MY.UAНовини
Зеленський їде у Вірменію, де є російська військова база. Чи безпечно це для президента
Зеленський їде у Вірменію, де є російська військова база. Чи безпечно це для президента

Зеленський їде у Вірменію, де є російська військова база. Чи безпечно це для президента

Прогнозується, що візит Володимира Зеленського матиме значний вплив на відносини Вірменії як і з Києвом, так і Москвою.

На Банковій на перший візит Володимира Зеленського на Південний Кавказ покладають великі надії, адже Україна поволі приміряє на себе роль великого геополітичного гравця як в очах Заходу, так і пострадянських країн. Це важливий сигнал, що колишні республіки СРСР можуть існувати й розвиватися без втручання в їхні справи Росії.

"Телеграф" розбирався, чого чекати від закордонної поїздки глави української держави.

Важливий штрих до "м’якої сили" України

За інформацією вірменської служби "Радіо Свобода", візит президента України до регіону, найімовірніше, відбудеться 4-5 березня. Також є висока вірогідність того, що Зеленський вирушить до Азербайджану у ті ж дні.

"Якщо вдасться провести візит в такому форматі, що Зеленський відвідає і Єреван, і Баку – це буде досить позитивним сигналом щодо міжнародної ролі України. Невелика кількість держав у світі можуть ось так просто говорити з обома сторонами конфлікту, і яких раді приймати в обох столицях. Це дуже важливий штрих до нашої soft power (м’якої сили. – Ред.) і присутності на міжнародній арені. Ми показуємо, що намагаємося посприяти іншим державам, які так само вийшли з Радянського Союзу, у встановлені їхньої незалежної зовнішньої політики", — коментує "Телеграфу" голова Центру політичних студій "Доктрина" Ярослав Божко.

До того ж, для президента України було б непослідовним кроком, відвідуючи Вірменію, не здійснити візит до Азербайджану. І тим самим дати російській пропаганді привод для спекуляцій.

Водночас експерт підкреслює, що для Заходу комунікація із колишніми республіками СРСР давно є проблемним питанням. Було неясно, через кого можна спілкуватися з ними в обхід Росії, яка роками усіляко намагалася монополізувати свою роль універсального посередника.

"Для України важливо розширяти свою символічну присутність на тих глобальних ділянках, на яких раніше вона не була широко представлена", — вважає політолог.

Особливо у випадку Вірменії, яка намагається здійснити геополітичний розворот від Росії.

Російська військова база у Ґюмрі як джерело злочинів

Політична складова похолодання у відносинах Єревана та Москви поки не знайшла відображення у питанні російського військового контингенту. Найбільше його – на 102-й військовій базі в місті Ґюмрі на півночі Вірменії. Там дислокуються до 4 тис. військових РФ. Їхня присутність для Єревана мала бути гарантією невтручання Туреччини у проблему Нагірного Карабаху.

Строк дії договору щодо безкоштовної оренди РФ військової бази – аж до 2044 року. При цьому російські солдати в Ґюмрі вже не раз ставали проблемою для вірмен. 2015 року строковик Валерій Пермяков жорстоко розстріляв місцеву сім'ю Аветисянів – загинуло семеро людей, в тому числі 6-місячний малюк.

Москва відмовилася видавати Вірменії злочинця, хоча напередодні запевняла, що Пермякова будуть судити на вірменській території. Масове вбивство родини та брехня росіян викликали хвилю громадських протестів. У підсумку було ухвалене спільне рішення, що убивцю судитимуть на російській військовій базі. Пермяков отримав пожиттєвий строк, який зараз відбуває на території РФ.

Пізніше було оприлюднено інформацію, що з 1999 по 2015 рік щонайменше 11 жителів Ґюмрі загинули в інцидентах за участі російських військовослужбовців.

2018 року російський військовослужбовець забив до смерті жительку міста Джульєтту Гукасян. Москва знову відмовилася вивозити підозрюваного солдата Андрія Разгільдєєва з бази. Протести вірменської громадськості спалахнули знову — учасники акції біля посольства РФ в Єревані вимагали вивести російську військову базу з Ґюмрі, забезпечити прозоре розслідування вбивства жінки й переглянути характер відносин з Москвою. Люди виходили на протести з гаслами: "Російська армія, геть із Вірменії!".

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну база в Ґюмрі стала ще й місцем насильного утримання. Мова про росіянина Дмитра Сєртакова, який відмовився брати участь у війні і виїхав з РФ до Вірменії. У грудні 2023 року чоловіка затримали й вивезли на військову базу, а надалі — взагалі повернули на територію РФ.

