MY.UAНовини
Зацькували на роботі? Як захиститися: поради експертів
Зацькували на роботі? Як захиститися: поради експертів

Зацькували на роботі? Як захиститися: поради експертів

Зміни у законодавство торкнуться усіх юридичних та фізичних осіб незалежно від форми власності та виду діяльності

Днями у Верховній Раді зареєстрували законопроект, що передбачає відновлення заходів державного контролю за випадками мобінгу – систематичного цькування або дискримінації працівників з боку колег або керівництва. Приводом для змін стало те, що після скасування планових перевірок у зв’язку з впровадженням воєнного стану, до Державної служби з питань праці та територіальних органів надійшло близько 1000 звернень про мобінг на робочому місці.

"Телеграф" з’ясовував, яким чином проводитимуться ці перевірки і чи можливо притягнути до відповідальності роботодавця, не втративши при цьому роботу.

Цькувати можуть не лише підлітків

Поняття "мобінг" було інтегровано в українське законодавство ще два роки тому, коли Верховна Рада ухвалила документ №5749.

Мобінгом називають дискримінацію працівника або систематичні цькування, направлені на його приниження, псування ділової репутації, або перешкоджання трудовій діяльності. Метою мобінгу може бути примус робітника до звільнення або переходу на іншу посаду, зниження його заробітної плати або збільшення навантаження.

Протиправні дії з боку роботодавця або колег можуть проявлятися у вигляді психологічного, фізичного або економічного тиску і в результаті призводять до утворення напруженої, ворожої та образливої атмосфери в колективі стосовно однієї людини або групи працівників.

Ознаки мобінгу:

  • поширення неправдивих чуток;
  • ізоляція працівника, ігнорування його;
  • відпускання гострих слів у бік жертви;
  • надмірна прискіпливість;
  • доноси;
  • небажана поведінка з сексуальним підтекстом;
  • завдання матеріальної шкоди.

За законом, у такому разі постраждалий має право подати заяву (особисто або через профспілку) в Державну службу з питань праці та територіальних органів для проведення перевірки на предмет мобінгу, після чого звернутись до суду щодо визнання фактів цькування і отримати відшкодування збитків.

Якщо правопорушення буде доведено, кривднику загрожуватиме адміністративна відповідальність:

  • штраф 1700-2550 грн або 20-40 годин громадських робіт;
  • за повторний або груповий мобінг — штраф 3400-5100 грн або 40-60 годин громадських робіт.

Ініціатор законопроекту – голова підкомітету з питань вищої освіти комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Юлія Гришина – зазначає: закон про мобінг ухвалили вже під час повномасштабної війни, коли більшість перевірок у сфері праці (крім випадків незаконного звільнення або тіньового працевлаштування) були призупинені.

Однак за останні два роки Державна служба з питань праці отримала близько 1000 заяв про мобінг (про 100 з них повідомив особисто освітній омбудсмен), що стало приводом для відновлення перевірок фактів порушення прав на робочому місці.

– В усіх розвинених країнах світу мобінг визнають як протиправне діяння і за нього передбачена відповідальність. Те, що в Україні це питання так довго залишалося без вирішення, було, відверто кажучи, ганьбою. Особливо гострою ця проблема є під час війни. Замість того, щоб об’єднатися на всіх рівнях і разом працювати на перемогу, наші громадяни зазнають утисків на робочому місці, що впливає не лише на психологічний стан українців, а й на економічні показники. Давно доведено, що атмосфера в колективі має прямий вплив на ефективність роботи.

Варто розуміти, що 1000 заяв, які були отримані Службою з питань праці, – лише верхівка айсберга, адже зазвичай працівники воліють не порушувати цю тему. Якщо людина була вимушена написати скаргу, це означає, що вона фактично доведена до відчаю. Ми зобов’язані реагувати на такі випадки і робити все можливе, щоб викорінити мобінг як явище або принаймні надати механізм для ефективної боротьби з ним, – каже Юлія Гришина в коментарі "Телеграфу".

Народна депутатка запевняє: попри скептичне ставлення суспільства до ефективності подібних механізмів, закон про мобінг дійсно працює. Аналогічною була ситуація і з впровадженням в Україні відповідальності за булінг (цькування в закладах освіти): критики реформи апелювали до складності доведення факту порушення прав, але за час дії закону державі вдалося врятувати від знущань і психологічного насилля сотні дітей та підлітків.

