MY.UAНовини
Побут гуцульських дроворубів: будували шестикутні колиби-піраміди та піднімали тонну дров
Побут гуцульських дроворубів: будували шестикутні колиби-піраміди та піднімали тонну дров

Побут гуцульських дроворубів: будували шестикутні колиби-піраміди та піднімали тонну дров

Старовинні ремесла відходять у минуле і стають дивиною для тих, чиї діди та прадіди раніше славилися своїм мистецтвом на весь регіон, а то й країну. Так, вишивальниць сьогодні потрібно спеціально шукати, якщо хочете вишиванку ручної роботи, а не штамповану машинкою. Те ж саме з розписним посудом, керамікою, різьбленими або плетеними меблями – та майже всім, що прогрес, який вже не крокує, а біжить вперед, давно поставив на потік і перетворив на океан одноликих бездушних предметів.

Забуте ремесло

Житель Космача Василь Книшук робить все, щоб гуцульські традиції та їхня історія не були забуті. Фото: особистий архів Василя Книшука

За тим, як зникають раніше популярні види ремесел та мистецтв, із сумом спостерігав і мешканець Космача Івано-Франківської області Василь Книшук. Космач – відомий центр народних майстрів Гуцульщини, звідки їхні вироби розходяться по всій Україні. Тут намагаються продовжувати заняття предків, але виходить не з усіма. Наприклад, якщо місцеві ще могли вам пояснити, хто такі бутинарі, які раніше були в кожному другому будинку, то як і чим вони працювали – знали тільки старожили.

– Бутинарі – так називали раніше гуцульських лісорубів, – розповідає Коротко про дослідник історії гуцульських бутинарів Василь Книшук. – Сьогодні це ремесло забуте – навіть я сам не знав і половини їхніх звичайних слів та предметів, поки не почав вивчати це питання. І в мене, як у місцевого жителя, кішки шкрябали на душі, що така вагома частина життя наших предків та нашого регіону мало кому сьогодні відома, як і деякі інші старовинні заняття гуцулів.

Бутинарство - це не звичайна рубка лісу, яка йде в Карпатах і зараз, а важка праця зі своїми традиціями. Це зовсім не про сучасних дроворубів – їхня робота, порівняно з гуцульськими бутинарями, легка прогулянка. Подумати тільки: за допомогою спеціального нехитрого пристосування гуцул-дровосік сам піднімав дерево вагою з тонну! І таких секретів – безліч. Про деякі Коротко про розповів Василь Книшук.

Історично Космач – центр гуцульського ремесла. Фото: travels.in.ua

Без вікон, але з подвійними дверима

Щоб відтворити картину побуту гуцульських лісорубів, Василеві Книшуку довелося на два роки заглибитись у дослідження. Новими знаннями ділиться сьогодні у музейному комплексі «Бутинар – забуті ремесла Гуцульщини» у Космачі.

– Ліс – це ресурс, який завжди годував гуцулів, – пояснює Василь Книшук. - Регіон гірський – тут немає штолень, шахт, фабрик та заводів. І ліс – це те джерело, завдяки якому люди живуть. Багато гуцульських ремесел пов'язані з деревом - від рубки та заготівлі лісу до будівництва, теслярства, бондарства, різьбленого мистецтва та іншого. Багато майстрів, які зараз будують будинки, церкви, ресторани зі зрубу по всій Україні, – це вихідці з Космача. До того ж село не газифіковане – навіть щоб обігріти будинок і приготувати обід, треба зрубати дерево.

Ідея відродити бутинарство хоча б як туристичний об'єкт з'явилася ще років десять тому. Почав банально – збудував гуцульський екобудиночок для туристів зі зрубу та назвав «Бутинар». Назвати це бізнесом можна з величезною натяжкою – будиночок лише на одну родину, хоч і велику. Самі бутинарі під час роботи в лісі віддавали перевагу оселі іншого типу.

- Це були шести- або восьмикутні будиночки зі зрубу пірамідальної форми - таке житло підходило для умов життя в горах, з вітрами і атмосферним навантаженням, що відрізняється від рівнин, - пояснює Василь Книшук. – Це присадкуватий будиночок, як правило, з подвійними дверима та без вікон, щоб не було холодно. До речі, колибою чомусь часто вважають вівчарську хатинку, де пастухи готують сир. Але це не так, колиби – саме гуцульські будиночки. Скандинавські племена, до речі, будували такі самі.

Посеред такого будиночка завжди горіла ватра – відкрите багаття, «замкнене» камінням у прямокутній формі. Навколо нього спали гуцульські лісоруби. Слідкував за багаттям і взагалі господарством у лісовій колибі спеціально найнятий хлопчик-підліток – їх називали кальманами.

