MY.UAНовини
Нардеп Роман Грищук: "Народ не любить депутатів, але не хоче проводити вибори"
Нардеп Роман Грищук: "Народ не любить депутатів, але не хоче проводити вибори"

Нардеп Роман Грищук: "Народ не любить депутатів, але не хоче проводити вибори"

Член делегації Верховної Ради в Парламентській Асамблеї НАТО розповів про тектонічні зсуви в позиції Заходу щодо України

На запитання "Телеграфу" відповів народний депутат від "Слуги народу", член комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, співголова груп з міжпарламентських зв'язків з Туреччиною та Аргентиною, а також член української делегації в Парламентській Асамблеї НАТО Роман Грищук.

"Буде якийсь серйозний зсув, після якого ми просто моментально станемо членами НАТО"

Ви входите до складу Парламентської асамблеї НАТО. Як оцінюєте наші відносини з Альянсом? Які головні проблеми з розумінням НАТО ситуації в Україні?

– Парламентська асамблея НАТО – це дорадчий орган, де збираються парламентарі країн, які входять в НАТО, і наближених союзників. Україна входить туди без права голосу. Сама асамблея засідає двічі на рік в різних країнах НАТО. На цих зустрічах обговорюють поточний стан справ, приймають резолюції. Після 24 лютого 2022 року 70% резолюцій стосуються України, тому наша делегація є однією з ключових і загалом засідання відбуваються в дуже україноцентричному дусі.

Ставлення членів НАТО до нас може бути різним. Від країн Балтії, які прямо кажуть: "Так, ми хочемо бачити Україну в НАТО", які активно нас просувають, до інших членів організації, які більш стримано реагують.

Постійна делегація Верховної Ради України в ПА НАТО під час 69-ї сесії Асамблеї. Жовтень 2023 року

Що точно можна сказати — вони вивчають досвід нашої війни проти Росії. Вивчають питання мінування, кібербезпеку, застосування озброєння, стратегічні комунікації в умовах гібридної війни. У нас виникає безліч запитань до внутрішніх комунікацій, але ворог використовує нас як поле для своїх експериментів, для ІПСО і так далі. Ми пережили величезну кількість вкидів, інформаційних атак, і в нас вже є величезний імунітет щодо цього. Натовці це вивчають.

Чи помітна трансформація позиції НАТО і чи не розчаровує вона особисто вас?

– Звісно, нам би хотілось, щоб питання допомоги ухвалювались швидше. Але це проблема західних бюрократій, що притаманно демократичному світові. Вони рухаються маленькими кроками, але може статись так, що ми одразу якісь сходинки перескочимо.

Подивіться на Швецію та Фінляндію— це були невеликі кроки назустріч співробітництву цих країн з Альянсом, а потім бах — і за рік-півтора вони стаютьчленами НАТО.Я думаю, що якщо наше членство і відбудеться в найближчій перспективі, то це буде ось за таким сценарієм. Буде багато маленьких кроків і історичне рішення, яке все змінить. Для цього потрібно, щоб збіглися певні інтереси.

Як свого часу збігалися інтереси США та СРСР і була створена держава Ізраїль… Чи можемо ми розраховувати на такий історичний момент для України (мова про членство в НАТО. — Ред.)?

– Я впевнений, що він буде. Це рішення еволюційно назріває. На мою думку, буде якийсь серйозний зсув, після якого ми просто моментально станемо членами НАТО. Але питання цього зсуву підвішене в часі. Тому ніхто не може сказати точної дати, коли ми там опинимось.

Якщо говорити про майбутнє НАТО. У нас є такий собі "чорний лебідь" — його звати Дональд Трамп. Чи зможе НАТО існувати без США? І чи взагалі обговорюють це в Парламентській асамблеї?

– Ми з нашими партнерами обговорюємо двосторонні відносини з Україною. Але, звичайно, Північноатлантичний альянс має таку назву, бо складова Північноамериканських країн, і особливо Сполучених Штатів, є ключовою. Тому будь-якізаяви про вихід чи про скептичне ставлення до Альянсу, звичайно, впливають на стабільність всієї системи. Очільники НАТО мають враховувати ці ризики. Наша задача – це наші відносини з Альянсом. Ми не ліземо у внутрішню політику НАТО, у внутрішню політику інших країн. Нам важливі наші відносини з Альянсом.

Чи очікувати нам запрошення до Альянсу на саміті НАТО у Вашингтоні?

– Над цим працюють всі наші дипломати. Над цим працює Офіс президента, президент особисто. Андрій Єрмак зібрав потужних політиків з приставкою "екс" — Даля Грибаускайте, Курт Волкер, Гілларі Клінтон, Санна Марін та інші, які лобіюють наше членство. Тобто такий різноплановий підхід. Але це точно буде битва формулювань "Розпочати процес запрошення", або "розпочати" щось інше — важливо, яким буде комюніке саміту.

