MY.UAНовини
Побут гуцульських дроворубів: будували шестикутні колиби-піраміди та піднімали тонну дров
Побут гуцульських дроворубів: будували шестикутні колиби-піраміди та піднімали тонну дров

Побут гуцульських дроворубів: будували шестикутні колиби-піраміди та піднімали тонну дров

Старовинні ремесла відходять у минуле і стають дивиною для тих, чиї діди та прадіди раніше славилися своїм мистецтвом на весь регіон, а то й країну. Так, вишивальниць сьогодні потрібно спеціально шукати, якщо хочете вишиванку ручної роботи, а не штамповану машинкою. Те ж саме з розписним посудом, керамікою, різьбленими або плетеними меблями – та майже всім, що прогрес, який вже не крокує, а біжить вперед, давно поставив на потік і перетворив на океан одноликих бездушних предметів.

Забуте ремесло

Житель Космача Василь Книшук робить все, щоб гуцульські традиції та їхня історія не були забуті. Фото: особистий архів Василя Книшука

За тим, як зникають раніше популярні види ремесел та мистецтв, із сумом спостерігав і мешканець Космача Івано-Франківської області Василь Книшук. Космач – відомий центр народних майстрів Гуцульщини, звідки їхні вироби розходяться по всій Україні. Тут намагаються продовжувати заняття предків, але виходить не з усіма. Наприклад, якщо місцеві ще могли вам пояснити, хто такі бутинарі, які раніше були в кожному другому будинку, то як і чим вони працювали – знали тільки старожили.

– Бутинарі – так називали раніше гуцульських лісорубів, – розповідає Коротко про дослідник історії гуцульських бутинарів Василь Книшук. – Сьогодні це ремесло забуте – навіть я сам не знав і половини їхніх звичайних слів та предметів, поки не почав вивчати це питання. І в мене, як у місцевого жителя, кішки шкрябали на душі, що така вагома частина життя наших предків та нашого регіону мало кому сьогодні відома, як і деякі інші старовинні заняття гуцулів.

Бутинарство - це не звичайна рубка лісу, яка йде в Карпатах і зараз, а важка праця зі своїми традиціями. Це зовсім не про сучасних дроворубів – їхня робота, порівняно з гуцульськими бутинарями, легка прогулянка. Подумати тільки: за допомогою спеціального нехитрого пристосування гуцул-дровосік сам піднімав дерево вагою з тонну! І таких секретів – безліч. Про деякі Коротко про розповів Василь Книшук.

Історично Космач – центр гуцульського ремесла. Фото: travels.in.ua

Без вікон, але з подвійними дверима

Щоб відтворити картину побуту гуцульських лісорубів, Василеві Книшуку довелося на два роки заглибитись у дослідження. Новими знаннями ділиться сьогодні у музейному комплексі «Бутинар – забуті ремесла Гуцульщини» у Космачі.

– Ліс – це ресурс, який завжди годував гуцулів, – пояснює Василь Книшук. - Регіон гірський – тут немає штолень, шахт, фабрик та заводів. І ліс – це те джерело, завдяки якому люди живуть. Багато гуцульських ремесел пов'язані з деревом - від рубки та заготівлі лісу до будівництва, теслярства, бондарства, різьбленого мистецтва та іншого. Багато майстрів, які зараз будують будинки, церкви, ресторани зі зрубу по всій Україні, – це вихідці з Космача. До того ж село не газифіковане – навіть щоб обігріти будинок і приготувати обід, треба зрубати дерево.

Ідея відродити бутинарство хоча б як туристичний об'єкт з'явилася ще років десять тому. Почав банально – збудував гуцульський екобудиночок для туристів зі зрубу та назвав «Бутинар». Назвати це бізнесом можна з величезною натяжкою – будиночок лише на одну родину, хоч і велику. Самі бутинарі під час роботи в лісі віддавали перевагу оселі іншого типу.

