MY.UAНовини
«Що Москва ховала в Києво-Печерській лаврі»: «русскій мір» під купою горщиків
«Що Москва ховала в Києво-Печерській лаврі»: «русскій мір» під купою горщиків

«Що Москва ховала в Києво-Печерській лаврі»: «русскій мір» під купою горщиків

Новий фільм Акіма Галімова дозволяє оцінити масштаби панування Росії в Києво-Печерській Лаврі, але, здається, щось недоговорює.

На ютуб-каналі «Реальна історія» продюсера і дослідника історії Акіма Галімова вийшов документальний фільм «Що Москва ховала в Києво-Печерській лаврі?». Серія отримала за тиждень після виходу півтора мільйона переглядів. І хоча поки що це не рекорд для каналу — відео річної давнини під назвою «Чому Путін тремтить від людей?» переглянули вже понад 2,3 мільйона разів — дослідження про Лавру має всі шанси стати чемпіоном. Це багато про що говорить і про настрої в українському суспільстві, і про роботу команди Акіма Галімова.

 

Проєкт «Реальна історія» розпочався у 2015 році, після анексії Криму й окупації частини Донбасу.  Агресія Росії триває вже не одне століття, тож у суспільства вчергове з’явився запит на проєкти з історії, який Галімов з однодумцями охоче підхопив і реалізував. У 2016-му вийшов перший фільм команди «Україна. Повернення своєї історії». Він був знятий у жанрі історичного детектива та розповідав, «хто ми є насправді» — розкривав невідомі факти з історії України, спростовував історичні міфи, відтворював зовнішність історичних персонажів тощо. Згодом цикл поповнився ще трьома фільмами. Зовсім різні епізоди об’єднувала ідея, що Росія «вкрала нашу історію». Як згадував Акім Галімов у проєкті «Про кіно для ТеБе», через цей підхід деякі історики на початку відмовлялися співпрацювати з командою, бо вважали ідею «конспірологією». А сьогодні термін «вкрадена історія» загальновідомий і прийнятий.

Після 24 лютого Галімов розпочав новий цикл «Реальна історія», де вже без усіляких детективних прикрас зайнявся розвінчанням російських історичних наративів. Станом на кінець лютого вийшло декілька десятків епізодів, із яких можна дізнатися, наприклад, що насправді підписав Богдан Хмельницький у Переяславі, навіщо росіяни вигадали Діда Мороза або чому грузинський національний батальйон воює у складі ЗСУ.  До початку минулого року всі проєкти Галімова виходили на ресурсах «1+1». 1 лютого 2023-го був створений окремий ютуб-канал «Реальна історія», який відтоді акумулює документальні роботи команди. Також на платформі The Gaze почав виходити англомовний проєкт Акіма Галімова The Power of Reason, що розвінчує міфи роспропаганди.

Акім Галімов і начальник науково-дослідного відділу історії Києво-Печерської лаври Роман Качан

Фільм «Що Москва ховала в Києво-Печерській лаврі?» присвячений історії Лаври — від її утворення до сьогодення, коли Україна нарешті почала процес дерусифікації культового місця. Це не перша робота Галімова, що торкається церковної теми. У фільмах «Таємничі манускрипти» та «Темне минуле московського патріархату» він уже розповідав про захоплення росіянами Київської митрополії в 17 столітті та про роль російської церкви в знищенні української ідентичності. У новому фільмі він не став повторювати загальну інформацію та зосередився винятково на Лаврі.

Фільм тривалістю близько години умовно поділений на три частини. Спочатку ведучий розповідає про те, що відбувається в Лаврі зараз, після виселення Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) з монастиря. Потім заглиблюється в історію і доводить, що монастирський комплекс більшу частину свого існування був саме українським, а не російськім. А наприкінці говорить про майбутнє пам’ятки — як держава планує використовувати заповідник.

