MY.UAНовини
Андрій Табалов: Блокада західного кордону зіграла злий жарт над польськими сироварами та молочниками
Андрій Табалов: Блокада західного кордону зіграла злий жарт над польськими сироварами та молочниками

Андрій Табалов: Блокада західного кордону зіграла злий жарт над польськими сироварами та молочниками

Яким був 2023 рік для молочної галузі та що змінилось для переробників, як блокування польського кордону вплинуло на роботу українських молочних компаній та яких програм підтримки потребує галузь, щоб українська продукція була більш конкурентною на ринках Європи. Про це і не тільки розповідає в інтервʼю "Телеграф" генеральний директор молочної компанії "Волошкове поле" Андрій Табалов.

1. Яким за підсумком року для компанії став 2023 рік?

Якщо говорити про внутрішній ринок, то по об'ємам продажів 2023 був трохи кращим, ніж 22-й, тому що певна кількість українців повернулася у країну. Стосовно експортних ринків, то минулий рік був гірший, тому що, по-перше, цінова експортна кон'юнктура погіршилась, по-друге, блокування західного кордону також зіграло свою роль. На жаль, станом на сьогодні Україна є нетто-імпортером сирів. І в першу чергу це стосується польських дешевих сирів. Тому блокада західного кордону зіграла злий жарт і над польськими сироварами та молочниками. Ефект від цього блокування, я думаю, вдарив більше по Польщі, якщо брати молочний ринок. Але в будь-якому разі ми як молочна компанія за вільний кордон, за те, щоб товари безперешкодно курсували між Європою та Україною, як про це було домовлено. Таке ж бачення Спілки молочних підприємств України. Тому, на мій погляд, блокувати кордон неправильно, тим паче займатись вандалізмом і псувати приватну власність, не говорячи про підігрування країні-агресору.

2. В грудні 2023 року ціни на молочні продукти в Україні дещо зросли. Яка можлива цінова динаміка протягом поточного року в середньому по ринку?

Ціни на молочні продукти дійсно дещо зросли, але набагато більше зросла вартість молочної сировини. Найбільша проблема 2023 року — значний стрибок цін на сире молоко при неможливості адекватно підняти ціни на готову продукцію і отримати своєчасні розрахунки від рітейлу. Молочних ферм у нас більше не стало, корів також, навпаки, цього всього стало менше, і це, звичайно, відобразилося в ціні на молоко, яка з ПДВ доходила до 18 грн. Це європейська ціна, при тому, що український споживач не має такої платоспроможності, як наші європейські друзі. Тому це проблема. І що буде в 24-му році, прогнозувати важко.

3. Що найбільше сьогодні тисне на вітчизняний ринок?

З одного боку — дефіцит якісної сировини і підвищення цін, з іншого боку — небажання торговельних мереж підвищувати ціни співрозмірно підвищенню цін на молоко і вчасно сплачувати за готову продукцію. При тому, що за молоко сировину заводи платять за 10 банківських днів, а іноді дають передплату, тому що в аграріїв проблема: вони мають збитки на рослинництві, а прибутками від молочного скотарства їх перекривають. Тому ми для них важливе джерело фінансування. Але нашу платоспроможність, на жаль, підточують невчасні платежі рітейлу.

4. Які ще фактори вплинули на зменшення поставок у ЄС?

Два фактори: перший — блокування кордону, другий — неконкурентні ціни. Через зростання ціни на сире молоко і зниження вартості біржових товарів, українська молочна продукція не може конкурувати по ціні з аналогічною продукцією в ЄС.

5. Наскільки собівартість тони українського молока більше, ніж у сусідніх країнах ЄС та яким чином змінити цю ситуацію в Україні? Які законодавчі, регуляторні чи податкові зміни потрібно впроваджувати для стимулювання внутрішнього виробництва?

Для завода вартість молока не більша, вона така ж, але різниця в тому, що платоспроможність українського споживача набагато менша, ніж у Європі. Собівартість виробленого молока в Україні менша, але у нас всю ціну за молочну сировину сплачує переробник, а в Європі фермерам частину вартості покривають дотації від уряду. І те, що фермери страйкують — це показник того, що їм недостатньо. Вони пострайкували — їм виплатили ще кілька сотень мільйонів або мільярдів. Ну а в нас і в мирний час такого не було ніколи. Були певні дотації, але їх то давали, то забирали, тобто системності ніякої не було. А зараз у військовий час, то це взагалі фантастика.

