MY.UAНовини
Які практики лікування ПТСР є у світі і чи можуть використовуватися в Україні
Які практики лікування ПТСР є у світі і чи можуть використовуватися в Україні

Які практики лікування ПТСР є у світі і чи можуть використовуватися в Україні

Упродовж кількох минулих років дослідження використання психоделіків для лікування ПТСР і важких депресій у військових проводились у США. Вже у 2024 році його можуть дозволити на офіційному рівні, а не лише під час клінічних досліджень.

Також психоделічна асистована терапія активно досліджується в Канаді, Ізраїлі та інших країнах, адже одна з її переваг – у набагато швидшому досягненні результату, ніж у випадку використання навіть антидепресантів. Часто достатньо від одного до трьох прийомів препарату у невеликих дозах, щоб людина на роки забула про ПТСР.

В Україні псилоцибіни та MDMA вважаються наркотичними речовинами і заборонені для використання навіть з науковою метою. Та все ж торік відбулося кілька дискусій між психотерапевтами, науковцями та представниками МОЗ про перспективи лікування ПТСР за їх допомогою. Підтримує цю ідею також народна депутатка Ольга Стефанишина. У 2022 році на сайті електронних петицій до президента України з'явилися два документи з проханням розглянути легалізацію MDMA та псилоцибінів для лікування ПТСР. Та одна з них набрала 28, інша – 297 голосів.

Оскільки війна змушує нас постійно відповідати на нові виклики та вирішувати проблеми, про які ми не знали раніше, ZAXID.NET поспілкувався із нейрофізіологом Дмитром Ісаєвим. Кандидат фізіологічних наук, науковий співробітник Інституту фізіології імені Олександра Богомольця розповів про те, що таке ПТСР і як психоделіки можуть допомогти в його лікуванні.

ПТСР зсередини

Більшість українців чула про посттравматичний стресовий розлад, багато хто стикнувся із цим розладом у членів сім'ї, передусім – у військових і ветеранів. Часто складність лікування цього розладу призводить до супутніх захворювань, наприклад, алкоголізму, та руйнує родини.

Загалом ми вже знаємо, які симптоми ПТСР і чому цей розлад потребує лікування. Та як ПТСР виглядає зсередини? Що відбувається в мозку людини із цим захворюванням?

Сильна травмуюча подія не лише сприяє викиду гормонів стресу в організмі, а й запам'ятовується через потужні емоції, що проживає людина. Згодом ці емоції блякнуть, і людина згадує про свій досвід без пришвидшеного серцебиття, підвищеного тиску та інших фізіологічних реакцій організму. Якщо ж протягом місяця емоції не стають менш інтенсивними і людина ніби заново переживає травмуючу подію, з'являється ПТСР.

"У мозку людини є гіпоталамус – це ділянка, що зв'язує нервову і гуморальну системи організму та регулює викид гормонів. Якщо виділяється дуже багато гормонів стресу, то вже вони починають впливати на гіпоталамус, змінювати його роботу. Тоді в нервовій системі з'являються певні активні патерни", – пояснює Дмитро Ісаєв.

Якщо б ми могли в цей момент подивитися, як виглядають різні ділянки мозку, то побачили б, що зменшуються ділянки, які відповідають за пам'ять, навчання, думання. Натомість збільшується амигдала – ділянка мозку, що відповідає за емоції. Амигдала робить так, що картина стресу не втрачає яскравості, організм людини знову і знову готується битися або тікати. Це дуже важко переживати постійно.

До ПТСР більше схильні жінки, ніж чоловіки, говорить Дмитро Ісаєв. Також деякі дослідження вказують на те, що схильність до ПТСР можуть мати люди із природно низьким рівнем кортизолу – гормоном стресу. Тобто їхній організм не звик давати собі раду із великою кількістю кортизолу і може дати збій під час травмуючої події, коли його накриє кортизолова хвиля. В Ізраїлі, розповідає науковець, усі, хто йде на службу в армію, проходять тести, що допомагають визначити схильність людини до розвитку ПТСР. Якщо вона висока – таку людину не відправлять на першу лінію фронту, а знайдуть їй інше застосування.

