MY.UAНовини
Це не гарантії безпеки: про що насправді 10-річні угоди України з державами-союзниками
Це не гарантії безпеки: про що насправді 10-річні угоди України з державами-союзниками

Це не гарантії безпеки: про що насправді 10-річні угоди України з державами-союзниками

Зобов’язання ключових союзників перед Києвом розраховані щонайменше на 10 років.

З початку 2024 року Україна почала підписувати двосторонні безпекові угоди із ключовими західними союзниками. Це стало логічним продовженням домовленостей, досягнутих під час саміту НАТО у Вільнюсі.

Торік Київ не отримав запрошення приєднатися до Альянсу, і питання гарантій безпеки в разі ескалації війни з Росією залишалося на порядку денному. Тоді лідери країн "Великої сімки" (G7) виступили зі спільною декларацією, яка дала старт переговорам щодо угод, в яких були б закріплені зобов’язання союзників надавати підтримку Україні у найближчі роки.

"Телеграф" проаналізував, що конкретно передбачають підписані угоди з Великою Британією, Францією, Німеччиною, Італією та Канадою.

Чіткий сигнал для Росії

Двосторонні угоди про співробітництво неможливо прирівняти до захисту, який дає членство в НАТО. Але за умов відсутності останнього, Україні було важливо зафіксувати обіцянки партнерів продовжувати спільну роботу в сферах від оборони до відбудови країни. Кожен підписаний документ діє протягом 10 років. Звісно, якщо жодна зі сторін не вирішить припинити співпрацю. Або якщо Україна не вступить до НАТО раніше цього строку.

Ці угоди дають певну "подушку безпеки" на майбутнє, адже держави-підписанти, попри будь-які внутрішні політичні перипетії, відтепер мають закріплені на папері запевняння перед Україною. Та мова в угодах йде аж ніяк не про гарантії, а саме зобов’язання. Відповідальність за зрив чи відмову від них у документах не прописана.

"Ці угоди досить деталізовані. Вони дуже різняться від того ж Будапештського меморандуму, оскільки містять конкретні кроки щодо надання допомоги Україні як сьогодні, так і на певну перспективу. Але неправильно називати підписане "угодами про безпекові гарантії" — цим грішила наша сторона, навіть офіційні представники вживали подібний термін.

Мова йде про певні безпекові зобов'язання, які на себе беруть країни-підписанти. Вони обіцяють і гарантують нам надання фінансової, військово-технічної, консультаційної допомоги, можливості для обміну досвідом, підготовки військових тощо. Позитив у тому, що Україна на 10 років отримує додаткові угоди з різними країнами, що дозволять нам краще розвивати й підтримувати, першою чергою, наші Збройні сили", — роз’яснює "Телеграфу" політолог Ігор Рейтерович.

Водночас угоди — це чіткий сигнал для Росії, що Україна і надалі отримуватиме сталу підтримку, розраховану на достатньо багато років.

А якщо влада зміниться?

На жаль, угоди не ратифікують парламенти держав-підписантів. Та на думку експерта, це не стане проблемою, і у разі зміни політичного керівництва умовно у Великій Британії чи Канаді. Зобов’язання перед Україною продовжать діяти.

"Як правило, на Заході всі наступні уряди враховують позиції попередників, і відмова від такої угоди можлива тільки за умови кардинальної зміни політичної ситуації в країні-підписанті: якщо до влади приходять сили, які категорично не підтримують Україну, але підтримують Росію. Судячи з ситуації, у тих державах, з якими вже підписані угоди, подібного в найближчі десятиліття точно не буде. Навіть якщо відбуватимуться якісь внутрішньополітичні пертурбації, то угода залишатиметься чинною, проте може бути меншою інтенсивність або ефективність допомоги", — вважає Ігор Рейтерович.