Українська влада розуміє, що після Вашингтону Україна одразу не стане членом НАТО. Ми бачимо, як довго цей процес проходив зі Швецією, з Фінляндією. Багато хто хоче вірити, що історичне рішення може бути, скажімо так, прощальним подарунком Джо Байдена. З іншого боку, ніхто не очікує, що він піде на це. Це альянс країн. Це не може бути рішення однієї людини. Так, США є ключовою країною НАТО, але згадайте, як довго Туреччина та Угорщина блокували рішення по Швеції, яке по суті було прийняте.

Тому це має бути збіг інтересів в якийсь історичний момент. Звісно, нам би хотілось, щоб цей історичний момент був вже. В цьому напрямку йде дійсно щоденна робота. Однак, на відміну від членства в ЄС, щодо НАТО немає вичерпного переліку, що потрібно зробити Україні, щоб стати членом Альянсу. Бо це політичне рішення, яке не завжди залежить від нас.

Наскільки підхід з гарантіями безпеки може бути дієвим в умовах поствоєнної побудови України та світу?

– На саміті у Вільнюсі було прийнято рішення створити раду Україна-НАТО і посилити двосторонні гарантії. Першими гарантії підписали британці, потім ще німці і французи, данці та італійці.

Це такий собі аналог п'ятої статті Вашингтонського договору про те, як має відреагувати НАТО. Я думаю, що скоро інші країни приєднаються до цих двосторонніх домовленостей. Але ми маємо розуміти, що навіть п'ята стаття – це не стовідсоткові гарантії. Там говориться, що напад на одну країну — члена НАТО є атакою на усіх. Всі збираються разом і дають агресору здачі. Звучить гарно, але вже на початку можуть виникнути проблеми. Наприклад, ніхто не заважає одній країні відмовитись відправляти свої війська, аргументувавши це тим, що це, наприклад, була атака якихось проксі. Тобто ми не знаємо, як це спрацює в реальності, якщо такий напад відбудеться.

Тому для нас зараз двосторонні гарантії — це дуже потужна штука. Звісно, ці гарантії діють до того, поки ми не станемо членами НАТО.

"У питанні виборів в США ми зараз ні на що не впливаємо"

Повернемося до Штатів. Дональд Трамп, який є потенційним претендентом на крісло президента, обіцяє за добу закінчити війну в Україні. Наскільки це може бути реально? Чого від нього можна очікувати?

– В США йде непростий виборчий процес. Ми повинні розуміти, що виборчі обіцянки можуть мати мало спільного з реальністю вже після голосування. Наша задача – почекаємо виборів, потім будемо ухвалювати рішення.

Чи є у нас план "Б"?

– А який план "А"?

План "А" – ми маємо отримати максимум від партнерів, дати прочухана росіянам, вийти на кордони 1991 року.

– У питанні виборів в США ми зараз ні на що не впливаємо. І не маємо впливати. Це внутрішній американський процес виборів. Ми можемо отримувати якісь сигнали, аналізувати їх, але вирішувати й будувати нашу політику тільки після виборів, жодним чином не втручаючись в сам процес.

На жаль, Україна, дійсно, нерідко є одним з елементів виборчої кампанії, і мова не лише про США. Росія активно працює на закордонному полі, намагаючись розколоти єдність країн Заходу щодо підтримки України.

Що зараз в Європі відбувається з проросійськими партіями? В яких країнах є загроза втрати цієї єдності щодо підтримки України?

– В Угорщині постійні проблеми. В Словаччині Фіцо, і ми вже чуємо, що він говорить. Цьогоріч вибори в Австрії, і там дуже сильні позиції у проросійських партій. Загалом, є тенденція до більшого прояву проросійських партій. Але варто згадати приклад Італії. Всі боялись, що зараз прийде Мелоні і про підтримку України можна буде забути. А що натомість? Вона не просто підтримує нас, а ще й допомагає впливати на інші країни. Тому ризики, безумовно, є, але будемо дивитись по реальних діях після виборів. І медійний, і політичний вплив Росії на Європу зберігається, у нас в цьому плані багато роботи, щоб його скоротити.

"Банківські картки ухилянтам блокувати не будуть"

Трохи про внутрішню кухню — які наслідки, на вашу думку, матиме звільнення Залужного і призначення Сирського?

– По-перше, не парламент вирішує, хто буде головнокомандувачем. Це рішення президента, воно може комусь подобатися чи не подобатися, але ми його приймаємо. Звісно, у кожного є якісь особисті симпатії, спогади щодо останніх двох років і ролі Залужного в захисті української незалежності.