- Це були шести- або восьмикутні будиночки зі зрубу пірамідальної форми - таке житло підходило для умов життя в горах, з вітрами і атмосферним навантаженням, що відрізняється від рівнин, - пояснює Василь Книшук. – Це присадкуватий будиночок, як правило, з подвійними дверима та без вікон, щоб не було холодно. До речі, колибою чомусь часто вважають вівчарську хатинку, де пастухи готують сир. Але це не так, колиби – саме гуцульські будиночки. Скандинавські племена, до речі, будували такі самі.

Посеред такого будиночка завжди горіла ватра – відкрите багаття, «замкнене» камінням у прямокутній формі. Навколо нього спали гуцульські лісоруби. Слідкував за багаттям і взагалі господарством у лісовій колибі спеціально найнятий хлопчик-підліток – їх називали кальманами.

Відчути атмосферу минулого можна й сьогодні, поселившись у будиночку для туристів. Фото: особистий архів Василя Книшука

Євреї навчили гуцулів пиячити

Назва першого і поки що єдиного екобудиночка для туристів продиктувала свої правила: Василь почав збирати інформацію про бутинарів – і через роки об'єкт розрісся до музейного комплексу з чотирма напрямками. Кожен із них відкриває цілий світ життя попередніх поколінь мешканців Космача.

– Перший – це інвентар (реманент – укр.), інструменти, з якими працювали гуцульські лісоруби, – розповідає Василь Книшук. – Наприклад, сапіна – півтораметрова палиця з металевим наконечником, за допомогою якої гуцул один міг підняти тонну лісу. Вона, крім сокири та пилки, була основним інструментом їхньої роботи. Другий напрямок – їхній побут у лісі та життя у будинку. Третій – організація роботи з описом автентичних слів, і четвертий – єврейське життя у Космачі.

Причім євреї до бутинарів і взагалі до гуцулів ? Виявляється, євреї, що з'явилися в XVI-XVII століттях у горах, багато чому навчили гуцулів. Щоправда, ці уроки були гіркими – деяким вони обходилися в цілий будинок, проданий за борги євреям.

– Євреї змінили гуцульську автентику – навчили їх економіці, – ділиться Василь Книшук. – Гуцульщина – це така собі резервація, закриті села. З появою євреїв тут відбулися величезні зміни. Євреї спритно обманювали гуцулів. Також до їхньої появи у гуцулів не було такого поняття, як пиячити, – інший спосіб життя диктував інші правила. Не було розуміння, що можна десь у шинку сидіти і випивати, що чарку спиртного взагалі можна продавати і купувати - шинків не було. І як наслідок - деякі пропивали цілі будинки.

У шинках гуцул міг пропити навіть будинок. Фото: особистий архів Василя Книшука

«Бери без грошей, але став хрестик»

Причиною такої «удачі» для євреїв у горах було те, що більшість гуцулів у ті часи були неписьменними. Якщо євреї навчали своїх дітей навчатися, то гуцули своїх навчали працювати. Шкіл у горах століття тому теж особливо не було.

Втім, єврейська кмітливість зіграла велику роль – гуцули дуже швидко зрозуміли, як можна вести справи – не обов'язково за гроші. І дотепер на Гуцульщині навіть у маршрутках можна почути, як хтось комусь відсотки за сіно в борг нарахував.

Так виглядає справжня гуцульська колиба. Фото: особистий архів Василя Книшука

Щосуботи у євреїв підробляли гуцульські діти

Втім, гуцули на євреїв не ображалися – жили з ними мирно. Сто років тому на картах Космача можна було знайти єврейське та гуцульське поселення, була синагога у центрі.

– Але гуцули не отримували високих посад – лікарями, вчителями були євреї, – зазначає Василь Книшук. – Хоча були й освічені місцеві – з ними євреї поводилися по-іншому. Гуцульським дітям євреї давали підробити – всі знали, що вони в суботу навіть ту саму ватру вдома не розпалюватимуть. Діти по черзі розпалювали їм вогонь.

