MY.UAНовини
Запропонували гімн Росії замість українського: як 16-річна сирота з Дніпра виграла перше "золото" Олімпіади і стала зіркою в США
Запропонували гімн Росії замість українського: як 16-річна сирота з Дніпра виграла перше "золото" Олімпіади і стала зіркою в США

Запропонували гімн Росії замість українського: як 16-річна сирота з Дніпра виграла перше "золото" Олімпіади і стала зіркою в США

30 років тому, 16-річна фігуристка Оксана Баюл прокинулася світовою зіркою, вигравши напередодні Олімпіаду-1994 у Ліллехаммері та першу золоту медаль Ігор для незалежної збірної України. Катаючись із травмою і на знеболювальних, тендітна, але цілеспрямована дівчина з Дніпра вразила суддів, а організатори, які не очікували такої розв'язки, більше 40 хвилин шукали "Ще не вмерла", пропонуючи замість цього включити гімн СРСР чи навіть Росії.

Ніхто з рідних Баюл не був пов'язаний із професійним спортом, як зазначала сама спортсменка, "звичайна робоча сім'я". Коли Оксана була ще зовсім крихіткою, мама розлучилася з батьком дівчинки та піднімала її сама на зарплатню вчительки французької мови. У молодості вона займалася танцями та мріяла, щоб дочка зробила кар'єру балерини.

"Але мені було чотири роки, коли бабуся сказала, що я надто товста, і в балетну школу мене не приймуть, натомість подарувала мені ковзани", – згадує Оксана. Тому більшу частину свого дитинства майбутня чемпіонка проводила не вдома, а на рідній ковзанці "Метеор" у Дніпропетровську. Хоча через зайву вагу Баюл спочатку записали до групи "Здоров'я".

Через рік після того, як не змогла добігти на відборі 30 метрів, дівчинка навчилася дуже високо стрибати. Нехай і падати було дуже боляче. І дуже швидко розсікала по льоду, намагаючись не пропускати занять: "Пам'ятаю, як вибігала на тренування, і, якщо не встигала застрибнути в автобус або трамвай, що йде, бігла за ним навздогін всю дорогу, тому що за запізнення лаяли".

Але потім дівчинці довелося дуже швидко подорослішати, коли у 13 років вона втратила маму, яку забрав рак, а через місяць померла і бабуся. "Знаєте, найбільша драма у моєму житті сталася, коли я втратила свою сім'ю в дуже молодому віці. Моя мама померла за два роки до розпаду Радянського союзу", – згадувала Оксана.

У дівчинки залишався вітчим, а також талановиту сироту взяв під свою опіку перший тренер Стас Коротек. А коли розвалився СРСР і наставник Баюл поїхав працювати до Канади, то Оксану та ще трьох спортсменів перевели з Дніпра до Одеси: "Там нас поселили у гуртожитку – кімнатках над ковзанкою "Крижинка".

В Одесі Оксана познайомилася з Валентином Ніколаєвим, який навчив її стрибати потрійні стрибки та з яким вона розпочала, як сама зізнавалася, таку професійну діяльність. Там самою наставницею Баюл також стала Галина Зміївська, яка згодом перевезе талант до США.

Баюл у своїх інтерв'ю не приховувала, що має непростий характер, і згадувала, як на першості Європи Миколаїв просив її перед довільною програмою: "Ти п'ятим потрійним не володієш, не стрибай". А вона не послухалася – і впала з нього, ставши другою на континенті. Натомість чемпіонат світу-1993 після цього пройшов гладко: "Ми вже каталися, як королі. А потім була Олімпіада".

Незважаючи на титул першої у світі, Оксана не була фавориткою в Ліллехаммері-1994, де і преса, і більшість уболівальників очікували на перемогу улюблениці Америки Ненсі Керріган, яка пережила напад за півтора місяці до Ігор. Справа в тому, що конкурентка Ненсі Тоня Хардінг дуже боялася не відібратися до збірної, тому під час чемпіонату США її колишній чоловік та охоронець підмовили знайомого Шейна Стента зламати ногу Керріган.

