MY.UAНовини
«Що Москва ховала в Києво-Печерській лаврі»: «русскій мір» під купою горщиків
«Що Москва ховала в Києво-Печерській лаврі»: «русскій мір» під купою горщиків

«Що Москва ховала в Києво-Печерській лаврі»: «русскій мір» під купою горщиків

Новий фільм Акіма Галімова дозволяє оцінити масштаби панування Росії в Києво-Печерській Лаврі, але, здається, щось недоговорює.

На ютуб-каналі «Реальна історія» продюсера і дослідника історії Акіма Галімова вийшов документальний фільм «Що Москва ховала в Києво-Печерській лаврі?». Серія отримала за тиждень після виходу півтора мільйона переглядів. І хоча поки що це не рекорд для каналу — відео річної давнини під назвою «Чому Путін тремтить від людей?» переглянули вже понад 2,3 мільйона разів — дослідження про Лавру має всі шанси стати чемпіоном. Це багато про що говорить і про настрої в українському суспільстві, і про роботу команди Акіма Галімова.

 

Проєкт «Реальна історія» розпочався у 2015 році, після анексії Криму й окупації частини Донбасу.  Агресія Росії триває вже не одне століття, тож у суспільства вчергове з’явився запит на проєкти з історії, який Галімов з однодумцями охоче підхопив і реалізував. У 2016-му вийшов перший фільм команди «Україна. Повернення своєї історії». Він був знятий у жанрі історичного детектива та розповідав, «хто ми є насправді» — розкривав невідомі факти з історії України, спростовував історичні міфи, відтворював зовнішність історичних персонажів тощо. Згодом цикл поповнився ще трьома фільмами. Зовсім різні епізоди об’єднувала ідея, що Росія «вкрала нашу історію». Як згадував Акім Галімов у проєкті «Про кіно для ТеБе», через цей підхід деякі історики на початку відмовлялися співпрацювати з командою, бо вважали ідею «конспірологією». А сьогодні термін «вкрадена історія» загальновідомий і прийнятий.

Після 24 лютого Галімов розпочав новий цикл «Реальна історія», де вже без усіляких детективних прикрас зайнявся розвінчанням російських історичних наративів. Станом на кінець лютого вийшло декілька десятків епізодів, із яких можна дізнатися, наприклад, що насправді підписав Богдан Хмельницький у Переяславі, навіщо росіяни вигадали Діда Мороза або чому грузинський національний батальйон воює у складі ЗСУ.  До початку минулого року всі проєкти Галімова виходили на ресурсах «1+1». 1 лютого 2023-го був створений окремий ютуб-канал «Реальна історія», який відтоді акумулює документальні роботи команди. Також на платформі The Gaze почав виходити англомовний проєкт Акіма Галімова The Power of Reason, що розвінчує міфи роспропаганди.

Акім Галімов і начальник науково-дослідного відділу історії Києво-Печерської лаври Роман Качан

Фільм «Що Москва ховала в Києво-Печерській лаврі?» присвячений історії Лаври — від її утворення до сьогодення, коли Україна нарешті почала процес дерусифікації культового місця. Це не перша робота Галімова, що торкається церковної теми. У фільмах «Таємничі манускрипти» та «Темне минуле московського патріархату» він уже розповідав про захоплення росіянами Київської митрополії в 17 столітті та про роль російської церкви в знищенні української ідентичності. У новому фільмі він не став повторювати загальну інформацію та зосередився винятково на Лаврі.

Фільм тривалістю близько години умовно поділений на три частини. Спочатку ведучий розповідає про те, що відбувається в Лаврі зараз, після виселення Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) з монастиря. Потім заглиблюється в історію і доводить, що монастирський комплекс більшу частину свого існування був саме українським, а не російськім. А наприкінці говорить про майбутнє пам’ятки — як держава планує використовувати заповідник.

