MY.UAНовини
Від Стамбула до Берліна: як 150 років тому Європа стримала апетити Російської імперії
Від Стамбула до Берліна: як 150 років тому Європа стримала апетити Російської імперії

Від Стамбула до Берліна: як 150 років тому Європа стримала апетити Російської імперії

Імперія Романових не рахувалася з втратами у намаганні захопити Константинополь

Підписанням 3 березня 1878 року в містечку Сан-Стефано під Константинополем (нині – район Бакиркьой Стамбула) попереднього мирного договору завершилася кровопролитна Російсько-турецька війна. Вона тривала майже 10 місяців із великими втратами з обох сторін.

На боці росіян воювали серби, чорногорці, болгари та румуни. На боці османів – дагестанські, чеченські й абхазькі повстанці та польський легіон.

Ця війна кардинально перекроїла карту Південної та Східної Європи, призвела до утворення низки нових незалежних держав і дала привід для подальших територіальних претензій і збройних конфліктів між ними.

Геноцид християн в Османській імперії як привід для війни

Підйом національно-визвольного руху на Балканах в останній третині XIX століття, де християнське населення зазнавало жорстоких репресій з боку турків-османів, викликало серію повстань: на острові Крит, в Боснії, Герцеговині та Болгарії. 1876 року в парламентській газеті Le Moniteur французький письменник Віктор Гюго писав про жахи геноциду в Болгарії: "Необхідно привернути увагу європейських урядів до одного факту, який уряди навіть не помічають… Підданий винищенню цілий народ. Де? В Європі… Чи буде покладено край мукам цього маленького героїчного народу".

Вбивства мирних жителів у Болгарії, де загинуло щонайменше 20 тисяч осіб, поразка сербів у війні з османами дали Росії привід 1877 року прямо втрутитися в ситуацію. Тим більше, що після ганебної поразки в Кримській війні 1853-1856 років душу російської еліти ятрила незагоєна рана, і вона бажала реваншу за приниження. Сяйво Святої Софії в Константинополі, перетвореної на мечеть, також не давало спати спокійно вже не одному поколінню російських імперіалістів. Згадаймо і "Грецький проєкт" німкені, цариці Катерини II, яка вже готувала корону Візантійської імперії для свого улюбленого внука Костянтина Павловича…

Під час російсько-турецької війни (1877–1878) армія імперії Романових, попри чималі втрати, захопила більшу частину європейських провінцій Османської імперії. Проте доля її столиці, Стамбула-Константинополя, не залишилася поза увагою інших європейських держав. Велика Британія та Франція нарешті побачили, що їхні інтереси в регіоні через зростання могутності Російської імперії опинилися під загрозою. Тож вони направили свій флот в Егейське море, Дарданелли та Босфор, щоб недвозначно продемонструвати свою присутність у цьому регіоні й зупинити тріумфаторів війни.

Австро-Угорщину успіхи російських військ також насторожили. Ще б пак, Габсбурги вважали себе ошуканими, бо з 1876 року мали таємний договір з Романовими про розподіл сфер впливу на Балканах. В обмін на окупацію австрійцями Боснії та Герцеговини росіяни отримали б право на повернення Південної Бессарабії. Проте події розгорталися стрімко, і реальної допомоги від гіпотетичних союзників османський уряд так і не отримав. Росія в цій ситуації диктувала умови, її дипломати швидко підготували чіткі умови мирного договору. Османська імперія опинилася на межі краху – ворожа армія стояла під стінами столиці – і тому мала швидко відповісти на максимальні вимоги Російської.

В'їзд головнокомандувача російської арміі великого князя Миколи Миколайовича до Сан-Стефано для заключення миру

Розділяй і володарюй

З боку переможців договір підписали колишній посол у Константинополі Микола Ігнатьєв і керівник дипломатичного відомства російської Балканської армії Олександр Нелідов. Голова МЗС Мехмед Савфет-паша і дипломат Садулла-паша підписали мир від імені Османської імперії.

Підписання Сан-Стефанського договору. Малюнок невідомого автора

Сан-Стефанський мир зафіксував незалежність Сербії, Чорногорії та Румунії. Території цих держав розширювалися. Проте Румунія фактично обмінювала втрачену Південну Бессарабію (відійшла до Росії, якій ця територія належала до Кримської війни) на вдвічі більшу за площею Добруджу – з виходом до Чорного моря. Болгарія мала бути розширена за рахунок земель навколо османської провінції Едірне та македонської сільської місцевості аж до Егейського моря, яка була частиною провінцій Салоніки, Монастир і Прізрен.

Велелюдне і стратегічно важливе місто Салоніки й Афон – святе місце для православних – залишалися у володіннях османів. Туреччина зобов’язувалася виплачувати 1,410 млрд рублів контрибуції, проте більша частина її (1,1 млрд рублів) погашалися шляхом територіальних поступок. Окрім Південної Бессарабії Росія отримувала дельту Дунаю та чорноморський острів Зміїний в Європі, а також османські провінції Карс, Батум, Ардаган і фортецю Баязет.