Важливо, що ПТСР виникає не одразу, а може дати про себе знати і через три місяці, і навіть через півроку. Та є три хороші новини. По-перше, ПТСР розвивається тільки у частини людей, що пережили травму. По-друге, раннє втручання – упродовж першого місяця після травмуючої події – може допомогти уникнути розвитку розладу. По-третє, буває, що ПТСР проходить сам собою – невідомо, як це працює, але таке теж трапляється.

Як лікують ПТСР

В Україні у більшості випадків для лікування ПТСР використовують психотерапію. Це тривалий процес, і він дає результати приблизно у 40% випадків. Далі в гру вступають антидепресанти – є два препарати, що використовують для цього у світі. Хоча, говорить Дмитро Ісаєв, їхня ефективність – на рівні плацебо.

"Коли ПТСР сам не проходить, не допомагають психотерапія і фармакологія, то лишаються тільки експериментальні препарати – це психоделіки: MDMA, псилоцибін. Але до цього не готові ані уряди, ані суспільство", – каже науковець.

Також у лікуванні ПТСР може допомогти канабіс. Він знижує тривожність у пацієнта, що впливає на перебіг депресії, яка приходить до людини разом із ПТСР, як і порушення сну та інші проблеми. Адже ПТСР, говорить Дмитро Ісаєв, – це не перелом кістки чи туберкульоз, це – складне переплетіння. Якщо ослабити одну "ниточку" в ньому, це може вплинути на решту. Зараз за допомогою канабісу офіційно допомагають ветеранам війни у Канаді. Чи досліджуватиметься цей напрямок в Україні, можна буде сказати через півроку – коли набере чинності закон про медичний канабіс.

Як впливають на мозок MDMA та псилоцибін

Точно сказати, як це працює, у науковців поки не вийшло. Адже ПТСР – це не біль, це те, що людина бачить у своїй свідомості, чого не бачать інші, те, як зароджуються та рухаються електричні імпульси в її мозку.

"Ми знаємо, що свідомість людини порушена, але ми досі не знаємо, що таке свідомість, тому повністю описати механізм дії психоделіків на неї не можемо. Та відомо, що псилоцибін, наприклад, зв'язується зі серотоніновими рецепторами – і щось відбувається, змінюючи свідомість", – пояснює Дмитро Ісаєв.

Він додає, що псилоцибін здатен дещо змінювати функціональні зв'язки в мозку – "перетрушувати там все". MDMA має значно менший галюциногенний потенціал, та він теж є. Окрім того, MDMA суттєво збільшує кількість серотоніну в організмі. А все це разом та ще й у поєднанні з психотерапією допомагає "перепрошити" свідомість і позбутись ПТСР.

Ми знаємо, як виникає ПТСР. Але не обов'язково ремонтувати машину так, як її ламали. Головне, що патерн змінюється,
– додає науковець.

Як коноплі та психоделіки стали забороненими

"В Україні 10 тисяч років люди вирощували коноплі і вживали їх, адже соняшника для олії у нас не було – його згодом привезли з Америки. Бавовни у нас також не було – полотно робили з конопель. І жодних епідемій, як це було з опіумом або кокаїном, не виникало. Немає даних про те, що люди десь скурювалися цілими селами і ставали залежними", – говорить Дмитро Ісаєв.

Він вважає, що заборона конопель в сучасному світі була економічно та політично обґрунтованою і могла лобіюватися виробниками бавовни і текстилю з неї. Згодом "причини" могли змінюватися, але завжди мали політичний підтекст: наприклад, свого часу у США говорили, що чоловіки інших рас під дією канабісу стають агресивними до білих жінок.

