MY.UAНовини
Чи довго до світанку?
Чи довго до світанку?

Чи довго до світанку?

Чим запам’ятається другий рік повномасштабної війни в українській культурній сфері.

«Детектор медіа» до другої річниці початку повномасштабного вторгнення та 10-ї річниці від початку агресії Росії проти України публікує кілька візіонерських текстів, у яких поставлені головні питання порядку денного на сьогодні та бачення майбутнього у гуманітарних сферах.

Перший текст — за слідами форуму «Сталимо Перемогу: від стійкості громадян до Держави вдячності», який нещодавно провела громадська мережа «АНТС»,читайте тут, а колонку Отара Довженка про стан справ у медіасфері — тут.

Сьогодні публікуємо аналіз підсумків другого року великої війни в культурі - від відомої оглядачки Анастасії Платонової.

Я пишу ці рядки в день десятих роковин розстрілів на Майдані. За ці роки відчуття кінця лютого як особливого часу кінця й початку, своєрідного переходу встигло унормуватися і стати невіддільною частиною буття. А два роки тому, з початком повномасштабної війни, кінець лютого остаточно став моментом розламу часу. Кажуть, найтемніша ніч перед світанком. Але в реальності темно та важко буває й тоді, коли розумієш — до світанку ще далеко. Втім, за другий рік війни ми остаточно зрозуміли, що і в найтемніші часи життя та оновлення можливі.

Тож яким був цей рік для українського культурного середовища

Як і для суспільства в цілому, для культурної спільноти він став періодом усвідомлення, що на адреналіновому запалі першого року війни її не виграти. Перехід на марафонські рейки дався непросто, але наприкінці другого року великої війни ми врешті перелаштувалися й зуміли від екстремальних практик виживання зрушити в бік набуття навичок розвитку в найскладніших умовах, які лише можна уявити.

Інституції: МКІП на «автопілоті», Держкіно в кризі, УКФ має шанс

За останній рік поширений у культурній сфері жарт про те, що Міністерство культури простіше підірвати, аніж реформувати, і взагалі краще б без нього, остаточно втілився в життя. Після звільнення тодішнього міністра МКІП Олександра Ткаченка наприкінці липня й епопеї з імовірним призначенням на цю посаду ексдиректорки УКФ Юлії Федів (культурне середовище публічно підтримувало Юлію, але призначення так і не відбулося), МКІП спершу на якийсь час «завис» без керівника, надалі ж т. в. о. міністра культури став Ростислав Карандєєв, що доти обіймав посаду заступника міністра. Оптимізму це призначення не додало: чи тому що призначення пана Карандєєва не обіцяло таких потрібних МКІП оновлень, чи тому що немає нічого більш сталого за тимчасове. Втім, за майже пів року керування нового т. в. о. міністра культурне середовище потроху призвичаїлося до «режиму автопілоту», коли профільне міністерство радше керує формально, аніж справді взаємодіє з галуззю. Втім, зовсім ігнорувати факт існування МКІП неможливо, тож наближення відкриття Венеційської бієнале, в рамках якої цьогоріч український павільйон знову має проблеми з підготовкою, обіцяє змусити нас похвилюватися.

З іншого боку, навіть побіжного погляду на інші українські культурні інституції досить, аби зрозуміти, що безчасся МКІП — ще не найгірший можливий сценарій. Вибір широкий: Держкіно живе в паралельній реальності з відкритою опозицією керівниці до кіноспільноти, спробами демонтажу профільної інституції у сфері кіноспадщини та новими фестивалями з сумнівним механізмом розподілу коштів під час війни; а найбільша грантова державна інституція у сфері культури, Український культурний фонд, уже два роки перебуває в стані анабіозу після того, як фонд «хакнули», перетворивши з прогресивної інституції на ручну й несуб’єктну. Але є й позитивні моменти. Кілька тижнів тому завершився конкурс на переобрання Наглядової ради УКФ.

