MY.UAНовини
«Постійне дежавю». Аналіз фейків про Україну від січня 2015 до лютого 2024 року
«Постійне дежавю». Аналіз фейків про Україну від січня 2015 до лютого 2024 року

«Постійне дежавю». Аналіз фейків про Україну від січня 2015 до лютого 2024 року

«Детектор медіа» проаналізував 8,4 тисячі розвінчань дезінформації у базі даних EUvsDisifo, у яких від червня 2015 року згадували Україну. І розповідає, як протягом цього часу змінювались акценти в дезінформації щодо України та чому.

Фейки про Україну є одним з найпомітніших у Європі та світі. Це твердження можна довести на прикладі бази даних фейків, яку від червня 2015 року веде фінансований ЄС проєкт EUvsDisinfo. На 22 лютого 2024 у цій базі є 16629 публікацій зі спростуваннями фейків. Україну там згадують у 8433 випадках. Для порівняння, про США, головного ворога Росії, за версією російського агітпропу й опитаних соціологами росіян, згадують у 7 067 випадках, про ЄС — у 6205, а Польщу — у 1957.

Однак справжня кількість згадок цих держав у дезінформаційних повідомленнях у медіа і соцмережах вища. Адже в базі EUvsDisinfo однотипні фейки часто групуються в один запис із посиланнями на медіа, які їх поширили.

Динаміка публікацій у базі фейків EUvsDisinfo зі згадкою України протягом січня 2015 — лютого 2024

Регулярні записи зі згадками України у базі даних EUvsDisinfo розпочалися від жовтня 2015 року. До початку 2016 року фактчекери задокументували наступні меседжі російської пропаганди щодо України: про «українських нацистів», «штучну націю — Україну», «зовнішнє управління Україною», «державний переворот в Україні», «організовану США війну проти Росії в Україні» та «перепродаж зброї терористичним формуванням». Надалі ці повідомлення використовували з пристосуванням до актуальних інформаційних приводів. Наприклад, фейк про «продаж зброї терористам знову» в різних варіантах активно поширювали після повномасштабного вторгнення.

З 2016 й до 2022-го публікації про «перепродаж зброї» Україною стають менш помітними. Зате набувають помітності фейки про корупцію в Україні. Вони доповнювалися пропозиціями поступитися вимогам Росії, щоб не погіршувати й далі економічне становище України. У 2015 році падіння внутрішнього валового продукту України сягнуло дна після зниження, яке почалося після початку агресії Росії проти України, й економіка почала відновлюватись. Економічні, політичні та євроінтеграційні досягнення України росіяни теж використовували у пропаганді. Наприклад, у квітні 2017 року фактчекери зафіксували повідомлення, що через можливість подорожувати до ЄС без віз у Європу приїдуть «десятки тисяч неонацистів» чи що безвіз Україні надали в обмін на природні багатства. Нагадаємо, режим безвізових подорожей для українців із біометричними паспортами запрацював 11 червня 2017 року.

2018 рік почався з залякувань, що ЄС позбавляє Україну підтримки, та що «Україна втратила половину ВВП через санкції, накладені на Росію». У квітні Україну звинувачували в отруєнні колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля у Британії. Згодом британське слідство встановило, що за замахом стоять росіяни.

У травні — що в України, Молдови та Грузії заберуть безвіз. Влітку росіяни повідомляли, що Україна планує масштабний наступ на сході України. А восени, коли в Ічні, що на Чернігівщині, вибухали склади боєприпасів, поширювали фейки, що за ними Україна приховує докази причетності до збиття цивільного літака влітку 2014 року. У січні 2023 року Європейський суд із прав людини визнав, що літак збили двоє громадян Росії й один громадянин України, який перейшов на бік окупантів, зенітно-ракетним комплексом «Бук», який приїхав туди з Росії. І що саме Росія контролювала ту частину Донеччини, з якої «Бук» стріляв.

Публікації зі словами із рядком «ukrain» у EUvsDisinfo від 2015 до 19 лютого 2024 року

Фейки щодо України у 2019 році найчастіше відбивали інфоприводи з реального життя. Рік почався зі звинувачень в утисках православних, у яких начебто «відбирають храми». Приводом було надання Вселенським патріархом Варфоломієм Православній церкві України томосу на автокефалію. Весною пропагандисти зосередилися на президентській і парламентській виборчих кампаніях, писали про утиски виборців, «зовнішнє втручання у вибори» тощо. А після того — на звинувачуванні України у розпалюванні збройного конфлікту на сході України, порушенні Мінських угод і звинувачуванні  українців у «русофобії».