Так само було і з псилоцибіном та іншими психоделіками – вони стали ледь не страшнішими за ядерний вибух. Хоча лише в українських Карпатах ростуть кілька видів псилоцибінових грибів, і люди їх вживають. Поки що – неконтрольовано.

У чому різниця

Якщо говорити про наркотичні речовини, то в Україні лікарі використовують різні види опіатів для знеболювання. Небезпека цих речовин у тому, що різниця між терапевтичною і летальною дозою – у п'ять разів. Оскільки організм звикає до певної дози, її доводиться підвищувати, щоб досягти ефекту. У неконтрольованих умовах це призводить до смерті від передозування. Також опіати сприяють швидкому руйнуванню особистості. Організм звикає до них і стає залежним.

А смертельних доз MDMA та псилоцибінів немає – від них не помирають. Але у нас вони заборонені не лише для експериментів, а й для вивчення – офіційно ми не можемо навіть подивитися на клітини псилоцибінів,
– говорить Дмитро Ісаєв.

Окрім того, у використання MDMA з лікувальною метою немає побічних ефектів. Звикання ці речовини теж не викликають.

Люди, які переживають через галюциногенні ефекти, мають знати, каже науковець, що вчені довели – шість чашок кави гарантовано викликають звукові галюцинації. Хоча загалом кофеїн – хороша річ.

"Все залежить від того, в якій кількості і з якою метою вживати речовину", – додає він.

Поки в Україні психоделіки вважаються "страшним наркотиком", у США є дослідницько-лікувальні центри з лабораторіями і госпіталями. Держава виділяє на це гроші – наука працює тільки тоді, коли її фінансують.

"Я вважаю, що у нас має бути своя державна програма таких досліджень. Так, можна обладнати лабораторію, як за кордоном, послати туди лікарів на навчання. Але тоді ми весь час будемо залежати від чужих технологій. Тим більше, в Україні дослідження лікування ПТСР зараз таке актуальне, як ніде у світі", – каже Дмитро Ісаєв.

Це не пропаганда

Щоб читачі не подумали, що ми пропагуємо вживання психоактивних речовин, скажемо ще кілька слів про те, як виглядає психоделічна асистована терапія.

Вона складається з кількох етапів: на першому психотерапевт кілька разів консультує пацієнта, визначає проблему, підбирає препарат і дозу для наступного етапу. До слова, лікувальна доза MDMA у кілька разів менша за ту, що міститься в екстазі. На другому етапі пацієнт вживає призначену речовину під наглядом лікаря, який може водночас вести сеанс психотерапії. На третьому етапі стан пацієнта ще деякий час відстежується фахівцями.

В Україні працює неприбуткова організація Українська асоціація психоделічних досліджень (UPRA), яка виступає за зміну законодавства для допомоги людям з діагнозом ПТСР. Асоціацію заснували українські практикуючі психотерапевти та науковці. На її сайті можна знайти історії людей, які пройшли через психоделічну терапію, а також найсвіжіші світові дослідження на цю тему.

