MY.UAНовини
Битва у Чорному морі: які кораблі РФ потопили та пошкодили ЗСУ від лютого 2022 року
Битва у Чорному морі: які кораблі РФ потопили та пошкодили ЗСУ від лютого 2022 року

Битва у Чорному морі: які кораблі РФ потопили та пошкодили ЗСУ від лютого 2022 року

РФ втратила домінування в Чорному морі після посилення українських атак.

Військовий флот України за чисельністю та технічною складовою значно поступається флоту РФ, однак російські кораблі більше не панують у морі. Згідно з даними кореспондентів Military Media Center, діяльність яких координує Міноборони України, наразі основні зусилля окупантів у Чорноморській та Азовській операційних зонах зосереджені на вдосконаленні систем протидиверсійної оборони пунктів базування сил. Тобто, російські кораблі не почуваються у безпеці навіть переховуючись у пунктах дислокації флоту, зокрема й у Севастопольській бухті. Адже Україна не тільки змогла запобігти висадці російського десанту, але й успішно знищила достатню кількість кораблів РФ, майже не маючи при цьому власного військового флоту.

Зі слів керівниці Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталії Гуменюк, єдина тактика, яка дозволяє російським кораблям почуватись хоч у якійсь безпеці – це постійно маневрувати. 

Тим часом Чорноморський флот РФ продовжує фарбувати кораблі, щоб захиститись від морських дронів.

ТСН.uaпропонує згадати про найбільші втрати окупантів у морі.

Знищення крейсера "Москва"

Ракетний крейсер "Москва" був найбільшим кораблем Чорноморського флоту РФ та належав до трьох кораблів далекого океанічного плавання проєкту 1164 "Атлант", які були створені для знищення авіаносних груп супротивника.

Увечері, 13 квітня 2022 року, українські військові завдали по російському крейсеру удар крилатими ракетами "Нептун" в районі острова Зміїний та завдали йому серйозних пошкоджень. А ввечері, 14 квітня, Міністерство оборони Росії повідомило, що крейсер затонув під час буксирування в порт призначення.

Орієнтовна вартість крейсера "Москва" становила 750 мільйонів доларів.

Втрата корабля такого класу для Росії має значення і досі – не лише з статусної точки зору, а й суто з військової. Надалі це дозволило перейти до звільнення острова Зміїний. 

Палаючий крейсер "Москва". Квітень 2022. Фото: oryxspioenkop.com

Під час цієї операції ЗСУ потопили рятувально-буксирне судно "Василь Бех".

17 червня 2022 року пресслужба Військово-морських сил України заявила, що ЗСУ завдали удару по рятувальному буксиру Чорноморськогофлоту РФ "Рятувальник Василь Бех". По судну, яке перевозило озброєння, боєприпаси та російських моряків на захоплений окупантами острів Зміїний ударили двома ракетами Harpoon. 

  • Не минули удари великі десантні кораблі. Зокрема, "Саратов" затопили в окупованому Бердянську, також два ВДК отримали пошкодження — "Новочеркаськ" та "Цезар Куніков". 
  • 2022 року Росія також втратила катери "Раптор", "Серна", буксир "Василь Бех" та ще кілька невідомих суден. 
  • Декілька кораблів було пошкоджено: ракетний корабель "Самум", десантні кораблі "Новочеркаськ" та "Цезар Куніков", патрульний корабель "Василь Биков", тральщик "Іван Голубець" та фрегат "Адмірал Макаров".
  • Багатофункціональне судно тилового забезпечення "Всеволод Бобров" – Збройні сили України підбили ворожий корабель ракетою "Нептун" в результаті він загорівся. За даними ЗМІ, судно везло на острів Зміїний підкріплення, в тому числі зенітно-ракетні комплекси. Пошкоджене судно відбуксирували до Севастополя.

"Іван Хурс" - розвідувальний корабель Чорноморського флоту РФ був атакований рано-вранці 24 травня недалеко від берега Туреччини. Міноборони РФ стверджувало, що всі підводні дрони були знищені вогнем із корабля.

