MY.UAНовини
Експозиція-сенсація. Музей війни, що триває: зірка з чобіт, вікна з мін, пів мільйона відвідувачів
Експозиція-сенсація. Музей війни, що триває: зірка з чобіт, вікна з мін, пів мільйона відвідувачів

Експозиція-сенсація. Музей війни, що триває: зірка з чобіт, вікна з мін, пів мільйона відвідувачів

Репортаж Фокусу зі столичного Музею війни, де демонструється експозиція "Україна – Розп'яття", нагороджена міжнародним "музейним Оскаром".

До дворіччя широкомасштабного вторгнення РФ в Україну не можна не згадати одну знакову подію в культурній сфері. Минулого року вперше в історії країни культурний заклад було нагороджено "музейним Оскаром": експозиція "Україна – Розп'яття" Національного Музею історії України у Другій світовій війні була відзначена міжнародною премією Museum and Heritage Awards. Нагороду в Лондоні отримав гендиректор музею Юрій Савчук. Виставка показала рекордні показники: її відвідало в Києві 500 тисяч осіб за останні два роки, зокрема безліч дипломатів, іноземних делегацій і світових медіа. Фокус розповість, у який спосіб музей домігся таких результатів.

Історик Юрій Савчук переміг у конкурсі на посаду гендиректора Музею війни та розпочав виконання своїх обов'язків у грудні 2021 року. Через два місяці почалося повномасштабне вторгнення РФ в Україну. Директор зрозумів, що його Музей війни в бойовий час набуває іншого сенсу: війна була не десь за десятки років у минулому, ні — вона вирувала тут і зараз — у сьогоденні.

"Я зрозумів, що все, що зараз відбувається, треба фіксувати для новітньої історії, документувати події та факти війни, що триває", — розповідає Фокусу Юрій Костянтинович.

Юрій Савчук, директор Національного Музею історії України у Другій світовій війні
Фото: Марина Брікімова

Перша експедиція проходила з 5 по 16 квітня 2022 року: з дозволу військового штабу і особисто головкому Валерія Залужного. За ці дні Савчук зі співробітниками зробили 2000 знімків: Буча, Гостомель, Бородянка, Макарів, Чернігів. Зібрали сотні артефактів. Перше — це амуніція окупантів: мундири, каски, чоботи. Друге — зброя, снаряди. Третє — фрагменти зруйнованих шкіл і церков. У колекції з'явилися напівзгорілі ікони, хрести, частини куполів.

Директор, розуміючи, що сьогодні актуальна мова музейних експозицій — це мова метафори, запросив столичного художника Антона Логова, щоб він зробив із привезених артефактів артінсталяції, щоб надати зібраному матеріалу символічного звучання. Через два місяці після вторгнення, у травні 2022 року, в Музеї війни відкрився перший варіант експозиції "Україна – Розп'яття". Наш музей став першим у світі Музеєм війни офлайн.

"Орда"

"Нас зустрічає червона зірка, зроблена з чобіт російських окупантів. Чобіт окупанта — це знайомий усім і зрозумілий символ агресії та насильства для будь-якого народу, — каже нам гендиректор. — Це перетин не тільки державних кордонів, а й перетин кордонів людяності та моралі". За авторським задумом, ці чоботи окупантів повернули назад за кордон — всередину червоної зірки, як примари радянського минулого.

Червона зірка, зроблена із чобіт російських окупантів (інсталяція)
Фото: Марина Брікімова

"Сама експозиція ділиться на дві частини — "Орда" і "Розп'яття", — розповідає Савчук. — "Орда" пов'язана з російською стороною. Тут ми показуємо побут окупантів. Їхня зброя — інструмент, так би мовити, за допомогою якого вони намагалися досягти просування свого "русского мира". У музею не було ні грошей, ні додаткових вітрин для нової експозиції, і тоді ми придумали використовувати порожні контейнери від російських ракет "Бук". Виявилося, що і символічно — це оптимальний варіант для демонстрації окупаційних артефактів".

Скляні трилітрові банки з етикетками "Щи" російських окупантів
Фото: Костянтин Рильов

Серед їхніх продуктів ми бачимо курячі консерви з написом: "От Zапада до Vостока своих не бросаем".

Курячі консерви із символами російських окупантів Z і V
Фото: Костянтин Рильов

А поруч шеврони російських військових: "Zа победу". Ті, хто готував у РФ вторгнення в Україну, по-різному обігравали ці дві латинські літери, каламбурячи і граючись смислами. Але скоро окупантам стане не до ігор.