Величезна за площею новостворена Болгарська держава мала перебувати під окупацією російських військ протягом двох років, а потім отримати статус автономного князівства у складі Османської імперії – з широкими правами. Турецькі війська покидали територію автономії, проте князівство мало сплачувати Стамбулу данину.

Туреччина також зобов’язувалася надати внутрішню автономію острову Крит, Фессалії та Албанії. А також провести реформи у східних і південних провінціях Анатолії, де мешкала значна вірменська національна меншина, яка потерпала від постійних етнічних чисток і погромів.

Мапа Балкан згідно з протоколами Сан-Стефанського миру. Автор - полковник Генштабу РІА Микола Нечаєв

Підписання миру у Сан-Стефано загострило суперечності між Санкт-Петербургом і столицями найбільших європейських держав. Після поразки в Кримській війні, вже за правління царя Олександра II, в Росії було проведено цілу низку реформ, і серед них воєнну.

Апетит у росіян, які всю історію просто не бачать своєї еволюції без "збирання земель", приходить під час захоплення нових земель. В другій половині XIX століття імперський прапор було встановлено над більшою частиною Середньої Азії, тривала експансія на Далекому Сході, яка зустріла спротив Китаю. Тож окрім "захисту християн і слов’ян" від реального (і це визнавали й західноєвропейські держави) османського терору, Російська імперія мала й інші причини втрутитися в ситуацію.

Олександр II продовжував експансіоністську політику, бажаючи послабити вплив на Балканах найбільшої світової потуги на той час – Британської імперії. Важливу роль у перемозі росіян зіграли і внутрішні проблеми в Османській імперії: економічна криза, залежність від західних кредитів, в багатьох провінціях вирував голод і епідемії. А в Стамбулі перед початком війни вирували пристрасті: за один 1876 рік відбулися два палацові перевороти й до влади прийшов Абдул-Гамід II Кривавий.

Німецький соціал-демократ Вільгельм Лібкнехт під час дискусії в імперському рейхстазі стосовно "східного питання" сказав: "Політики та уряд потрібні нам для того, щоб вони забезпечували народам порядок і свободу, зберегли мир… Замість цього все було пущено самопливом, і складна ситуація ще більше ускладнилася і призвела до найгіршої з катастроф, яку можна собі уявити. Невже ви думаєте, що Росія надасть народам, які буцімто отримали звільнення, будь-які політичні або економічні вигоди?"

Тріумф російської дипломатії був недовгим…

Уже 13 червня 1878 року почався Берлінський конгрес, який мав переглянути надто оптимістичні для Санкт-Петербурга умови Сан-Стефанського миру, задовольняючи вимоги Великої Британії та Австро-Угорщини. Російські дипломати сподівалися на підтримку Німецької імперії, проте прорахувалися. На конгресі головував канцлер Німеччини Отто фон Бісмарк, якого називали "приватним маклером" за намагання вгамувати пристрасті та не дати жодній зі сторін переговорів великих преференцій.

"…Багатьма особливостями своєї роботи Берлінський конгрес унаочнював найцинічніші аспекти європейського "вигравання м’язами". Жоден з балканських народів не був по-справжньому представлений, жоден не трактований з повагою: Боснію і Герцеговину віддано під австрійську окупацію, Болгарію поділено на дві частини й відрізано від Егейського моря. Сербії, Чорногорії та Румунії, зверхньо підтвердивши їхню незалежність, не дано територій, які, на думку тих країн, були найважливіші для них" (Норман Дейвіс, "Історія. Європа").

Через місяць, 13 липня 1878 року, у Берліні підписали трактат з 64 статей, які суттєво зменшили апетити як Російської імперії, так і балканських держав.

Росія так і не отримала доступу до Босфору і Дарданелл. Відносини з окупованою, але суттєво зменшеною Болгарією були досить складними, поступово германофіли зуміли перемогти русофілів, на довгі роки визначивши зовнішню політику держави. В майбутньому Софія, яка марила про "Велику Болгарію", досягне успіху в Першій Балканській війні (1912—1913), разом із Сербією, Чорногорією і Грецією розгромивши послаблену Османську імперію.

Зміни, які відбулися на мапі держав Балканського півострова після Берлінського конгресу

Османи втратять практично всі території в Європі, зберігши лише малий клаптик поряд зі столицею – Стамбулом. Далі, вже за місяць по завершенні Першої Балканської війни Болгарія, яка вважала себе головним переможцем (отримала величезні території, майже як і після Сан-Стефанського миру), пересвариться з усіма сусідами. До останніх приєднається Османська імперія, і Болгарія зазнає поразки у швидкоплинній Другій Балканській війні наприкінці липня 1913 року…

Канцлер Німецької імперії Отто фон Бісмарк мав рацію: "Якщо почнеться в Європі війна, то лише через якусь дурницю на Балканах".

