MY.UAНовини
Регулювання штучного інтелекту у військовій сфері: обмеження чи заохочення?
Регулювання штучного інтелекту у військовій сфері: обмеження чи заохочення?

Регулювання штучного інтелекту у військовій сфері: обмеження чи заохочення?

Регулювання штучного інтелекту у військовій сфері: обмеження чи заохочення?

Було б дивно, якби технологічні можливості ШІ не застосовувалися у військовій сфері. Як стверджує впливове британське видання The Economist, ШІ змінює кожен аспект війни. На жаль, Україна сьогодні перевіряє це на собі.

Дослідники ринків озброєнь із застосуванням ШІ називають десять видів його використання у військових цілях: автономні системи озброєння, спостереження та рекогносцировка, розпізнавання та класифікація цілей, аналіз і прогнозування загроз, логістика та управління ланцюгами постачання, захист кібербезпеки, радіоелектронна боротьба, симуляція й навчання, медична діагностика та лікування, системи підтримки прийняття рішень.

Проблема застосування ШІ у військовій сфері спонукає держави до спільних рішень щодо регулювання норм «м’якого» міжнародного права. На саміті «Відповідальний штучний інтелект у військовій сфері» (REAIM 2023), який відбувся 15 і 16 лютого 2023 року в Гаазі, було ухвалено Політичну декларацію про відповідальне використання ШІ та автономії у військових цілях, спрямовану на формування міжнародного консенсусу щодо відповідальної поведінки та державного управління розробленням, розгортанням і використанням військового ШІ. Станом на 12 лютого декларацію підтримали 54 держави, зокрема країни G7 і Україна.

Продовжимо дослідження досвіду країн-лідерів у застосуванні ШІ, яке ми розпочалираніше.

 

США

Першу Стратегію Міністерства оборони щодо ШІ було розроблено 2018 року й оприлюднено в лютому 2019-го (оновлено 2020 року). Стратегія охопила такі теми, як стратегічні цілі, стратегічний підхід і стратегічні напрями, й була орієнтована на підвищення ефективності використання сучасних можливостей ШІ.

Міноборони США не оминуло увагою й навчання військових, підготувавши Стратегію навчання військовослужбовців у відповідних сферах ШІ. Її основна мета — «прискорене впровадження можливостей штучного інтелекту в масштабі».

А вже 2 лютого 2022 року Міноборони оприлюднило Стратегію модернізації програмного забезпечення. Мотив її розроблення був цілком простий: «Щоб створити більш смертоносну силу, потрібна здатність розвиватися швидше й бути адаптивнішими, ніж наші противники».

В березні 2023 року в США ухвалили Національну стратегію кібербезпеки. Ось що говорилося в її тексті про мотиви її ухвалення: «Уряди Китаю, Росії, Ірану, Північної Кореї та інших автократичних держав із ревізіоністськими намірами агресивно використовують передові кіберможливості для досягнення цілей, що суперечать нашим інтересам і загальноприйнятим міжнародним нормам».

21 лютого 2024 року на симпозіумі «Переваги Міністерства оборони 2024 року: оборонні дані та штучний інтелект», який відбувся у Вашингтоні, округ Колумбія, заступниця міністра оборони США Кетлін Гікс виступила з доповіддю на тему «Глобальне суперництво у сфері ШІ».

В доповіді названо найважливіші чинники, що спонукають Міноборони США приділяти екстраординарну увагу розвитку ШІ. Перший чинник — необхідність застосовувати цю технологію, яка дає «ще більшу перевагу під час прийняття рішень, ніж США мають сьогодні, з огляду на виклик, що постає перед нами з боку Китайської Народної Республіки».

Другий чинник — масштаби менеджменту. Кетлін Гікс порівняла Міністерство оборони США з «найбільшим у світі підприємством», яке має в управлінні «майже 3 мільйони людей на заробітній платі; систему охорони здоров’я, що обслуговує понад 9 мільйонів військовослужбовців, пенсіонерів і членів сімей; і активи по всьому світу, розкидані на 25 мільйонів акрів, що приблизно дорівнює площі штату Кентуккі. Вартість активів Міністерства оборони в усьому світі вища, ніж у Amazon, Apple, Microsoft і Walmart разом узятих». Саме тому необхідно використовувати дані та ШІ, щоб бути «розумнішими, швидшими та кращими розпорядниками коштів платників податків».

