MY.UAНовини
"Чорний Ворон" виконав функцію військкомату", - письменник Василь Шкляр про вплив літератури під час війни та новий роман
"Чорний Ворон" виконав функцію військкомату", - письменник Василь Шкляр про вплив літератури під час війни та новий роман

"Чорний Ворон" виконав функцію військкомату", - письменник Василь Шкляр про вплив літератури під час війни та новий роман

Стала відома назва нового роману Василя Шкляра

3 березня Всесвітній день письменника, котрий відзначається з 1986 року. Напередодні свята "ми поспілкувавя з одним з найпопулярніших українських письменників Василем Шкляром. Нагадаємо, що "Телеграф" минулого року проводив опитування, щоб дізнатичся, чиї книги українці готові перечитувати.У цей рейтинг потрапилоодразу три його романи: "Чорний Ворон", "Троща" та "Маруся".

- Зараз багато розмов про те, що не вчасно знімати художні фільми про цю війну. А що стосується літератури — чи потрібно писати про цю війну зараз?

- Є різні погляди на це питання. Думаю, що це персональна справа кожного письменника. Як він сприймає світ. Взагалі, на мій погляд, такі явища осмислюються літературою з відстані часу. Навіть світовий досвід показує, що шедеври з’являлися не по гарячих слідах. Згадайте того ж Ремарка, Гемінгвея чи Курта Воннегута, котрий написав свою "Бійню номер п’ять" майже через чверть сторіччя після Другої світової війни. Мені ця практика здається переконливішою, хоча бувають певні події, коли автор опиняється у їхньому вирі, а не взяв це зі ЗМІ, тоді теж може вийти яскрава річ. Наприклад, я завжди казав, що про цю війну не писатиму, бо її люди бачать у режимі онлайн. Але ж художній твір про війну — це не про баталії, а насамперед про людину в її обставинах. Тож одного разу я цьому переконанню, так би мовити, зрадив, — написав "Чорне Сонце" про "азовців" ще 2014 року.

Василь Шкляр з легендарними комбатами 3-ї штурмової бригади Сліп та Ролло

Майже відразу після того, як я поїхав до них під Маріуполь після подій в Іловайську. Серед цих воїнів було багато моїх знайомих та молодших друзів, з якими зустрічався ще на Майдані і в різних ситуаціях до війни. Переважно на протестних акціях. І там вийшло так, ніби вони самі своїми розповідями написали цю історію. Тобто "Чорне Сонце" я написав, висловлюючись мовою художників, з натури.

- У вас були проблеми з виданням цієї книжки в Німеччині. Як вдалося переконати видавців, щоб вони його надрукували?

- Так, німці упереджено ставилися до азовців. Московська пропаганда вклала великі гроші, щоб створити тодішньому полку "Азов" імідж екстремістів, нацистів, ну, ви знаєте всю цю їхню брехливу термінологію. Тим більше німцям не просто було сприймати азовську символіку, скажімо, знак на їхніх шевронах "ідея нації", що нагадує видовжену свастику, чи той-таки стародавній сакральний знак "Чорне Сонце". Ну, ми ж не можемо перекреслювати символи праісторії тільки через те, що їх використовували якісь темні сили. Ці викривлені погляди на азовців у Німеччині дещо змінилися після драматичних подій на "Азовсталі" та, взагалі, після повномасштабного вторгнення. Але все одно доводилося переконувати, доводити абсолютно прості й очевидні речі. Я казав їм: "Які ж вони фашисти? Подивіться на того ж командира Дениса Прокопенка, який звертається до світу англійською мовою. Чи візьміть головного героя "Чорного Сонця" з позивним "Маляр" (його справжній позивний "Художник"). Цей хлопчина до війни був учителем німецької мови. Він навіть співає арії німецькою мовою, у маріупольському театрі з донецькою примадонною співав у дуеті". Але вони прискіпливо ставилися до всього і навіть попросили мене розшифрувати, що означає кожний позивний, який згадується у цій книжці. І я це зробив.

З командиром 3-ї штурмової Андрієм Білецьким

- Який позивний у них викликав непорозуміння?

