MY.UAНовини
Економіка Росії далека від колапсу: нові санкції США нічого не змінять, Путін вижив завдяки Китаю – WP
Економіка Росії далека від колапсу: нові санкції США нічого не змінять, Путін вижив завдяки Китаю – WP

Економіка Росії далека від колапсу: нові санкції США нічого не змінять, Путін вижив завдяки Китаю – WP

Володимир Путін після початку війни поставив російську економіку на "воєнні рейки".

Через два роки після того, як президент Джо Байден заявив, що завдасть російській економіці "нищівного удару" після вторгнення до України, очікується, що цього року Росія буде рости швидше, ніж США, Німеччина, Франція чи Велика Британія. Нові санкції США, оголошені 23 лютого, навряд чи змінять цю реальність, враховуючи стійкість Росії на тлі ескалації зіткнень на полях битв у світовій торгівлі та фінансах.     

Про це йдеться у матеріалі The Washington Post.

"Російський президент Володимир Путін досі пережив спроби США та Європи зруйнувати його економіку, збільшивши витрати на оборону та знайшовши клієнтів і постачальників в Азії, щоб замінити торгових партнерів, яких він втратив на Заході", - пише WP.

Коли війна зайшла в глухий кут, Китай, який утримався від санкцій проти Росії, став рятівником Путіна. 

Так, китайські чиновники активізували закупівлі російської нафти за зниженими цінами, одночасно доставляючи до Росії велику кількість промислових частин, предметів розкоші та технологічної продукції. Індія також стала великим покупцем російської нафти.

"Це перша геополітична криза без участі всіх великих азіатських економік. Захід більше немає вирішальної економічної сили. Індії та Китаю достатньо, щоб утримати Росію на плаву", – сказав історик Ніколас Малдер з Корнельського університету та експерт з питань санкцій.

Офіційні особи США кажуть, що російська економіка вже була ослаблена їхніми початковими діями і відчує ще більше "болю" від нових заходів, які спрямовані проти понад 500 осіб і компаній.

Влада США також посилила тиск на російську нафтову промисловість, включивши до чорного списку державну судноплавну компанію "Совкомфлот".

Фінансові санкції під керівництвом США та заборони на експорт, запроваджені раніше у відповідь на вторгнення Росії до України, ускладнили та зробили Путіну дорожчим ведення війни. У довгостроковій перспективі вони залишать Росію біднішою, технологічно відсталішою та більш залежною від держави, яка буде рухати економіку, вважають американські чиновники та незалежні економісти.

Але фінансові та торговельні обмеження не прискорили економічного колапсу, не кажучи вже про те, щоб переконати Кремль відмовитися від своїх загарбницьких планів.

"Люди переоцінили силу санкцій. Росія не зазнала такого сильного удару, як очікували оптимісти", – сказав Генрі Фаррелл, автор "Підпільної імперії: як Америка озброїла світ".

Коли Захід чинив тиск протягом останніх двох років, Путін перетворив Росію на державу-гарнізон, переорієнтувавши економіку на службу військовим, навіть тоді як російські цивільні особи боролися з високими цінами.

"Щоб заплатити за цю жорстоку війну, Кремль закладає майбутнє російського народу", - заявив заступник міністра фінансів США Воллі Адейемо в п’ятницю, виступаючи в Раді з міжнародних відносин у Нью-Йорку.

Проте нинішня ситуація не така, як очікував Білий дім чи його європейські союзники.

За кілька днів після перших нападів Росії на Україну США та їхні європейські союзники розірвали зв’язки між російськими банками та світовою фінансовою системою, заблокували доступ країни до передових технологій і внесли до чорного списку олігархів, які підтримували правління Путіна. 

Західна влада заморозила понад 300 мільярдів доларів резервів російського Центрального банку, які зберігалися на рахунках за межами країни.

Удар був швидким і сильним. Рубль впав по відношенню до долара, і Росія вперше від 1918 року оголосила дефолт за своїм зовнішнім боргом. Сотні глобальних корпорацій, таких як BlackRock, McDonald’s і Stanley Black & Decker, оголосили про плани залишити Росію.

Проте валовий внутрішній продукт Росії скоротився 2022 року на 1,2%, що набагато менше 15% падіння, який прогнозував Інститут міжнародних фінансів.

А 2023 року Росія відновилася, зростаючи швидше, ніж Сполучені Штати.

Очікується, що Росія цього року буде рости на 2,6% в рік, що значно перевищує попередні прогнози, порівняно з 2,1% для Сполучених Штатів, заявив минулого місяця Міжнародний валютний фонд.