Чотири різні групи цифрових технологій, штучного інтелекту й аналітики були об’єднані в Міноборони США вже 2022 року під керівництвом Головного управління цифрового та штучного інтелекту (CDAO), відповідального за прискорення впровадження даних, аналітики та ШІ в Міноборони. Управління було створено шляхом злиття Об’єднаного центру штучного інтелекту (JAIC) і цифрових служб оборони (DDS), які діяли раніше.

Ключовим завданням CDAO є регулювання та масштабування випадків спільного використання інструментів, що містять ШІ, включно з виконавчою аналітикою для вимірювання прогресу в реалізації стратегії національної оборони, загальною оперативною картиною для бойових командувачів від оперативного до стратегічного рівня в межах ініціативи Advancing Data and AI (ADA), а також найкращими інструментами й аналітикою для допомоги вищому керівництву та бойовим командирам у динамічній кампанії. 

14 листопада 2023 року CDAO оприлюднило Інструментарій відповідального штучного інтелекту (RAI), який є ключовим результатом Стратегії та шляху впровадження відповідального ШІ (RAI S&I Pathway) Міністерства оборони США, підписаної в червні 2022 року. 

В RAI S&I Pathway описано аж 64 напрями докладання зусиль для впровадження етичних принципів ШІ саме в Міністерстві оборони, включно з розробленням технічних інструментів і вказівок, які допоможуть його персоналу проєктувати, розробляти, розгортати та відповідально використовувати системи ШІ.

 

Велика Британія

У Великій Британії — як у всіх інших випадках — ухвалення державних рішень стосовно військового застосування ШІ відбувається відповідно до принципу належного врядування. Система стратегічних і регуляторних документів будується за строгою ієрархією і за результатами консультацій із представницькими органами державної влади, експертами, які мають реальний успішний багаторічний досвід реалізації проєктів у відповідній сфері. Процедури підготовки документів виконуються максимально прозоро для суспільства.

Зокрема в межах національного стратегічного порядку і стратегій ухвалено один документ рівня «всеосяжний», два — стосовно питань цифровізації і один — стосовно ШІ. Міноборони затвердило чотири документи рівня «всеосяжні», дев’ять стосовно цифровізації і один стосовно ШІ. І, зрештою, Командування Британської армії затвердило два документи рівня «всеосяжні», один — стосовно цифровізації і один — стосовно ШІ.

Так, у жовтні 2023 року з урахуванням саме такої структури Британська армія оприлюднила стратегічний документ, що мав назву «Підхід Британської армії до штучного інтелекту. Посібник для прискорення впровадження штучного інтелекту в армії та підготовки армійського штучного інтелекту», в якому було описано, як армія планує стати «готовою до штучного інтелекту» вже до квітня 2024 року.

Цей документ додається до Інтегрованої операційної концепції від вересня 2020 року, Цифрової стратегії оборони 2021 року й Стратегії даних для оборони, Стратегії оборонного штучного інтелекту від червня 2022 року та встановлює практичне виконання Плану армійської цифрової інформації та даних на 2023–2025 роки, опублікованого в квітні 2023 року. Окрім навичок, етики та внутрішнього лідерства й управління даними, стратегія охоплює участь армії в приватному секторі. 

Для реалізації програм ШІ в оборонній сфері Великої Британії 2021 року було створено Центр штучного інтелекту Міноборони, який працює в тісному зв’язку з трьома іншими підрозділами. Серед них виділяється організація Defense Digital, яка відповідає за передавання військовим ефективних цифрових та інформаційних технологій. DD має річний бюджет понад 2 мільярди фунтів стерлінгів і команду з приблизно 2400 співробітників, включно з військовими, державними службовцями та підрядниками, й діє на підставі Цифрової стратегії оборони. Підрозділ «Оборонне обладнання та підтримка» (DE&S) створений як незалежний орган Міноборони 2014 року з унікальними правами управління, делегованими Казначейством Її Величності та Кабінетом міністрів. Підрозділ діє в умовах чотирьох основних стратегічних викликів: вторгнення Росії в Україну, зростання економічної, військової й технологічної сили Китаю, цифрова війна та зміни клімату. Лабораторія оборонної науки і технологій (Dstl) є виконавчим агентством Міноборони, що надає досвід світового рівня та забезпечує передову науку й технології на благо нації та союзників.

