MY.UAНовини
Пристрасті за лобізмом: що несе багатостраждальний закон «Про доброчесне лобіювання»
Пристрасті за лобізмом: що несе багатостраждальний закон «Про доброчесне лобіювання»

Пристрасті за лобізмом: що несе багатостраждальний закон «Про доброчесне лобіювання»

Законопроєкт не розв’язує складні питання щодо тіньового лобізму. І пропонує штрафувати за лобіювання без реєстрації на суму від 850 до 1 700 гривень.

23 лютого парламент ухвалив у другому читанні законопроєкт №10337 «Про доброчесне лобіювання», який з високою ймовірністю буде підписаний президентом. На жаль, ключові пропозиції представників громадських організацій, що входили до складу робочої групи з підготовки законопроєкту при Комітеті ВР з питань правової політики, були відхилені. Відповідно у доопрацьованій редакції проєкту закону залишаються ризики переслідування громадян чи громадських організацій.

Передісторія

У 2020 році в парламенті з’явилась низка законопроєктів, що пропонували врегулювати лобізм в Україні, від таких авторів,  як Олександр Дубінський Юлія Тимошенко Олександр Качура та Денис Монастирський. Усі вони тоді хоч й декларували одну мету –прозорість ухвалення рішень,  – проте фактично законопроєкти зводились до перешкоджання громадським організаціям здійснювати свою законну статутну діяльність. Законопроєкти були розкритиковані громадськістю і поховані на законопроєктному цвинтарі. 

Читайте також:

  • Регулювання лобізму: чи вдасться вивести лобістів з тіні? Опитування експертів
  • Регулювання лобізму: чи на часі та як відрізнити адвокацію? Опитування експертів

Вже у 2023 році НАЗК розпочало підготовку нового законопроєкту «Про доброчесне лобіювання в Україні» і позиціонувало це як виконання національного антикорупційного законодавства, вимог для членства в ЄС та один з антиолігархічних заходів. 

Проєкт у початковій редакції містив знайомі загрози для громадських організацій. Принциповим для активістів та експертів було чітке розмежування просування змін до законодавства в інтересах бізнесу. Наприклад, потрібно чітко відрізняти ювелірну компанію, яка просуває зміни в законодавство для скасування податку на золото, від пропозицій громадських організацій зберегти виплати для ВПО. Різниця у діяльності очевидна. У першому випадку бізнес прагне змінити законодавство, щоб збільшити свій прибуток, у другому випадку — законодавство змінюється громадянами через громадські організації для досягнення спільного блага й не передбачає ними отримання прибутку. 

Сказати простіше, ніж прописати в законі 

Верховна Рада 10 січня ухвалила в першому читанні законопроєкт про доброчесне лобіювання. Після цього при Комітеті з питань правової політики була створена робоча група, яка мала б доопрацювати текст законопроєкту до фінального голосування. Втім, вже після перших засідань робочої групи стало зрозуміло, що законопроєкт «не злетить» і не виконає свого головного завдання — вивести лобістів з тіні. Для цього потрібно було б змінити логіку законопроєкту: відійти від контролюючого принципу до принципу «створення можливостей».

Самі лобісти і GR-експерти майже не були представлені в робочій групі, хоча вони виступали за розробку такого законодавства і вказують на його важливість і переваги. Відсутність голосу лобістів мала дивний вигляд, бо вони, по-перше, ті, хто постійно працює з урядовцями і в курсі всіх новин «владних коридорів», а, по-друге, мали вигляд, наче вони повністю віддали право встановлення правил своєї роботи на розсуд депутатів.  