 Ведучий і директорка департаменту культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики Мар’яна Томин

Актуальність теми, що її порушив Акім Галімов у новому фільмі, захмарна. Нагадаю, що у листопаді 2022-го СБУ провела обшуки в Києво-Печерській лаврі через підозру у підтримці країни-агресорки. Це потягнуло цілу низку справді історичних подій. Зокрема, Міністерство культури й інформаційної політики розірвало договір про передачу майна Лаври в користування УПЦ МП і повернуло весь комплекс в управління державі, а колишнього намісника монастиря Павла віддали під суд за виправдання збройної агресії Росії та дискримінацію українців за релігійною ознакою. Попри те, що інтернет з кінця 2022 року повниться тематичними новинами, загальна картина того, що відбувається в заповіднику, не складається. Ну бо важко за сухим повідомленням «знайдено незаконне виробництво на території Лаври» уявити, про що йдеться. А Акім Галімов пояснює: ось купа керамічних горщиків, що продавали в Лаврі туристам і паломникам, ось промислова піч, де їх виготовляли. Піч незаконна, бо Лавра — пам’ятка ЮНЕСКО і жодного виробництва там бути не може, податків від торгівлі держава не отримувала, тобто весь багатомільйонний прибуток осідав у кишенях керівництва Лаври.

І це не тільки про горщики. Ще Лавра «по-чорному» шила, виготовляла меблі, пекла хліб, влаштовувала екскурсії, селила та годувала туристів, торгувала іконами, релігійною літературою та золотом-сріблом (до речі, левова частка цих товарів закупалася в підмосковному селищі Софрине, де розташоване величезне підприємство з виготовлення церковного начиння) тощо.

Окрема тема — ідеологія, що панувала в монастирському комплексі. Під час обшуків правоохоронні органи знайшли купу предметів, що свідчать про гаряче шанування очільниками Лаври «русского міра».

 «Коли я сюди потрапив, для мене це був культурний шок. У Запоріжжі ми відчували, наскільки зараз Україна трансформується. А сюди я потрапив — і таке враження, що тут Росія назавжди. Це Київ, 23-й рік — за 1,5 року після вторгнення», — обурюється новий керівник національного заповідника «Києво-Печерська Лавра» Максим Остапенко. Раніше він очолював національний заповідник «Хортиця» в Запоріжжі.

На підтвердження цих слів Акім Галімов показав деякі знахідки, що не були вилучені СБУ як докази. Плакати з портретами російських патріархів, пам’ятні медальки «на честь» збройних сил Росії, православні календарі з суто російськими святими тощо.

«Важко повірити, що в центрі столиці, на Печерських пагорбах, буквально в кілометрі від Верховної Ради, де сидять наші депутати, зберігалося оце все», — дивується ведучий під час огляду проросійської колекції.

 

На жаль, Акім Галімов не став з’ясовувати, чому наша держава подолала цей кілометр лише після повномасштабного вторгнення. Історія Лаври починається в проєкті з хрещення Київської Русі та завершується каденцією Януковича, який віддав у безплатне користування Української православної церкви Московського патріархату понад половину території заповідника, включно з печерами.

«Російська церква зберігала свій вплив на Києво-Печерську Лавру аж до 2023 року», — ставить крапку в історичному екскурсі ведучий, одним махом перескочивши майже 10 років, що минули після втечі Януковича.

Дуже цікаво, як у принципове для України постмайданне десятиріччя офіційні органи примудрилися не помітити промислову піч, вбудовану в пам’ятник ЮНЕСКО? Про це точно детектив можна зняти — хоча б медичний, бо всім раптово повилазило.

Я не дарма питаю лише про конкретну піч, тому що з ідеологічною складовою все зрозуміло. Її взагалі можна було не помічати на законних заставах, бо і досі ніхто не забороняє монахам зберігати портрет Олексія ІІ — саме його показав ведучий на камеру. Це навіть не улюбленець Путіна Кирило Гундяєв, а його попередник. У фільмі всі ці уламки «русского міра» показали просто для розуміння настроїв.