Додамо, що у США дослідження психоделічної асистованої терапії тривають вже десятки років, адже країна після кожної війни зіштовхувалася з ПТСР у ветеранів. Є наукові дослідження, що тривають і далі, адже поки що неясно, наскільки довготривалим є ефект такої терапії – щоб з'ясувати це, мають минути роки.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Офіс президента відреагував на статтю The Times про український "план перемоги"
Комсомольская правда
2024-09-23T17:51:31Z
Британія не змінила позицію щодо використання Storm Shadow в Росії
Европейская правда
2024-09-23T17:39:25Z
Іран готовий до переговорів щодо ядерної угоди, "якщо цього захочуть інші сторони" — міністр закордонних справ
ZN UA
2024-09-23T17:39:22Z
Естонія та Фінляндія заявили про готовність перекрити Росії доступ до Балтійського моря
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T17:39:13Z
Умєров: Кожен другий боєприпас зараз на фронті - українського виробництва
УкраинФорм
2024-09-23T17:30:15Z
Німецькі консерватори офіційно висунули Мерца кандидатом у канцлери
Европейская правда
2024-09-23T16:37:27Z
Мобілізацію обмежено придатних чоловіків до 25 років зупинено – нардеп
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T15:31:55Z
Експерт розповів чому російська ядерна програма провалилася
360ua.news
2024-09-23T15:18:34Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Менеджер Ф'юрі назвав можливим бій "Циганського короля" і Джошуа
24tv
2024-09-23T13:57:24Z
Дженоа шукає заміну Маліновському: клуб звернув увагу на іншого українського півзахисника
24tv
2024-09-23T13:27:00Z
Тренер ФК “Тростянець” прокоментував гру підлеглих словами “б**” та “амеби”
Комсомольская правда
2024-09-23T13:04:52Z
Ексдружина Тимощука прокоментувала те, що він передав футболку на російський воєнний аукціон
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T12:54:42Z
Бєсєдін: Суркіс був не проти, щоб я залишився в Динамо
Football.ua
2024-09-23T12:54:24Z
Комітет арбітрів УЄФА визнав помилку не ставити пенальті за гру рукою Кукурельї в матчі Євро Німеччина – Іспанія
Football.ua
2024-09-23T12:52:19Z
Зірковий футболіст "Барселони" пропустить весь сезон через важку травму
ZN UA
2024-09-23T12:34:45Z
Не Усиком єдиним: до українського футбольного клубу може долучитися зірка іншого виду спорту
24tv
2024-09-23T12:24:00Z
Голанд — перший гравець в історії АПЛ, який забив десять голів у стартових п’яти турах
Football.ua
2024-09-23T12:23:53Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Світлана Біложно зізналась, скільки заробляє на місяць та що їй приносить дохід
TSN
2024-09-23T16:45:52Z
Аліна Гросу отримала дипломатичну посаду в Нью-Йорку
Фокус
2024-09-23T16:36:49Z
У віці 75 років: помер барабанщик легендарного гурту ABBA
24tv
2024-09-23T15:51:32Z
Ольга Навроцька здивувала, як хотіла переїхати до Росії і як Людмила Гурченко її від цього відмовила
TSN
2024-09-23T15:30:27Z
Новий трейлер «Гладіатор II» розкрив раптовий «кровний» зв’язок Луція з Максимусом
ITC
2024-09-23T14:25:55Z
Режисери «Месники: Завершення» пояснили «найбезглудніший» елемент фіналу — і тепер він має сенс
ITC
2024-09-23T14:25:36Z
BADstreet Boys, Нателла Кірс, Макс Барських - глядачі обрали останніх номінантів премії MUZVAR
Комсомольская правда
2024-09-23T14:10:28Z
Виберіть один із мостів на картинці, щоб дізнатися про свої приховані таланти – тест
TSN
2024-09-23T15:31:08Z
Вісім ознак, які вказують на те, що собака збирається вас вкусити чи напасти
TSN
2024-09-23T15:31:00Z
Жодного транспорту: як чоловік за 25 років перейшов увесь світ
TSN
2024-09-23T15:30:50Z