Чого очікувати? Я не думаю, що хоч одна людина зможе сказати та на 100% правильно спрогнозувати.

Валерій Залужний та Роман Грищук

Чи буде гірше?

– Тут питання ролі людини в історії. Я не схильний до думки, що одна людина може все вирішити і її заміна може спричинити катастрофу. Збройні Сили України – це структура, яка має змінюватися, особливо в питаннях бюрократії та неефективності в багатьох моментах.

Що стосується парламенту — в якому вигляді може бути реально проголосованийзаконопроєкт про мобілізацію? Очевидно, що буде дискусія, очевидно, що розмови про мобілізацію 400—500 тисяч людей в найближчі місяці, вони в повітрі. Коли можуть ухвалити цей документ, і які найбільш резонансні положення він може містити?

– В першому читанні його вже ухвалили. Зараз ми бачимо понад чотири тисячі правок, тому багато залежить від спроможності парламентського комітету знайти принципове рішення щодо балансування ключових положень. Ми розуміємо, що банківські картки ухилянтам блокувати не будуть. Ті, хто доглядає за людьми з інвалідністю, матимуть відстрочку від мобілізації. Щодо аспірантів рішення на 90% ухвалено. Але загалом ще величезна купа питань залишається, і їх треба вирішити.

Чи розглядається продаж броні за гроші?

– Не думаю, що це буде стосуватись цього закону. Можливо, якесь окреме рішення, але навряд це буде висвітлено в законопроєкті, про який ми говоримо.

"Жодна людина не скаже, коли закінчиться війна"

В Україні багато розмов про необхідність перезавантаження влади. Вибори, запит на зміни тощо. Суспільство вимагає "всіх депутатів відправити на фронт". Чи зберігається в умовах війни суб'єктність парламенту як органу, який може самостійно ухвалювати рішення? І чи зберігається суб'єктність депутата?

– На мою думку, суб'єктність у кожного своя. Хто хоче її зберегти, той зберігає в будь-якій ситуації. Щодо суб'єктності Верховної Ради — парламент під час війни працює, і це найголовніше. Немає якогось рішення, яке було б продавлене через парламент, хоча депутати цього не хотіли. Хіба що законів про ПЕП (PEP — public exposed person / політично значущі особи. Ред.) та пожиттєвий фінмоніторинг, навіть якщо ти вже не депутат.

Можливо, це те рішення, яке не дуже хотілося ухвалювати депутатам і ставити свої сім’ї під вічний фінмоніторинг, але питання євроінтеграції важливіше, ніж прояв суб’єктності окремих депутатів. Хоча, по суті, це рішення, коли депутати самі стріляють в ногу не лише собі, а й своїм сім’ям. Але тим не менш — рішення ухвалене, але все одно є голоси невдоволення в суспільстві. Це звичний процес. Можливо, питання ПЕП просто демонізоване, бо я не стикався з жодною проблемою, яку б давав мені цей статус.

Роман Грищук: "Парламент під час війни працює, і це найголовніше"

Але вас недостатньо — зараз в Раді історичний мінімум щодо кількості депутатів…

– Звісно, збирати голоси з 400 людей складніше, ніж з 450. Зараз кожне рішення ухвалює не половина, а по суті 60% депутатів. Але парламент працює.

Росіяни можуть почати качати тему нелігитимності парламенту, повноваження якого закінчились ще восени. А незабаром вичерпаються повноваження і президента.

– У нас склалась унікальна ситуація, коли у питанні виборів є консенсус із суспільством. Народ не любить депутатів, але не хоче проводити вибори, тому що це нереально.

Десь пів року тому європейці обережно порушували це питання, але ми їм одразу відповіли — а як проводити вибори в окупованих Маріуполі, Мелітополі? Це ж наші вибори. Величезна кількість переселенців за кордоном. Фізично провести вибори нереально. Суспільство розуміє, що в нас є Конституція, яка каже, що вибори в парламент під час воєнного стану проводити не можна. Я не думаю, що у Росії вийде сильно розхитати цю тему.

Багато хто довгий час очікував, що війна от-от закінчиться. Чи видно, скажімо так, з парламенту горизонт її закінчення? Тобто йдуть, можливо, натяки на якісь перемовини з боку наших партнерів? Як це взагалі відбувається?

– Я на жодних міжнародних зустрічах не чув натяків про якісь перемовини. Це перше. Друге — про горизонт закінчення війни. Цього теж вже не чути. В перші місяці війни був популярний мем про два-три тижні, зараз цього немає. Жодна людина не скаже, коли закінчиться війна, — ані президент України, ані російський диктатор Путін. На це впливає ряд факторів, це не залежить від волі однієї людини.