З цієї нагоди британські експерти з Naval News писали, що корабель "Іван Хурс", ймовірно, був атакований за 140 км на північний схід від Босфору. Було зазначено, що на опублікованих раніше кадрах видно, як російський корабель атакував маневруючий безпілотник з кулемета — ймовірно 14,5 мм зброї, внаслідок чого дрон вибухнув.

Десантний корабель "Новочеркаськ"

Великий десантний корабель "Новочеркаськ"– у ніч проти 26 грудня ЗСУ атакували корабель Чорноморського флоту "Новочеркаськ".

У Повітряних силах повідомили, що великий десантний корабель "Новочеркаськ" атакували крилатими ракетами з тактичної авіації близько 02:30. 

"Новочеркаськ" призначений для висадки морського десанту на необладнане узбережжя та перекидання морем військ та вантажів. Здатний транспортувати різні види бронетехніки, включно з танками. 

Довідка: 

"Новочеркаськ" – великий десантний корабель (ВДК) проєкту 775, який будувала для СРСР соціалістична Польща від 1975 до 1991 року з урахуванням можливості проведення операцій в океані. 

Точно такий же український корабель "Костянтин Ольшанський" окупанти захопили в Криму 2014 року. 

Підводний човен "Ростов-на-Дону"

У ніч проти 13 вересня  2013 року у тимчасово окупованому Севастополі було уражено російський дизель-електричний підводний човен "Ростов-на-Дону".

Інформацію підтвердив представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов.

Підводний човен проєкту 636.3 Варшавянка Ростов-на-Дону увійшов до складу 4 окремої бригади підводних човнів Чорноморського флоту ВМФ Росії лише 2014 року.
Орієнтовна ціна субмарини становить 300 млн доларів. 

Окупанти замовчують втрати

13 вересня Міноборони РФ після численних нічних вибухів у поки що окупованому Севастополі підтвердило пошкодження двох своїх кораблів.

Єдиним уточненням, яким обмежилося російське оборонне відомство, була згадка про те, що обидва судна перебували на ремонті.

Називати, які саме кораблі не витримали нічної атаки, у Міноборони Росії не стали.
Так, спочатку була інформація, що серйозних пошкоджень зазнав великий десантний корабель (ВДК) "Цезар Куніков" або однотипний Новочеркаськ.

За іншою версією, яка набула найбільшого поширення, під удар міг потрапити ВДК проєкту 775 "Мінськ."

Друге уражене судно – це, імовірно, дизель-електричний підводний човен Ростов-на-Дону, що є носієм ракет Калібр KILO.

Ракетний катер "Івановець"

В ніч проти 1 лютого воїни спецпідрозділу "Group 13" Головного управління розвідки Міністерства оборони України ракетний катер "Івановець" Чорноморського флоту РФ.

Розвідники кажуть, що внаслідок низки прямих влучань у корпус російський корабель зазнав пошкоджень, не сумісних із подальшим рухом — "Івановець" дав крен на корму і затонув.

За попередньою інформацією, пошуково-рятувальна операція російських окупантів на Донузлаві успіху не мала.

Вартість одного катера становить приблизно 60-70 мільйонів доларів, він призначений для знищення бойових надводних кораблів, десантних та транспортних засобів та суден, а також для прикриття свого флоту від загроз. За даними ВМС, у росіян було лише три такі катери. 

У Севастополі затонув російський сторожовий корабель "Тарантул" 

Українські партизани виявили у тимчасово окупованому Севастополі затонулий російський корабель типу "Тарантул". Попередньо, його уразили морськими дронами.

Про це пише партизанський рух "Атеш".

"Агенти "Атеш" під час розвідки суден у Севастополі виявили потоплений прикордонний сторожовий корабель проєкту 205П "Тарантул", — йдеться у повідомленні.
Зазначається, що, ймовірно, його підбили під час атаки морськими дронами на військові об'єкти окупантів.