 Ведучий і директорка департаменту культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики Мар’яна Томин

Актуальність теми, що її порушив Акім Галімов у новому фільмі, захмарна. Нагадаю, що у листопаді 2022-го СБУ провела обшуки в Києво-Печерській лаврі через підозру у підтримці країни-агресорки. Це потягнуло цілу низку справді історичних подій. Зокрема, Міністерство культури й інформаційної політики розірвало договір про передачу майна Лаври в користування УПЦ МП і повернуло весь комплекс в управління державі, а колишнього намісника монастиря Павла віддали під суд за виправдання збройної агресії Росії та дискримінацію українців за релігійною ознакою. Попри те, що інтернет з кінця 2022 року повниться тематичними новинами, загальна картина того, що відбувається в заповіднику, не складається. Ну бо важко за сухим повідомленням «знайдено незаконне виробництво на території Лаври» уявити, про що йдеться. А Акім Галімов пояснює: ось купа керамічних горщиків, що продавали в Лаврі туристам і паломникам, ось промислова піч, де їх виготовляли. Піч незаконна, бо Лавра — пам’ятка ЮНЕСКО і жодного виробництва там бути не може, податків від торгівлі держава не отримувала, тобто весь багатомільйонний прибуток осідав у кишенях керівництва Лаври.

І це не тільки про горщики. Ще Лавра «по-чорному» шила, виготовляла меблі, пекла хліб, влаштовувала екскурсії, селила та годувала туристів, торгувала іконами, релігійною літературою та золотом-сріблом (до речі, левова частка цих товарів закупалася в підмосковному селищі Софрине, де розташоване величезне підприємство з виготовлення церковного начиння) тощо.

Окрема тема — ідеологія, що панувала в монастирському комплексі. Під час обшуків правоохоронні органи знайшли купу предметів, що свідчать про гаряче шанування очільниками Лаври «русского міра».

 «Коли я сюди потрапив, для мене це був культурний шок. У Запоріжжі ми відчували, наскільки зараз Україна трансформується. А сюди я потрапив — і таке враження, що тут Росія назавжди. Це Київ, 23-й рік — за 1,5 року після вторгнення», — обурюється новий керівник національного заповідника «Києво-Печерська Лавра» Максим Остапенко. Раніше він очолював національний заповідник «Хортиця» в Запоріжжі.

На підтвердження цих слів Акім Галімов показав деякі знахідки, що не були вилучені СБУ як докази. Плакати з портретами російських патріархів, пам’ятні медальки «на честь» збройних сил Росії, православні календарі з суто російськими святими тощо.

«Важко повірити, що в центрі столиці, на Печерських пагорбах, буквально в кілометрі від Верховної Ради, де сидять наші депутати, зберігалося оце все», — дивується ведучий під час огляду проросійської колекції.

 

На жаль, Акім Галімов не став з’ясовувати, чому наша держава подолала цей кілометр лише після повномасштабного вторгнення. Історія Лаври починається в проєкті з хрещення Київської Русі та завершується каденцією Януковича, який віддав у безплатне користування Української православної церкви Московського патріархату понад половину території заповідника, включно з печерами.

«Російська церква зберігала свій вплив на Києво-Печерську Лавру аж до 2023 року», — ставить крапку в історичному екскурсі ведучий, одним махом перескочивши майже 10 років, що минули після втечі Януковича.

Дуже цікаво, як у принципове для України постмайданне десятиріччя офіційні органи примудрилися не помітити промислову піч, вбудовану в пам’ятник ЮНЕСКО? Про це точно детектив можна зняти — хоча б медичний, бо всім раптово повилазило.

Я не дарма питаю лише про конкретну піч, тому що з ідеологічною складовою все зрозуміло. Її взагалі можна було не помічати на законних заставах, бо і досі ніхто не забороняє монахам зберігати портрет Олексія ІІ — саме його показав ведучий на камеру. Це навіть не улюбленець Путіна Кирило Гундяєв, а його попередник. У фільмі всі ці уламки «русского міра» показали просто для розуміння настроїв.

