MY.UAНовини
Показові страти воїнів ЗСУ. Яка мета росіян і чи може Україна відплатити за злочини
Показові страти воїнів ЗСУ. Яка мета росіян і чи може Україна відплатити за злочини

Показові страти воїнів ЗСУ. Яка мета росіян і чи може Україна відплатити за злочини

Звірства стосовно військових і цивільних українців давно стали візитівкою армії РФ

Лише з 18 по 24 лютого в зоні бойових дій було зафіксовано два факти страти окупаційними військами Росії українських військових. На кадрах, знятих нашими БПЛА, чітко видно, як окупанти розстрілюють дві групи з 6 і 9 полонених бійців ЗСУ, серед яких були поранені. Ба більше, за повідомленням бійця 24 ОШБр "Айдар" Станіслава Бунятова, російські командири обіцяють солдатам винагороди за відрізані голови українських воїнів за наявності відеопідтвердження того, що на момент обезголовлення жертва була живою.

Одночасно з цим Кабінет міністрів України виділяє 34 млн грн для створення "людських умов утримання" росіян в новому таборі для військовополонених "Захід 2". Причиною відкриття ще однієї установи є збільшення кількості полонених і блокування Росією обмінів. Симбіоз цих новин викликав хвилю обурення українців. Громадяни активно обговорюють у соцмережах доцільність багатомільйонних витрат на комфорт тих, хто розстрілює наших захисників на фронті і піддає звірячим катуванням у полоні.

"Телеграф" з’ясовував, з чим пов’язані показові страти наших військових, чи існують шанси на трибунал для їх виконавців і чому Україна не може нехтувати стандартами утримання полонених.

Звірства, що тривають 10 років

Вперше українці не лише дізналися про жорстокі розправи росіян над воїнами ЗСУ, а й побачили це на власні очі у квітні 2023 року. Тоді відео обезголовлення живого українського військового шокувало всю країну.

Судячи з повідомлення Станіслава Бунятова, подібні звірства є нормою для окупантів і навіть матеріально заохочуються їхніми командирами.

Втім, якщо на цивільних ця інформація може наводити жах, то військові давно не дивуються подібним методам розправ з боку РФ. За словами ветерана війни, екс-командира роти 24-го окремого штурмового батальйону ЗСУ "Айдар" Євгена Дикого, окупанти практикували їх з самісінького початку гібридної агресії на сході України.

– Давайте будемо відвертими, розстріл ворогів на війні трапляється з обох сторін. Водночас існує принципова відмінність між нашими військовими і їхніми. Якщо у когось з бійців ЗСУ трапляється подібний психологічний зрив – він усвідомлює, що скоїв злочин, і намагається приховати його навіть від своїх бойових товаришів, не кажучи вже про командування. Росіяни ж не просто супроводжують ці вбивства катуваннями, а й роблять це демонстративно.

Сам факт вбивства наших військових мене давно не дивує, а от навіщо вони роблять це публічно – все ще залишається загадкою. Єдине, що спадає на думку, це залякування своїх же бійців. Мовляв, якщо вони масово страчують полонених, то і ми будемо робити з ними те ж саме, а отже потрапляти в руки ЗСУ не можна за жодних умов, – каже Євген Дикий "Телеграфу".

За словами ветерана, ця версія виглядає правдоподібною, адже росіяни досить часто здаються. Навіть під час виходу українських військ з Авдіївки бійцям ЗСУ вдалося "прихопити" з собою кілька десятків полонених окупантів. Це свідчить про те, що моральний дух у російській армії залишає бажати кращого, і в командуванні ЗС РФ вирішили піднімати його варварськими методами.

Євген Дикий зазначає: у цій війні українці припустилися багатьох помилок через те, що до останнього не вірили у тотальне розлюднення росіян і сподівалися на те, що в них є бодай якісь моральні принципи.

Не дивується звірствам окупантів й офіцер ЗСУ, керівник благодійного фонду "Мир і Ко" Мирослав Гай. Військовий також визнає, що з боку України воюють аж ніяк не святі і всепрощаючі хлопчики, а справжні воїни, що нищать ворога всюди, де це можливо.

– Хоч би якими злочинцями і нелюдами були росіяни, слід розуміти, що вони також втрачають на цій війні своїх товаришів та друзів і по-своєму це переживають. Коли у справу втручається особисте, нерідко доходить до кровної помсти. Ймовірно, саме цим продиктована жорстокість, з якою вони виконують ці страти. Якщо додати до цього безкарність і бажання залякати нас, пояснення такій поведінці окупантів стає очевидним.