Знищення "Цезаря Кунікова"

Вранці, 14 лютого 2024 року, ЗМІ почали публікувати інформацію, що дрони Головного управління розвідки підбили російський великий десантний корабель "Цезар Куніков". Це сталося в акваторії Чорного моря. Пізніше інформацію підтвердив Генеральний штаб ЗСУ.
Операцію провели українські розвідники у взаємодії з усіма складовими Сил безпеки і оборони України.

Ворожий корабель атакували ударними морськими дронами "Magura V5" біля берегів тимчасово окупованого Криму неподалік міста Алупка. В ГУР зазначають, що пошуково-рятувальна операція окупантів успіху не мала.

Знищення корабля "Сергей Котов"

Сьогодні, 5 березня, Головне управління розвідки Міноборони України офіційно повідомило, що спецпідрозділ "Group 13" потопив російський патрульний корабель "Сергей Котов" дронами Magura V5.

В Мережі вже розповсюджується відео атаки безпілотних дронів, і як екіпаж намагається відбити атаку. Але удари в корму, правий і лівий борт призвело до того, що "Сергей Котов" пішов на дно.

Корабель "Сергей Котов" був найновішим кораблем проєкту 22160 в складі Чорноморського флоту РФ. Він надійшов у стрій лише 30 липня 2022 року. Російський флот має ще три кораблі того ж проєкту "Дмитрий Рогачев", "Василий Быков" і "Павел Державин". 

У РФ позиціюють корабель як перший із застосуванням модульної концепції озброєння, що мало б дозволити його переобладнувати на інші ракети під час ремонту. Проте такі наміри не реалізувались. Спершу проєкт передбачав німецькі двигуни V-20 від MTU. Його отримав тільки "Василий Быков", а інші кораблі отримали російський ДРРА-6000 через санкції за війну проти України

Наразі корабельний склад великих десантних кораблів РФ у Чорному морі складається з восьми кораблів:

  • "Петр Моргунов" (ПФ РФ)
  • "Николай Фильченков" (ЧФ РФ) та "Орск" (ЧФ РФ)
  • "Ямал" (ЧФ РФ), "Азов" (ЧФ РФ), "Королев" (БФ РФ) "Калининград" (БФ РФ), "Георгий Победоносец" (ПФ РФ) та "Оленегорский горняк" (ПФ РФ)

Україна потопила п'яту частину Чорноморського флоту РФ

Навесні 2022 року Чорноморський флот РФ складався із 70 кораблів, всього від того часу Україна знищила 13, а також будівлю штабу. Про це заявив німецький експерт з аналізу відкритих даних видання Bild Юліан Рьопке.

У виданні додають, що російська пропаганда називала флот "непереможним", але після знищення крейсера "Москва" він "назавжди відійшов від берегів України".

За його словами, після знищення у Криму морськими безпілотниками ракетного катера "Івановець" втрати ЧФ РФ, якщо судити із загального тоннажу кораблів, становлять уже 20%.

Історик Ян Берендс із Європейського університету Віадріна у Франкфурті-на-Одері зазначає, що якщо дивитися на історію, Росія не є визначною військово-морською державою.