- Там вони просто боялися, щоб там чогось не випливло. Я поставив собі за мету знайти таку форму, щоб згадати у повісті абсолютно кожного азовця, який був в Іловайську. Тому там дуже багато позивних — від Моджахеда і Леніна до Сліпа й Ролло. Серед них є імена скандинавських героїв, а є дуже прості — Заян, Бобер, Шахта… Я пояснював, що наймолодший серед них вісімнадцятирічний Хома (Андрій Снітко) загинув в Іловайську, він Герой України, офіційно нагороджений. Його товариш і ровесник ультрас Аксьон теж там загинув, Аксьон — тому що його справжнє прізвище Аксьонов. А родом він з Луганська, і від нього відмовилися батьки через те, що він приєднався до бандерівців на майдані.

- Якщо не час писати, то яка література зараз може підтримати дух бійців?

- Я не кажу, що не час. Думаю, що всяка добра література може підтримати. На мій великий подив, хлопці читають навіть в окопах. Я в цей час не завжди можу читати, а вони читають. Зі свого досвіду бачу, що їх цікавлять історичні романи. Багато мені замовляють і я надсилаю. Волонтери приїжджають, беруть багато книжок. Насамперед романи "Чорний Ворон", "Маруся", "Троща", "Характерник". Часто доводилося чути від бійців: "Я прочитав "Чорного Ворона" і пішов на війну. Це для автора не велика радість і викликає суперечливі почуття. Виявляється, що це ти послав людину на війну. Радіти нема чому, але один чоловік сказав, що свого часу роман "Чорний Ворон" виконав функцію військкомату. Всяке бувало…, Один артилерист, Дмитром його звуть, подзвонив мені і сказав, що, коли йшов на війну, взяв у наплічник дві книжки — Біблію і мій історичний роман "Маруся". Він йому близький, тому що сам із Галичини, а в цьому романі багато написано про УГА — Галицьку Армію.

- У ваших романах про часи українського опору радянській владі є трішечки містики. Чи може образ українського воїна з магічними здібностями зараз стати символом та натхненням нашим бійцям?

- Чому ні? Міфотворчість в українській літературі не дуже була розвинута. Хоча має особливе значення для творення героя. Якщо взяти "Чорне Сонце", то там згадується один хлопчина, в якого під час небезпеки в Іловайську відкрилося третє око. Він розповідав мені, що раніше ніколи не був у цій місцевості. Але коли біг, то раптом у свідомості почало засвічуватися, що буде далі. З’являється в уяві дитячий садок — біжить: так і є, там дитячий садок. Потім паркан, а за парканом має бути собака. Перестрибнув паркан і справді там собака. Але цей пес навіть не пискнув. Він був на нашому боці, сміється мій герой.

Герой України Євген Громадський "Гром" з романом "Характерник"

Далі ця історія має драматичне продовження. Мені подзвонив Художник після трагічних подій в Оленівці, коли москальня спалила барак, де було багато наших хлопців. Художник сказав, що цей хлопчина загинув. Не хочу зараз називати його позивний. Минув десь місяць, у мене дзвонить телефон і засвічується його ім’я. Я тремтячою рукою взяв телефон, думав, що це хтось з родичів дзвонить. Іноді таке буває. Хочуть поговорити. Я вмикаю телефон і чую його голос. Питаю: "Ти що, живий?" А він: "Так, ви ж знаєте, що я характерник. Я вийшов з того пекла".

- Він дійсно характерник?

- У нього є ці риси. Він фехтувальник на шаблях просто віртуозний. Коли ми робили презентацію "Чорного Сонця" в маріупольському театрі разом з "азовцями" і в Києві, він на сцені показував своє володіння шаблюками. Вони мерехтять в його руках, що не видно, що то виблискує. Крім того, ці надприродні здібності десь беруться лише на короткий час, лише екстремальних ситуаціях, коли відкривається це третє око. Лихо його все-таки не минуло, він потрапив до шпиталю і у спокійних нормальних умовах це третє око пропадає.

- Більшість ваших творів не мають хепі-енду. І "Чорний Ворон" також, просто головний герой зник і про нього ніхто не чув. Чи варто для кращого надихання читача робити добрий фінал?