Шанси на справедливість

Справи про мобінг належать до категорії складних, адже мають суб'єктивний характер і потребують зібрання обширної доказової бази, каже адвокат юридичної компанії Riyako&Partners Катерина Оніщенко.

За словами юриста, ключову роль у доведенні факту цькування працівника матимуть покази свідків з обох сторін. Втім, суд може скептично ставитись до слів громадян, що мають родинні зв'язки з потерпілим або перебувають з ним у близьких стосунках. Покази свідків з боку відповідача також можуть піддавати сумнівам, якщо ці особи прямо залежать від нього.

Процес збирання доказів може ускладнюватися й тим, що далеко не всі підлеглі готові свідчити проти роботодавця, побоюючись стати наступною жертвою мобінгу, а анонімне свідчення в українському законодавстві не допускається.

– Проблема у тому, що довести образливість тих чи інших висловлювань або невербальної поведінки вкрай складно. Кожен з нас може по-різному реагувати на дії і слова оточуючих. Для доведення факту мобінгу ми повинні запевнити суд у тому, що відповідач чітко усвідомлював наслідки своєї поведінки і мав на меті заподіяти ту чи іншу шкоду потерпілому. Якщо в суді ми матимемо лише слово потерпілого проти слова обвинуваченого, справа закінчиться нічим.

Якщо є покази свідків (без оціночних суджень) або аудіо-/відеодокази того, що ці дії вчинялися, шансів притягти кривдника до відповідальності стає більше. Зараз суди позитивно ставляться до електронних доказів, хоча не виключено, що захисту доведеться провести фонографічну експертизу для підтвердження, що голос на плівці належить фігуранту справи.

Якщо йдеться про подальше стягнення моральної шкоди з такої особи, потрібно буде в судовому порядку подавати клопотання про призначення експертизи за участі психологів, – каже юрист в коментарі "Телеграфу".

Втім, навіть маючи на руках усі вищезазначені докази, гарантії на успіх позивач не матиме. За словами адвоката, може спрацювати людський чинник: остаточне рішення суд винесе з урахуванням норм закону, та все ж на власний розсуд. Враховуючи суб’єктивність справи, цілком ймовірно, суддя може не побачити у діях відповідача складу злочину.

Працювати не можна звільнитися

Попри те, що законодавство надає громадянам захист від цькувань на правовому рівні, продовжувати працювати у вороже налаштованому колективі навіть після перемоги в суді може бути досить складно.

Побоювання подальшої помсти з боку керівництва чи колег часто стають причиною не піднімати тему мобінгу взагалі.

За словами кандидата психологічних наук, керівника Центру психологічної підтримки "Філін" Світлани Арефнії, здаватися без бою не слід, адже таким чином можна підсвідомо загнати себе у роль жертви, яка буде переслідувати вас і на наступних місцях роботи.

– Якщо ви зазнаєте дискримінації або цькування на роботі, бездіяти, сподіваючись, що все вирішиться саме собою, не варто. Перш за все, необхідно зрозуміти, чому це відбувається і чому саме з вами. Причиною може бути неправильно організована робота керівництва або ж особистісні причини.

Спочатку слід спробувати налагодити стосунки власними силами: обговорити з керівництвом і колегами те, що вас турбує, позначити кордони припустимого і намагатися відстоювати їх, а не мовчки терпіти несправедливість.

Якщо ситуація не змінюється, збирайте доказову базу, залучайте підтримку колег і звертайтеся в установи, які захищають права людини на робочому місці. Якщо навіть після судів (незалежно від їхніх результатів) ситуація не змінюється і ви відчуваєте постійний негативний вплив на свій психологічний стан, є сенс подумати про звільнення, аби припинити це насилля над собою, але тільки після боротьби, – каже Світлана Арефнія в коментарі "Телеграфу".

Варто зазначити, що іноді боротьба за місце під сонцем у колективі виснажує настільки, що єдиним вірним рішенням стає звільнення. Про це з власного досвіду знає журналістка нашого видання, якій на самому початку професійної кар'єри довелося попрацювати у редакції однієї з газет державної власності.

— Ще під час співбесіди редакторка заявила, що не вірить у мій потенціал, але на роботу все ж взяла. Потім почалися щоденні прискіпування до якості текстів: після вичитування моїх матеріалів аркуші були червоними від правок, більшість з яких носили суто суб'єктивний характер. Крім того, мене регулярно перевіряли "на профпридатність": редакторка могла зупинити мене посеред коридору і запитати, коли помер Пушкін або які п’ять творів написав Тургенєв. Якщо я не могла відповісти, починалася привселюдна "порка".