Консультації та постачання зброї

Текст кожної угоди має відмінності у формулюваннях й структурі, та можна виокремити спільні моменти. Один із найважливіших — у разі повторного збройного нападу Росії на Україну на запит будь-кого з учасників договору союзники протягом 24 годин мають провести консультації щодо подальших кроків. Далі, наприклад, Німеччина обіцяє надати Україні "швидку та сталу допомогу у сфері безпеки, сучасну військову техніку в усіх необхідних сферах, а також економічну допомогу". Те ж саме — Франція, Велика Британія та інші.

Країни-підписанти запевняють, що допомагатимуть Україні захистити себе та відновити територіальну цілісність у межах міжнародно визнаних кордонів. Задля цього працюватимуть над забезпеченням стійкості Сил оборони України, аби ті були могли стримувати російську агресію як зараз, так і в майбутньому.

Союзники запевняють у продовженні поставок сучасного військового обладнання. Наприклад, в угоді з Італією йдеться про її готовність надавати "зброю на суші, в повітрі та на морі, в космічному та кіберпросторі, першочергово, але не обмежуючись цим, протиповітряну оборону, артилерію, засоби далекобійного ураження, бронетехніку, засоби розмінування, засоби розвідки, безпілотні системи, інженерні засоби, інформаційні технології, засоби радіоелектронної боротьби, військово-повітряні та морські можливості та інші ключові можливості".

Метою угод є і підвищення сумісності українського війська з силами НАТО та прискорення переходу України на обладнання й стандарти Альянсу. Продовжаться програми навчання українських військовослужбовців.

Окремий блок присвячено співробітництву в галузі оборонної промисловості, яке заплановане з усіма країнами. Німеччина, Франція, Велика Британія погоджуються розглядати варіанти для промислових інвестицій і навіть локалізації виробництв в Україні. Італія вивчатиме можливості для спільного виробництва, а Канада співпрацюватиме з канадськими підприємствами оборонної промисловості, які вирішать інвестувати в локалізацію ремонту, технічного обслуговування та виробництва в Україні.

З кожним із партнерів планується подальша співпраця у сферах кібербезпеки та боротьби з інформаційними маніпуляціями й пропагандою. Додатково погоджено протидію небезпечній організованій злочинності, за якою часто стоїть Росія.

Усі п’ять країн "Групи семи", що вже уклали угоди з Україною, запевнили в підтримці Формули миру президента Зеленського та визнали важливість санкцій проти Російської Федерації. Серед іншого обіцяють опрацьовувати законні шляхи, завдяки яким заморожені російські активи можна було б використати для допомоги України.

Cоюзникими заявляють і про "непохитну підтримку" відбудови України. Наприклад, Італія прийматиме Конференцію з відновлення України у 2025 році. Київ перед усіма партнерами підтверджує відданість реформам — у сферах врядування й боротьби з корупцією, секторі безпеки й оборони, в економічному та бізнес-середовищі.

Скільки грошей на підтримку України?

У кожній з угод вказується, скільки грошей 2024 року закладено на допомогу України:

  • Велика Британія надасть додаткову військову підтримку у 2,5 млрд фунтів стерлінгів (або понад 119 млрд гривень за чинним курсом Нацбанку);
  • Німеччина запланувала військову допомогу на суму 7,1 млрд євро (або понад 294 млрд гривень);
  • Канада надасть макроекономічну та військову підтримку на суму 3,02 млрд доларів (понад 114 млрд грн);
  • Франція планує до 3 млрд євро додаткової військової допомоги (123,9 млрд гривень);
  • Італія не вказує конкретну суму, але зазначає, що надала Україні вісім пакетів військової допомоги у 2022 та 2023 роках і має намір зберегти той самий рівень додаткової військової підтримки цьогоріч. Країна вже продовжила на весь рік дію відповідного законодавства, яке дозволяє це.

Українці мають бути готові прийти на допомогу Британії, Франції та Канаді?

В угодах Києва з Лондоном, Парижем та Оттавою є момент, який вирізняє їх з-поміж інших. Йдеться про те, що Україна в разі агресії проти Великої Британії, Франції чи Канади має надати їм військову підтримку.

