MY.UAНовини
Чи довго до світанку?
Чи довго до світанку?

Чи довго до світанку?

Чим запам’ятається другий рік повномасштабної війни в українській культурній сфері.

«Детектор медіа» до другої річниці початку повномасштабного вторгнення та 10-ї річниці від початку агресії Росії проти України публікує кілька візіонерських текстів, у яких поставлені головні питання порядку денного на сьогодні та бачення майбутнього у гуманітарних сферах.

Перший текст — за слідами форуму «Сталимо Перемогу: від стійкості громадян до Держави вдячності», який нещодавно провела громадська мережа «АНТС»,читайте тут, а колонку Отара Довженка про стан справ у медіасфері — тут.

Сьогодні публікуємо аналіз підсумків другого року великої війни в культурі - від відомої оглядачки Анастасії Платонової.

Я пишу ці рядки в день десятих роковин розстрілів на Майдані. За ці роки відчуття кінця лютого як особливого часу кінця й початку, своєрідного переходу встигло унормуватися і стати невіддільною частиною буття. А два роки тому, з початком повномасштабної війни, кінець лютого остаточно став моментом розламу часу. Кажуть, найтемніша ніч перед світанком. Але в реальності темно та важко буває й тоді, коли розумієш — до світанку ще далеко. Втім, за другий рік війни ми остаточно зрозуміли, що і в найтемніші часи життя та оновлення можливі.

Тож яким був цей рік для українського культурного середовища

Як і для суспільства в цілому, для культурної спільноти він став періодом усвідомлення, що на адреналіновому запалі першого року війни її не виграти. Перехід на марафонські рейки дався непросто, але наприкінці другого року великої війни ми врешті перелаштувалися й зуміли від екстремальних практик виживання зрушити в бік набуття навичок розвитку в найскладніших умовах, які лише можна уявити.

Інституції: МКІП на «автопілоті», Держкіно в кризі, УКФ має шанс

За останній рік поширений у культурній сфері жарт про те, що Міністерство культури простіше підірвати, аніж реформувати, і взагалі краще б без нього, остаточно втілився в життя. Після звільнення тодішнього міністра МКІП Олександра Ткаченка наприкінці липня й епопеї з імовірним призначенням на цю посаду ексдиректорки УКФ Юлії Федів (культурне середовище публічно підтримувало Юлію, але призначення так і не відбулося), МКІП спершу на якийсь час «завис» без керівника, надалі ж т. в. о. міністра культури став Ростислав Карандєєв, що доти обіймав посаду заступника міністра. Оптимізму це призначення не додало: чи тому що призначення пана Карандєєва не обіцяло таких потрібних МКІП оновлень, чи тому що немає нічого більш сталого за тимчасове. Втім, за майже пів року керування нового т. в. о. міністра культурне середовище потроху призвичаїлося до «режиму автопілоту», коли профільне міністерство радше керує формально, аніж справді взаємодіє з галуззю. Втім, зовсім ігнорувати факт існування МКІП неможливо, тож наближення відкриття Венеційської бієнале, в рамках якої цьогоріч український павільйон знову має проблеми з підготовкою, обіцяє змусити нас похвилюватися.

З іншого боку, навіть побіжного погляду на інші українські культурні інституції досить, аби зрозуміти, що безчасся МКІП — ще не найгірший можливий сценарій. Вибір широкий: Держкіно живе в паралельній реальності з відкритою опозицією керівниці до кіноспільноти, спробами демонтажу профільної інституції у сфері кіноспадщини та новими фестивалями з сумнівним механізмом розподілу коштів під час війни; а найбільша грантова державна інституція у сфері культури, Український культурний фонд, уже два роки перебуває в стані анабіозу після того, як фонд «хакнули», перетворивши з прогресивної інституції на ручну й несуб’єктну. Але є й позитивні моменти. Кілька тижнів тому завершився конкурс на переобрання Наглядової ради УКФ.

