MY.UAНовини
«Постійне дежавю». Аналіз фейків про Україну від січня 2015 до лютого 2024 року
«Постійне дежавю». Аналіз фейків про Україну від січня 2015 до лютого 2024 року

«Постійне дежавю». Аналіз фейків про Україну від січня 2015 до лютого 2024 року

«Детектор медіа» проаналізував 8,4 тисячі розвінчань дезінформації у базі даних EUvsDisifo, у яких від червня 2015 року згадували Україну. І розповідає, як протягом цього часу змінювались акценти в дезінформації щодо України та чому.

Фейки про Україну є одним з найпомітніших у Європі та світі. Це твердження можна довести на прикладі бази даних фейків, яку від червня 2015 року веде фінансований ЄС проєкт EUvsDisinfo. На 22 лютого 2024 у цій базі є 16629 публікацій зі спростуваннями фейків. Україну там згадують у 8433 випадках. Для порівняння, про США, головного ворога Росії, за версією російського агітпропу й опитаних соціологами росіян, згадують у 7 067 випадках, про ЄС — у 6205, а Польщу — у 1957.

Однак справжня кількість згадок цих держав у дезінформаційних повідомленнях у медіа і соцмережах вища. Адже в базі EUvsDisinfo однотипні фейки часто групуються в один запис із посиланнями на медіа, які їх поширили.

Динаміка публікацій у базі фейків EUvsDisinfo зі згадкою України протягом січня 2015 — лютого 2024

Регулярні записи зі згадками України у базі даних EUvsDisinfo розпочалися від жовтня 2015 року. До початку 2016 року фактчекери задокументували наступні меседжі російської пропаганди щодо України: про «українських нацистів», «штучну націю — Україну», «зовнішнє управління Україною», «державний переворот в Україні», «організовану США війну проти Росії в Україні» та «перепродаж зброї терористичним формуванням». Надалі ці повідомлення використовували з пристосуванням до актуальних інформаційних приводів. Наприклад, фейк про «продаж зброї терористам знову» в різних варіантах активно поширювали після повномасштабного вторгнення.

З 2016 й до 2022-го публікації про «перепродаж зброї» Україною стають менш помітними. Зате набувають помітності фейки про корупцію в Україні. Вони доповнювалися пропозиціями поступитися вимогам Росії, щоб не погіршувати й далі економічне становище України. У 2015 році падіння внутрішнього валового продукту України сягнуло дна після зниження, яке почалося після початку агресії Росії проти України, й економіка почала відновлюватись. Економічні, політичні та євроінтеграційні досягнення України росіяни теж використовували у пропаганді. Наприклад, у квітні 2017 року фактчекери зафіксували повідомлення, що через можливість подорожувати до ЄС без віз у Європу приїдуть «десятки тисяч неонацистів» чи що безвіз Україні надали в обмін на природні багатства. Нагадаємо, режим безвізових подорожей для українців із біометричними паспортами запрацював 11 червня 2017 року.

2018 рік почався з залякувань, що ЄС позбавляє Україну підтримки, та що «Україна втратила половину ВВП через санкції, накладені на Росію». У квітні Україну звинувачували в отруєнні колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля у Британії. Згодом британське слідство встановило, що за замахом стоять росіяни.

У травні — що в України, Молдови та Грузії заберуть безвіз. Влітку росіяни повідомляли, що Україна планує масштабний наступ на сході України. А восени, коли в Ічні, що на Чернігівщині, вибухали склади боєприпасів, поширювали фейки, що за ними Україна приховує докази причетності до збиття цивільного літака влітку 2014 року. У січні 2023 року Європейський суд із прав людини визнав, що літак збили двоє громадян Росії й один громадянин України, який перейшов на бік окупантів, зенітно-ракетним комплексом «Бук», який приїхав туди з Росії. І що саме Росія контролювала ту частину Донеччини, з якої «Бук» стріляв.