"Учасники (угоди. – Ред.) прагнуть, щоб військовий потенціал України був на такому рівні, який гарантуватиме у разі зовнішньої військової агресії проти Франції здатність України надати ефективну військову допомогу. Умови, формат та обсяг такої допомоги визначатимуться учасниками", — йдеться в угоді, підписаній Зеленським і Макроном. Подібні формулювання закріплені в українсько-британському та українсько-канадському документах.

Як пояснює політолог Ігор Рейтерович, це не означає, що Україні доведеться відправляти кудись свої війська, аби розбиратися з проблемами партнерів. Це радше про консультації, обмін досвідом і, можливо, миротворчі місії, досвід яких українська держава вже має.

"Не думаю, що мова йде про проблеми чи конфлікти на територіях цих країн, але якщо в інших частинах світу буде загроза їхнім національним інтересам, Україна може надавати в тому числі військову допомогу. Але я б на це дивився крізь призму, умовно кажучи, миротворчих сил. Досвід такий в України є, і якби не війна, яку Росія розв’язала проти нас, я б не здивувався, якби наші військові з'явилися на Близькому Сході, чи мали якийсь стосунок до тих операцій, які на сьогодні планує Європейський Союз проти хуситів.

Ці угоди діють для двох сторін, і це певною мірою підвищує нашу геополітичну значимість. Але не означає, що ми зобов'язані надати країнам певну кількість військ, які будуть за них воювати, і руками українців розв’язувати свої питання. Усе відбуватиметься через домовленості, консультації, і за їхнімии результатами будуть ухвалюватися ті чи інші рішення", — каже політолог.

Серед інших цікавих зобов’язань — Сполучене Королівство бере на себе керівництво у сфері морської безпеки та обіцяє зробити значний внесок у розвиток морського флоту України:

"Коаліція морської спроможності має на меті підтримати Україну, щоб вона стала повноцінним контрибутором морської безпеки в Чорному морі та в Азовському морі до 2035 року й надалі. У майбутньому це допоможе Україні стримувати та протидіяти загрозам, відновлювати економічну діяльність і просувати Україну до оперативної сумісності з НАТО у морській сфері".

Німеччина взяла на себе керівництво у сфері інтегрованої протиповітряної та протиракетної оборони. Франція погоджується грати провідну роль у коаліції з артилерії та протиповітряної оборони. Канада зобов'язується зробити внесок у коаліції військово-повітряних сил і бронетанкової техніки.