"Силою країни завжди була її армія, а не флот. Це стосується і Чорного моря, де вони самі затопили частину флоту в Кримську війну 1854 року і після революції 1918 року. Успіхи України проти путінських військових кораблів після 2022 року ілюструють нестачу сучасних технологій та непрофесіоналізм моряків", - зазначив експерт.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Коли в Україні настане справжня зима
24tv
2024-11-28T18:03:29Z
В Україну йде потепління: у яких областях влупить +11
GlavRed
2024-11-28T17:27:19Z
Секрет російського наступу: чому командування ЗСУ не може йому протидіяти
Фокус
2024-11-28T17:21:56Z
ГУР показало, як за допомогою дронів знищують замасковані танки й укріплення росіян
УкраинФорм
2024-11-28T17:15:32Z
У Львові вулицю перейменували на честь Ірини Фаріон
УкраинФорм
2024-11-28T17:09:02Z
У Криму окупанти почали переслідувати колишніх силовиків - правозахисник
УкраинФорм
2024-11-28T17:01:53Z
У Херсоні після обстрілу може не бути електрики кілька діб
УкраинФорм
2024-11-28T16:45:54Z
"Контакт на відстані витягнутої роки": військові розповіли про постійні штурми Торецька
24tv
2024-11-28T16:39:47Z
У 3 ОШБр показали, як відбили накат росіян на Харківщині
24tv
2024-11-28T16:33:15Z
Ядерна зброя: позиція США щодо України залишається незмінною, – Newsweek
24tv
2024-11-28T18:03:46Z
Зеленський: Путін розмахує своїм "Орешником", щоб зірвати зусилля Трампа
Хвиля
2024-11-28T18:03:42Z
У Тбілісі після заяви прем’єра про відмову від євроінтеграції розпочалася акція протесту
УкраинФорм
2024-11-28T18:03:31Z
Росія перестане заробляти, якщо Україна зробить один крок: зведення від Світана
24tv
2024-11-28T18:03:11Z
Кіпр позбавив громадянства 77 осіб, серед них – Дерипаска і Коломойський
Европейская правда
2024-11-28T18:02:20Z
У Пакистані арештували журналіста, який висвітлював протести
Детектор М
2024-11-28T18:02:01Z
У Сирії опозиція наступає на Алеппо, взяли під контроль 34 населені пункти
УкраинФорм
2024-11-28T18:01:45Z
МЗС вітає висунення Келлога на посаду спецпредставника з питань України та Росії
УкраинФорм
2024-11-28T17:57:26Z
Україна готова провести другий Саміт миру – Єрмак
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T17:51:18Z
Ймовірний бойфренд Анджеліни Джолі поставив крапку в чутках про стосунки з актрисою
Фокус
2024-11-28T17:45:25Z
Мистецтво, слово допомагають інтегрувати Україну у світовий культурний простір - Точицький
УкраинФорм
2024-11-28T17:39:21Z
Де зараз Ірина Гришак, яка зіграла Соню в серіалі "Голова"
24tv
2024-11-28T17:33:21Z
Артем Пивоваров та Макс Барських здивували спільним треком на вірш українського поета
24tv
2024-11-28T17:33:01Z
Відомий режисер розповів, чому Джулія Робертс відмовилася від зйомок у сиквелі "Ноттінг-Гілл"
Фокус
2024-11-28T17:15:49Z
Гострий фільм про ницого диктатора: вийшов трейлер політичного трилера "Смерть Путіна"
24tv
2024-11-28T16:18:21Z
Найкращі модні колаборації, доступні в PRM
TSN
2024-11-28T16:09:07Z
Кум Потапа Петя Чорний розповів, чому продюсер виїхав з України
Комсомольская правда
2024-11-28T16:09:05Z
Кум Потапа висловився про його поведінку під час війни: "Не засуджую Олексія"
TSN
2024-11-28T16:06:20Z
Чай без цукру може бути шкідливим: як краще пити цей напій
24tv
2024-11-28T16:27:33Z
Скільки платять українці з кишень за меддопомогу – дослідження
Украина Криминальная
2024-11-28T15:24:50Z
Лише 45% українців обізнані про симптоми інсульту
УкраинФорм
2024-11-28T15:13:07Z
Учені знайшли легкий спосіб видалити шкідливий мікропластик із питної води