Попри очевидні проблеми, які несе дислокація російського контингенту у Вірменії, на запитання щодо можливого закриття бази прем’єр Пашинян не дає конкретної відповіді. Ця тема "не стоїть на порядку денному", сказав він у лютому цього року. Раніше в інтерв’ю The Wall Street Journal політик казав, що не бачить переваг у присутності чужих військових в країні.

До цього ж, Вірменія — єдина держава у світі, окрім РФ, де дислокуються російські прикордонники. Мова про аеропорт "Звартноц", який є головним цивільним летовищем у всій країні й одним з найважливіших на всьому Кавказі. Від представників вірменського політикуму вже лунають заяви про необхідність виводу росіян з аеропорту, але поки конкретних кроків для цього не зроблено.

Постає логічне запитання: чи не становить візит до Вірменії загроз для життя президента України Володимира Зеленського? Політолог Ярослав Божко пояснює, що безпекова складова таких міжнародних візитів завжди ретельно пропрацьована, і навряд Росія наважиться на відкриті провокації.

"Напади на політиків, на глав держав, як правило, здійснюються не офіційними військовослужбовцями, а підпільними організаціями, пов'язаними з іноземними розвідками. У контексті безпеки президента, думаю, значно більша небезпека від проросійських кіл, які існують в вірменському політикумі та бізнес-середовищі, аніж від конкретних російських військових. Усі вони — на виду, і будь-яка їхня дія миттєво буде зарахована як дуже брутальний, агресивний акт з боку Росії", — каже він.

Єреван був затиснутий залежністю від Москви

Якщо контакти Києва з Баку можна називати міцними й партнерськими, то співпраця з Єреваном не була такою гладкою. Вірмено-українські відносини ставали жертвою російського впливу у регіоні. Яскравий приклад: 2013 року під тиском Кремля Вірменія відмовилася від договору про асоціацію з Євросоюзом і заявила про бажання вступити до Митного союзу. Тоді на карті стояло питання Нагірного Карабаху – сепаратистського регіону в Азербайджані, який був місцем постійних військових сутичок протягом 35 років. З часів Першої карабаської війни (1992-1994) Кремль використовував конфлікт для збереження та посилення свого впливу на Південному Кавказі. РФ активно вдавала з себе "миротворця" та "посередника" у цій ситуації.

"Вірменія і Росія ніколи не були в рівноправних відносинах. По суті, Вірменія була затиснута своєю залежністю від РФ. Москва всіляко підживлювала конфлікт Єревана з Баку, підливаючи у цю тему якомога більше оливи та сприяючи проросійським політичним елітам", — каже Ярослав Божко.

Через зовнішній вплив тривалий час прозахідний вектор був для Вірменії достатньо малореалістичним.

"У Вірменії досить потужними були такі проросійські політичні еліти, як умовний "карабаський клан" і Серж Сарґсян (президент Вірменії із 2008 до 2018 роки. По закінченні президентства мав намір зберегти владу й зайняв пост прем’єр-міністра, але через хвилю протестів, які прокотилися країною, пішов з посади. – Ред.). Ми маємо розуміти, що після Другої карабаської війни 2020 року й остаточного повернення Нагірного Карабаху Азербайджану вірменське суспільство перебуває в дуже серйозному пошуку подальших шляхів зовнішньої політики країни. Поразка Вірменії значною мірою базувалася на тому, що Єреван не отримав допомоги від Російської Федерації", — роз’яснює політолог.

Тому останні різкі заяви прем’єр-міністра Нікола Пашиняна можна вважати відповіддю на цей запит суспільства.

Як Вірменія дистанціюється від Росії

Під час недавнього візиту до Франції Пашинян в інтерв’ю France 24 заявив про заморожування участі країни в діяльності Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), де лідером виступає Росія.

З 1992 року пострадянські держави приєднувалися до ОДКБ, щоб уникати збройних конфліктів між собою та захищати одна одну від зовнішніх ворогів. Водночас Азербайджан, Грузія та Узбекистан встигли вийти з договору, а чинні країни-члени не раз висловлювали сумніви щодо ефективності організації. Окрім Вірменії, до ОДКБ входять Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан і, власне, Росія.