В трьох із п’яти опублікованих угод йдеться про обіцянку підтримувати Україну в її захисті проти Росії "стільки, скільки буде потрібно". Як же укладені домовленості діятимуть на практиці — покаже час.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" розбирався, чого чекати від візиту Зеленського до Вірменії, який має пройти 4-5 березня, та чи безпечно це для глави держави.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Росіяни вдарили по центру Харкова. Вже відомо про постраждалих, половину з яких госпіалізували
ZN UA
2024-11-25T08:18:18Z
Морозне повітря, ожеледиця, але без опадів: якою буде сьогодні погода в Україні
Фокус
2024-11-25T08:10:39Z
ГУР атакувало нафтобазу в Калузькій області - джерело
УкраинФорм
2024-11-25T08:10:36Z
Загроза прориву на фронті, удари ATACMS та причини СЗЧ: головне з інтерв’ю начальника Генштабу
TSN
2024-11-25T08:06:30Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 08.00 25.11.2024
Украина Криминальная
2024-11-25T07:57:48Z
Північнокорейські солдати воюють проти України, маскуючись під бурятів і тувинців
24tv
2024-11-25T07:57:04Z
На Білгородщині жителі почати обтягувати будинки антидроновою сіткою
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T07:45:44Z
Вдарять сильні морози: синоптик назвала дату серйозного похолодання
GlavRed
2024-11-25T07:42:43Z
Втрати ворога станом на 25 листопада 2024 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T07:40:38Z
Cлужба безпеки Литви прокоментувала катастрофу вантажного літака над Вільнюсом
Европейская правда
2024-11-25T08:21:38Z
СБУ затримала клірика УПЦ , який був інформатором росіян і шпигував за оборонцями Харкова
Мій Харків
2024-11-25T08:18:46Z
Сирський зустрівся із журналістами та розповів про хід бойових дій
УкраинФорм
2024-11-25T08:18:17Z
Перше засідання нового парламенту Грузії. На вулицях протестують сотні громадян
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T08:18:14Z
ІМІ: Росія скоїла 762 злочини проти журналістів та медіа в Україні за два роки й дев'ять місяців повномасштабної війни
Детектор М
2024-11-25T08:12:26Z
США видали ордер на арешт однієї з найбагатших людей Індії у справі про хабарництво
24tv
2024-11-25T08:12:00Z
Підраховано майже 100 відсотків голосів: на виборах президента Румунії – несподіваний лідер
24tv
2024-11-25T08:07:05Z
Румунські ліберали закликають до зміни лідера після провалу на виборах
Европейская правда
2024-11-25T08:03:10Z
Відкрита Рада: профільні організації та ЗМІ вимагають розширити доступ журналістів до засідань ВРУ і комітетів
Детектор М
2024-11-25T08:01:44Z
У Гельсінкі відбувся гала-концерт з нагоди 10-річчя Українського театру Фінляндії
УкраинФорм
2024-11-25T08:18:31Z
Заввишки 2 метри: у Британії створено найбільшу гральну карту і встановлено світовий рекорд
Фокус
2024-11-25T08:15:09Z
Перший повноцінний трейлер «Білосніжки» з Рейчел Зеглер «втік» у мережу — в якості, і досі не видалений
ITC
2024-11-25T08:07:42Z
Стрижка початку 2000-х років повертається в моду: її всі будуть носити у 2025 році
24tv
2024-11-25T08:06:17Z
Вона може все! 6 фільмів з Анджеліною Джолі, де вона грає абсолютно незвичні ролі
Вива
2024-11-25T08:00:25Z
"Замислююся про виїзд за кордон": син Потапа зробив приголомшливу заяву
GlavRed
2024-11-25T07:42:58Z
Не змінює раціон 25 років: Вікторія Бекхем розкрила, що їсть через "екстремальну" дієту
24tv
2024-11-25T07:36:23Z
"Світле майбутнє": Максим Галкін наробив багато галасу своїм новим фото
GlavRed
2024-11-25T06:27:10Z
Микита Добринін зізнався, що не воює зараз оскільки зайнятий на іншому "фронті": "Це справді складно"
Знай
2024-11-25T05:51:44Z
