MY.UAНовини
Синдром весняної втоми – що це таке та як з ним боротися?
Синдром весняної втоми – що це таке та як з ним боротися?

Синдром весняної втоми – що це таке та як з ним боротися?

Наближається весна - разом з першими променями сонця замість очікуваного оновлення до нас приходить синдром весняної втоми, з кінця лютого по квітень дається взнаки весняний гіповітаміноз. Енергії немає, знижується уважність та працездатність, слабшає імунітет, хочеться тільки лежати на дивані, зате дратівливість підвищується.

Причин такого стану, кажуть лікарі, кілька. З одного боку, наприкінці зими – на початку весни частіше скаче атмосферний тиск, змінюється температура повітря, збільшується тривалість світлового дня – на всі погодні метаморфози організм реагує чутко.

З іншого - дається взнаки брак вітамінів і мікроелементів, що надходять з їжею, які є каталізаторами всіх обмінних процесів. Як наслідок - підвищується збудливість нервової системи, знижується імунітет.

Як звести неприємні симптоми до мінімуму і бути бадьорішим, що робити, щоб весна була в радість, - про це Коротко про розповів лікар-терапевт Руслан Добровольський.

Дайте собі виспатися

Руслан Добровольський. Фото: з відкритих джерел

Найважливішою умовою протидії втомі є повноцінний сон.

- Сьогодні тривалість нічного сну може скоротитися до 6-7 годин із різних причин. Заповнити брак можна за допомогою денного сну. Хоча б іноді, – рекомендує Руслан Іванович.

Наукою вже доведено: денний сон корисний для організму, він дозволяє нервовій системі відпочити, а мозку перезавантажитись, покращує фізичні показники.

Також короткий (!) денний сон допомагає організму нейтралізувати надлишки гормону стресу - кортизолу. А люди, які сплять вдень хоча б один-два рази на тиждень, рідше страждають на серцево-судинні захворювання.

Необхідний відпочинок

- Наступний пункт, необхідний для боротьби з весняною втомою, - нормальний відпочинок. Відпочинок ще нікому не шкодив, і забувати про нього не слід.

Краще довше поспати, аніж зайвий раз стимулювати свій організм ударною дозою кави чи енергетиків.

Каву пити можна, але в міру. Що стосується енергетиків, вони містять підвищену дозу того ж кофеїну. Без гострої потреби такі речовини не слід вживати. Якщо це робити регулярно, у довгостроковій перспективі ви почуватиметеся лише гірше: енергетики виснажують резервні сили організму.

Натомість краще пити більше води: вона виводить токсини. Необхідну кількість води розраховують залежно від ваги людини, але як мінімум 1,5 літра на добу випивати треба, а більше - за відчуттями.

Інше питання, що постійне відчуття спраги може говорити про загрозу цукрового діабету. У цьому разі не завадить пройти тест на рівень цукру в крові.

Гуляємо довше, рухаємося частіше

Парадоксально, але щоб уникнути втоми, потрібно рухатися. Рух активізує нашу нервову систему, він необхідний для нормального гормонального фону та почуття бадьорості. Якщо цього немає, людина відчуватиме втому.

Сьогодні у нас мало руху – їздимо автобусами, метро та машинами, на свій поверх піднімаємося на ліфті. Людина з ранку і до вечора сидить на роботі в кабінеті, без адекватних вихідних і відпочинку. Люди приходять після роботи – сидять перед телевізором, настали вихідні – знову телевізор. Це не відпочинок для організму!

Після роботи було б добре пройтися парком, зробити спортивні вправи, дати організму фізичне навантаження. Це має стати частиною життя людини, інакше виходить: робота-будинок, будинок-робота – у такому режимі силам організму легко виснажитися.

- Якомога частіше намагайтеся бувати на свіжому повітрі. Тим, хто й узимку займався спортом, простіше перебудуватися на весняний режим. Якщо ж зима видалася пасивною, почніть навантажувати організм поступово – від коротких прогулянок згодом переходьте до простих вправ, – каже Руслан Добровольський. - Дуже важливий час, який ми проводимо на сонці. Взимку ми рідше буємо на вулиці, менше отримуємо життєво важливих променів, а вони потрібні для стимуляції нашої нервової та імунної систем. Тому додавайте прогулянки.