"Університети мають бути укрупнені"

Що чекає нашу освіту? Чи будуть змінені підходи до ЗНО та вступної кампанії, враховуючи зміни технологічної бази та кількості населення? Очевидно, що державне замовлення перевищує будь-які реальні потреби України в умовах війни.

– Почнемо з того, що ЗНО — це непоганий механізм, який адаптується відповідно до нових реалій. Є можливість складати його за кордоном, є можливість складати його в комп'ютерному вигляді. Зараз це називається Національний мультипредметний тест, але це просто інструмент вступу.

Друга частина питання — яким чином ми використовуємо державні кошти для вищої освіти. Це гроші платників податків і це величезна сума — близько 70 мільярдів, якщо не помиляюсь. Мова не лише про Міністерство освіти, це й МВС, МОЗ, Мінфін — ці міністерства готують для себе спеціалістів у власних закладах освіти.

Чи ефективно працює система державного замовлення, яка дісталася у спадок від Радянського Союзу? Ні. Ми аналізували ситуацію на комітеті. Можу сказати відверто — зараз держзамовлення це просто пальцем в небо. Гроші виділяються згідно з наявністю в тому чи іншому закладі освіти певної кількості викладачів та кафедр. Є певне коригування щодо напрямків підготовки, але це швидше косметичний ремонт в тому місці, де треба системно підходити до змін.

Ми можемо чекати на якісь адекватні зміни? Та ж, наприклад, Марія Берлінська і не тільки, каже, що країні потрібні інженери. Якість наявних інженерів може не відповідати нашим потребам, але на їх підготовку витрачається 4-5 років. І при цьому є умовні маркетологи, на підготовку яких ми також витрачаємо державні кошти.

– Комітетом прийнято і зараз в Раді на першому читання знаходиться законопроєкт про гранти. Мова йде про зміну підходів, коли ми частково залишаємо бюджетне фінансування навчання на інженерні спеціальності, лікарів, вчителів і т.д. А ті кон'юнктурні спеціальності, куди люди й так підуть — юристи, маркетологи, тут робимо акцент на гранти. Якщо ти вдало складаєш ЗНО, ти маєш можливість отримати повну або часткову компенсацію вартості здобуття освіти. Простіше кажучи — гроші ходять за студентом.

Якщо ти обираєш спеціальності, які держава повністю оплачує, то ти відповідно не береш грант, а йдеш по державному замовленню. Тобто процес йде, але змінювати величезну махіну державного замовлення — це важкий процес. Головне — таким підходом ми зможемо охопити більшу частину випускників і стимулювати їх здобувати більш якісно освіту і демонструвати це на ЗНО.

Зараз, умовно, 40% отримає повне державне фінансування здобуття вищої освіти, а 60% — повністю платне. Ми рухаємось в напрямку балансу — буде 60-70%, які отримують щось від держави.

Також питання в тому, що в нас є зменшення кількості випускників. І, враховуючи велику хвилю міграції через війну, через років п’ять нас очікує прям прірва. На що ми можемо очікувати в такому випадку?

– Враховуючи ці фактори ми підходимо до рішення, що університети мають бути укрупнені. Це нелогічно, коли в одному обласному центрі є 2-3 університети, в яких є невеличкі групи, але навчання в цих університетах невисокої якості, а держава, наприклад, повинна оплачувати функціонування цілого університету. Тому зараз йде велике обговорення щодо укрупнень університетів.

Для прикладу, велика частина навчається онлайн, студентів стало вдвоє менше, але держава вимушена оплачувати опалення енергонеефективних корпусів, освітлення та інші комунікації, хоча могла витратити ці гроші на зарплати викладачам.

Є чимало питань до ректорів. Оскільки університет — бюджетна установа, вона не може бути визнана банкрутом. І керівництво університетів далеко не завжди ефективно управляє активами держави. Ми маємо в планах укрупнення та ще більший моніторинг за ефективністю використання цих коштів, бо, повторюсь, мова про серйозні суми, і нинішній підхід до держзамовлення та вищої освіти загалом — він нам не підходить.

"Ми не маємо допускати до системи освіти людей, які викладали на окупованих територіях"

Яка ситуація зі створенням так званого педагогічного десанту, який мав би їхати на деокуповані території. Чи були зібрані заявки? Скільки їх було? Чи йде якась підготовка? Чи ми, скажімо так, розуміючи, можливо, що зараз не йде мова про деокупацію, поставили цей проєкт на паузу?