- Звичайно, якщо логіка подій дозволяє, то треба фінал робити оптимістичним. На мій погляд, "Чорний Ворон" має світле завершення. По-перше, його загибелі там немає. І справді, в документах вона ніде не зафіксована. По-друге, в епілозі згадується легенда яку творять люди про своїх героїв. Що у 1964 році на ювілей Тараса Шевченка у Кирилівці й Моринцях з’являється чоловік, котрий на таксівці приїжджає до села Чорного Ворона Товмач, заходить на цвинтар, потім зупиняється біля лісу та рову, де, очевидно, загинув його побратим з холодноярців. Тобто Чорний Ворон залишається живий. Залишенці попри те, що пішли на смерть, зберегли саму ідею боротьби з волю. За що вони уже без надії на перемогу й боролися. Потім їхню ідею підхопила Західна Україна, яка добре знала, що таке холодноярський рух. Вони боролися тими самими партизанськими методами. Їхні підрозділи називалися "Холодний яр" і часом повторювали ті самі позивні. І в п'ятдесяті роки воювали так само, як і залишенці — без надії на перемогу, але із твердою вірою в те, що Україна виборе свою незалежність і жодна крапля їхньої крові не буде даремною.

Свого часу я працював прес-секретарем у Михайла Гориня, Левка Лук’яненка, і я запитував у них: коли вони сиділи у в’язниці, то сподівалися, що що Україна коли стане незалежною? Вони відповідали, що сподівалися на ХХІ сторіччя. А те, що це станеться у дев’яності роки, то такої перспективи вони зовсім не бачили. А от хлопці з УПА, котрі воювали без надії, мали інше бачення. Скажімо, ось цей архів, на матеріалах якого я писав "Трощу", повстанці закопали в бідоні 1948 року. Вони прийшли в одне село, покликали молоду дівчину і показали їй, де вони закопали архів. І сказали, що всі вони загинуть, а вона доживе до вільної України. Вона справді дожила. Ось така сильна була їхня віра.

- На мій погляд, одним з ключів до успіху твору, це наявність лавсторі. Чи є місце коханню, коли йде війна?

- Я на презентаціях своїх історичних романів завжди кажу своїй аудиторії, де багато красивих дівчат, щоб вони не лякались якихось пафосних речей, гасел "Воля України або смерть!" Всі мої романи насамперед про кохання. Великою мірою так воно і є. Історія кохання є і у "Чорному вороні", і в "Марусі", і в "Трощі". Почуття загострені, вони драматичні, тому що не всі бачать перспективу звичайного людського щастя. І вони мусять це щастя сповна випити за той короткий час, котрий їм Бог послав. Там кохання бачиться під іншим кутом зору.

- Я знаю що ви зараз працюєте, пишете щось про цю війну?

- Ні, я пишу не про цю війну. Але все воно абсолютно схоже через те, що ворог залишається тим самим. Мене років п’ять тому запросили литовці, щоб я зустрівся з тими, кого називають "лісовими братами". Ви знаєте, що це як наші бандерівці. Хоча, насправді, литовці ніколи не називали цих вояків "лісовими братами". Ця загальна назва прибалтійських повстанців виникла вже пізніше. Вони називали себе просто партизанами, або зеленими. Це, як у нас казали, лісовики. Так от, я там зустрівся з унікальними їхніми партизанами. Один із них Йонас Свілайніс, на той час йому було 98 років. Він прожив 100 років і залишався при світлому розумі. Навіть зібрав на своє сторіччя друзів, хоча майже не зустрічався з людьми. Йонас був дуже цікавим відлюдником, жив сам на хуторі. У нього була хата в лісі над озером. І він не хотів зустрічатися ні з ким. Був дуже відлюдькуватим, не ходив на всі ці вшанування, урочистості. Його дратувала вся ця тріскотня. Але один чоловік умовив його, щоб він мене прийняв у себе. Може, у нього був певний сантимент до України. Звідки він у нього взявся, буде відомо з роману, який я зараз завершую.

З литовським партизаном Йонасом Світлайнісом, позивний Лютас (Лев) прожив 100 років

Я ніколи про цей роман не казав, бо я забобонний, хоча працював над ним майже п’ять років. А зараз вже можу сказати, бо роман іде до завершення. Йонас Свілайніс розповів мені дуже багато цікавих речей. Потім я ще зустрівся з Йонасом Каджонісом. Йому на той момент було 92 роки, він ще живий. З ним теж багато говорив і він навіть показав свій бункер. Литовською мовою саме так і буде — бункер. Це те, що ми називаємо криївкою. Він його відбудував і на відміну від Свілайніса часто зустрічається з молоддю, розповідає про їхню боротьбу. Саме біля цієї криївки він і організовує такі зустрічі. У тому бункері у нього навіть син народився. Його взяли вже в 1953 році, Свілайніса раніше.