Крім того, не слід забувати, що звірства в принципі є "національною традицією" російської армії. Згадайте, як солдати Радянського Союзу поводилися в окупованій Польщі чи Німеччині, скільки там було скоєно згвалтувань, вбивств і наруги. Те ж саме відбувалося в Чечні та Грузії. В Абхазії формування ЗС РФ грали у футбол головами полонених. Вагнерівці в Африці вбивали полонених кувалдами. Для розлюднененого суспільства, де насильство є частиною державної політики, все це стає нормою, – каже військовий в коментарі "Телеграфу".

Історія жодної війни не обійшлася без подібних інцидентів, каже Мирослав Гай. Втім, в арміях цивілізованих країн кожен такий випадок стає приводом для внутрішнього розслідування і притягнення винних до відповідальності.

Так, під час війни у В’єтнамі та Іраку американські офіцери неодноразово ставали фігурнатами таких справ і несли покарання за законами власної держави. В ЗС РФ злочини проти населення на окупованих територіях і катування наших військових активно заохочуються.

Гуманність до ворога як ознака цивілізованості

Попри те, що в українських архівах хроніки війни з РФ налічуються сотні фото– та відеодоказів скоєння окупантами злочинів в зоні бойових дій, притягнути винних до відповідальності об’єктивно майже неможливо, каже виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

Розстріли полонених кваліфікуються за 438-ю статтею ККУ – порушення законів та звичаїв війни, що карається позбавленням волі на строк від 8 до 12 років, або ж 8-ї статтею Римського статуту у Міжнародному кримінальному суді – воєнні злочини, що не мають строку давності. Відповідно, розслідуванням справ можуть займатися лише дві інституції: національна правоохоронна система і МКС.

Проблема полягає у тому, що українські правоохоронні органи обмежені в повноваженнях і можливостях за межами нашої країни, а Міжнародний кримінальний суд для проведення розслідування повинен мати доступ до місця вчинення злочину або ж отримати беззаперечні докази його скоєння.

Саме це сталося у справі проти президента РФ Володимира Путіна і уповноваженої президента РФ з прав дитини Марії Льовової-Білової, які публічно визнали незаконну депортацію десятків тисяч українських дітей на територію Росії.

Водночас, навіть якщо офіс прокурора МКС матиме усі необхідні доказові матеріали, засудити винних заочно не вийде. Для винесення вироку злочинці повинні бути затримані.

– Страти українських військових відбувалися з 2014 року. 2018-го наша організація здійснювала окреме подання в МКС щодо вбивства п’яти полонених бійців батальйону "Кривбас". На жаль, цей процес носив характер інформаційного повідомлення і не мав жодного руху.

Зараз ситуація аналогічна. Ми можемо сподіватися на торжество правосуддя, але краще бути більш прагматичними і розуміти, що вбивці наших захисників з числа рядових російських солдат навряд чи постануть перед судом у Гаазі, – каже Олександр Павліченко "Телеграфу".

Окрім численних фото– і відеопідтверджень масових страт українських військових і цивільних громадян на окупованих територіях, загальновідомим фактом є й жорстоке поводження з полоненими воїнами ЗСУ в російських колоніях. Військових регулярно піддають нелюдським тортурам, а умови їхнього перебування в місцях утримання можуть скласти конкуренцію концтаборам нацистької Німеччини.

Своєю чергою українська сторона робить все можливе для дотримання міжнародних стандартів захисту прав військовополонених. Зокрема, на утримання кожного з них ми щомісяця витрачаємо 10 тис. грн, а на розконсервацію та ремонт старих колоній для створення належних умов полоненим окупантам виділяють десятки мільйонів гривень з держбюджету.

– Я категорично проти маніпуляцій на цій темі. Ми – цивілізована країна, яка підпорядковується загальноприйнятим правилам гуманності. Ці установи ледь не щодня відвідують представники Організації Червоного Хреста, Міжнародної спостережної місії і просто політики з різних країн світу. Ми можемо дозволити собі прозорість у цьому питанні. Гідні умови утримання полонених – чергова наочна демонстрація різниці між нами і росіянами. Не слід думати, що йдеться про якусь розкіш. Це просто створення прийнятних умов життя в таборі. Крім того, витрати на це нерідко покривають донорські кошти.