Наглядова рада УКФ (Володимир Шейко,  Олеся Жураківська, Богдан Логвиненко, Володимир Воробей,  Олександр Книга, Юрій Савчук, Богдана Півненко, Вікторія Ярмощук)

Попри спроби недобросовісних кандидатів фальсифікувати результати конкурсу, культурній спільноті все ж вдалося об’єднатися й забезпечити обрання консолідованих кандидатів до НР УКФ. Наприкінці 2024 року на фонд чекає конкурс на переобрання виконавчого директора, що знову може стати тестом, що наразі працює краще — «ручне управління» державної машини чи здатність спільноти до консолідації.

Практики виживання VS стратегії розвитку

Ще однією важливою трансформацією останнього року в культурі можна назвати перехід від фокуса на практиках виживання та збереження (колекцій, команд, інституцій)  до спроб вийти на нові вектори розвитку.

Одним із сегментів, по якому це було дуже помітно, сміливо можна назвати українські музеї: як флагманські на кшталт «Мистецького арсеналу», київського музею імені Ханенків або ж Одеського національного художнього музею, так і менші, проте також прогресивні, як-от Харківський літературний музей. Ці інституції попри виклики війни, а подекуди й фізичну близькість до лінії фронту, все ж навчилися залучати міжнародні партнерства, організовувати закордонні виставки українського мистецтва, оновили власну виставкову практику й подекуди повністю перезавантажили інституційну роботу. Одним із найяскравіших прикладів тут є трансформація музею імені Ханенків за два роки керівництва т. в. о. директорки Юлії Ваганової. За останній рік музей організував низку важливих виставок — як власних, так і міжмузейних, а також міжнародних. Справжньою сенсацією стала виставка візантійської ікони з колекції музею в паризькому Луврі, що відбулася в червні 2023 року. Цю подію наразі можна вважати одним із найважливіших прикладів української міжнародної культурної репрезентації за два роки повномасштабної війни.

Експозиція музею Ханенків (фото: Музей Ханенків, фейсбук) 

Проте, попри разючі результати окремих інституцій, подібні трансформації, на жаль, складно надаються до масштабування: колеги з інших закладів обговорюють успішні приклади, проте далеко не завжди поспішають переймати досвід змін. А часом трапляється й так, що драйвером трансформації в інституції є одна-єдина людина (часто це керівник). За відсутності системних культурних політик, а також достатньої кількості спроможних інституцій такий шлях часто є єдино можливим етапом до подальшої інституалізації — досить згадати дворічну самовіддану роботу культурної менеджерки Ольги Сагайдак у Парижі в ролі представниці Українського інституту, що заклала підвалини для відкриття закордонної філії інституту, яка розпочала свою роботу в листопаді 2023 року. Проте важливо пам’ятати, що спроможність будь-якої інституції визначається не фізичною присутністю, а реальними результатами.

Ікона з музею Ханенків, виставлена на огляд у Луврі. Musée du Louvre

Очевидний запит до оновлення в культурній сфері за останній рік проявився і в запуску низки нових інституцій, що під час великої війни сприймається як справжнє диво. Направду і львівська Jam Factory, що гучно відкрилася в листопаді 2023-го, й івано-франківський «Промприлад», що лише готує до запуску власну мистецьку інституцію, розпочинали працювати над цими напрямками діяльності ще до повномасштабного вторгнення. Проте той факт, що приватні інвестори бачать у культурі перспективу навіть у найскладніші часи й готові інвестувати в це, є надзвичайно вважливим сигналом.

Окремим явищем останніх місяців в українському культурному полі можна назвати бум нових книгарень: лише з осені в Києві відкрилися великі та яскраві Readeat, книгарня ВСЛ біля Майдану та — буквально пару тижнів тому — «Сенс» на Хрещатику. Якщо додати до цього появу нової літературної премії — «Читомо» — за останній рік, а також активну репрезентацію української літератури за кордоном, то за літературний сегмент наразі можна стримано порадіти.