Провідні 20 осіб і державних та недержавних організацій, які найчастіше згадуються у публікаціях про Україну в базі даних EUvsDisinfo у різні часи

З пандемією COVID-19 також збіглося відродження теми про «біолабораторії США на території України». Вона стала найпомітнішою з 2020 року, коли російська пропаганда зосередилася на пошуку причин для виправдання воєнних дій на території інших держав через уявну загрозу біологічної зброї, яка діє лише проти представників певних етносів. Тема біолабораторій, як і тема нацистів, може служили індикатором того, що російська пропаганда налаштовує своє суспільство проти певних держав. Наприклад, прив’язка згадування Азербайджану та Казахстану в контексті «біолабораторій США» не була помітною до 2023 року. Але став актуальним під час збройного конфлікта між Вірменією й Азербайджаном, від якого Росія самовідсторонилася, а відносини з Азербайджаном погіршила, в тому числі, через повномасштабне вторгення в Україну. А Казахстан у ці роки розширював санкції проти Росії, знову активізував план переходу із кириличного алфавіту на латиницю, скасовував концерти російських зірок, які підтримали вторгнення в Україну. За це росіяни стали називати казахів «казахшистами».

На початку 2021 року з’явилося нове повідомлення пропаганди, мовляв, Україна, яка відмовляється купувати російську вакцину проти COVID-19, завдає шкоди українцям. А паралельно фейками пропагандисти залякували, що новообраний президент США Джо Байден змусить жителів «колонії Україна» воювати проти Росії.

2022 рік, до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, почався у пропаганди зі звинувачень Заходу у підготовці війни України проти Росії. Вони супроводжувалися «запевненнями», що Росія не є стороною «внутрішнього конфлікту в Україні», що «в Україні росте русофобія» і що саме  «США хочуть війни» Росії з Україною. Після повномасштабного вторгнення росіян фактчекери, серед іншого, знову були змушені розвінчувати вже спростовані від 2014 року фейки про «укронацистів» і «геноцид народу Донбасу».

Новою темою у перші тижні після повномасштабного вторгнення росіян в Україну стали повідомлення про «масову здачу в полон» українських військових, втечу чи смерть перших осіб України та старий фейк про «американські біолабораторії в Україні». У квітні 2022 російська пропаганда та проросійські експерти перемкнулися на заперечення злочинів у Бучі та «запевняли», що Польща захопила частину України.

Від другої половини 2022 року російська пропаганда в Україні та світі, крім повторення давніших  фейків, робить наголос на просуванні повідомлень, що Росія бореться проти «глобальної змови» знищити Росію та інших виправданнях агресії проти України, як-от звинувачення сусідів України у планах захопити території інших, працює на зменшення підтримки України за кордоном.

 

Ключові теми спростувань фейків у базі даних EUvsDisinfo

Росіяни намагаються «затуманити» інфопростір повідомленнями про уявне вторгнення в Україну інших сусідів. Найчастіше роль «агресора» у фейках віддають Польщі. Фейки про це були й у 2015–21 роках, проте від початку 2022 року їх стало найбільше.

Дезінформаційні повідомлення, крім прив’язки до інформаційних приводів, інколи мають сезонність. Під зиму частіше з’являються повідомлення про можливі «державні перевороти» й епідемії у війську чи між цивільними. Згідно з документами з бази EUvsDisinfo, серед 205 записів зі згадкою України у заголовках повідомлень пропаганди, слово «coup» (переворот) вживалося найчастіше восени, взимку та в березні, ніж у теплу пору року. За період від квітня до серпня його вживали лише 69 разів. Це можна пояснити тим, що росіяни «прив’язали» слово «переворот» до Революції гідності в Україні, яка почалась у листопаді 2013 року, а закінчилась у лютому 2014. А після того росіяни окупували Крим. І з року в рік до річниць Революції гідності поверталися до цього слова. Ним же виправдовували окупацію Криму, бойові дії на сході України та вторгнення в Україну.