Наглядова рада УКФ (Володимир Шейко,  Олеся Жураківська, Богдан Логвиненко, Володимир Воробей,  Олександр Книга, Юрій Савчук, Богдана Півненко, Вікторія Ярмощук)

Попри спроби недобросовісних кандидатів фальсифікувати результати конкурсу, культурній спільноті все ж вдалося об’єднатися й забезпечити обрання консолідованих кандидатів до НР УКФ. Наприкінці 2024 року на фонд чекає конкурс на переобрання виконавчого директора, що знову може стати тестом, що наразі працює краще — «ручне управління» державної машини чи здатність спільноти до консолідації.

Практики виживання VS стратегії розвитку

Ще однією важливою трансформацією останнього року в культурі можна назвати перехід від фокуса на практиках виживання та збереження (колекцій, команд, інституцій)  до спроб вийти на нові вектори розвитку.

Одним із сегментів, по якому це було дуже помітно, сміливо можна назвати українські музеї: як флагманські на кшталт «Мистецького арсеналу», київського музею імені Ханенків або ж Одеського національного художнього музею, так і менші, проте також прогресивні, як-от Харківський літературний музей. Ці інституції попри виклики війни, а подекуди й фізичну близькість до лінії фронту, все ж навчилися залучати міжнародні партнерства, організовувати закордонні виставки українського мистецтва, оновили власну виставкову практику й подекуди повністю перезавантажили інституційну роботу. Одним із найяскравіших прикладів тут є трансформація музею імені Ханенків за два роки керівництва т. в. о. директорки Юлії Ваганової. За останній рік музей організував низку важливих виставок — як власних, так і міжмузейних, а також міжнародних. Справжньою сенсацією стала виставка візантійської ікони з колекції музею в паризькому Луврі, що відбулася в червні 2023 року. Цю подію наразі можна вважати одним із найважливіших прикладів української міжнародної культурної репрезентації за два роки повномасштабної війни.

Експозиція музею Ханенків (фото: Музей Ханенків, фейсбук) 

Проте, попри разючі результати окремих інституцій, подібні трансформації, на жаль, складно надаються до масштабування: колеги з інших закладів обговорюють успішні приклади, проте далеко не завжди поспішають переймати досвід змін. А часом трапляється й так, що драйвером трансформації в інституції є одна-єдина людина (часто це керівник). За відсутності системних культурних політик, а також достатньої кількості спроможних інституцій такий шлях часто є єдино можливим етапом до подальшої інституалізації — досить згадати дворічну самовіддану роботу культурної менеджерки Ольги Сагайдак у Парижі в ролі представниці Українського інституту, що заклала підвалини для відкриття закордонної філії інституту, яка розпочала свою роботу в листопаді 2023 року. Проте важливо пам’ятати, що спроможність будь-якої інституції визначається не фізичною присутністю, а реальними результатами.

Ікона з музею Ханенків, виставлена на огляд у Луврі. Musée du Louvre

Очевидний запит до оновлення в культурній сфері за останній рік проявився і в запуску низки нових інституцій, що під час великої війни сприймається як справжнє диво. Направду і львівська Jam Factory, що гучно відкрилася в листопаді 2023-го, й івано-франківський «Промприлад», що лише готує до запуску власну мистецьку інституцію, розпочинали працювати над цими напрямками діяльності ще до повномасштабного вторгнення. Проте той факт, що приватні інвестори бачать у культурі перспективу навіть у найскладніші часи й готові інвестувати в це, є надзвичайно вважливим сигналом.

Окремим явищем останніх місяців в українському культурному полі можна назвати бум нових книгарень: лише з осені в Києві відкрилися великі та яскраві Readeat, книгарня ВСЛ біля Майдану та — буквально пару тижнів тому — «Сенс» на Хрещатику. Якщо додати до цього появу нової літературної премії — «Читомо» — за останній рік, а також активну репрезентацію української літератури за кордоном, то за літературний сегмент наразі можна стримано порадіти.

Всі? Разом?