Представники громадських організацій, експерти та й дехто з депутатів вказували, що зробити це можна лише в один спосіб — для лобістів мають з’явитися додаткові можливості під час просування своїх інтересів, яких, наприклад, немає в ГО. Йдеться про те, що у лобістів з’явився б стимул вийти з тіні та увійти до публічного реєстру й перестати мімікрувати під ГО. Але для цього органи влади мали б взяти на себе конкретні зобов’язання по відношенню до лобістів. Наприклад, першими інформувати їх про порядок денний уряду в сфері їхніх інтересів, надавати доступ до проєктів рішень у короткі строки, обов’язково розглядати пропозиції лобістів тощо. Втім, це так й залишилось ідеєю, а уряд і більшість депутатів комітету вирішили не думати над зміною підходів і залишити все як є, а отже: не створювати ринок послуг лобістів і концептуально залишити законопроєкт таким, яким він був. Відтак з’являється дисбаланс між владою і лобістами, бо на останніх покладаються фактично всі обов’язки: реєстрація, звітування, сплата податків за послуги, ризики юридичної відповідальності. Водночас уряд не має зобов’язань, лише контролює і веде ще один державний реєстр. 

Отож, що ми отримали до другого читання?

Для олігархів і позаштатних радників

Закон забороняє займатися лобіюванням тим, хто не отримав статус лобіста. НАЗК має моніторити це і притягувати до відповідальності за незаконне лобіювання. Тут виникає два питання: як НАЗК виявлятиме прихований лобізм та яка відповідальність загрожує порушнику?  

Відповідно до урядового законопроєкту №10373, здійснення лобіювання без реєстрації карається як адміністративне правопорушення зі штрафом від 850 до 1 700 гривень. 

Але головне – щоб притягнути до відповідальності незаконного лобіста, НАЗК має розробити методику виявлення прихованого лобіювання. Втім, якою вона не була б, ми маємо розуміти, що навіть якщо лобісти ще не працюють безпосередньо в держорганах, то за роки роботи вони успішно налагодили зв’язки з цікавими їм чиновниками і лобіювання здійснюється на рівні приватного спілкування. Отже виявити таких лобістів буде вкрай складно. Також якась частина лобістів мімікрує під громадські організації, що також буде непросто встановити. Але про це далі.

Для бізнесу та їхніх потенційних лобістів

Статті 14, 15 є центральними для законопроєкту і визначають можливості для лобістів і обов’язки органів влади перед ними. Законопроєкт не надає додаткових можливостей чи ексклюзивних інструментів лобістам. Такі ж права мають громадські організації та й просто громадяни України. 

А які ж обов’язки мають перед лобістами представники влади і, що не менш важливо, чи несуть якусь відповідальність за їх невиконання? 

На жаль, частина друга статті 15 містить лише два обов’язки з набором загальних фраз, як-от «створювати належні умови» і «сприяти», «розглядати звернення та інформувати про результати». Навіть не зазначаються строки, в які посадовці мають відповісти лобісту та їхню відповідальність за ненадання відповіді. Це ставить лобістів в гірше становище, ніж простого громадянина, який робить звернення відповідно до Закону «Про звернення громадян», де ці терміни чітко визначені, а за відсутність відповіді Омбудсман притягає до відповідальності за адмінправопорушення.

Натомість лобіст має двічі на рік звітувати НАЗК, а в звітах вказувати персональні дані про себе і клієнтів, отриманні і витрачені кошти, перелічувати всі зустрічі та спілкування з представниками влади. НАЗК перевірятиме звітність, вимагатиме виправити помилки і матиме змогу притягати до відповідальності, якщо цього не станеться.  

Для громадських організацій

Депутати хоч повністю і не виключили діяльність громадських організацій з-під норм закону, але частково прислухались до них. В тексті все ж міститься виняток для ГО, на яких цей закон не повинен розповсюджуватись. 

Втім, попри такий виняток, ризики для ГО все одно залишаються. Громадські організації не вважаються лобістами, «крім випадків, коли така діяльність стосується комерційних інтересів». Тут виникає принципове питання: чи може діяльність ГО розглядатись з точки зору «комерційного інтересу»?  Справа в тому, що дефініція в законопроєкті доволі широка і заплутана. І вочевидь всі недоліки закону намагатимуться використати як юридичний та пропагандистський інструмент проти ГО.