Шеврони окупантів РФ
Фото: Костянтин Рильов

Ми бачимо іменний шолом російського пілота на прізвище Сафаргалєєв — командира ескадрильї гелікоптерів, які атакували Гостомель у перший день повномасштабного вторгнення. Його першим було збито разом із ще шістьма вертольотами. "Шолом нам передали з Головного управління розвідки", — зауважив Савчук.

Шолом російського пілота Сафаргалєєва
Фото: Костянтин Рильов

Особливо цікавий подарунок музею Валерія Залужного — це російська карта окупації Києва з маркованими інфраструктурними об'єктами. "Ми показуємо тільки шматочок карти, нам її повністю показувати поки що заборонили наші компетентні органи. Розгорнемо вже після війни", — усміхнувся директор.

Російська карта окупації Києва з інфраструктурними об'єктами, позначеними маркером
Фото: Костянтин Рильов

В іншому залі маса російської зброї: частини ракет і мін.

"Тут ключова інсталяція: хрест із вікон, у яких викладені міни 82 калібру, що могли влітати в наші вікна. Окупанти вбивали наших людей — дітей, старих. Їхня ідеологія — це ідеологія насильства, знищення, що й символізує хрест із мін, який вони хотіли поставити на нашому житті, але не вийшло", — зауважує Савчук.

Хрест із вікон із російськими мінами 82 калібру (інсталяція)

"Укриття"

Українська частина експозиції включає в себе два майданчики. Причому вони точно психологічно розраховані: перший викликає пригнічений настрій, а другий надихає і дає надію.

"Укриття" — це реконструкція бомбосховища в Гостомелі. Ми спускаємося в підвальне приміщення, де холод і напівтемрява. "Це точно відтворене укриття біля аеродрому Антонова в Гостомелі. Там старе радянське військове містечко, де вже давно жили цивільні особи — працівники заводу Антонова. Для них війна почалася в перший день: висадка десанту й атака Києва. Тут вирішувалося ключове питання оборони столиці, — каже Савчук. — У перший день війни до 11 ранку там ходили маршрутки, хоча вже з восьмої російські вертольоти обстрілювали території. Цей парадокс пояснює раптовість події. В укритті було 200 людей — усі вони стали заручниками ситуації. 80 осіб депортували в Білорусь: у кого там були родичі або за бажанням. Потім вони через Польщу повернулися в Україну. Тут п'ятнадцять хвилин побудеш і холодок пробирає — вогкість, темрява. Ці 120 осіб — здебільшого жінки, літні люди і діти — віком до 10 років. Тому тут малюнки — чимось дітей потрібно було займати. Ікони на стінах. А внизу ось — гральні карти, шахи. Тут у бомбосховищі жили незнайомі й малознайомі одна з одною сім'ї 37 днів. Етажерка з консервами і банками-закрутками: щось із дому принесене, щось поцуплене із супермаркетів. Діти гралися з іграшковими танками, поки справжні зверху їздили", — розповідає гендиректор.

"Укриття" — у реконструйованому гостомельському бомбосховищі світло давали лише світлодіодні трубки
Фото: Костянтин Рильов

Ми підходимо до меморіальної таблички на підлозі. "Тут два трупи перебували якийсь час. Одна жінка на прізвище Гриценко померла. Вона народилася під час Другої світової війни, а померла під час цієї. Їй чоловік, уже вдівець, зробив таку меморіальну табличку. Жінку було поховано просто перед входом до бомбосховища. Усіх людей, які перебували тут, контролювали кадировці. Боротьба нагорі всі ці 37 днів пекла не припинялася", — розповідає Савчук, супроводжуючи нас напівтемним підвальним приміщенням.

Саморобна меморіальна дошка, зроблена з плитки

У тьмяному світлі уривків світлодіодних трубок можна розрізнити продавлені матраци та коробки. Звісно, будь-який українець одразу згадує години, проведені в таких місцях, бо найчастіше укриттями в перші дні вторгнення слугували звичайні технічні приміщення: підвали дев'ятиповерхівок, п'ятиповерхівок, шкіл і дитячих садочків.