– Коли ми говоримо про питання деокупації наших територій, особливо ті, які були 10 років під окупацією, коли ми зосереджуємося на освіті, то ми розуміємо, що нам треба дати величезну кількість відповідей на дуже незручні питання. Що ми робимо з вчителями, які викладали на окупованих територіях? Вважаємо їх всіх колаборантами чи ні? Допускаємо до системи освіти чи ні?

На вашу думку, вони колаборанти чи ні?

– Якщо ми їх не допускаємо до системи освіти, хто натомість прийде? Чи буде у нас гвардія вчителів, яка зможе поїхати на деокуповані території? Які мають бути безпекові, фінансові умови для цього? Тобто, поставивши одне питання, ми вийшли до великого спектра питань.

Зараз ми готуємо "Білу книгу деокупації освіти" з пропозиціями державної політики щодо цього питання. Коли я цією темою почав займатися, десятки вчителів писали, що ми готові їхати. Однак проблема в тому, що нам треба десятки тисяч підготовлених фахівців, які будуть їхати на звільнені території після деокупації.

Те, що ми можемо робити зараз, коли деокупація ще не сталася, це розвивати електронні майданчики для надання нашим дітям в окупації доступу до української освіти. Там є велика кількість проукраїнських сімей та дітей, яким потрібно надати можливість навчатись. Ось тут можуть бути використані інструменти міжнародної української школи. Щоб в нас була державна школа, яка дає змогу асинхронно або дистанційно навчатися дітям, які є під окупацією. Однозначно постане питання визнання знань тих дітей, які навчались в окупації за російськими програмами. Чи визнаємо ми знання, які вони отримували від окупантів? Якщо визнаємо, то на яких умовах?

Яка ваша позиція щодо визнання колаборантами викладачів, які працювали в окупації за російськими програмами?

– Нам треба розділяти два моменти. Колаборантство і допуск до освіти. Колаборантство має бути доведено в судовому порядку. І ми розуміємо, що цей процес може зайняти роки. Тому ми розділяємо питання допуску до професії.

Моя позиція – ми не маємо допускати до системи освіти людей, які викладали на окупованих територіях. Може скластись ситуація, що людина фактично була колаборантом, але відповідні органи не зможуть це довести. Тому я за заборону вчителям та викладачам з тих територій після звільнення викладати в українських школах. І ми розуміємо, що ми маємо цих людей замінити підготовленими кадрами.

А як щодо наших дітей за кордоном?

– Чим довше йде війна, тим більше ми розуміємо, що повернути їх додому буде складно, практично нереально. Сотні тисяч дітей, які виїхали за кордон і не тримають зв'язок зі своєю школою — це великий виклик для України й в демографічному плані.

Зараз відбувається трансформація Міжнародної української школи, це має бути такий освітній МЗС, задачею якого буде просто тримати зв’язок з нашими дітьми, де б вони не навчалися. Можливо, раз в семестр робити якісь очні зустрічі або дати їм платформу для отримання українознавчого компонента освіти. Навіть якщо ти живеш в Польщі чи Німеччині та навчаєшся в місцевій школі. Це дуже великий виклик. Мова йде не про повернення, а бодай про підтримання зв'язків. І про встановлення таких зв'язків з дітьми, які знаходяться на довго окупованих територіях, щоб вони також мали змогу отримувати український компонент освіти.

А як з окупованими територіями, якщо, наприклад, дитині 10 років вона взагалі не розуміє, що таке Україна?

– Важливо будувати цей діалог. І в процесі трансформації Міжнародної української школи нас чекає багато складних питань. Наприклад, як зробити безпечним доступ до платформи для дітей з окупованих територій. Якою мовою спілкуватись, якщо дитина ніколи не чула української? Можливо, почати російською і поступово переводити на державну? Зараз йде розробка методологій, але важливо розуміти: ми не залишаємо наших дітей — ні в окупації, ні за кордоном. Вони мають розуміти, що держава Україна тут, вона поруч.

"Те, як управляється Київ, це жахливо. І куди ми йдемо?"

Останній блок — Київ. Яка взаємодія у парламенту з владою столиці, як оцінюєте те, що відбувається в Києві? Діяльність Віталія Кличка, параліч правобережного метро…

– Я негативно оцінюю діяльність мера як мажоритарник, який представляє місто Київ. Чи є у нас контакт? Адекватного контакту немає. Я не знаю, чи він взагалі комусь треба. Мене дуже турбує стан системи освіти нашого міста, тому що багато інших обласних центрів, і не тільки в системі освіти, в рази краще з погляду управління, ніж столиця. Мене дуже турбує стан інфраструктури, особливо те, чого ми не бачимо. Ми бачимо, що "мости втомилися", але ми не бачимо, наскільки" втомилися" наші комунікації під землею.