До слова, мені відомі випадки, коли окупанти, які вже побували в нашому полоні або ж чули про це від своїх товаришів, виявляли гуманне ставлення до воїнів ЗСУ, що потрапили під їхній контроль: не застосовували насилля, пригощали солодощами і загалом ставилися по-людськи. Так, це не повальна тенденція, але якщо наш підхід врятує бодай одного воїна ЗСУ від катувань у полоні, можна вважати, що це було не даремно. Та все ж, головною ідеєю є те, що ми – не вони, і це повинно проявлятися в усьому, – каже Олександр Павліченко.

Кожна повномасштабна війна супроводжується вчиненням численних воєнних злочинів. Як показує практика, на превеликий жаль, майже всі вони залишаються безкарними. Єдиним способом відплати за вчинені окупантами звірства, який може дозволити собі Україна, не уподібнюючись російським катам, є повна і остаточна перемога ворога на полі бою.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Диво якесь": у Харкові вцілів портрет одного з трьох педагогів, вже виникли теорії
Фокус
2024-11-25T22:12:31Z
Вже били по Сумах: у Defence Express пояснили небезпеку "Шахедів" зі шрапнеллю
24tv
2024-11-25T22:09:25Z
Карта бойових дій в Україні станом на 26 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T22:00:05Z
Вибухи та потужна пожежа: українські дрони могли вдарити по місту Губкін на Бєлгородщині
24tv
2024-11-25T21:57:58Z
В окупованому Мелітополі почнуть штрафувати за «пропаганду чайлдфрі» згідно закону РФ
Детектор М
2024-11-25T21:34:32Z
Скандал із Сирським: військові "наїхали" на головкома ЗСУ – яка причина
TSN
2024-11-25T21:21:55Z
Поліція показала відео перших хвилин після ранкового удару Росії по центру Харкова
24tv
2024-11-25T21:12:18Z
На фронті - 185 зіткнень, ворог втратив 350 осіб на Покровському напрямку
УкраинФорм
2024-11-25T21:06:24Z
Днів без поранених критично мало: Михайлова розповіла, скільки бійців померли після евакуації
24tv
2024-11-25T20:21:55Z
Європа повинна збільшити зусилля для військової допомоги Україні - міністр оборони Польщі
УкраинФорм
2024-11-25T22:18:40Z
Є ймовірність, що Трамп може зупинити допомогу Україні, – політик зі США
24tv
2024-11-25T22:15:45Z
Європейські країни посилять військову підтримку України — Пісторіус
ZN UA
2024-11-25T22:09:53Z
Bloomberg: G7 готова посилити тиск на Китай за підтримку Росії
Европейская правда
2024-11-25T22:03:50Z
Путін вдвічі підняв виплати росгвардійцям за участь у війні проти України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T22:00:21Z
Що буде в разі удару по Раді та загибелі нардепів – відповідає "слуга народу"
TSN
2024-11-25T21:51:09Z
Спецпрокурор США подав клопотання щодо припинення двох справ проти Трампа
УкраинФорм
2024-11-25T21:48:58Z
Удар ракетами ATACMS по Курській області: опубліковано відео ураження аеродрому
ZN UA
2024-11-25T21:42:02Z
США можуть розмістити ракети в Японії для реагування на можливе загострення ситуації на Тайвані
InternetUA
2024-11-25T21:35:58Z
Один актор — 23 персонажі: Лаврін зі "Спіймати Кайдаша" озвучив Stalker 2
Фокус
2024-11-25T22:15:29Z
Популярна пісня Ельзи з "Крижаного серця" знову підкорює мережу
24tv
2024-11-25T22:03:12Z
Вартий очікування: все, що відомо про приквел хітового мультфільму "Думками навиворіт"
24tv
2024-11-25T21:39:21Z
"Найбожевільніший вчинок": Джамала розповіла, на що зважилася під час війни
GlavRed
2024-11-25T21:27:44Z
Максим Галкін публічно принизив путініста Філіпа Кіркорова - подробиці
GlavRed
2024-11-25T21:27:01Z
Акторка з Маріуполя знялася в пропагандистському ролику
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:21:13Z
Неочікуваний дует: Женя Галич та Lely45 запрем'єрили кліп на пісню "Усе ж таки друзі"
24tv
2024-11-25T21:18:37Z
Колишній чоловік Ані Лорак показав свою нову супутницю - який вона має вигляд
