Малюска пояснив, чому в Україну відмовляються екстрадувати топ-корупціонерів
Суди країн Європейського Союзу відмовляють Україні в екстрадиції топ-корупціонерів, насамперед, з двох причин: умови утримання та війна, заявив інтерв'ю «РБК-Україна» міністр юстиції Денис Малюська.
Він підкреслив, що Україна не може вплинути на рішення про екстрадицію суду іншої країни, але можем надати аргументи, чому зараз екстрадиція можлива і прийнятна.
«У нас було два моменти, чому суди відмовляли в екстрадиції. Перше – це погані умови для утримання. Про платні камери ніхто не скаже, що вони погані, але загалом, безумовно, у нас стандарти не дотягують до європейських. І, мінімум, щоб такі стандарти були хоча б приблизно схожими, нам треба побудувати ще стільки ж СІЗО, скільки в нас є нових. А другий аспект – це якраз війна. І у нас дійсно не в усіх СІЗО є укриття», - розповів він.
Глава мінюсту додав, що адвокати підозрюваних насамперед апелюють до можливості порушення прав людини після екстрадиції, це їх ключові аргументи, і європейські суди це враховують.
Щоб вирішити цю проблему, Верховна Рада кілька місяців тому прийняла спеціальний закон. (Мова йде про зміни до Кримінального кодексу України щодо забезпечення дотримання прав і свобод засуджених громадян України, переданих в Україну для відбування покарання, а також щодо яких компетентним органом іноземної держави було прийнято рішення про їх видачу в Україну (екстрадицію) для притягнення до відповідальності або виконання вироку №9451, ухвалений в липні 2023 року.)
Малюська назвав закон «непростим але вимушеним заходом», який передбачає для екстрадованих дотримання європейських стандартів утримання та забезпечення доступу до укриття, та додав, що кілька відповідних камер в різних слідчих ізоляторах вже облаштували.
«Я думаю, що десь на середину літа в нас ця кількість зросте. Ми розраховуємо, що це дасть можливість все-таки екстрадувати певну кількість топ-посадовців, які за кордоном знаходяться. Їм це дуже не подобається, тому вся ця історія покрита критикою, але критика якраз від тих, хто перебуває в розшуку», - додав міністр.
Нагадаємо, на початку лютого суд в Австрії відхилив запит України щодо екстрадиції колишнього голови Національного банку Кирила Шевченка, через «війну в Україні», а раніше французький відмовився екстрадувати в Україну бізнесмена Костянтина Жеваго.