Коригуємо харчування

Одну із головних ролей у попередженні синдрому сезонної втоми відіграє збалансоване харчування. Весною буде корисно перебудуватися на легшу їжу. Що більше вітамінів у раціоні, то краще: вони допомагають організму адаптуватися до нових умов.

Смачні шкідливості на кшталт цукерок, булок, печива, фастфуду та газованих напоїв краще виключити: вони заважають розвиватися нормальній мікрофлорі кишечника, яка допомагає організму справлятися з проблемами. Перейдіть на овочі, фрукти, легке м'ясо, жирну рибу, зелень, ягоди та горіхи.

– Протягом зими ми отримували їжу, в якій могло не вистачати живильних поживних речовин – сьогодні ми маємо можливість купувати овочі та фрукти з теплих країн. Звичайно, згодом вони втрачають значну кількість біологічно активних речовин та вітамінів, проте корисність у них залишається.

Нехай на столі з'являться капуста, морква, буряк та яблука – вони містять вітаміни і багаті на клітковину, яка допомагає кишечнику працювати. Правильна робота травного тракту – обов'язкова умова міцного імунітету, – пояснює лікар.

Чи потрібні вітаміни та БАДи

– Вітамінно-мінеральні комплекси – це звучить красиво, і упаковка виглядає солідно, а ось склад вітамінів і те, наскільки вони якісно зроблені та правильно скомпоновані, – велике питання, – пояснює терапевт. - У природному вигляді, у продуктах харчування, вітаміни містяться разом із супутніми речовинами, які покращують їх засвоєння організмом. Наскільки це витримано у таблетці, яку ми купуємо, – важко сказати.

Є вітаміни та мінерали, які конфліктують між собою. Наприклад, в "Дуовіті" речовини, що конфліктують між собою, розділені хоча б на дві таблетки - в більшості випадків всі намагаються впхнути в одну капсулу. Наскільки це працюватиме? Чи дійде взагалі до кишківника? Відповісти складно.

Тому, вибираючи між таблеткою, в якій ми не впевнені, та корисним продуктом харчування, краще зупинитися на другому варіанті. Це також важливо для кишечника: м'якоть, яка є у фруктах і овочах, працює як сорбент. Тобто, коли ми з'їли овоч чи фрукт, поживні речовини попрямували в організм у вигляді вітамінів та мінералів, а клітковина виводитиме шкідливі речовини, які погіршують наше самопочуття.

Не бійтеся застуд

- Взагалі до захворювань потрібно ставитися філософськи. Сезонні хвороби – природна реакція організму на вірус. Тут універсальної поради немає: і лікарі хворіють.

Якщо довелося захворіти, не варто поспішати збивати температуру. Коли вона підвищується до 38-39 градусів, це сприяє очищенню організму від вірусів та бактерій. Перехворівши, організм людини набуває імунітету до хвороби, який діятиме в майбутньому.

Також не слід забувати про вакцинацію. Принаймні офіційна медицина її рекомендує.

Вчіться розслаблятися

Дозвольте собі розслабитись, намагайтеся відволікатися у стресових ситуаціях, давати собі паузу на відпочинок у робочі дні. З користю проводьте вихідні - не віддавайтеся домашнім справам повністю, заплануйте щось приємне.

- Для боротьби з весняною втомою має значення і режим дня, і сон, і психологічний настрій, режим харчування. Щоб бути в тонусі для тієї ж роботи, налягайте на фрукти та овочі, довше гуляйте на сонці. Плюс ранкова зарядка – вечірня розрядка – і, в принципі, організм почуватиметься добре.

Якщо синдром хронічної втоми, незважаючи ні на що, валить з ніг, зверніться до лікаря: за втомою можуть ховатися інші хвороби.

На тему

Чи корисний для здоров'я Великий піст?

- Сам піст має цілий комплекс позитивних моментів. Бажано, щоби він проходив під наглядом сімейного лікаря. Але загалом, обмеження жирної, смаженої, важкої їжі веде до зменшення навантаження на організм. Шкідливі речовини його легше залишають, завдяки збільшенню кількості рослинної їжі чиститься кишечник.

Під час посту корисно пам'ятати про рослинний білок: практично повноцінним замінником білка є улюблена всіма гречка. Горіхи та гриби містять велику кількість білка, хоча з грибів білок засвоюється важче. Ну і, звісно ж, бобові. Що стосується білка, у нас він постійно утворюється в кишечнику, живе на рослинній їжі.