24tv
2024-11-28T15:03:03Z
На Харківщині рішенням облради ліквідували МСЕК
УкраинФорм
2024-11-28T14:18:27Z
Як пити більше води: декілька корисних порад
Bin UA
2024-11-28T13:53:00Z
Ніколи не робіть цих помилок під час розігрівання супу: як це правильно робити
TSN
2024-11-28T13:39:42Z
Чим не можна закушувати алкоголь, щоб не нашкодити організму
TSN
2024-11-28T12:51:48Z
У США дозволили трансплантацію органів між людьми з ВІЛ
1News
2024-11-28T12:48:27Z
РФ атакує ракетами енергосистему: в Україні почалися відключення електрики, — Галущенко
Фокус
2024-11-28T18:00:54Z
Що буде з цінами на бензин: міністр фінансів дав відповідь
TSN
2024-11-28T18:00:10Z
Вступ до ЄС: Україна розпочала пре-скринінг законодавства у сфері залізничного транспорту
УкраинФорм
2024-11-28T17:57:46Z
Україна наступного року отримає $22 мільярди від заморожених активів РФ - Марченко
УкраинФорм
2024-11-28T17:48:45Z
У Норвегії схвалили $3,2 млрд допомоги Україні у 2025 році
Европейская правда
2024-11-28T17:45:44Z
Стрімке падіння курсу рубля: експерти розповіли, чим це загрожує економіці Росії
Политека
2024-11-28T17:42:52Z
Україна отримала майже 5 млрд доларів від Світового банку
Хвиля
2024-11-28T17:36:58Z
На аукціоні із суборенди земельну ділянку продали за рекордні ₴133 мільйони
УкраинФорм
2024-11-28T17:36:18Z
Світовий банк затвердив виділення $664 млн для України
iPress
2024-11-28T17:34:37Z
Українці зможуть задонатити "тисячу Зеленського" у фонд Притули
Комсомольская правда
2024-11-28T17:54:42Z
Прикра помилка: жінка була впевнена, що виграла в лотерею 72 млн фунтів
Фокус
2024-11-28T17:42:07Z
Сухопутні війська збільшать застосування наземних безпілотних комплексів, – Павлюк
24tv
2024-11-28T17:34:35Z
Зеленський підписав закон про добровільне повернення військових після дизертирства
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T17:34:13Z
Може досягти більшої частини Європи: відомі характеристики "Орешника" - NYT
GlavRed
2024-11-28T17:33:19Z
Сильна молитва за здоров'я рідних: створить справжнє диво – як потрібно молитися
GlavRed
2024-11-28T17:27:01Z
Яку техніку краще не купувати в секонд-хендах і комісіонках: 7 найпопулярніших речей
InternetUA
2024-11-28T17:21:41Z
Румунія купує понад 1000 турецьких бронемашин COBRA II
Европейская правда
2024-11-28T17:16:16Z
Зруйновану меморіальну табличку на горі Монастир у Польщі можна відновити за тиждень - Дробович
УкраинФорм
2024-11-28T17:12:57Z
У Луцьку під час ракетної атаки РФ в укритті народилася дівчинка
УкраинФорм
2024-11-28T17:39:01Z
Співробітник СБУ сприяв незаконному майнінгу криптовалют в Україні
InternetUA
2024-11-28T17:07:38Z
Напад на журналіста Ткача: обвинувачені отримали умовний термін, який ще й можуть оскаржити
Украина Криминальная
2024-11-28T16:45:38Z
Чоловік втратив понад 147 000 гривень, намагаючись придбати резервну систему живлення
InternetUA
2024-11-28T16:08:13Z
В Івано-Франківську судили чоловіка, який зберігав дитячу порнографію
InternetUA
2024-11-28T15:51:51Z
Очільницю Хмельницької МСЕК залишили під вартою, заставу зменшили до 280 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-28T15:51:35Z
На Сеул звалився найсильніший снігопад за століття: холодні кадри з Південної Кореї
24tv
2024-11-28T15:33:17Z
В одному з районів столиці після ранкової атаки відшукали залишки російської ракети
Khreschatyk
2024-11-28T15:27:56Z
Інтернет-шахраї видурили у чоловіка 270 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-28T15:12:55Z
Тенісистка Іга Свьонтек провалила допінг-тест через снодійне