Стосовно того, які законодавчі регуляторні чи податкові зміни потрібно впроваджувати, є декілька варіантів, і ми про це говорили на парламентських слуханнях, які відбулись нещодавно в Яготині Київської області. Є дотації на голову корів, є виплати за будівництво молочних ферм, є дотація за вироблений літр молока, що, на мій погляд, найкраще. Тому що можна розширювати, збільшувати кількість поголів’я, але це поголів’я може бути малопродуктивним, тому краще дотувати літр молока.

Мені особисто подобається програма, яка діяла до 2017р. — схема спецрахунків з ПДВ, коли ми сплачували як переробник за молоко. Наприклад, молоко без ПДВ коштує 15 грн і 18 з ПДВ. Ми платимо господарству 18, а воно ці 3 грн ПДВ не платить в бюджет, а використовує на власний розвиток. І коли ця програма існувала, молочне поголів'я як мінімум не падало так різко, а в колективних господарствах, тобто в агрофірмах, воно навіть росло, і кількість ферм росла, і кількість поголів'я росла. Тому, на мій погляд, це ефективно. Але, можливо, в ідеалі треба робити все: і робити спецрежим, і доплачувати за голову, і компенсувати вартість побудови молочних ферм, або як мінімум впроваджувати пільгове кредитування. Тому що з одного боку молочна ферма на даний момент досить прибуткова справа, а з іншого — все одно це проект з окупністю 5 і більше років. Це довгі гроші, а у нас банки фінансують в основному оборотний капітал.

6. Як сьогодні торговельні мережі виконують меморандум з постачальниками харчової продукції про строки розрахунків?

Є окремі мережі які дотримуються меморандуму, є ті, які не дотримуються, але ми реально потерпаємо від браку обігових коштів. А найголовніше, ці обігові кошти потрібні фермерам для того, щоб купувати нетелів та будувати нові корівники. Наша молочна компанія, наприклад, буде вкладати майже 2 мільйони доларів цього року в побудову нових корівників. Це досить серйозні гроші. Ми будемо кредитуватись та частково будемо залучати свої обігові кошти. Тому своєчасні розрахунки від торговельних мереж були б дуже доречними, бо імітація виконання меморандуму не допоможе нам зберегти молочне поголів’я, тільки реальні розрахунки за продукцію.

7. Останні два роки в Україні зменшується поголів'я худоби. Чи загрожує цей спад закриттю вітчизняних заводів?

Якщо така тенденція продовжиться, загрожує. Більше того, є невпинна тенденція збільшення імпорту з Європи, зокрема з Польщі, і зокрема сирів. І у нас уже серед виробників лунають такі думки, що скоро доведеться закривати українські сирзаводи, тому що вони просто будуть нерентабельні, тоді доведеться розраховувати на поляків. Ну а ви бачите, що таке розраховувати на поляків. Коли вони заробляють, все добре. Коли щось іде врозріз їхнім інтересам, вони влаштовують потужне шоу і це обнуляє будь-яку користь від співпраці і ставить під загрозу продовольчу безпеку нашої країни, тому я би не розраховував на них. Треба розбудовувати власну продуктову безпеку, українську. Я впевнений, нам потрібні потужні молочні підприємства, молочні ферми, потрібні робочі місця, нам потрібен потужний експорт. Тому треба робити все абсолютно для того, щоб поголів'я худоби не зменшувалося, а збільшувалось, і саме в аграрних фірмах, а не в господарствах населення. Тоді у нас буде потужна економіка. Нам самим треба подбати про себе, розраховувати на власні сили, а не постійно чекати на чиюсь допомогу.

8. Перед якими головними викликами вітчизняні виробники зіштовхуються через початок переговорів України про вступ до ЄС?

Найсерйозніший виклик для вітчизняних виробників — квотування. Європейські виробники себе захищають, тому вони ставлять квоти на цукор, на курятину, яйця, збіжжя. З одного боку, звичайно, це для України невигідно, з іншого боку — ми повинні адаптуватись, менше експортувати сировини, як-от фураж, кукурудза, насіння соняшника. Я вважаю, максимально треба переробляти в Україні і постачати вже готову продукцію. Навіщо експортувати ту ж фуражну кукурудзу, якщо можна експортувати готову м'ясну продукцію, ті ж м’ясні консерви. Треба експортувати не насіння соняшника, а олію, бажано бутильовану, рафіновану — це продукт уже високого ступеня переробки. Якщо говорити про молочну продукцію, то дуже нерозумно імпортувати польські сири, коли у нас є українські підприємства, які не надто завантаженні. Тобто держава повинна відпрацювати певні механізми для того, щоб зменшити долю імпорта і зробити так, щоб власні заводи були більше завантажені.