Сто іменників-загальних назв, які вживали у публікаціях зі згадками України у заголовку з бази даних EUvsDisnfo 

Проте сезонність у фейках менш помітна, ніж прив’язка до інформаційних приводів, під які пропагандисти пристосовують повідомлення з набору «класичних» тем. Якраз пристосування під інформаційні приводи, які турбують суспільство, і роблять неодноразово спростовані повідомлення впливовими. Інший фактор, який робить фейки впливовими, — їх багаторазове повторення російськими медіа, проросійськими експертами та російськими чиновниками. Регулярне промовляння неправдивої інформації впливовими особами змушує звертати увагу на них інших представників медіа. І так тези про «державний переворот в Україні», «російський Крим» чи про «плани вдертися у Росію» починають обговорювати інші медіа, політики й чиновники.

Колаж: Наталія Лобач

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
УкраїнаСоцмережі
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Жінка витратила $8 тисяч, щоб виглядати як кішка, але тепер шкодує про це
Фокус
2025-04-29T09:36:31Z
Одразу 15 заможних жінок утримували одного чоловіка: як виглядає його життя
24tv
2025-04-29T09:33:49Z
Співробітник центру забезпечення Міноборони за гроші організовував ухилянтам «непридатність» до військової служби
Украина Криминальная
2025-04-29T09:33:16Z
Грошова допомога у Львові: хто може отримати виплати від Червоного Хреста
Политека
2025-04-29T09:31:39Z
Практики чуйності у безжальному світі
Детектор М
2025-04-29T09:31:23Z
США гальмують передачу Україні австралійських танків, обіцяних півроку тому, — ЗМІ
Фокус
2025-04-29T09:25:29Z
Індія уклала масштабну оборонну угоду з Францією
iPress
2025-04-29T09:25:22Z
Із магазинів вигребли все необхідне, – очевидці поділилися, як пережили блекаут в Португалії
24tv
2025-04-29T09:21:35Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Про перший прямий етер речника МЗС України Георгія Тихого в соцмережі Х
Детектор М
2025-04-29T09:31:56Z
Премією DW "За свободу слова" нагороджено Тамар Кінцурашвілі
InternetUA
2025-04-29T09:31:10Z
Румунія піднімала F-16 і Eurofighter через російські дрони, що атакували Україну
Европейская правда
2025-04-29T09:30:25Z
"Ви можете бути здивовані". Трамп досі вірить, що Путін його послухає
Лига
2025-04-29T09:30:00Z
Нардеп-втікач Дмитрук засвітився у Лондоні, одягнений у рясу іподиякона
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T09:27:53Z
ЄС шукає шлях до переконання Угорщини щодо вступу України
360ua.news
2025-04-29T09:27:43Z
Трамп вважає, що якби не його "джавеліни", то російські танки зайшли б до Києва
Лига
2025-04-29T09:27:40Z
Пєсков визнав, що Росія не збирається погоджуватися на 30-денне перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T09:27:33Z
Готувати генератори й акумулятори? Чи будуть відключення світла влітку
Telegraf
2025-04-29T09:36:10Z
Наслідки митної війни Трампа: найбільший банк Німеччини отримав рекордний прибуток
ZN UA
2025-04-29T09:30:25Z
Нова пошта змінила тарифи доставки посилок: скільки тепер потрібно платити
GlavRed
2025-04-29T09:27:44Z
Найдорожча банкнота у світі: скільки коштує унікальний долар
24tv
2025-04-29T09:27:39Z
Майже до 20 тис. грн: в Україні різко зросла середня зарплата
Фокус
2025-04-29T09:21:44Z
Світова економіка на межі рецесії через тарифну політику США - опитування
Хвиля
2025-04-29T09:21:11Z
Українці отримають ₴443 мільйони «Національного кешбеку» за березень
УкраинФорм
2025-04-29T09:04:46Z
Шляхами солідарності Україна експортувала понад 90 млн т агропродукції
AgroPortal
2025-04-29T09:00:54Z
Долар наблизився до 42: яким буде курс в обмінниках до кінця тижня
Хвиля
2025-04-29T08:57:58Z
Джинси кльош та босоніжки – наймодніше поєднання літа: ефектні образи, які захочеться повторити
