MY.UAНовини
Насправді "Дорогоцінний" острів: як 55 років тому СРСР і КНР опинилися на межі повномасштабної війни
Насправді "Дорогоцінний" острів: як 55 років тому СРСР і КНР опинилися на межі повномасштабної війни

Насправді "Дорогоцінний" острів: як 55 років тому СРСР і КНР опинилися на межі повномасштабної війни

Сотні людей загинули й десятки одиниць техніки було спалено через амбіції 27-річного царського генерала

На далекосхідному кордоні Росії, на притоці Амура — Уссурі — є крихітний китайський острів Чженьбао-дао, який ще 1991 року належав Радянському Союзу і називався Даманський. Острів, назва якого з китайської перекладається як "дорогоцінний", холодної далекосхідної зими став епіцентром першого кровопролитного збройного конфлікту, який відбувся 2 та 15 березня 1969 року між двома найбільшими державами соціалістичного табору.

Як Росія анексувала частину Китаю

Витоки ворожнечі мають цікаву та давню історію. У жовтні 1860 року завершилася чотирирічна Друга опіумна війна, в якій Велика Британія, Франція і США перемогли Цінську імперію, котра капітулювала і підписала в окупованому Пекіні грабіжницький договір.

Російська імперія не брала участі у війні, але чекала ослаблення Китаю, щоб остаточно анексувати Уссурійський край (ще 1858 року Пекін був змушений віддати малонаселену Північну Маньчжурію і погодитися на проведення кордону по Амуру) з виходом на Японське море.

14 листопада 1860 року у Пекіні росіяни також доклали зусиль, щоб досягти своєї мети та анексувати стратегічно важливий край. Кордон між державами провів 27-річний генерал-майор Микола Ігнатьєв червоним олівцем – по лівому китайському березі Уссурі. Річка опинилася повністю у володінні Російської імперії. Така сама ситуація була і на лінії розмежування на Амурі з безліччю островів. У XX столітті при підписанні договорів про кордони у світовій практиці лінією розмежування між державами вважали фарватер річок.

Острів Даманський знаходився біля китайського берега. І за царя, і за більшовиків прикордонних конфліктів практично не виникало. Ситуація змінилася після погіршення радянсько-китайських відносин наприкінці 1950-х років. На XX з’їзді КПРС у лютому 1956 року несподівано навіть для більшості делегатів Микита Хрущов виступив із промовою, в якій нещадно затаврував "культ особистості" Сталіна.

Саме після цих подій відносини між компартіями СРСР і Китаю стали погіршуватися. Того ж року на листопадовому пленумі КПК голова Мао Цзедун заявив: "У Радянському Союзі ленінізм в основному відкинутий… Китайсько-радянські відносини треба налагоджувати як слід, не можна допускати коливань відносно керівного становища Радянського Союзу, в протилежному випадку буде завдано шкоди всьому табору соціалізму".

Однак Кремль не зважав на погіршення відносин і постійно відкладав вирішення ідеологічних суперечок, які ставали дедалі більш жорсткими…

Територіальні претензії Пекіна

"Перший дзвіночок" продзвенів 1962 року, коли влада КНР назвала договори з Російською імперією нерівноправними. А отже їх, на думку Пекіна, треба переглянути. Вже 1964 року Мао Цзедун на зустрічі з японськими соціалістами поставив питання руба: територіальні претензії Пекіна стосувалися вже не тільки демаркації кордонів. Висували їх на ті землі в Забайкаллі та Приморському краї, які китайці вважали окупованими ще за царських часів.

Острів Даманський. Фото з боку Китаю

Після повалення в жовтні 1964 року Микити Хрущова в Кремлі мало що змінилося. Радянський публіцист Рой Медведєв писав: "Брежнєв ніс чималу частку відповідальності за драматичну ситуацію, що склалася… За суто формальними умовами укладених ще у минулому столітті (XIX – С.М.) несправедливих договорів, такі острови негайно переходили до складу російської, а згодом, відповідно, радянської території. Претензії китайської сторони щодо цього були, звісно ж, цілком обґрунтовані, оскільки це ненормальне становище суттєво ускладнювало і рибальський промисел, і судноплавство Китаю на прикордонних річках".