Всі? Разом?

Ще одним важливим результатом другого року великої війни в культурі можна назвати те, що українська міжнародна культурна присутність більше не сприймається як неймовірна вдача  вона просто є і вже нікуди не подінеться. «Човникова» культурна дипломатія перших місяців великої війни остаточно поступилася місцем більш системній присутності в міжнародному культурному полі. Цей рік відзначився не лише відкриттям двох закордонних філій Українського інституту й низкою міжнародних культурних та інтелектуальних подій (немала частина з них так чи так фокусувалися на деколонізації). Але й витворенням нових наративів про Україну та досвіди, спричинені війною. По мистецьких та інтелектуальних подіях було легко помітити зсув від тематик на рівні «Ukraine on fire» — до умовного «Ukraine Inmuted» (саме таку дуже влучну назву мав останній Конгрес культури, що відбувся у Львові у вересні 2023-го).

Український інститут відкрив представництво у Франції (фото ui.org.ua)

Оце віднаходження власного сильного голосу та намацування способу говоріння про свої новонабуті досвіди є однією з дуже важливих змін другого року війни. Ми навчилися втілювати у слова власний біль і лють, аби говорити про все, що відбувається, й чути одне одного.

Інші великі культурні події — від «Книжкового арсеналу» до українського стенда у Франкфурті — також осмислювали та розтинали нову реальність війни на рівні різних її шарів. Ми порушували складні та болісні питання: чи чуємо ми всі важливі голоси? Що буде з нашими професійними практиками та соціальними зв’язками? Як зберегти інституції культури? Як уникнути стигматизації певних досвідів та ієрархізації горя? На більшу частину цих питань і досі немає однозначних відповідей, проте сам факт розмови про це наразі відчувається як щось надзвичайно важливе.

Книжковий арсенал (фото: Роман Шаламов)

За другий рік великої війни також неодноразово поставало одвічне питання консолідації в культурній спільноті: про це говорили, коли йшлося про відстоювання інституцій, перезбирання команд у закладах культури, об’єднання зусиль на рівні адвокації України на міжнародних полях і ще про безліч завдань, що постають перед нами. Наразі видається, що консолідація в культурній сфері набуває якихось нових обрисів — це більше не єднання всіх з усіма «за все хороше проти всього поганого». Нині професіонали української культури об’єднують зусилля навколо конкретної мети, й коли в цьому справді є потреба. Хорошими прикладами такої «консолідації for a reason» можна назвати свіжі випадки обрання Наглядової ради УКФ або послідовну підтримку інституцій в кризі, як-от Довженко-Центру.

Якщо спробувати узагальнити відчуття часу на порозі двох років повномасштабної війни, то наразі виглядає, що ми увійшли в ту частину марафону війни, коли попри втому, біль та усвідомлення, що до світанку ще далеко, навчилися рухатися крізь темряву. Наближати той омріяний світанок силою докладених зусиль і віри, тримаючи фокус на тому, заради чого все це. Не перепитуючи щосекунди, чи ще довго до світанку. Просто продовжувати йти.