Литовський партизан Йонас Каджоніс, псевдонім Біда біля свєї криївки. Йому зараз - 97

Коли вийшов роман "Троща", мене запитували, навіщо ти показуєш стільки зради. Дехто це сприймає як національну рису українців. Але ті ж литовці мені казали, якби їх не зраджували, то вони б воювали до сімдесятих років. Свілайніс казав мені, що його захопили у криївці. А потім майор МГБ спитав, чи хоче він побачити, хто його зрадив. Виявилося, що це був його рідний брат. Другого Йонаса теж зрадили. Його викликали на збір командирів, де мали вирішити, як бути далі. Він прийшов, а там була засідка із фальшивої боївки. Там теж були фальшиві боївки з перевдягнутих гебістів та зрадників. Метод, відпрацьований в Україні, починаючи з Тернопільщини. Був такий гебіст Соколов. Це він винахідник ось цих диявольських методів, коли гебісти перевдягалися у вояків УПА і під їхнім виглядом знущалися з мирного населення, щоб потім місцеві думали, які жорстокі люди з опору. Це робилося, щоб відвернути селян від повстанців. Ось із цим досвідом вони потім прийшли у країни Балтії. Навіть ті самі кати поїхали після України на боротьбу з литовськими партизанами.

- То ви завершуєте роман про "лісових братів"?

- Ні, я не міг писати чисто литовську тему, бо не знаю литовської мови. Але є цікаві джерела про те, як УПА робила пропагандивні рейди за кордон. Щоб показати світові, що Україна не змирилася з московським окупантом і боротьба триває. Такі рейди робилися у Румунію, Чехословаччину, і ось, коли вже здавалося, що наше підпілля зовсім виснажилося, 1950 року готувався похід на Литву. Українці знали, що литовці так само борються. Була заготовлена література, звернення до народів Балтії, листівки і була сформована похідна група з 12 чоловік, котрі мали здійснити цей рейд. Вони вирушили через Білорусь на Литву, але, на жаль, гебістам стало відомо про цей рейд, бо вже в Білорусі наші вояки скрізь наштовхувалися на засідки і там стояли цілі гарнізони. Пройти було неможливо. Тоді командир цієї групи вирішує повертатися. Але один з них наважується дійти сам. Ось це поки що все, що я можу сказати про новий роман.

- А як називається?