"Укриття — слово, яке знайоме кожному українцю — і військовому, і цивільному, — продовжує директор. — Я застав 6 квітня в гостомельському укритті двох–трьох людей. Їх поки що не забрали родичі чи знайомі. Декому нікуди було їхати, як одній самотній літній жінці. А в Гостомелі тоді були черги людей, які хотіли повернутися до своїх домівок — наші військові перевіряли не лише заміновані двері, а й території, квартири. А коли мешканці нарешті потрапляли до своїх будинків і квартир, ті після окупантів були заплюваними, з купами екскрементів. Люди були шоковані… Ми попросили ось ці матраци в мешканців — для експозиції. Спочатку люди не розуміли: "Який там музей?". А потім уже стали нам допомагати, приїхали на відкриття і навіть поділилися з ТБ своїми історіями, за що ми їм дуже вдячні".

В "Укритті" на двох екранах йшли сповіді цих людей.

Тут побувало чимало послів і представників іноземних медіа. І, за словами директора, який би високий статус не був у гостей, вони одразу переймалися тим настроєм, що його спричиняє перебування в таких жахливих умовах.

"Сюди ми водили іноземні делегації. Найсильніша реакція, пам'ятаю, була в одного високопоставленого закордонного чиновника, — продовжує екскурсію Юрій Костянтинович. — Вони під'їхали таким важливим ескортом. Він зайшов сюди, а потім… вийшов іншою людиною".

"Розп'яття"

Але ось ми піднімаємося сходами до зали, де експозиція "Розп'яття". Зустрічають нас вхідні ворота Церкви Різдва Пресвятої Богородиці (с. Перемога) — вони в рваних дірках від осколків снарядів.

Ворота Церкви Різдва Пресвятої Богородиці (село Перемога)
Фото: Марина Брікімова

Прямо посеред центру залу на тросах висить пошкоджена величезна ікона "Зняття з хреста" зі зруйнованого окупантами Храму Святого Димитрія Ростовського (смт Макарів).

Пошкоджена осколком снаряда ікона "Зняття з хреста" з Храму Святого Димитрія Ростовського (смт Макарів)
Фото: Марина Брікімова

Під нею — скляна вітрина з оплавленими від пожежі окладами ікон Христа і Богоматері з Немовлям із дерев'яного Храму Вознесіння Господнього із села Лук'янівка Київської області. "Церква була дерев'яна — вона згоріла до попелу. І в цьому попелі ми знайшли ікони", — зітхаючи, каже Савчук.

Ікони Христа і Богоматері з Немовлям з оплавленими від пожежі окладами
Фото: Марина Брікімова

А під стелею — здається, що ширяє купол із хрестом Храму Вознесіння Господнього.

Купол знищеного окупантами Храму Вознесіння Господнього (село Лук'янівка)
Фото: Марина Брікімова

Недалеко від нього понівечений каркас, на якому висіли картини відомої художниці Марії Примаченко зі спаленого Іванківського історико-краєзнавчого музею. Ми спостерігаємо проєктоване зображення картини Марії Примаченко "Атомна війна — будь проклята вона" (1978): чудовисько, з пащі якого виривається язик у вигляді двох змій. "Сьогодні ця робота як ніколи актуальна — у світлі російських ядерних загроз", — зауважує Савчук.

Каркас стіни зі згорілого Іванківського історико-краєзнавчого музею, де висіли картини Марії Примаченко
Фото: Марина Брікімова

"Усе, на щастя, після звільнення змінюється буквально за один–два тижні, — закінчує екскурсію гендиректор. — Ми їздили ще в кілька експедицій на звільнені території — там волонтери прибирали. Ми з'являлися для збору артефактів буквально на третій день після звільнення. Мене вразила Балаклія. Ми їздили в Ізюм — туди війська 25 бригади зайшли. Їдемо і бачимо: біля Балаклії наші дорожники вже асфальт кладуть".

Стоїмо біля центральної інсталяції з "ширяючою" іконою "Зняття з Хреста" та куполом Храму Вознесіння Господнього, і виникає стійке відчуття, що все в Україні буде відновлено. А ширяюча ікона і церковний купол — немов провідники світла нашої Перемоги і воскресіння.