Метрополітен — це лише приклад того, як людина 10 років керує метрополітеном, і за цей час не було жодних публічних звернень від нього про проблеми. І тут в один момент в нас починаються проблеми на різних ділянках метро.

Мені не подобається те, як зараз відбувається управління Києвом. Питання не лише про особистість мера, а загалом про систему управління та призначень. Ми можемо любити нашого мера, але те, як управляється Київ, це жахливо. І куди ми йдемо? Столиця впевнено рухається до інфраструктурного колапсу.

Людині, яка прийде після Віталія Володимировича, доведеться впродовж десятків років витрачати бюджети столиці на інфраструктуру. Не на парки, не на якісь піар-проєкти, а просто для того, щоб місто могло існувати. Мова про труби, комунікації, громадський транспорт.

Теги за темою
НАТО
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Єврокомісія наполягає, що відкриє всі кластери у перемовинах про вступ з Україною у 2025
Европейская правда
2025-05-07T08:27:51Z
Вночі ворог атакував 4 ракетами та 142 дронами, - Зеленський
24tv
2025-05-07T08:27:38Z
США втратили другий винищувач поспіль. Так само впав у море з авіаносця
Лига
2025-05-07T08:27:31Z
Підірвали міст і перерізали трасу: ISW розповіли про успіхи ЗСУ на Курщині
GlavRed
2025-05-07T08:27:29Z
Путін наказав визначити цілі у Києві для удару "Орешніком" — ЗМІ
TSN
2025-05-07T08:27:03Z
Відставка чи смерть Кадирова може загрожувати режиму Путіна – ISW
ZN UA
2025-05-07T08:24:24Z
СБУ затримала агента ФСБ, який шпигував за Силами оборони на Сумщині, видаючи себе за військового
Украина Криминальная
2025-05-07T08:21:47Z
Келлог стверджує, що Україна готова на 30-кілометрову демілітаризовану зону у війні із РФ
Европейская правда
2025-05-07T08:21:45Z
Мерц перед розмовою з Трампом покритикував посадовців США за реверанси ультраправим
Европейская правда
2025-05-07T08:21:38Z
Садиба акторки Мег Раян продається за 22,5 мільйона доларів: яка вона всередині
24tv
2025-05-07T08:21:34Z
"Моя муза": Потап розказав, де вони з Настею Каменських живуть під час війни
Фокус
2025-05-07T08:06:54Z
Тіна Кароль викликала фурор в розкішній сукні у Сакраменто: бездоганний вихід
24tv
2025-05-07T08:06:06Z
Онлайн-меморіал «Завдяки» презентував новий фільм про командира «Азову»
Детектор М
2025-05-07T07:55:24Z
На будь-який смак: 10 найпопулярніших серіалів на Netflix, які стали фаворитами українців
24tv
2025-05-07T07:54:37Z
«Він впорався зі своїм горем»: «Джон Вік 5» покаже «абсолютно нову історію», не пов’язану з Високим столом
ITC
2025-05-07T07:37:57Z
У Києві нагородили переможців премії Гільдії сценаристів України
Детектор М
2025-05-07T07:31:31Z
Максима Галкіна запідозрили у збільшенні губ - який він зараз має вигляд
GlavRed
2025-05-07T07:28:23Z
Мільйонний борг погашено: Кондратюк і Козловський нарешті помирилися
24tv
2025-05-07T07:06:06Z
У Калузькій області РФ уражений аеродром «Шайковка», у Московській - авіабаза «Кубінка»
УкраинФорм
2025-05-07T08:27:04Z
Арсенал ядерної зброї Пакистану: кількість боєголовок на 2025 рік
Факти ICTV
2025-05-07T08:25:02Z
Ватикан обирає нового Папу: кардинали розпочали конклав, світ чекає білого диму
Vlasti
2025-05-07T08:19:35Z
Німецькі розробники представили бойовий дрон Vector, оснащений тепловізором
InternetUA
2025-05-07T08:16:57Z
Ватикан вперше повністю відключає мобільний зв’язок
360ua.news
2025-05-07T08:12:43Z
Гуманітарна допомога у Дніпропетровській області: куди звертатися
Политека
2025-05-07T08:01:46Z
Яка чисельність населення Індії за останні роки: актуальні дані
Факти ICTV
2025-05-07T08:01:42Z
Чи варто відмовлятися від участі у перемозі над нацизмом?
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T08:00:55Z
Наступник Папи Франциска: названо основних претендентів на Святий Престол
Факти ICTV
2025-05-07T07:46:56Z