Публікації зі словами із рядком «ukrain» у EUvsDisinfo від 2015 до 19 лютого 2024 року

Фейки щодо України у 2019 році найчастіше відбивали інфоприводи з реального життя. Рік почався зі звинувачень в утисках православних, у яких начебто «відбирають храми». Приводом було надання Вселенським патріархом Варфоломієм Православній церкві України томосу на автокефалію. Весною пропагандисти зосередилися на президентській і парламентській виборчих кампаніях, писали про утиски виборців, «зовнішнє втручання у вибори» тощо. А після того — на звинувачуванні України у розпалюванні збройного конфлікту на сході України, порушенні Мінських угод і звинувачуванні  українців у «русофобії».

Провідні 20 осіб і державних та недержавних організацій, які найчастіше згадуються у публікаціях про Україну в базі даних EUvsDisinfo у різні часи

З пандемією COVID-19 також збіглося відродження теми про «біолабораторії США на території України». Вона стала найпомітнішою з 2020 року, коли російська пропаганда зосередилася на пошуку причин для виправдання воєнних дій на території інших держав через уявну загрозу біологічної зброї, яка діє лише проти представників певних етносів. Тема біолабораторій, як і тема нацистів, може служили індикатором того, що російська пропаганда налаштовує своє суспільство проти певних держав. Наприклад, прив’язка згадування Азербайджану та Казахстану в контексті «біолабораторій США» не була помітною до 2023 року. Але став актуальним під час збройного конфлікта між Вірменією й Азербайджаном, від якого Росія самовідсторонилася, а відносини з Азербайджаном погіршила, в тому числі, через повномасштабне вторгення в Україну. А Казахстан у ці роки розширював санкції проти Росії, знову активізував план переходу із кириличного алфавіту на латиницю, скасовував концерти російських зірок, які підтримали вторгнення в Україну. За це росіяни стали називати казахів «казахшистами».

На початку 2021 року з’явилося нове повідомлення пропаганди, мовляв, Україна, яка відмовляється купувати російську вакцину проти COVID-19, завдає шкоди українцям. А паралельно фейками пропагандисти залякували, що новообраний президент США Джо Байден змусить жителів «колонії Україна» воювати проти Росії.

2022 рік, до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, почався у пропаганди зі звинувачень Заходу у підготовці війни України проти Росії. Вони супроводжувалися «запевненнями», що Росія не є стороною «внутрішнього конфлікту в Україні», що «в Україні росте русофобія» і що саме  «США хочуть війни» Росії з Україною. Після повномасштабного вторгнення росіян фактчекери, серед іншого, знову були змушені розвінчувати вже спростовані від 2014 року фейки про «укронацистів» і «геноцид народу Донбасу».

Новою темою у перші тижні після повномасштабного вторгнення росіян в Україну стали повідомлення про «масову здачу в полон» українських військових, втечу чи смерть перших осіб України та старий фейк про «американські біолабораторії в Україні». У квітні 2022 російська пропаганда та проросійські експерти перемкнулися на заперечення злочинів у Бучі та «запевняли», що Польща захопила частину України.

Від другої половини 2022 року російська пропаганда в Україні та світі, крім повторення давніших  фейків, робить наголос на просуванні повідомлень, що Росія бореться проти «глобальної змови» знищити Росію та інших виправданнях агресії проти України, як-от звинувачення сусідів України у планах захопити території інших, працює на зменшення підтримки України за кордоном.

 

Ключові теми спростувань фейків у базі даних EUvsDisinfo

Росіяни намагаються «затуманити» інфопростір повідомленнями про уявне вторгнення в Україну інших сусідів. Найчастіше роль «агресора» у фейках віддають Польщі. Фейки про це були й у 2015–21 роках, проте від початку 2022 року їх стало найбільше.