Ще одним важливим результатом другого року великої війни в культурі можна назвати те, що українська міжнародна культурна присутність більше не сприймається як неймовірна вдача  вона просто є і вже нікуди не подінеться. «Човникова» культурна дипломатія перших місяців великої війни остаточно поступилася місцем більш системній присутності в міжнародному культурному полі. Цей рік відзначився не лише відкриттям двох закордонних філій Українського інституту й низкою міжнародних культурних та інтелектуальних подій (немала частина з них так чи так фокусувалися на деколонізації). Але й витворенням нових наративів про Україну та досвіди, спричинені війною. По мистецьких та інтелектуальних подіях було легко помітити зсув від тематик на рівні «Ukraine on fire» — до умовного «Ukraine Inmuted» (саме таку дуже влучну назву мав останній Конгрес культури, що відбувся у Львові у вересні 2023-го).

Український інститут відкрив представництво у Франції (фото ui.org.ua)

Оце віднаходження власного сильного голосу та намацування способу говоріння про свої новонабуті досвіди є однією з дуже важливих змін другого року війни. Ми навчилися втілювати у слова власний біль і лють, аби говорити про все, що відбувається, й чути одне одного.

Інші великі культурні події — від «Книжкового арсеналу» до українського стенда у Франкфурті — також осмислювали та розтинали нову реальність війни на рівні різних її шарів. Ми порушували складні та болісні питання: чи чуємо ми всі важливі голоси? Що буде з нашими професійними практиками та соціальними зв’язками? Як зберегти інституції культури? Як уникнути стигматизації певних досвідів та ієрархізації горя? На більшу частину цих питань і досі немає однозначних відповідей, проте сам факт розмови про це наразі відчувається як щось надзвичайно важливе.

Книжковий арсенал (фото: Роман Шаламов)

За другий рік великої війни також неодноразово поставало одвічне питання консолідації в культурній спільноті: про це говорили, коли йшлося про відстоювання інституцій, перезбирання команд у закладах культури, об’єднання зусиль на рівні адвокації України на міжнародних полях і ще про безліч завдань, що постають перед нами. Наразі видається, що консолідація в культурній сфері набуває якихось нових обрисів — це більше не єднання всіх з усіма «за все хороше проти всього поганого». Нині професіонали української культури об’єднують зусилля навколо конкретної мети, й коли в цьому справді є потреба. Хорошими прикладами такої «консолідації for a reason» можна назвати свіжі випадки обрання Наглядової ради УКФ або послідовну підтримку інституцій в кризі, як-от Довженко-Центру.

Якщо спробувати узагальнити відчуття часу на порозі двох років повномасштабної війни, то наразі виглядає, що ми увійшли в ту частину марафону війни, коли попри втому, біль та усвідомлення, що до світанку ще далеко, навчилися рухатися крізь темряву. Наближати той омріяний світанок силою докладених зусиль і віри, тримаючи фокус на тому, заради чого все це. Не перепитуючи щосекунди, чи ще довго до світанку. Просто продовжувати йти.