Почалися поки мирні демонстрації, під час яких погано одягнені китайські селяни з цитатниками Мао і плакатами взимку переходили тоненьку протоку між берегом і островом Даманський, вигукуючи антирадянські гасла. Згодом селяни косили траву і випасали корів на острові. Там вони зустрічали радянських прикордонників, які без використання вогнепальної зброї прикладами та довгими палками проганяли порушників кордону.

Спочатку на острів приходили прості селяни

Кількість конфліктів зростала, і вони ставали дедалі гарячішими… Замість селян із китайського боку дуже скоро з’явилися добре екіпіровані, і вже зі зброєю, військові.

Пізніше підтягнулися гарно одягнені військові

Почалися кулачні бої, в яких сибіряки (їх спеціально мобілізували в прикордонні війська) виглядали дещо краще. Проте багато поранених у сутичках без використання зброї було з обох боків.

До початку військового конфлікту битви "стінка на стінку" відбувалися чи не кожного дня

…Після окупації Радянським Союзом і його сателітами з Варшавського договору Чехословаччини у серпні 1968 року китайська влада заявила, що колишні брати (згадаймо пісню 1949 року "Москва – Пекін", відому ще за першим рядком "Русский с китайцем – братья навек") остаточно стали на шлях ревізіонізму і "соціал-імперіалізму".

Влада КНР на той час вже розгорнула "Культурну революцію". Держава не панькалася з інакомисленням, і тим більше дисидентами. Національні меншини (монголи, уйгури, маньчжури, казахи, мяо, чжуани, тибетці тощо) піддавали жорстокій дискримінації та насильницькій китаїзації. Під гарячу руку потрапили навіть повністю знищені горобці.

Агітаційний плакат армії КНР

4 січня 1969 року відбулася "пробна" велика провокація китайців. Приблизно 500 осіб, здебільшого хунвейбіни – передовий загін "Культурної революції" – провели агресивну демонстрацію на острові Кіркінський (Ціліцінь-дао) за кілька кілометрів на північ. Розвідка постійно попереджала керівництво СРСР про підготовку збройної провокації. Проте Кремль ніяк не реагував.

Розв’язка настала 2 березня 1969 року. Ще з ночі близько 70 китайських військових у зимовому камуфляжі переправилися на Даманський і залягли на висотах на західному березі острова. Вранці китайців помітили, і на місце виїхала група з 32 радянських прикордонників, яких очолив начальник застави, старший лейтенант Іван Стрельников.

Китайці несподівано відкрили вогонь: 17 прикордонників були вбиті у швидкоплинному бою. Також невдовзі загинуло і майже все відділення сержанта Володимира Рабовича з 11 прикордонників. Вижив лише рядовий Геннадій Серебров, а єфрейтор Павло Акулов потрапив у полон у непритомному стані, де його закатували. Тіло зі слідами тортур китайці передали лише у квітні 1969 року.

Про стрілянину на Даманському дізнався начальник сусідньої застави "Кулебякіни сопки" старший лейтенант Віталій Бубенін. Він виїхав на БТР-60ПБ та ГАЗ-69 із 23 бійцями на допомогу. Вони зайняли оборону на березі. Бій тривав близько 30 хвилин, китайці почали обстріл бойових порядків прикордонників мінометами. Незабаром БТР був підбитий, і Бубенін відійшов зі своїми бійцями на радянський берег.

Китайці продовжували великими силами атакувати позиції радянських прикордонників на острові, але вони трималися. Вище командування чекало наказу з Москви, проте він так і не надійшов. 2 березня загинув 31 радянський прикордонник, 14 отримали поранення. Втрати китайців також були чималі. За оцінкою комісії КДБ СРСР – 39 тільки вбитими.

З наступного дня найближчі до епіцентру конфлікту застави отримали поповнення і важку зброю – міномети, артилерію, бронетранспортери й танки. Було перекинуто також ланку гелікоптерів Мі-4. Поступово підтягувалися піхотні підрозділи.

14 березня китайці робили несміливі вилазки на острів, хоча насправді виманювали на нього радянських військових. Вранці 15 березня, підтримувані щільним артилерійським і мінометним вогнем, три роти китайців атакували сили прикордонників, яких очолював командир Іманського прикордонного загону полковник Демократ Леонов. Бій складався невдало для радянської сторони, бо прикордонники не отримали допомоги від військових частин, які без наказу з Москви просто дивилися на це побоїще.