- Він має дещо містичну та несподівану назву — "Заячий костел". Це поняття із литовського фольклору. У них є такий звичай, коли малий хлопчина стромляє носа у дорослі справи, то старший йому каже: "А давай я тобі покажу заячий костел". Тоді чоловік бере хлопчину двома руками за вуха та скроні і піднімає вгору. Це боляче і неприємно. А хлопцеві кажуть: "Бачиш, бачиш!?" Він, звичайно, нічого не бачить. Отже, заячий костел означає те, що ти дуже хочеш побачити, але тобі це ніколи не вдасться. Це поняття мене заінтригувало ось чому. Тут ще є мотиви литовської міфології. Перший і останній король Литви Міндовг прийняв католицизм, бо без благословення Папи Римського неможливо було стати королем. Але ж він був до того язичником і схитрував, бо хотів догодити й тому богові і своїх не зрадити. А потім я знайшов цікавенну інформацію, що Міндовг, ставши королем, згодом відступив від католицизму і молився Заячому богу. Я коли це дізнався, подумав, ого! — Заячий бог і заячий костел. Так з’являється іскра, після якої ти вже не можеш не писати.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Замок 18 століття, де жили нащадки Волта Діснея, продають за 8,5 мільйона доларів
24tv
2025-05-10T09:30:10Z
Недооцінені науково-фантастичні фільми 90-х, які варто переглянути шанувальникам жанру
ITC
2025-05-10T09:28:14Z
У GTA 6 помітили яхту Майкла з GTA 5 – виконавець ролі героя відреагував на знахідку геймерів
24tv
2025-05-10T09:25:42Z
Ольга Фреймут висловилася про російський паспорт чоловіка й чому він не може відмовитися від нього
ТСН
2025-05-10T09:21:16Z
«Євробачення-2025»: що значать мальви та серця у Ziferblat та хто і як голосуватиме
Комсомольская правда
2025-05-10T09:01:47Z
Кінофестиваль Миколайчук OPEN оголосив програму «Гала- премʼєр»
УкраинФорм
2025-05-10T08:52:20Z
Потап, Monatik та інші: добірка українських зірок, які приховують справжні імена за псевдонімами
24tv
2025-05-10T08:45:50Z
Куди зникла Віра Кекелія: де зараз перебуває її чоловік, двоє синів і як пережила "приліт"
ТСН
2025-05-10T08:39:54Z
Потап зробив заяву про свою еміграцію і виправдався за російськомовні пісні: "Я не виїхав з України"
TSN
2025-05-10T08:39:28Z
WSJ: Трамп заявив, що розчаровується і не спить ночами через врегулювання війни РФ
Лига
2025-05-10T09:30:31Z
Трамп розповів про безсонні ночі, бо не може завершити війну в Україні за один день
Gazeta UA
2025-05-10T09:30:10Z
Франція хоче прямих переговорів України та РФ після припинення вогню. Кремль відкинув
Лига
2025-05-10T09:28:26Z
Глава МЗС Німеччини впевнений: шлях України до НАТО незворотній
Европейская правда
2025-05-10T09:27:27Z
Чому Путін замовчав ситуацію на фронті в Україні під час параду: ISW вказав на причину
24tv
2025-05-10T09:25:40Z
Спецслужбовця СБУ Лойфа звільнили з посади після розслідування «УП»
Детектор М
2025-05-10T09:21:19Z
Макрон, Мерц, Туск та Стармер їдуть до Києва: 10 травня вже будуть у столиці
Telegraf
2025-05-10T09:12:21Z
Каллас про вступ України до ЄС: Якщо одна з країн «проти», то вона не може тримати в заручниках усіх інших
УкраинФорм
2025-05-10T09:10:55Z
У ЄС сподіваються, що США знову приєднаються до Коаліції зі створення спецтрибуналу - Каллас
УкраинФорм
2025-05-10T09:06:36Z
Вступ-2025: до яких міст найчастіше їдуть абітурієнти
ZN UA
2025-05-10T09:30:29Z
ЗМІ: майбутні поставки зброї Україні від Німеччини будуть засекречені
Европейская правда
2025-05-10T09:28:59Z
У США чоловік заплатив тисячі незнайомцям, щоб ті покинули його будинок: як таке сталося
24tv
2025-05-10T09:09:43Z
Розкриті технічні харатктеристики німецьких бойових підводних човнів Type 218SG
InternetUA
2025-05-10T09:01:53Z
Раміна Есхакзай відреагувала на скандал з Алхім: "Україна – не серіал російського виробництва"
24tv
2025-05-10T09:00:51Z
Золотих медалей більше не буде: що тепер отримають випускники
Хвиля
2025-05-10T09:00:32Z