Фото: методичка Підпис: Акім Галімов і керівник національного заповідника «Києво-Печерська Лавра» Максим Остапенко

Але одна знахідка, що сплила в розповіді ведучого, викликала питання. Акім Галімов звернув увагу на методичку під назвою «Почему раскольнические группировки в Украине называются неканоническими».

«В методичці розказується про Українську православну церкву Київського патріархату, чому вона неканонічна. Відповідно, всі ці священники Московського патріархату вважають, що вона не має ніякого стосунку до єдиної правильної церкви у світі», — пояснює ведучий.

Цю брошуру написав доктор богослов’я, архієрей Олександр Драбинко. Він має вельми цікаву біографію й навіть колись був викрадений колишнім депутатом Вадимом Новинським — великим шанувальником «русского міра». Драбинко вважався лідером проукраїнського крила УПЦ МП. Ще під час перебування в лавах МП він критикував церкву за зловживання та лобіювання російських інтересів в Україні. У 2018 році Драбинко перейшов до новоствореної Православної церкви України, що незалежна від Москви.

Можливо, Акім Галімов не знає деталей біографії Драбинка, але було б цікаво дізнатися, чи змінив богослов свою думку зараз, чи й досі вважає УПЦ КП «розкольницькою». З іншого боку, питання канонічного права — складна річ, і можна було б розповісти про це більш детально. Тим більше, що матеріал є: за сценарієм того ж Драбинка був знятий фільм «Анатомія розколу», в якому є багато інформації.

 

Деяку недомовленість перших двох частин фільму компенсує остання, що присвячена майбутньому Лаври. Акім Галімов показав, що держава має чіткий план розвитку заповідника з метою переосмислення його духовного впливу. За словами директорки департаменту культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики Мар’яни Томин, за периметром Лаври планують відкрити мільтирелігійний простір «Молитовне коло діалогу», що дозволить об’єднати українців різних віросповідань, побудувати церкву Марії для вшанування пам’яті загиблих у Маріуполі та створити Пантеон українських героїв. Згодом Києво-Печерська лавра об’єднає простір від Арсенальної площі, через Національний музей Голодомору-геноциду до Національного музею історії України у Другій світовій війні.

«Це величезна територія, наповнена українським змістом, українськими мріями, українською історією та пам’яттю про героїв, що віддавали та віддають життя за наш український світ», — каже ведучий.