Відчути атмосферу минулого можна й сьогодні, поселившись у будиночку для туристів. Фото: особистий архів Василя Книшука

Євреї навчили гуцулів пиячити

Назва першого і поки що єдиного екобудиночка для туристів продиктувала свої правила: Василь почав збирати інформацію про бутинарів – і через роки об'єкт розрісся до музейного комплексу з чотирма напрямками. Кожен із них відкриває цілий світ життя попередніх поколінь мешканців Космача.

– Перший – це інвентар (реманент – укр.), інструменти, з якими працювали гуцульські лісоруби, – розповідає Василь Книшук. – Наприклад, сапіна – півтораметрова палиця з металевим наконечником, за допомогою якої гуцул один міг підняти тонну лісу. Вона, крім сокири та пилки, була основним інструментом їхньої роботи. Другий напрямок – їхній побут у лісі та життя у будинку. Третій – організація роботи з описом автентичних слів, і четвертий – єврейське життя у Космачі.

Причім євреї до бутинарів і взагалі до гуцулів ? Виявляється, євреї, що з'явилися в XVI-XVII століттях у горах, багато чому навчили гуцулів. Щоправда, ці уроки були гіркими – деяким вони обходилися в цілий будинок, проданий за борги євреям.

– Євреї змінили гуцульську автентику – навчили їх економіці, – ділиться Василь Книшук. – Гуцульщина – це така собі резервація, закриті села. З появою євреїв тут відбулися величезні зміни. Євреї спритно обманювали гуцулів. Також до їхньої появи у гуцулів не було такого поняття, як пиячити, – інший спосіб життя диктував інші правила. Не було розуміння, що можна десь у шинку сидіти і випивати, що чарку спиртного взагалі можна продавати і купувати - шинків не було. І як наслідок - деякі пропивали цілі будинки.

У шинках гуцул міг пропити навіть будинок. Фото: особистий архів Василя Книшука

«Бери без грошей, але став хрестик»

Причиною такої «удачі» для євреїв у горах було те, що більшість гуцулів у ті часи були неписьменними. Якщо євреї навчали своїх дітей навчатися, то гуцули своїх навчали працювати. Шкіл у горах століття тому теж особливо не було.

Втім, єврейська кмітливість зіграла велику роль – гуцули дуже швидко зрозуміли, як можна вести справи – не обов'язково за гроші. І дотепер на Гуцульщині навіть у маршрутках можна почути, як хтось комусь відсотки за сіно в борг нарахував.

Так виглядає справжня гуцульська колиба. Фото: особистий архів Василя Книшука

Щосуботи у євреїв підробляли гуцульські діти

Втім, гуцули на євреїв не ображалися – жили з ними мирно. Сто років тому на картах Космача можна було знайти єврейське та гуцульське поселення, була синагога у центрі.

– Але гуцули не отримували високих посад – лікарями, вчителями були євреї, – зазначає Василь Книшук. – Хоча були й освічені місцеві – з ними євреї поводилися по-іншому. Гуцульським дітям євреї давали підробити – всі знали, що вони в суботу навіть ту саму ватру вдома не розпалюватимуть. Діти по черзі розпалювали їм вогонь.

У Космач і загалом у великі гірські поселення євреїв заманила густота населення та відсутність конкуренції. Перший шинок з'явився тут, за словами прикарпатських жителів, у Яблунові Коломийського району, потім – у Грушеві, потім такі заклади в Карпатах відкривали повсюдно. До речі, назва села Космач, за однією із версій, у перекладі із санскриту означає «долина сонця». Є й інша – на честь першого місцевого поселенця, кудлатого Івана на прізвисько Космач.

Сьогодні в музейному комплексі «Бутинар» можна роздивитися гуцульську колибу, в якій лісоруби жили в лісі, гуцульське ганок (гуцульська звичайна дерев'яна хата) з експозицією предметів побуту бутинарів та єврейський шинок, де вони відпочивали. Четверта споруда з газоном, що росте на даху, і ставками для вилову риби призначена для прийому гостей.