Хто вважається самотнім пенсіонером та які виплати може отримати така людина
24tv
2025-05-10T08:54:01Z
Разом з легендарним захисником Азовсталі: у Запоріжжі відкрили "Ветеран ПРО" за підтримки Метінвесту
TSN
2025-05-10T08:39:59Z
Яким буде новий Папа Лев XIV: Портников дав прогноз щодо правління та України
TSN
2025-05-10T08:39:32Z
Шафран для шкіри обличчя: ефект ботоксу без уколів
ТСН
2025-05-10T09:18:48Z
Не кава і не какао: названо напій, який захищає мозок від старіння та хвороби Альцгеймера
ТСН
2025-05-10T08:39:18Z
Який продукт знижує цукор у крові за 15 хвилин — є у кожному магазині
ТСН
2025-05-10T08:38:13Z
Як можна вберегтися від укусу кліща: важливі правила, про які не варто забувати
TSN
2025-05-10T08:37:28Z
Змінити обличчя без косметології легко: спробуйте цей метод
24tv
2025-05-10T07:33:00Z
Скоро скринінг раку шийки матки можна буде робити вдома: як таке можливо
ZN UA
2025-05-10T07:07:52Z
Окріп, оцет та сода: як раз і назавжди позбутися нудотного запаху від зливу
Знай
2025-05-10T06:51:32Z
Чому деяким людям достатньо 3 годин сну: вчені знайшли відповідь
24tv
2025-05-10T06:42:54Z
Норвегія продовжила угоду з Євросоюзом про медичну евакуацію українців
УкраинФорм
2025-05-09T18:58:38Z
Росіяни вранці вдарили дроном по Херсону, є поранений
УкраинФорм
2025-05-10T09:33:50Z
На Полтавщині внаслідок вибуху боєприпасу загинув чоловік
УкраинФорм
2025-05-10T09:25:51Z
Фани Metallica спричинили землетрус у Вірджинії
360ua.news
2025-05-10T08:51:34Z
Росіяни атакували дроном чоловіка у Херсоні, він загинув
УкраинФорм
2025-05-10T08:48:33Z
«Інтернетспівмешканець» викрав у жінки 300 тисяч гривень та на таксі втік до Одеси
Украина Криминальная
2025-05-10T08:38:49Z
Одесит розстріляв вікна, бо дружина пішла до мами: подробиці інциденту
ТСН
2025-05-10T08:38:43Z
Справа угорських шпигунів: у Києві суд обрав підозрюваному запобіжний захід
ТСН
2025-05-10T08:38:36Z
Дрон атакував урядову будівлю Бєлгородської області: постраждав заступник губернатора регіону
ТСН
2025-05-10T08:37:57Z
Стрілянина під Києвом: що вилучили у підозрюваного під час обшуків
TSN
2025-05-10T08:36:47Z
Біткоїн знову перетнув позначку $100 000: що стало причиною зростання
InternetUA
2025-05-10T09:31:09Z
Подорожчання овочів у Вінниці: на Привокзальному ринку ціни стрибнули вверх
Политека
2025-05-10T09:30:30Z
Від 25 до 100% знижки на комуналку: хто має право на пільги
24tv
2025-05-10T09:21:49Z
Який найменший термін оренди землі можна укласти в Україні
24tv
2025-05-10T09:06:18Z
На Кіровоградщині вимерзло 200 га овочів
AgroPortal
2025-05-10T09:00:20Z
Індійська компанія заявляє, що не передавала британське обладнання в Росію ‒ NYT
ZN UA
2025-05-10T08:54:18Z
В Україні почав стрімко подорожчав один з популярних овочів: яка причина
ТСН
2025-05-10T08:45:08Z
Перевірте свої копійки магнітом: як знайти рідкісні українські монети, що можуть коштувати цілий статок
TSN
2025-05-10T08:39:03Z
В Україні різко змінилася ціна на овоч з "борщового набору"
TSN
2025-05-10T08:38:17Z
Тюнери схрестили раритетний VW Beetle з Porsche Boxster, гібрид виставили на продаж
AutoCentre
2025-05-10T07:04:35Z
Словацька компанія анонсувала продаж літаючих авто
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T06:21:57Z
Українці активно купують нові авто: на які марки зріс попит у квітні
24tv
2025-05-10T05:09:46Z
Феррарі врізалася у Вольво, але дивно постраждала саме шведська машина
Топ Жир
2025-05-10T01:30:13Z
Один із найвідоміших італійських дизайнерських брендів може стати наступною великою втратою Audi
Топ Жир
2025-05-10T01:00:29Z
Faraday Future зазнала збитків у 48 мільйонів доларів та випустила лише два автомобілі у першому кварталі
Топ Жир
2025-05-10T00:00:40Z
Mercedes надав C-Class такий дизайн, який може сподобатися лише зірці
Топ Жир
2025-05-09T23:30:29Z
Легендарний спорткар продали за смішні гроші через корумпованого поліцейського