І ще одна свіжа новина, яка може зацікавити деяких народних депутатів у Верховній Раді. 14 грудня 2023 року Комітет оборони британського парламенту створив підкомітет зі ШІ у сфері оборони, який, зокрема, опікується такими питаннями:

1) Наскільки чітко Міноборони визначило пріоритети щодо можливостей і досвіду ШІ, якими, на його думку, має володіти оборонний сектор Великої Британії, які саме пріоритети воно визначило та чи можливо їх виконати?

2) Які сильні сторони й досвід наразі має британська промисловість у сфері ШІ з оборонними застосунками?

3) В який спосіб уряд Великої Британії може якнайкраще розвивати спроможність і досвід у вітчизняній промисловості в таких секторах, як інженерія та програмне забезпечення для підтримки розроблення й доставки застосунків ШІ в обороні?

4) Що може зробити уряд, аби допомогти включити британські компанії ШІ в ланцюги постачання оборонної продукції як усередині країни, так і за кордоном?

У парламенті Великої Британії вже встигли ґрунтовно дослідити деякі з цих питань.

 

Китай

Як США, так і Велика Британія найзагрозливішою тенденцією для світової безпеки вважають зростання економічного, політичного та військового впливу Китаю. Це стосується й розвитку можливостей Китаю в застосуванні ШІ у військовій сфері.

Факт: Китай узяв участь у самітах і підписав два необов’язкові юридичні документи, ухвалені в межах великих міжнародних самітів: Політичну декларацію про відповідальне використання штучного інтелекту та автономії у військових цілях (Нідерланди, 2023) і Декларацію Блетчлі, узгоджену на саміті з питань безпеки ШІ у Великій Британії (2023). 

З висновків експерта Інституту дослідження війни Меттью МакІнніса в дослідженні «Росія і Китай: погляд на майбутнє війни»: «Зусилля Китаю щодо військової модернізації спрямовані на досягнення домінування в ухваленні рішень за допомогою тристороннього підходу: доктринальна трансформація та ідеологічна жорсткість; використання передових технологій для формування характеру сучасних конфліктів; інноваційні методи навчання, щоб компенсувати брак бойового досвіду під час війни». 

До того ж наявна інформація про контакти на найвищому рівні між Китаєм і Росією уже в лютому 2024 року щодо співробітництва в розвитку ШІ у військовій сфері додає ще більше занепокоєння.

У звіті китайських дослідників Fei Su та Jingdong Yuan, які працюють у Європі, «Китайське «мислення щодо інтеграції штучного інтелекту та взаємодії з ядерним командуванням та управлінням, структурою сил та ухваленням рішень» повідомляється, що за останні роки Китай оприлюднив два ключові позиційні документи щодо ШІ та пов’язаних із ним ризиків: Позиційний документ 2021 року щодо регулювання військового застосування штучного інтелекту та Позиційний документ 2022 року щодо зміцнення етичного управління штучним інтелектом. Ключові висновки дослідників щодо цих двох документів такі:

1) З огляду на прискорення темпів інтеграції Китаєм ШІ до військових систем малоймовірно, що Китай запропонує будь-яке регулювання, що обмежувало б розвиток військового ШІ. 

2) У документах окреслено протидію використанню ШІ для підриву суверенітету Китаю й територіальної безпеки. Це — червона лінія в позиції Китаю щодо використання ШІ.

3) Наголошено на важливості втручання людини в системи озброєння — ШІ завжди має бути під контролем людей. 

З урахуванням особливостей управлінських методів на рівні держави, можна стверджувати, що небезпека амбіцій Китаю в застосуванні ШІ у військовій сфері є цілком реальною.