У Космач і загалом у великі гірські поселення євреїв заманила густота населення та відсутність конкуренції. Перший шинок з'явився тут, за словами прикарпатських жителів, у Яблунові Коломийського району, потім – у Грушеві, потім такі заклади в Карпатах відкривали повсюдно. До речі, назва села Космач, за однією із версій, у перекладі із санскриту означає «долина сонця». Є й інша – на честь першого місцевого поселенця, кудлатого Івана на прізвисько Космач.

Сьогодні в музейному комплексі «Бутинар» можна роздивитися гуцульську колибу, в якій лісоруби жили в лісі, гуцульське ганок (гуцульська звичайна дерев'яна хата) з експозицією предметів побуту бутинарів та єврейський шинок, де вони відпочивали. Четверта споруда з газоном, що росте на даху, і ставками для вилову риби призначена для прийому гостей.

Теги за темою
КарпатиІсторія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Опрос: 55% украинцев не верят в справедливый мир при Трампе
BigMir
2025-04-01T08:37:53Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T09:12:59Z
Украинцы могут потерять наследство: неожиданный нюанс, который спасет имущество после смерти близкого
Знай
2025-04-01T09:12:47Z
Новые правила пересечения границы с ЕС: что изменится для украинцев
VGorode
2025-04-01T08:21:52Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Неизбежный удар? Известный таролог рассказала, какие города Украины в опасной зоне
Знай
2025-03-31T20:31:49Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Телеведущий увидел в киевском метро проявление победы Украины/Константина Грубича впечатлило, как общались подростки в киевском метро
Апостроф
2025-04-01T09:21:27Z
Земельні ділянки для учасників бойових дій: розмір та порядок отримання
AgroNews
2025-04-01T09:13:29Z
Гороскоп для знаков зодиака на 2 апреля 2025 года
Корреспондент
2025-04-01T08:42:45Z
Оккупанты присвоили бесценные артефекты из заповедника "Каменная могила"
Апостроф
2025-04-01T08:27:10Z
Оккупанты в Мариуполе готовятся к празднованию "80-летия победы" на фоне руин
Новости Украины
2025-04-01T08:24:54Z
На Кіровоградщині 5% гребель та дамб мають власників: хто повинен утримувати
AgroNews
2025-04-01T08:18:26Z
Весна в расцвете: чем порадует украинцев начало апреля
TSN
2025-04-01T08:13:51Z
ДТЗ оновив модельний ряд мотоблоків: покращена КПП та додаткові функції
AgroNews
2025-04-01T08:04:21Z
В США ответили, какая вероятность, что в ближайшие три недели наступит прекращение огня
Comments UA
2025-04-01T08:27:15Z
Вспомнили о Вэнсе и "демократии": в США попытались вступиться за осужденную во Франции "подругу Путина"
Telegraf
2025-04-01T00:06:34Z
Народная артистка Украины пошутила о решении баллотироваться в президенты на июльских выборах
Апостроф
2025-04-01T09:24:45Z
Россия бьет по энергетике, несмотря на договоренности - новый удар по Херсону
Новости Украины
2025-04-01T09:18:50Z
Розыскиваемый политик Додик опубликовал видео из Москвы
Корреспондент
2025-04-01T09:15:20Z
Жена министра по восстановлению Украины строит апартаменты в Карпатах
Апостроф
2025-04-01T09:09:47Z
НАБУ установило "прослушку" в офисе столичных адвокатов - беспрецедентное нарушение адвокатской тайны
Апостроф
2025-04-01T09:06:37Z
Трамп потерял терпение в отношении Путина — The Telegraph
ZN UA
2025-04-01T09:03:42Z
Каков смысл в 30-дневном перемирии? — военнослужащая "Руна"
ZN UA
2025-04-01T09:01:53Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Полиция 5 часов расследовала жуткое "убийство" секс-куклы