Французьким журналістам Пашинян повідомив, що договір про колективну безпеку щодо Єревана не виконувався, особливо 2021-2022 років. Тоді сталося чергове загострення ситуації у Нагірному Карабаху. Азербайджанські військові просунулись на кілька кілометрів вглиб території, яку Вірменія вважала своєю. Єреван звернувся до союзників по ОДКБ, однак жодної допомоги не отримав. Кремль вдав, що не має підстав для втручання в конфлікт.

"Це не могло залишитись без нашої уваги. Ми призупинили нашу участь. Подивимося, що буде далі", — сказав прем’єр-міністр Вірменії.

Коли Азербайджан встановив повний контроль над Нагірним Карабахом у вересні минулого року, Пашинян назвав структури, у яких бере участь Вірменія, "неефективними", маючи на увазі саме ОДКБ. У Москві тоді заявили, що це "внутрішня справа Азербайджану", оскільки бойові дії відбуваються на міжнародно визнаній території цієї країни.

У січні 2023 року Вірменія відмовилася приймати навчання контрольованої Росією організації; натомість пізніше провела на своїй території військові навчання спільно зі США. У листопаді 2023-го Пашинян проігнорував саміт ОДКБ у Мінську. Послався на те, що Вірменія збирається диверсифікувати відносини у сфері безпеки, бо "нинішні партнери" не можуть постачати необхідні зброю та боєприпаси.

Окрім цього, в недавній розмові з пресою Пашинян заявив, що Москва "відкрито закликала вірменське населення повалити владу". І пожалівся, що проти нього не припиняється ворожа пропаганда з боку РФ.

В умовах напружених стосунків із Росією Вірменія дедалі більше дивиться у бік Заходу. Окрім навчань зі США, розвиває військово-технічне співробітництво з Францією. Під час лютневого візиту Пашиняна до Парижа було підписано низку документів у цій сфері.

"Вірменія у своїй зовнішній політиці досить сильно опирається на глобальну присутність вірменської діаспори по всьому світу, яка є особливо потужною у Франції. Саме ця країна часто виступала адвокатом Вірменії у міжнародних питаннях, в тому числі прямо протидіючи Азербайджану та Туреччині", — пояснює політолог Ярослав Божко таке зближення.

Як у Вірменії реагують на можливий візит Зеленського

"Телеграф" також проаналізував, як преса у Вірменії реагує на ймовірний візит українського лідера. Риторика у багато чому залежить від того, якого вектору дотримуються видання: проросійського чи прозахідного. Наприклад, журналіст Factor TV Роберт Ананян у своєму профілі в соцмережі X заявив, що це буде "історичний візит, який відкриє нову сторінку у вірмено-українських відносинах".

"Вірмени та українці мають спільного ворога, який загрожує їхній державності, і у Вірменії існує тверда віра, що перемога Росії над Україною може призвести до окупації Вірменії, Грузії, Молдови, Казахстану та Узбекистану", — пише медійник.

За його прогнозами, в разі перемоги над Росією Україна набиратиме все більшого політичного впливу й відіграватиме провідну роль на Європейському континенті.

"Україна стане союзником номер один Заходу біля кордонів Росії. Україна буде фактором номер один, який стримуватиме російські неоімперіалістичні та антизахідні настрої. Безсумнівно, що після російсько-української війни Захід делегуватиме Україні велику роль", — зазначив вірменський журналіст.

Нову роль України Ананян порівнює із роллю Туреччини багато років тому "до початку "політичного роману" Путіна та Ердогана".

Натомість деякі вірменські медіа ширять зручну для Кремля тезу, мовляв, "Захід відправляє Зеленського до Вірменії, щоб остаточно посварити з Росією".

"Що ж буде після цього, зовнішніх господарів Нікола не цікавить. Їм потрібно створити проблеми для Росії і вони їх створюють. Руками Нікола. За рахунок Вірменії. Якщо Зеленський приїде до Вірменії, це буде сигналом Азербайджану, що він може нападати на Вірменію", — пише публіцист Айк Усунц, якого часто цитують російські ЗМІ.

При цьому у сповненому оціночних суджень матеріалі Усунц не вказує, яким саме чином візит українського президента спровокує військові дії між Азербайджаном і Вірменією.

Видання Armenia Sputnik (підрозділ російського пропагандистського новинного агентства. – Ред.) цитує політолога з РФ Дмитра Суслова, який повторює меседж, що "Захід хоче розсварити Вірменію з Росією". На думку росіянина, візит Зеленського до Єревану стане "вершиною політики переорієнтації від Росії на Захід".