Дезінформаційні повідомлення, крім прив’язки до інформаційних приводів, інколи мають сезонність. Під зиму частіше з’являються повідомлення про можливі «державні перевороти» й епідемії у війську чи між цивільними. Згідно з документами з бази EUvsDisinfo, серед 205 записів зі згадкою України у заголовках повідомлень пропаганди, слово «coup» (переворот) вживалося найчастіше восени, взимку та в березні, ніж у теплу пору року. За період від квітня до серпня його вживали лише 69 разів. Це можна пояснити тим, що росіяни «прив’язали» слово «переворот» до Революції гідності в Україні, яка почалась у листопаді 2013 року, а закінчилась у лютому 2014. А після того росіяни окупували Крим. І з року в рік до річниць Революції гідності поверталися до цього слова. Ним же виправдовували окупацію Криму, бойові дії на сході України та вторгнення в Україну.

Сто іменників-загальних назв, які вживали у публікаціях зі згадками України у заголовку з бази даних EUvsDisnfo 

Проте сезонність у фейках менш помітна, ніж прив’язка до інформаційних приводів, під які пропагандисти пристосовують повідомлення з набору «класичних» тем. Якраз пристосування під інформаційні приводи, які турбують суспільство, і роблять неодноразово спростовані повідомлення впливовими. Інший фактор, який робить фейки впливовими, — їх багаторазове повторення російськими медіа, проросійськими експертами та російськими чиновниками. Регулярне промовляння неправдивої інформації впливовими особами змушує звертати увагу на них інших представників медіа. І так тези про «державний переворот в Україні», «російський Крим» чи про «плани вдертися у Росію» починають обговорювати інші медіа, політики й чиновники.

Колаж: Наталія Лобач

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
УкраинаСоцсети
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Известный банк обновил приложение: какие бесплатные услуги теперь доступны
Хвиля
2025-07-20T08:45:49Z
Украинцам грозят штрафы за орехи: где запрещено собирать
Хвиля
2025-07-20T08:00:03Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Киев под атакой БПЛА
Корреспондент
2025-07-07T07:33:16Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Рунический гороскоп на 20 июля 2025: Близнецам – сила слова, Весам – гармония в сердце, а Скорпионам – очищение души
TSN
2025-07-20T08:48:30Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Какие болезни может спровоцировать жаркая погода
UAToday
2025-07-20T09:00:55Z
Хулахуп для талии: крутить или не крутить? Разбираемся, действительно ли он помогает похудеть в животе
Знай
2025-07-20T06:51:17Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Гуманитарная помощь для пенсионеров в Черкассах: какую поддержку оказывают пожилым людям
Политека
2025-07-20T09:30:59Z
Ретроградный Меркурий 2025: популярные приметы и предрассудки, в которые до сих пор верят
TSN
2025-07-20T09:09:41Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Скандал с поцелуем на большом экране: CEO Astronomer ушел в отставку
Comments UA
2025-07-20T09:24:30Z
Об "Океане Эльзы" сняли документальный фильм: группа объявила дату премьеры
ZN UA
2025-07-20T09:19:33Z
Генеральный директор Astronomer, обнимавшийся на концерте с коллегой, ушел в отставку
Лига
2025-07-20T09:12:45Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
В Карпатах появились верблюды: одногорбые, умные и вообще не плюются
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:58Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Какие овощи и фрукты нельзя консервировать, но некоторые хозяйки заготавливают их на зиму
TSN
2025-07-20T08:18:37Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Нападение с лопатой: в Волынской области ранен сотрудник ТЦК. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-20T08:30:55Z
В Ровенской области столкнулись две машины: погибли три человека
Апостроф
2025-07-20T08:27:21Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Опубликована статистика боя Усик – Дюбуа
ZN UA
2025-07-20T08:51:34Z
Реал намерен продать игрока, который не оправдал ожиданий
Корреспондент
2025-07-20T08:48:10Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Боксирующий блогер Джейк Пол уверяет, что бой с Джошуа будет обязательно
Корреспондент
2025-07-20T08:45:44Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
"Повестка или нет?": Инвестор Ubisoft поинтересовался у Ива Гиймо, почему главным героем Assassin's Creed Shadows сделали темнокожего самурая
GameMag
2025-07-20T09:04:20Z
Самый большой живой организм на Земле является и самым старым: что выяснили ученые
Фокус
2025-07-20T08:36:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z