратами та пограбуваннями вбитих військовослужбовців.

На звинувачення про воєнні злочини росіяни вдалися до тактики пропаганди віддзеркалення: заперечили розстріли військовополонених і звинуватили у воєнних злочинах українців. Мовляв, російські військові знайшли в Авдіївці приміщення для тортур, а ще запевняли: 

«Є така прикмета: якщо хохли розганяють інформацію про те, що полонених убивають — значить, готуються до нашого наступу… Подібні заяви служать одній єдиній меті — налякати своїх військовослужбовців і змусити їх до останнього стояти на своїх рубежах. Так було в Артемівську (нині Бахмут — «ДМ»), в Мар’їнці, так було в Авдіївці», — написали у проросійському телеграм-каналі на 247 тисяч підписників.

Телеграм-канали також маніпулювали статистикою кількості загиблих і полонених військовослужбовців. 21 лютого вони поширювали інформацію, що в Авдіївці могли залишитись і потрапити у полон від кількох сотень до тисячі військовослужбовців. Речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» Дмитро Лиховій заперечив інформацію про сотні полонених:

«Під час завершальної стадії Авдіївської оборонної операції, і я вже неодноразово наголошував, що Збройні Сили України не приховували цього, певна кількість військовослужбовців не вийшла на зв’язок... Ці заяви російської пропаганди щодо сотень і тисяч полонених є повною дезінформацією, яка нічим не підтверджена. Ми говоримо: так, полонені є, але їхня кількість обчислюється в жодному випадку не сотнями. При цьому ми пам’ятаємо про кожного солдата й боротимемося за його звільнення».

Для прихильників Росії продовження бойових дій за два дні після захоплення Авдіївки пояснювали потребою відсунути Збройні Сили України далі від Донецька, щоб вони не обстрілювали «столицю». У масиві даних таких повідомлень було щонайменше 28. У російській пропаганді теза про «обстріли Донецька» з 2014 року служить виправданням агресії проти України. Після захоплення Авдіївки пропагандисти продовжують використовувати цей аргумент. Вони запевняють, що росіянам доведеться захопити ще сотню кілометрів. І у такій логіці, яка співзвучна словам Путіна, що «кордони Росії ніде не закінчуються», так можна воювати без кінця для створення буферних зон для буферних зон. Одним із представників точки зору, що не варто довго радіти захопленню Авдіївки, а захоплювати нові території, є російський пропагандист Андрій Михеєв. Його думку поширив телеграм-канал на понад 200 тисяч підписників:

«Отже — ні, однією Авдіївкою не обійтися. Але й недооцінювати її звільнення не варто: по-перше, це все-таки відсуває лінію фронту від межі міста; по-друге, відкриває нашим бійцям простір на південно-західному напрямку. Просто не потрібно обманювати себе. Попереду ще багато роботи».

Трохи більше ніж п’ять відсотків повідомлень містили позиції авторів дописів у проросійських телеграм-каналах щодо шкоди від захоплення Авдіївки Збройним Силам України. Наприклад, що через перекидання резервів у Авдіївку Збройні Сили України марно втратили боєздатні підрозділи. Про це писали у проросійському телеграм-каналі на 247 тисяч підписників.

Однак частіше автори постів у проросійських телеграм-каналах підкріплювали повідомлення про проблеми через втрату Авдіївки позиціями «третіх осіб», які би потішили прихильників Росії. «Експертами» цього разу служили українські військові та закордонні експерти. Зокрема, окупаційний телеграм-канал із майже 21 тисячею підписників переказав опис тактики росіян в Авдіївці українським військовим для того, щоб підсумувати його словами: «Навіть якщо лише частина написаного правда, значить, наша армія вийшла на принципово інший рівень володіння воєнним мистецтвом, що здавався недосяжним два роки тому». 

