MY.UAНовини
Які практики лікування ПТСР є у світі і чи можуть використовуватися в Україні
Які практики лікування ПТСР є у світі і чи можуть використовуватися в Україні

Які практики лікування ПТСР є у світі і чи можуть використовуватися в Україні

Упродовж кількох минулих років дослідження використання психоделіків для лікування ПТСР і важких депресій у військових проводились у США. Вже у 2024 році його можуть дозволити на офіційному рівні, а не лише під час клінічних досліджень.

Також психоделічна асистована терапія активно досліджується в Канаді, Ізраїлі та інших країнах, адже одна з її переваг – у набагато швидшому досягненні результату, ніж у випадку використання навіть антидепресантів. Часто достатньо від одного до трьох прийомів препарату у невеликих дозах, щоб людина на роки забула про ПТСР.

В Україні псилоцибіни та MDMA вважаються наркотичними речовинами і заборонені для використання навіть з науковою метою. Та все ж торік відбулося кілька дискусій між психотерапевтами, науковцями та представниками МОЗ про перспективи лікування ПТСР за їх допомогою. Підтримує цю ідею також народна депутатка Ольга Стефанишина. У 2022 році на сайті електронних петицій до президента України з'явилися два документи з проханням розглянути легалізацію MDMA та псилоцибінів для лікування ПТСР. Та одна з них набрала 28, інша – 297 голосів.

Оскільки війна змушує нас постійно відповідати на нові виклики та вирішувати проблеми, про які ми не знали раніше, ZAXID.NET поспілкувався із нейрофізіологом Дмитром Ісаєвим. Кандидат фізіологічних наук, науковий співробітник Інституту фізіології імені Олександра Богомольця розповів про те, що таке ПТСР і як психоделіки можуть допомогти в його лікуванні.

ПТСР зсередини

Більшість українців чула про посттравматичний стресовий розлад, багато хто стикнувся із цим розладом у членів сім'ї, передусім – у військових і ветеранів. Часто складність лікування цього розладу призводить до супутніх захворювань, наприклад, алкоголізму, та руйнує родини.

Загалом ми вже знаємо, які симптоми ПТСР і чому цей розлад потребує лікування. Та як ПТСР виглядає зсередини? Що відбувається в мозку людини із цим захворюванням?

Сильна травмуюча подія не лише сприяє викиду гормонів стресу в організмі, а й запам'ятовується через потужні емоції, що проживає людина. Згодом ці емоції блякнуть, і людина згадує про свій досвід без пришвидшеного серцебиття, підвищеного тиску та інших фізіологічних реакцій організму. Якщо ж протягом місяця емоції не стають менш інтенсивними і людина ніби заново переживає травмуючу подію, з'являється ПТСР.

"У мозку людини є гіпоталамус – це ділянка, що зв'язує нервову і гуморальну системи організму та регулює викид гормонів. Якщо виділяється дуже багато гормонів стресу, то вже вони починають впливати на гіпоталамус, змінювати його роботу. Тоді в нервовій системі з'являються певні активні патерни", – пояснює Дмитро Ісаєв.

Якщо б ми могли в цей момент подивитися, як виглядають різні ділянки мозку, то побачили б, що зменшуються ділянки, які відповідають за пам'ять, навчання, думання. Натомість збільшується амигдала – ділянка мозку, що відповідає за емоції. Амигдала робить так, що картина стресу не втрачає яскравості, організм людини знову і знову готується битися або тікати. Це дуже важко переживати постійно.

До ПТСР більше схильні жінки, ніж чоловіки, говорить Дмитро Ісаєв. Також деякі дослідження вказують на те, що схильність до ПТСР можуть мати люди із природно низьким рівнем кортизолу – гормоном стресу. Тобто їхній організм не звик давати собі раду із великою кількістю кортизолу і може дати збій під час травмуючої події, коли його накриє кортизолова хвиля. В Ізраїлі, розповідає науковець, усі, хто йде на службу в армію, проходять тести, що допомагають визначити схильність людини до розвитку ПТСР. Якщо вона висока – таку людину не відправлять на першу лінію фронту, а знайдуть їй інше застосування.

Важливо, що ПТСР виникає не одразу, а може дати про себе знати і через три місяці, і навіть через півроку. Та є три хороші новини. По-перше, ПТСР розвивається тільки у частини людей, що пережили травму. По-друге, раннє втручання – упродовж першого місяця після травмуючої події – може допомогти уникнути розвитку розладу. По-третє, буває, що ПТСР проходить сам собою – невідомо, як це працює, але таке теж трапляється.

Як лікують ПТСР

В Україні у більшості випадків для лікування ПТСР використовують психотерапію. Це тривалий процес, і він дає результати приблизно у 40% випадків. Далі в гру вступають антидепресанти – є два препарати, що використовують для цього у світі. Хоча, говорить Дмитро Ісаєв, їхня ефективність – на рівні плацебо.