Важливо Охоронець поліз у палаючий музей. Як у Іванкові рятували шедеври Примаченко під час окупації
Теги за темою
Україна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Порушення прав військових та їхніх родин: як подати скаргу
ZN UA
2025-04-04T22:25:15Z
Вас можуть мобілізувати, навіть якщо маєте судимість. Які є підстави
Telegraf
2025-04-04T22:24:53Z
У Таїланді помер російський репер Паша Технік
Фокус
2025-04-04T22:18:32Z
Французькі та британські війська будуть серед перших в Україні, - Зеленський
Antikor
2025-04-04T22:00:09Z
Вибіркові події та тригери: у мережі критикують новий підручник з історії України для 11 класу
Украина Криминальная
2025-04-04T21:57:47Z
Росія може перекинути північнокорейські війська в Україну
Antikor
2025-04-04T21:48:17Z
5 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T21:30:30Z
Інструктор назвав ключову причину провалу на іспиті з водіння
GlavRed
2025-04-04T21:27:16Z
Церковне свято 5 квітня: що заборонено робити сьогодні, щоб не втратити удачу та достаток
Telegraf
2025-04-04T21:21:22Z
Росія "пояснила", навіщо вбила дітей у Кривому Розі
Telegraf
2025-04-04T23:06:53Z
У Києві та на його околицях пролунали вибухи, столицю атакують "шахеди"
ZN UA
2025-04-04T22:57:15Z
Окупанти просунулись на Донеччині – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T22:45:56Z
СБУ повідомила про заочну підозру ексочільнику підприємства ВПК на Луганщині, який забезпечував окупантів боєприпасами
Украина Криминальная
2025-04-04T22:45:00Z
У чотирьох місцях - пожежі: після ракетного удару Кривий Ріг атакували БПЛА
GlavRed
2025-04-04T22:09:22Z
​Кличко розширює повноваження: Київрада підтримала рішення, що обурило очільника КМВА Ткаченка
Antikor
2025-04-04T21:51:32Z
Комендантська година в Києві у 2025 році: коли починається та скільки триває
Факти ICTV
2025-04-04T21:42:26Z
116 бойових зіткнень з ворогом від початку доби - Генштаб про ситуацію на фронті
Gazeta UA
2025-04-04T21:39:54Z
На Одещині хочуть зробити ремонт харчоблоку за 22 мільйони з завищеними цінами на будматеріали
Antikor
2025-04-04T21:33:06Z
Заміна Starlink вже в Україні: хто фінансує європейський проєкт
InternetUA
2025-04-04T23:01:06Z
Угоду про крисні копалини зі США супроводжуватиме юридична компанія – Зеленський
ZN UA
2025-04-04T22:45:24Z
Генштаб відреагував на заяву Міноборони РФ про «високоточний удар» по Кривому Рогу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T22:27:09Z
Нові мита Трампа: які ніші може охопити Україна в ЄС замість США
Факти ICTV
2025-04-04T22:06:19Z
Війна, день 1136. росія вбила щонайменше 9 дітей касетним засобом ураження у Кривому Розі
Football.ua
2025-04-04T22:04:19Z
Скільки минулоріч в Україні відкрили справ по СЗЧ і дезертирству, - ЗМІ
Antikor
2025-04-04T22:01:08Z
Рубіо: США не допустять залежності Гренландії від Китаю
Antikor
2025-04-04T21:57:17Z
Гендиректор Укрпошти Смілянський пропонує арештувати нардепа Гончаренка
Antikor
2025-04-04T21:57:01Z
Мінцифри надали нові повноваження у сферах БПЛА, ШІ та робототехніки
Antikor
2025-04-04T21:39:58Z
Актор Дмитро Ярошенко пояснив втечу за кордон: Реалізовував «важливий проєкт»
Antikor
2025-04-04T21:45:54Z
Хто може посісти 34 місце на Eurovision, на думку букмекерів? Це може бути Латвія. Етно- та поп-музичний гурт Tautumeitas.
FM-TV
2025-04-04T21:42:06Z
5 знаменитих акторок, які були вагітними на зйомках: який вигляд мають їхні діти зараз
24tv
2025-04-04T21:03:32Z
Емінему народили онука: усі подробиці
GlavRed
2025-04-04T20:27:15Z
Напруга в кожному кадрі: 3 неймовірні серіали про апокаліпсис