Офіційні деталі візиту Володимира Зеленського на Південний Кавказ поки не розголошують, та вже цілком зрозуміло, що потенційна подія матиме значний вплив на відносини регіону як і з Києвом, так і Москвою. Україна і надалі займає роль провідника геополітичних змін у світі.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" проаналізував, чи можливе введеня іноземних військ в Україну. Старт таким дискусіям дала заява президента Франції Макрона.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Критик Путина прогнозирует мрачное окончание войны: какие города потеряет Украина
Comments UA
2024-05-19T10:06:21Z
Конец "партнерства без ограничений": шокирующие итоги визита Путина в Си
TSN
2024-05-17T21:06:28Z
Путин переводит Россию на постоянное военное положение — The Times
TSN
2024-05-18T18:24:07Z
Войска НАТО в Украине: все начнется с первыми полетами F-16 – экспредседатель СБУ
UAToday
2024-05-18T05:33:50Z
Новый президент Тайваня призвал Китай прекратить угрозы
ZN UA
2024-05-20T07:22:48Z
Нападающий на Фицо мог иметь сообщников: в Словакии раскрыли новые подробности
Обозреватель
2024-05-20T07:15:44Z
Си Цзиньпин унизил Путина во время его пребывания в Китае
Comments UA
2024-05-17T14:30:02Z
ВСУ нанесли авиаудар по зданию в Волчанске: погибли десятки "кадыровцев", — ЛСР
Фокус
2024-05-19T16:36:52Z
Зеленский отклонил предложение Макрона по перемирию: нардеп объяснил, почему это большая ошибка
Comments UA
2024-05-18T12:27:41Z
"Аграрный социализм": почему сливочное масло в Европе можно купить вдвое дешевле, чем в Украине
Фокус
2024-05-17T10:36:56Z
Будет время до конца года: кому нужно менять договор с ПФУ
Знай
2024-05-19T18:12:04Z
Карту перевыпустили, деньги исчезли: ПриватБанк поставил клиентов перед фактом
Знай
2024-05-19T13:12:09Z
Карта "Ощадбанка" в плену и под арестом: когда его снимут
Знай
2024-05-17T10:12:44Z
Тариф на газ для украинцев: изменится ли цена с началом лета и сколько будет стоить кубометр в июне
Политека
2024-05-20T07:22:19Z
Не только осенью и зимой: в "Укрэнерго" рассказали, как долго еще будут отключать свет
Фокус
2024-05-20T07:15:48Z
Сверхстаж у пенсионеров: сколько доплачивают к пенсии и можно ли его продать
Фокус
2024-05-17T15:27:08Z
Графики почасовых отключений света на вечер 17 мая
Известия Киев
2024-05-17T20:57:32Z
Правильно выбранное направление ударов. Почему российская нефть начнет дешеветь в июне
Фокус
2024-05-17T15:49:28Z
Уничтожив корабль РФ в Крыму, Украина раскрыла секрет ракет ATACMS, — Forbes
Фокус
2024-05-20T04:27:16Z
Украинский военный рассказал, как началось наступление РФ на Харьковщине: "Это было где-то в 4 часа"
TSN
2024-05-18T18:18:35Z
Град из трех тысяч гранат ATACMS уничтожил самые опасные самолеты РФ в Крыму, — Forbes
Фокус
2024-05-17T13:00:06Z
В Сумской области прогремели 183 взрыва
TSN
2024-05-17T23:48:42Z
В Украину ворвется настоящая жара, но будут дожди: синоптики дали прогноз на начало недели. Карта
Обозреватель
2024-05-20T06:52:57Z
Ходжес прокомментировал новые удары ВСУ по Крыму
Хвиля
2024-05-20T06:51:51Z
Не только электроэнергия ударит по кошельку: какая коммунальная услуга подорожает с 1 июня
Знай
2024-05-17T18:30:17Z
Не "Арсенальная": где расположена новая самая глубокая станция метро в мире
TSN
2024-05-17T12:51:34Z
Почерк не меняется: как оккупанты мародерят в Волчанске — видео
TSN
2024-05-19T09:45:00Z
Россияне собрали треть своих бомбардировщиков на одном аэродроме: это тревожный знак
UAToday
2024-05-20T03:36:26Z
В ТЦК объяснили, зачем военнообязанному нужен штрихкод и как его получить
TSN
2024-05-20T07:03:50Z