Фото: методичка Підпис: Акім Галімов і керівник національного заповідника «Києво-Печерська Лавра» Максим Остапенко

Але одна знахідка, що сплила в розповіді ведучого, викликала питання. Акім Галімов звернув увагу на методичку під назвою «Почему раскольнические группировки в Украине называются неканоническими».

«В методичці розказується про Українську православну церкву Київського патріархату, чому вона неканонічна. Відповідно, всі ці священники Московського патріархату вважають, що вона не має ніякого стосунку до єдиної правильної церкви у світі», — пояснює ведучий.

Цю брошуру написав доктор богослов’я, архієрей Олександр Драбинко. Він має вельми цікаву біографію й навіть колись був викрадений колишнім депутатом Вадимом Новинським — великим шанувальником «русского міра». Драбинко вважався лідером проукраїнського крила УПЦ МП. Ще під час перебування в лавах МП він критикував церкву за зловживання та лобіювання російських інтересів в Україні. У 2018 році Драбинко перейшов до новоствореної Православної церкви України, що незалежна від Москви.

Можливо, Акім Галімов не знає деталей біографії Драбинка, але було б цікаво дізнатися, чи змінив богослов свою думку зараз, чи й досі вважає УПЦ КП «розкольницькою». З іншого боку, питання канонічного права — складна річ, і можна було б розповісти про це більш детально. Тим більше, що матеріал є: за сценарієм того ж Драбинка був знятий фільм «Анатомія розколу», в якому є багато інформації.

 

Деяку недомовленість перших двох частин фільму компенсує остання, що присвячена майбутньому Лаври. Акім Галімов показав, що держава має чіткий план розвитку заповідника з метою переосмислення його духовного впливу. За словами директорки департаменту культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики Мар’яни Томин, за периметром Лаври планують відкрити мільтирелігійний простір «Молитовне коло діалогу», що дозволить об’єднати українців різних віросповідань, побудувати церкву Марії для вшанування пам’яті загиблих у Маріуполі та створити Пантеон українських героїв. Згодом Києво-Печерська лавра об’єднає простір від Арсенальної площі, через Національний музей Голодомору-геноциду до Національного музею історії України у Другій світовій війні.

«Це величезна територія, наповнена українським змістом, українськими мріями, українською історією та пам’яттю про героїв, що віддавали та віддають життя за наш український світ», — каже ведучий.