24tv
2025-04-04T20:06:05Z
Червоний і жовтий – культовий дует: дизайнери розповіли, як поєднувати їх в інтер'єрі
24tv
2025-04-04T17:39:40Z
Віталій Козловський показав, як виріс його син Оскар: фото
Gazeta UA
2025-04-04T17:36:12Z
Пугачова і Галкін прийшли на виставу і здивували своєю поведінкою - деталі
GlavRed
2025-04-04T17:27:51Z
Пісня Квітки Цісик здобула "Оскар", але слава дісталася іншій: чому так сталось
24tv
2025-04-04T17:18:48Z
Баварія у більшості перевернула хід матчу проти Аугсбурга
Football.ua
2025-04-04T22:03:43Z
Мадрид схилився перед Барселоною: Еспаньйол у гостях познущався над Райо Вальєкано
Football.ua
2025-04-04T21:07:17Z
Дженоа після заміни Маліновського вирвала важку перемогу над Удінезе
Football.ua
2025-04-04T20:49:57Z
Україна перемогла Чехію в жіночій Лізі націй з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T20:21:19Z
Викликав суперечки у мережі: Ярмоленко відчитав фаната "Динамо"
Antikor
2025-04-04T20:18:07Z
Тренерка з фігурного катання назвала відсторонення російських спортсменів мерзотністю
Antikor
2025-04-04T20:15:19Z
Аль-Наср з дублем Роналду розбив Аль-Хіляль у чемпіонаті Саудівської Аравії
24tv
2025-04-04T20:12:10Z
Моурінью серед кандидатів на посаду головного тренера збірної Бразилії
Football.ua
2025-04-04T19:57:05Z
Шевченко пояснив провал на виборах в УЄФА: "Україну і мене особисто не хочуть бачити"
Antikor
2025-04-04T19:39:53Z
Польський урядовець запропонував орендувати одеський порт
ZN UA
2025-04-04T23:03:33Z
​Reuters: Угоду з TikTok призупинено через позицію Китаю щодо нових тарифів США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T21:30:06Z
NYT: ЄС має намір оштрафувати соцмережу Х на мільярд доларів
Antikor
2025-04-04T21:27:57Z
Не яйця: ціни на важливий продукт злетіли перед Великоднем
GlavRed
2025-04-04T21:27:24Z
Бессент: Опір бенефіціарів доходів від копалин – головна перешкода підписанню угоди
Факти ICTV
2025-04-04T21:22:40Z
Феноменального подарунка не буде: Китай здатен потужно відповісти Трампу на мита
24tv
2025-04-04T21:12:06Z
FT: ЄС готується до екстрених заходів через загрозу дешевих товарів з Китаю
Antikor
2025-04-04T20:54:40Z
Уряд виділив перші 2 мільярди гривень на підтримку 200 прифронтових і прикордонних громад — Зеленський
ZN UA
2025-04-04T20:49:53Z
"Енергоатом" уклав "конфіденційний" контракт на трансформатори із "Запоріжтрансформатором" на 2,57 мільярда гривень
Antikor
2025-04-04T20:30:33Z
Під час нової атаки з повітря на Кривий Ріг у вогні загинула людина, кілька пожеж, спричинених російськими лронами, тривають і досі
ZN UA
2025-04-04T22:49:45Z
Атака БпЛА по Кривому Рогу: в ДСНС показали фото наслідків
Antikor
2025-04-04T22:33:17Z
Кривий Ріг атаковано "шахедами" після удару балістикою: загинула жінка
Antikor
2025-04-04T22:15:35Z
Вибухи у Кривому Розі: 18 загиблих, понад 50 поранених внаслідок атаки балістикою
Факти ICTV
2025-04-04T21:19:43Z
"Були дуже страшні крики": очевидці розповіли про атаку на Кривий Ріг
24tv
2025-04-04T21:12:22Z
Чоловік вкрав ноутбук з авто – у воєнний час йому загрожує 8 років тюрми
InternetUA
2025-04-04T20:43:13Z
Щоб більше постраждало людей: Вілкул повідомив, що над Кривим Рогом вибухнула ракета з повітряним підривом
Antikor
2025-04-04T20:21:29Z
«Сонечко моє». Рідні прощались з сином, якого вбила Росія у Кривому Розі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T20:12:32Z
У Мальме посеред житлового району виявили підозрілі предмети
Европейская правда
2025-04-04T19:40:34Z