24tv
2025-04-29T09:33:48Z
У музеї в Нідерландах дитина пошкодила «шедевр» вартістю €50 млн
Украина Криминальная
2025-04-29T09:27:43Z
У Норвегії відбулися Українські дні
УкраинФорм
2025-04-29T09:27:17Z
Ауріка Ротару розкрила реальну позицію Софії Ротару і де вона перебуває
GlavRed
2025-04-29T09:27:17Z
Рятувала екіпаж "Аполлон-13" з пологового: неймовірна історія матері Джека Блека
24tv
2025-04-29T09:18:06Z
Фаворити Євробачення 2025 запалили під легендарний хіт Сердючки
Факти ICTV
2025-04-29T09:10:24Z
Захотіли залучити росіян: український режисер Євген Лавренчук відмовився ставити оперу в Ізраїлі
24tv
2025-04-29T09:06:18Z
Якщо мрієте втекти від буденності: 3 фільми, які варто подивитись, коли хочеться у відпустку
24tv
2025-04-29T08:51:46Z
Женя Галич анонсував сольний проект та розповів, що буде з O.TORVALD
Комсомольская правда
2025-04-29T08:49:31Z
Чоловік, який загинув вранці на Сумщині, приїхав в село евакуювати пасіку
УкраинФорм
2025-04-29T09:31:27Z
В Іспанії кажуть, що після блекауту подачу електроенергії відновлено на 92%
Европейская правда
2025-04-29T09:24:48Z
Вбивство Фаріон: засідання суду перенесли через хворобу підозрюваного
УкраинФорм
2025-04-29T09:12:29Z
18 людей постраждали під час зіткнення трамваїв у Варшаві
Европейская правда
2025-04-29T09:10:12Z
На Вінниччині уночі легковик зіткнувся з автобусом, є загиблий
УкраинФорм
2025-04-29T09:07:25Z
За $20 тис. учасники злочинної групи виготовляли фіктивні документи для перетину кордону
Украина Криминальная
2025-04-29T09:04:04Z
Російський БПЛА вбив 12-річну відмінницю на Дніпропетровщині
Telegraf
2025-04-29T08:57:10Z
Підвищили рівень небезпеки на Філіппінах через виверження вулкана: моторошні кадри
24tv
2025-04-29T08:51:27Z
Поблизу аеропорту Варшави перекинувся автобус з українцями, є постраждалі
Европейская правда
2025-04-29T08:49:30Z
Вода з-під крана: чи допоможе фільтр для води?
iPress
2025-04-29T09:25:41Z
Чому не всі кліщі однаково небезпечні: де в Україні найгірша ситуація
24tv
2025-04-29T08:21:58Z
Тричі поборола рак за 2 роки: історія українки, яка надихає
24tv
2025-04-29T06:27:11Z
Корисний сніданок за 15 хв.: як приготувати ніжні оладки з цвітної капусти
Gazeta UA
2025-04-29T06:25:11Z
Як зріст дитини впливає на її успішність в школі
24tv
2025-04-29T04:45:00Z
Військові хірурги з України проходять навчання у Сполучених Штатах
УкраинФорм
2025-04-29T04:27:52Z
Як позбутися кульбаб, які виснажують ґрунт: потрібна лише сіль та окріп
24tv
2025-04-29T03:48:07Z
Як правильно – "серцевий біль" чи "сердечний біль": якої помилки варто уникати
GlavRed
2025-04-29T03:27:07Z
Урожай картоплі буде рекордним: вам потрібен лише один аптечний засіб
24tv
2025-04-28T18:36:03Z
У Києві букет білого бузку продається за неймовірною ціною
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T09:33:56Z
Секрет розкрито: яка перша назва Харкова та як насправді місто називалося раніше
GlavRed
2025-04-29T09:27:48Z
Заморозки пошкодили сади в Україні: які ягоди та фрукти будуть у дефіциті
GlavRed
2025-04-29T09:27:40Z
У Києві поліція відкрила кінологічний гурток - чому навчатимуть учасників
УкраинФорм
2025-04-29T09:27:33Z
Весняний наступ росії розпочався: Україна готується до нової хвилі боїв
iPress
2025-04-29T09:24:22Z
У Криму оштрафували активіста РФ через демонстрацію забрудненого мазутом каміння в Алушті
УкраинФорм
2025-04-29T09:22:04Z
Росіяни наближаються до Дніпропетровщини: оновлена карта DeepState
24tv
2025-04-29T09:18:04Z
П'яний окупант проспав штурм ЗСУ і поплатився за це разом зі своїм командиром: відео
24tv
2025-04-29T09:15:45Z
"Дронарі вже натреновані": у ЗСУ розповіли, як вираховують росіян в "плащах-невидимках"
Фокус
2025-04-29T09:15:37Z