Першим кроком у цьому напрямку стала започаткована наприкінці минулого року традиція «Дзвін Пам’яті та Надії». Щодня на Великій лаврській дзвіниці після загальнонаціональної хвилини мовчання дзвонар відбиває кількість років, що Україна воює з Росією, ховає загиблих та чекає на повернення полонених. 24 лютого 2024 року дзвони вдарили 10 разів.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Херсоні через обстріли військами РФ загинув 35-річний чоловік
УкраинФорм
2024-11-19T18:24:29Z
Зеленський і Фредеріксен відвідали поранених українських воїнів
УкраинФорм
2024-11-19T18:21:06Z
Де вже незабаром будуть сильні снігопади та хуртовини
24tv
2024-11-19T18:03:57Z
"Найкривавіші окуповані квадратні метри за всю історію": Сибіга назвав втрати армії РФ у війні
Хвиля
2024-11-19T18:03:07Z
Росіяни знову обстріляли Куп’янськ: кількість поранених зросла до чотирьох
УкраинФорм
2024-11-19T17:58:00Z
У Києві завтра прогнозують сильні пориви вітру
УкраинФорм
2024-11-19T17:42:19Z
Термінової медичної допомоги потребують уже 67 кримських політв’язнів - правозахисниця
УкраинФорм
2024-11-19T17:30:12Z
Фінансовий гороскоп на 2025 рік: кому Зелена Змія принесе багатство
GlavRed
2024-11-19T17:27:18Z
Росіяни намагаються оточити Часів Яр з флангів: військовий "Осман" розповів деталі
TSN
2024-11-19T17:21:31Z
Dantes анонсував дует із Христиною Соловій, який прозвучить на її "прощальному" концерті у Києві
Комсомольская правда
2024-11-19T18:19:30Z
Неочікуваний червоний: як вірусний тренд з мережі став базою і залишиться з нами на роки
24tv
2024-11-19T18:09:20Z
Надія Матвєєва в оригінальній вишиванці та намисті перевтілилася у ляльку-мотанку
TSN
2024-11-19T17:10:59Z
Вийшов трейлер документального фільму «Герць українських фанатів»
УкраинФорм
2024-11-19T17:10:49Z
66-річна Мадонна майстерно відповіла на закиди про розставання з молодшим бойфрендом
TSN
2024-11-19T17:09:38Z
Блогерка одягнулася в кольори київського торта: вражаючий та цікавий результат
24tv
2024-11-19T16:48:45Z
Загадкова обручка чи просто прикраса для фото: нове відео Олександри Заріцької викликало шквал у коментарях
Знай
2024-11-19T15:51:44Z
Дівчина Джонні Деппа спровокувала чутки про одруження
Фокус
2024-11-19T15:45:40Z
Анна Кошмал розсекретила, чим займається її чоловік та як вони познайомилися
TSN
2024-11-19T15:39:25Z
Пошкодження кабелів у Балтійському морі могло бути диверсією - Пісторіус
InternetUA
2024-11-19T18:27:48Z
Зеленський про удар по арсеналу під Брянськом: Без зайвих деталей
УкраинФорм
2024-11-19T18:24:16Z
В Бундестаг подадуть нову пропозицію про передачу Україні Taurus
Европейская правда
2024-11-19T18:22:45Z
Сікорський: ЄС готовий взяти на себе тягар допомоги Україні, якщо США скоротять підтримку
Европейская правда
2024-11-19T18:18:50Z
Міністр оборони Китаю відмовився зустрітися з главою Пентагону – Defense News
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T18:18:26Z
Писав листа Януковичу: Порошенко просив про громадянство України для Новинського
24tv
2024-11-19T18:09:20Z
США відреагували на розширення Путіним умов ядерного удару
Европейская правда
2024-11-19T18:07:06Z
Будинок Трампа почав охороняти пес-робот
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T18:06:21Z
Чи могли ЗСУ вже вдарити ATACMS по Росії: огляд фронту від Світана
24tv
2024-11-19T18:03:37Z
У США вперше запустять систему, яка генерує енергію "з океану": деталі
InternetUA
2024-11-19T18:21:11Z
Не лише яйця та цукор. Болгарія просить ЄС обмежити імпорт ще одного українського товару
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T18:18:07Z
У держбюджеті-2025 на підтримку агросектору заклали понад ₴6 мільярдів
УкраинФорм
2024-11-19T18:09:36Z