"Коли ПТСР сам не проходить, не допомагають психотерапія і фармакологія, то лишаються тільки експериментальні препарати – це психоделіки: MDMA, псилоцибін. Але до цього не готові ані уряди, ані суспільство", – каже науковець.

Також у лікуванні ПТСР може допомогти канабіс. Він знижує тривожність у пацієнта, що впливає на перебіг депресії, яка приходить до людини разом із ПТСР, як і порушення сну та інші проблеми. Адже ПТСР, говорить Дмитро Ісаєв, – це не перелом кістки чи туберкульоз, це – складне переплетіння. Якщо ослабити одну "ниточку" в ньому, це може вплинути на решту. Зараз за допомогою канабісу офіційно допомагають ветеранам війни у Канаді. Чи досліджуватиметься цей напрямок в Україні, можна буде сказати через півроку – коли набере чинності закон про медичний канабіс.

Як впливають на мозок MDMA та псилоцибін

Точно сказати, як це працює, у науковців поки не вийшло. Адже ПТСР – це не біль, це те, що людина бачить у своїй свідомості, чого не бачать інші, те, як зароджуються та рухаються електричні імпульси в її мозку.

"Ми знаємо, що свідомість людини порушена, але ми досі не знаємо, що таке свідомість, тому повністю описати механізм дії психоделіків на неї не можемо. Та відомо, що псилоцибін, наприклад, зв'язується зі серотоніновими рецепторами – і щось відбувається, змінюючи свідомість", – пояснює Дмитро Ісаєв.

Він додає, що псилоцибін здатен дещо змінювати функціональні зв'язки в мозку – "перетрушувати там все". MDMA має значно менший галюциногенний потенціал, та він теж є. Окрім того, MDMA суттєво збільшує кількість серотоніну в організмі. А все це разом та ще й у поєднанні з психотерапією допомагає "перепрошити" свідомість і позбутись ПТСР.

Ми знаємо, як виникає ПТСР. Але не обов'язково ремонтувати машину так, як її ламали. Головне, що патерн змінюється,
– додає науковець.

Як коноплі та психоделіки стали забороненими

"В Україні 10 тисяч років люди вирощували коноплі і вживали їх, адже соняшника для олії у нас не було – його згодом привезли з Америки. Бавовни у нас також не було – полотно робили з конопель. І жодних епідемій, як це було з опіумом або кокаїном, не виникало. Немає даних про те, що люди десь скурювалися цілими селами і ставали залежними", – говорить Дмитро Ісаєв.

Він вважає, що заборона конопель в сучасному світі була економічно та політично обґрунтованою і могла лобіюватися виробниками бавовни і текстилю з неї. Згодом "причини" могли змінюватися, але завжди мали політичний підтекст: наприклад, свого часу у США говорили, що чоловіки інших рас під дією канабісу стають агресивними до білих жінок.

Так само було і з псилоцибіном та іншими психоделіками – вони стали ледь не страшнішими за ядерний вибух. Хоча лише в українських Карпатах ростуть кілька видів псилоцибінових грибів, і люди їх вживають. Поки що – неконтрольовано.

У чому різниця

Якщо говорити про наркотичні речовини, то в Україні лікарі використовують різні види опіатів для знеболювання. Небезпека цих речовин у тому, що різниця між терапевтичною і летальною дозою – у п'ять разів. Оскільки організм звикає до певної дози, її доводиться підвищувати, щоб досягти ефекту. У неконтрольованих умовах це призводить до смерті від передозування. Також опіати сприяють швидкому руйнуванню особистості. Організм звикає до них і стає залежним.

А смертельних доз MDMA та псилоцибінів немає – від них не помирають. Але у нас вони заборонені не лише для експериментів, а й для вивчення – офіційно ми не можемо навіть подивитися на клітини псилоцибінів,
– говорить Дмитро Ісаєв.

Окрім того, у використання MDMA з лікувальною метою немає побічних ефектів. Звикання ці речовини теж не викликають.

Люди, які переживають через галюциногенні ефекти, мають знати, каже науковець, що вчені довели – шість чашок кави гарантовано викликають звукові галюцинації. Хоча загалом кофеїн – хороша річ.

"Все залежить від того, в якій кількості і з якою метою вживати речовину", – додає він.

Поки в Україні психоделіки вважаються "страшним наркотиком", у США є дослідницько-лікувальні центри з лабораторіями і госпіталями. Держава виділяє на це гроші – наука працює тільки тоді, коли її фінансують.

"Я вважаю, що у нас має бути своя державна програма таких досліджень. Так, можна обладнати лабораторію, як за кордоном, послати туди лікарів на навчання. Але тоді ми весь час будемо залежати від чужих технологій. Тим більше, в Україні дослідження лікування ПТСР зараз таке актуальне, як ніде у світі", – каже Дмитро Ісаєв.

Це не пропаганда

Щоб читачі не подумали, що ми пропагуємо вживання психоактивних речовин, скажемо ще кілька слів про те, як виглядає психоделічна асистована терапія.