Слідом за вбивством 28 червня 1914 року в Сараєво спадкоємця престолу Габсбургів, ерцгерцога Франца Фердинанда і його дружини Софії Хотек, не забарилася низка страшних, руйнівних подій. Маховик Історії почав відлік серії світових конфліктів, які стали "фірмовим знаком" XX століття. А тепер, після початку широкомасштабної війни Росії проти України, й XXI століття.

Теги за темою
РоссияТурцияЕвропа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Украинские военные обучают британских коллег использованию дронов
ZN UA
2025-04-23T01:13:41Z
Военное положение: как поступить, если бронирование аннулировали
ZN UA
2025-04-23T01:04:30Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Компенсация расходов на коммунальные услуги: украинцы могут получить новую помощь
Знай
2025-04-21T16:12:03Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Маск анонсировал резкое сокращение своей работы в администрации Трампа
Корреспондент
2025-04-23T01:09:11Z
Украина передала Китаю доказательства участия граждан и компаний в войне
Лига
2025-04-22T22:33:02Z
Утвердили новое административно-территориальное деление Украины
Gazeta UA
2025-04-12T07:12:37Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Трампу предлагают более жесткую позицию по отношению к Путину, однако есть препятствие, - WSJ
Telegraf
2025-04-15T09:01:03Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Молодость под угрозой: три привычки, которые добавляют возраста
Gazeta UA
2025-04-23T00:00:32Z
Мышцы, кожа и мозг: удивительные свойства семян подсолнечника
Знай
2025-04-22T19:51:19Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Даша Квиткова в лифе и ультракороткой юбке посветила ногами в центре Токио
Gazeta UA
2025-04-23T01:15:53Z
Певицу из Украины, развлекающую россиян, опустили во время эфира шоу в РФ
Comments UA
2025-04-22T19:57:28Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Умерла заслуженная артистка Украины Изабелла Павлова-Рушковская
Факти ICTV
2025-04-21T15:36:34Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Пожар на арсенале в РФ: появились спутниковые снимки
Корреспондент
2025-04-23T00:15:36Z
В Одессе после атаки произошли пожары, есть пострадавшие
Корреспондент
2025-04-22T22:24:25Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Китай расширяет влияние в Африке через портовую инфраструктуру
Хвиля
2025-04-23T00:09:13Z
IKEA не вернется в Украину, как планировалось ранее
Gazeta UA
2025-04-22T22:18:07Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне ударили по Харькову: есть три "прилета"
Gazeta UA
2025-04-22T23:24:43Z
Взрывы в Полтаве 22 апреля: возникли перебои со светом, есть попадания в двух районах
Факти ICTV
2025-04-22T21:21:53Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Уведут от измены: пять ключевых фраз, которые мужчина должен слышать чаще
Gazeta UA
2025-04-22T21:39:11Z
Простая формула здорового питания, которую легко запомнить и брать с собой в супермаркет
Знай
2025-04-22T20:51:10Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Где лучше выращивать кабачки, если не на огороде: четыре неожиданные идеи
Gazeta UA
2025-04-22T16:31:25Z
Ошибки при нанесении макияжа: как правильно скрыть недостатки и подчеркнуть плюсы
Знай
2025-04-22T15:51:23Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Барселона мінімально здолала Мальорку
Football.ua
2025-04-22T21:28:16Z
За место в Лиге чемпионов: Манчестер Сити побеждает Астон Виллу
Корреспондент
2025-04-22T21:15:33Z
Бензема назвал имя лучшего футболиста современности
Корреспондент
2025-04-22T20:54:29Z
Назван соперник Богачука и дата следующего боя
Корреспондент
2025-04-22T20:30:29Z
Планирует победить Усика: Итаума поделился стратегией
Корреспондент
2025-04-22T19:57:28Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Мошенники завалили письмами клиентов Ощадбанка: как не потерять доступ к счету
Хвиля
2025-04-22T19:45:45Z
Франція в січні збільшила експорт металопрокату на 16,9% р./р
AgroNews
2025-04-22T18:22:25Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Мощная консоль PlayStation 5 Pro получила улучшенную систему охлаждения на основе жидкого металла
GameMag
2025-04-22T23:28:23Z
Stellantis отозвала почти 50 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2025-04-22T16:51:06Z
В "Дии" появится новая полезная функция для водителей: детали
Comments UA
2025-04-22T12:31:59Z
Sony показала «начинку» PS5 Pro — с системой охлаждения на основе жидкого металла
ITC
2025-04-22T12:10:38Z
Готовим авто к жаре: что нужно сделать до начала лета
Знай
2025-04-22T11:51:07Z
Перекус за рулем может обойтись в 275 000 гривен: о каком правиле не знает большинство водителей
Comments UA
2025-04-22T11:18:52Z
Ключевые причины поломок АКПП: большинство водителей этого не знает
Comments UA
2025-04-22T07:54:27Z