Інколи цитати третіх осіб були занадто загальними, як передбачення чи прогнози погоди: «Найближчим часом може скластися складна ситуація не тільки в Авдіївці, але й на півдні, а також у північних районах Харківської області та Куп’янську». Таку цитату поширив проросійський блогер із 409 тисячами підписників Шейх Тамір. У іншому дописі він же процитував 20-секундну нарізку озвученого російською відеокоментаря експерта зі США Ерла Расмуссена, якого цитують лише російські видання. Ось ця цитата: «звільнення Авдіївки армією Росії свідчить про те, що конфлікт поступово наближається до завершення». На жаль, із 20 секунд нарізки з кількома склейками, ще й перекладеної російською, складно встановити, чи точно експерт «екосистеми» проросійських медіа Ерл Расмуссен сказав, те, що написав Шейх Тамір.

Ерл Расмуссен у пошуку Google

Поки росіяни встановлювали контроль над Авдіївкою, тривала Мюнхенська безпекова конференція. Пропагандисти поєднували дві події, цитуючи іноземні видання. Наприклад, розповідаючи про Мюнхенську конференцію, проросійський телеграм-канал на 128 тисяч підписників послався на газету Le Figaro: 

«Якщо торік на Мюнхенській конференції лідери вірили в перемогу України, то зараз вони схиляються до того, що в конфлікті переможе Росія, пише Le Figaro… Крім того, у європейців є свої причини для занепокоєння: зокрема, якщо до влади в Штатах прийде Дональд Трамп, європейці не можуть визначитися, як до нього ставитися: є табір тих, хто за примирення, і тих, хто заздалегідь панікує».

Частково таке узагальнення відображає характеристики Мюнхенської Безпекової конференції оглядачами міжнародної політики. І застереження, що демократичні країни недооцінюють потребу нарощування оборони. А також на ставлення до перемоги України серед громадян 12 європейських держав, яких опитали соціологи YouGov у січні. За цим соцопитуванням, майже кожен десятий респондент вірить у здатність українців перемогти Росію на полі бою. Кожен п’ятий вірить у перемогу Росії, а більш ніж третина чекають, що війна закінчиться мирною угодою. Поки що не виглядає, що мирна угода можлива без того, щоб Україна примирилась із вимогами відступити Росії окуповані території. Таку точку зору не підтримує більшість українців. Адже 52% респондентів, опитаних Київським міжнародним інститутом соціології на початку лютого, вважають, що найбільш реалістичним результатом закінчення бойових дій буде відновлення контролю України над усіма окупованими територіями. 

Відповіді респондентів КМІС на питання «На Вашу думку, що виглядає як найбільш реалістичний результат війни для України?»

А це означає, що українське суспільство буде продовжувати підштовхувати партнерів допомагати давати відсіч росіянам. Адже в уявленні опитаних соціологами «Левада-Центру» росіян після 2018 до 2023 року, головним ворогом Росії є США, держава з найбільшою армією серед членів НАТО. Тоді як у 2018 році головним ворогом вони називали Україну. Громадяни держав-членів НАТО з Європи, за соцопитуваннями, не бажають воювати з Росією, а деякі з них, як от у Чехії, не впевнені у можливості себе захистити від Росії. І в інтересах союзників України — не доводити до перенесення збройних дій на їхні території, поступившись Росії та зменшивши підтримку України.