Фокус
2025-04-01T09:12:53Z
В Виннице арестовали чиновницу ТЦК за избиение мужчины с бронированием
Корреспондент
2025-04-01T09:12:36Z
Землетрясение в Мьянме: число погибших превысило психологическую отметку
Gazeta UA
2025-04-01T09:12:33Z
Украинские пограничники задержали необычного нарушителя с баскетбольным мячом
Апостроф
2025-04-01T09:06:49Z
Смерть человека под колесами тармвая во Львове: детали трагического события
TSN
2025-04-01T08:30:14Z
Удар по Днепру: количество погибших увеличилось
Comments UA
2025-04-01T08:13:01Z
В Литве всю ночь продолжались поиски четвертого военного США
Европейская правда
2025-04-01T07:24:32Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Дорогой кулинарный деликатес, высоко ценимый в Европе: в Украине это обычный сорняк
Comments UA
2025-04-01T08:57:56Z
Собирайте урожай ведрами, посадив помидоры рядом с одним цветком
Comments UA
2025-04-01T08:51:34Z
Астрологи назвали знаки зодиака, с которыми каждый человек будет счастлив
TSN
2025-04-01T08:30:10Z
Выйдет не хуже, чем на мангале: как приготовить сочный шашлык в духовке
Telegraf
2025-04-01T08:03:08Z
Посевный календарь на апрель 2025: что делать в саду и на огороде
VGorode
2025-04-01T08:03:03Z
Как отпугнуть насекомых от дома: попробуйте японский метод с бутылкой воды
Gazeta UA
2025-04-01T07:45:56Z
Секрет безупречного порядка: с чего именно следует начать весеннюю уборку
Comments UA
2025-04-01T07:30:02Z
Сколько минут нужно выгуливать собаку: ответ кинологов
Gazeta UA
2025-04-01T07:24:53Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Уайлдер ответил, возможен ли еще бой с Джошуа
Корреспондент
2025-04-01T09:21:47Z
Уайлдер сообщил, сколько боев собирается провести в этом году
Корреспондент
2025-04-01T08:21:18Z
Шевадзуцкий получил непобежденного соперника на ближайший бой
Корреспондент
2025-04-01T07:54:21Z
НХЛ: Даллас одержал победу над Сиэтлом
Корреспондент
2025-04-01T06:00:24Z
НБА: Юта с Михайлюком проиграла Шарлотт
Корреспондент
2025-04-01T05:21:54Z
Криштиану Роналду наносит ответный удар: любителям файтингов и футбола сделали подарок
Знай
2025-03-31T19:51:08Z
Спорт по знаку Зодиака: какие тренировки дадут наилучший результат
Comments UA
2025-03-31T19:15:32Z
Яремчук - о дубле Панатинаикосу: Я очень горжусь этим
Корреспондент
2025-03-31T13:28:04Z
Украина получит полмиллиарда евро на дроны от Нидерландов
Хвиля
2025-04-01T09:21:48Z
"Укрзализныця" хочет повышения грузового тарифа, но до сих пор не показала никаких экономических расчетов – УСПП
Апостроф
2025-04-01T09:15:20Z
Доллар и евро дешевеют в начале апреля
Корреспондент
2025-04-01T09:12:32Z
Ремонт логистических путей: министр рассказал, как распределят 5,2 млрд грн
Корреспондент
2025-04-01T09:03:26Z
Воздушные перевозки: в Китае выдали лицензии на запуск летающих такси
Фокус
2025-04-01T08:45:39Z
Финляндия закрывает последнюю теплоэлектростанцию на угле
Европейская правда
2025-04-01T08:16:15Z
Война дорого стоит: россияне массово отказываются от новой техники
TSN
2025-04-01T08:13:57Z
Можно не обратить внимание и потерять 12 000 грн: стоит тщательно проверить кошельки
Знай
2025-04-01T08:13:14Z
В Украине резко изменились цены на овощи из борщового набора
TSN
2025-04-01T08:12:05Z
"Отошла от наркоза" - Илона Гвоздева вышла на связь из больницы и сказала, что случилось
Gazeta UA
2025-04-01T09:21:31Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T09:16:34Z