Світовий енергетичний бум: як політика Трампа може вплинути на ринок нафти і чи вдарить по Росії
24tv
2024-11-19T18:03:15Z
Збитки довкіллю України за 1000 днів війни становлять близько $71 мільярда
УкраинФорм
2024-11-19T17:51:31Z
На розбудову залізничної інфраструктури у бюджеті-2025 передбачили понад ₴7 мільярдів
УкраинФорм
2024-11-19T17:39:41Z
Україна заборонила продаж кратому
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T17:15:43Z
Відключення світла 19 листопада: в "Укренерго" повідомили, коли не буде електрики
TSN
2024-11-19T17:09:26Z
Завтра знову мають відключати світло: де і коли не буде електрики
TSN
2024-11-19T17:09:07Z
Про які захворювання можуть розповісти ваші нігті
24tv
2024-11-19T17:48:53Z
Джефф Безос інвестував 7 мільйонів доларів у розроблення вакцини проти метеоризму в корів
TSN
2024-11-19T17:36:31Z
«Ситуація жахлива». Ветеран, який залишився без ніг, розповів, що треба змінити в лікарнях
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T17:33:12Z
Зелений чи чорний: який чай більш корисний
24tv
2024-11-19T17:27:42Z
Смертність, пов’язана з алкоголем, подвоїлася за останні два десятиліття
Portaltele
2024-11-19T17:13:52Z
Як рибу потрібно їсти, вона корисніша та доступніша за форель та лосось
TSN
2024-11-19T17:10:09Z
Лікарі «первинки» отримають доплату за укладання декларацій з ветеранами - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-19T15:33:15Z
В Україні заборонили кратом та мітрагінін: що це за речовини
24tv
2024-11-19T15:27:59Z
Як освіжити постільну білизну без прання: 4 дієві методи
TSN
2024-11-19T15:06:12Z
Скільки людей на малюнку: правильно зможуть порахувати лише найуважніші
GlavRed
2024-11-19T18:27:53Z
Зимовий дедлайн наступає: які завдання необхідно закінчити в саду в листопаді
GlavRed
2024-11-19T18:27:34Z
Для затишного вечора: рецепт бісквітного рулету з яблуками
Фокус
2024-11-19T18:27:26Z
Творить дива: для чого додавати оцет до картоплі при варінні картоплі
GlavRed
2024-11-19T18:27:24Z
Чому насправді не можна ставити новорічну ялинку в листопаді: ці причини вас точно здивують
TSN
2024-11-19T18:18:49Z
Хліб із гарбузом: рецепт по-справжньому осінньої випічки
Фокус
2024-11-19T17:42:47Z
Гості будуть приємно здивовані: як красиво скласти серветки на святковий стіл
GlavRed
2024-11-19T17:27:44Z
Шанс озолотитися на тисячі гривень: як знайти антикваріат на секонд-хендах
GlavRed
2024-11-19T17:27:18Z
Стало відомо, як і коли сіяти редиску на зиму
AgroNews
2024-11-19T17:22:50Z
Шахтар — Нива Тернопіль 3:3 Відео голів та огляд товариського матчу
Football.ua
2024-11-19T18:15:16Z
Албанія – Україна: де дивитись заключний матч команди Реброва у Лізі націй
ZN UA
2024-11-19T18:12:47Z
Дрегушін не збирається залишати Тоттенгем взимку заради Ювентуса та Наполі
Football.ua
2024-11-19T18:04:05Z
Реал відмовився від підписання Александера-Арнольда
Football.ua
2024-11-19T17:42:20Z
УЄФА виплатить країні-агресорці Росії 7,6 млн євро
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T17:15:09Z
Суперкамбек в Європу: неперевершений Роналду може повернутись у колишній клуб
24tv
2024-11-19T17:06:42Z
Мудрик увійшов до топ-5 найшвидших футболістів АПЛ у сезоні
УкраинФорм
2024-11-19T16:39:33Z
Росіяни знищили будинок легенди українського клубу: ексфутболіст будував його шість років
24tv
2024-11-19T16:36:06Z
"Якщо не домовимося, то обговоримо це знову". Наполі прагне продовжити контракт із Кварацхелією
Football.ua
2024-11-19T16:33:22Z
Зеленський і Фредеріксен оглянули українські далекобійні дрони, які закуповують за підтримки Данії
УкраинФорм
2024-11-19T18:27:57Z
Париж і Лондон планують передачу далекобійних ракет Києву: ЗМІ розкрили деталі
GlavRed