Однак нападник лише пошкодив ногу фігуристки телескопічною палицею, Ненсі відновилася і приїхала до Норвегії фавориткою з новими спонсорськими договорами та мільйонними контрактами за майбутні виступи. Тоді як Баюл навіть не спромоглася піти на церемонію відкриття Олімпіади через те, що їй не дісталося теплих штанів.

"Нам дала екіпірування компанія Adidas, але коли форма до мене дійшла, то вона була велика і там не виявилося рукавичок та теплих штанів. І на відкриття Олімпіади Зміївська мене не пустила. Вона сказала: "Оксано, вибач. У тебе немає теплих штанів, а там дуже холодно і треба чекати, доки ти виходиш і робиш коло стадіоном. Ти просто перемерзнеш. А якщо ти захворієш, то вся робота з трьох з половиною років, яку ми зробили, піде коту під хвіст", – згадала Баюл.

Конфлікт Хардінг та Керріган був однією і топових тем Ігор, тому на льодовій арені завжди було багато глядачів та представників ЗМІ. Кожен хотів подивитися бодай шматочок цього реаліті-шоу. Але Оксану це не бентежило, вона добре відкотила коротку програму, проте, на думку суддів, Керріган, яка виступала в костюмах від модного дизайнера Віри Вонг, впоралася зі своїм завданням краще. Американка лідирувала після першої половини боротьби, а українка йшла другою.

На жаль, між двома виступами з Оксаною Баюл стався інцидент, який ледь не вартував їй олімпійського "золота". Під час тренування на льоду вона зіткнулася з німкенею Танею Шевченко, коник якої порізав ногу українки: "Ми їхали задом і не бачили один одного. Я впала і була в шоці – взагалі не знала, що відбувається".

"Я взагалі болю не відчула, але дивлюся на свою ногу, а у мене тут кров, і я очманіла. До мене під'їхала Катаріна Вітт, підняла мене під пахви, щоб я посередині льоду не сиділа. І вона відвезла мене до борту, до моїх". тренерам.Коли я до них під'їжджала, у мене в голові була одна думка: "О, Господи Боже, невже я докаталася, невже все, невже я довиступалася?" podrobnosti.ua.

Фігуристці не відразу змогли зупинити кров, а коли це вдалося зробити, тренерський штаб української збірної розумів, що Олімпіада для неї закінчена. Але все добре обміркувавши, Оксана вирішила виступати і повідомила про це своїх наставників – Миколаєва та Зміївська. Лікарям довелося постаратися, щоб біль під час прокату не був таким явним.

Виступ Баюл у довільній програмі на Олімпіаді-1994 за ці 30 років став фактично культовою історією: українка впевнено виконала всі елементи та вже збиралася завершувати програму потрійним стрибком, коли звернула увагу на тренера. Зміївська відчувала, що Оксана все ще поступається американці і тому прокричала їй: "Тобі потрібна комбінація!"

І ось за 15 секунд до кінця прокату Баюл ризикує змінити програму, додавши замість одиночного стрибка каскад подвійний аксель-подвійний кожух. І лише українка завершує її, як музика затихає: "Закінчився виступ, і буквально світ зупинився. Я відчувала: "Я це зробила, я переступила через себе, я відкатала свій найкращий виступ". Тоді я справді була щаслива. А потім пішла до кімнати. і просто почала плакати, бо все, через що довелося пройти, дуже давило".

Поки Баюл чекала на свої оцінки, ніхто не міг упевнено сказати, обійде вона Керріган чи ні. У результаті четверо з дев'яти суддів віддали перемогу американці, ще четверо – Оксані. Все вирішив німецький суддя, колишній чемпіон світу Ян Гоффманн, який поставив Баюл найкращі оцінки за артистизм.

Тодішні організатори не розраховували на перемогу України, тож ніхто не підготував запис гімну нашої держави. На його пошуки пішло понад 40 хвилин. Замість "Ще не вмерла" вони пропонували поставити гімн СРСР чи Росії,, але українська делегація відмовилася. Ситуація врятувала начальник команди Людмила Михайловська, яка поїхала за гімном до олімпійського села.

"Я, чесно кажучи, у свої 16 років не розуміла важливості того, що зі мною відбувалося", – пізніше зізнавалася Баюл, яка в одну мить стала світовою зіркою.