"Одалживали деньги на свадьбу у Зеленских": история любви Евгения Кошевого и его жены Ксении/Они считаются одной из самых крепких пар в украинском шоу-бизнесе
Апостроф
2025-04-01T08:57:57Z
Лунный календарь красоты: лучшие и худшие дни для ухода за волосами в апреле 2025
Знай
2025-04-01T08:51:43Z
Умер звезда фильма "Безумный Макс" Ричард Нортон
TSN
2025-04-01T08:48:53Z
Евгений Кошевой похвастался стремительным похудением и раскрыл, как ему это удалось
TSN
2025-04-01T08:13:51Z
Звездная семья Бекхэмов почти в полном составе устроила вечеринку в элегантных образах
Gazeta UA
2025-04-01T08:06:38Z
Фильм 2000 метров до Андреевки получил престижную награду в Дании
Корреспондент
2025-04-01T07:45:52Z
Актриса Софи Тернер намерена покинуть США
Корреспондент
2025-04-01T07:30:20Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T08:42:41Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
Старее египетских пирамид: в Канаде обнаружили древние поселения секвепемков
Фокус
2025-04-01T09:21:52Z
Земля отдыхает от магнитной бури. Когда готовиться к следующей
Telegraf
2025-04-01T08:21:17Z
Косатки истребляют белых акул в ЮАР: экосистема под угрозой
TSN
2025-04-01T08:12:13Z
В пустыне Намибии найдены миллионы крошечных каменных туннелей: их создало нечто необычное
Фокус
2025-04-01T07:36:24Z
Астронавты, застрявшие в космосе на 9 месяцев, впервые прокомментировали свое путешествие
Comments UA
2025-04-01T06:57:55Z
Самая странная гробница фараона Древнего Египта: ее форма была связана солнечным затмением
Фокус
2025-04-01T06:57:04Z
NASA запустило ракеты в полярное сияние: в небе возникло красочное световое шоу
Фокус
2025-04-01T06:30:39Z
Магнитная буря 1 апреля: какой будет ее мощность
TSN
2025-04-01T09:12:05Z
Что добавить в кофе, чтобы он был не только вкусным, но и очень полезным
TSN
2025-04-01T08:12:15Z
Сколько еще в Киеве будет повышенный уровень заболеваемости гриппом: ответ медика
TSN
2025-04-01T08:12:09Z
Опасность этого продукта может быть неожиданной: от асфиксии до мгновенной смерти
Comments UA
2025-04-01T08:03:00Z
Ученые разработали анализ крови для диагностики болезни Альцгеймера
Факти ICTV
2025-04-01T07:58:31Z
В РФ распространяется загадочный вирус: власть молчит, а люди плачут от боли
Comments UA
2025-04-01T07:12:03Z
На ВОТ Запорожской области людей лечат выпускники фейковых медвузов “ДНР”
Факти ICTV
2025-04-01T07:04:59Z
В желудке двухмесячного мальчика рос его близнец — фото
TSN
2025-04-01T06:19:02Z
Диетологи рекомендуют: лучшая рыба для похудения
TSN
2025-04-01T06:17:13Z
Skoda до премьеры рассекретила новый спортивный электрокроссовер: "сотка" за 6 секунд
Знай
2025-04-01T07:51:51Z
Льюис Хэмилтон и София Вергара расстались
Корреспондент
2025-04-01T06:33:25Z
Альтернатива CX-5: Mazda анонсировала недорогой электрокроссовер
Фокус
2025-03-31T16:06:41Z
Toyota не успевает за спросом на собственные гибриды
Корреспондент
2025-03-31T15:03:58Z
BYD строит мегафабрику размером с город
Корреспондент
2025-03-31T14:42:49Z
На украинский рынок вышел более мощный конкурент Mercedes-AMG G63 от Land Rover
Фокус
2025-03-31T12:51:24Z
В Украине на продажу в ОЛХ выставили совковый тяжелый танк 1950 года выпуска
Известия Киев
2025-03-31T06:36:55Z
Первый серийный летающий автомобиль успешно прошел испытания
UAToday
2025-03-30T09:30:45Z
Для жестких и экстремальных дорог: автолюбителям показали копию Land Roover с двигателем BMW
Знай
2025-03-30T03:51:27Z