Тому моя позиція, і я завжди на цьому наголошую, що Україні треба відходити від ролі сировинного придатку цивілізованого світу. Нам треба брати приклад не з бідних країн Азії чи Африки, експортуючи сировину, а із заможних європейських країн, які експортують переважно продукцію з високим ступенем переробки. І найголовніше, нам треба забезпечити власну продовольчу безпеку.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Крадіжки у магазинах Німеччини сягли рекордного рівня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T05:39:16Z
Як працює програма підтримки проєктів зі значними інвестиціями
Лига
2025-07-07T05:15:31Z
Ціни на золото в Україні: як зросла вартість дорогоцінних металів у липні
24tv
2025-07-07T05:15:19Z
Агро доповнює IT, і навпаки, - Віталій Коваль
Agravery
2025-07-07T05:06:48Z
Яка буде пенсія якщо маєш 22 роки стажу
24tv
2025-07-07T05:03:16Z
ФАО: Продовольство у світі дорожчає, м'ясо та молокопродукти б'ють рекорди
AgroPortal
2025-07-07T05:00:40Z
Ціни на овочі полетіли вниз: що відбувається з вартістю картоплі, помідорів та огірків
Хвиля
2025-07-07T04:30:57Z
Нацбанк встановив курс валют на 7 липня
Gazeta UA
2025-07-07T04:21:54Z
"Короткострокове вікно можливостей": Китай масово скуповує шахти по світу — FT
ZN UA
2025-07-07T04:21:42Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Ваша фізична активність залежить від часу засинання: коли краще лягати спати
24tv
2025-07-07T04:24:17Z
Кому не можна рано вставати. Пояснення науковців
Gazeta UA
2025-07-07T03:57:18Z
Справа зовсім не в хворобах: ВООЗ назвала причину, через яку щогодини вмирає 100 людей
Знай
2025-07-07T03:21:17Z
У США створили суперпластик для гнучкої електроніки
InternetUA
2025-07-07T00:04:10Z
Авокадо в дії: покращує сон, бореться з холестерином
Gazeta UA
2025-07-07T00:00:31Z
Що зробити перед сном, щоб прокинутися без стресу: проста дія
Gazeta UA
2025-07-06T21:39:29Z
Нова версія коронавірусу: що вона робить із людським голосом
Фокус
2025-07-06T19:36:08Z
Учасники саміту БРІКС засудили «напади» на мости та залізницю РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T05:42:14Z
Трамп: Маск повністю "зійшов з котушок" і перетворився на катастрофу
Европейская правда
2025-07-07T05:40:06Z
Путін хоче утримати рівень вербування добровольців: в ISW відповіли, як саме
24tv
2025-07-07T05:30:34Z
В Україні засудили пенсіонерку за виправдання агресії РФ
InternetUA
2025-07-07T05:27:28Z
Невідомі БпЛА знову атакували Московську область: під ударом міг бути хімічний завод
24tv
2025-07-07T05:27:08Z
МЗС України звернувся до ЄС із закликом урізати доходи рашистів від продажу нафти
Известия Киев
2025-07-07T05:24:10Z
Ізраїль атакував порти хуситів у Ємені та завдав удар по електростанції – відео
Лига
2025-07-07T05:21:10Z
Трамп пригрозив додатковими тарифами країнам, які підтримують БРІКС
Европейская правда
2025-07-07T05:10:37Z
Вибухи під Москвою: ЗСУ атакували стратегічний хімзавод РФ, — ЗМІ
Фокус
2025-07-07T05:06:33Z
На Хмельниччині стався обрив контактної мережі: які потяги затримуються
24tv
2025-07-07T05:42:58Z
Ціни ростуть на захід: у якому місті новобудови дорожчі, ніж у Києві
24tv
2025-07-07T05:36:31Z
Втрати ворога станом на 7 липня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T05:30:11Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога
TSN
2025-07-07T05:21:04Z
Карта бойових дій в Україні станом на 7 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T05:18:47Z