Полковник Леонов був убитий пострілом снайпера, коли намагався покинути підбитий танк Т-62. Після двох годин бою, о 12:00 радянські військові відступили. Нарешті о 17:00 за наказом командувача Далекосхідного військового округу, генерал-лейтенанта Олега Лосика був відкритий вогонь з секретних на той час РСЗВ БМ-21 "Град". Китайці зазнали величезних людських втрат, було знищено багато важкої техніки й артилерії. Тому вони спішно покинули острів.

Однак наказ став порушенням директив Політбюро ЦК КПРС не вводити діючі частини в бій і "не піддаватися на провокації". Після подій на Даманському Олег Лосик був одразу переведений до Москви, ніби з підвищенням – начальником Академії бронетанкових військ…

Загалом під час бойових дій радянська сторона втратила вбитими та померлими від поранень 58 осіб (серед них — чотири офіцери). 94 військові отримали поранення. Втрати китайців – досі закрита інформація. За різними оцінками, загинуло від 100 до 300 китайських військових.

На той час Т-62 був новітнім танком. Секретним було обладнання та система стабілізації гладкоствольної гармати. Екіпаж намагався відтягти танк на нашу територію, але китайська артилерія відкрила вогонь і підбита бронемашина затонула на невеликій глибині. Згодом китайці її підняли і виставили у військовому музеї у Пекіні.

Захоплений радянський танк Т-62. Зберігається у військовому музеї в Пекіні

До 10 вересня 1969 року тривали перестрілки. А наступного дня голова Ради міністрів СРСР Олексій Косигін, який повертався з похорону лідера В’єтнаму Хо Ши Міна, прилетів до Пекіна. На зустрічі з прем'єром Державної Ради КНР Чжоу Еньлаєм вони домовилися про припинення конфлікту, повернення послів держав до своїх амбасад і початок переговорів про демаркацію кордонів між СРСР і КНР.

Союз США та Китаю проти СРСР?

Переговори ці йшли понад 20 років у дуже помірному темпі і лише 16 травня 1991 року сторони нарешті вирішили долю острова Даманський. Він перейшов під юрисдикцію Китаю. Також тоді було вирішено переглянути рішення ще Пекінського трактату 1860 року і провести кордон по фарватеру річок Амур і Уссурі.

Радянський розвідник і історик Микола Леонов писав: "Союз США та Китаю проти СРСР багато в чому став наслідком головотяпства радянського керівництва. Ми своїми руками створили ґрунт, на якому Кіссінджер спритно збудував антирадянський альянс. Ми собачилися через острови на річці Амур. Наша верхівка чомусь вирішила, що Китай є ворогом №1".

Сказати, що КНР пішла в обійми США – це вже дуже сміливе припущення, хоча події на Даманському допомогли нормалізувати американо-китайські відносини.

21 лютого 1972 року президент США Річард Ніксон прилетів до Пекіна. Проте 22 травня цього року у Кремлі він підписав договір з СРСР про обмеження стратегічних наступальних озброєнь. Це і був старт політики розрядки – три великі ядерні держави знайшли спільну мову і на майже 50 років відтягнули початок збройного конфлікту у світі. Як надовго?.. Доля світу зараз вирішується в українських степах.

Сучасні російсько-китайські відносини часто називають дружніми, багато хто навіть вважає, що Москва і Пекін є союзниками в ситуації повномасштабної війни, яку розв’язала Росія в Україні два роки тому. Проте не все так просто. Вже багато років інтереси цих двох держав мають різне, якщо не сказати діаметрально різне, бачення ситуації в економічній і безпековій сфері як в Центральній Азії, так і в Африці. У столиці Піднебесної відчувають, що Росія з кожним місяцем війни в Україні втрачає і військову, і економічну міць. І стає поступово ласим шматочком для китайської експансії…