Топ Жир
2025-05-09T22:45:35Z
Новий кросовер Renault приховує таємницю, і це не лише маскувальний камуфляж
Топ Жир
2025-05-09T22:00:23Z
Як виглядає Вовчанськ після року боїв: фото та відео зруйнованого міста
Telegraf
2025-05-10T09:25:09Z
На Донеччині окупанти відновлюють в'язницю для «відмовників» від служби в армії РФ - активісти
УкраинФорм
2025-05-10T09:06:56Z
Прогноз погоди у Запоріжжі на 11 травня: які сюрпризи готує природа
Политека
2025-05-10T09:00:16Z
У Київській держадміністрації дали чітке роз’яснення щодо підпорядкування структур КМДА і КМВА
Украина Криминальная
2025-05-10T08:58:49Z
У захопленій росіянами Каховці поширили листівки із закликом вступати до лав «АТЕШ»
УкраинФорм
2025-05-10T08:45:22Z
В Україну повернулась зима. Де чекати снігу та морозів, а де — дощів
Telegraf
2025-05-10T08:45:07Z
Коли до України повернеться тепло й припиняться дощі — прогноз синоптика
TSN
2025-05-10T08:39:52Z
Під Києвом лунають вибухи: що відомо
TSN
2025-05-10T08:38:57Z
У Києві власники собак мають зареєструвати їх у ЦНАПах
TSN
2025-05-10T08:38:51Z
Гороскоп на 10 травня день нових починань і енергії
360ua.news
2025-05-10T09:30:06Z
Змішайте господарське мило з марганцівкою — і більше жодних плям: лайфгак для господинь
TSN
2025-05-10T08:39:48Z
Як обробити картоплю, щоб не було колорадського жука: природні методи без хімії
ТСН
2025-05-10T08:39:26Z
П’ять садових квітів, які виживуть навіть у найбільшу спеку
TSN
2025-05-10T08:39:02Z
В яких продуктах більше антоціанів, ніж у лохині чи чорниці: фахівці поділилися переліком
TSN
2025-05-10T08:38:56Z
П’ять речей, які роблять людину по-справжньому щасливою
TSN
2025-05-10T08:38:55Z
Як правильно пити віскі: експерти розповіли про важливе правило 5S
ТСН
2025-05-10T08:38:35Z
Аміачна селітра чи карбамід: що обрати для кращого врожаю — радять експерти
TSN
2025-05-10T08:38:08Z
"Випити горнятко кави" — мовна пастка: чому не варто так казати про улюблений напій
ТСН
2025-05-10T08:37:52Z
Арсенал домовився про трансфер Субіменді – Романо
Football.ua
2025-05-10T09:22:52Z
Кисіль: Точно є не один фактор, який вплинув на такі результати Чорноморця
Football.ua
2025-05-10T09:22:21Z
Костюк пояснила, чому потиснула руку ексросіянці Касаткіній
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T09:21:16Z
Батько Ф'юрі проїхався по Усику, запевнивши, що реванш із Дюбуа не збере аншлагу
24tv
2025-05-10T09:21:11Z
Гвардіола – про відхід Алонсо з Баєра: Його вплив на команду був неймовірним
Football.ua
2025-05-10T09:03:41Z
Канадський хокеїст Пантерс встановив унікальний рекорд в історії Флориди
24tv
2025-05-10T09:00:02Z
Скиба, Раян та Ігор Когут гратимуть із перших хвилин проти Ворскли
Football.ua
2025-05-10T08:58:44Z
Рома втратила капітана до кінця сезона – CdS
Football.ua
2025-05-10T08:46:54Z
Перемовини Роналду з Аль-Насром про новий контракт призупинені: яка причина
24tv
2025-05-10T08:33:14Z
Елітний кіт в мішку: як інтернет-шахрайка ошукувала покупців, продаючи вигаданих мейн-кунів
InternetUA
2025-05-10T09:26:19Z
Фото Землі збоку океанічної півкулі шокувало користувачів соцмереж: що вони побачили
ТСН
2025-05-10T09:09:23Z
Бий своїх, щоб чужі боялися: чи зможуть США зупиняти розвиток ШІ в Китаї
Фокус
2025-05-10T09:00:20Z
Атлантида 2.0: Англійський стартап будуватиме підводні поселення
ZN UA
2025-05-10T08:55:34Z
The Shadow Syndicate: містика, фашизм і нуар у новій інді-грі про світ небезпечних тварин
Знай
2025-05-10T08:51:55Z
Сонячні спалахи б’ють по Землі миттєво: сенсаційне відкриття вчених
TSN
2025-05-10T08:39:21Z
YouTube заблокував канали Арестовича та інших підсанкційних осіб — РНБО
ТСН
2025-05-10T08:37:36Z
Вчені розповіли, звідки з’являється веселка і як утворюються її кольори
TSN
2025-05-10T08:37:09Z
На Венері може бути життя: вчені знайшли докази
TSN
2025-05-10T08:37:06Z