Адже комерційний інтерес у законопроєкті це — «гроші, майно, особисті переваги, пільги, інші вигоди матеріального чи нематеріального характеру, які особа отримає чи може отримати в межах здійснення господарської діяльності після впливу (спроби впливу) на представника влади у результаті прийняття (видання), внесення змін, втрати чинності (скасування) нормативно-правового акту (або утримання від таких дій)».

Отже:

1) має бути прямий зв’язок між проєктом рішення, яке просуває ГО, і отриманням чи можливістю отримання матеріальних або ж нематеріальних вигод;

2) ці вигоди мають набуватись лобістом чи бенефіціарами в межах здійснення ними господарської діяльності.

Господарський кодекс не включає до суб’єктів господарювання ГО, а отже не розповсюджується на ті з них, які не є засновниками підприємств і не здійснюють підприємницької діяльності. Втім, в діяльності ГО може бути чимало варіантів пропозицій до влади щодо конкретного закону чи законопроєкту, які надаватимуть матеріальні чи нематеріальні переваги підприємству чи групі підприємств, аж до невизначеного кола таких підприємств. 

Це може мати такий вигляд: ГО звертається до народних депутатів з пропозицією змін до Митного кодексу для зняття мита на товари для військових цілей, як це вже робили раніше (законопроєкти №9467, №9468). Цього разу це будуть запчастини для FPV-дронів, які сама ж влада пропонує збирати українцям вдома. Впровадження митних пільг знизить кінцеву вартість запчастин для українців, але при цьому збільшить прибуток сотень підприємців, які ввозять і продають ці товари. Отже ГО, діючи з намірами допомогти суспільству, фактично виступає лобістом для невизначеного кола підприємців, які отримають додатковий прибуток в процесі своєї господарської діяльності. 

Інший приклад: ГО пропонує внести зміни до законодавства, які нададуть можливість військовим отримати низку реабілітаційних послуг у приватних медичних закладах за рахунок державного бюджету. Отже ці заклади отримують додаткові гроші в межах своєї господарської діяльності. Відтак ці пропозиції можуть сприйматися НАЗК як лобізм. Так само це може стосуватись організацій, які займаються «зеленою» енергетикою, впровадженням нових технологій та інших сфер, які так чи інакше навіть гіпотетично можуть позитивно впливати на чийсь бізнес. 

Крім цього, законодавство дозволяє ГО займатись господарською діяльністю без мети отримання прибутку, тобто виключно для досягнення статутних цілей. Як правило, це підприємництво, спрямоване на вирішення якоїсь соціальної проблеми (так зване «соціальне підприємство»). У такому разі будь-які проєкти рішень від таких ГО вважатимуться лобізмом. 

Важливо, що законопроєкт сфокусований саме на нормативному акті, тобто проєкті рішення як предмету лобіювання. Окремий 11 пункт статті 3 вказує, що не вважається лобіюванням вплив на посадовців з метою прийняття або утримання від прийняття правових актів, що не містять норм права. Іншими словами – якщо ГО не надає чиновнику конкретного проєкту рішення, в якому були б прямо прописані статті, які треба ухвалити, це не є лобіюванням. 

Проте першими від такого обмеження постраждають самі депутати і урядовці. Зазвичай ГО оформлюють свої пропозиції у вигляді проєктів рішень. Це насамперед полегшує роботу самим депутатам та урядовцям: так пропозиції легше сприймати і швидше аналізувати, а замість абстрактного «придумайте, як вирішити цю проблему» ГО вже подає текст, спрямований на це вирішення. Водночас це жодним чином не гарантує, що цей текст буде ухвалений в такому вигляді чи взагалі ухвалений. 