Теги за темою
Китай
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Konami раскрыла системные требования Metal Gear Solid Delta: Snake Eater — стартовал прием предзаказов
GameMag
2025-02-13T19:39:32Z
Ваш кот чувствует вашу и не только смерть: тревожные случаи, которые наука не в силах объяснить
Знай
2025-02-13T18:51:08Z
«Абоба» явилась: В Сети появились обзоры Avowed
GameMag
2025-02-13T18:16:00Z
На самом деле мы едва выжили: историк рассказал о трех моментах, когда человечество могло вымереть полностью
Telegraf
2025-02-13T18:15:54Z
Новый iPhone SE представят 19 февраля: Тим Кук анонсировал презентацию
Фокус
2025-02-13T18:00:54Z
Плотность энергии на 50% больше: создан прорывной аккумулятор на основе кремния
Фокус
2025-02-13T17:15:36Z
Больше энергии и меньше шума: создана особая насадка на ветряные турбины
Фокус
2025-02-13T16:57:12Z
Лучше, чем панели: как уникальная плитка Pavegen генерирует энергию круглосуточно
Фокус
2025-02-13T16:57:02Z
Владельцам ПК, приготовиться: создатели GTA VI ответили, на каких платформах выйдет игра
Знай
2025-02-13T16:51:35Z
Гороскоп на 14 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-13T18:54:23Z
Блины на Масленицу: топ-3 лучших начинок без мяса, которые точно понравятся всем
Фокус
2025-02-13T18:12:46Z
Колбаса под запретом? Как выбрать наименее вредный вариант в супермаркете
Знай
2025-02-13T16:21:31Z
Как приучить кота пить из миски, а не из туалета
Знай
2025-02-13T15:51:09Z
Вкусные сырники: что нужно добавить в муку, чтобы они получились идеальными
TSN
2025-02-13T15:36:03Z
Народные приметы и поверья, знаки и сны, предвещающие хорошее
TSN
2025-02-13T14:51:34Z
Три слова, которые заставят замолчать того, кто вас критикует
TSN
2025-02-13T14:36:03Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на День Святого Валентина 2025
Фокус
2025-02-13T14:12:58Z
Зарплата до 30 тысяч и бесплатное проживание: в Буковеле появилась интересная вакансия
Telegraf
2025-02-13T12:48:20Z
Гомель атаковали дроны: местные выкладывают ВИДЕО своего ужаса
Новости Украины
2025-02-13T19:57:58Z
Ребёнок погиб под колесами авто: в полиции сообщили подробности трагедии
TSN
2025-02-13T18:51:45Z
Город атаковали беспилотники: аэропорт Сочи приостановил работу
Апостроф
2025-02-13T17:30:46Z
Мощные взрывы в Одессе: РФ атаковала баллистикой - что известно
Comments UA
2025-02-13T16:39:25Z
Наезд на демонстрантов в Мюнхене: несколько человек в тяжелом состоянии, водитель задержан
TSN
2025-02-13T16:24:47Z
Россияне атаковали из дрона автомобиль в Херсоне: двое погибших
Корреспондент
2025-02-13T15:54:27Z
Женщина "помогала" мужчинам заниматься сексом с ее подругами и зарабатывала на этом
TSN
2025-02-13T15:51:02Z
Суд отпустил на свободу парня, который за 1000 грн поджег авто военных: что он рассказал
TSN
2025-02-13T15:36:46Z
ТЦК сообщил о суициде украинца
Апостроф
2025-02-13T15:15:24Z
Беринчик и Дэвис показали вес перед чемпионским боем
TSN
2025-02-13T19:33:46Z
17-миллионый новичок "Шахтера" забил пяткой в дебютном матче
Telegraf
2025-02-13T15:27:02Z
Назван самый высокооплачиваемый спортсмен мира
ZN UA
2025-02-13T14:03:20Z
"Бокс – это наркотик": Усик впервые прокомментировал решение Фьюри завершить карьеру
TSN
2025-02-13T13:36:17Z
В Днепре 16-летний спортсмен во время игры упал и перестал дышать
Comments UA
2025-02-13T13:18:23Z
Жена Зинченко показала фигуру в бикини на фоне живописных пляжей
Gazeta UA
2025-02-13T13:09:26Z