"Я почувалася здобиччю": 19-річна одиночна туристка назвала найнебезпечнішу країну Європи
TSN
2024-09-23T15:03:23Z
Як вивести плями від червоного вина з чого завгодно: експерти назвали найкращі засоби
GlavRed
2024-09-23T14:27:35Z
Психологія багатства: як мислити для досягнення фінансового успіху
Знай
2024-09-23T13:51:16Z
Жодної комахи в оселі більше не буде: 5 способів, як позбутися від мух народними засобами
GlavRed
2024-09-23T13:27:28Z
У Німеччині суттєво подорожчає популярний проїзний квиток
Европейская правда
2024-09-23T13:10:20Z
Нудисти розповіли про найголовніший міф щодо них
Фокус
2024-09-23T12:57:20Z
На Львівщині від коронавірусу померла 4-річна дитина: в МОЗ нагадали перші симптоми COVID-19
TSN
2024-09-23T15:31:22Z
На пальчику з'явились чорні лінії: у Львові дитині видалили небезпечну пухлину на руці
24tv
2024-09-23T14:12:54Z
Реабілітація мʼяса: знайшли протиракові властивості у їжі тваринного походження
24tv
2024-09-23T13:33:38Z
Як часто можна їсти сосиски та які купувати, щоб не нашкодити здоров’ю
TSN
2024-09-23T11:24:00Z
Урологічні захворювання, що впливають на фертильність
iPress
2024-09-23T11:01:21Z
Мобілізація в Україні: які лікарі мають оглядати військовозобов'язаного під час ВЛК
TSN
2024-09-23T10:30:37Z
На Львівщині від коронавірусу померла 4-річна дитина
Комсомольская правда
2024-09-23T09:49:35Z
Їх не можна ігнорувати: шість ознак, що у домі треба встановити осушувач повітря
24tv
2024-09-23T09:33:44Z
Цей напій п’ють щодня, та мало хто здогадується про його користь для здоров’я
TSN
2024-09-23T09:30:54Z
Нічний удар по Запоріжжю: кількість поранених перевищила 20 осіб
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T17:51:00Z
В Омську двоє школярів спалили гелікоптер Мі-8
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T16:19:43Z
На Київщині поні Азарт провалився у льох: з'явилося відео рятувальної операції
TSN
2024-09-23T15:31:42Z
На Дніпропетровщині лунають вибухи: про що попереджають Повітряні Сили
TSN
2024-09-23T15:30:28Z
Горять не тільки ліси: у семи областях України - 18 масштабних пожеж
УкраинФорм
2024-09-23T14:19:09Z
У поліції вирішили перевірити походження квартири замначальника ГУ Нацполіції Києва
ZN UA
2024-09-23T14:14:49Z
«Бойові» за «відкати»: посадовець військкомату розробив схему привласнення грошей
Политека
2024-09-23T14:01:53Z
Судитимуть сімейного кривдника, який порушував обмежувальний припис та переслідував колишню дружину
Украина Криминальная
2024-09-23T14:00:22Z
На Харківщині затримали жінку, яка обікрала дітей
Мій Харків
2024-09-23T13:52:39Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Японські винищувачі вперше випустили сигнальні ракети через порушення авіапростору з боку РФ
УкраинФорм
2024-09-23T18:03:35Z
У ЗСУ показали, як інженерні війська створюють проходи у мінних полях в Курській області
УкраинФорм
2024-09-23T16:54:32Z
Закон щодо заборони російської церкви в Україні набув чинності
УкраинФорм
2024-09-23T15:58:19Z
У старшій профільній школі має бути не менш як 600 учнів - Лісовий
УкраинФорм
2024-09-23T15:45:53Z
"Тато року" влаштував із 14-річним сином серію пограбувань та в суді усе звалив на підлітка
TSN
2024-09-23T15:45:02Z
"Наших дітей поховали в болоті": в Одесі спалахнув скандал через затоплені могили загиблих захисників України
TSN
2024-09-23T15:31:52Z
Наступ на Харківщині. Британська розвідка розкрила плани окупантів
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T15:27:25Z
Урок для інших: бійці Третьої штурмової показали яскраву ліквідацію окупантів
TSN
2024-09-23T15:31:42Z
Поранений у Краматорську журналіст Reuters вийшов із коми
УкраинФорм
2024-09-23T15:30:51Z