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T17:51:00Z
"Нецікаво, наср**ти": ображений росіянин прокоментував момент із Трубіним
24tv
2024-11-28T17:45:20Z
Боєць UFC кинув виклик Роналду
24tv
2024-11-28T17:30:01Z
Родрі: Моя мета — повернутися у цьому сезоні
Football.ua
2024-11-28T17:29:45Z
Буковина припинила співпрацю з півзахисником
Football.ua
2024-11-28T17:19:48Z
"Динамо" Київ — "Вікторія" Пльзень: де дивитися матч Ліги Європи
Фокус
2024-11-28T17:09:55Z
Матч у Берліні між командами Ізраїлю та Німеччини охороняють 1,5 тисячі поліцейських
Европейская правда
2024-11-28T17:07:23Z
Гуті: Ми всі хотіли б знати, що не так із Мбаппе
Football.ua
2024-11-28T17:01:00Z
Анчелотті на межі звільнення: президент Реала зустрінеться з наставником
24tv
2024-11-28T16:42:32Z
Цей трюк використовувала ваша бабуся: як правильно смажити цибулю
24tv
2024-11-28T18:03:32Z
Чому люди плачуть: учена дала цікаве пояснення
GlavRed
2024-11-28T18:00:14Z
Чому люди довіряють картам Таро: пояснюємо психологічні трюки, які застосовують ворожки
24tv
2024-11-28T17:54:58Z
Чому їжа прилипає до сковорідки: ви робите постійно одну й ту ж помилку
24tv
2024-11-28T17:48:52Z
Більшість забуває: чого потрібно уникати під час прання зимових курток
GlavRed
2024-11-28T17:27:52Z
Озвучено поради, як правильно обрати дрова для обігріву
AgroNews
2024-11-28T17:21:05Z
Напевно, пора: як часто потрібно чистити водостоки в будинку
24tv
2024-11-28T17:09:14Z
З дворецькими та спа: у 2025 році запустять перший в історії круїз для собак
24tv
2024-11-28T17:03:14Z
Гороскоп Таро на 29 листопада для всіх знаків Зодіаку: яким буде цей день
Политека
2024-11-28T16:30:52Z
S.T.A.L.K.E.R. 2: у фейковому відео росіяни стверджують, що гра «зливає» дані гравців у ТЦК
ITC
2024-11-28T18:02:52Z
Як використовувати повербанк під час відключень світла: три неочікувані лайфхаки
InternetUA
2024-11-28T17:42:31Z
Наукова блокчей-платформа Pump Science «загубила» ключ, який одразу потрапив до рук хакерів
ITC
2024-11-28T17:31:44Z
Мудрик зіграє з перших хвилин проти Гайденгайма
Football.ua
2024-11-28T17:24:34Z
Штучний інтелект створив "дикий" звук, який ніколи раніше не чули
TSN
2024-11-28T17:09:46Z
Створює атмосферу розкоші: надзвичайно простий спосіб прикрасити кухню до різдвяних свят
24tv
2024-11-28T17:09:30Z
Samsung Galaxy S25 Ultra вперше на відео, а також скриншоти One UI 7.0
ITC
2024-11-28T16:40:06Z
Вчені спростували уявлення про еволюцію людського мозку
Portaltele
2024-11-28T16:10:36Z
Розроблена перша у світі вітряна турбіна штучним інтелектом
Portaltele
2024-11-28T16:10:08Z
Українці в 2024 році потратили мільярд доларів на електромобілі: найпопулярніші моделі
Фокус
2024-11-28T17:51:01Z
Mercedes-Maybach та Rolls-Royce, посуньтесь: Huawei анонсувала розкішний електричний седан Maextro S800 класу D+ з ціною від €124,3 тис
ITC
2024-11-28T17:11:41Z
Range Rover показав прототип першого електричного кросовера бренду
AutoCentre
2024-11-28T17:05:07Z
Всього 56 тис грн: водіям показали найдешевший електричний Renault
Знай
2024-11-28T16:52:07Z
Недорогі та економічні: визначено найкращі гібриди з пробігом
Фокус
2024-11-28T16:51:25Z
Тест-драйв Volkswagen Tiguan: шик Туарега в меншому форматі
AutoCentre
2024-11-28T16:10:28Z
Maserati підготувала ювілейну версію GranTurismo
AutoCentre
2024-11-28T15:18:21Z
BEDNAR презентував новинку 2025 року на OK Agro
AgroPortal
2024-11-28T15:00:56Z
Новий кросовер Opel Mokka – тепер з технологією ChatGPT!
AutoCentre
2024-11-28T14:46:23Z