Кожна людина має свої особливості – зріст, вага, пропорції, у всіх по-різному працює ферментна система. І підібрати під конкретну людину те, що їй оптимально підходить, - ціла наука. Інституцій та людей, які цим займаються на професійному рівні, у нас майже немає. Є ті, хто фантазують про харчування за групою крові, гороскопом тощо, але це дуже далеко від науки і того, як має бути.

Теги за темою
Здоров'я
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
«Схеми»: Росія використовує «Юнармію» для мілітаризації українських дітей на окупованих територіях
Детектор М
2024-11-16T14:51:25Z
Зеленський провів ще одну нараду з підготовки Плану стійкості: що відомо
TSN
2024-11-16T14:51:08Z
Країни коаліції артилерії обговорили потреби ЗСУ до 2027 року
УкраинФорм
2024-11-16T14:48:53Z
Путін не хоче дратувати Трампа: Світан припустив, які ворожі атаки слід очікувати українцям
24tv
2024-11-16T14:45:24Z
Списав навіть висновки і посилався на неактуальні джерела. Голову Господарського суду Київської області звинувачують у плагіаті кандидатської дисертації - ЗМІ
TSN
2024-11-16T14:39:43Z
Топдемократи закликали перевірити контакти Маска з росіянами – Reuters
InternetUA
2024-11-16T14:30:46Z
За Трампа війна в Україні може посилитися: Кулеба назвав неочікуваний сценарій
GlavRed
2024-11-16T14:27:44Z
Сибіга пояснив, що КНДР хоче отримати від Росії в обмін на участь у війні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T14:27:32Z
МЗС Польщі: Найважливіші переговори про війну в Україні відбуватимуться у Варшаві
TSN
2024-11-16T14:27:24Z
"Гаррі Поттер і філософський камінь": 7 чарівних фактів, які варто знати про цей фільм
24tv
2024-11-16T14:18:22Z
Вагітна вчетверте Меган Фокс знялася в мереживі
Фокус
2024-11-16T14:12:10Z
Названо ім'я ведучого церемонії "Оскар-2025": ним став відомий 61-річний комік
TSN
2024-11-16T14:10:46Z
Дуже доречно: Андре Тан розповів, куди найкраще вдягати білі речі
Фокус
2024-11-16T14:00:40Z
Магучіх у витонченій сукні знялася у ніжній фотосесії: розкішні фото дівчини
24tv
2024-11-16T13:48:59Z
Даша Астаф'єва відвідала рідне місто та замилувала, як її зустріли рідні: "До сліз"
TSN
2024-11-16T13:48:54Z
У Роcії померла зірка фільму Діамантова рука
1News
2024-11-16T13:33:20Z
"Холостяк-13": з ким із учасниць поцілувався Терен та хто покинув проект
Комсомольская правда
2024-11-16T13:12:18Z
Рецензія на фільм «Гладіатор ІІ» / Gladiator II
ITC
2024-11-16T12:39:14Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Знайдено простий спосіб збільшити тривалість життя щонайменше на 5 років: що потрібно робити
Фокус
2024-11-16T14:51:53Z
Фізичні вправи сприяють зростанню нейронів завдяки м’язовим сигналам
Portaltele
2024-11-16T13:52:54Z
Сусіди підказали, як вивести гризунів з дому та погребу за допомогою домашнього засобу
TSN
2024-11-16T13:49:19Z
«Ціни вдвічі вищі, ніж у Європі». Тимошенко оголосила війну аптечній мафії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T11:48:44Z
Корисні властивості петрушки: чому вам варто налягати на зелень, особливо чоловікам
24tv
2024-11-16T11:33:30Z
Учасниця "Холостяка-13" зізналась, що має інвалідність: "Це смертельна хвороба"
24tv
2024-11-16T10:45:26Z
Чоловік випивав щодня 4,5 л. газованих напоїв: що з ним сталося через 10 років
Фокус
2024-11-16T09:00:50Z
«Гормон обіймів» покращує пам’ять, а тепер ще й лікує залежність
Portaltele
2024-11-16T08:48:10Z
У Курській області російська армія під час штурму втратила на мінах 17 одиниць техніки - Павлюк
УкраинФорм