Рекордный гонорар в карьере: стало известно, сколько Беринчик заработает за бой с Дэвисом
TSN
2025-02-13T12:33:42Z
Соперник Беринчика обвинил его в расизме перед титульным боем – что ответил украинец
TSN
2025-02-13T12:19:49Z
Беринчик назвал желаемого соперника в случае победы над Кишоном Дэвисом
Корреспондент
2025-02-13T12:03:22Z
Сырский рассказал о подконтрольной территории в РФ
Корреспондент
2025-02-13T20:07:04Z
Люди бунтуют: в оккупированном Крыму серьезные проблемы
Comments UA
2025-02-13T19:57:02Z
Огромный комплекс с бронзовой статуей: как выглядит могила экс-мера Киева Омельченко
Telegraf
2025-02-13T19:12:09Z
Киев оказался в плену "грязного" облака: в Сети публикуют ФОТО
Новости Украины
2025-02-13T18:51:52Z
"Хороший результат": Зеленский сообщил об успешных боях полка "Скала", детали
Фокус
2025-02-13T18:30:45Z
Циничный удар "Искандером" по Одессе: стало известно, куда целились оккупанты
Comments UA
2025-02-13T17:18:32Z
Россияне на резиновых лодках пытаются форсировать реку в Харьковской области
ZN UA
2025-02-13T17:01:19Z
На юге – угроза от баллистики, в Одессе раздались взрывы
TSN
2025-02-13T16:39:09Z
Гороскоп на пятницу 14 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-13T16:00:18Z
Жена Позитива после родов похудела на 12 кг и показала, как изменилась ее фигура: "Стыжусь тела"
TSN
2025-02-13T19:27:52Z
"Укрпошта" выпустит марку в честь города Волноваха
Комсомольская правда
2025-02-13T19:06:48Z
"Капитан Америка: Дивный новый мир": рецензия на новую часть франшизы с Харрисоном Фордом
Фокус
2025-02-13T18:57:08Z
Потап вышел на связь после скандального интервью Дудю
GlavRed
2025-02-13T18:30:14Z
Звезда "Лиги смеха" Люленов назвал условие, при котором получит украинское гражданство
TSN
2025-02-13T18:24:13Z
Джамала на редком фото показала, как выглядела с родной сестрой в юности
TSN
2025-02-13T18:00:42Z
«Вселенная Любви»: в Киеве открыли выставку памяти художницы-шестидесятницы
ZN UA
2025-02-13T17:49:40Z
Ким Кардашьян шокировала последствиями после ношения очень тесных корсетов
Gazeta UA
2025-02-13T17:45:25Z
Роскошная позолоченная статуя: как выглядит могила украинки Миансаровой, которая пела песню о черном коте
Telegraf
2025-02-13T17:06:52Z
Зеленский анонсировал новое назначение в командовании Воздушных сил ВСУ
Апостроф
2025-02-13T20:07:18Z
Военный раскритиковал мобилизацию 18-летних: "Одни получают бонусы, а другие теряют здоровье"
Знай
2025-02-13T19:30:11Z
Появились детали годовых контрактов для мужчин 18-24 лет
Лига
2025-02-13T19:27:17Z
Отсрочка от мобилизации: в Минобороны прокомментировали изменения в "Резерв+"
TSN
2025-02-13T19:24:11Z
Дети не умеют считать деньги – исследование показало проблему подрастающего поколения
Знай
2025-02-13T19:12:06Z
Авианосец USS Harry Truman США столкнулся с торговым судном в Средиземном море
Фокус
2025-02-13T18:54:54Z
Портал в другой мир: в Австрии лыжница сняла удивительное природное явление
Фокус
2025-02-13T18:36:15Z
​Наибольшая операция: НАТО испытывает новую модель развертывания войск без США
Апостроф
2025-02-13T18:30:14Z
В Украине появился дорожный знак с черным котом: что он меняет
Политека
2025-02-13T18:01:49Z
Дефицит витамина В12: как он влияет на кожу и аппетит
TSN
2025-02-13T18:36:20Z
Стартует снижение цен на лекарства: что обещают аптеки и производители
Знай
2025-02-13T18:36:05Z
Ваша сковородка может вас отравить: почему не стоит готовить на поцарапанном покрытии
Знай
2025-02-13T17:51:44Z
Какие признаки свидетельствуют о том, что цветок может погибнуть: смотрите на листья