Один електрод завтовшки з волосину робить ЕЕГ краще, ніж звичайна техніка
ITC
2025-05-07T07:31:07Z
Встановлення інвалідності: кому можуть призначити додаткові обстеження
Украина Криминальная
2025-05-07T07:12:03Z
В кого вищий ризик передчасної смерті – у жінок чи чоловіків
24tv
2025-05-07T06:57:59Z
«Близькі відвертаються від онкохворих». Дівчина, яка поборола рак, поділилася несподіваним досвідом
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T06:06:45Z
Дослідження показує, що люди не можуть отримати реально корисні поради щодо здоров'я від ШІ чат-ботів
InternetUA
2025-05-07T06:01:31Z
Вода чи молоко — на чому краще готувати вівсянку
TSN
2025-05-07T05:18:15Z
Переважна більшість робить це неправильно: як правильно митись
24tv
2025-05-07T05:09:21Z
Чому неправильно казати "випити горнятко кави": якої помилки треба уникати
GlavRed
2025-05-07T03:25:31Z
Як правильно мити полуницю: простий і ефективний спосіб
GlavRed
2025-05-07T03:25:15Z
В Україні стабілізувалося споживання електрики
УкраинФорм
2025-05-07T08:24:42Z
ЄС оголосив план відмови від російської нафти й газу
24tv
2025-05-07T08:18:36Z
Канада розпочала процес конфіскації російського вантажного літака
УкраинФорм
2025-05-07T08:12:11Z
На автостилі: ОТП БАНК підтримає проведення KYIV CAR FEST цими вихідними
AutoCentre
2025-05-07T08:06:19Z
Індія атакувала Пакистан: як реагує курс валют та фондовий ринок
24tv
2025-05-07T08:06:17Z
Держбюджет отримав понад 856 млрд грн з початку року: куди витрачають кошти
Хвиля
2025-05-07T08:00:21Z
Виторг від експорту молочної продукції збільшився у 1,5 раза
AgroPortal
2025-05-07T08:00:02Z
Торговий дефіцит США сягнув рекордних $140,5 млрд на тлі мит Трампа
Хвиля
2025-05-07T07:54:31Z
ДТЕК ВДЕ покращив фінансові показники через побудовану під час війни Тилігульську ВЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T07:48:48Z
Через російську атаку на Київ загинули мати та син
ZN UA
2025-05-07T08:28:51Z
Працівник “банку” викрав у пенсіонерки 49 тисяч гривень
InternetUA
2025-05-07T08:28:00Z
Групу осіб судитимуть за незаконне видобування копалин з родовища на суму понад ₴400 млн
Украина Криминальная
2025-05-07T08:27:04Z
Викрили ще двох осіб, причетних до катувань в Полтавському СІЗО
УкраинФорм
2025-05-07T08:16:22Z
У Харкові затримали чоловіка, який до смерті побив знайомого
Мій Харків
2025-05-07T08:16:05Z
На Полтавщині на уроці фізкультури помер хлопець: як правильно надавати домедичну допомогу
24tv
2025-05-07T08:12:49Z
Атака на Київ: росіяни вбили матір та сина у власній квартирі — подробиці
TSN
2025-05-07T08:09:58Z
Удар КАБами по Дніпропетровщині: загинула жінка, ще восьмеро людей – у лікарні
Факти ICTV
2025-05-07T08:09:47Z
"Не дожила 2 дні до дня народження": історія загиблої жінки у Шевченківському районі Києва
TSN
2025-05-07T08:09:27Z
Карта бойових дій в Україні станом на 7 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T08:24:53Z
Понівечені квартири та поранені діти: наслідки атаки в Святошинському районі Києва
Telegraf
2025-05-07T08:18:36Z
Символічна "перемога" для параду: чи прорвуться росіяни до Дніпропетровської області – The Times
TSN
2025-05-07T08:18:35Z
На перехресті вулиць Хрещатик і Прорізна вимкнено світлофори, рух регулює поліція
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T08:06:37Z
"Хто контролює висоти, той контролює логістику": на Лиманському напрямку – важкі бої за важливі
24tv
2025-05-07T08:03:45Z
У Києві внаслідок атаки російських дронів загинула родина зооволонтерів
УкраинФорм
2025-05-07T07:55:12Z
Рятувальники завершили ліквідацію наслідків російської атаки у чотирьох районах Києва
УкраинФорм
2025-05-07T07:39:26Z
У Харкові археологи показали нові унікальні знахідки з Більського і Котелевського городищ
УкраинФорм
2025-05-07T07:37:22Z
Новий графік автобусів в Києві: пасажирів попередили про тимчасові незручності
Политека
2025-05-07T07:30:22Z