Ворог вгатив по Дніпропетровщині - є поранені
Gazeta UA
2025-07-07T05:09:40Z
Пожежі та руйнування у трьох районах Києва: Кличко розповів про наслідки нічної атаки
24tv
2025-07-07T05:07:26Z
Коли буде найбільша спека: синоптики назвали дату
24tv
2025-07-07T05:03:11Z
Нова система оплати проїзду в Івано-Франківську: жителів попередили про нововведення
Политека
2025-07-07T05:00:45Z
Выборы особой сложности: как обеспечить голосование украинцев за рубежом
Европейская правда
2025-07-07T05:40:29Z
Британський полковник розповів, у якої країни найкраща система ППО у світі
InternetUA
2025-07-07T05:21:37Z
У Росії припинили звітувати про смертність населення: в ISW пояснили, для чого це Кремлю
24tv
2025-07-07T05:15:28Z
"Втратять останнє майно": Попенко пояснив, чому люди тікають із України
Хвиля
2025-07-07T05:15:25Z
Армія РФ втратила на війна в Україні ще 1100 військових і три танки
УкраинФорм
2025-07-07T04:36:16Z
Робота для пенсіонерів у Запоріжжі: кому пропонують зарплату від 15 тисяч гривень
Политека
2025-07-07T04:30:25Z
Найсильніша молитва на День прощення: що сказати 7 липня, щоб прийшов добробут
Telegraf
2025-07-07T04:18:48Z
Втрати росіян в Україні перетнули нову психологічну позначку
Gazeta UA
2025-07-07T04:15:21Z
Морська ППО збила велику кількість дронів: які береги атакували росіяни
ZN UA
2025-07-07T03:57:12Z
Насолода українською культурою: рецепт товчанки, який пройшов крізь століття
24tv
2025-07-07T05:36:53Z
Секретна дорога на Дружбівський кар'єр: як швидше добратися до бірюзової лагуни
24tv
2025-07-07T05:27:49Z
Як правильно зберігати банани, щоб вони якнайдовше не чорніли і не втрачали смак
Gazeta UA
2025-07-07T04:36:59Z
10 дивовижних замків Європи, які варто побачити хоча б раз в житті
Gazeta UA
2025-07-07T03:45:53Z
Водолії – не ховайте проблеми, Козероги – загроза знесилення: гороскоп на тиждень для чоловіків
24tv
2025-07-07T03:42:18Z
Суперголоволомка: знайдіть 3 відмінності на картинках із собакою за 19 с
GlavRed
2025-07-07T03:27:27Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 11 секунд знайти цифру 208
GlavRed
2025-07-07T03:27:17Z
Один раз приготували — і вечеря на тиждень готова: рецепт страви з кабачків, яку можна заморозити
Telegraf
2025-07-07T03:15:49Z
Як правильно вибрати ковбасу: несподівана відповідь просто вразить наповал
GlavRed
2025-07-07T00:27:49Z
Куди сходити у Києві 7-13 липня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T04:42:21Z
Офіційно вільні: представник Кеті Перрі та Орландо Блума підтвердив їхній розрив
GlavRed
2025-07-07T00:27:27Z
Melovin мобілізувався: де проходитиме службу співак
GlavRed
2025-07-06T23:27:23Z
АСАФАТОV - "Лелеки" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-07-06T22:54:49Z
У Харкові відбулася прем’єра опери «Енеїда»
УкраинФорм
2025-07-06T22:36:24Z
"Вогонь вогненний": Ольга Сумська здивувала формами без ретуші
GlavRed
2025-07-06T22:27:54Z
Юрій Нікітін показав свою 94-річну маму-іменинницю
GlavRed
2025-07-06T21:27:04Z
3 найкращі літні романтичні фільми для перегляду у спекотний вечір
24tv
2025-07-06T20:36:49Z
Донька Тетяни Шеліги розкрила правду про стан зірки напередодні її смерті: "Пекельні болі"
TSN
2025-07-06T20:36:46Z
За добу росіяни завдали майже 90 ударів по Сумщині, двоє загиблих
УкраинФорм
2025-07-07T05:42:29Z
Пожежі, влучання по території дитсадка і не тільки: кадри наслідків ворожої атаки по Харкову
24tv
2025-07-07T05:42:25Z
Львівську акушерку покарали за побиття колеги в пологовому залі
Украина Криминальная