У США новій олімпійській чемпіонці з історією "Попелюшки" відразу ж почали пропонувати виступи та контракти з безліччю нулів. І Зміївська вирішила скористатися цим моментом, щоб перебратися разом з Оксаною та своєю групою на чолі з олімпійським чемпіоном-1992 Віктором Петренком у США. Хоча Миколаїв просив її залишити Баюл у любителях ще на один олімпійський цикл, адже дівчинці було лише 16.

У такому юному віці Оксана не була знайома з культурою вживання спиртного, і це зіграло з нею злий жарт. Вперше вона скуштувала алкоголь у 1993 році у своєму першому професійному турі в США, де була хедлайнером.

"Окрім мене, майже всі фігуристи в автобусі були дорослими, і він був заповнений алкоголем. Більшість із них були російськими та американцями, і майже всі вони пили. Я була зовсім молодою дівчиною з абсолютно іншою культурою, не знала правил, ніхто нічого мені не розповідав, ніхто мене не вчив мене. Я думала, що це норма - адже у підлітковому віці ніхто не хоче відриватися від колективу", - зазначала пізніше Баюл.

Великі гроші, слава та алкоголь стали для Оксани непростим випробуванням для юної сироти. Дійшло до того, що під градусом вона потрапила в автомобільну аварію, а потім добряче напилася під час турне. Американські ЗМІ просто розпинали колишню "Попелюшку", але українка пройшла реабілітацію і знайшла сили, щоб скинути зайву вагу і повернутися до нормального життя. Знову виступати і бути затребуваною.

Не одразу чемпіонка знайшла і своє особисте щастя. Говорили, що перший чоловік хотів, щоб вона зав'язала з виступами і стала "кухонною дружиною", другий – взагалі не цікавився фігурним катанням та інтересами Баюл, а ось із третьої спроби Оксані нарешті пощастило знайти люблячого та турботливого супутника в особі американського бізнесмена з американським корінням, менеджера Карло Фаріни.

Карло, який свого часу співпрацював зі Стінгом і Майклом Джексоном, з'явився у житті Баюл у 2010 році. За словами спортсменки, він відкрив їй очі на обман її колишнього менеджера та Зміївської, які свого часу обкрадали дівчину – отримували за її виступи одні суми, а Оксані віддавали значно менші. До того ж, за спиною фігуристки в Україні під її ім'ям вівся бізнес, зокрема, салони краси OksanaBaiul.

2015 року у пари народилася дочка, і зараз Баюл абсолютно щаслива в особистому житті. А ще, незважаючи на всі образи на українську владу, Оксана виявилася справжньою патріоткою. Вона відкрито підтримала Майдан та не боялася називати АТО війною з Росією.

А коли 2022-го почалося повномасштабне вторгнення РФ, фігуристка забула, що так і не отримала премію за свою золоту медаль ОІ-1994: "Гроші подарували, але мені в руки нічого не дали". Вона забула, що її, першу чемпіонку, не запросили на святкування 30-річчя незалежності та емоційну відмову від паспорта з тризубом.

Оксана самовіддано виступила на підтримку України, ставлячи на місце Росію та її спортсменів типу Навки, які поширюють пропаганду Кремля. Чемпіонка разом із своєю родиною ходила на демонстрації, закликаючи допомогти її батьківщині.

Як раніше повідомляв OBOZ.UA, Баюл оцінила те, що зробив український олімпійський чемпіон у дружини Пєскова, словами "це фу, бл**ь".

Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Синоптики спрогнозировали пик арктических морозов в Украине и назвали дату потепления
Новости Украины
2026-01-09T21:36:19Z
РФ уже неделю непрерывно плещет по одной области: раскрыты шокирующие последствия
Comments UA
2026-01-16T08:06:45Z
Киев без ТЭЦ до конца зимы: эксперт дал жесткий прогноз и упомянул Трампа
Хвиля
2026-01-15T14:57:36Z
В Одессе хотят сократить комендантский час: до скольки можно будет гулять
GlavRed
2026-01-16T10:51:31Z
На фронте за сутки более 160 боевых столкновений с врагом – Генштаб
Украинская правда
2026-01-20T06:39:09Z
Редкий пуск из Крыма: мониторы раскрыли детали необычной атаки РФ на Украину
GlavRed
2026-01-20T06:36:40Z
От 16 до 800 тысяч гривен: сколько стоит арендовать жилье со светом и отоплением на Киевщене
TSN
2026-01-16T07:51:37Z
После взрыва в Днепре, Запорожье и ряде городов исчезли свет и вода: что известно
UAToday
2026-01-07T21:30:48Z
Украинские военные прокомментировали иностранных наемников в Донецкой области: о чем это свидетельствует
Comments UA
2026-01-09T22:27:29Z
Желтые пятна на потолке исчезнут за полчаса: домашний метод, который реально работает
GlavRed
2026-01-19T19:27:56Z
Шокирующая правда о пище: продукт, который "дарит" морщины и ускоряет старение организма
TSN
2026-01-13T16:33:14Z
Шокирующая правда о тонкой пленке на чае: что на самом деле мы пьем годами
TSN
2026-01-12T15:36:52Z
Эти бананы загонят вас в могилу: в украинских супермаркетах появились опасные фрукты, как вычислить
Знай
2026-01-11T03:51:10Z
Что есть, если организму не хватает магния: эти 10 продуктов спасут каждого
Comments UA
2026-01-20T06:39:33Z
По 17 часов без света: как сохранить еду, чтобы не отравиться
Знай
2026-01-20T06:06:36Z
Как быстро согреться, если в квартире отключили отопление: простые способы
Знай
2026-01-13T16:36:20Z
Можно ли жарить пищу на сливочном масле: неочевидное объяснение
GlavRed
2026-01-17T01:48:36Z
Пенсионный фонд выплатит до 13 000 грн: кто и как сможет получить помощь
Знай
2026-01-16T17:21:52Z
68-летняя Ирина Дерюгина заговорила о третьем браке: "Я сказала"
GlavRed
2026-01-19T09:45:37Z
"Прокляни тебя Бог": молчун Игорь Николаев раскрыл правду о личном
GlavRed
2026-01-13T21:15:06Z
Неузнаваемая певица, изменившая Украине, появилась со вставными зубами и вспомнила Бога на фоне Кремля
Comments UA
2026-01-09T21:51:00Z
Солист "Гоміну" Вадим Яценко заговорил о заработках хора и какие гонорары он получает
TSN
2026-01-15T14:36:16Z
Премьеры недели
Кино-Театр
2026-01-20T06:06:49Z
Голод, война и измены: какой была жизнь легендарной Одри Хепберн без глянца
Фокус
2026-01-20T06:00:38Z
Отец криминальный авторитет из Днепра: певица Grisana четко отреагировала на обвинения
Comments UA
2026-01-12T20:30:08Z
После побега из больницы: стало известно о состоянии Валюхи из "Сватов"
GlavRed
2026-01-16T06:30:21Z
Скандал в Камарило: американский актер Дэниел Стерн попал в полицию из-за попытки снять шлюху
Comments UA
2026-01-10T20:03:41Z
Все начнется уже завтра: Украину начнут "распродавать"
Хвиля
2026-01-15T20:27:59Z
Цена блэкаута: сколько кофейни и магазины тратят на генераторы
Хвиля
2026-01-13T19:57:03Z
Под угрозой три области: новая тактика рф в атаках на энергетику
Знай
2026-01-15T21:33:49Z
Пенсионеры могут платить меньший налог
Знай
2026-01-18T07:06:05Z
Венгерская MOL и "Газпром" согласовали условия купли-продажи подсанкционного сербского НПЗ
Европейская правда
2026-01-20T06:03:59Z
На фоне споров США и ЕС появился тревожный прогноз по доллару и евро: какая валюта взлетит
Comments UA
2026-01-20T05:12:58Z
Украинцам пересчитали размер больничных и декретных: сколько будут выплачивать