Від 65 800 євро: Audi A6 перетворили на плагін-гібрид
AutoGeek
2025-05-07T08:12:07Z
Toyota Crown перетворили на стильний універсал із заниженою посадкою
AutoCentre
2025-05-07T08:06:37Z
В Україні зростає попит на вживані авто: найпопулярніші моделі
Фокус
2025-05-07T07:54:09Z
Volvo відроджує знамениту позашляхову модель: офіційні подробиці та фото
Фокус
2025-05-07T07:30:43Z
З запасом ходу до 650 км: електричний кросовер Jeep Compass представили офіційно
AutoGeek
2025-05-07T07:24:52Z
Три дисплеї та 210 сил: стартують продажі нового Renault Koleos
ЗаРулем
2025-05-07T07:04:17Z
Audi презентувала гібридний A6: зможе проїжджати до 100 км на електротязі
AutoCentre
2025-05-07T06:13:54Z
Представлено абсолютно новий Jeep Compass: всі подробиці
ЗаРулем
2025-05-07T04:13:33Z
Volvo XC70 повертається у вигляді гібрида, але лише для китайського ринку
Топ Жир
2025-05-07T03:30:27Z
Китайський гороскоп на завтра 8 травня: Коням - агресія, Драконам - спокуса
GlavRed
2025-05-07T08:27:47Z
Ви зробите її швидше, аніж сходите у магазин: найлегший рецепт ароматної шарлотки
24tv
2025-05-07T07:45:54Z
Покладіть це під ліжко: надійно захистите дім від злого ока
24tv
2025-05-07T07:30:27Z
3 знаки зодіаку, які повинні приділяти пріоритетну увагу здоров'ю в травні
GlavRed
2025-05-07T07:28:41Z
Який манікюр варто зробити на останній дзвоник: не пропустіть ці трендові новинки
24tv
2025-05-07T07:00:56Z
День Івано-Франківська: що варто побачити в місті, яке святкує 363-річчя
Факти ICTV
2025-05-07T06:45:13Z
Перевірте, чи правильно ви робите: як часто потрібно мити та чистити унітаз
24tv
2025-05-07T06:42:34Z
Де розташовані Індія та Пакистан на карті світу та що відомо про країни
Факти ICTV
2025-05-07T06:39:50Z
Встигнете приготувати, поки гості їдуть: рецепт ситних трубочок з лаваша з філе та сиром
Telegraf
2025-05-07T06:15:21Z
Президент ФІФА на зустрічі з Трампом заявив, що сподівається на повернення росіян
ZN UA
2025-05-07T08:12:53Z
Джошуа назвав трьох бажаних суперників
24tv
2025-05-07T08:03:45Z
«Позиція вздовж лінії спортивного фронту». Заяви спортивних чиновників обурили мережу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T07:48:10Z
Барселона після поразки від Інтера встановила клубний антирекорд у ЛЧ
24tv
2025-05-07T07:45:06Z
Дівоча збірна України з футболу матчем з Угорщиною розпочинає Турнір розвитку УЄФА
УкраинФорм
2025-05-07T07:34:51Z
"Коли він пішов, ніби утворилась порожнеча": Артета повертається в Париж
Football.ua
2025-05-07T07:31:39Z
"Буде боляче": в Реалі відреагували на виліт Барселони за крок від фіналу ЛЧ
24tv
2025-05-07T07:15:52Z
Джошуа повідомив, що під час війни збирався приїхати в Україну
ZN UA
2025-05-07T07:04:12Z
Зірковий футболіст "Барселони" розплакався після вильоту в півфіналі Ліги чемпіонів
ZN UA
2025-05-07T06:57:53Z
Квітковий місяць зійде цими вихідними: на небосхилі його супроводжуватиме "серце скорпіона"
Фокус
2025-05-07T08:27:39Z
Дзижчать на Землі близько 47 млн років: знайдено найранішу скам'янілість "справжньої цикади"
Фокус
2025-05-07T08:12:30Z
Україна в зоні ризику: де може впасти радянський космічний корабель, який от-от зійде з орбіти
24tv
2025-05-07T08:06:17Z
Сонячна пляма спокійна, але Земля вже очікує на сильну магнітну бурю. Коли вона буде
Telegraf
2025-05-07T08:03:04Z
Маск може отримати величезну владу над людьми, не маючи "супутникових" конкурентів, - The Atlantic
InternetUA
2025-05-07T08:01:25Z
DOOM: The Dark Ages потрапить у день релізу в каталог Xbox Game Pass + ще 10 ігор у травні
ITC
2025-05-07T07:40:26Z
Учені здійснили квантову телепортацію: як вона дасть змогу створити надшвидкий інтернет
InternetUA
2025-05-07T07:28:38Z
Значок "E" на смартфоні — що це та як із цим боротися
InternetUA
2025-05-07T07:10:34Z
Google запустив нове відділення кіно- та телепродюсерства
InternetUA
2025-05-07T07:01:49Z