Реформа МСЕК: в Мінсоцполітики пояснили, що буде з інвалідністю, виплатами та кого перевірятимуть
Фокус
2024-11-25T07:15:46Z
Пити чи ні: наскільки корисне чи шкідливе шампанське
24tv
2024-11-25T06:06:17Z
Лікарі відкрили секрети самовідновлення людського серця
Portaltele
2024-11-25T05:49:28Z
Захистіть своє здоров’я під час магнітної бурі 25–27 листопада
360ua.news
2024-11-24T17:30:57Z
Названо зелень, яка може спричинити тромбоз, хоча вона вважається дуже корисною
TSN
2024-11-24T16:06:26Z
Війна і сифіліс. Делікатна розмова про інтимне здоров’я українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T12:00:11Z
Це лакмусовий папірець: що означає, якщо ви не можете зробити бодай одне підтягування
24tv
2024-11-24T11:48:04Z
Природні джерела кальцію
360ua.news
2024-11-24T10:06:49Z
Вчені виявили молекулу, яка лікує кишківник і бореться з розвитком раку
Portaltele
2024-11-24T07:45:49Z
Анчелотті: Я думаю, що після Карвахаля та Васкеса Вальверде найкращий фулбек у світі
Football.ua
2024-11-25T08:14:28Z
Розрядив гармату: українець відзначився шаленим голом у Європі – потужне відео
24tv
2024-11-25T08:00:30Z
Українські рапіристки вперше в історії стали віцечемпіонками на Кубку світу
24tv
2024-11-25T07:30:27Z
ПСВ – "Шахтар": букмекери зробили прогноз на матч Ліги чемпіонів
ZN UA
2024-11-25T06:46:57Z
«Полісся» та «Зоря» у Житомирі завершать 14-й тур футбольної Прем'єр-ліги України
УкраинФорм
2024-11-25T06:39:22Z
Тренер Полісся накинувся на суддю після рятівного пенальті для суперника: скандальне відео
24tv
2024-11-25T06:36:11Z
Анчелотті прокоментував зміну позицій Мбаппе та Вінісіуса
Football.ua
2024-11-24T22:45:20Z
Ван Ністелрой претендує на посаду головного тренера Гамбурга
Football.ua
2024-11-24T22:39:48Z
Лаціо розгромив Болонью
Football.ua
2024-11-24T22:18:47Z
Українцям оплатять навчання у вишах, але є умови: які професії можна здобути державним коштом
Знай
2024-11-25T08:21:50Z
Не нафтобазою єдиною: у Калузі під удар міг потрапити і завод "Тайфун"
24tv
2024-11-25T08:19:46Z
П'ять років після смерті. Який вигляд має могила ексміністра, ректора й батька лідера «Океану Ельзи»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T08:18:41Z
Армія РФ розсікла плацдарм ЗСУ на Куп’янщині: які завдання у ворога
TSN
2024-11-25T08:18:24Z
У рамках підготовки до ймовірної війни ФРН шиє парадну форму військовим – Bild
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T08:15:33Z
Американські розробники представили новітню систему для протидії бойовим безпілотникам
InternetUA
2024-11-25T08:10:53Z
Весняні канікули в школі: коли вони будуть у 2025 році
ZN UA
2024-11-25T08:01:54Z
Значна частина українців втратить право на бронь від мобілізації, – нардеп Кицак
24tv
2024-11-25T07:51:27Z
Бригада «Гарт» запрошує добровольців для захисту країни: мобілізація спрощена до мінімуму
FaceNews
2024-11-25T07:46:11Z
Уряд України обіцяє індексацію пенсій у березні 2025 року
360ua.news
2024-11-25T08:18:46Z
Україна готує регуляторну базу для малих модульних реакторів
Петр и Мазепа
2024-11-25T08:16:09Z
Стало відомо, скільки мандаринів імпортує Україна
AgroNews
2024-11-25T08:14:53Z
Платити треба, а грошей немає: чи можуть списати комунальні борги
Знай
2024-11-25T08:06:51Z
Де дешевше: ТОП-10 країн, звідки в Україну везуть автомобілі
ЗаРулем
2024-11-25T08:04:52Z
Завдяки «Турецькому потоку» припинення транзиту газу через Україну не вплине на Угорщину - Сійярто
УкраинФорм
2024-11-25T08:04:20Z
Євро в банках обвалилося, а долар в обмінниках виріс: курс валют сьогодні
24tv
2024-11-25T08:00:29Z