Першим кроком у цьому напрямку стала започаткована наприкінці минулого року традиція «Дзвін Пам’яті та Надії». Щодня на Великій лаврській дзвіниці після загальнонаціональної хвилини мовчання дзвонар відбиває кількість років, що Україна воює з Росією, ховає загиблих та чекає на повернення полонених. 24 лютого 2024 року дзвони вдарили 10 разів.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як виступати публічно і не боятися: секрети успішного спікера
GlavRed
2025-07-27T01:06:29Z
Сором: навіщо він нам і як керує нашим життям
GlavRed
2025-07-26T23:27:32Z
День ангела 27 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-26T21:24:24Z
Отримайте щедрий урожай аґрусу: одна дія, яку робить 80% одеських садівників
24tv
2025-07-26T20:54:54Z
Бур'янів не буде до кінця року: їх вбивають 3 інгредієнти, які є на кухні
24tv
2025-07-26T18:57:55Z
Парфуми багатих жінок: 3 аромати з кілометровим шлейфом
24tv
2025-07-26T18:12:11Z
Ці 5 слів притягують борги та злидні: не варто їх говорити
24tv
2025-07-26T18:06:33Z
Зірки теж тануть: який смак морозива підходить твоєму знаку Зодіаку влітку-2025
Знай
2025-07-26T17:51:51Z
Романтичний серпень: кому зі знаків Зодіаку пощастить у коханні в серпні 2025 року
Фокус
2025-07-26T17:15:16Z
Жадан: Війна змінила українську мову, наповнивши її болем
УкраинФорм
2025-07-26T22:45:30Z
DISCOMAN – "Королева" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-26T21:15:33Z
«Буря» з України зібрала аншлаги на відкритті Міжнародного Шекспірівського фестивалю
УкраинФорм
2025-07-26T21:06:01Z
Ювілей Шевченківської премії: Зеленський розширив перелік номінацій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T20:42:26Z
Николь Кидман показала свою 14-ти летнюю дочь
GlavRed
2025-07-26T20:27:53Z
Крістіна Агілера приголомшила сміливою фотосесією
GlavRed
2025-07-26T20:27:41Z
Яскрава анімація та добрі історії: 4 нові мультфільми, які треба подивитися з дітьми
24tv
2025-07-26T20:18:27Z
У Києво-Печерській лаврі відкрили виставку пам’яті загиблих в Оленівці
ZN UA
2025-07-26T18:37:32Z
Ексдружина фронтмена Coldplay Гвінет Пелтроу потролила скандал зі зрадою: "влаштувалася" в Astronomer
TSN
2025-07-26T18:18:06Z
Від сексу до омлету: вісім дешевих і простих способів позбутися стресу
Gazeta UA
2025-07-26T21:42:30Z
Вчені навчили комарів протистояти малярії: що це означає для людства
TSN
2025-07-26T21:24:37Z
Труситиме весь день: вчені назвали щоденну звичку, яка призводить до підвищення тиску
Знай
2025-07-26T19:51:17Z
До Дня медичного працівника Валерій Дубіль, Віта Присяжнюк і фонд «Надія» здійснили гуманітарну місію на Донеччину та Сумщину
Политека
2025-07-26T19:48:25Z
Присідання, тяга і ще дещо: ось 5 простих вправ, які швидко приведуть вас у форму
24tv
2025-07-26T19:09:23Z
Скільки спати, щоб не зашкодити здоров'ю
24tv
2025-07-26T18:18:58Z
Коли сон тільки зашкодить: вчені розкрили тривожний нюанс
Фокус
2025-07-26T18:12:09Z
Що небезпечніше — спека чи холод:критичні межі, за якими життя неможливе
GlavRed
2025-07-26T17:27:16Z
Невидимі вороги: найпоширеніша алергія у світі
GlavRed
2025-07-26T15:27:38Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
В Таїланді підтвердили готовність до припинення вогню, але тільки за однієї умови
Telegraf
2025-07-27T01:03:08Z
Повернення того, що було до 22 липня: громадський діяч проаналізував законопроєкт Зеленського
24tv
2025-07-27T00:42:27Z
Ізраїль відновлює постачання гуманітарної допомоги в сектор Гази - ЦАХАЛ
УкраинФорм
2025-07-27T00:36:39Z
Пошкоджена залізниця, яку РФ використовує для військової логістики: дрони атакували Волгоград