Коли я запитувала в інших колег, чому до мене таке ставлення, мені відповідали, що це "курс молодого бійця". Мовляв, щойно в редакцію візьмуть новенького, від мене відчепляться. Зрештою все дійшло до обговорення на робочих нарадах недоліків моєї фігури, після чого я зрозуміла, що терпіти це більше не можу і звільнилася. Про подання якихось скарг навіть не думала, адже за рік роботи в такій атмосфері я заробила купу комплексів і почала вірити у те, що причина такого ставлення у мені самій. Крім того, шансів на те, що керівництво газети притягнуть до відповідальності за мобінг студентки, було вкрай мало, – розповідає журналістка.

На відміну від Європи і США, де працівники мають надзвичайно високий рівень захисту від дискримінації та цькування на робочому місці, в Україні все ще зберігаються відголоски радянської системи організації трудових стосунків. Закон про мобінг і відновлення перевірок на предмет порушення прав працівників є безумовно важливим кроком на шляху нашої держави до європейських стандартів.

Теги за темою
Закон
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Как улучшить скорость зарядки любого ноутбука: топ-5 советов от экспертов
Фокус
2025-02-23T14:00:07Z
3500 лет назад рядом с людьми жили настоящие гиганты: это бросает вызов существующим теориям
Фокус
2025-02-23T13:36:24Z
Что делать, если смартфон разослал всем контактам интимные фото и как этого избежать
Фокус
2025-02-23T13:00:22Z
Срочно: найден тайный "город мертвых", которому более трех тысяч лет
TSN
2025-02-23T12:48:30Z
В Австралии на берег выбросились сотни косаток: в чем причина природного бедствия
Фокус
2025-02-23T12:15:44Z
Викинги страдали от ужасных болезней: что выяснили ученые
Фокус
2025-02-23T11:57:39Z
"Запустил в космос": женщина высмеяла попутчика с широко расставленными ногами
Фокус
2025-02-23T11:00:40Z
Малоизвестный лайфхак для iPhone мгновенно освобождает память за считанные секунды
Фокус
2025-02-23T11:00:32Z
Лучшие планшеты Android, на которые стоит потратить деньги: 8 бюджетных моделей
Фокус
2025-02-23T10:00:45Z
Горький вкус и темные наклонности: как пищевые предпочтения связаны с психопатией
Знай
2025-02-23T13:51:09Z
Шведская кухня: рецепт трески с картофельным пюре
Фокус
2025-02-23T13:12:37Z
Только самое необходимое: 35 клатчей для невест 2025 года
Marie Claire
2025-02-23T13:00:29Z
Гороскоп Таро на неделю: что ждет каждого знака Зодиака с 24 февраля по 2 марта
Политека
2025-02-23T12:33:07Z
Кофе дома: секреты приготовления
TSN
2025-02-23T12:21:26Z
Дрожжевое тесто "для ленивых": на приготовление нужно 5 минут, а будет храниться 3 дня
TSN
2025-02-23T11:06:11Z
Лайфхаки для уборки угробят сантехнику: почему не стоит доверять популярным советам для чистки туалета
Знай
2025-02-23T09:51:52Z
Гороскоп на неделю: пять знаков Зодиака ждет удача с 24 февраля по 2 марта
Политека
2025-02-23T09:27:21Z
Чудо-средство от всех пятен: как правильно пользоваться кислородным порошком
TSN
2025-02-23T08:36:20Z
Глупый и опасный: полиция задержала мужчину со странными "орудиями преступления"
Фокус
2025-02-23T14:00:30Z
В Испании ликвидировали сеть торговли людьми
Европейская правда
2025-02-23T12:49:52Z
В результате ночного удара дронами по Одесщине пострадали три человека
Апостроф
2025-02-23T09:03:28Z
Запорожье под ударом: детали последствий обстрела
TSN
2025-02-23T07:36:35Z
РФ нанесла удар по Кривому Рогу: есть погибший и раненые
TSN
2025-02-23T06:12:26Z
"Пылает ресторан": после мощных взрывов в Кривом Роге есть погибший - появились кадры последствий
Comments UA
2025-02-23T06:06:45Z