Головне фото: pixabay.com

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Помилка ще до співбесіди: рекретурка сказала, що відштовхує в резюме
24tv
2025-04-28T19:30:42Z
Радониця: традиції, як правильно поминати та заборони в батьківський вівторок
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:09:18Z
Почти 500 цвяхів перетворили массачусетські вулиці на небезпечні капкани зі шипами протягом ночі
Топ Жир
2025-04-28T19:00:24Z
800 жителів і 0 народжуваності: у якій країні світу найменше населення
24tv
2025-04-28T18:45:59Z
У Бога немає мертвих, у нього усі живі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T18:36:28Z
В Дніпропетровській області ВПО можуть втратити пенсію: що потрібно зробити у 2025 році
Политека
2025-04-28T18:30:03Z
Учні Волинського ліцею позували із символікою СРСР: відбулося службове розслідування
24tv
2025-04-28T18:09:05Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Харкові: хто отримає підтримку
Политека
2025-04-28T18:01:23Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Макрон обіцяє посилення тиску на Росію з боку Європи та США
Лига
2025-04-28T19:43:18Z
Путін забажав "перемир'я" на 9 травня: як Україна може переграти диктатора
24tv
2025-04-28T19:42:01Z
Орбан і Фіцо хочуть зберегти право ветувати рішення в ЄС
Европейская правда
2025-04-28T19:37:13Z
"Пролог до колапсу": Клімкін розповів, чим загрожує Україні здача Криму
Telegraf
2025-04-28T19:36:41Z
Росіяни потіснили Сили оборони, просувшись на Бєлгородщині: оновлення мапи Deepstate
24tv
2025-04-28T19:36:24Z
У мирний план Трампа внесли важливу зміну: який пункт прибрали – ЗМІ
Telegraf
2025-04-28T19:25:39Z
Перемир'я на 9 травня і реакція України та США: головні новини України
GlavRed
2025-04-28T19:25:21Z
Навіщо Путіну "перемирʼя" на 9 травня: політолог сказав, що задумали в РФ
GlavRed
2025-04-28T19:25:07Z
Великі справи у Малому театрі. Як оживають скарби Розстріляного відродження
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:36:27Z
"Дякую Богу за це щастя": Могилевська вперше показала свого чоловіка
GlavRed
2025-04-28T19:30:34Z
"Підемо під вінець": Melovin підтвердив стосунки з відомою співачкою
GlavRed
2025-04-28T19:25:53Z
Чорні штани — класика гардероба – ідеї образів для будь-якої нагоди
GlavRed
2025-04-28T19:25:23Z
Наймодніші відтінки лаку: не пропустіть хітові кольори цієї весни
24tv
2025-04-28T18:36:07Z
"На підтримку російської армії": відома співачка розповіла правду про Ані Лорак
GlavRed
2025-04-28T18:27:09Z
Чи справді Бенюк не бачив домагань у вишах? Акторка розкритикувала заяву народного артиста
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T18:24:36Z
Бізнесмен, батько та чоловік Олі Полякової: де зараз Вадим Буряковський
24tv
2025-04-28T18:06:28Z
Друг найшанованіших людей свого часу: що треба знати про найвідомішого нащадка Тараса Шевченка
24tv
2025-04-28T17:15:56Z
Новий законопроєкт про криптовалюти в Україні: заборонять деякі види реклами та захистять споживачів
ITC
2025-04-28T19:43:11Z
Чи можна приватизувати землю без згоди сусідів
24tv
2025-04-28T19:06:15Z
Травневі пенсії: хто отримає збільшені виплати
Знай
2025-04-28T19:01:55Z
Іспанські АЕС втратили електропостачання
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T18:51:32Z
В яких містах України ІТ-працівники отримують найвищі зарплати
24tv
2025-04-28T18:39:16Z
Новий стандарт 230В в Україні: чи потрібні стабілізатори та що буде з тарифами
Хвиля