Колаж на головній та інфографіка: Наталія Лобач

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Саудівській Аравії помер «Сплячий принц», який провів 20 років у комі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:33:02Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Трамп закликав Сенат скасувати канікули
УкраинФорм
2025-07-20T09:30:41Z
The Times назвало ім'я людини, здатної змусити Путіна закінчити війну
GlavRed
2025-07-20T09:27:03Z
У Білому домі відмовилися від ідеї розірвати контракти зі SpaceX - WSJ
УкраинФорм
2025-07-20T09:18:42Z
У Кремлі прокоментували різку зміну риторики Трампа щодо Путіна і Росії
24tv
2025-07-20T09:15:24Z
Україна не програє у війні, адже Мерц допоміг змінити думку Трампа – Вадефуль
Лига
2025-07-20T09:12:22Z
Російський дрон атакував Чугуїв
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:11Z
Канцлер Німеччини прокоментував євроінтеграційні перспективи України
360ua.news
2025-07-20T09:03:05Z
Які три фактори найбільше заважають бізнесу – опитування підприємців
24tv
2025-07-20T09:36:42Z
Більше грошей на комуналку: кому до субсидії додадуть ще 700 гривень
24tv
2025-07-20T09:03:22Z
Єврокомісар шокований небезпекою деяких товарів на Shein і Temu
Европейская правда
2025-07-20T08:58:52Z
Продовження пільгового режиму на імпорт електромобілів не планується - Гетманцев
УкраинФорм
2025-07-20T08:37:27Z
Кусто Агро докупила тракторів та комбайнів
AgroPortal
2025-07-20T08:30:00Z
Зміни для вкладників у вересні: чи будуть менші відсотки за вкладами
24tv
2025-07-20T08:15:54Z
Євроінтеграція України: Гетманцев розказав, як потрібно реформувати податкову систему
ZN UA
2025-07-20T08:15:20Z
На Українській універсальній біржі укладено перші контракти на 100 тонн пшениці нового врожаю
Agravery
2025-07-20T08:15:00Z
Пишний про 18 пакет санкцій: Комплексна ізоляція фінсектору Росії набирає обертів
УкраинФорм
2025-07-20T07:45:54Z
Кельтський гороскоп дерев на 20 липня 2025 року: Тельцям — заспокоєння горобини, Скорпіонам — трансформація тиса, Рибам — натхнення верби
TSN
2025-07-20T09:33:03Z
Температура перевищить норму: в які області України увірветься нереальна спека
GlavRed
2025-07-20T09:27:29Z
Синоптики попередили про грози та град: якою буде погода на Львівщині 20 липня
24tv
2025-07-20T09:09:54Z
Суттєва відмінність: як росіяни змінили тактику штурмів на Лиманському напрямку
24tv
2025-07-20T09:03:47Z
Прогноз погоди у Дніпрі на тиждень з 21 по 27 липня: спека не збирається відступати, якою буде температура повітря
Политека
2025-07-20T09:01:24Z
В Україну 21 липня повернеться сильна спека, у деяких областях - до +33
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:13Z
Цим українцям варто бути обережними 23 липня. До чого готуватись
Telegraf
2025-07-20T08:57:55Z
Правоохоронці задокументували наслідки ударів російських БпЛА по Ізюму: двоє людей постраждали
Мій Харків
2025-07-20T08:39:53Z
Графік відключення води на тиждень з 21 до 27 липня в Черкаській області: названо райони, які залишаться без постачання
Политека
2025-07-20T08:31:15Z
Якщо ви помітили на листі томатів коричневі плями – це погано: можна обприскати копійчаним розчином
Telegraf
2025-07-20T09:03:56Z
Підживлення помідорів дріжджами: простий спосіб з неймовірним результатом
24tv
2025-07-20T07:57:58Z
Як яйця впливають на рівень холестерину: нові дані
24tv
2025-07-20T07:09:22Z
Пацієнтів небагато: у Китаї лікують тих, хто не любить ходити на роботу
Фокус
2025-07-20T06:42:22Z
У Росії катастрофічна нестача медиків - розвідка
Gazeta UA