Фокус
2025-07-27T00:12:32Z
У Держдепі США засудили розслідування щодо соцмережі X у Франції
InternetUA
2025-07-27T00:04:38Z
Cтармер обговорить з Трампом закінчення війни в Україні – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T00:03:51Z
Безугла розповіла про свою психічну хворобу
1News
2025-07-26T23:39:25Z
У США заговорили про втрату підтримки Зеленського: що може спровокувати
GlavRed
2025-07-26T23:27:27Z
Військовий облік: коли на нього треба стати 17-річним юнакам
ZN UA
2025-07-27T01:03:00Z
Повторних злочинів не скоюють 95% осіб, які пройшли пробацію - Мін’юст
УкраинФорм
2025-07-27T00:54:02Z
Церковний календар: які православні свята будуть у серпні
ZN UA
2025-07-27T00:03:41Z
Прикордонники знищили біля Вовчанська гармату та склад з обладнанням росіян
УкраинФорм
2025-07-26T23:57:06Z
Вітаємо медиків зі святом: найтепліші листівки зі щирими побажаннями
Gazeta UA
2025-07-26T21:54:47Z
Литва готова виділити €30 мільйонів на закупівлю Patriot для України - глава Міноборони
УкраинФорм
2025-07-26T21:46:14Z
Україна увійшла в топ-10 країн за витратами на армію - інфографіка
TSN
2025-07-26T21:24:36Z
Цілий рік будете нещасними: що категорично заборонено робити 27 липня
Telegraf
2025-07-26T21:24:08Z
З Днем медика 2025: найгарніші картинки-привітання зі святом
24tv
2025-07-26T21:15:37Z
Росіяни атакували Сумську громаду, троє поранених
УкраинФорм
2025-07-27T00:57:14Z
Декілька районів Туреччини охопили масштабні лісові пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T00:54:37Z
Дрони атакували залізничну підстанцію у Волгограді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T00:24:25Z
Мінус нефтебаза: дрони прилетіли до Волгоградської області РФ та влаштували пожежу
Telegraf
2025-07-26T23:51:26Z
Росіяни атакували Харків дронами: було чутно вибухи, спалахнув будинок
Telegraf
2025-07-26T23:39:25Z
У Чернівцях затримали зловмисника, який намагався вбити чоловіка
Украина Криминальная
2025-07-26T23:36:19Z
Начальника збірного пункту Київського ТЦК затримали на хабарі у $3,5 тисячі
УкраинФорм
2025-07-26T23:24:23Z
"Чо ета": у Росії горить нафтобаза в Октябрьському
24tv
2025-07-26T22:42:23Z
У Греції вирують лісові пожежі: влада оголосила евакуацію
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T22:36:29Z
Оракул Ленорман на 27 липня 2025 року: прогноз для всіх знаків зодіаку — Стрільцям прорив, Ракам підтримка
TSN
2025-07-27T00:33:23Z
ЗСУ просунулися на трьох напрямках, росіяни – на чотирьох: карти ISW на 27 липня
24tv
2025-07-26T23:54:02Z
ДРГ ворог у Покровську діють професійно — військовий експерт
TSN
2025-07-26T23:48:20Z
Росіяни сунуть на трьох напрямках: карта фронту від Deep State
24tv
2025-07-26T23:18:51Z
У Харкові пролунали вибухи, місто масовано атакують російські дрони
ZN UA
2025-07-26T22:36:51Z
На Покровському напрямку ЗСУ знищили склад боєприпасів і багато техніки: зведення Генштабу
24tv
2025-07-26T20:00:49Z
Ворог намагається пробити оборону на Сіверському напрямку: яка тактика росіян
24tv
2025-07-26T19:39:20Z
Прикордонники бригади «Помста» відбили російський штурм під Білогорівкою
УкраинФорм
2025-07-26T19:34:13Z
У зоні відповідальності ОСУВ «Хортиця» ворог змінив тактику «м’ясних» штурмів - Сили оборони
УкраинФорм
2025-07-26T19:33:04Z
"Не подобаються деякі фрази": Усик зізнався, що хотів би змінити гімн України
Фокус
2025-07-27T01:15:27Z
Боєць-зрадник з України програв другий поспіль бій нокаутом у UFC під прапором Росії
ZN UA
2025-07-27T01:06:30Z