Війна змінила торгівлю Росії із зовнішнім світом на кілька сотень мільярдів доларів, зокрема енергетичними та технологічними продуктами. До конфлікту Росія постачала половину вугілля до Європейського Союзу, 40% природного газу та близько чверті сирої нафти. Більшість цієї торгівлі зникла.

Адміністрація Байдена наприкінці 2022 року встановила ціновий ліміт, щоб обмежити російські доходи від нафти, не спричиняючи підвищення цін на бензин у США внаслідок повного ембарго. 

Відповідно до плану, нафта, що транспортується західними нафтовими танкерами або застрахована західними фірмами, не може продаватися дорожче $60 за барель, що є нижчою за ринкову.

Згідно з новою доповіддю Кріса Міллера, Ніка Кумлебена та Керолайн Новак з Американського інституту підприємництва, цей механізм міг коштувати Росії приблизно 50 мільярдів доларів за останні два роки через втрату доходів від нафти.

Так само вичерпалися традиційні російські джерела імпортних товарів, особливо високотехнологічної продукції військового призначення. Але деякі підсанкційні товари з Європи все ще потрапляють до російських покупців.

Експорт до Росії різко впав після запровадження санкцій навесні 2022 року. Але поставки до менших сусідніх країн, таких як Казахстан і Киргизстан, одночасно зросли, згідно з даними про торгівлю, які проаналізував Робін Брукс, колишній головний економіст Інституту міжнародних фінансів.

"Майже кожен експорт з ЄС до країн Центральної Азії зашкалював", – сказав він.

Згідно з останніми даними, за перші 10 місяців 2023 року ЄС експортував до Росії товарів на суму $32 мільярди, порівняно з понад $82 мільярдами за той самий період 2021 року, до війни. Поставки до країн Центральної Азії за той самий період різко зросли до майже $31 мільярда з приблизно $18 мільярдів до війни РФ проти України.

Якщо ці європейські товари продовжуватимуть йти через Центральну Азію до Росії, як вважають багато економістів, вони компенсуватимуть приблизно чверть того, що коштують російській економіці санкції.

Але найважливіша допомога Росії надходить від Китаю. Згідно з даними китайської митниці, торік двостороння торгівля між країнами перевищила $240 мільярдів, що є рекордним показником, порівняно з $147 мільярдами до війни.

За словами економіста Хелі Сімоли з Інституту економік, що розвиваються Банку Фінляндії, китайські компанії заповнюють прогалини в російських лініях постачання за допомогою поставок токарних верстатів, самохідних механічних лопат і машин для виробництва напівпровідників.

Але росіянам не вигідно. Порівняно з першою половиною 2021 року російські клієнти 2023 року платили на 78% більше за китайські продукти, такі як верстати,.

Туреччина, Малайзія та Об'єднані Арабські Емірати також постачали Росії необхідні товари.

У багатьох випадках Росія платить більше за товари нижчої якості. Москва також не змогла знайти нових постачальників для всього, що потрібно її військовим. Навігаційні прилади, базові станції передавання даних і вимірювачі напруги залишаються дефіцитними, повідомив Банк Фінляндії.

Ключем до дивовижної економічної витривалості Росії були великі суми витрат на оборону.

Так, за даними Банку Фінляндії, через війну в Україні цього року витрати Росії на оборону складуть 28% державного бюджету. Це понад у два рази перевищує частку державних витрат, які Сполучені Штати виділяють на армію.

Ці кошти збільшують виробництво бомб і снарядів для російської армії, а також забезпечують зарплату мільйонам росіян, які купують одяг, їдять у ресторанах, купують автомобілі та іншим чином живлять економіку.

Цього місяця Путін заявив, що за останні 18 місяців було створено понад 520 000 робочих місць на збройних заводах. Рівень безробіття в Росії рекордно низький.

Поворот Росії до воєнної економіки не обійшовся без витрат. Рівень безробіття такий низький, тому що війна забрала сотні тисяч людей для військової служби, через що російській промисловості не вистачає працівників.

Наразі Путін може дозволити собі витрачати гроші на Збройні сили, частково завдяки успіху Росії в обході обмежень на продаж нафти. Уряд має помірний дефіцит бюджету, який він фінансує за рахунок продажу державних облігацій внутрішнім інвесторам і залучення коштів російського державного фонду багатства.

За даними S&P Global, доходи від продажу нафти та газу минулого року перевищили $99 мільярдів, що приблизно на чверть менше, ніж попереднього року, коли ціни на нафту та видобуток були вищими.