Теги за темою
КарпатыИстория
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Компенсация расходов на коммунальные услуги: украинцы могут получить новую помощь
Знай
2025-04-21T16:12:03Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
«Мелочь», «наличка», «сдача»: как правильно сказать по-украински
ZN UA
2025-04-21T21:04:53Z
На Колизее выключат освещение, чтобы почтить память покойного Папы
Европейская правда
2025-04-21T21:00:11Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Сорвано наступление россиян на Сумщине - Сырский
Корреспондент
2025-04-21T17:31:31Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
Без вступления в НАТО и с потерей Крыма: о чем говорят новые пункты "мирного плана" Трампа
Comments UA
2025-04-21T14:33:12Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
CNN: Министра внутренней безопасности США Ноэм обворовали в ресторане Вашингтона
Лига
2025-04-21T21:10:45Z
Путин цинично признал российский удар по Сумам, от которого погибли 35 человек
Gazeta UA
2025-04-21T21:06:37Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
США передали Украине план Трампа по завершению войны: WSJ раскрыл подробности
Хвиля
2025-04-21T16:03:54Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Украина закупает у Израиля препарат от радиационного облучения на случай ядерной угрозы
Комсомольская правда
2025-04-21T19:42:22Z
Можно ли вводить вакцину в участок, где татуировка
Gazeta UA
2025-04-21T18:48:16Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Известная украинская певица продолжает зарабатывать в РФ
Comments UA
2025-04-21T19:51:41Z
В стиле Брюса Ли: актер в образе Иисуса проучил местного за неуместную выходку
Фокус
2025-04-21T18:15:08Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Умерла заслуженная артистка Украины Изабелла Павлова-Рушковская
Факти ICTV
2025-04-21T15:36:34Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Россияне совершили массовую атаку дронов на Одессу: в городе вспыхнули пожары
ZN UA
2025-04-21T20:30:41Z
Россияне атаковали Черниговщину: поврежден гражданский объект инфраструктуры
Gazeta UA
2025-04-21T19:24:55Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Саратове после взрывов загорелся аэродром - СМИ
Корреспондент
2025-04-12T18:42:33Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Десятки тысяч: сколько бойцов ВСУ считаются пропавшими без вести
Comments UA
2025-04-21T21:12:36Z
До +28 градусов: где ждать летней жары в ближайшие дни
Telegraf
2025-04-21T19:39:16Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-15T06:39:31Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Назвали семь признаков эмоционального истощения
Gazeta UA
2025-04-21T19:03:50Z
"Не убирать в выходной - это окей" - программа ментального здоровья "Ти як?"
Gazeta UA
2025-04-21T18:33:50Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Інтерпайп нарощує присутність на ринку Близького Сходу та Північної Африки
AgroNews
2025-04-21T17:19:43Z
Гороскоп на вторник 22 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-21T15:30:41Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
В Украине подорожает вода? Как сэкономить на оплате коммунального тарифа
Telegraf
2025-04-21T21:06:59Z
Коммунальные платежки заберут на 1000 грн больше: за что придется доплатить в мае
Знай
2025-04-21T19:30:06Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Госбюджет Украины в прошлом году недополучил более 65 млрд
Корреспондент
2025-04-21T18:45:53Z
Украинцам разрешили оплачивать только половину платежки за газ, воду и свет: кому повезло
Знай
2025-04-21T18:12:38Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Джокович довольно остро ответил на вопрос о завершении его игровой карьеры
Корреспондент
2025-04-21T20:48:10Z
"Буковина" – "Динамо": видео онлайн-трансляция полуфинала Кубка Украины
ZN UA
2025-04-21T19:58:31Z
До прихода Алонсо Реал может доверить команду одной из двух своих легенд
Корреспондент
2025-04-21T19:30:00Z
Лидс и Бернли забронировали себе места в Английской Премьер-лиге
Корреспондент
2025-04-21T19:00:03Z
Манчестер Сити заинтересован в трансфере таланта ПСЖ
Корреспондент
2025-04-21T18:33:00Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
NASA пообещало миллионы евро за утилизацию человеческих фекалий на Луне
Корреспондент
2025-04-21T20:06:02Z
"Cronos: The New Dawn" готовит вторжение ужаса: темная фантастика от Bloober Team в духе "Тьмы" и "12 обезьян"
Знай
2025-04-21T19:51:13Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Китайский бренд автогиганта Stellantis представит свой первый седан
Корреспондент
2025-04-21T18:30:22Z
Дебютировал самый дорогой автомобиль Bentley
Корреспондент
2025-04-21T18:09:58Z
Единственный в Украине: известный украинский бодибилдер приобрел эксклюзивный суперкар
Telegraf
2025-04-21T16:54:36Z
Формула-1: личный зачет пилотов в 2025 году
Корреспондент
2025-04-21T11:45:19Z
Водитель-читер из Львова использовал смарт-очки Meta Ray-Ban, чтобы сдать экзамен на права
ITC
2025-04-21T09:13:26Z
Как провести чернение шин на авто с помощью одного дешевого средства
Gazeta UA
2025-04-21T08:54:00Z
В Украине появился недорогой итальянский кроссовер с нестандартным дизайном
Фокус
2025-04-21T07:42:23Z