Знай
2026-01-17T21:12:42Z
Британия выделит 20 млн фунтов на поддержку энергосистемы Украины
Украинская правда
2026-01-16T10:03:42Z
Холодная экономика: что подорожает из-за морозов и перебоев с электричеством
Комсомольская правда
2026-01-16T06:36:10Z
День ангела 20 января: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2026-01-19T22:18:47Z
Какой завтра, 19 января, праздник — все об этом дне, какой церковный праздник
TSN
2026-01-18T07:06:51Z
Что нельзя делать с крошками со стола 10 января и зачем есть мясо сегодня: приметы и запреты на Григория
Знай
2026-01-10T02:54:45Z
Война, которую уже не скрыть: российская журналистка о стране без отцов
Comments UA
2026-01-13T20:57:28Z
Жизнь уклонистов сделают невыносимой: адвокат предупредил об усилении ограничений
Знай
2026-01-20T06:36:06Z
Пугающие цифры: сколько "уклонистов" и мигрантов покинуло страну
Хвиля
2026-01-20T06:27:31Z
"Зимняя тысяча": можно ли пополнить мобильный счет
UAToday
2026-01-07T14:00:26Z
Школы переведут на дистанционное обучение: Зеленский сделал важное заявление
GlavRed
2026-01-14T18:51:59Z
Кошка родила котенка с двумя лицами: как выглядит он
TSN
2026-01-06T08:36:25Z
Трамп полностью меняет мир: что это означает для Европы
TSN
2026-01-16T07:51:44Z
Трамп посоветовал Европе больше думать об Украине, а не о Гренландии
TSN
2026-01-19T22:03:15Z
Орбан убеждает венгров, что из-за Украины у них заберут 2 бонусные пенсии в год
Европейская правда
2026-01-08T07:39:58Z
В МИД назвали позорным заявление Красного Христа об ударах в Украине и России
Украинская правда
2026-01-16T00:03:42Z
Трамп пригрозил Макрону, отказавшемуся присоединиться к Совету мира
Comments UA
2026-01-20T06:21:48Z
В Раде объяснили, почему Трамп очень похож на Зеленского: что он пообещал американцам
Comments UA
2026-01-20T06:21:21Z
У Украины есть 2-3 месяца: что будет потом
GlavRed
2026-01-18T06:15:34Z
"Он боится США": Трамп ответил, планирует ли захватить Путина по образцу Мадуро
Фокус
2026-01-10T00:00:18Z
СМИ: команда Трампа разрабатывает соглашения для реализации его видения по Гренландии
Европейская правда
2026-01-08T06:45:48Z
Инопланетные цивилизации могут общаться как светлячки у всех на виду, считают ученые
Фокус
2026-01-07T09:36:31Z
Тайна, которой 2000 лет: почему археологи до сих пор боятся открывать гробницу первого императора Китая
TSN
2026-01-15T22:18:03Z
Топор, бензопила и зомби с остатками памяти — скриншоты и подробности геймплея Resident Evil Requiem с презентации Capcom
GameMag
2026-01-16T00:00:23Z
Мы излучаем свет, пока живы: ученые сделали шокирующее открытие
TSN
2026-01-07T08:06:57Z
На Землю обрушился рекордный радиационный шторм
Комсомольская правда
2026-01-20T06:21:20Z
Посмотрите на красоты мира новой Fable от Microsoft и Playground Games — в сети появились ранние концепт-арты
GameMag
2026-01-20T06:03:59Z
У "Резерв+" появились уведомления о бумажных повестках: считается ли это официальным вручением
UAToday
2026-01-07T21:03:17Z
Глаза в темноте: зачем россияне снабдили свои беспилотники инфракрасными маяками - ответ эксперта. ВИДЕО
Новости Украины
2026-01-14T16:21:51Z
Animal Crossing: New Horizons взлетела в британском чарте с выходом версии для Switch 2, Clair Obscur: Expedition 33 держится высоко
GameMag
2026-01-20T05:03:15Z
В Париже вооруженные бандиты ограбили путиниста, российского блоггера украинского происхождения Игоря Синяка
Comments UA
2026-01-06T15:30:39Z
Елка с наркотиками вместо игрушек: в Киеве задержали иностранца, которого подозревают в сбыте
Украинская правда
2026-01-12T15:42:56Z
В Днепре из-за атаки РФ 7 пострадавших, повреждены более 10 многоэтажек и учебные заведения