GlavRed
2024-11-25T20:27:36Z
Головні тренди новорічних суконь 2025
360ua.news
2024-11-25T20:15:50Z
«Будуємо першу в Україні підземну лікарню для 2000 пацієнтів», — Синєгубов
Мій Харків
2024-11-25T21:30:55Z
8 звичок, які роблять успішні люди щоранку
Знай
2024-11-25T20:51:57Z
Ось 12 найпоширеніших нічних жахів дорослих і що вони означають
24tv
2024-11-25T20:27:06Z
Наскільки шкідливо їсти вночі: результати останнього дослідження
24tv
2024-11-25T20:06:07Z
Венерологиня попередила про надскладні наслідки невиявленого сифілісу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T19:00:23Z
Україна та Данія підписали угоду в сфері охорони здоров’я
УкраинФорм
2024-11-25T18:01:36Z
Названо ягоду, яка лікує абсолютно все
AgroNews
2024-11-25T17:37:52Z
В Україні презентували першу версію мапи реабілітаційних закладів - Мінреінтеграції
УкраинФорм
2024-11-25T17:36:00Z
В Україні посилять контроль над психіатричними оглядами: що зміниться
24tv
2024-11-25T16:45:18Z
Вест Гем впевнено обіграв Ньюкасл
Football.ua
2024-11-25T22:01:55Z
Лечче в гостях обіграв Венецію
Football.ua
2024-11-25T21:43:31Z
Полісся — Зоря 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-25T21:39:10Z
Визначилися номінанти на щорічні премії від ATP
УкраинФорм
2024-11-25T20:57:44Z
Президент Ла Ліги: Іноді Перес втрачає зв'язок з реальністю
Football.ua
2024-11-25T20:52:15Z
Чемпіонат України з вільної боротьби: юний спортсмен з Львівщини виборов перше місце
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:30:43Z
Роналду розриває в Лізі чемпіонів: відео розкішного дубля португальця
24tv
2024-11-25T20:27:17Z
Аморім — після свого дебюту в МЮ: Мої гравці занадто багато думали під час гри
Football.ua
2024-11-25T20:01:29Z
6:0 від Шахтаря, осічка Ротаня та дивне пенальті для Руха: як виглядає таблиця УПЛ після 14 туру
24tv
2024-11-25T19:51:36Z
26 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T22:06:40Z
Вся правда про короля Британії Чарльза III: проблеми зі шлунком, статеві зв'язки та загальний розбір матриці долі
Знай
2024-11-25T21:51:49Z
Пентагон відкрив тендери для роботи американських військових підрядників в Україні
УкраинФорм
2024-11-25T21:49:45Z
Німеччина планує навчати українських військових на рівні штабів батальйонів і бригад
УкраинФорм
2024-11-25T21:22:53Z
Місто у місті: що виробляє завод "Тайфун", який уразили Сили оборони у Калузі
24tv
2024-11-25T20:51:34Z
Скільки ракет ATACMS треба для потужної "бавовни" – експерт підрахував
TSN
2024-11-25T20:39:11Z
"Через їхню безпеку": Олена Зеленська зізналася, де перебувають її діти
GlavRed
2024-11-25T20:27:47Z
Палатний: "Українська команда" передала FPV-дрони підрозділу ССО "Рейнджер"
Знай
2024-11-25T20:21:33Z
Рік Зеленої Дерев'яної Змії: астрологиня розповіла, що на нас чекає у 2025-му
TSN
2024-11-25T20:21:14Z
Нацбанк за тиждень продав понад 590 мільйонів доларів
Хвиля
2024-11-25T21:36:49Z
Україна може подвоїти обсяг аграрного експорту
Хвиля
2024-11-25T21:03:40Z
ДТЕК поновив графіки відключень світла у 4 регіонах України
Хвиля
2024-11-25T20:21:05Z
Вартість яєць продовжує невпинно зростати: яка ситуація на ринку України
24tv
2024-11-25T20:03:01Z
В обмінниках зміниться курс долара: чого чекати українцям до 1 грудня
GlavRed
2024-11-25T19:25:24Z
Reuters: Австрія конфіскувала російський газ на 230 млн євро
Европейская правда
2024-11-25T19:16:44Z
Ціни на моркву в Україні продовжують падати: аналітики назвали вартість та пояснили тенденцію
Политека
2024-11-25T19:00:25Z
В Україні стрімко зростають ціни на овочі: як змінилася вартість огірків та помідорів наприкінці осені
Хвиля
2024-11-25T18:39:19Z
В грудні "Укрпошта" почне виплачувати українцям по 1000 гривень: кого це стосується