Україна відправила понад 280 тис. т продовольства за програмою Grain from Ukraine
AgroPortal
2024-11-25T08:00:24Z
В Україні цього тижня можуть скасувати графіки відключень світла: експерт назвав умови
Фокус
2024-11-25T07:57:49Z
У Франції в кінці листопада була "тропічна ніч" з понад 20°C і вище
Европейская правда
2024-11-25T08:21:36Z
У Литві вантажний літак впав на житловий будинок: є жертви
Фокус
2024-11-25T08:18:54Z
ЗМІ показали момент падіння вантажного літака на будинок у Вільнюсі
24tv
2024-11-25T08:15:18Z
У Львові стався вибух під землею – піднялася бруківка
24tv
2024-11-25T08:09:01Z
У Туреччині через сильні снігопади закривають школи, є загиблий та постраждалі
УкраинФорм
2024-11-25T08:03:27Z
У Вільнюсі обмежено рух транспорту після падіння вантажного літака
Европейская правда
2024-11-25T07:33:36Z
52-річному чоловіку винесли вирок за зберігання дитячої порнографії
InternetUA
2024-11-25T07:28:02Z
РФ вдарила по центру Харкова: є "приліт", спалахнула пожежа, постраждали люди
GlavRed
2024-11-25T07:25:35Z
Росія вдарила по центральній частині Харкова, багато постраждалих
Комсомольская правда
2024-11-25T06:59:36Z
Зима – пора досягнень: які знаки Зодіаку будуть найбільш продуктивними цієї пори
Знай
2024-11-25T07:51:56Z
Чому не можна зберігати ножі поруч із виделками та ложками
GlavRed
2024-11-25T07:30:20Z
Ви будете здивовані: 5 рослин, якими варто замінити традиційну новорічну ялинку
24tv
2024-11-25T07:30:20Z
Кому зі знаків зодіаку категорично не можна бути разом
24tv
2024-11-25T07:06:15Z
Зануртеся у культуру Японії: як приготувати наваристий рамен
24tv
2024-11-25T06:24:44Z
Імбир можна зберегти свіжим понад місяць: головні секрети
Знай
2024-11-25T04:51:05Z
Плани геть сходять з рейок в Овнів і Стрільців: чоловічий гороскоп на 25 листопада – 1 грудня
24tv
2024-11-25T04:45:19Z
Рецепт тонких млинців: що додати в тісто для ідеального результату
24tv
2024-11-25T04:12:55Z
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе
Знай
2024-11-25T02:30:32Z
Журналіст Eurogamer звинуватив S.T.A.L.K.E.R. 2 у націоналізмі через сірники та маки — гравці відповіли мемами
ITC
2024-11-25T08:16:23Z
Євген Гартман: "eCommerce потрібні сучасні технічні рішення для зростання продажів"
Фокус
2024-11-25T08:15:08Z
Первак: Коли тобі "відривають голову", то хочеться кричати
Football.ua
2024-11-25T08:14:20Z
Microsoft тестує новий ігровий браузер
InternetUA
2024-11-25T08:01:15Z
Вирішення парадоксу Фермі: нова теорія пояснює, де всі інопланетяни
Фокус
2024-11-25T08:00:29Z
В самотніх людей виявили спільні риси
24tv
2024-11-25T08:00:13Z
Український розвідувальний безпілотник наділили можливістю транспортування FPV-дронів
InternetUA
2024-11-25T07:55:30Z
Обертання Землі нахилилося на 31,5 дюйма і в цьому на 100% винні люди
Portaltele
2024-11-25T07:52:02Z
Рейтинг кращих смартфонів по тривалості роботи від однієї зарядки в 2024 році
InternetUA
2024-11-25T07:22:00Z
ТОП автівок, що претендують на звання «Автомобіль року в Україні»
ITC
2024-11-25T08:07:15Z
MG готує новий пікап для конкуренції з Toyota HiLux
AutoCentre
2024-11-25T08:04:58Z
Volkswagen презентував брутальний пікап для серйозного бездоріжжя
Фокус
2024-11-25T07:51:50Z
Представлений Jeep Wrangler 4xe Willys ’41
Portaltele
2024-11-25T05:49:04Z
Тиск у шинах заощадить до 2000 гривень: що треба знати водіям
Знай
2024-11-24T22:30:20Z
Найнадійніші та найгірші авто року за версією TÜV
360ua.news
2024-11-24T20:12:33Z
Який найменший у світі мотоцикл
AutoCentre
2024-11-24T18:13:54Z
Дебют Mercedes-AMG E53 у Києві
360ua.news
2024-11-24T14:07:53Z
На продаж виставили "найстрашніше" американське авто
Фокус
2024-11-24T10:00:09Z