ВСУ уничтожили место накопления штурмовых подразделений армии РФ в Волчанске: ликвидированы десятки оккупантов. Видео
Обозреватель
2024-05-18T17:01:03Z
"Печет все тело": блогер Николас Карма рассказал о своем состоянии после нападения
Фокус
2024-05-19T17:21:57Z
По Украине ширится тревога: какая угроза
TSN
2024-05-20T07:21:52Z
Крестики принцессы Дианы: история и причины, почему их почти не носили
Фокус
2024-05-20T07:21:24Z
Погиб при выполнении боевого задания: Украина оплакивает известного летчика
Новости Украины
2024-05-19T10:22:12Z
Как получить пенсию, если не прошли идентификацию: украинцам дали последний шанс
Знай
2024-05-19T20:12:38Z
Состоится большое сражение: старец Кирилл описал победу Украины и период перемен
Апостроф
2024-05-19T19:48:21Z
Найдено место крушения вертолета президента Ирана: что известно на сейчас
Политека
2024-05-20T07:19:04Z
Удар по Харьковщине: пять жертв и 15 раненых
Корреспондент
2024-05-19T10:42:04Z
Ночью в нескольких регионах России прогремели мощные взрывы и вспыхнули пожары
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:46Z
Бомбовый удар по Харькову: погибли два человека, много пострадавших
TSN
2024-05-17T19:12:43Z
Пьяный водитель Toyota Camry допустил ошибку и застрял на пешеходном мосту
AutoCentre
2024-05-20T06:28:45Z
В США произошла стрельба на выпускном, есть пострадавшие: появились подробности. Фото
Обозреватель
2024-05-20T06:22:31Z
В трех областях Украины раздались взрывы
Корреспондент
2024-05-18T23:39:41Z
В Киеве вспыхнул пожар: над Троещиной – черный столб дыма
TSN
2024-05-19T08:21:10Z
Знал, что произойдет беда: мужчина рассказал, как он выжил после масштабной авиакатастрофы
Фокус
2024-05-18T14:15:10Z
Александр Усик потеряет титул чемпиона мира: в чем причина
Фокус
2024-05-19T19:03:40Z
В каком состоянии Александр Усик после победы и когда запланирован бой-реванш с Фьюри
VGorode
2024-05-19T07:12:05Z
Усик победил Фьюри: стал абсолютным чемпионом и повторил достижение 25-летней давности
Фокус
2024-05-18T23:42:45Z
Вместе — мы сила: жена Усика красивым постом отреагировала на его победу над Фьюри
Telegraf
2024-05-19T08:18:05Z
Фьюри нашел виновных в своем поражении от Усика
Корреспондент
2024-05-20T07:15:54Z
Лунин пропустил четыре, Довбик забил в Ла Лиге
Корреспондент
2024-05-20T06:54:07Z
Усик - Фьюри: на шоу избили легенду российского бокса
Telegraf
2024-05-18T18:30:19Z
Усик показал лицо после 111 пропущенных ударов от Фьюри. ФОТО, ВИДЕО
Новости Украины
2024-05-19T05:54:50Z
Усик – Фьюри: онлайн-трансляция боя за звание абсолютного чемпиона мира
TSN
2024-05-17T09:21:50Z
Вишневые, желтые и даже розовые: почему в СССР черные автомобили были большой редкостью
Обозреватель
2024-05-18T06:07:47Z
Новый кроссовер Renault дешевле конкурентов рассекретили в деталях
Обозреватель
2024-05-17T15:34:49Z
Как проверять качество бензина: водители могут сделать это дома
Апостроф
2024-05-17T14:57:36Z
Mazda CX5 стала самым продаваемым бензиновым авто в Украине: рейтинг
AutoCentre
2024-05-20T07:01:22Z
На дорогу вернули 101-летний Ford Model T
AutoCentre
2024-05-19T09:10:29Z
В Украине появился недорогой конкурент Volkswagen ID.4 от Kia
Фокус
2024-05-20T06:57:42Z
Летняя жара: почему нельзя заправлять полный бак летом
ZN UA
2024-05-20T01:04:46Z
Топ-10 подарков для настоящего автомобилиста: понравится каждому
Telegraf
2024-05-19T16:00:56Z
Где и когда появился первый в мире автомобиль-амфибия
AutoCentre
2024-05-19T13:16:07Z
Что будет, если зарядить телефон "чужим" зарядным устройством
Telegraf
2024-05-19T17:24:45Z
Ученые увидели в черной дыре то, что предсказывал Эйнштейн
ZN UA
2024-05-18T14:32:22Z
Как древним египтянам удалось построить огромные пирамиды: найдена подсказка