Українка Бакастова перемогла російську чемпіонку і майора ЗС РФ Велику на чемпіонаті світу з фехтування
Фокус
2025-07-26T23:27:45Z
Ювентус готовий запропонувати капітану Спортінга Лісабон п'ятирічний контракт
Football.ua
2025-07-26T21:46:05Z
Захисник Ренна повернеться до Дженоа
Football.ua
2025-07-26T21:16:56Z
Кухаревич відзначився голом за Слован Братислава в другому поспіль матчі
Football.ua
2025-07-26T20:40:18Z
Хто краще стрибнув у басейн: Усик з донькою влаштували змагання в Іспанії, – драйвове відео
24tv
2025-07-26T20:36:38Z
Так, він не завжди був лисим: цей маловідомий факт з біографії Джейсона Стейтема вас вразить
24tv
2025-07-26T20:24:42Z
"Ніхто інший": легенда боксу назвав головну особливість Усика
24tv
2025-07-26T20:06:00Z
Проблемні кредити, судові позиви банків: що робити та чи варто залучати адвоката?
Украина Криминальная
2025-07-26T23:54:06Z
Який мінімальний термін оренди землі можна укласти в липні 2025 року
24tv
2025-07-26T19:03:34Z
5 професій, які зникнуть найближчим часом
24tv
2025-07-26T18:57:31Z
Світові запаси матча вичерпуються на тлі трендів у соцмережах та неврожаю - BBC
InternetUA
2025-07-26T18:56:59Z
Перегріта воєнна економіка РФ вкрилася глибокими тріщинами, - Bloomberg
FaceNews
2025-07-26T18:34:46Z
Пенсійний фонд підвищив середню зарплату для розрахунку пенсій
360ua.news
2025-07-26T18:21:32Z
Економіка РФ здивувала стійкістю, але вкрилася глибокими тріщинами - Bloomberg
GlavRed
2025-07-26T18:04:01Z
Від неї відмовився Євросоюз: яка купюра євро давно вийшла з обігу
24tv
2025-07-26T18:03:06Z
Катар пригрозив Європі зупинкою постачання газу через директиву ЄС
УкраинФорм
2025-07-26T17:37:39Z
Японська компанія створила VR-рукавички, які передають дотик у віртуальній реальності
InternetUA
2025-07-27T01:01:15Z
Головним науковцем Meta став один із творців ChatGPT
InternetUA
2025-07-26T23:01:11Z
Google Pixel 10 отримає новий фірмовий відтінок Moonstone
InternetUA
2025-07-26T21:37:58Z
Facebook — найнебезпечніша платформа для активістів
InternetUA
2025-07-26T20:22:15Z
Загроза для Землі минула, але є нюанс: чому астероїд розміром з багатоповерхівку досі небезпечний
Фокус
2025-07-26T19:57:41Z
Вулкани — ворота з надр Землі: як працюють та чому вони вивергаються
GlavRed
2025-07-26T18:27:32Z
Студенти створили на 3D принтері дрон, що літає, пірнає та злітає з води за секунди
InternetUA
2025-07-26T18:23:46Z
27 липня Землю накриє сильна магнітна буря: чого очікувати метеозалежним людям
Фокус
2025-07-26T17:51:21Z
Які предмети поруч з роутером блокують Wi-Fi сигнал
InternetUA
2025-07-26T17:17:02Z
Який автомобіль в жодному разі не варто купувати: відповідь автомеханіка
GlavRed
2025-07-26T23:27:18Z
Цей унікальний ретро-корвет міг би переконати нас обрати його замість ZR1X
Топ Жир
2025-07-26T23:21:59Z
Жінка переказала понад 7 тисяч доларів за авто, яке так і не отримала
Украина Криминальная
2025-07-26T22:45:12Z
GR Corolla Auto: як ралійний автомобіль намагається бути цивілізованим — огляд
Топ Жир
2025-07-26T21:36:16Z
Honda планує страхувати ваші авто, маючи унікальну перевагу
Топ Жир
2025-07-26T19:51:00Z
Орендар Hertz зняв відео свого авто, щоб спростувати помилку штучного інтелекту, але його спроба залишилася марною на тлі громадського обурення
Топ Жир
2025-07-26T18:06:24Z
Audi готує електричну заміну TT: перші подробиці майбутньої прем’єри
360ua.news
2025-07-26T17:49:41Z
Водіям ввели важливу заборону – кого стосується
Знай
2025-07-26T17:21:26Z
Як у Rolls-Royce — електрокросовер Genesis GV90 справді матиме тренерські двері
ITC
2025-07-26T17:05:08Z