2025-04-28T17:54:55Z
Через мита Трампа в США може виникнути дефіцит електроніки
InternetUA
2025-04-28T17:36:36Z
Знижуємо витрати на логістику з Китаю: поради для малого бізнесу
Gazeta UA
2025-04-28T17:30:59Z
Корецький став новим головою правління «Нафтогазу» – Forbes
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:21:04Z
У Верблюжій затоці в Оболонському районі виявлено великий шматок ракети
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:36:47Z
У Новоросійську пролунали гучні вибухи: є загоряння
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:09:16Z
МВС Іспанії оголосило надзвичайний стан через блекаут
Европейская правда
2025-04-28T19:01:16Z
У Москві завили сирени повітряної тривоги: небезпеку оголосили одночасно в кількох районах
Telegraf
2025-04-28T18:54:34Z
На Миколаївщині чоловік кинув гранату в поліцейських: один загинув, ще 3 поранені
GlavRed
2025-04-28T18:42:43Z
Шахрай викрав 120 тис грн у жінки, яка хотіла придбати авто для ЗСУ
InternetUA
2025-04-28T18:28:27Z
Наркобізнес з мільйонними прибутками: на Чернігівщині затримано п’ятьох учасників міжрегіонального організованого злочинного угруповання
Украина Криминальная
2025-04-28T18:24:09Z
ДТП на трасі Одеса – Миколаїв призвела до ускладнення руху транспорту
VGorode
2025-04-28T18:00:42Z
Чому в Україні стало набагато більше нелегальної зброї: у поліції пояснили та назвали цифри
Telegraf
2025-04-28T16:39:35Z
Урожай картоплі буде рекордним: вам потрібен лише один аптечний засіб
24tv
2025-04-28T18:36:03Z
Роботи Neuralink уже імплантують чипи в мозок, хірурги скоро будуть не потрібні, - Маск
InternetUA
2025-04-28T18:16:02Z
Алергія чи застуда: як відрізнити ці захворювання весною
24tv
2025-04-28T17:54:26Z
Як самостійно видалити кліща: епідеміологиня поділилася важливими нюансами
Знай
2025-04-28T17:51:38Z
Вірус папіломи людини: близько 29% молодих українців не знаю, що це
ZN UA
2025-04-28T16:34:53Z
Персик мрії — це реально: ключові поради від садівника
GlavRed
2025-04-28T16:27:26Z
Їжа без пестицидів — мозок без туману
360ua.news
2025-04-28T15:03:44Z
Виявили "перемикач" хвороби Паркінсона: це може стати революцією в лікуванні захворювання
24tv
2025-04-28T14:24:57Z
Кульбаби на ділянці: як впоратися з жовтим загарбником швидко і надовго
Знай
2025-04-28T13:51:55Z
Погода в Україні 29 квітня: впродовж дня відчутно потеплішає
Комсомольская правда
2025-04-28T19:34:52Z
До Сум лишилось 25 кілометрів: які населені пункти захопили росіяни
GlavRed
2025-04-28T19:25:17Z
У Києві тимчасово обмежать рух пішоходів в підземних переходах на Майдані Незалежності та Європейській площі
Украина Криминальная
2025-04-28T19:25:14Z
Черкащина зазнала однієї з найбільших атак РФ: в ОВА розкрили наслідки
FaceNews
2025-04-28T19:16:20Z
По телевізору не казали слово "війна", зате про нацистів чули багато, – полонений з Криму
24tv
2025-04-28T18:57:03Z
"Наша смуга – у пріоритеті ворога": у 47 бригаді показали майстерне знищення окупантів
24tv
2025-04-28T18:51:16Z
У Києві поліція затримала двох 16-річних "зачеперів", що каталися на вагонах метро
24tv
2025-04-28T18:51:14Z
Що варто змінити кожному знаку зодіаку у травні 2025 – відповідь у гороскопі
24tv
2025-04-28T18:27:26Z
153 бригада отримала позашляховик від "Української команди"
24tv
2025-04-28T18:21:46Z
Насолода, перед якою не встоїть ніхто: рецепт знаменитого "Битого скла" з крекерами
24tv
2025-04-28T19:36:36Z
Ось 3 головні причини постійних сварок у парах