В Киеве взрывы и пожар после атаки дронов: есть видео прилета, стали известны последствия
Comments UA
2025-02-23T05:30:40Z
В США на авиабазе произошла стрельба: есть погибший и раненый
TSN
2025-02-23T04:48:19Z
РФ обстреляла Запорожье: ранена женщина
Корреспондент
2025-02-22T23:24:57Z
Во время матча НХЛ в лицо комментатора прилетела шайба
ZN UA
2025-02-23T13:34:03Z
Нокаутированный Баколе проанализировал поражение от Паркера
Корреспондент
2025-02-23T13:00:17Z
Решила пошутить: женщина отправила бегунов в 2,5-километровый обход во время забега
Фокус
2025-02-23T12:00:49Z
В Англии похвалили выход на замену украинского футболиста "Арсенала" Зинченко
ZN UA
2025-02-23T10:07:54Z
Пригласил "станцевать": Паркер остроумно обратился к Усику после яркой победы над Баколе
TSN
2025-02-23T09:48:57Z
Известная российская теннисистка призналась в избиении самой себя
ZN UA
2025-02-23T09:31:53Z
Усик в компании Джошуа ярко отреагировал на быструю победу Паркера
Корреспондент
2025-02-23T09:03:31Z
НБА: Лейкерс одержали победу над Денвером, Юта без Михайлюка одолела Хьюсто
Корреспондент
2025-02-23T07:18:55Z
Легенда Манчестер Юнайтед прокоментував поточний стан команди
Корреспондент
2025-02-23T05:27:02Z
Разведчики показали, как уничтожают укрепление россиян
Корреспондент
2025-02-23T14:00:15Z
Пехотинцы ВСУ в одной посадке устроили сразу двум российским колоннам братскую могилу. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T13:51:16Z
Киевлян предупредили об ограничении движения по городу 24 февраля
Апостроф
2025-02-23T13:45:26Z
Россияне готовятся к масштабным штурмам на одном из направлений
ZN UA
2025-02-23T13:33:05Z
Оккупанты готовят новое наступление: где будут штурмовать
TSN
2025-02-23T12:48:47Z
В Украине 24 февраля ожидается похолодание, некоторые области накроет снег
Комсомольская правда
2025-02-23T12:33:21Z
В Киеве клуб устроил вечеринку под российскую музыку
TSN
2025-02-23T12:21:13Z
Синоптик рассказала, какая погода ожидается в Украине 24 февраля
TSN
2025-02-23T11:27:11Z
У России минус "Град": смотрите, как хитро оккупанты пытались спрятать его от ВСУ в этот раз
Comments UA
2025-02-23T10:48:17Z
Победительница "Холостяка" стала встречаться с певцом
Апостроф
2025-02-23T13:24:09Z
"Приезжай в Украину, узнаешь реальную любовь "своих людей"": Олег Винник получил предложение
Апостроф
2025-02-23T12:57:30Z
Украинскому телеведущему стало стыдно из-за посещения концертов российского певца Басты в Киеве
Апостроф
2025-02-23T12:30:12Z
Тина Кароль заговорила о желании родить дочь и ответила на упреки, что похудела с препаратами
TSN
2025-02-23T12:21:38Z
Олег Скрипка вспомнил детство в Курской области и удивил отношением к нему: "Готовы убить"
TSN
2025-02-23T12:06:54Z
Взрослые, сексуальные и без ретуши: Каста, Пфайфер, Севиньи и Йео в модных кампаниях
Marie Claire
2025-02-23T12:00:51Z
Как сделать стильный пучок-узел, как у Роузи Хантингтон-Уайтли
Marie Claire
2025-02-23T11:00:36Z
Украинская певица увидела новый флаг США в отчете Воздушных сил ВСУ
Апостроф
2025-02-23T10:45:56Z
Дженнифер Лопес показала редкие фото с двойняшками и нежно поздравила их с 17-летием
TSN
2025-02-23T10:18:44Z
Сырский назвал количество пораженных в РФ объектов и максимальную дальность дипстрайков
Лига
2025-02-23T13:39:48Z
Сколько дронов Украина производит самостоятельно: в Минобороны ответили
TSN
2025-02-23T13:36:41Z
Сырский рассказал, сколько дронов поставило государство на фронт в 2024 году
ZN UA
2025-02-23T13:33:49Z
Некоторые украинцы имеют право на пенсии в 50% от зарплаты: кто в списке
Фокус
2025-02-23T13:00:21Z