За даними Міжнародного енергетичного агентства, Індія зараз купує в Росії 1,9 мільйон барелів нафти на день, тоді як 2021 року вона майже не купувала. Китай купує більше, 2,3 мільйона барелів, але він був значним клієнтом Росії і до війни.

"У нього (Путіна - ред.) достатньо грошей, щоб підтримувати економіку і підтримувати військових. Це може тривати довго", - сказала економістка Еліна Рибакова, віце-президентка із зовнішньої політики Київської школи економіки.

Читайте також провідні новини дня:

  • Українські війська стримують наступ росіян в околицях Авдіївки: що розповідають бійці на передовій
  • Арешт банківських рахунків та інвалідність: що хочуть змінити в законі про мобілізацію 2024
  • Коли і як закінчиться війна: інтервʼю Зеленського, яке шокувало весь світ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Нова знахідка зламала стереотип про ранніх скотарів Іберії: що дізналися вчені
Telegraf
2025-02-03T19:42:44Z
Загадкові ядерні реактори Китаю: що це таке і як працюють лазерні термоядерні установки
InternetUA
2025-02-03T19:37:03Z
Як приховати файли і папки в Windows: прості способи захисту даних
InternetUA
2025-02-03T19:34:23Z
Астрономи розповіли про астероїд, який може врізатися в Землю
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T19:33:30Z
Де захований кіт: знайти хитру тварину за 5 секунд зможуть одиниці
GlavRed
2025-02-03T19:27:42Z
Морські черепахи демонструють ознаки відновлення, але проблеми збереження залишаються
Portaltele
2025-02-03T19:18:24Z
Tata Steel розробила сталеві труби для транспортування водню
AgroNews
2025-02-03T19:09:44Z
Рідкісні шахи часів СРСР продають за ціною класного смартфона: у чому їх особливість
Telegraf
2025-02-03T19:06:37Z
Що робити, якщо смартфон не підключається до Wi-Fi: швидкі способи вирішення проблеми
Политека
2025-02-03T18:42:30Z
Що це за зелені кульки, що ростуть на деревах: у чому приховується небезпека
GlavRed
2025-02-03T19:27:54Z
Інакше не вміють – 2 знаки зодіаку, які постійно ускладнюють собі життя
24tv
2025-02-03T19:15:31Z
Овнам – визнання, Козерогам – застій: гороскоп Таро на 4 лютого 2025 року
Telegraf
2025-02-03T18:54:51Z
Скільки олії можна взяти з собою в Польщу
24tv
2025-02-03T18:12:58Z
"Брат" знаменитого Шварцвальда: рецепт торта "Чорний ліс", який став хітом
24tv
2025-02-03T18:12:30Z
Компанія пропонує людям долучилися на "віртуальну дегустацію" води: як це працює
24tv
2025-02-03T18:00:40Z
Названо10 рослин, що найкраще садити поряд з цибулею
AgroNews
2025-02-03T17:24:12Z
Торт "Кавова пушинка": рецепт ніжного та легкого десерту
Фокус
2025-02-03T17:00:09Z
Як приготувати мариновані гриби: зірка "Мастер Шеф" розкрила фірмовий рецепт
Политека
2025-02-03T16:42:49Z
У вбивстві українця в Братиславі не можна виключати етнічну ворожнечу – Сибіга
Лига
2025-02-03T19:46:56Z
СБУ затримала двох агентів рашистів, які готували теракт біля райуправління поліції у Рівному
Украина Криминальная
2025-02-03T19:12:53Z
На Вінниччині засуджений організував незаконний бізнес у колонії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T19:12:34Z
Вбивці військового ТЦК обрали запобіжний захід: що вирішив суд
Telegraf
2025-02-03T18:51:26Z
До чого призведуть напади на ТЦК: слідами вибухів в Рівному і Павлограді та убивстві в Пирятині
Комсомольская правда
2025-02-03T18:07:25Z
Внаслідок вибуху у московському ЖК постраждав ексохоронець Януковича - ЗМІ
Gazeta UA
2025-02-03T17:51:04Z
Кавалер-іноземець ошукав 65-річну жінку на 30 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-03T17:27:58Z
У Болгарії українка зарізала двох своїх малолітніх дітей – місцеві ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T17:21:44Z
Росіяни скинули авіабомбу на Купʼянськ, поранений чоловік
УкраинФорм
2025-02-03T17:15:48Z
Матиме серйозні наслідки в Росії: "нейтральну" тенісистку назвали іспанкою на турнірі в ОАЕ