24tv
2025-04-28T19:36:07Z
Що потрібно для потужного росту перцю: експерт радить особливе підживлення
GlavRed
2025-04-28T19:25:29Z
Непал посилить умови для альпіністів - сходження на Еверест дозволять не всім
Комсомольская правда
2025-04-28T18:40:14Z
Як Альпи, але дешевше: куди поїхати за кордоном, щоб закохатися в гори
24tv
2025-04-28T18:21:04Z
Чому потрібно чистити садові інструменти: як це робити правильно
24tv
2025-04-28T17:54:15Z
Посадіть на ділянці ці 5 рослин: кліщі навіть не наблизяться
24tv
2025-04-28T17:30:37Z
Експерти закликали ніколи не можна залишати їжу у фользі - в чому причина
GlavRed
2025-04-28T17:27:34Z
Що одягнути жінці на хрестини в церкву: поради для хрещених та батьків малюка
GlavRed
2025-04-28T17:27:21Z
Барселона розгромила Трабзонспор та виграла Юнацьку лігу УЄФА
Football.ua
2025-04-28T19:01:22Z
Суд обрав запобіжний захід колишньому українському боксеру: що відомо
24tv
2025-04-28T18:45:32Z
Удінезе та Болонья сильнішого не визначили
Football.ua
2025-04-28T18:34:14Z
Відомо, що сказав Дюбуа після того, як штовхнув Усика на дуелі поглядів
24tv
2025-04-28T18:15:11Z
Усик неочікувано зустрівся з легендою футболу в аеропорту в Італії: потужне відео
24tv
2025-04-28T18:06:00Z
Російський олімпійський чемпіон Храмцов незаконно відвідав окупований Донецьк
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T18:00:46Z
Реал домовився з Анчелотті про розірвання контракту: деталі угоди
24tv
2025-04-28T17:54:05Z
Рашфорд ризикує пропустити решту сезону через травму
Football.ua
2025-04-28T17:51:10Z
Клопп привітав Ліверпуль з чемпіонством АПЛ
Football.ua
2025-04-28T17:21:46Z
Автомобіль Mazda RX-7 1982 року з пробігом лише 1 600 миль був прихований протягом 43 років
Топ Жир
2025-04-28T19:30:55Z
У Києві покажуть легендарний австрійський всюдихід
AutoCentre
2025-04-28T19:10:32Z
Мотоцикл Brough Superior 1925 року продали на аукціоні
360ua.news
2025-04-28T18:30:16Z
Великі зміни: новий Chevrolet Captiva 2025 стане електрокаром
Фокус
2025-04-28T18:21:55Z
KGM представив вантажну версію SsangYong Rexton
360ua.news
2025-04-28T18:01:22Z
Чи було помічено бюджетну модель 2 Tesla на відкритому повітрі?
Топ Жир
2025-04-28T18:00:04Z
Ця Ferrari F50 може стати найдорожчою, що коли-небудь продавалася
Топ Жир
2025-04-28T17:45:05Z
В Україну привезли першу електричну вантажівку: подробиці та фото
Фокус
2025-04-28T17:30:10Z
Ілон Маск обіцяв, що Cybertruck плаватиме, як човен ─ автовласник перевірив
ITC
2025-04-28T17:22:51Z
Невідомі вкрали біткоїнів на $333 млн. — токени Monero подорожчали на 50%. Але чому?
ITC
2025-04-28T19:43:33Z
В Ізраїлі знайшли перший доказ однієї з біблійних битв
1News
2025-04-28T19:18:53Z
Як гігантські крокодили змінили уявлення про стародавніх хижаків
360ua.news
2025-04-28T19:15:07Z
Клієнти lifecell обурені новою послугою: "Поки дві нирки є, то воно не страшно"
Знай
2025-04-28T19:12:26Z
Sucker Punch поділилася подробицями Ghost of Yotei: у грі буде некласична кампанія і свобода дій
24tv
2025-04-28T19:06:41Z
Німецький стартап анонсував швидку появу повністю автономних ударних дронів
InternetUA
2025-04-28T19:01:33Z
Elden Ring розійшлася накладом у 30 мільйонів копій
24tv
2025-04-28T18:57:27Z
Asus та Bethesda випустили унікальну відеокарту GeForce RTX 5080 у стилі Doom: The Dark Ages
24tv
2025-04-28T18:15:26Z
Xiaomi представила нову лінійку доступних телевізорів для геймерів Redmi TV X 2025
24tv
2025-04-28T17:51:19Z