ZN UA
2024-05-17T12:22:50Z
Эйнштейн был прав: ученые нашли доказательства его теории внутри черной дыры
TSN
2024-05-18T19:07:59Z
Замена микросхем памяти и разгон GPU позволили GeForce RTX 4070 Ti Super обогнать GeForce RTX 4080
Overclockers
2024-05-20T06:54:11Z
Гость из космоса. Огромный огненный шар взорвался в небе над Европой: что это было
Фокус
2024-05-20T06:51:53Z
Ученые нашли уникальную планету: она похожа на сахарную вату
Comments UA
2024-05-19T12:45:26Z
Россия осталась за бортом: Китай сам спешит внедрить квантовый интернет назло США
Фокус
2024-05-17T09:57:43Z
Пропала мобильная связь: как быстро переключиться на другого оператора
Политека
2024-05-17T13:10:28Z
Главные везунчик мая: каких знаков Зодиака ждут приятные перемены
Telegraf
2024-05-17T08:12:23Z
Четыре знака Зодиака ждет большая удача до конца мая
Telegraf
2024-05-18T10:27:23Z
Следует быть очень осторожным: 8 фраз, используемых манипуляторами
Апостроф
2024-05-17T15:54:04Z
Будете довольны урожаем: лучшие даты мая, чтобы высадить помидоры
Апостроф
2024-05-18T17:42:45Z
Впервые за 2 года Blue Origin отправила в космос 6 туристов: один особенный пассажир
Фокус
2024-05-20T07:03:50Z
Как правильно поставить ударение в словах "байдуже" и "мабуть": знают не все
Обозреватель
2024-05-20T07:02:58Z
Закуска из лаваша: как удивить родных необычным видом и вкусом
Обозреватель
2024-05-19T05:13:08Z
Как отчистить раковину из нержавейки без химии: лучшие способы
Обозреватель
2024-05-19T10:07:31Z
Летние счастливчики: три знака Зодиака, которым повезет летом 2024 года
Фокус
2024-05-19T09:42:36Z
Макс Чмерковский показал, как с заметно подросшим 7-летним сыном экстремально проводил время
TSN
2024-05-19T15:03:07Z
Киркоров следит даже в Бельгии: Максим Галкин показал доказательсто
Знай
2024-05-19T15:51:34Z
5 вещей, которые никогда не наденет богатая женщина: они выдают безвкусицу и имеют дешевый вид
Обозреватель
2024-05-19T14:28:05Z
Известная украинская певица на фоне алкогольной зависимости неожиданно заговорила об измене: "Пропасть"
TSN
2024-05-17T11:21:18Z
Твердый или мягкий чемодан: основные различия
iPress
2024-05-20T07:20:31Z
Jerry Heil, Илона Гвоздева и Олег Скрипка посетили Ukrainian Fashion Film Festival в Каннах
Комсомольская правда
2024-05-20T06:49:25Z
Победительница "Евровидения" Руслана Лыжичко похвасталась шикарным домом для отключений света
Знай
2024-05-19T05:51:53Z
Модель, которая сделала 19 пластик, шокирована тем, что рентген в аэропорту обнаружил у нее в голове
TSN
2024-05-17T09:15:46Z
Антин Мухарский отреагировал на заявления о своем выезде из Украины и ответил, вернется ли
Апостроф
2024-05-17T08:42:06Z
Чеснок желтеет весной: что делать, чтобы спасти урожай
Апостроф
2024-05-18T18:24:20Z
Чем поливать морковь: рецепт натурального удобрения
Политека
2024-05-17T14:40:27Z
Можно ли снизить давление, если парить ноги: правда и мифы о распространенном методе
Апостроф
2024-05-17T12:06:44Z
Ученые перевернули мир с ног на голову - для чего людям нужен сон и точно ли он "лечит"
Знай
2024-05-18T16:51:46Z
Лекарства в Украине могутмгновенно подорожать на 15%: маркетплейсы хотят уничтожить
TSN
2024-05-20T07:21:48Z
Как алоэ вера делает вашу кожу и волосы безупречными: способы применения
Обозреватель
2024-05-20T05:43:06Z
Вы будете удивлены: медики рассказали, почему алкоголь не стоит закусывать солеными огурцами
TSN
2024-05-17T14:33:20Z
6 популярных салатов, которые следует добавить в свое питание
Обозреватель
2024-05-19T04:17:57Z
Как злаки делают кожу здоровой: 5 домашних рецептов овсяных масок для лица и тела
Обозреватель
2024-05-17T16:07:18Z