Зеленский назначил командиров армейских корпусов - СМИ
Корреспондент
2025-02-23T12:57:26Z
Эксперт рассказал, почему Россия использует дроны для атак по Киеву именно ночью
TSN
2025-02-23T12:21:21Z
От патриотизма до усталости: как трансформировались украинцы за 3 года войны и что будет дальше с обществом
Фокус
2025-02-23T12:12:35Z
Женщина купила "породистую" собаку чихуахуа за $340: что потом выросло
Фокус
2025-02-23T12:00:27Z
Игаль Левин: Одна из сильнейших армий на планете — ВСУ — дает США уникальный и бесценный капитал
Апостроф
2025-02-23T11:57:23Z
Названы самые полезные консервы для здоровья пожилых людей: укрепляют сердце и кости
TSN
2025-02-23T12:36:34Z
Постановление Кабмина лишило тяжелобольных пациентов скидок на лекарства: семья ветерана бьет тревогу
Фокус
2025-02-23T12:06:22Z
Любовь и здоровье сердца: как романтические отношения влияют на организм
Фокус
2025-02-23T11:30:17Z
Этот утренний ритуал может разрушать вашу кожу: правда о кофе, которую не говорят
Знай
2025-02-23T08:51:31Z
Эпидемия одиночества: как мы разучились дружить и любить в реальном мире
Marie Claire
2025-02-23T08:00:27Z
Кто руководит нашими генами? Загадки эпигенетики
ZN UA
2025-02-23T06:34:40Z
Как бананы могут помочь бросить курить
Знай
2025-02-23T04:51:34Z
Ляшко возмущен поборами за контраст и КТ в больницах: "Руки хочется отрывать"
Знай
2025-02-23T04:12:06Z
Прохождение ВВК: можно ли обжаловать решение комиссии
ZN UA
2025-02-23T04:01:15Z
Кабмин продлит сроки перебронирования работников предприятий: названа дата
GlavRed
2025-02-23T13:27:42Z
Без субсидий и с ростом тарифов: украинцы остались без помощи в феврале
Знай
2025-02-23T13:12:07Z
Глава Минфина о полезных ископаемых: Цель Украины не экспорт, а привлечение инвесторов
Лига
2025-02-23T13:06:43Z
Цены на капусту в Украине: где выгоднее купить
Политека
2025-02-23T13:00:57Z
Прекращение выплат пенсии: украинцам рассказали, когда и как это можно восстановить
Политека
2025-02-23T13:00:42Z
До 90 000 грн за одну монету: на каких копейках можно сколотить состояние
Знай
2025-02-23T12:12:47Z
Изменения в ПриватБанке: учреждение будет брать деньги за услугу, которая была бесплатной
Политека
2025-02-23T12:00:56Z
Почти недостижимая мечта: какие условия нужно выполнить, чтобы иметь пенсию 8700 грн
Знай
2025-02-23T11:30:08Z
Криптовалюта VS золото: что станет главным средством сбережения капитала в будущем
TSN
2025-02-23T10:36:53Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Сколько белья можно класть в стиральную машину
TSN
2025-02-23T09:06:45Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Украинская резолюция будет голосоваться в ООН, не противоречащая документу США – Сибига
Лига
2025-02-23T13:54:13Z
Сырский рассказал о планах РФ: что он сказал
TSN
2025-02-23T13:51:19Z
Бывают же такие совпадения: Украина назвала стоимость своих ископаемых, которые захватила Россия
Comments UA
2025-02-23T13:51:12Z
"Лучший папа": дочь Виктора Ющенко поздравила его с 71-летием
Фокус
2025-02-23T13:42:16Z
РФ готовила теракт в гипермаркете после провала покушений на руководство Украины – Малюк
Лига
2025-02-23T13:27:42Z
Маск дал госслужащим США 48 часов, чтобы отчитаться о работе за прошедшую неделю, пригрозив увольнением
ZN UA
2025-02-23T13:21:54Z
Начинается пресс-конференция "Украина. Год 2025" с участием президента Украины Владимира Зеленского
Фокус
2025-02-23T13:15:55Z
Зеленский дал команду закончить войну и поставил дедлайн: что известно
Comments UA
2025-02-23T13:09:40Z
Дуда после встречи с Трампом: как-то эту войну надо закончить
Европейская правда
2025-02-23T13:00:47Z