2024-11-16T14:51:42Z
Пільги для водіїв: хто може їздити без автоцивілки
Знай
2024-11-16T14:51:04Z
Міноборони вдосконалило забезпечення оборонців під час реабілітації
1News
2024-11-16T14:48:33Z
Україна розробила чотири види ракет: деталі від Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T14:42:29Z
Грошова підтримка ВПО: як оформити виплати через смартфон
Знай
2024-11-16T14:36:49Z
Українські переселенці можуть отримати грант на навчання
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T14:36:18Z
"Туди завітали "бойові комарі": Братчук розповів про атаку по російських військових базах
24tv
2024-11-16T14:33:33Z
В Україні створили дрон-бомбер, стійкий до ворожого РЕБу
InternetUA
2024-11-16T14:01:24Z
100 років у ефірі: у Києві пройшли урочистості з нагоди ювілею «Українського радіо»
Детектор М
2024-11-16T14:00:08Z
Ключовий акціонер Trump Media майже повністю продав свою частку
Детектор М
2024-11-16T14:45:14Z
Уряд запускає реєстр е-рослинництво
AgroNews
2024-11-16T14:36:30Z
У Британії оборонна компанія вироблятиме гаубиці для України
УкраинФорм
2024-11-16T14:33:25Z
Пільги на проїзд для дітей: що пропонує "Укрзалізниця"
ZN UA
2024-11-16T14:28:12Z
Чи буде світло взимку: експерт розповів на скільки будуть вимикати електроенергію українцям
TSN
2024-11-16T14:21:25Z
Україна і США оголосили три нових проєкти у сфері малих модульних реакторів
УкраинФорм
2024-11-16T14:21:21Z
Кількість учасників небанківського фінансового ринку скоротилася на 30 установ - НБУ
УкраинФорм
2024-11-16T14:16:39Z
Скільки коштує 1 гектар землі у листопаді 2024 року
24tv
2024-11-16T14:03:17Z
Соціальна допомога пенсіонерам: якою вона буває та хто може отримувати
24tv
2024-11-16T14:03:08Z
"Ми не Діснейленд": у Римі обурені гладіаторськими боями туристів у Колізеї
Фокус
2024-11-16T14:51:52Z
Більшість не помічає: для чого потрібна "прихована" кнопка на сидінні унітазу
GlavRed
2024-11-16T14:48:59Z
Здивуєтеся ніжності: який інгредієнт обов'язково додавати в картопляне пюре – це не про молоко
24tv
2024-11-16T14:33:50Z
Флоренція збільшила заборони для туристів
360ua.news
2024-11-16T14:03:37Z
Ізумруд, брильянт і янтарь: як назвати коштовне каміння українською правильно
24tv
2024-11-16T14:03:29Z
Ніколи не купуйте такі горщики: вони шкодять вашим рослинам
24tv
2024-11-16T13:33:02Z
Зацвіте точно на Різдво: що потрібно для цвітіння зигокактуса Шлюмбергера
GlavRed
2024-11-16T13:27:24Z
Класичний жульєн з куркою та грибами: рецепт із секретами французької кухні від Глинської
Политека
2024-11-16T12:31:12Z
Розслабитись не вийде: який прийом вигадали фастфуди, щоб пришвидшити потік людей
24tv
2024-11-16T12:27:15Z
Збірна України розгромила футболісток Мальти у відборі на Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-16T14:51:11Z
Всупереч прогнозам скептиків: бій Тайсон – Пол побив рекорд з продажу квитків
24tv
2024-11-16T14:45:11Z
Гераскевич увірвався у топ-10 на першому етапі Кубка світу зі скелетону
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T14:27:00Z
Ще один поєдинок кваліфікації на Євро-2025: онлайн-трансляція матчу Україна U-19 – Словенія U-19
24tv
2024-11-16T14:03:21Z
Легендарний Леннокс Льюїс відреагував на поразку Майка Тайсона від Джейка Пола
TSN
2024-11-16T13:48:35Z
Матч Ліги націй Румунія – Косово не дограли через політичний скандал: що трапилося
TSN
2024-11-16T13:48:10Z
Пляжний футбол: українки посіли третє місце на Neom Beach Soccer Cup 2024
УкраинФорм
2024-11-16T13:15:11Z