Підсумовуючи, можу сказати, що багато залежатиме для ГО від правозастосування, а отже, від майбутнього голови НАЗК і політичної ситуації. За великого бажання і завдяки юридичній невизначеності тексту закон може використовуватись урядом проти ГО. Оскільки ГО діють завжди відкрито на відміну від прихованих лобістів. Втім, наразі доволі важко чітко змоделювати всі форми, у яких таке переслідування може відбуватись. Водночас закиди до ГО вочевидь будуть супроводжуватись судовими спорами, скандалами, збільшенням опозиції до уряду з боку громадян і міжнародних партнерів. 

Також ГО доведеться кожного разу уважно аналізувати пропозиції перед направленням до влади на предмет того, чи покращують вони навіть гіпотетично ведення чийогось бізнесу. Якщо так, то надсилати пропозиції  у абстрактній формі, а не у формі чітко сформульованих норм законодавства. 

Навіть якщо НАЗК захоче вибірково використовувати цей закон проти «поганих» ГО (так званих «сірих лобістів»),  йому буде важко виробити чіткі критерії розмежування «хороших» ГО від «поганих». 

Отже, відповідаючи на складне питання, чи потрібен нам такий закон, варто дати відповідь на такі простіші запитання.

  • Чи вирішує закон заявлену проблему із впливом олігархів та різних позаштатних радників на прийняття рішень державними службовцями? — Ні.
  • Чи створюються стимули для існуючих компаній-лобістів чи in-hous-лобістів зареєструватись? — Ні.
  • Чи створить закон проблеми для діяльності громадських організацій? — З високою ймовірністю — так.
  • Чи зарахується ухвалення цього закону як виконання Україною одного із зобов’язань для вступу до ЄС? — Так.
  • Чи зробить він Україну «країною мрій лобістів» і чи спростить залучення іноземних інвестицій в економіку? — Сподіваюсь, що так. 

Втім, про це ми не дізнаємось аж до моменту запуску Реєстру прозорості, оприлюднення звітності лобістів і даних про динаміку залучення інвестицій, а якщо говорити про повоєнну відбудову, то, схоже, аж до закінчення війни. 

До цього моменту варто повернутись до спільної роботи вже над змінами до закону і перебудувати його навколо принципу «створення можливостей». Насамперед в цьому мають бути зацікавлені самі лобісти та GR-експерти. 