Головне фото: pixabay.com

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
Ирина Билык показалась с двумя сыновьями и раскрыла подробности личной жизни
TSN
2025-05-25T07:48:32Z
На войне погиб актер Назар Малик
Корреспондент
2025-05-25T03:12:56Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Трамп напомнил, что "ненавидит" Тейлор Свифт и сказал, что она "не горячая"
Корреспондент
2025-05-16T20:54:33Z
В Москве новая атака дронов: не работают аэропорты
Корреспондент
2025-05-25T16:33:36Z
В Швеции дрон "атаковал" посольство России
Корреспондент
2025-05-25T15:45:18Z
Зеленский в Ватикане встретился с Венсом
Европейская правда
2025-05-18T14:48:10Z
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T12:21:28Z
Совет ЕС 27 мая обсудит лишение Венгрии права голоса в Евросоюзе
Европейская правда
2025-05-22T16:00:45Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Тля на смородине: методы борьбы с вредителями
TSN
2025-05-24T17:52:42Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Почему лаванда смертельно опасна для кошек: как защитить своего любимца
TSN
2025-05-25T10:18:28Z
Мыло или гель для душа: что выбрать для кожи и гигиены
UAToday
2025-05-24T12:06:20Z
Чем полезен творог и стоит ли есть его каждый день: диетологи рассказали обо всех нюансах
UAToday
2025-05-24T09:03:02Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Как личность влияет на сон: ученые поразили исследованием
UAToday
2025-05-23T12:36:34Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 25 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-24T15:27:13Z
Чем обработать картошку перед посадкой, чтобы защитить от колорадского жука
TSN
2025-05-24T17:51:36Z
В Испании хотят бороться с наплывом туристов новым налогом на аренду жилья
Европейская правда
2025-05-23T16:02:21Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-22T16:55:28Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
2025-05-24T04:27:56Z
В ГУР ответили Редису по поводу обмена пленными
Корреспондент
2025-05-25T16:24:16Z
С начала суток произошло 100 боев – Генштаб
Корреспондент
2025-05-25T14:00:41Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
2025-05-24T06:03:54Z
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
2025-05-22T15:12:07Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
2025-05-23T08:24:46Z
25 мая — какой церковный праздник, почему нельзя резать, рубить или использовать острые лезвия
TSN
2025-05-25T03:06:24Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
РФ запустила "шахеды" с нескольких направлений
Корреспондент
2025-05-25T18:00:10Z
Угроза повторной атаки: что говорят Воздушные силы
Корреспондент
2025-05-25T13:00:09Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
2025-05-20T08:54:29Z
Атака на Киев: известны уточненные данные о последствиях
Корреспондент
2025-05-24T13:03:34Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Во Франции за два дня произошло два отключения электроэнергии
Корреспондент
2025-05-25T18:39:05Z
В Киевской области повреждено более сотни домов
Корреспондент
2025-05-25T18:18:37Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
Стало известно, каким водителям больше нельзя управлять автомобилем
UAToday
2025-05-24T13:06:02Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Итальянская Giamaro Automobili представила свои первые гиперкары
Корреспондент
2025-05-23T20:15:02Z
Dodge представила обновленный Charger Daytona 2026 модельного года
Корреспондент
2025-05-23T17:15:08Z
Xiaomi представила свой первый кроссовер
Корреспондент
2025-05-22T18:57:39Z
Китайская BYD впервые обогнала Tesla по продажам электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-22T18:45:00Z
Юный Арвид Линдблад готов заменить Лиама Лоусона в Racing Bulls
Корреспондент
2025-05-22T12:24:30Z
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
2025-05-21T17:18:37Z
Немецкий банк заблокировал Шредеру выплаты из России
Корреспондент
2025-05-25T14:45:13Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
2025-05-23T08:06:19Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Пенсионный фонд увеличил выплаты за последний месяц
Корреспондент
2025-05-24T09:45:46Z
Россия заключит с Бахрейном трехлетний контракт на поставку СПГ
Корреспондент
2025-05-23T17:48:58Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
В Украине благодаря содействию ПРООН установлено более 450 МВт генерации
Корреспондент
2025-05-23T17:39:25Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
Nvidia выпустит бюджетный чип с искусственным интеллектом для Китая - СМИ
Корреспондент
2025-05-25T09:09:07Z
В Украине разработали дрон Батяр, похожий на "шахед"
Корреспондент
2025-05-23T21:18:31Z
ИИ Microsoft предсказывает погоду и природные катастрофы точнее людей
Корреспондент
2025-05-23T20:24:24Z
Anthropic представила новые ИИ-модели Claude 4
Корреспондент
2025-05-23T20:03:19Z
Apple планирует выпустить умные очки в 2026 году - СМИ
Корреспондент
2025-05-23T17:27:20Z
Достойное обновление эмблемы на форме Динамо после 30-го чемпионства
Корреспондент
2025-05-24T17:00:58Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Прощание с Реалом: заключительный матч сезона стал последним для Модрича
Корреспондент
2025-05-24T17:33:32Z
Довбик назвал настоящего лидера сборной Украины
Корреспондент
2025-05-24T10:21:32Z
Покер Атлетико в матче в Жироной: Крапивцов и Цыганков участвовали в матче
Корреспондент
2025-05-25T15:54:52Z
Еще одной украинке покорился первый круг Ролан Гаррос
Корреспондент
2025-05-25T15:06:45Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z