Біг-мак за 1000 гривень, а банан – 300: туристи шокували цінами в популярному аеропорті
24tv
2025-04-29T09:12:16Z
Мені завжди мало: психолог про внутрішню діру, яка не наповнюється
Gazeta UA
2025-04-29T08:54:53Z
Як вітатися вночі: що доречно сказати у цей час доби
24tv
2025-04-29T08:36:38Z
Райський куточок перетворився на місто-привид: який вигляд має столиця, де не живуть люди
24tv
2025-04-29T08:27:20Z
Китайський гороскоп на завтра 30 квітня: Бикам - переїдання, Тиграм - розлука
GlavRed
2025-04-29T08:27:07Z
Чому не варто у автомобільних шинах висаджувати овочі та зелень
Gazeta UA
2025-04-29T08:18:46Z
Він і справді божественний: готуємо улюблений "Наполеон" за рецептом Лілії Цвіт
24tv
2025-04-29T07:57:50Z
Акрилова ванна стане блискучою і білосніжною: ось чим її почистити
24tv
2025-04-29T07:51:51Z
Зелень, гриби та апельсиновий сік: вітамінний салат, який і на свято подати можна
24tv
2025-04-29T06:45:10Z
Другий найдорожчий стадіон у світі: для "Командорів" побудують новий дім за 4 мільйони
24tv
2025-04-29T09:36:42Z
"Арсенал" — ПСЖ: де і коли дивитись півфінал Ліги чемпіонів
Telegraf
2025-04-29T09:33:51Z
"Циганський король" натякнув на своє повернення у бокс
24tv
2025-04-29T09:27:11Z
Металург оголосив про звільнення Близнюка
Football.ua
2025-04-29T09:22:14Z
Чинний чемпіон US Open отримав дискваліфікацію за порушення антидопінгових правил
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T09:12:27Z
Відомий боєць Нганну збив 17-річну дівчину
360ua.news
2025-04-29T09:12:21Z
Україна вже здобули 17 ліцензій на участь у зимових Олімпійських іграх
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T09:03:59Z
Інтер їде ламати неприємну статистику із Барселоною: прогноз на півфінал Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-29T09:00:46Z
Таловєров після вильоту Плімуту з Чемпіоншипу: Серце розривається
Football.ua
2025-04-29T09:00:26Z
Ghost of Yotei отримає найбільшу карту й свободу серед усіх ігор Sucker Punch, — креативний директор
ITC
2025-04-29T09:36:53Z
Не потрібно гуглити: ChatGPT тепер допомагає вибирати покупки
ZN UA
2025-04-29T09:36:16Z
Samsung готує надтонкий Galaxy Z Fold 7 з рекордними параметрами
InternetUA
2025-04-29T09:31:17Z
В Ізраїлі знайдено матеріальні докази біблійної історії
360ua.news
2025-04-29T09:30:39Z
Кішка може говорити до людини: що означає нявкання кота, його види та значення
GlavRed
2025-04-29T09:27:40Z
Amazon починає змагання зі Starlink? Компанія запустила перші інтернет-супутники в космос
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T09:24:42Z
Blizzard обрала студію, яка займеться розробкою нової гри StarCraft та мобільною Overwatch
24tv
2025-04-29T09:18:20Z
Apple відмовилася від надміцного антивідблікового покриття для iPhone 17 Pro
InternetUA
2025-04-29T09:16:50Z
Китайська мікрохвильова гармата зробила 10 000 пострілів під час випробувань: чим вона небезпечна
Фокус
2025-04-29T09:15:27Z
Tesla в прольоті? Нова батарея Stellantis на 375 Вт•год/кг заряджається до 90% за 18 хвилин
ITC
2025-04-29T09:36:57Z
Нове покоління електрокарів BMW i3 отримає версію універсал
Топ Жир
2025-04-29T09:30:24Z
Злочинцям не втекти: поліція Японії їздитиме на 573-сильній Honda NSX
ЗаРулем
2025-04-29T09:21:28Z
Потужністю понад 1600 сил: електричний кросовер від BAIC отримав незвичні двері
AutoGeek
2025-04-29T09:21:02Z
Капсула часу за $350 000: виявлено культовий спорткар 70-х із пробігом 1000 км
Фокус
2025-04-29T09:15:53Z
Renault анонсував випуск нового кросовера розміром із Bigster
AutoCentre
2025-04-29T09:09:50Z
Nissan закриває другий завод у Китаї за два роки
Топ Жир
2025-04-29T09:00:12Z
Tesla розпочала випробування таксі на автопілоті
AutoGeek
2025-04-29T08:42:18Z
Citroen презентував новий компактний кросовер
AutoCentre
2025-04-29T08:12:36Z