24tv
2025-02-03T19:36:25Z
Суркіс: Бражко залишається в Динамо. Він є ключовим гравцем
Football.ua
2025-02-03T19:36:23Z
Астон Вілла оголосила про оренду Асенсіо
Football.ua
2025-02-03T19:22:56Z
Белотті став одноклубником Трубіна
Football.ua
2025-02-03T19:12:31Z
Калініна зіграє в 1/8 фіналу турніру WTA в Румунії
УкраинФорм
2025-02-03T19:03:04Z
"Повністю зачистив хевівейт": рекордсмени крузервейту можуть влаштувати полювання на Усика
24tv
2025-02-03T19:00:45Z
Калініна успішно пройшла у друге коло турніру серії WTA 250 у Румунії
24tv
2025-02-03T19:00:02Z
Беннасер приєднається до Де Дзербі в Марселі
Football.ua
2025-02-03T18:58:23Z
Маленький секрет, який я вам розкриваю, – Красюк розповів про подальші плани Усика
24tv
2025-02-03T18:24:51Z
Туалет у пакети, їжу і воду – з дрона: боєць з побратимами провів 22 дні в оточенні під Покровськом
TSN
2025-02-03T19:51:45Z
Від Покровська до фронту - лише 3 кілометри: поліція показала, як допомагає цивільним у місті
УкраинФорм
2025-02-03T19:51:24Z
Службове житло для військових у Києві: на коригування проєкту витратять майже 5 мільйонів?
Telegraf
2025-02-03T19:45:48Z
Через можливий теракт: у Полтаві школи 17 січня перейдуть в онлайн-режим, — ЗМІ
Фокус
2025-02-03T19:42:41Z
Ліквідація колаборанта Саркісяна, аварійні відключення світла. Головне за 3 лютого
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T19:15:00Z
За цим чоловіком тягнеться довгий і кривавий слід. Історія Армена Саркісяна
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T19:03:16Z
ДСНС отримала оперативно-піротехнічні машини вітчизняного виробництва
AutoCentre
2025-02-03T18:58:48Z
Часткове обмеження руху транспорту на Хрещатику триватиме до 18 лютого: схема
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T18:39:50Z
Полонений росіянин розповів про велику кількість вбитих солдатів КНДР у Курській області
УкраинФорм
2025-02-03T18:36:32Z
"Настя окопи копає": Потап приголомшив шанувальників своїм вчинком
GlavRed
2025-02-03T19:33:56Z
Французького кінорежисера визнали винним у сексуальному насильстві над неповнолітньою
УкраинФорм
2025-02-03T19:18:46Z
Відомий актор розповів про інцидент, після якого перестав вживати алкоголь
Вива
2025-02-03T19:06:54Z
З Каменських чи без? Потап засвітився на пляжі в Мексиці
Вива
2025-02-03T18:51:48Z
Анна Кошмал показала рідкісне відео зі свого весілля та ніжно звернулася до коханого
24tv
2025-02-03T18:51:33Z
У Нью-Йорку відбудеться благодійний вечір української музики та поезії
УкраинФорм
2025-02-03T18:15:20Z
Пісня дружини Винника "вистрілила" у тіктоці: що відомо про хіт "Бачу-бачу, чую-чую"
Telegraf
2025-02-03T17:57:41Z
Одержимий шанувальник хотів скинути її в річку: як виглядає єдина дочка головного красеня СРСР Абдулова
Telegraf
2025-02-03T17:39:18Z
Наталія Могилевська вперше заговорила про батьків її прийомних дітей
GlavRed
2025-02-03T17:27:43Z
"Богу молимося, голову ховаємо!”: як виживають жителі Херсона під постійними прильотами
TSN
2025-02-03T19:51:17Z
300 жертв за 25 років: у Франції пройде гучний суд над хірургом, що ґвалтував дітей під наркозом
24tv
2025-02-03T19:48:24Z
Дальність 3 000 км: Іран розробляє ядерні ракети, здатні дістатися Європи, — NCRI
Фокус
2025-02-03T19:46:56Z
Українцям розсилають фейкові листи про податкове відшкодування нібито від "Дії": що не так
Фокус
2025-02-03T19:43:28Z
Ворог вже значно менше кидає важку техніку на штурми - Сирський показав бойову роботу Сил оборони
УкраинФорм
2025-02-03T19:39:26Z
Шотландія хоче обмежити вигул котів
360ua.news
2025-02-03T19:33:55Z
Зеленський та Сирський обговорили ситуацію на покровському напрямку та створення корпусів
ZN UA
2025-02-03T19:33:33Z
На Херсонщині бригаду ТрО перетворили на бригаду морської піхоти
24tv
2025-02-03T19:33:09Z
Як оформити спадщину за кордоном: покрокова інструкція для українців