На нашу думку, також важливо звертати особливу увагу на активізацію інтересу до застосування ШІ у військовій сфері в таких державах, як Іран і Північна Корея. Росія, яка з 2022 року використовує елементи ШІ у війні з Україною, того ж року заявила про створення підрозділу ШІ в управлінні інноваційного розвитку Міноборони. Тенденції використання Росією ШІ у військовій сфері стрімко прискорюються.

 

Україна

Україна на рівні окремих проєктів, як співпрацюючи з провідними компаніями світу, так і застосовуючи власні розробки, надзвичайно активно використовує інструменти ШІ під час бойових дій проти армії РФ.

Як зазначає міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, «Сьогодні ми є таким собі полігоном для використання штучного інтелекту. Він активно застосовується для розпізнавання й розшифрування супутникових знімків, розпізнавання цілей на полі бою, розвитку технологій захоплення цілей для дронів, розпізнавання обличч, прогнозування засобів, якими можна вражати певні цілі».

Обговорюючи питання регуляції ШІ в оборонній сфері, заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку ІТ-сфери Олександр Борняков зазначив, що під час повномасштабної війни регулювання ШІ в проєктах, які стосуються воєнних потреб, не передбачається. В якості делікатного коментаря звертаємо увагу на те, що державне регулювання «для обмеження» є лише одним з інструментів державного управління. В тих країнах, де діє принцип «належного врядування», державне регулювання застосовується переважно «для заохочення» та перспективного стратегічного й тактичного планування. 

Звісно, якщо є таке бажання.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Известный банк обновил приложение: какие бесплатные услуги теперь доступны
Хвиля
2025-07-20T08:45:49Z
Украинцам грозят штрафы за орехи: где запрещено собирать
Хвиля
2025-07-20T08:00:03Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Рунический гороскоп на 20 июля 2025: Близнецам – сила слова, Весам – гармония в сердце, а Скорпионам – очищение души
TSN
2025-07-20T08:48:30Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Какие болезни может спровоцировать жаркая погода
UAToday
2025-07-20T09:00:55Z
Хулахуп для талии: крутить или не крутить? Разбираемся, действительно ли он помогает похудеть в животе
Знай
2025-07-20T06:51:17Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Гуманитарная помощь для пенсионеров в Черкассах: какую поддержку оказывают пожилым людям
Политека
2025-07-20T09:30:59Z
Ретроградный Меркурий 2025: популярные приметы и предрассудки, в которые до сих пор верят
TSN
2025-07-20T09:09:41Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Скандал с поцелуем на большом экране: CEO Astronomer ушел в отставку
Comments UA
2025-07-20T09:24:30Z
Об "Океане Эльзы" сняли документальный фильм: группа объявила дату премьеры
ZN UA
2025-07-20T09:19:33Z
Генеральный директор Astronomer, обнимавшийся на концерте с коллегой, ушел в отставку
Лига
2025-07-20T09:12:45Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
В Карпатах появились верблюды: одногорбые, умные и вообще не плюются
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:58Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Какие овощи и фрукты нельзя консервировать, но некоторые хозяйки заготавливают их на зиму
TSN
2025-07-20T08:18:37Z
Гороскоп несовместимости: кому звезды рекомендуют держаться подальше друг от друга
TSN
2025-07-20T07:18:00Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Нападение с лопатой: в Волынской области ранен сотрудник ТЦК. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-20T08:30:55Z
В Ровенской области столкнулись две машины: погибли три человека
Апостроф
2025-07-20T08:27:21Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Опубликована статистика боя Усик – Дюбуа
ZN UA
2025-07-20T08:51:34Z
Реал намерен продать игрока, который не оправдал ожиданий
Корреспондент
2025-07-20T08:48:10Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Боксирующий блогер Джейк Пол уверяет, что бой с Джошуа будет обязательно
Корреспондент
2025-07-20T08:45:44Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
"Повестка или нет?": Инвестор Ubisoft поинтересовался у Ива Гиймо, почему главным героем Assassin's Creed Shadows сделали темнокожего самурая
GameMag
2025-07-20T09:04:20Z
Самый большой живой организм на Земле является и самым старым: что выяснили ученые
Фокус
2025-07-20T08:36:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z