Украинская правда
2026-01-07T00:18:18Z
Стало відомо, як змінилися ціни на зернові в Україні
AgroNews
2026-01-20T06:09:58Z
Россияне дважды атаковали Запорожье – какие последствия
Новости Украины
2026-01-20T06:03:53Z
Россия осуществила комбинированную атаку по Киеву: есть пострадавший и перебои с электричеством
Новости Украины
2026-01-20T05:42:55Z
В Запорожье раздались взрывы: что известно
TSN
2026-01-19T23:18:09Z
В Одессе парня силой вытащили водителя и повредили авто: что говорят в ТЦК
TSN
2026-01-19T21:36:58Z
Скандал с принудительной мобилизацией в Одессе: как отреагировали гражданские и военные шокирует
Comments UA
2026-01-19T20:30:40Z
Гороскоп Таро на завтра 8 января: Весам - худшее позади, Рыбам - сосредоточиться
GlavRed
2026-01-07T08:00:08Z
Украинский борщ вошел в пятерку самых вкусных супов мира
UAToday
2026-01-07T17:33:40Z
Женщина посетила европейский город, который назвали лучшим в мире — зимой там 20°C
Фокус
2026-01-20T04:12:50Z
Тест на IQ: найдите 3 отличия на картинке мальчика на горе за 29 секунд
GlavRed
2026-01-20T02:03:57Z
Как заставить рождественский цветок без труда: сколько поливать и где поставить на подоконнике
TSN
2026-01-19T17:03:41Z
Шесть мест в квартире, где ваши растения обречены на гибель: не ставьте туда вазоны
TSN
2026-01-19T16:33:16Z
Какие номера домов и квартир самые счастливые: привлекают успех, здоровье и деньги
TSN
2026-01-19T15:06:34Z
Молодые IT-специалисты массово отказываются от секса: какая причина нового тренда
Comments UA
2026-01-19T15:06:16Z
Не 7 и не 1: сколько ночей можно носить пижаму без стирки, чтобы не навредить коже и сну
Знай
2026-01-19T14:51:57Z
Энтони Джошуа решил завершить карьеру: родные боксера сообщили детали
Comments UA
2026-01-06T16:33:11Z
Норвежских прыгунов с трамплина обвинили в увеличении половых органов: что произошло
Comments UA
2026-01-07T07:21:07Z
Лучшая юная спортсменка Украины: Срыв – это часть спорта, но есть то, чего бояться нельзя
Комсомольская правда
2026-01-18T14:06:22Z
Известный украинский боксер нокаутировал соперника за 29 секунд и выиграл титул
Comments UA
2026-01-18T13:36:56Z
Александр Шовковский признался Сабо после отставки: правда о кризисе в "Динамо"
Знай
2026-01-17T18:51:17Z
Экстремальный собрат "Дастера" неожиданно победил в ралли "Дакар"
Фокус
2026-01-17T16:00:29Z
Усик назвал тройку именитых боксеров против которых хотел бы выйти на ринг
Comments UA
2026-01-17T13:30:16Z
Чому актуальний статут став обов’язковою умовою для отримання фінансування
AgroNews
2026-01-17T09:51:15Z
Александру Усику — 39: когда украинский боксер планирует завершить карьеру
Фокус
2026-01-17T07:00:47Z
Водители призвали взять пакеты с теплой водой в авто - неожиданный лайфхак
GlavRed
2026-01-07T00:30:36Z
Лучший выбор: автоэксперт назвал надежные четыре марки машин
Фокус
2026-01-19T19:42:02Z
Экстремальное вождение: критические ошибки водителей, которые приводят к ДТП в снегопад
Хвиля
2026-01-19T17:30:22Z
В Европе появится первый в мире электрокар с инновационной твердотельной батареей
Фокус
2026-01-19T14:00:01Z
Запас хода — более 800 км: конкурента Tesla Model Y от Volvo показали до премьеры
Фокус
2026-01-19T13:12:33Z
Hyundai презентовала недорогой автодом для двоих в футуристическом стиле
Фокус
2026-01-19T11:45:46Z
Старый 60-летний Ford продали на аукционе по цене более $12 миллионов
Фокус
2026-01-19T10:36:56Z
Сколько часов генератор может работать непрерывно: эксперты назвали время для разных моделей
Знай
2026-01-18T18:18:46Z
Чтобы не повредить автомобиль: эксперт объяснил, как выбирать дизельное топливо зимой
Знай
2026-01-18T10:21:42Z