TSN
2025-02-13T16:39:28Z
Мужчина съел 100 столовых ложек сливочного масла в течение 10 дней: результат был неожиданным
TSN
2025-02-13T15:51:07Z
Какие части тела мы пропускаем во время принятия душа
Знай
2025-02-13T14:51:52Z
С 1 марта аннулируют декларации с семейными врачами: что нужно сделать срочно
Знай
2025-02-13T12:30:02Z
ВИЧ может вернуться с новой силой: организация, борющаяся с ним, на грани коллапса
Фокус
2025-02-13T12:12:51Z
Заставил 40% людей завязать с алкоголем: ученые открыли неожиданный эффект оземпика
Фокус
2025-02-13T11:36:21Z
YASNO дарит скидки абонентам Vodafone: как сэкономить 10% на покупках
Знай
2025-02-13T20:12:08Z
Повышение минимальных выплат в Украине: какие изменения ждут граждан в 2025 году
Политека
2025-02-13T19:01:13Z
Российский миллиардер Шелков потерял в Украине значительные активы
Корреспондент
2025-02-13T18:45:00Z
Найдете – сорвете "джекпот": 2 копейки можно продать за астрономическую сумму
Знай
2025-02-13T18:21:25Z
Цены на молочку в Украине могут не вырасти, а кое-где даже упасть
Знай
2025-02-13T18:06:31Z
В НБУ предупредили украинцев, выросло количество фальшивых долларов: где можно встретить подлог
Политека
2025-02-13T17:04:15Z
Курсы доллара и евро выросли четвертый день подряд
Корреспондент
2025-02-13T16:54:35Z
Украинские предприятия могут стать первыми жертвами газового дефицита – Рябцев
TSN
2025-02-13T16:09:24Z
Снова одно государство? Приднестровье объявило о неожиданном решении
Telegraf
2025-02-13T15:06:48Z
Водителей штрафуют за остановку автомобиля: о чем следует знать, чтобы не потерять 3 тысячи гривен
Знай
2025-02-13T19:51:25Z
Владельцы Ferrari и McLaren могут экономить тысячи гривен: их освободили от налога
Знай
2025-02-13T17:21:07Z
Черный как ночь: в Киеве заметили эксклюзивный кроссовер Maybach
Фокус
2025-02-13T16:27:13Z
Седан, кроссовер и вен: Kia презентует сразу три недорогих электромобиля
Фокус
2025-02-13T15:42:29Z
Семья попала в аварию на Tesla: ее заставили выплатить компании Маска $23 000 компенсации
TSN
2025-02-13T15:36:47Z
На рынок выходит большой американский электрофургон с запасом хода 290 км
Фокус
2025-02-13T12:06:27Z
Байкер из кровати и скотча создал мотоцикл, который ездит по воде
Фокус
2025-02-13T12:00:40Z
Новый 900-сильный суперкар от Toyota рассекретили на первых изображениях
Фокус
2025-02-13T10:42:29Z
Слияние отменяется: Honda и Nissan прекратили переговоры об объединении
Фокус
2025-02-13T09:42:08Z
Трамп заявил о желании вернуть РФ в G7 и высказался об участии Киева в переговорах
Лига
2025-02-13T20:12:33Z
США строят новую коммуникацию с РФ: каковы ее особенности
Comments UA
2025-02-13T20:06:45Z
Зарплаты, компенсации и миллионы на командировку: во сколько обходится один депутат в месяц, расследование
Telegraf
2025-02-13T20:06:18Z
Орбан раскритиковал заявление об участии Европы в переговорах по Украине
Лига
2025-02-13T20:00:40Z
"Впервые под председательством Британии": Умеров подвел итоги "Рамштайна"
Апостроф
2025-02-13T19:57:07Z
Иран перевооружает свою ракетную программу: из Китая прибыл корабль с ключевым компонентом
Фокус
2025-02-13T19:51:20Z
У Трампа не исключили "потери территорий" Украиной по результатам переговоров
GlavRed
2025-02-13T19:39:29Z
Шольц: мы никогда не примем продиктованного мира в Украине
Европейская правда
2025-02-13T19:37:59Z
Глава Пентагона: Трамп никому не позволит "превратить дядю Сэма в дядю Лоха"
Европейская правда
2025-02-13T19:36:49Z