Данило Попков, юридичний радник Центру прав людини Zmina

Оригінал публікації розміщений у медіа Zmina

Читайте також
Громадські організації закликали владу доопрацювати законопроєкти про лобізм, — заява
Регулювання лобізму: чи вдасться вивести лобістів з тіні? Опитування експертів
Регулювання лобізму: чи на часі та як відрізнити адвокацію? Опитування експертів
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Теги за темою
Законодавство
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Хоче повернутися до Львівського університету: звинувачений у домаганнях Йосип Лось подав до суду
24tv
2025-04-22T13:09:48Z
Мигранты, которые спасут Польшу? Какую роль получили украинцы в польской экономике
Европейская правда
2025-04-22T13:09:46Z
На війні загинула волонтерка Анастасія Єфімова
УкраинФорм
2025-04-22T13:09:33Z
Всесвітній день Землі: історія свята, яке відзначають вже 55 років
Факти ICTV
2025-04-22T13:06:34Z
Чоловік випадково став мільйонером і закопав свій скарб у дворі
Фокус
2025-04-22T13:06:33Z
Поховання Папи Франциска: на могилі понтифіка напишуть лише одне слово
24tv
2025-04-22T13:06:06Z
Іспанія обіцяє досягти цілі НАТО в 2% ВВП уже цього року, а не в 2029-му
Европейская правда
2025-04-22T13:03:04Z
«Бойові» на мільйони в тилу: ДБР викрило заступника командира військової частини, який оформив фейкові довідки
УкраинФорм
2025-04-22T13:01:58Z
СБУ: 14 митрополитів РПЦ отримали підозри – сприяли захопленню українських територій
Лига
2025-04-22T13:01:35Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
МЗС - про російський авіаудар по Запоріжжю: Росія не зупиниться, поки її не зупинять
УкраинФорм
2025-04-22T13:06:59Z
Росіяни засудили до 14 років колонії двох мешканок Енергодара, які донатили на ЗСУ
УкраинФорм
2025-04-22T13:06:36Z
"Трампу наплювати, як закінчиться війна": Жданов назвав мету президента США
GlavRed
2025-04-22T13:04:48Z
За душу Америки: чому в США люди виходять на вулиці
ZN UA
2025-04-22T13:04:35Z
Перший закордонний візит Трампа буде на похорон Папи Франциска
Европейская правда
2025-04-22T13:04:21Z
Нова Зеландія продовжить допомогу з тренування українських військових - прем'єр
УкраинФорм
2025-04-22T12:52:17Z
Авіаудар Росії по Запоріжжю: 19 дорослих та четверо дітей постраждали
ZN UA
2025-04-22T12:49:37Z
Європейці озвучили США питання, які не підлягають обговоренню щодо мирної угоди між Україною та Росією — Барро
ZN UA
2025-04-22T12:48:19Z
Допомога ветеранам і цифровізація: як Kharkiv IT Cluster співпрацює з донорами та державою
24tv
2025-04-22T13:06:59Z
Ядерна загроза: Україна отримає ізраїльську плацентарну терапію проти радіаційного ураження
Хвиля
2025-04-22T12:42:49Z
Коли магнітні бурі у травні та як покращити самопочуття
Факти ICTV
2025-04-22T10:40:21Z
ЮНІСЕФ доставив в Україну 300 тис. доз вакцини проти поліомієліту — ЦГЗ
Факти ICTV
2025-04-22T10:12:53Z
Навіть застарілий бруд відійде за 15 хвилин: як відмити витяжку від жиру
24tv
2025-04-22T09:36:39Z
У Німеччині визнано майже 600 випадків шкоди від вакцинації проти COVID-19
iPress
2025-04-22T09:09:55Z
Якщо не вистачає сонця: в яких продуктах найбільше вітаміну D
Gazeta UA
2025-04-22T09:03:45Z
Чому ліки в Україні дешевші, ніж у Європі
TSN
2025-04-22T09:01:57Z
Черевний тиф стає невразливим: чому антибіотики вже не працюють
TSN
2025-04-22T09:00:35Z
Наталія Сумська – ікона українського театру: де зараз акторка та чи помирилась із рідною сестрою
24tv
2025-04-22T13:06:36Z
Пара одружилася через тиждень після знайомства: це дивовижно, як склалась їхня доля
Фокус
2025-04-22T13:06:27Z
У Гамбурзі відбудеться благодійний фестиваль до Дня вишиванки