2025-07-20T06:30:00Z
Таку рибу не можна купувати влітку: експерти попередили про небезпечні наслідки
Знай
2025-07-20T05:51:50Z
Точний вік людини за краплею крові: вчені розробили революційний ДНК-тест
TSN
2025-07-20T05:36:14Z
Росія стикнулася з критичною нестачею медичних працівників - розвідка
УкраинФорм
2025-07-20T02:09:35Z
Проста звичка захищає вас від раку: вчені дослідили приголомшливий ефект звичайної ходьби
TSN
2025-07-19T21:21:56Z
Значні знижки на комуналку: хто зможе платити на 50 % менше
Знай
2025-07-20T09:36:47Z
Ведмедиця, яка вбила бігуна в Італії, житиме у притулку в Німеччині
Европейская правда
2025-07-20T09:34:35Z
Пенсія до 50 років: хто може отримувати виплати достроково
24tv
2025-07-20T09:24:52Z
На пенсію можуть не сподіватися: кому надійде соцдопомога
Знай
2025-07-20T09:06:59Z
Чи можна зривати плоди з гілок сусідського дерева, які ростуть над твоїм подвір'ям
24tv
2025-07-20T09:03:23Z
Забудьте про "жіночко"і "мужчіна": як правильно українською звертатись до незнайомця
Telegraf
2025-07-20T08:48:36Z
Мобілізація їх омине: ким у серпні не зацікавиться ТЦК
Знай
2025-07-20T08:36:50Z
Ваші пращури мали особливий талант: 5 прізвищ, які давали найздібнішим українцям
24tv
2025-07-20T08:30:28Z
Fondation Hirondelle та IRMI оголосили конкурс індивідуальних грантів для журналістів
Детектор М
2025-07-20T08:21:02Z
Лана Дель Рей показала свою кухню, яка кидає виклик усім трендам
24tv
2025-07-20T09:30:54Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після інциденту зі зрадою на концерті Coldplay
24tv
2025-07-20T09:15:07Z
Британська співачка Charli XCX і барабанщик The 1975 одружилися
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:27Z
Привиди та моторошні звуки ночами: які містичні таємниці приховує київський замок "Річарда"
Telegraf
2025-07-20T08:39:31Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після скандалу зі "зрадою" на концерті Coldplay
Комсомольская правда
2025-07-20T08:13:17Z
Біллі Айліш заявила, що працює із Джеймсом Кемероном над 3D-проєктом
УкраинФорм
2025-07-20T08:03:12Z
Трендове фарбування, яке сподобається всім: цей блонд виглядає неймовірно
24tv
2025-07-20T07:39:12Z
Режисер Володимир Тихий: Боюся, документалісти не витягнуть нашу історію власними силами
Детектор М
2025-07-20T07:00:49Z
3 знаки зодіаку, які завжди перебувають в центрі уваги: будь-хто може бути у списку
24tv
2025-07-20T06:21:04Z
Альтернатива ковбасі: 7 продуктів, які можна покласти на хліб
Telegraf
2025-07-20T09:27:44Z
Гороскоп на тиждень з 21 по 27 липня: Овнам - пропозиція, Левам - скандал
GlavRed
2025-07-20T09:27:34Z
Можна готувати хоч щодня: такий пиріг з абрикосами просто тане у роті
Telegraf
2025-07-20T09:18:38Z
Які кольори поєднувати з блакитним: 5 несподіваних, але дуже вдалих комбінацій для інтер'єру
24tv
2025-07-20T09:15:48Z
День маленьких змін. Гороскоп на 20 липня для всіх знаків
360ua.news
2025-07-20T08:27:12Z
На висоті понад 1700 метрів: яке озеро називають льодовиковою перлиною Карпат
24tv
2025-07-20T08:09:34Z
В кафе він коштує сотні гривень: як самому зробити хітовий лавандовий лимонад
24tv
2025-07-20T07:18:22Z
На Прикарпатті з’явився перший виробник овечої бриндзі
AgroPortal
2025-07-20T06:30:52Z
Таку шаурму можна їсти навіть перед сном: приготуйте цю закуску з кабачка
Telegraf
2025-07-20T06:15:41Z
На Рівненщині зіткнулися Volkswagen і Audi: загинуло троє людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:15Z
В Ірані перекинувся автобус, понад 20 загиблих
УкраинФорм
2025-07-20T09:33:12Z