Политека
2025-02-03T19:27:02Z
Медичні сповіщення надходитимуть у «Дію»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T19:33:31Z
5 продуктів для миттєвого заряду енергії: варто тримати їх під рукою
24tv
2025-02-03T19:15:24Z
Корисні звички, які насправді шкодять здоров’ю
360ua.news
2025-02-03T19:06:23Z
5 помилок, через які ви щоденно погіршуєте стан вашої шкіри
24tv
2025-02-03T19:00:59Z
Бактерії в роті впливають на наші розумові здібності і роботу мозку
24tv
2025-02-03T18:15:52Z
Чи варто пити воду з лимоном: експерти проаналізували її вплив
24tv
2025-02-03T18:12:29Z
Хірургія і стаціонар: голова НСЗУ розповіла про зміни у Програмі медгарантій для військових
УкраинФорм
2025-02-03T17:54:55Z
Гарне, але хворобливе дерево: від яких проблем найчастіше страждають кедри
24tv
2025-02-03T17:45:06Z
У Вінниці немовля ледь не загинуло через вітрянку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T16:48:37Z
Tesla втрачає ринок ЄС, а Канада розриває контракт зі SpaceX на тлі торговельної війни з США
iPress
2025-02-03T19:46:14Z
"Нафтогаз" змінив умови для субсидій: від споживачів газу вимагатимуть довідку
Хвиля
2025-02-03T19:45:18Z
Діти залишаться без "няня": відомого виробника продукції вирішили приватизувати
Telegraf
2025-02-03T19:27:10Z
Президентка Асоціації рієлторів оцінила стан ринку житла у прифронтових містах та Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T19:00:55Z
Президент США знайшов нового покупця TikTok
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T18:57:50Z
Рідкісні монети України: які 2 копійки можуть принести прибуток
Политека
2025-02-03T18:27:43Z
Україна у 2024 р скоротила виробництво феросплавів на 49% р./р
AgroNews
2025-02-03T18:21:30Z
Гранти USAID обернулися провалом: як реформа ЖКГ загнала українців у боргову яму
Хвиля
2025-02-03T18:15:01Z
Щоб оплатити комуналку, не вилазитимете з кредитів: українці шоковані новими тарифами на опалення
Знай
2025-02-03T17:39:07Z
Новий кросовер Suzuki розпродали на 3,5 роки наперед
AutoCentre
2025-02-03T19:12:17Z
Що видаляє водний камінь із лобового скла: водії здивовані дієвим лайфхаком
GlavRed
2025-02-03T17:27:12Z
Fiat показав дешеву версію моделі Grande Panda
AutoCentre
2025-02-03T17:12:20Z
Honda задумалася над випуском авто, потужніших за Type R і Type S
AutoCentre
2025-02-03T16:39:17Z
Чому система «Старт/стоп» може нашкодити вашому автомобілю
360ua.news
2025-02-03T16:00:46Z
Мінекономіки знову оприлюднило список люксових авто з помилками. Це може дозволити частині власників уникнути сплати «податку на розкіш»
AIN
2025-02-03T15:48:24Z
Старі бюджетні Honda продали за ціною Volkswagen Touareg
Фокус
2025-02-03T15:12:54Z
Ford представив нові потужні мотори для тюнерів та автогонщиків
AutoCentre
2025-02-03T15:03:52Z
Бойові бригади отримали евакуаційні автомобілі на базі Toyota Land Cruiser 78
AutoCentre
2025-02-03T15:03:46Z
Демократи гальмуватимуть призначення Трампа, протестуючи проти закриття USAID
Европейская правда
2025-02-03T19:52:06Z
Є 2 причини, чому Путін висуває нереальні умови для перемовин
24tv
2025-02-03T19:48:50Z
У МЗС відповіли Дуді: українські воїни – не загроза, а гарант безпеки Європи
Европейская правда
2025-02-03T19:48:17Z
"Щоб ми не сприймали СЗЧ як забаву": Верещук закликала не зволікати з поверненням на службу
24tv
2025-02-03T19:48:05Z
Латвія попереджає про нову хвилю загроз з боку росії
iPress
2025-02-03T19:46:28Z
Трамп на місяць відклав запровадження нових мит для Мексики
24tv
2025-02-03T19:46:12Z
Прем'єр-міністра Британії звинуватили у порушенні локдауну під час COVID-19
iPress
2025-02-03T19:46:08Z
Президент США каже, що Маск нічого не робитиме без дозволу
Европейская правда
2025-02-03T19:43:25Z
Маск "закрывает" USAID, жесткий разгон протестов в Тбилиси, новый Кабмин Бельгии: новости дня
Европейская правда
2025-02-03T19:43:18Z