Фокус
2024-11-25T18:25:02Z
Рівнянина затримали за замах на умисне вбивство знайомої
Украина Криминальная
2024-11-25T22:09:11Z
Пожежа на Калузькому НПЗ: військовий експерт оцінив масштаби руйнувань
Политека
2024-11-25T21:51:39Z
У Тернополі чоловік написав на фасадах церков «число звіра»: йому загрожує п’ять років ув’язнення
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:42:10Z
В Сумах затримали диверсанта, що вчиняв підпали на замовлення російських спецслужб
InternetUA
2024-11-25T21:15:29Z
Літак російської авікомпанії в Анталії загорівся з тієї ж причини, що й п′ять років тому у «Шереметьєво» – The Insider
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:45:16Z
Росіяни атакували дронами Антонівку на Херсонщині, загинув чоловік
УкраинФорм
2024-11-25T20:45:10Z
Поблизу Греції затонуло судно з мігрантами, загинули шестеро дітей і двоє дорослих
УкраинФорм
2024-11-25T19:06:06Z
В Таїланді 300 розлючених мавп увірвались до поліцейського відділку
24tv
2024-11-25T18:21:16Z
У Києві суд відпустив на волю двох пенсіонерів, які напали на волонтера через українську мову
Комсомольская правда
2024-11-25T18:15:37Z
Робота мрії: в розкішний готель на Закарпатті потрібна доглядальниця за котами
TSN
2024-11-25T22:09:51Z
Не з ікрою чи шпротами: найкращий рецепт канапок на Новий рік
24tv
2024-11-25T21:57:13Z
8 речей, які ніколи не можна зберігати біля плити: це треба знати кожному
24tv
2024-11-25T21:33:28Z
2024 був кармічним, але чи пройшли ви урок: основні ознаки того, що в 2025 вам буде легше
Знай
2024-11-25T21:30:39Z
Хрусткі, легкі, неймовірно смачні: як приготувати вафлі у вафельниці
24tv
2024-11-25T20:42:48Z
Важливе правило етикету: яку кількість квітів дарувати не можна - точна відповідь
GlavRed
2024-11-25T20:27:35Z
Сіль чи пісок: чим найкраще посипати доріжки для безпеки взимку
24tv
2024-11-25T19:57:46Z
Небезпечний дитячий одяг з'явився на Temu: токсичність перевищила норму у сотні разів
InternetUA
2024-11-25T19:49:55Z
Сомельє назвав ідеальну закуску для коньяку: що відомо про золоте правило "3К"
GlavRed
2024-11-25T19:25:59Z
NVIDIA GeForce RTX 50xx першими отримають пам’ять GDDR7, — інсайдер
ITC
2024-11-25T21:55:47Z
Стартап Ubitium розробляє процесор, який об’єднає CPU, GPU, DSP та FPGA
ITC
2024-11-25T21:55:43Z
Криптовалютні шахраї викрали криптовалюту у 42 тисяч користувачів Bluesky
InternetUA
2024-11-25T21:51:12Z
Експерти назвали 5 бюджетних відеокарт, до яких варто придивитися у 2024 році
InternetUA
2024-11-25T21:01:50Z
Як стерти всі дані та відновити заводські налаштування на Macbook: інструкція
InternetUA
2024-11-25T20:13:57Z
На рендерах показали дизайн Samsung Galaxy A56 з новою камерою
InternetUA
2024-11-25T19:31:27Z
Лотерея як розвага: Як грати для задоволення, а не задля виграшу
iPress
2024-11-25T19:16:02Z
У космосі знайдено перший "зигзаг Ейнштейна": чому це важливо для людства та науки
24tv
2024-11-25T19:06:53Z
Американські розробники представили новітню кінетичну антидронову систему
InternetUA
2024-11-25T18:43:17Z
Водіям на замітку: як "врятувати" автомобіль від корозії – головні правила
GlavRed
2024-11-25T21:27:58Z
Mercedes-Benz W124 виповнилося 40 років
AutoCentre
2024-11-25T20:16:40Z
Розпочалися випробування першого у світі колісного навантажувача на водні
AutoCentre
2024-11-25T19:22:04Z
Tesla лідирує серед брендів за кількістю смертельних аварій
360ua.news
2024-11-25T18:33:47Z
Cтав відомий найекономічніший електричний фургон 2024 року
AutoCentre
2024-11-25T17:46:28Z
Представлено новий Chevrolet Aveo
Portaltele
2024-11-25T16:52:39Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z
Kia EV9 GT 2025: Електричний сімейний автомобіль зі спортивним характером та потужністю понад 500 к.с
ITC
2024-11-25T15:16:34Z