Чи є наразі ризик для ЗСУ втратити Вугледар: думка військового експерта
TSN
2024-09-23T15:30:46Z
Якість повітря у столиці нормалізувалася: деталі від КМДА
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T15:30:05Z
Метро на Виноградар обійдеться на 8 млрд грн дорожче, ніж планувалося – Держаудитслужба
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T15:12:16Z
Мають якийсь план: військовий розповів про деталі штурмів ворога на фронті
24tv
2024-09-23T14:21:34Z
У армії рф велика проблема: військовий експерт розповів про ситуацію на східному фронті
Политека
2024-09-23T14:16:27Z
Україна втричі збільшила показники мобілізації: Умєров розповів про наступний крок
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T14:15:28Z
У Львові керівник одного з міжрегіональних управлінь Мін’юсту обклав «даниною» підприємців
Украина Криминальная
2024-09-23T14:14:35Z
Changan відкрив приймання замовлень на пікап-трансформер Nevo E07
AutoCentre
2024-09-23T14:13:32Z
У Європі відродили знаменитого виробника ексклюзивних авто, створеного українцем
Фокус
2024-09-23T13:30:00Z
Land Rover Defender отримав спецверсію у стилі Ібіци
AutoCentre
2024-09-23T13:14:21Z
Осінній цінопад: знижки на KG Mobility до 126 000 гривень
AutoGeek
2024-09-23T13:13:50Z
Шукатиме інженерні таланти США: Lucid відкриває новий дослідний центр у Детройті
AutoGeek
2024-09-23T12:33:56Z
Автодорожники отримали спеціалізовані автомобілі IVECO Daily
AutoCentre
2024-09-23T12:13:21Z
За ціною $10 000: названо найбільш популярний електромобіль у Китаї
AutoGeek
2024-09-23T11:42:22Z
Потужний концепт Hummer H3R виставили на аукціоні
AutoCentre
2024-09-23T11:04:22Z
Ввели в оману з запасом ходу: власник BMW i3 відсудив у автовиробника значну суму грошей
AutoGeek
2024-09-23T10:57:23Z
Біля Хмельницької АЕС знову пролетів ударний дрон - Енергоатом
УкраинФорм
2024-09-23T17:39:31Z
В «Укренерго» хочуть суттєво збільшити тариф на передачу електроенергії
ZN UA
2024-09-23T17:03:20Z
Україні необхідно будувати додаткові атомні блоки, щоб забезпечити низьку ціну на електроенергію, - експерт
TSN
2024-09-23T15:31:00Z
"Національний кешбек": як відбуватимуться нарахування і що можна буде купити за ці гроші
TSN
2024-09-23T15:30:26Z
Росія тимчасово зупиняє два великі газові проєкти через санкції
24tv
2024-09-23T14:39:56Z
Туреччина зробила ще один крок на шляху незалежності від газу та нафти з Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T14:19:52Z
Китайські автодилери можуть отримати збитки у розмірі 20 мільярдів доларів
24tv
2024-09-23T14:18:46Z
Хто з пенсіонерів може залишитися без пенсії через пів року
24tv
2024-09-23T14:18:38Z
Україна експортувала понад 691 тис т цукру
AgroNews
2024-09-23T14:16:52Z
Telegram передаватиме правоохоронцям контактні дані зловмисників: деталі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-23T18:33:46Z
Хакери ГУР МО атакували два російські банки, – джерела
24tv
2024-09-23T15:36:34Z
Випробування стрибка Deep Blue Aerospace зазнало аномалії за мить до приземлення
Portaltele
2024-09-23T14:16:50Z
Розкрито дизайн та характеристики смартфона HMD Aura 2
InternetUA
2024-09-23T14:01:33Z
У Білорусі визнали «екстремістським» ютуб-канал «Уніан»
Детектор М
2024-09-23T13:57:33Z
Джонні Айв та голова OpenAI готують революційний ШІ-пристрій
InternetUA
2024-09-23T13:46:59Z
SpaceX запустить за два роки п'ять безпілотних кораблів Starship на Марс - Маск
УкраинФорм
2024-09-23T13:40:47Z
Xiaomi та Redmi отримали "жорсткого" конкурента: що відомо про Samsung Galaxy A16 5G
InternetUA
2024-09-23T13:31:59Z
iPhone 16 отримує максимальний бал за ремонтопридатність
360ua.news
2024-09-23T13:21:20Z