2025-07-07T05:39:37Z
На Херсонщині за минулу добу через російські атаки двоє людей загинули і дев'ятеро були поранені
УкраинФорм
2025-07-07T05:24:26Z
Окупанти вгатили дронами по Одесі: загинув охоронець будинку, виникли пожежі – відео
Лига
2025-07-07T05:18:12Z
РФ вдарила по Одесі: загинула людина, знищено автомобілі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T05:15:38Z
В Одесі внаслідок атаки ворожих дронів загинула людина
УкраинФорм
2025-07-07T05:15:10Z
У Харкові більш ніж вдвічі зросло число постраждалих. Серед госпіталізованих – дитина
ZN UA
2025-07-07T05:00:23Z
У Харкові кількість постраждалих зросла до 23, у лікарнях перебувають троє людей
УкраинФорм
2025-07-07T04:51:13Z
Нова модель Porsche 911 настільки ексклюзивна, що для її придбання потрібен членський статус
Топ Жир
2025-07-07T00:03:08Z
Власник Mazda скаржиться на нестерпний скрегіт гальм, який загрожує його безпеці
Топ Жир
2025-07-06T22:18:23Z
Кожен п’ятий покупець тепер витрачає понад тисячу доларів щомісяця на автомобіль
Топ Жир
2025-07-06T19:03:49Z
Стартував аж 19-им: сенсаційний пілот з Німеччини вперше в кар'єрі потрапив на подіум Формули-1
24tv
2025-07-06T18:18:36Z
Тест-драйв Ford Puma 1.0 MHEV 155: гібрид, який про керованість
AutoCentre
2025-07-06T18:06:36Z
Новий Kia K4 GT-Line не є справжнім GT, але перемагає у найважливішому: огляд
Топ Жир
2025-07-06T17:03:52Z
Фахівці назвали найбрудніші місця в салоні автомобіля та прості способи їх чищення
Gazeta UA
2025-07-06T16:15:11Z
Геймер перетворив авто Honda CR-V на контролер для Need for Speed ​​Underground
ITC
2025-07-06T16:01:29Z
Запасне колесо — у минулому, чи готові ви до ризику на дорозі?
360ua.news
2025-07-06T15:00:22Z
Чи потрібно вимикати смартфон на ніч: міфи і правда
InternetUA
2025-07-07T05:42:07Z
Як захистити смартфон від аномальної спеки: поради
InternetUA
2025-07-07T05:03:10Z
Заплатите майже в половину менше: як заощадити електрику на пральній машині
Знай
2025-07-07T04:51:56Z
Huawei готується представити новий процесор Kirin 9030 для лінійки Mate 80
Portaltele
2025-07-07T04:48:02Z
MSI Vector 16 HX AI — ноутбук для тих, хто хоче все й одразу
ITC
2025-07-07T04:31:50Z
Прогноз магнітних бур на 7-9 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T04:03:36Z
Як створити персональні стікери зі своїм обличчям у ChatGPT для месенджерів
InternetUA
2025-07-07T04:03:12Z
Колишній глава Intel визнав, що недооцінював ШІ, тому його компанія тепер пасе задніх
InternetUA
2025-07-07T03:01:29Z
TikTok запускає окрему версію для користувачів у США – Reuters
InternetUA
2025-07-07T02:03:49Z
Меркау переїде грати в МЛС
Football.ua
2025-07-07T05:42:44Z
Рома відмовила Бешикташу в трансфері Челіка
Football.ua
2025-07-07T05:36:57Z
Зимовий новачок Манчестер Сіті вже розглядає варіанти із зміною клубу
Football.ua
2025-07-07T05:06:23Z
Мексика — чемпіон Золотого кубка КОНКАКАФ 2025
Football.ua
2025-07-07T05:03:14Z
"Його врятували рефері": ексчемпіон світу висловився про трилогію Усик – Ф'юрі
24tv
2025-07-07T04:18:45Z
Обійми з Лободою, виклик Лебіги: з ким із зірок українського шоубізнесу тусується Усик
24tv
2025-07-07T04:09:02Z
Співала у Москві, запалює фотографіями в соцмережі: що відомо про колишню дружина Віталія Кличка
24tv
2025-07-07T02:06:03Z
Назарина – про Ільвес: У кваліфікації Ліги Європи поганих команд не буває
Football.ua
2025-07-06T21:39:45Z
Жіночий Євро-2025 з футболу. Норвегія обіграла Фіннляндію, Швейцарія - Ісландію
УкраинФорм
2025-07-06T21:15:46Z