УкраинФорм
2025-04-22T12:49:29Z
Як грім серед ясного неба, – солістка "Лісапетного батальйону" шокувала зізнанням про рак онуки
24tv
2025-04-22T12:36:24Z
Фонд Андрія Матюхи долучився до артінсталяції ORIGAMI for UKRAINE на фасаді київського музею
Политека
2025-04-22T12:33:24Z
Марія Бурмака показала "ужасні" фото з єдиною донькою
GlavRed
2025-04-22T12:28:47Z
Кейтлін Дівер знімала сцену з вбивством у The Last Of Us через 3 дні після похорону матері
ITC
2025-04-22T12:22:42Z
У моду повертається джинсовий комбінезон: у ньому буде сяяти кожна дівчина
24tv
2025-04-22T12:18:02Z
"Ми вбʼємо тебе": зірки "Останніх з нас" відреагували на смерть головного героя
Фокус
2025-04-22T12:00:51Z
"Дім будував ще прадід": "Шахед" знищив будинок дніпровської журналістки
24tv
2025-04-22T13:03:07Z
В Одесі працівник ТЦК та двоє активістів влаштували бійку зі стріляниною
УкраинФорм
2025-04-22T12:57:02Z
Рятувальники показали наслідки атаки на Харків
24tv
2025-04-22T12:54:37Z
В Полтаві водійка автомобіля Nissan Juke не розминулась з парочкою на мотоциклі, яка тепер перебуває у лікарні
Украина Криминальная
2025-04-22T12:42:29Z
Бив дитину ножем у живіт: на Дніпропетровщині поліцейські затримали вбивцю
24tv
2025-04-22T12:30:48Z
18-річний хлопець вкрав з магазину понад 60 SIM-карт
InternetUA
2025-04-22T11:55:19Z
На Одещині бабуся вистрілила у 5-річну онуку з пневматичної гвинтівки
24tv
2025-04-22T11:51:22Z
В окупованому Маріуполі тигр загриз чоловіка
1News
2025-04-22T11:48:25Z
29-річний одесит, погрожуючи пістолетом, відібрав гроші у водія автівки
Украина Криминальная
2025-04-22T11:46:50Z
Наступ ЗС РФ на Харківщині уже триває: подробиці від очільника ОВА
Фокус
2025-04-22T13:06:19Z
Відключення газу в Київській області 23 квітня: графіки та точний список адрес
Политека
2025-04-22T12:49:53Z
АРМА знайшло управителя Будинку профспілок на Хрещатику
УкраинФорм
2025-04-22T12:49:45Z
В Україні завтра переважно без опадів, вдень до 26°
УкраинФорм
2025-04-22T12:49:34Z
Росія вже почала наступ: на якому напрямку активно штурмує
Telegraf
2025-04-22T12:48:39Z
Дронова атака на Харків: кількість поранених зросла до 10
УкраинФорм
2025-04-22T12:48:26Z
Після «перемир'я» росіяни значно збільшили кількість обстрілів на півдні - Волошин
УкраинФорм
2025-04-22T12:48:24Z
Суд обрав запобіжний захід заступнику голови КМДА Володимиру Прокопіву
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T12:42:22Z
Від 3 до 16 років: в якому стані перебувають діти, які постраждали в Запоріжжі
24tv
2025-04-22T12:39:20Z
Як торговельна війна впливає на бізнес Coca-Cola та Pepsi: аналіз WSJ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T13:09:35Z
Штати піднімуть тарифи до 3500% на сонячні панелі з Південно-Східної Азії - CNN
УкраинФорм
2025-04-22T13:06:48Z
Навіщо треба виносити межі земельної ділянки в натуру
24tv
2025-04-22T13:06:19Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги в Одесі: коли чекати зростання цін
Политека
2025-04-22T13:01:54Z
Ощадбанк попередив українців про листи від шахраїв
InternetUA
2025-04-22T12:55:11Z
Пошук від ChatGPT стрімко завойовує популярність у Європі
ZN UA
2025-04-22T12:49:18Z
Індія нарощує імпорт російської нафти до рекордного рівня за два роки
iPress
2025-04-22T12:48:40Z
Ринок чекає на переговори в Лондоні: що відбувається з акціями українських компаній
24tv
2025-04-22T12:39:56Z
Окупанти розбудовують логістичну мережу для вивезення агропродукції з Херсонщини
AgroPortal
2025-04-22T12:30:14Z
Туризм знижується: європейці почали масово скасовувати поїздки до США
24tv
2025-04-22T13:06:14Z