Бій Джейк Пол — Майк Тайсон: переможець пояснив, чому залишив фанатів розчарованими
Фокус
2024-11-16T13:06:33Z
Футболісти збірної України U19 програли другий матч у відборі Євро
УкраинФорм
2024-11-16T13:04:55Z
Поля всіяні технікою: сапери ЗСУ завдали колосальних втрат РФ у штурмі на Курщині
GlavRed
2024-11-16T14:33:48Z
Мінлива хмарність та потепління: прогноз погоди в Україні на 17 листопада
24tv
2024-11-16T14:30:42Z
Хочуть встигнути до холодів, – військовий розповів, як зміняться бої взимку
24tv
2024-11-16T14:24:53Z
Хочуть дійти до дамби й полюють на пілотів: де просуваються ЗС РФ на Донеччині
Фокус
2024-11-16T14:21:39Z
На Харківському напрямку росіяни 4 рази намагалися наступати, на Куп’янському окупанти атакували 8 разів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-16T14:18:33Z
У Дніпрі запрацював центр «Покровський КОД», який обʼєднав переміщені з міста заклади культури
УкраинФорм
2024-11-16T14:16:09Z
"РФ готується до звільнення Криму": у ЗСУ розкрили підготовку окупантів до оборони
GlavRed
2024-11-16T13:51:02Z
Потепліє до +12 градусів, але не надовго: прогноз погоди на 17 листопада
TSN
2024-11-16T13:48:44Z
Росіяни атакують дронами Херсон
УкраинФорм
2024-11-16T13:48:02Z
Поліція розслідує обставини смертельної ДТП з трьома авто в Чернігівському районі
Украина Криминальная
2024-11-16T14:09:53Z
У Кривому Розі чоловік обікрав військового на майже пів мільйона грн: як йому це вдалося
TSN
2024-11-16T13:48:10Z
Скандал зі "стріляниною працівника ТЦК" по чоловікові під Києвом: всі подробиці інциденту
Хвиля
2024-11-16T13:30:17Z
Водій вантажівки насмерть збив пішохода на Вінниччині
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T13:09:31Z
Судитимуть винуватця ДТП, з провини якого загинула малолітня буковинка та ще один чоловік травмувався
Украина Криминальная
2024-11-16T13:00:53Z
Харків’янин повідомив про «замінування» метро, щоб помститися працівникам, які не пустили його у нетверезому стані
Мій Харків
2024-11-16T12:57:43Z
Ворог вдарив з авіації по селу на Купʼянщині: постраждали троє людей
Мій Харків
2024-11-16T12:55:02Z
Привласнив кошти, що збирав на міномети: затримано військового блогера
InternetUA
2024-11-16T12:28:51Z
Смертельна ДТП на Сумщині: водій збив велосипедиста
TSN
2024-11-16T11:45:53Z
Вчені переосмислюють елементарний план Сонця
Portaltele
2024-11-16T14:51:35Z
Motorola розробляє новий складаний смартфон Razr 50s
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T14:42:45Z
Як увімкнути геолокацію на iPhone і поділитися нею з друзями: корисні поради
InternetUA
2024-11-16T14:33:53Z
Аферисти обікрали жінку через фейковий сайт
InternetUA
2024-11-16T14:28:40Z
Найледачіша черепаха у світі: 95% свого часу вона проводить абсолютно нерухомо
Фокус
2024-11-16T13:57:57Z
SpaceX представила похідний комплект Starlink
Portaltele
2024-11-16T13:52:10Z
Може розлетітись на шматки: NASA і "Роскосмос" сперечаються через витік повітря на МКС
Фокус
2024-11-16T13:51:51Z
Вчені вперше дослідили зразки ґрунту з темного боку Місяця — ось їхні висновки
TSN
2024-11-16T13:48:33Z
Як захистити акаунти в соцмережах та месенджерах від зламу: рекомендації Кіберполіції
InternetUA
2024-11-16T13:33:14Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z
Skoda Karoq: маленький кросовер для великої родини
AutoCentre
2024-11-16T07:06:21Z
Навіть у Монако такого не бачили: українець одягнув "Запорожець" у золото
Знай
2024-11-16T04:51:06Z
В Україні Renault Master оснастили «розумним» гідробортом
AutoCentre
2024-11-15T20:36:43Z