2024-11-19T18:27:23Z
Скільки чоловіків з України офіційно працює у Польщі: цифри вражають
TSN
2024-11-19T18:22:10Z
ЄС планує спрямувати 1,4 млрд євро доходів із заморожених активів рф на військові закупівлі для України
iPress
2024-11-19T18:18:43Z
Британія виділила майже $10 млн на дрони для України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T18:18:37Z
За 1000 днів повномасштабної війни на фронті загинули 89 викладачів
УкраинФорм
2024-11-19T18:18:29Z
Вагітна померла під час пологів: коли вона ожила, то виявила, що народила трійню
TSN
2024-11-19T18:18:08Z
Потрібно вже зараз готувати суспільство до завершення війни - капелан
УкраинФорм
2024-11-19T18:13:51Z
Велика Британія підготувала 50 тисяч українських бійців і продовжить тренування у 2025 році
360ua.news
2024-11-19T18:12:11Z
"Працівник ДБР" погрожував людині та вимагав 60 тисяч доларів: його чекає покарання
Политека
2024-11-19T18:27:08Z
Чоловік перейшов за фішинговим посиланням та втратив майже 19 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-19T17:58:01Z
На Київщині лікарі вигадали корупційну схему з оформлення фіктивної інвалідності
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T17:15:36Z
14-річна дівчина з Вінниччини завагітніла після сексу з дорослим чоловіком: все закінчилось трагічно
TSN
2024-11-19T17:10:58Z
В Україні засудили чоловіка, бо він займався сексом та лаявся
TSN
2024-11-19T17:09:32Z
В Україні викрили блогера, який "злив" місця базування ЗСУ
InternetUA
2024-11-19T16:46:22Z
Віддав 18 років порятунку життів: Росія забрала життя Павла Снітковського, водія швидкої в Одесі
24tv
2024-11-19T16:12:55Z
На Харківщині затримали чоловіка, який зґвалтував неповнолітню
Мій Харків
2024-11-19T16:09:56Z
В Одесі знешкодили агентурну групу ФСБ, що планувала серію терактів
TSN
2024-11-19T16:00:10Z
Всього 4 інгредієнти: розкішний салат із крабовими паличками на Новий рік 2025
GlavRed
2024-11-19T18:27:42Z
Galaxy Z Flip FE буде випущено у 2025 році
Portaltele
2024-11-19T18:13:38Z
Як живити холодильник під час відключення електроенергії
24tv
2024-11-19T18:03:15Z
Біля берегів США знайдено рибу «Судного дня»: вона вважається вісником нещасть
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T17:57:58Z
Існує країна, в якій абсолютно немає комарів – де вона розміщена
24tv
2024-11-19T17:51:04Z
Що впливає на рівень сигналу мобільного зв'язку: відповідь Мінцифри
InternetUA
2024-11-19T17:22:45Z
Надтонкий зовнішній акумулятор Xiaomi отримав рекордну ємність: яка вона
Фокус
2024-11-19T17:15:36Z
Не для слабонервних: на Кубі виявили новий гігантський вид павуків-птахоїдів
TSN
2024-11-19T17:09:03Z
Повербанк може "вбити" батарею смартфона: що важливо враховувати під час зарядки
InternetUA
2024-11-19T17:01:15Z
Кількість аварій скорочено на 80%: що означає нова розмітка у вигляді білих кіл
GlavRed
2024-11-19T18:27:10Z
Українці втрачають інтерес до нових автомобілів з бензиновими ДВЗ: які моделі найпопулярніші
ITC
2024-11-19T18:25:12Z
MG планує закріпитися на ринку пікапів
AutoCentre
2024-11-19T17:04:51Z
TWR представив екстравагантний 650-сильний рестомод Supercat
AutoCentre
2024-11-19T17:04:23Z
Старий Suzuki Vitara 90-х перетворили на мініатюрний позашляховий дім на колесах
Фокус
2024-11-19T15:36:13Z
Donkervoort анонсував екстремальний родстер F22 Final Five
AutoCentre
2024-11-19T14:33:55Z
Geely представила недорогий кросовер з яскравим дизайном
AutoCentre
2024-11-19T13:37:21Z
BYD святкує випуск 10 млн електрифікованих автомобілів – шлях довжиною у 30 років від батарей до лідера ринку
ITC
2024-11-19T13:32:28Z
Автомобілі яких кольорів найчастіше потрапляють у ДТП в Україні: статистика
Фокус
2024-11-19T13:25:38Z