Біля узбережжя Камчатки стався землетрус понад 7 балів: є загроза цунамі
Фокус
2025-07-20T09:15:37Z
У Південній Кореї кількість жертв аномальних злив зросла до десяти
УкраинФорм
2025-07-20T09:15:30Z
На Одещині судитимуть фермера за умисне ухилення від сплати податків
AgroPortal
2025-07-20T09:00:48Z
На Волині чоловік побив військовослужбовця ТЦК лопатою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T08:57:26Z
"Ой, мамочка, як трясе!": на Камчатці сталася серія землетрусів , там оголошена небезпека цунамі
24tv
2025-07-20T08:48:23Z
До +44°: Грецію на тиждень накриє сильна спека
УкраинФорм
2025-07-20T08:28:48Z
Росія атакувала Запоріжжя: пошкоджено житлові будинки, є постраждалі
24tv
2025-07-20T08:18:41Z
Російська пропаганда отримала подвійний удар
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:55Z
Фламенгу прийняв пропозицію Роми щодо флангового захисника
Football.ua
2025-07-20T09:39:03Z
Українські військові на фронті дивляться бій Усика: фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:36:47Z
Олександр Усик розчулив зверненням до дружини після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-20T09:30:28Z
Усик дав особливе ім'я удару, яким нокаутував Дюбуа: відео фірмової "плюхи"
24tv
2025-07-20T09:24:16Z
Соцмережі вибухнули від палкої підтримки дружина Усика у реванші проти Дюбуа: емоційне відео
24tv
2025-07-20T09:18:17Z
ПСВ веде переговори про перехід ще одного гравця Боруссії Менхенгладбах
Football.ua
2025-07-20T09:15:18Z
Теніс. Лазаренко виграла свій найбільший титул в юніорській кар'єрі
УкраинФорм
2025-07-20T09:06:41Z
Україна – Канада: де дивитися вирішальну гру нашої збірної у Лізі націй з волейболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:06:23Z
Павуки-оси дурять не тільки нас, а й штучний інтелект
InternetUA
2025-07-20T09:31:26Z
Повно скарбів: у Чехії виявили велике кельтське місто віком 2200 років
Фокус
2025-07-20T09:27:35Z
Apple готує свій перший складаний iPhone: ключові особливості моделі Fold
InternetUA
2025-07-20T09:01:31Z
Рідкоземельні мінерали з Китаю не потрібні: літій для акумуляторів добудуть просто з озер
Фокус
2025-07-20T09:00:01Z
GTA 6 працюватиме найкраще на PS5 Pro – нові чутки обіцяють унікальну продуктивність
24tv
2025-07-20T08:48:02Z
До Землі наближається «потенційно небезпечний» астероїд
УкраинФорм
2025-07-20T08:33:09Z
Як вибрати смартфон, що не втратить актуальності через кілька років: поради експертів
InternetUA
2025-07-20T08:28:13Z
Baby Grok: Маск анонсував додаток на основі штучного інтелекту для дітей
УкраинФорм
2025-07-20T08:12:20Z
Як захистити смартфон від спеки, води й піску влітку
InternetUA
2025-07-20T07:48:50Z
Mercedes-Benz eActros 600 займеться розвезенням пошти
AutoCentre
2025-07-20T09:09:18Z
Українці в цьому році купують більше авто з Китаю
УкраинФорм
2025-07-20T07:24:00Z
Chevrolet привіз новий Bolt на дорожні випробування
AutoCentre
2025-07-20T07:15:11Z
В Китаї хочуть заборонити перепродаж нових машин після реєстрації
ZN UA
2025-07-20T06:27:10Z
Основні індикатори на панелі приладів: що означають та що робити, коли вони загоряються
24tv
2025-07-20T03:09:15Z
Мінівен перевтілився у Lexus і повністю прийняв новий образ
Топ Жир
2025-07-20T01:18:18Z
Канадці вимагають дозволити імпорт електромобілів, які раніше були заборонені
Топ Жир
2025-07-19T23:18:16Z
Цей позашляховик мав зійти зі сцени, але раптом отримав несподіване продовження
Топ Жир
2025-07-19T21:33:30Z
Ці автомобілі стрімко втрачають вартість, і найгірше, можливо, попереду
Топ Жир
2025-07-19T19:48:33Z