Їсти вчорашній рис – не можна: гарнір є небезпечним
24tv
2025-04-04T21:33:58Z
Сік з неї так і капатиме: рецепт великодньої шинки, який ви збережете і на наступний рік
24tv
2025-04-04T21:00:50Z
Кімнатна рослина, яка не потребує грунту: ідеальний варіант, якщо забуваєте про полив
Gazeta UA
2025-04-04T20:54:59Z
Українців попередили про місце, де не можна зберігати покришки між сезонами
24tv
2025-04-04T20:12:24Z
Покладіть по жмені засобу в кожну лунку: картоплі буде вдвічі більше, ніж торік
24tv
2025-04-04T20:03:10Z
Усі господині від нього в захваті: заливний пиріг з капустою – ідеальна вечеря на всю сім'ю
24tv
2025-04-04T19:36:24Z
Найкращий засіб без хімії: як відлякати павуків і жуків у домашніх умовах
GlavRed
2025-04-04T19:27:00Z
Весняний декор своїми руками: як зробити стильну вазу у формі квітки
24tv
2025-04-04T18:57:02Z
Авантюрна трійця: які знаки зодіаку очолюють цей список
24tv
2025-04-04T18:27:36Z
Якщо ви хочете добре висипатися, забудьте про ці 5 міфів про сон
24tv
2025-04-04T19:36:52Z
Один інгредієнт суттєво вплине на смак авокадо: експертка розповіла, який
24tv
2025-04-04T19:18:39Z
Нові правила лікарняних в Україні: що змінилося від 4 квітня
TSN
2025-04-04T19:15:38Z
Замість кави зранку: вчені знайшли неочікувано альтернативу напою
24tv
2025-04-04T18:09:18Z
Все про біполярний розлад: ознаки, діагностика та лікування
24tv
2025-04-04T17:51:34Z
Farmak спростовує фейк про завищену ціну на "Тріомбраст" у контракті з військовим госпіталем МОУ та розцінює це як спробу дискредитації українського виробника
Фокус
2025-04-04T15:57:19Z
Від міцних кісток до сну: що реально дає магній
Факти ICTV
2025-04-04T15:35:42Z
В Україні дорожчають ліки поза списком "ТОП-100" від МОЗ: зростання цін сягнуло 10%
24tv
2025-04-04T15:21:52Z
Добровільна смерть: як пройшов останній день чоловіка, який вирішив померти
TSN
2025-04-04T15:21:43Z
Давні люди активно займалися торгівлею: археологи знайшли докази
Gazeta UA
2025-04-04T22:39:30Z
3 знаки зодіаку, у яких буде складний 2025 рік
GlavRed
2025-04-04T22:30:59Z
Вчені вважають, що знайшли рушійну силу її вулканів
Portaltele
2025-04-04T21:28:29Z
Наступне покоління iPad mini може отримати екран OLED
InternetUA
2025-04-04T21:07:42Z
Apple порадує фанатів iPhone mini новим пристроєм — деталі
InternetUA
2025-04-04T20:07:47Z
Заміна Starlink вже в Україні
Украина Криминальная
2025-04-04T19:57:27Z
Українські науковці почали збір телескопа для дослідження метеоритів, астероїдів та космічного сміття
УкраинФорм
2025-04-04T18:43:19Z
Двоє українців втратили понад 105000 гривень внаслідок дій онлайн-аферистів
InternetUA
2025-04-04T18:34:28Z
Найвідомішому конкуренту Apple виповнюється 50 років
Portaltele
2025-04-04T18:25:36Z
Чверть Омардеривых Збив З цим Інфініті для Американців
Топ Жир
2025-04-04T23:00:00Z
Для цієї Dodge Challenger заплатили $450,000
Топ Жир
2025-04-04T22:30:00Z
Hyundai та Genesis не підніматимуть ціни до червня, а потім всі ставки скасовано
Топ Жир
2025-04-04T22:00:35Z
Tesla представила доступнішу модель Y Juniper від $48,990
Топ Жир
2025-04-04T21:15:01Z
Stellantis надає працівникам знижку через наростання страхів перед рецесією
Топ Жир
2025-04-04T20:45:34Z
Неабиякі можливості: купуй Nissan Z із 400 к.с. за меншу ціну, ніж Mazda MX-5 RF
Топ Жир
2025-04-04T20:15:56Z
Чи ви готові витратити $40K на BMW 740i ACS7 E38?
Топ Жир
2025-04-04T19:15:10Z
Ідея концепції Kia PV5 для повноцінного життя на колесах
Топ Жир
2025-04-04T18:45:32Z
На український ринок вийшов новий спортивний кросовер з Іспанії
Фокус
2025-04-04T18:12:24Z