Як очистити пральну машину від плісняви та запаху: копійчані поради експерта
GlavRed
2025-04-22T13:00:43Z
Експерти закликали загорнути гілки помідорів у фольгу: у чому причина
GlavRed
2025-04-22T12:51:46Z
Літо принесе зміни: ТОП-4 знаки зодіаку, які переживуть трансформацію
GlavRed
2025-04-22T12:51:12Z
Серйозна загроза пляжам Єгипту: екологи б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T12:48:29Z
Помилка, яку допускає більшість: чому цибулю не варто зберігати в холодильнику
GlavRed
2025-04-22T12:28:05Z
Лише 17% проходять тест на IQ: 3 питання, які ламають мозок випускникам Гарварду
GlavRed
2025-04-22T12:28:03Z
Забудьте про них назавжди: як очистити хату та погріб від слимаків
24tv
2025-04-22T12:24:16Z
Компот зі смаком ягідного "Мохіто": ідеальний напій у літню спеку
24tv
2025-04-22T12:18:53Z
Легенда хокею Гашек поскаржився на погрози вбивством з боку експрезидента РФ Медведєва
ZN UA
2025-04-22T13:06:27Z
Забарний увійшов до символічної збірної 33-го туру АПЛ за версією Whoscored
Football.ua
2025-04-22T13:00:06Z
Анчелотті – про своє майбутнє в Реалі: Мені не потрібен реванш, я просто хочу працювати
Football.ua
2025-04-22T12:55:29Z
Різник повернувся до загальної групи Шахтаря після травми
Football.ua
2025-04-22T12:49:16Z
Колишній президент Росії Медведєв погрожував вбити друга України: подробиці скандалу
Telegraf
2025-04-22T12:48:51Z
Інтер та Мілан розіграють путівку у фінал Кубка Італії: хто фаворит у принциповому дербі
24tv
2025-04-22T12:48:28Z
Олімпійський чемпіон розкрив ім'я свого кумира дитинства: українці точно зацінять відповідь
24tv
2025-04-22T12:36:09Z
Доля матчу Інтер – Рома під питанням через траур у Ватикані
Football.ua
2025-04-22T12:34:12Z
Допінговий скандал: Мудрик пройшов перевірку на детекторі брехні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T12:27:39Z
Представлений Oppo K12s
Portaltele
2025-04-22T13:07:22Z
Китай першим у світі запустив торієвий ядерний реактор
24tv
2025-04-22T13:06:43Z
П'ять помилок, які "вбивають" ноутбук: ви могли це не знати
InternetUA
2025-04-22T13:01:29Z
Microsoft продовжує умовляти користувачів Windows 10 оновити ПЗ
InternetUA
2025-04-22T12:49:00Z
Такого ще не знаходили: що виявили археологи на 3000-річному кладовищі в ОАЕ
Фокус
2025-04-22T12:36:56Z
Крила сови несподівано світяться рожевим: вчені намагаються розгадати це "секретне повідомлення"
Фокус
2025-04-22T12:30:51Z
В одне місце – по кілька безпілотників: як Харків пережив масовану атаку Росії
24tv
2025-04-22T12:30:22Z
"Тихий Чорнобиль": як висохле море досі провокує катастрофу
24tv
2025-04-22T12:30:09Z
Таємницю "неможливих" гігантських чорних дір розкрито: їх створило те, чого фізики ще не бачили
Фокус
2025-04-22T12:30:01Z
Стартували передпродажі нового Geely Boyue L
Portaltele
2025-04-22T13:07:57Z
Mercedes планує замінити кермо на ручки у деяких моделях і перейти на керування за допомогою дротів
Топ Жир
2025-04-22T12:48:22Z
В українців можуть забрати права через колеса: що загрожує порушникам
GlavRed
2025-04-22T12:28:38Z
Nissan показав нове покоління мінівену Elgrand
AutoCentre
2025-04-22T12:16:20Z
Розкішний електричний мінівен Mercedes-Benz Vision V показали офіційно
AutoGeek
2025-04-22T12:12:33Z
Найбільший виробник нафти у світі укладає партнерство з лідером у виробництві електромобілів BYD
Топ Жир
2025-04-22T12:00:35Z
Hator Race Daytona – запрошуємо на фінал українського NASCARу
AutoCentre
2025-04-22T11:46:43Z
Електричні осі ZF вперше з’являться на індійських автобусах
AutoCentre
2025-04-22T11:12:14Z
Огляд MG ZS HEV: найдоступніший гібрид або приклад розвитку сучасних технологій
ITC
2025-04-22T11:07:03Z