Вона складається з кількох етапів: на першому психотерапевт кілька разів консультує пацієнта, визначає проблему, підбирає препарат і дозу для наступного етапу. До слова, лікувальна доза MDMA у кілька разів менша за ту, що міститься в екстазі. На другому етапі пацієнт вживає призначену речовину під наглядом лікаря, який може водночас вести сеанс психотерапії. На третьому етапі стан пацієнта ще деякий час відстежується фахівцями.

В Україні працює неприбуткова організація Українська асоціація психоделічних досліджень (UPRA), яка виступає за зміну законодавства для допомоги людям з діагнозом ПТСР. Асоціацію заснували українські практикуючі психотерапевти та науковці. На її сайті можна знайти історії людей, які пройшли через психоделічну терапію, а також найсвіжіші світові дослідження на цю тему.

Додамо, що у США дослідження психоделічної асистованої терапії тривають вже десятки років, адже країна після кожної війни зіштовхувалася з ПТСР у ветеранів. Є наукові дослідження, що тривають і далі, адже поки що неясно, наскільки довготривалим є ефект такої терапії – щоб з'ясувати це, мають минути роки.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Коммунальные тарифы со скрытыми налогами: эксперт объяснил, почему переплачиваем
Знай
2025-07-10T03:40:01Z
Аренда и ипотека по-новому: о каких изменениях в жилищной реформе следует знать
Знай
2025-07-10T03:22:12Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
"Блок готов: ЕС планирует создать фонд по поддержке Украины на 100 млрд евро, — СМИ
Фокус
2025-07-09T10:27:30Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Как правильно определить размер груди: объяснение врача-маммолога
Gazeta UA
2025-07-10T01:16:50Z
В Украине разработали уникальный метод идентификации погибших
Хвиля
2025-07-10T00:10:06Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Массированный удар по Киеву, Трамп готов ввести новые санкции против РФ: главные новости ночи 10 июля 2025 года
TSN
2025-07-10T04:03:24Z
Трамп рассеяно прокомментировал паузу в военной помощи Украине
Gazeta UA
2025-07-10T03:49:02Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
В Киеве после ночной атаки – сильное загрязнение воздуха
Комсомольская правда
2025-07-10T04:04:49Z
Киев в дыму и огне после массированной атаки РФ: есть погибшие и раненые
Comments UA
2025-07-10T03:57:38Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
США возобновили поставки военной помощи Киеву после перерыва, но есть нюанс
Comments UA
2025-07-10T04:03:50Z
Бесплатное жилье для ВПЛ в Полтаве: переселенцам облегчат жизнь, появится полезное нововведение
Политека
2025-07-10T04:01:00Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
"Я там, где веселье умирает": Вышел новый трейлер второго сезона "Уэнсдей"
GameMag
2025-07-09T21:10:26Z
Никакой пластики? Как Ольге Сумской удается выглядеть так молодо в свои 58
Telegraf
2025-07-09T17:33:25Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Нежный, сытный и полезный: этот кабачково-овсяной пирог оценят родные
Telegraf
2025-07-10T03:16:29Z
Есть 25 с на разгадку: найдите три отличия между изображением боулинг-клуба
Gazeta UA
2025-07-10T03:01:06Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
В Киеве водитель, находившийся в розыске ТЦК, укусил полицейского во время задержания
Новости Украины
2025-07-09T18:55:10Z
В ДТП на Тернопольщине погибли четыре человека
Gazeta UA
2025-07-10T04:04:21Z
В Киеве ночью раздались взрывы: столицу атакуют БпЛА и ракеты
TSN
2025-07-10T03:48:38Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Водителям ужесточились правила: какие авто теперь обязаны проверять дважды в год
Знай
2025-07-09T20:21:40Z
Toyota показала новый раллийный Yaris на водороде
Корреспондент
2025-07-09T18:24:45Z
Эту деталь невозможно отремонтировать: на что обращать внимание при покупке подержанного авто
Фокус
2025-07-09T14:27:48Z
Ред Булл уволил своего многолетнего руководителя
Корреспондент
2025-07-09T10:54:05Z
Растет спрос украинцев на электромобили: в июне было приобретено рекодное количество новых авто
Gazeta UA
2025-07-09T02:12:30Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Стало відомо, скільки коштують в Україні вишня та чорна смородина
AgroNews
2025-07-10T04:01:55Z
"Роуминг как дома", но с лимитом: почему интернет обещают, но не без ограничений
Знай
2025-07-10T04:01:55Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
"Последние два боя": Усик накануне реванша с Дюбуа заговорил о завершении карьеры
Фокус
2025-07-10T03:46:37Z
Итальянский клуб предложил 25 миллионов евро за лидера "Шахтера" — СМИ
ZN UA
2025-07-09T22:33:56Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
ПСЖ уничтожил "Реал" в полуфинале КЧМ-2025
Telegraf
2025-07-09T21:54:30Z
Соглашение на два года заключил с Сандерлендом 20-летний украинец
Корреспондент
2025-07-09T21:04:37Z